agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-08-2015, 16:55   #2341
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-07-2015
bence yilmayin düzeleceğine inanıyorum

melis inanc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2015, 19:33   #2342
Ağaç Dostu

eneskrky's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asli.unver Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar
Bir sene önce doğum sonrası eşimin hediyesi bir orkidem var yaklaşık olarak çiçekleri 6 ay üzerinde kaldı sonra çiçeklerini döktü sonra iki ay falan ciceksiz kaldı daha sonra sadece iki çiçek verdi onlari da döktü daha sonra baktimki yaprakları yumuşamaya başladı köklerini kontrol ettiğimde hepsi çürümüştu hepsini kesip yikadiktan sonra tarçın döküp yeni orkide toprağına diktim bu arada birde keiki verdi üstten hergece esinti alsın diye camın önüne koyup su fisfisladim ve keikiler 2 cm kök verdi anne orkidemde bir kök verdi oda 2 cm falan ama yaprakları hiç toparlamadi pörsümüş bir şekilde kaldı şimdi iki tane yaprak çıkıyor pörsümüş olanları kestim fakat şimdi keikimde pörsümüye başladı yardım edin nolur ne yapmam gerek keikiyi ayirayimmi bekliyimmi
sayın asli.unver :
Ben baktığım bu fotoda bitkinizin durumunun gücünü toplayamadığını görüyorum. bence yavrunun üzerine sphagnum yosunu ile sarın ve kökleri gelişsin 1 hafta böyle kasın sonra sapından ayırarak saksıya geçirin . ana bitkiyede sıvı ev bitkileri için besinler suyla karıştırın verin kendini toparlayacaktır.

eneskrky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2015, 22:50   #2343
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eneskrky Mesajı Göster
sayın asli.unver :
Ben baktığım bu fotoda bitkinizin durumunun gücünü toplayamadığını görüyorum. bence yavrunun üzerine sphagnum yosunu ile sarın ve kökleri gelişsin 1 hafta böyle kasın sonra sapından ayırarak saksıya geçirin . ana bitkiyede sıvı ev bitkileri için besinler suyla karıştırın verin kendini toparlayacaktır.
Peki yosun bulamazsam ne onerirsiniz

asli.unver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2015, 14:15   #2344
Yeni Üye

aslı çoban's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2015
orkidemin çiçeği kurudu

Merabalar arkadaşlar, direkt gün ışığına da koymadığım yeterli su da verdiğim halde orkidemin çiçekleri kurudu. Mevsimselmidir bilemiyorum, sizce ne yapmalıyım, yardımcı olursanız çok sevinirim

Eklenen Resimler

aslı çoban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2015, 14:38   #2345
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Yapraklar sağlıklı görünüyor, çiçekleri ömrünü tamamlamıştır.
Çiçek saplarını alttan 3.bogumun 1 parmak üzerinden kesin (bir tane kesilmiş, onu örnek alabilirsiniz)
Yeniden çiçek sapı çıkarıp çiçeklenecektir, iyi günler

aslı çoban beğendi.
Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2015, 11:24   #2346
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-08-2015
Merhabalar, bir arkadaşım doğum günümde bana hediye olarak mor orkide almış. İş yerime Gönderdiği için hemen eve getiremedim ve yaklaşık iki saat bunaltıcı bir sıcağı olan araba da kaldı ;( bana geldiğinde çok Sayıda canlı çiçeği ve goncası olan orkidemin 2 saat sonunda tüm Çiçekleri yere bakıyordu ve cansızlardı. 1 gece bekledim ve düzelmeyeceklerini anlayınca dayanamadım budadım. 2 dalı olan orkidemin bir Dalı'nı 3. Çentiğin yukarısından diğerini ise sadece çiçeklerini alacak şekilde budadım. 2. Günün sabahında Yaprakların hemen hepsi uçlarından kurur gibi buruşmaya ve en üstteki iki yaprak köklerinden de koparmaya başladı. Bunun üstüne arıtılmış Çeşme suyu ile suladım ve yerini değiştirdim. Ama iyiye gidiyor gibi görünmüyor yapabilirsem resimleri de ekleyeceğim yardımcı olursanız sevinirim.

