agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-04-2015, 13:23   #2221
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ElifGull Mesajı Göster
fotoğrafları da gönderiyorum
Merhaba
öncelikle orkidenizin durumu çok ta kötü değil, sadece yaprakta sararma olmuş kök bölgesinin foroğrafı olmadığından köklerin durumunu bilemiyorum ancak yapraklara bakılırsa orkideniz iyi bir bakım ve gübreleme ile eski sağlıklı günlerine kavuşabilir.
Sizin 1. olarak yapmanız gereken köklerin durumlarını incelemek daha sonra çürüyen kökleri temizleyip dezenfekte edeceksiniz.eğer köklerde bozulma yoksa sadece seramik saksıdan çıkartın kökler de ışık alabilsin.
Akşamları yapraklara su püskürtün.Hafif esintiler almasını sağlayın,sulama işlemine muntazam devam edin,iki sulamada bir gübreleme yapın,arada sırada yapraklarına hafif gübreli su da püskürtebilirsiniz. sulama yaparken orkide harcının ve köklerin tamamen ıslanmasına ve köklerin koyu yeşil rengi almasını sağlayın. şimdilik bu kadar yine sorunuz olursa cevaplarım.
Kolay gelsin...

ahsenn beğendi.
mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2015, 15:45   #2222
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2015
merhabalar komik nickli ben geldim yine yavru büyüdü kökleri cıkmaya başladı. bunu ne zaman ayırmam gerekiyor. yardımcı olabilir mısınız

http://i.hizliresim.com/EYprMB.jpg

Düzenleyen malina : 04-05-2015 saat 12:05 Neden: Fotoğrafları foruma yüklemelisiniz.
numunelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2015, 19:18   #2223
Ağaç Dostu

eneskrky's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2014
Sayın numunelik:
öncelikle bitkiniz garip bir işi başarmış tebrikler..
ben derimki sphagnum yosunu kuru olanları satılıyor bulabilriseniz ondan bir miktar alın kök kısmına sarın etrasına tül benzeri bi parçayla bağlayın bi hafta dursun böle ,hem köklenme hızlanır hemde kökler kurumaz kök sayısı artınca ve dışarı taşınca steril bir jilet ve bıcakla ana bitkiden ayırıp başka saksıya alabilirsiniz.
yani ben olsam öle yapardım
saygılarımla..

eneskrky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2015, 20:45   #2224
Yeni Üye

ana bitkinin mi köklerini sarıcam. yoksa yavrunun mu . yosunu nerde bulabilirim. bide orkide besini veryorum suya karıstırıp haftada bir. yavruyu kestikten sonra mı çiçek acar. 1 yıldır bu şekilde çiçeksiz.

Eski 03-05-2015, 21:06   #2225
Ağaç Dostu

eneskrky's Avatar

hayır yavru bitkiye sarıcaksınız tabikide. yosunu satışını yapan yerler var ama kuru olsun satın aldığınız malzeme , besin vere bilirsiniz ama şuan gerek yok yavruyu kestikten sonra verirseniz besin daha faydalı olacaktır. şuan bitkiniz gücünün çoğunu yavruya harcıyo çiçek açmada zorlana bilir yavruyu aldıktan sonra takviyelerinizle açacaktır inşallah

Eski 03-05-2015, 21:34   #2226
Yeni Üye

inşallahh yavrunun kökler cok narin dokununca kopcak gibi geliyor. yosun sarınca bir şey olmaz dimi çok sordum kusura bakmayın cevaplarınız için teşekkürler

Eski 03-05-2015, 21:57   #2227
Ağaç Dostu

eneskrky's Avatar

yokyok sorun olmaz yosunu köklerinin aralarına yerleştirin nemlendirin ve etrafına bi bezle bağlayın önemli değil

Eski 03-05-2015, 21:58   #2228
Ağaç Dostu

eneskrky's Avatar

http://www.agaclar.net/forum/attachm...3-imgp1272.jpg
burdaki resimdeki gibi bir şekil oluşturun

nur.erdoann beğendi.
Eski 03-05-2015, 22:00   #2229
Yeni Üye

resim iyi oldu gercekten yoksa koskocaman bi yosuna sarmayı dusunuyordum ahahah yardımlarınız için çook teşekkürler iyi akşamlar

eneskrky beğendi.
Eski 04-05-2015, 15:53   #2230
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2015
Wink

Merhabalar
Daha önce orkidemin durumunu burda paylaşmıştım, önerilerini dikkate alarak çürük kökleri temizledim temiz bir harca diktim ama kökler kısa ve küçük olduğu için toprağın altında kaldı kökler güneşi göremiyor, görebilecek gibi dikmeye çalıştım ama yapraklar ve saplar ağır geliyor yıkılıyor, bir ay önce kadar , ama 3-4 kök kaldı temizleyince...çiçek sapını kestiğim yerler birazcık kurudu bu durum normal midir ?
Bir de yapraklarda buruşma oldu fotoğraflarda görüldüğü üzere...on günde bir sulama suyuna bitki besini katıyorum ama yapraklarda bi değişim olmadı...bir de her gün yapraklarına su fıslatıyorum camı açarak hafif esinti oluşturuyorum oda da, bulunduğu yerde sabah güneşini alıyor gündüz saat 10 a kadar falan...
Benim sorum şu bütün bunları yapmama rağmen orkidemin yapraklarında bi değişim olmadı

Eklenen Resimler

feyzagüvenyksl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2015, 09:44   #2231
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-04-2013
Merhaba orkide hic yetiştirmedim. Yurtdısından gelen orkidem 6 ay öncesine kadar gayet güzeldi sonra uzun cicek sopası çürüdü kestim. Şimdi yana yatıyor cicek olduğu gibi. Elleyemiyorumda kırılır diye. Yapraklar cok canlı duruyor. Gecen hafta dibinde yeşil yeni çıkan bişeyler gördüm. Çiçeğimin durumu ile ilgili yapmam gereken birsey varsa söylermisiniz teşekkürler..

Eklenen Resimler

nova35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2015, 12:25   #2232
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2015
acemi yetiştirici

Merhabalar herkese,

orkidem için çareler ararken bu siteyle ve sizlerle tanıştım. hemen hemen orkide için yazılmış bütün yazıları okudum sayılır. yanlız benim kafama takılan bir soru var. yardımlarınızı bekliyorum. şöyle ki keikimi kuru yosun ile bağladıktan sonra ne kadar zaman sonrasında kök vermeye başlayabilir. Resimlerdende göreceğiniz gibi benim anne çok güç kaybetmiş biran önce toparlanması için bu keikiyi buradan ayrımam gerekiyor gibi. ne yapabilirim. ayrıca ikinci dal için ne önerirsiniz. onuda kesip anneyi biraz dinlendirsem diyorum. şimdiden çok teşekkürler.

Eklenen Resimler

furnur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2015, 20:46   #2233
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2015
İyi günler öncelikle internette orkide hastalıkları ile ilgili bilgiler ararken sitesinizi gördüm ve hemen üye olmak istedim....benim orkide min hastalığı yaprakları üzerinde reçine benzeri bireylerin oluşmuş olmasi ve yapraklarında sararma ve buzulmesi...ne yapmam gerekiyor yardimci olabilir misiniz

Zekemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2015, 21:02   #2234
Yeni Üye

Iyı gunler internette orkidemin hastalıgıyla ilgili arastırma yaparken sıteye uye oldum.orkidenin yaprakları uzerınde recıne benzeri bırseyler olustu ve yapraklarında buzulme olustu.bu konuda yardımlarınız bekliyorum

Eklenen Resimler

Eski 07-05-2015, 21:05   #2235
Yeni Üye

Orkidemin yaprakları uzerindeki recine benzeri seyler

Eklenen Resimler

Eski 15-05-2015, 14:50   #2236
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2014
Merhablar yeni üye oldum kusura bakmayın yeri yanlışsa ve arkadaşın açtığı konuya yazdığım için. Resimdeki gibi pembe cymbidium aldım eşime. Şu anda vazoya duruyor. Bunu saksıya almalı mıyız ya da ne zaman alalım. Bu konuda bilgili olmadığımız için cesaret de edemiyoruz =(

mesut_yanik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2015, 16:02   #2237
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
bu resimdeki gibi pembe cymbidium'un kökleri mevcut mu ?

casperia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2015, 17:12   #2238
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2014
resimdekinin aynısı geldi hiçbir farkı yok. Ne yapabiliriz bundan sonrası için

mesut_yanik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2015, 17:45   #2239
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2013
çiçek dalları neden uzamiyor

Selam çiçekseverler,uzun zamandır takipteyim ama yazmaya yeni başladım. Orkideleri çok seviyorum ama bu aralar sorun yaşıyoruz sanırım. Orkidelerim yaklasik bir ay önce üçüncü boğumun üzerinden dal çıkarıp çiçek açtı ama hem dal uzamadi hemde iki üç çiçek açıp sonra döktü. Sağlıklı gorunuyorlar ama çiçekler kısa ömürlü oldu.Nerde hata yaptım acaba ,yardim lütfen. Teşekkürler, resimlerde yolluyorum

Eklenen Resimler

ceyda-tuna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2015, 14:07   #2240
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2014
Merhaba, bir arkadaşımda ölmek üzere olan2 orkideyi alarak onları yeniden canlandırdım. Hatta çiçek sapları kurumuşken hafta sonu minik bir çiçek sapı vermiş biri, diğeri de 3 yerden tahminimce kök çıkaracak. Yaşatabilmek için bir çok köklerini kesmek zorunda kalmıştım. Fakat bugün kökünde minik beyaz böcekler gördüm. Uzun zamandır forumu takip ederek söylenenlere uymaya çalışıyordum. Böcekleri görünce çok üzüldüm. Yorumların bazılarında zararlı olmayabilir ilâçlamayın yazıyor kimisinde alkollü su dökün deniyor. Ne yapacağımıbilemedigim için danışmak istedim. Yardımcı olursanız sevinirim. Fotoğraf da ekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
Name:  20150520_123025-1.jpg
Views: 2404
Size:  67.5 KB

makyel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2015, 21:15   #2241
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2015
merhaba.benım orkıdemın cıceklerı aylar once dokuldu.bı tomurcuk var ustunde ama ne buyuyo ne dokuluyo. ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

ayseguldgn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2015, 22:16   #2242
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2015
Merhaba uzun zamandir orkide bakiyorum acak daha once yapraklarinda hic boyle halkalar olmamisti yerini degistirdigim icin alt yapraginda sararma var. Bu halkalarda ondan kaynaklaniyor olabilir mi?

Eklenen Resimler

küp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2015, 10:03   #2243
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2015
Merhabalar.. orkidemle ilgili büyük bi sorunum var. yaklaşık bi yıl önce marketten almıştım o zaman durumu gayet iyi idi. 4-5 ay sonra şehir değiştirdim ve ondan sonra kökleri çürümeye başladı. acemi olduğum için kök çürümesi olduğunu o zaman fark etmedim. taa ki birkaç ay öncesine kadar. yaprakları da buruşmaya başlayınca bir terslik olduğunu anladım. yeni toprak ve saksı aldım. eski saksısından çıkartıp tüm ölü kökleri temizledim. sonra ne göreyim hiç kök kalmamış. ama yine de yeni toprak ve saksıya diktim onu. ümidim vardı hala. belki yeni kök çıkartır diye ama 1 ay oldu yapraktaki buruşmalar gitmedi. ben de az önce söktüm saksıdan kontrol etmek için ama yeni kök oluşumu göremedim öylece duruyor. yaprakları da hala buruşuk ama sararma falan olmadı yeşil halde. orkidemi nası kurtarabilirim lütfen yardımcı olun. (buarada aldığım toprağı da hiç beğenmedim öncekisi kabuklar halindeydi yeni aldığım uzun lifler kumsu tortular olan daha sıkı kurudugu zaman saksıda kalıp gibi duran bi toprak bu yüzden bana toprak da tavsiye edebilirseniz çok sevinirim) teşekkürler şimdiden. cevaplarınızı heyecanla ve merakla bekliyorum. umarım orkidemi kurtarabilirim...

Makikosan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2015, 22:54   #2244
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Makikosan Mesajı Göster
Merhabalar.. orkidemle ilgili büyük bi sorunum var. yaklaşık bi yıl önce marketten almıştım o zaman durumu gayet iyi idi. 4-5 ay sonra şehir değiştirdim ve ondan sonra kökleri çürümeye başladı. acemi olduğum için kök çürümesi olduğunu o zaman fark etmedim. taa ki birkaç ay öncesine kadar. yaprakları da buruşmaya başlayınca bir terslik olduğunu anladım. yeni toprak ve saksı aldım. eski saksısından çıkartıp tüm ölü kökleri temizledim. sonra ne göreyim hiç kök kalmamış. ama yine de yeni toprak ve saksıya diktim onu. ümidim vardı hala. belki yeni kök çıkartır diye ama 1 ay oldu yapraktaki buruşmalar gitmedi. ben de az önce söktüm saksıdan kontrol etmek için ama yeni kök oluşumu göremedim öylece duruyor. yaprakları da hala buruşuk ama sararma falan olmadı yeşil halde. orkidemi nası kurtarabilirim lütfen yardımcı olun. (buarada aldığım toprağı da hiç beğenmedim öncekisi kabuklar halindeydi yeni aldığım uzun lifler kumsu tortular olan daha sıkı kurudugu zaman saksıda kalıp gibi duran bi toprak bu yüzden bana toprak da tavsiye edebilirseniz çok sevinirim) teşekkürler şimdiden. cevaplarınızı heyecanla ve merakla bekliyorum. umarım orkidemi kurtarabilirim...
Forumun orkidelerle ilgili bölümlerini ayrıntılarıyla okuyun. Sorularınızın tüm cevaplarını ve bitkinizi kurtarma çarlerini bulacaksınız.

Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2015, 10:00   #2245
Yeni Üye

esnes's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2015
***.orkidemin toprağında küf gibi kokan beyazlıklar oldu ve orkidem alttan yukarı doğru sararmaya başladı.Bende yeni bir saksı ve bauhaus dan orkide toprağı alıp,köklerini yıkadım kuruyan kökleri kestim ve saksısını değiştirdim.Üstünde çiçekleride vardı ancak çiçekler solmaya başladıgövdesinin alt tarafı sarı üst tarafı yeşil gittikçe sararırmı ne yapmam gerek karar veremedim.kökleri yeşil görünüyor.ne olur bir cevap verin .ölüyormu ne yapayım.fotoğrafı nasıl ekleyeceğimi bulamadım

Düzenleyen esnes : 27-05-2015 saat 10:02 Neden: foto eklemeye çalıştım
esnes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2015, 10:05   #2246
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2015
Merhabalar. Ben Filiz. Isparta'dan. Arkadaşlar bir sorunum var forumu tesadüfen buldum inceledim ama emin olamadığım bir nokta oldu daha sağlıklı bir cevap alabileceğimi düşündüğüm için yazıyorum, sizlerden yardım bekliyorum. İlgilenen herkese teşekkür ederim.

Hediye olarak bir orkide geldi geçtiğimiz ay. Direkt güneş almayan, hava alacak nemli bir yerde tutuyorum orkidemi. Buna rağmen dallarında sararma başladı kısa bir süre sonra. Sararmanın olduğu dalı bir boğum altından steril bir budama makasıyla budadım sararma devam ettikçe dalları 2-3 kez daha budadım. Sonra yapraklarında da sararma oldu. Kökleri saksı dışına taşıyor diye orkide toprağı aldım Tekzen'den. Yeni şeffaf saksısına koymak istediğimde rengi krem gibi yumuşak kökler olduğunu gördüm temizledim ama orkidemin toparlandığını gözlemleyemiyorum Bugünde orkidem var olan son 2 yeşil yaprağınıda düşürdü. Birkaç resim çektim sizler için. Orkidemin cinsi Phalaneopsis bu arada. Çiçeğimi kurtarmak istiyorum. Yardımcı olabilecek herkese teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

pinkdreams Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2015, 16:26   #2247
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pinkdreams Mesajı Göster
Merhabalar. Ben Filiz. Isparta'dan. Arkadaşlar bir sorunum var forumu tesadüfen buldum inceledim ama emin olamadığım bir nokta oldu daha sağlıklı bir cevap alabileceğimi düşündüğüm için yazıyorum, sizlerden yardım bekliyorum. İlgilenen herkese teşekkür ederim.

Hediye olarak bir orkide geldi geçtiğimiz ay. Direkt güneş almayan, hava alacak nemli bir yerde tutuyorum orkidemi. Buna rağmen dallarında sararma başladı kısa bir süre sonra. Sararmanın olduğu dalı bir boğum altından steril bir budama makasıyla budadım sararma devam ettikçe dalları 2-3 kez daha budadım. