agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-07-2015, 15:09   #2311
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2015
Topragini 4 gunde bir sularken yapraklara her gun fisfisla su veriyordum simdi bi anda bole oldular asiri yumusama oldu orkide besinide almiatim suya karistirip suluyordum

Orkidemtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2015, 22:29   #2312
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2013
orkidem dün bu şekildeydi bugün o yaprak iyice sarardı ve toplamda 2 adet çiçek kaldı üzerinde ne yapmalıyım durum kötü mü saksı değiştirmeli miyim ilk kez orkide bakıyorum fotoğrafları tekrar ekleyemedim
Orkide (Phalaenopsis) yapraklarındaki sorunlar

tgce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2015, 14:52   #2313
Yeni Üye

5B/URL%5D[/IMG]

Eski 28-07-2015, 18:05   #2314
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orkidemtt Mesajı Göster
Topragini 4 gunde bir sularken yapraklara her gun fisfisla su veriyordum simdi bi anda bole oldular asiri yumusama oldu orkide besinide almiatim suya karistirip suluyordum
Orkide besinini arkasında yazıldığı gibi kullanın . Su fışlıtmayıda bırakın havalar zaten nemli esinti almassa mantar , hastalıklad vs bişi olur gerek yok köklere bakarak sulama yapın yaklaşık haftada bir defa kontrol edin kökleri ve sulayın inşlh diğer kökleri kaybetmessiniz kaybederseniz işiniz zor ..

Tilki Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2015, 01:19   #2315
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2015
merhabalar , yaklaşık 15 gün önce yeni bir orkide hediye aldım. Geldiği günden beri üzerine titriyorum diyebilirim. Hergün kontrol ediyorum şuan açmış 12 çiçeği var ve tomurcukları. Fakat yapraklarda bazı sorunlar farkeder gibi oldum lekelenme ve beyaz çöküklükler oluştu.Birinde de hafif hafif su kabarcıkları gibi kabarcıklar var.Bir yapışkanlık sezdim yaprakları sildim bir daha olmadı. Fotoğraflarını ekledim. Herhangi bir problemi varsa önceden öğrenip önlem almak isterim.
Yardımcı olursanız çok sevinirim..
Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

feyzaelif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2015, 12:29   #2316
Yeni Üye

http://ressim.net/123247/image http://ressim.net/123248/image. http://ressim.net/123249/image
Orkidemin durumu boyle lutfen yardim edin ölüyor mu orkidem birbir ciceklerimi doktu dallari kirmizi renk aldi yapraklar inanilmaz yumusak yardimlarinizi bekliyorum

Eski 01-08-2015, 17:39   #2317
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orkidemtt Mesajı Göster
Orkidemtt bende yeni orkide bakıcısıyım fakat araştırmalarıma göre bazı yanlışlarınız var. Öncelikle orkideyi 7 günde 1 sulamanızı öneririm. Haftada 1 gün kendinize belirleyin ve her hafta ogün sulayın. Ayrıca sulamalarınızı mutlaka sabahları yapınki mantar oluşumu yaşanmasın. 4 günde 1 su vermeniz bence fazla gelmiş aşırı sulanmış gibi duruyor. Ayrıca orkide besinini her sulamada kullanmanızı önermem. Ayda 4 kere suluyorsunuz ve 1 kere sulamanıza besin katmanız daha dığru olacaktır. Bence su vermeyi 7 güne çıkarıp orkidenizin kemdine gelmesini bekleyin. Direk güneş ışığına bırakmaktanda kaçının. Güneş yapraklarını yakacaktır ışıklı ama güneş gelmeyen biyere koymanızı öneririm.Ayrıca yapraklarına su fısfısı yapmayın bir pamuğa su damlatıp yapraklarını silin daha sonrada kurulamanızı öneririm ıslak bırakmamakta fayda var. zaten yapraklarınızın üzerinde beyazlıklar gözüküyor. sulamayıda direk musluk suyuyla yapmayın. musluk suyu kullanacaksanız 2 gün dinlendirin kloru gitsin. içme suyuda kullanılabiliyor. Fakat hangisinin daha iyi olduğuna henüz bende karar verebilmiş değilim. Umarım orkideniz eski haline döner.

Tilki Mete beğendi.
Eski 02-08-2015, 22:15   #2318
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyzaelif Mesajı Göster
Orkidemtt bende yeni orkide bakıcısıyım fakat araştırmalarıma göre bazı yanlışlarınız var. Öncelikle orkideyi 7 günde 1 sulamanızı öneririm. Haftada 1 gün kendinize belirleyin ve her hafta ogün sulayın. Ayrıca sulamalarınızı mutlaka sabahları yapınki mantar oluşumu yaşanmasın. 4 günde 1 su vermeniz bence fazla gelmiş aşırı sulanmış gibi duruyor. Ayrıca orkide besinini her sulamada kullanmanızı önermem. Ayda 4 kere suluyorsunuz ve 1 kere sulamanıza besin katmanız daha dığru olacaktır. Bence su vermeyi 7 güne çıkarıp orkidenizin kemdine gelmesini bekleyin. Direk güneş ışığına bırakmaktanda kaçının. Güneş yapraklarını yakacaktır ışıklı ama güneş gelmeyen biyere koymanızı öneririm.Ayrıca yapraklarına su fısfısı yapmayın bir pamuğa su damlatıp yapraklarını silin daha sonrada kurulamanızı öneririm ıslak bırakmamakta fayda var. zaten yapraklarınızın üzerinde beyazlıklar gözüküyor. sulamayıda direk musluk suyuyla yapmayın. musluk suyu kullanacaksanız 2 gün dinlendirin kloru gitsin. içme suyuda kullanılabiliyor. Fakat hangisinin daha iyi olduğuna henüz bende karar verebilmiş değilim. Umarım orkideniz eski haline döner.
Ne güzel araştırmışsınız tebrik ediyorum sağlıklı orkideleriniz olsun inşlh ben açıklama yaptım ama yetininmedi her halde ya da sizin gibi uzun anlatmadım ondan galiba . Bu kadar oluduğunuz için tekrar hayranlığımı belirteyin
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete Mesajı Göster
Orkide besinini arkasında yazıldığı gibi kullanın . Su fışlıtmayıda bırakın havalar zaten nemli esinti almassa mantar , hastalıklad vs bişi olur gerek yok köklere bakarak sulama yapın yaklaşık haftada bir defa kontrol edin kökleri ve sulayın inşlh diğer kökleri kaybetmessiniz kaybederseniz işiniz zor ..

Eski 02-08-2015, 22:22   #2319
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyzaelif Mesajı Göster
merhabalar , yaklaşık 15 gün önce yeni bir orkide hediye aldım. Geldiği günden beri üzerine titriyorum diyebilirim. Hergün kontrol ediyorum şuan açmış 12 çiçeği var ve tomurcukları. Fakat yapraklarda bazı sorunlar farkeder gibi oldum lekelenme ve beyaz çöküklükler oluştu.Birinde de hafif hafif su kabarcıkları gibi kabarcıklar var.Bir yapışkanlık sezdim yaprakları sildim bir daha olmadı. Fotoğraflarını ekledim. Herhangi bir problemi varsa önceden öğrenip önlem almak isterim.
Yardımcı olursanız çok sevinirim..
Şimdiden teşekkürler.

Çiçekleriniz çok sağlıklı gözüküyor . Yapışkan sıvıda normal diye okumuştum. yani zararlı bişi değil arada yaprakları silip tozunu falan alabilirsiniz hatta ıslak bırakmazsanız yıkaya da bilirsiniz ben yıkıyorum bişi olmuyor ama tabi kurutuyorum peçeteyle sonrada esinti alan bir yere koyuyorum .

Yapraklarda bir hastalık var ama ben hasatalıklar konusunda çok iyi değilim hiç yaşamadığım için araştırmadım biraz ilk mesajlara bakın soruyu ilgili bölümde yeni fotoğraflarla da sora bilirsiniz sevgiler ..