resimsel beğendi.
Özlem78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2015, 18:59   #2347
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-08-2015
Üstteki iki yaprak köklerinden kızarmaya başlamışlardı

Düzenleyen Özlem78 : 23-08-2015 saat 18:59 Neden: Yanlış yazım
Özlem78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2015, 13:54   #2348
Yeni Üye

aslı çoban's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2015
çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için, umarım toparlar peki sizce saksısını değiştirmelimiyim, odaya gelen her hasta orkidemi görüp farklı birşey soyluyor siz ne önerirseniz onu uygulamak isterim

aslı çoban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2015, 15:47   #2349
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Her sabah su püskürtun Direk güneşe koymayın. Tabağına su kalmasın. 3 ay sonra yeni çiçeklenme olur. Orkide sabır işi. Bekleyin telaş etmeyin.

gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2015, 19:29   #2350
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2015
Arkadaşlar merhaba. Siteye yeni katıldım. Evimde baktığım orkidelerimde fotolarda göreceğiniz gibi beyaz pamuğa benzer bişeyler oluşmaya başladı. 5 orkidemden biri tamamen kurudu. Bu beyaz noktalar 1 tanesinde vardı geçenlerde hepsini aynı tankta daldırma tipi suladım ve şimdi hepsine bulaştı. Çiçekleri solmaya başladı yardım ltfen

Eklenen Resimler

fyeres Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2015, 16:18   #2351
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2014
Merhabalar arkadaşlar sizlere danışmak istediğim iki şey var ilk iki resimdeki orkidem keiki veriyor sanirim ama uc ay oldu hala köke dair bir gelişim göstermedi bunun icin ne yapmam gerek? Diger iki resimdeki orkidemi de ciceklenmesi bittiğinde budadim yaprak cikarmaya basladi ama yapragi cikarken boyle siyah benekli cikiyor sebebi ne olabilir tecrübeli arkadaslar belki fikriniz vardır

Eklenen Resimler

smbolgili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2015, 19:28   #2352
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2012
Orkidem in dibinde beyazimsi minik böcekler var. 2 hafta önce çok canlıydi ve dalından yavru yaprak çıkmıştı ama şimdi yaprakları çok cansizlasti.ne yapmam lazım

aralık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2015, 00:24   #2353
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2015
Merhaba,
Yaklaşık 4 aydır orkide bakıyorum. Orkide aldığımda tamamen çiçekleri ve dökülüp solmaya başlayınca burdayım. Fakat sapı sarardı. Bir alt boyumdan tekrar burdayım ama durum aynı.. Ne yapmalıyım? Bir de yapraklar artıyor.. Ama sağında bir uzama yok. Resim atabilirim ama yeni üyeyim başaramadım...

ozge.akyuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2015, 23:13   #2354
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2015
iyi mi, kötü mü bilemedim ?

Arkadaşlar, acemiyim ve orkidemin durumunu bilemedim. Bir ay kadar oldu alali ve çok fazla durmadan çiçekleri döküldü. Bir süre sonra toprağında böcek yumurtası tarzında şeyler gördüm ve hemen saksisini ve toprağını değiştirdim. Şu an yeni yaprak veriyor ve sanırım yeni bir çiçek dalı, kırmızı ile isaretledim. Ama kafama takılan koklerindeki beyaz lekeler. Bunlar normal mi. Lütfen yardım ediniz.

Eklenen Resimler

Chatoon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2015, 10:12   #2355
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
İşaretlediğiniz yerin hemen altındakiler gibi beyaz noktalar normaldir. Öte yandan saksınızın altında bol bol deliği var di mi?

Hevesinizi kırmak gibi olmasın ama çiçek sapı veya kök ayrımını yapmak için biraz erken olabilir. Yeni çiçek sapının eskisinden üstteki bir noktadan çıkmasını bekleyin. Çiçek sapı veya kök, yeni gelişim iyi bir şeydir

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Chatoon Mesajı Göster
Arkadaşlar, acemiyim ve orkidemin durumunu bilemedim. Bir ay kadar oldu alali ve çok fazla durmadan çiçekleri döküldü. Bir süre sonra toprağında böcek yumurtası tarzında şeyler gördüm ve hemen saksisini ve toprağını değiştirdim. Şu an yeni yaprak veriyor ve sanırım yeni bir çiçek dalı, kırmızı ile isaretledim. Ama kafama takılan koklerindeki beyaz lekeler. Bunlar normal mi. Lütfen yardım ediniz.

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2015, 20:24   #2356
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Cicekcilerde satilan orkide saksisi diye aldım. Delik sayısı geniş ve yeterli gibi. Toprağın üstü kurudugunda sprey ile suluyorum. Beyaz lekelerden korkmuştum, sağolun içimi rahatlattiniz.

Chatoon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2015, 10:18   #2357
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2015
Orkidelerim

2 Senelik Orkidemin bir dalı kökten çürüdü galiba karardı biz kesene kadar sonuna kadar gitti önce yaprakları döktü sonra karardı 2 tane dalı vardı yeni bir küçük dal çıktı çiçek açtı diğer dalda çiçekler var ama cansız gibi düşecek gibi yeni yaprak verdi yemyeşil parlak bir de saksısına canım çok sıkıldı dibini göremiyorum saksıyı değiştirdik değiştirmeden önce bakıyorduk kaldırıp altını şimdi bitişik o yüzden kökleri göremiyorum orkide besini kullanmalı mıyım?

Fotoğrafları da atacağım
Phalaenopsis Mor

SERLEM52 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2015, 10:21   #2358
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2015

Bu saksıya koyduk altı çıkıyor ama çıkartmadık için delikler var ama küçük

SERLEM52 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2015, 11:39   #2359
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2015
merhaba, benim iki tane orkidem var. çok severek aldım ve internetden bakımı nasl olur diye de çok araştırma yaptım. Ona göre suladım, yapraklarını sildim, gübreledim, toprağını değiştirdim fakat orkidelerim yaprakları iyice buruştu ve yumuşak plastik gibi oldu ayrıca kökleri de taş gibi oldu ve kurudu. Çok üzüldüm demek ki becerememişim bakmayı.... onları acaba kurtarabilir miyim? yardımcı olursanız geçekten çok sevinirim

Akşamsefası1234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2015, 23:14   #2360
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2015
Küvez yöntemini detaylı olarak anlayabileceği varmı acaba

engindokur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2015, 14:37   #2361
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2015
iyi günler orkidemin dalları sarardı,budadım ama hala kuru sararmış dalları var.Hala budamam gerekiyorsa tam olarak neresinden budayacağım yardımcı olursanız sevinirim.

Mrw87 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2015, 21:16   #2362
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Yeşil olan ilk gözün üstünden çapraz olarak keseceksiniz sn.Mrw87.Kesilldikten sonra tarçın bulayanilirsiniz o bölgeye.

Ziya Soner ve Jakin beğendi.
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2015, 13:11   #2363
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2015
Teşekkür ederim.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Yeşil olan ilk gözün üstünden çapraz olarak keseceksiniz sn.Mrw87.Kesilldikten sonra tarçın bulayanilirsiniz o bölgeye.

Mrw87 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2015, 15:28   #2364
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mrw87 Mesajı Göster
Teşekkür ederim.

Yanlış bir ifade olmuş kusura bakmayın üstten yeşil ilk gözün,yani en yukaradaki yeşil gözün üstünde çapraz kalacak şekilde.

Jakin beğendi.
Eski 24-10-2015, 13:21   #2365
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2015
dal mı kök mü?

Merhaba budama yaptıktan sonra aylardır orkidemin dal çıkarmasını bekliyorum sabırsızlıkla... Yaklaşık bir hafta önce yaprakların altından birşey çıktığını görünce dal çıkıyor diye sevindim fakat bu sabah baktımki farklı yerlerden iki tane daha birşey çıkmaya başlamış... Böyle olunca çıkan şeyin kök olabileceğini düşündüm. ilk orkiden ve ilk tecrübem daha önce böyle birşey çıkmadı. Acaba çıkan şeyler ne? Cevap bekliyorum teşekkür ediyorum...

Eklenen Resimler

meyran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2015, 19:18   #2366
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meyran Mesajı Göster
Merhaba budama yaptıktan sonra aylardır orkidemin dal çıkarmasını bekliyorum sabırsızlıkla... Yaklaşık bir hafta önce yaprakların altından birşey çıktığını görünce dal çıkıyor diye sevindim fakat bu sabah baktımki farklı yerlerden iki tane daha birşey çıkmaya başlamış... Böyle olunca çıkan şeyin kök olabileceğini düşündüm. ilk orkiden ve ilk tecrübem daha önce böyle birşey çıkmadı. Acaba çıkan şeyler ne? Cevap bekliyorum teşekkür ediyorum...

Merhaba sn.meyran,
Yuksek ihtimalle kok ancak daha buyuyunce anlasalabiliyor genellikle.Ancak orkidenizin yeni kok cikarmasi sagligi icin iyiye isaret. Yakin zamanda olmasa bile 6 ay 1 yil icerisinde dal cikacaktir.

Sevgiler

Eski 26-10-2015, 08:14   #2367
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2015
Thumbs up

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Merhaba sn.meyran,
Yuksek ihtimalle kok ancak daha buyuyunce anlasalabiliyor genellikle.Ancak orkidenizin yeni kok cikarmasi sagligi icin iyiye isaret. Yakin zamanda olmasa bile 6 ay 1 yil icerisinde dal cikacaktir.

Sevgiler
6 ay 1 yıl mı zaten neredeyse bir yıldır bekliyorum bu kadar uzun mu sürer. ama bu güne kadar yaprak çıkarma dışında bir gelişme göstermemişti yerini değiştirdim inşallah burada daha hızlı gelişir.. dal çıkarmasını bekliyorum sabırsızlıkla... hayırlısı bakalım... bu arada orkidem dün yere düştü ve en taze yaprağı çok fena kırıldı

Jakin beğendi.
meyran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2015, 12:13   #2368
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Orkideler zaten senede bir çiçek veren canlılardır.Kök çıkartması orkidenizin sağlıklı olacağı anlamına gelir ancak kök çıkartan orkide gelişim sürecindedir.yani yakın zamands kök çıkarır yaprak çıkarır ama dal çıkarmaz (büyük ihtimalle çıkan şeyin kök olduğunu varsayıyorum)

Jakin beğendi.
Eski 26-10-2015, 20:21   #2369
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-09-2014
Sayın Meyran nazar mı oldu dersiniz orkideniz dalı kırılmış ama üzülmeyin toparlar benimde orkidem balkondan uçtu 2. kattan komşular toplayıp getirdi tam 1yılda anca canlandı. Kışa giriyoruz dinlenir baharda sizi mutlu eder.Selamlar.

Jakin beğendi.
pınar59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2015, 11:54   #2370
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-10-2015
orkide

merhabalar . orkıdemı cıceklerı bıtınce budadım . kısa bır sure sonra ıkı yaprak cıkarttı . ıkı cicek sapı vardı . bır sure sonra dalların bırı sarardı ve en alt bogumun uzerınden budadm . dogrumu yaptım bılmıyorum . sımdıde ıkıncı sapı sarardı .yıne oncekı gıbı en alttan mı kesmeyelım yoksa boyle mı kalsın .cicegımın durumu ıyı mı yoksa kotuye mı gıdıyor . sararması normalmıdır ??
tesekkurler .. [ATTACH][ATTACH]Name:  12194684_729622817182339_6251198191660630648_o.jpg
Views: 1983
Size:  36.0 KB[/ATTACH][/ATTACH]

Eklenen Resimler

zülgade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024