agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-08-2016, 19:10   #2731
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Çok teşekkürler sayın Doku Kültürcü, bitkiyi hemen ayırıyorum, diğerlerine bulaşmaz inşallah.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2016, 21:04   #2732
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2016
Merhaba öncelikle orkide yetiştirme konusunda acemiyim. Bunu söyleyeyim. Hemen hemen 1 ay önce aldığım örkidemin yaprakları rengi güzel olmasına rağmen yumuşaktır. Düzenli suçlamayla geçer sandım. Ama şuanda bir yaprak sarardı ve diğer yaprakta da siyah lekeler var oda sararacak gibi gözüküyor. Ne yapmalıyım? Not: çok acemiyim mümkünse detaylı anlatır mısınız

Eklenen Resimler

Emir_han Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2016, 22:01   #2733
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emir_han Mesajı Göster
Merhaba öncelikle orkide yetiştirme konusunda acemiyim. Bunu söyleyeyim. Hemen hemen 1 ay önce aldığım örkidemin yaprakları rengi güzel olmasına rağmen yumuşaktır. Düzenli suçlamayla geçer sandım. Ama şuanda bir yaprak sarardı ve diğer yaprakta da siyah lekeler var oda sararacak gibi gözüküyor. Ne yapmalıyım? Not: çok acemiyim mümkünse detaylı anlatır mısınız
Saksı harcını değiştirin. Yeni aldığınız harcı kaynar suda haşlayıp soğuduktan sonra kullanın. Bozulmuş kökleri kesip çıkartın. Fazla sulamayın. 3-4 günde bir (yaz için), kışın 7-8 günde bir sulayın.Ayda bir gübreleme yapın. Gübre vermeden önce saksıya 1-2 litre su dökerek bir önceki gübrelemeden kalan artıkları yok edin, hemen sonrasında sıvı gübre uygulayın.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2016, 22:27   #2734
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2016
Çok teşekkür ederim

Emir_han Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2016, 16:50   #2735
Yeni Üye

orkide-filizi's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2014
Rhynchostylis Gigantea red edindim. Fakat kargo ile gönderimi sırasında sıcak havalardan ve kargonun gecikmesinden dolayı biraz yıpranmış. Kurtarmak için ne yapmalıyım. Henüz çok küçük olduğu için baya uğraşmam gerekecek. Bilgisi olan varsa lütffen yardım etsin

orkide-filizi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2016, 13:07   #2736
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkide-filizi Mesajı Göster
Rhynchostylis Gigantea red edindim. Fakat kargo ile gönderimi sırasında sıcak havalardan ve kargonun gecikmesinden dolayı biraz yıpranmış. Kurtarmak için ne yapmalıyım. Henüz çok küçük olduğu için baya uğraşmam gerekecek. Bilgisi olan varsa lütffen yardım etsin

Sayın Orkide-filizi, bitkiniz gerçekten çok kötü olmuş. Yurt dışından bitki getirtmeyi düşündüğünüzde, havanın daha serin olduğu eylül-ekim veya mart-mayıs aylarını tercih etmelisiniz. Geçen mayıs ayında Tayland'dan, Kumpol Panyawechmanit isimli satıcıdan Ascocentrum miniatum tohumları sipariş ettim. Bir ay sürede geldi. 1000-1500 tohumdan bir tanesi bile çimlenmedi. Halbuki daha önceki zamanlarda yine aynı satıcıdan aldığım tohumların çok büyük bir kısmı çimlenmişti. Kayıt ettiğim geliş sürelerini karşılaştırdım. Çimlenen tohumlar 15 günde ulaşmışlar. Çimlenmeyen ise, 30 gündür yolda ve haziran sıcaklarına yakalanmış. Bitkiyi nasıl kurtarabilirim sorusuna gelince, Rhynocostylis, kaktüsgiller familyasına özgü olan CAM kısaltmasıyla belirtilen bir fotosentez türünü yapar. Bu fotosentezde, bitki, karanlıkta gözeneklerini açar, havadaki karbondioksidi, içerisine alır ve vakuol denilen hücre içi organlarında malik asit formunda depolar. Gündüz saatlerinde ise bu depolanan malik asitten ışık yardımıyla şeker sentezler. Bitkiyi, geceleyin uyuduğunuz odada bulundurmanız bitkinin karbondioksit alması bakımından iyi bir uygulama olur. Tabii, bir de gündüz saatlerinde de ışık alan bir yere yerleştirmelisiniz, ama bu yer doğrudan güneş alan bir yer olmasın. Yazın, her gün bitkiye ve kök bölgesine saf su püskürtün (saf su bulamazsanız memba suyu da olur ancak, suyun şişe üzerindeki analiz raporuna bakın, raporda florür (F) varsa bu suyu kullanmayın. Bunun dışında ayda bir gübreleme yapın. Her gübreleme öncesinde saksıya 2-3 bardak su dökerek bir önceki gübrelemeden kalan gübre artıklarını uzaklaştırın, hemen sonrasında hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya verin.

