agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-12-2015, 18:39   #2401
Yeni Üye

pinartopuk's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2015
Son fotom

Eklenen Resimler

pinartopuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2015, 07:34   #2402
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pinartopuk Mesajı Göster
Son fotom
merhaba,
orkidenizin yapraklarında çürüyen bir bölge var o kısımı kesmenizi tavsiye ederim.Streril bir aletle sağlam bölgeden kesin.Ayrıca başka orkideniz varsa bu orkidenizden uzağa almanızda fayda var.Akşamları yapraklara su püskürtün birkaç saat hafif esinti almasını sağlayın.Bol çiçekli günler dilerim...

pinartopuk beğendi.
mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2015, 08:19   #2403
Yeni Üye

pinartopuk's Avatar

Çok teşekkür ederim hemen uygulayacagim

Eski 17-12-2015, 11:01   #2404
Yeni Üye

pinartopuk's Avatar

Merhabalar

Arkadaşlar çiçekli dal üzerinde şöyle bır oluşum var yeni Çiçek dalımı bu sizce

Eklenen Resimler

Eski 17-12-2015, 14:19   #2405
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pinartopuk Mesajı Göster
Arkadaşlar çiçekli dal üzerinde şöyle bır oluşum var yeni Çiçek dalımı bu sizce
orkidenizin çiçek dalı yeni bir dalcık oluşturuyor

pinartopuk beğendi.
Eski 18-12-2015, 08:22   #2406
Yeni Üye

pinartopuk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mühendis57 Mesajı Göster
orkidenizin çiçek dalı yeni bir dalcık oluşturuyor
Çok teşekkür ederim daha çiçekleri tam dökülmeden yeni çiçek dalı görmek iyi birsey sanırım söylediklerinizi aynen uyguladim

mühendis57 beğendi.
Eski 22-12-2015, 22:12   #2407
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-12-2015
merhaba bana yardımcı olabilirmisiniz ortadaki sürgün yaklaşık 6 aydır var diğerleri yeni sürgündür

Eklenen Resimler

cancagiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2015, 11:50   #2408
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2015
Orkidem ölüyor mu?

Merhaba, orkidem yaklaşık 1 ay önce hediye geldi. Şeffaf saksısının dışında porselen bir saksısı daha vardı. Öyle bıraktım. Oturma odamda cama 1,5 m uzağa koydum. Oda soğuk kış ayında olduğumuz için. Bir de zaten çok güneş yok, kapalı havalar. İlk 1 hafta su vermedim. Sonra lavaboda yapraklarına da su gelecek şekilde musluğun altına tuttum. Lavabo kenarında suyunu süzmesi için dinlendirdim. Sonra bir tabağın içine koyup eski yerine koydum.(Porselen ikinci saksısını kullanmıyorum, şeffaf plastik saksısında artık.) Ama sanırım kapalı soğuk kış günlerinin etkisiyle çiçekleri solmaya ve dökülmeye başladı. Mutfak camının tam önüne aldım. Suladım da, alt tabağının içinde biraz su birikti, dökmem gerektiğini bilmediğimden öyle bıraktım. Şuan daha kötü görünüyor. Çiçekler çok sarardı büzüştü, sallayınca düşüyor, en alttaki yaprakları da sararmış. Bu güzel siteyi yeni keşfettiğimden doğru sulamanın su dolu bir kap içine oturtarak yapmam gerektiğini yeni anladım, bundan sonra haftada bir sabah öyle yapacağım. Ama şuanki resimler aşağıdadır, ölüyor mu? Kurtarabilir miyim, ne yapmamı önerirsiniz? Teşekkürler.

Eklenen Resimler

sculptor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2016, 23:01   #2409
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2016
Yeni ben yeni cicegim☺

Merhabalar siteye yeni üye oldum benimde orkide lerin var ancak bir tanesi yaklaşık 4 aydır öylece duruyor.birkaç gün önce yandan bi Filiz gibi birsey çıktı daha önce saksisini değiştirmiştim hazır bir toprak almıştım. Sonra sanki kökleri curudu dallarını kestim hep düzelmedi.şimdide yandan bi Filiz gibi bişi çıktı ne yapmalıyım sizce ne durumda

burcuoburcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2016, 09:58   #2410
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burcuoburcu Mesajı Göster
Merhabalar siteye yeni üye oldum benimde orkide lerin var ancak bir tanesi yaklaşık 4 aydır öylece duruyor.birkaç gün önce yandan bi Filiz gibi birsey çıktı daha önce saksisini değiştirmiştim hazır bir toprak almıştım. Sonra sanki kökleri curudu dallarını kestim hep düzelmedi.şimdide yandan bi Filiz gibi bişi çıktı ne yapmalıyım sizce ne durumda
merhaba orkidenizin genel ve kök bölgesinin fotoğrafını eklerseniz daha iyi yardımcı olabilirim.