Eski 04-08-2015, 10:56   #2320
Yeni Üye

Tilki Mete , öncelikle çok teşekkür ederim orkidem hediye geldi ve benim için çok değerli o yüzden iyi bakmaya çalışıyorum yapraklar içinde diğer bölümlerde tekrar soruyum eğer hastalık varsa. Teşekkürler..

Eski 06-08-2015, 09:11   #2321
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2015
Herkese selam,
Ben yeni üyeyim. Üye olmamdaki en büyük sebep sitedeki orkide konusundaki paylaşımlar.
Benimde çook sevdiğim ama durumu gitgide kötüye giden bir orkidem var
İlk alındığında çok sağlıklı ve birsürü çiçeği olan büyük bir orkideydi, uzun bir süre ( 1,5 ay kadar çiçekleri açık kaldı.Hatta küçük bir yaprakta açtı. Daha sonra ilk çiçekler dökülmeye başladı. Bunun normal olabileceğini düşünüyordum. Sonrasında yaprakları sararmaya başladı ve durumu git gide kötüye gidiyor. Birkaç gündür dallarında da sararma var.
Bakım anlamında sitede okuduğum bilgilere göre sulama yapıyorum. Haftada bir suluyorum. Direk güneş almayan bir yerde.

Bu konuda ne yapmalıyım. Lütfen yardımcı olun çiçeği kaybetmek istemiyorum

Hati Sade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2015, 09:16   #2322
Yeni Üye

Orkidemin öncesi ve sonrası

Eklenen Resimler

Eski 06-08-2015, 11:10   #2323
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-07-2015
bnce dallari kesin ve orkidenizi şeffaf saksisindan çıkartın ve kökleri kontrol edin Çürüyen ve kuruyan kökleri steril bir makasla temizleyin ardından tarçın dökün toprağında kontrol edip tekrar dikin toprağına komurler koyabilirsiniz saksinin altını çok fazla harç ile doldurmayin ve bitkinizihavadar bir yere koyun düzenli sulamaya dewam edin bitki besinide verebilirsiniz umarım toparlar

melis inanc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2015, 11:32   #2324
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hati Sade Mesajı Göster
Orkidemin öncesi ve sonrası
Öncelikle hoş geldiniz ;
Arkadaşlar, kendinizi tanıtır mısınız? Burayı nereden buldunuz? bölümünde kendinizi tanıtır mısınız ?

orkide baya kötü olmuş ama kurtarıla bilir . kokler ve gövdeye bakın eğer kökler çürümemiş ise gövdeden yeni yapraklar ve çiçek sapı çıkaracaktır ...
çiçek sapını kesin , enerjisini yaprak ve gövdeye harcaması için fazlalıklardan kurtulun eğer tarcını bol dökerseniz kurutucu etkisinden dolayı kuruyacaktır . ben kömür tozu kullanmanızı tavsiye ediyorum ..

Burayı

Burayı

Ve burayı

ilk mesajlardan başlayıp biraz okumanızı tavsiye ediyorum kolay gelsin ..

Eski 06-08-2015, 12:18   #2325
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete Mesajı Göster
Öncelikle hoş geldiniz ;
Arkadaşlar, kendinizi tanıtır mısınız? Burayı nereden buldunuz? bölümünde kendinizi tanıtır mısınız ?

orkide baya kötü olmuş ama kurtarıla bilir . kokler ve gövdeye bakın eğer kökler çürümemiş ise gövdeden yeni yapraklar ve çiçek sapı çıkaracaktır ...
çiçek sapını kesin , enerjisini yaprak ve gövdeye harcaması için fazlalıklardan kurtulun eğer tarcını bol dökerseniz kurutucu etkisinden dolayı kuruyacaktır . ben kömür tozu kullanmanızı tavsiye ediyorum ..

Burayı

Burayı

Ve burayı

ilk mesajlardan başlayıp biraz okumanızı tavsiye ediyorum kolay gelsin ..
Teşekkür ederim Melis İnanç ve Tilki Mete
Çiçeğimin köklerinde çürüme **** kuruma yok!
Çiçek sapını kesin önerisinde bulunmuşsunuz, normalde 3. boğumdan kesilmesi gerekiyor diye biliyorum! yalnız benim çiçeğimin sapındaki sararma çok daha aşağıda. Bu durumda nereden kesmeliyim dalları?
Ve kömür tozunu nerde bulabilirim? çiçekçilerde falan satılıyormudur ?

Eski 06-08-2015, 12:33   #2326
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hati Sade Mesajı Göster
Teşekkür ederim Melis İnanç ve Tilki Mete
Çiçeğimin köklerinde çürüme **** kuruma yok!
Çiçek sapını kesin önerisinde bulunmuşsunuz, normalde 3. boğumdan kesilmesi gerekiyor diye biliyorum! yalnız benim çiçeğimin sapındaki sararma çok daha aşağıda. Bu durumda nereden kesmeliyim dalları?
Ve kömür tozunu nerde bulabilirim? çiçekçilerde falan satılıyormudur ?
ben bütün dalı kesmenizi kast etmiştim . kömür tozu dediğimiz şey de , bildiğimiz mangal kömürünün toz hali evde bile ezerek yapabilirsiniz .

Eski 09-08-2015, 17:56   #2327
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2015
merhabalar yedi aylık bir orkide sahibiyim ve yaklaşık dört aydır çiçeksiz. çiçeğini döktükten sonra budadım şimdiye kadar bazı yaprakları döküldü ve yeni birkaç yaprakta çıktı daha doğrusu bir kere iki yaprak çıktı ve şuan bir yaprak daha çıkıyor... sağlıklı görünüyor sulamayı öğrendiğimi düşünüyorum (başlarda ya çok sulamış ya da az sulamıştım) yalnız bu kadar zamandır hala yeni bir dal çıkmadı sabırsızlıkla bekliyorum... ışık konusunu yeterince ayarlayabildim mi bilmiyorum mutfakta dondurucunun üzerinde cama yakın bir yerde duruyor çoğunlukla camı aralık bırakıyorum hava alsın diye ama biraz yüksekte kalmış oluyor yeni bir yer düşünüyorum bakalım.... sizin orkideleriniz ne kadar sürede dal çıkardı ya da ne kadar sürede dal çıkarmasını beklemeliyim cevap verirseniz çok memnun olurum bu arada sulama yaparken orkide besinide ekliyorum..

meyran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2015, 22:43   #2328
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2015
Bi orkidemde sorun yaşıyorum marttan beri cicekliydi ee haliyle çiçeklerini döktü bu sefer yavaş yavaş dalı sararmaya başladı burdan okudum budamasini yaptım birdr baktim ki tüm dal sararmış ne yapabilirin

Ozlemseyma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2015, 22:51   #2329
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozlemseyma Mesajı Göster
Bi orkidemde sorun yaşıyorum marttan beri cicekliydi ee haliyle çiçeklerini döktü bu sefer yavaş yavaş dalı sararmaya başladı burdan okudum budamasini yaptım birdr baktim ki tüm dal sararmış ne yapabilirin
Dalı en dipten kesin , belirli bir süre sonra yeni dak çıkaracaktır ...(sağlıklı ise yani kökleri falan kontrol edin çürüme varmı diye yoksa yukarıda dediğim gibi çıkacaktır )

Eski 10-08-2015, 13:15   #2330
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2015
koklerınde sorun yok gıbı gozukuyor suladıgım an yemyesıl oldular daha once cıft daal orkıdem vardı sıneklendı gıttı curumeye baslamıstı koklerıne baktıgımde ıclerı boşalmıstı bunda o tarz bısı yok dibinden kestim.. bıtkı besıne vs ne kullanmalıyım

Ozlemseyma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2015, 16:28   #2331
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozlemseyma Mesajı Göster
koklerınde sorun yok gıbı gozukuyor suladıgım an yemyesıl oldular daha once cıft daal orkıdem vardı sıneklendı gıttı curumeye baslamıstı koklerıne baktıgımde ıclerı boşalmıstı bunda o tarz bısı yok dibinden kestim.. bıtkı besıne vs ne kullanmalıyım
2 sulamada 1 vs kullana bilirsiniz ama üzerindeki kullanım dozajına göre birkaç ay sonra kullanma oranını da azaltın yani 3-4 haftada bir gibi gerisi zamana kalıyor ..

resimsel beğendi.
Eski 10-08-2015, 16:58   #2332
Ağaç Dostu

Emineyyüp's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Benim de bir tanecik orkidem var.Bol çiçekli ama çiçeklerin rengi bozulmaya başladı ve bir çiçeğini kuruttu.Hiç besin kullanmadım eski canlılığını kazanması için kullanmalı mıyım?

resimsel ve Tilki Mete beğendi.
Emineyyüp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2015, 17:29   #2333
Ağaç Dostu

Su yeteri kadar besin sağlayamaz , bu yüzden orkide besini kullanmanızı tavsiye ediyorum
Çiçeklerindeki cansızlıktan kastınız ne ? Çiçekler ömrünü tüketmiş olabilir , ve ya kök çürümesi olduğu için de o hale gelmiş olabilir . vs bir sürü neden ..
Gözlem yapmanız gerekicek köklerin durumunu kontrol ettiniz mi ? eğer köklerde sorun yoksa kaç aydır çiçekli durumda eğer onuda söylerseniz net bir cevap verebilirim

resimsel ve Emineyyüp beğendi.
Eski 10-08-2015, 19:40   #2334
Ağaç Dostu

Emineyyüp's Avatar

Orkide hediye 2 ay oldu bana geleli zaten çiçekliydi onun için çiçek Ömrü konusunda fikrim yok.Kökler iyi durumda sürekli kontrol ediyorum.Geldiğinde rengi daha parlaktı şimdi daha sönük

Eski 10-08-2015, 19:43   #2335
Ağaç Dostu

Emineyyüp's Avatar

Orkide buŞimdiki hali

Eklenen Resimler

Eski 10-08-2015, 20:08   #2336
Ağaç Dostu

MaşaAllah

Bitki besini kullanın devam eder ise boyanmış olabilir .. yani aklıma başka bişi gelmiyor ..

Emineyyüp beğendi.
Eski 11-08-2015, 11:40   #2337
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2015
merhaba arkadaşlar, orkidemin tüm yaprakları soldu, sadece dalı kaldı, gelişimi gerçekleşir mi, yoksa ölmüş müdür? bilgisi olan var mı?

jeodyg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2015, 14:30   #2338
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2015
acil yardim lutfen

Merhaba arkadaşlar
Bir sene önce doğum sonrası eşimin hediyesi bir orkidem var yaklaşık olarak çiçekleri 6 ay üzerinde kaldı sonra çiçeklerini döktü sonra iki ay falan ciceksiz kaldı daha sonra sadece iki çiçek verdi onlari da döktü daha sonra baktimki yaprakları yumuşamaya başladı köklerini kontrol ettiğimde hepsi çürümüştu hepsini kesip yikadiktan sonra tarçın döküp yeni orkide toprağına diktim bu arada birde keiki verdi üstten hergece esinti alsın diye camın önüne koyup su fisfisladim ve keikiler 2 cm kök verdi anne orkidemde bir kök verdi oda 2 cm falan ama yaprakları hiç toparlamadi pörsümüş bir şekilde kaldı şimdi iki tane yaprak çıkıyor pörsümüş olanları kestim fakat şimdi keikimde pörsümüye başladı yardım edin nolur ne yapmam gerek keikiyi ayirayimmi bekliyimmi

Eklenen Resimler

asli.unver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2015, 14:42   #2339
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-07-2015
bnce ayirin ki bitki kendini toparlamaya calissin bu şekilde keiki yi beslemeye calistikca kendini toplayamiyor olabilir yinede daha bilgili arkadaslarimizdan da cvp bekleyin

melis inanc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2015, 15:09   #2340
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2015
Çok uğraşıyorum kurtulsun diye ne güzel di seviniyordum kök vermeye başladı keikkide verdi diye ama keikisi pörsümeye başlayınca moralmen çöktum resmen

asli.unver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024