Eski 25-08-2016, 15:43   #2737
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2016
Herkese merhaba,

Orkidemin sağlığı konusunda danışmak istiyorum.

Orkidem için çok endişeliyim. Şöyle ki önce yaprakları kurumaya başladı ve sırayla hepsini döktü, bunun normal olduğunu söylediler zamanla yeniden açacaktır vb. gibi yorumlarda bulundular bende o yüzden normal karşıladım.

Ama şu an durum hiç iç açıcı değil, giderek kurumaya devam ediyor. Öncelerinde saksı içerisinde beyaz mantarlar gördüm araştırmalarım sonucu eğer mantarlar kök üzerinde değilse ciddi bir sıkıntı oluşturmayacağını ama temizlenmesi gerektiği yazıyordu. Bunun üzerine mantarlarını temizledim ve kök budama işlemini gerçekleştirdim. Bunun işe yarayacağını umuyordum fakat buda işe yaramadı. Git gide kurumaya devam ediyor.

Son durumu fotoğraflardaki gibi, bu konu hakkında tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum.

Nevan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2016, 18:18   #2738
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nevan Mesajı Göster
Herkese merhaba,

Orkidemin sağlığı konusunda danışmak istiyorum.

Orkidem için çok endişeliyim. Şöyle ki önce yaprakları kurumaya başladı ve sırayla hepsini döktü, bunun normal olduğunu söylediler zamanla yeniden açacaktır vb. gibi yorumlarda bulundular bende o yüzden normal karşıladım.

Ama şu an durum hiç iç açıcı değil, giderek kurumaya devam ediyor. Öncelerinde saksı içerisinde beyaz mantarlar gördüm araştırmalarım sonucu eğer mantarlar kök üzerinde değilse ciddi bir sıkıntı oluşturmayacağını ama temizlenmesi gerektiği yazıyordu. Bunun üzerine mantarlarını temizledim ve kök budama işlemini gerçekleştirdim. Bunun işe yarayacağını umuyordum fakat buda işe yaramadı. Git gide kurumaya devam ediyor.

Son durumu fotoğraflardaki gibi, bu konu hakkında tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum.

Saksı harcını değiştirin. Satın aldığınız yeni harcı sıcak su ile haşlayın. Bu, harçta bulunması muhtemel kabuklu bit, pamuklu bit, unlu bit ve salyangoz yumurtalarını yok edecektir. Harç, soğuduktan sonra değişimi yapın. Bitkiyi saksıya diktikten sonra bolca su verin (menba suyu olursa ve suyun florür içeriği sıfır olursa çok iyi olur, şişe üzerindeki analiz raporuna bakın)), hemen sonrasında hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya uygulayın. Gübrelemeyi ayda bir defa yapın. Her gübreleme öncesinde saksıdan 1-2 litre kadar su geçirerek bir önceki gübrelemeden kalan gübre artıklarını uzaklaştırın. (Eğer bu yapılmazsa, harçta birikecek olan gübre kökleri yakar). Hemen akabinde gübreyi saksıya uygulayın. Yazın 2-3 günde bir sulayın, kışın ise haftada bir defa.

Eski 25-08-2016, 23:08   #2739
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Saksı harcını değiştirin. Satın aldığınız yeni harcı sıcak su ile haşlayın. Bu, harçta bulunması muhtemel kabuklu bit, pamuklu bit, unlu bit ve salyangoz yumurtalarını yok edecektir. Harç, soğuduktan sonra değişimi yapın. Bitkiyi saksıya diktikten sonra bolca su verin (menba suyu olursa ve suyun florür içeriği sıfır olursa çok iyi olur, şişe üzerindeki analiz raporuna bakın)), hemen sonrasında hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya uygulayın. Gübrelemeyi ayda bir defa yapın. Her gübreleme öncesinde saksıdan 1-2 litre kadar su geçirerek bir önceki gübrelemeden kalan gübre artıklarını uzaklaştırın. (Eğer bu yapılmazsa, harçta birikecek olan gübre kökleri yakar). Hemen akabinde gübreyi saksıya uygulayın. Yazın 2-3 günde bir sulayın, kışın ise haftada bir defa.
Merhaba, hızlı cevabınız için teşekkür ederim. Anladığım ve yapacaklarım doğru mu teyit etmek istedim, çünkü birazcık kafam karıştı.

Şimdi yeni harç alacağım ve bunu haşlayacağım üzerindeki parazitleri öldürmek için, eski harcı atıp saksıyı temizleyeceğim. Yeni haşlanmış harç soğuduktan sonra bunu saksıya uygulayıp bitkiyi yeniden konumlandıracağım bunun üzerinde.

Ayrıca özel sıvı gübre alıp bahsettiğiniz şekilde uygulamasını yapacağım.

Hazırladığınız demişsiniz ama sanırım bunu satın almam gerekiyor değil mi? Yoksa ben bir adımı yanlış mı anladım?

Teknik detayları çok bilmiyorum amatör olduğum için anlayışla karşılayın lütfen sorularımı. Teşekkür ederim.

Nevan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2016, 11:18   #2740
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-03-2016
Orkidemin yaprağına ne olmuş olabilir ? Sorun nedir yardim edebilir misiniz ?? Yaprakları çatlamaya yarılmaya başladı şimdide derisi soyuluyo gibi bişey olmaya başladı. Zaten 1 yıldır dalda cıkarmadı

Eklenen Resimler

Busranur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2016, 13:34   #2741
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Busranur Mesajı Göster
Orkidemin yaprağına ne olmuş olabilir ? Sorun nedir yardim edebilir misiniz ?? Yaprakları çatlamaya yarılmaya başladı şimdide derisi soyuluyo gibi bişey olmaya başladı. Zaten 1 yıldır dalda cıkarmadı
Yaprağın mumsu tabakası soyulmuş. Evde kedi varsa, kedidir kedi diyeceğim. Çiçek açmaması ise, kışın bitkiyi 15-19°C sıcaklıkta tutarsanız bitki çiçeklenecektir. Phalaenopsis orkidesini çiçeklendirmek için başka bir yol yok.

Eski 28-08-2016, 16:21   #2742
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Yaprağın mumsu tabakası soyulmuş. Evde kedi varsa, kedidir kedi diyeceğim. Çiçek açmaması ise, kışın bitkiyi 15-19°C sıcaklıkta tutarsanız bitki çiçeklenecektir. Phalaenopsis orkidesini çiçeklendirmek için başka bir yol yok.
Evde kedi yok ve yapraklar gittikçe kötüleşiyor.

Eklenen Resimler

Eski 28-08-2016, 16:23   #2743
Ağaçsever

Orkidemin yaprağı eriyo ve sirke gibi kokuyo. Sebebi nedir lütfen yardımcı olun

Eklenen Resimler

Eski 28-08-2016, 17:45   #2744
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Busranur Mesajı Göster
Orkidemin yaprağı eriyo ve sirke gibi kokuyo. Sebebi nedir lütfen yardımcı olun
Bakteri enfeksiyonu. Yaprağın hastalıklı kısmını kesmişsiniz ama yine de kurtulamamışsınız gibi görünüyor. Yağ lekesi gibi görünen kısmın 2-3mm ilerisinden kesmeniz gerekirdi. Bitki, sıcak ve nemli bir ortamda tutulunca, az miktarda bulunan bakteriler çoğalır ve bitkiyi yerler. Daha serin yerde tutun ve daha az nem almasını sağlayın.

Busranur beğendi.
Eski 04-09-2016, 20:22   #2745
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-09-2016
Bana da yaklaşık 2 ay önce orkide hediye geldi. O zaman ilgilenemedim şimdide ne yapacağımı bilmiyorum. Çiçeklerini döktü kısa bir süre de. Şimdide köylerde çürüme var galiba ama nasıl değişir temizlenir nasıl iyileşir bilmiyorum. Buralarda okuyorum ama cesaret edemedim. Yardımcı olabilir misiniz

m_rv_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2016, 18:04   #2746
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-09-2016
orkidemde sorunu anlayamadım

sorunu anlayamadım yapraklar bir hafta içerisinde sararmaya başladi. yardımcı olursanız sevinirim.

cageb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2016, 13:52   #2747
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cageb Mesajı Göster
sorunu anlayamadım yapraklar bir hafta içerisinde sararmaya başladi. yardımcı olursanız sevinirim.

Taç çürümesi gibi görünüyor. Yeni yaprağın çıkış yeri olan orta kısım, sulama yaparken ıslatılırsa ve kurulanmazsa burada gelişen mikroorganizmalar bitkiyi çürütür. Pek umut yok gibi ama tarçın tozu deneyebilirsiniz.

Eski 15-09-2016, 09:31   #2748
Yeni Üye

emcmuratçelik's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2011
Merhaba bir süredir orkidelerim sararmaya başladı ve kökleri filan kuruyor kabını bile parçaladı ne yapmam gerek??
Birde budayıp çoğaltma şansım varmıdır ?

Düzenleyen emcmuratçelik : 15-09-2016 saat 10:10
emcmuratçelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2016, 10:35   #2749
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2016
Merhaba, yakjlaşık iki yıldır orkide besliyorum. İlk yılında çiçeği çok güzeldi ancak sonra normal üsreçte döküldü ve sonra açmamaya başladı. Birisinin tavsiyesi ile dalının üstünden çapraz olarak kestim sanırım hata yaptım bu sefer hiç çıkmamaya başladı. Bu arada hep sulamaya devam ettim yerini de sevmişti dalının ortasından tekrar yaprak çıkmaya başladı , bu seferde alttaki yapraklar sararıp dökülmeye başladı. Dalının ortasından çıkan yaprakların yanından da tekrar dallar çıkmaya başladı. Ama hala tomurcuk vermedi. Kökleri de iyice kurudu. Acaba yukarıdan çıkan yapraklarından tekrar toprağa mı almalıyım? Bu şekilde kalınca çok üzülüyorum tekrar canlansın istiyorum.

elcinoksum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2016, 12:16   #2750
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elcinoksum Mesajı Göster
Merhaba, yakjlaşık iki yıldır orkide besliyorum. İlk yılında çiçeği çok güzeldi ancak sonra normal üsreçte döküldü ve sonra açmamaya başladı. Birisinin tavsiyesi ile dalının üstünden çapraz olarak kestim sanırım hata yaptım bu sefer hiç çıkmamaya başladı. Bu arada hep sulamaya devam ettim yerini de sevmişti dalının ortasından tekrar yaprak çıkmaya başladı , bu seferde alttaki yapraklar sararıp dökülmeye başladı. Dalının ortasından çıkan yaprakların yanından da tekrar dallar çıkmaya başladı. Ama hala tomurcuk vermedi. Kökleri de iyice kurudu. Acaba yukarıdan çıkan yapraklarından tekrar toprağa mı almalıyım? Bu şekilde kalınca çok üzülüyorum tekrar canlansın istiyorum.
Phalaenopsis orkidesinin çiçeklenmesi için 16-18°C sıcaklıkta 1-1,5 ay kalması gerekir. Bu soğuklama isteği karşılanınca bitki yeni dal oluşturur ve eski dal üzerindeki uyur gözlerden de tekrar çiçek verir. Saksı harcının 2 yılda bir değiştirilmesi iyi olur (çürür ve küf gelişimine elverişli hale gelir). Saksı harcını değiştirin, yeni aldığınız saksı harcını haşlayıp soğuduktan sonra kullanın. Bu, harçta bulunması muhtemel zararlı yumurtalarını öldürür. Kolay gelsin.

Eski 21-09-2016, 08:15   #2751
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2016
Merhaba, resimlerini paylaştığım orkidemin dalları uzadı ve çoğalıyor.
Bu konuda ne yapmam gerekli? Saksı değişikliği vs gibi şeyler gerekir mi?

Bilgilendirirseniz çok sevinirim, Öncesinde çiçekleri vardı uzun süre dayandı, döküldü tekrar açtı yaklaşık 2 senedir benimle fakat dalları konusunda ne yapacağımı bilemedim Teşekkürler

Eklenen Resimler

Thegzm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2016, 21:09   #2752
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Thegzm Mesajı Göster
Merhaba, resimlerini paylaştığım orkidemin dalları uzadı ve çoğalıyor.
Bu konuda ne yapmam gerekli? Saksı değişikliği vs gibi şeyler gerekir mi?

Bilgilendirirseniz çok sevinirim, Öncesinde çiçekleri vardı uzun süre dayandı, döküldü tekrar açtı yaklaşık 2 senedir benimle fakat dalları konusunda ne yapacağımı bilemedim Teşekkürler
Bunlar dal değil kök. Bitkiyi daha büyük bir saksıya alırsanız iyi olur. Bitkiyi daha büyük bir saksıya geçirirken ilave edeceğiniz saksı harcını, haşlayıp soğuduktan sonra kullanın. Bu, harçta bulunması muhtemel kabuklu bit, salyangoz, pamuklu bit gibi zararlıların yumurtalarını öldürür, bitkiye temiz bir harç sağlar.

Eski 28-09-2016, 19:30   #2753
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2016
Merhabalar orkidemin iki dalı sarardı ne yapmam gerekiyo dipten kesmelimiyim.? Yaprakları ise sağlıklı görünüyor.

Aysh3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2016, 19:38   #2754
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2016

Aysh3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2016, 20:47   #2755
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aysh3 Mesajı Göster
Merhabalar orkidemin iki dalı sarardı ne yapmam gerekiyo dipten kesmelimiyim.? Yaprakları ise sağlıklı görünüyor.
Orkidenin dallarının kuruyabiliyor olması belirtildiği üzere pek çok türde gerçeklen bir durumdur.

Arkadaşlar lütfen soru sormadan önce başlığa bir göz atın; göz atamıyorsanız bile arama butonuna orkide dal ağaçlar net yazsanız size sayfaları gösterecektir zaten.

casperia ve sar-dunya beğendi.
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2016, 07:59   #2756
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-10-2016
Yardım

Orkidemin sapı kurudu kökleri sağlıklı görünüyor fakat budama faydalı olacak mı yanlış mı yaptım bilemiyorum lütfen yardım 🙏

Eklenen Resimler

Aylinekz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2016, 12:00   #2757
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2016
öncelikle herkese merhaba benim için manevi yönden çok değer taşıyan bir orkidem var ancak türünü bilmiyorum. 5 aydır gözüm gibi bakmaya çalışıyorum ancak.bir arkadaşım bana orkide saksısının küçük geldiğini ve değiştirmem gerektiğini söyledi. bende şeffaf bir saksıya çiçekçiden torf alarak değiştirdim. değiştirirken köklerde budama yaptım .fakat zamanla ertrafında minik sinekler farkettim. uzun zamandır çözüm arıyorum .köklerinin çürüdüğünden şüphelendim köklerine baktığımda siyahlaşan ve kabuklaşmaya başlayan kısımlar ayrıca sararmış köklerde gördüm. aldığım saksının büyük olduğunu ve fazla torf koyduğumu düşünerek daha küçük bir saksıya geçtim .bu seferde köklerin daha çabuk kuruduğunu gözlemledim. ne yapacağımı bilmiyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim . orkide konusunda birçok yazı okudum şans eseri sizin forumunuzdaki yazıları okudum ve ilgili, yardımcı olduğunuzu görünce bende sanşımı denmek istedim .bu forumu açtığınız için ayrıca teşekkür ederim ..

Baha-r Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2016, 17:27   #2758
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Baha-r Mesajı Göster
öncelikle herkese merhaba benim için manevi yönden çok değer taşıyan bir orkidem var ancak türünü bilmiyorum. 5 aydır gözüm gibi bakmaya çalışıyorum ancak.bir arkadaşım bana orkide saksısının küçük geldiğini ve değiştirmem gerektiğini söyledi. bende şeffaf bir saksıya çiçekçiden torf alarak değiştirdim. değiştirirken köklerde budama yaptım .fakat zamanla ertrafında minik sinekler farkettim. uzun zamandır çözüm arıyorum .köklerinin çürüdüğünden şüphelendim köklerine baktığımda siyahlaşan ve kabuklaşmaya başlayan kısımlar ayrıca sararmış köklerde gördüm. aldığım saksının büyük olduğunu ve fazla torf koyduğumu düşünerek daha küçük bir saksıya geçtim .bu seferde köklerin daha çabuk kuruduğunu gözlemledim. ne yapacağımı bilmiyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim . orkide konusunda birçok yazı okudum şans eseri sizin forumunuzdaki yazıları okudum ve ilgili, yardımcı olduğunuzu görünce bende sanşımı denmek istedim .bu forumu açtığınız için ayrıca teşekkür ederim ..
Piyasada orkide toprağı diye satılan ağaç kabuklarından oluşmuş bir saksı harcı var. Bu harçtan kullanın. Kullanmadan önce bu harcı bir tencereye dökün ve haşlayın. Bu, harçta bulunması muhtemel zararlı yumurtalarını öldürür. Soğuduktan sonra, dibinde yeterince havalanma deliği bulunan bir saksıya bitkiyi dikin. Kışın, 4-5 günde bir, yazın 1-2 günde bir sulayın. Ayda bir defa gübre uygulayın. Gübrelemeden önce, saksıdan 2-3 litre memba suyu geçirin. Bu, bir önceki gübrelemeden kalan gübre artıkları uzaklaştıracaktır. Hemen sonrasında hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya uygulayın. Kolay gelsin.

Eski 05-10-2016, 10:00   #2759
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2016
Teşekkür ederim doku kültürcü dediklerinizi aynen uyguladım harcın üzerinde uçan sineklerde yok artık. Saksının kolay drene olması için ekstra büyük delikler açtım . Umarım artık bi sorunla karşılaşmam . Köklerdeki sararmış kökleri de kestim iyi yaptım mı acaba . Bide ben arada yapraklarına su püskürtüyorum onu ne sıklıkla yapmalıyım . Tekrar teşekkür ederim iyi çalışmalar

Baha-r Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2016, 10:25   #2760
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Baha-r Mesajı Göster
Teşekkür ederim doku kültürcü dediklerinizi aynen uyguladım harcın üzerinde uçan sineklerde yok artık. Saksının kolay drene olması için ekstra büyük delikler açtım . Umarım artık bi sorunla karşılaşmam . Köklerdeki sararmış kökleri de kestim iyi yaptım mı acaba . Bide ben arada yapraklarına su püskürtüyorum onu ne sıklıkla yapmalıyım . Tekrar teşekkür ederim iyi çalışmalar
Havalar soğudu. Bu mevsimde yapraklara su püskürtmeyin, yaprağın mezofil hücrelerinde ölüme neden olabilir. Bu durumda yaprak yüzeyinde çökme oluşur. Bitkinin hava kökleri varsa, onlara ılık su püskürtebilirsiniz.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024