Eski 17-01-2016, 11:37   #2411
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2016
Benimde orkidem var ama sanırım öldü fotoğraf yüklesem yardimci olur musunuz ?

Fermat16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2016, 20:27   #2412
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Merhaba. Yaklaşık 1 ay önce farklı büyük yapı marketlerinden, 5 tane phalaenopsis, 1 tane de dendrobium nobile orkide satın aldım.

Bu sitede ve yerli ve yabancı pek çok sitede bulunan orkide bakımı ile ilgili bilgileri okuyarak orkidelerin bakımını yapıyorum. Haftada bir, her bir orkideyi yaklaşık 1 litre, 2-3 gün dinlendirilmiş musluk suyuyla bolca suluyorum, tabakta biriken suyu tahliye ediyorum. Orkideler direk rüzgar almayacak şekilde kısa bir süre odayı havalandırıyorum. Günde 2-3 defa fısfıs ile nemlendirmeye çalışıyorum.

Diğer orkidelerde herhangi bir sorun yok. Ancak 1 tane phalaenopsisin saksı içinde, resimdeki gibi beyazlıklar oluştu. Bu beyazlıklarda herhangi bir hareket gözlemlemedim. Saksı içinde beyazlıklar oluşan orkideyi hemen diğerlerinden ayırdım. Yaklaşık 15 gündür durumunda kötüleşme yok. Çiçekleri üzerinde ve yaprakları canlı duruyor. Ancak bazı köklerinde renk değişiklikleri oluştu.
Bu bir hastalık mıdır? İlaç kullanmalı mıyım. Çiçekler döküldükten sonra saksı ve orkide torfunu değiştirmeli miyim? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Eklenen Resimler

Blacksear Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2016, 08:12   #2413
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fermat16 Mesajı Göster
Benimde orkidem var ama sanırım öldü fotoğraf yüklesem yardimci olur musunuz ?
merhaba,
fotoğraf yüklerseniz yapacak birşey varmı yorum yapabiliriz

Eski 18-01-2016, 08:17   #2414
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Blacksear Mesajı Göster
Merhaba. Yaklaşık 1 ay önce farklı büyük yapı marketlerinden, 5 tane phalaenopsis, 1 tane de dendrobium nobile orkide satın aldım.

Bu sitede ve yerli ve yabancı pek çok sitede bulunan orkide bakımı ile ilgili bilgileri okuyarak orkidelerin bakımını yapıyorum. Haftada bir, her bir orkideyi yaklaşık 1 litre, 2-3 gün dinlendirilmiş musluk suyuyla bolca suluyorum, tabakta biriken suyu tahliye ediyorum. Orkideler direk rüzgar almayacak şekilde kısa bir süre odayı havalandırıyorum. Günde 2-3 defa fısfıs ile nemlendirmeye çalışıyorum.

Diğer orkidelerde herhangi bir sorun yok. Ancak 1 tane phalaenopsisin saksı içinde, resimdeki gibi beyazlıklar oluştu. Bu beyazlıklarda herhangi bir hareket gözlemlemedim. Saksı içinde beyazlıklar oluşan orkideyi hemen diğerlerinden ayırdım. Yaklaşık 15 gündür durumunda kötüleşme yok. Çiçekleri üzerinde ve yaprakları canlı duruyor. Ancak bazı köklerinde renk değişiklikleri oluştu.
Bu bir hastalık mıdır? İlaç kullanmalı mıyım. Çiçekler döküldükten sonra saksı ve orkide torfunu değiştirmeli miyim? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.
Merhaba,
Saksıda gördüğünüz beyazlıkları fazla kafanıza takmayın bitkinizin sağlığı iyi görünüyor.Kökler yeşil ve canlı. Saksı harcının zamanla çürümeye başlaması ile mantarlar oluşmuş olabilir.Çiçeklenme sonrasında eğer aşırı beyazlıklar ve saksı harcı çürümesi varsa bitkiniz uyku dönemindeyken harcınızı değiştirirsiniz

Eski 18-01-2016, 09:12   #2415
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mühendis57 Mesajı Göster
Merhaba,
Saksıda gördüğünüz beyazlıkları fazla kafanıza takmayın bitkinizin sağlığı iyi görünüyor.Kökler yeşil ve canlı. Saksı harcının zamanla çürümeye başlaması ile mantarlar oluşmuş olabilir.Çiçeklenme sonrasında eğer aşırı beyazlıklar ve saksı harcı çürümesi varsa bitkiniz uyku dönemindeyken harcınızı değiştirirsiniz
Yardımınız ve cevabınız için çok teşekkür ederim. Aklımdaki soru işaretlerini giderdiniz sayın mühendis57.

mühendis57 beğendi.
Blacksear Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2016, 11:05   #2416
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-11-2014
eğri büyüyen çiçek dalları..

çiçek dallarım yan yatarak büyüyor. yön değiştirsem yamuk yumuk oluyor. cubuk diksem çubuğa uzamıyor. düz büyümesi için ne yapmalı.

Eklenen Resimler

Jakin beğendi.
alyy07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2016, 15:44   #2417
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2016
Arkadaşlar bendeki orkide yavruladı.Ama sadece tek kökü var.Cesaret edip ayrı saksıya alamıyorum beslenemez diye tek kökle.Bir de orkidede ve yavrusunda oluşan çiçeklerin bazıları daha tomurcuk halindeyken kuruyup dökülüyor.Nedendir ve ne gapabileceğim konusunda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim.

diyorcak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2016, 08:45   #2418
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alyy07 Mesajı Göster
çiçek dallarım yan yatarak büyüyor. yön değiştirsem yamuk yumuk oluyor. cubuk diksem çubuğa uzamıyor. düz büyümesi için ne yapmalı.
Merhaba,
Malesef düz büyütmesi biraz zor oluyor ışığa doğru yönelim yapıyor saksıyı çevirseniz bile çok fazla düzelmiyor.Satılan orkideler sera ortamında büyüdükleri için ışık her yönden geliyor orkide yaprak ve sapları düzgün büyüyor.
Çiçekli dönemdeyken orkideler biraz hassas olurlar saksının konumunu fazla değiştirmemenizi öneririm.çiçek sapı çıkarttığında çubuklara bağlayıp tomurcuklar belirene kadar saksınızın konumunu değiştirebilirsiniz.fakat tomurcuklar belirince saksının konumunu ve yerini fazla değiştirmeyin tomurcukları dökebilir.

sar-dunya beğendi.
Eski 19-01-2016, 09:48   #2419
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2015
Merhaba.orkudemin 3 tomurcuklu bir dali var fakat tomurcuklarim sarardi.ne yapnaliyim?

ayseguldgn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2016, 13:01   #2420
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2016
Selamlar, öncelikle bu kadar detaylı ve güzel bir forum yarattığınız için teşekkürler.

8 aydır orkide bakıyorum, çiçekleri döküldü sapı kurudu bende kuruyan kökleri ve saplarını neşterle budadım daha sonra toprağını ve saksını değiştirdim. Ama kökleri kurumaya ve çürümeye başladı, orkide gübresi kullandım fayda etmedi. Şimdi çok az sağlam kök kaldı. Sanırım spagnum yosunu uygulamam gerekecek. İnternette satışta olanlara güvenebilir miyim bilmiyorum bazı zararları varmış anladığım kadarıyla. Fotoğraflarını en kısa sürede ekleyeceğim. Orkidemi hayata döndürme konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

İlginiz için teşekkürler, iyi günler.

dilek- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2016, 14:03   #2421
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2016
Orkidem

Orkidem once yapraklarindan koptu simdide dallari sararmaya basladi. Cicekleride dokuluyor bunun icin ne yapacagimi bilemedim bir onerisi olan varsa cok sevinirim

M.D.A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2016, 16:55   #2422
Ağaç Dostu

gizsu's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2011
Galeri: 8
Yıllardır orkide bakıyor ve sürekli öldürüyordum çünkü bana fıs fıs yap aradada duş aldır demişlerdi..Komşumun orkidesini görünce çok şaşırdım saksının dışında bir saksı daha vardı ve su doluydu çürür dedim "yıllardır böyle sürekli çiçek açar "dedi eve döndüğümde hepsini ağzına kadar suyla doldurdum ve çiçeklenme zamanı geldiğinde şok oldum hem dallardan hem gövdeden çiçek dalları çıktı.Sizinlede bu bilgiyi paylaşayım dedim çünkü yanlış bilgilerle bitkilerimi çok kaybettim siz kaybetmeyin..

mühendis57 beğendi.
gizsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2016, 14:23   #2423
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Merhabalar 1 yıldır baktıgım orkidem yavrusunu ayırınca kurudu daha doğrusu dipten çürüdü yavru da aynı şekilde oldu çok üzüldüm . yeni bir orkide hediye geldi. şeffaf saksı içinde artı seramik saksıda. ben seramikten cıkardm güneş ışığı alsın diye acaba doğru mu yapmışım yoksa kalsın mı içinde .

numunelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2016, 15:04   #2424
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gizsu Mesajı Göster
Yıllardır orkide bakıyor ve sürekli öldürüyordum çünkü bana fıs fıs yap aradada duş aldır demişlerdi..Komşumun orkidesini görünce çok şaşırdım saksının dışında bir saksı daha vardı ve su doluydu çürür dedim "yıllardır böyle sürekli çiçek açar "dedi eve döndüğümde hepsini ağzına kadar suyla doldurdum ve çiçeklenme zamanı geldiğinde şok oldum hem dallardan hem gövdeden çiçek dalları çıktı.Sizinlede bu bilgiyi paylaşayım dedim çünkü yanlış bilgilerle bitkilerimi çok kaybettim siz kaybetmeyin..
orkideler su içinde yetişen bitkiler değiller kökleri narindir, siz eğer kök bölgesinde yeterli oksijeni sağlarsanız köklerin çürümeden sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.su hava dengesi sağlanmaz ise su veya saksı harcı içinde olması hiç fark etmeden kökler er ya da geç çürümeye mahkumdur.Saksı içine az miktarda su koyarsanız (çitf saksı) kök bölgesi nemli kalır iyi havalandırma sağlanırsa bitkiniz büyür yeni yaprak ve çiçek sapı çıkartabilir.Saksı altlığına çakıl taş pomza vb koyup çok az su doldurduğunuzda bitkiniz için uygun bir ortam sağlamış olacaksınız.Evinizin havası çok kuru ise bu yöntemi mutlaka uygulamalısınız.orkideler doğası gereği nemli ve havadar ortamları daha çok severler bol çiçekli günler dileklerimle...

pinartopuk beğendi.
Eski 03-02-2016, 15:10   #2425
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi numunelik Mesajı Göster
Merhabalar 1 yıldır baktıgım orkidem yavrusunu ayırınca kurudu daha doğrusu dipten çürüdü yavru da aynı şekilde oldu çok üzüldüm . yeni bir orkide hediye geldi. şeffaf saksı içinde artı seramik saksıda. ben seramikten cıkardm güneş ışığı alsın diye acaba doğru mu yapmışım yoksa kalsın mı içinde .
şeffaf saksı daha iyidir. Seramik saksı yerine bulabilirseniz toprak saksılar kullanabilirsiniz toprak saksılar kök bölgesindeki aşırı nemin uzaklaşması için daha iyidir.

pinartopuk beğendi.
Eski 03-02-2016, 15:13   #2426
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi M.D.A Mesajı Göster
Orkidem once yapraklarindan koptu simdide dallari sararmaya basladi. Cicekleride dokuluyor bunun icin ne yapacagimi bilemedim bir onerisi olan varsa cok sevinirim
orkideniz malesef ölmek üzere, kök çürümesi ya da başka sorunları var yaprakların hepsi koparak düşmüş ise yapacağınız birşey yok.Fakat ana gövde yeşil ve sağlam ise 2-3 sağlam yaprak kalmış ise çürüyen kökleri temizleyip orkidenizi bakıma alırsanız kurtarılabilir.

pinartopuk beğendi.
Eski 03-02-2016, 15:18   #2427
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayseguldgnn Mesajı Göster
Merhaba.orkudemin 3 tomurcuklu bir dali var fakat tomurcuklarim sarardi.ne yapnaliyim?
Orkidenizin en hassas dönemi tomurcuklanma dönemidir.Bu dönemde orkidenizin konumunu değiştirmeyin,ani ısı değişimleri yaşatmayın ve aşırı sulamayın.Kök bölgesinde sorun yok ise birkaç tourcuğunu dökmesi normal kabul edilebilir...

pinartopuk beğendi.
Eski 06-02-2016, 15:12   #2428
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-01-2016
orkidem açmıyor

orkidem yazdan beri açmıyor, ne yaptıysam olmuyor, besin aldım işe yaramadı lutfen yardım ediinnn kokleri boyle cok az gibi siyahımsı ve ıslak duruyo, resim atamadım daha yenı uyeyımde

gladmor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2016, 08:05   #2429
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gladmor Mesajı Göster
orkidem yazdan beri açmıyor, ne yaptıysam olmuyor, besin aldım işe yaramadı lutfen yardım ediinnn kokleri boyle cok az gibi siyahımsı ve ıslak duruyo, resim atamadım daha yenı uyeyımde
akşamları yapraklarına su sepin ve hafif 1-2 saat esinti almasını sağlayın ya da daha serin bir ortama koyun 14-20 arasında bir sıcaklık arasında yeni çiçek sapı çıkartır.Kökler aşırı sulamadan çürümüş olabilir çürüyenleri temizleyip tekrar dikim yapın aşırı sulamayın.

pinartopuk beğendi.
Eski 12-02-2016, 08:33   #2430
Yeni Üye

Zehraylmz's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2016
Orkidem kuruyor

Merhaba yeni üye oldum siteye,benimde sonbahar aylarında satın aldığım bi orkidem var aldığımda çiçekliydi çiçekleri kurudu döküldü daha sonra budanması gerektiğini öğrendim ve budadım ama budadığım yere kapatmak için bişey sürmedim.bikaç gündür bakıyorum budadığım yerden aşağı doğru inen kuruma başlamış sanki.ne yapmalıyım.

Zehraylmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024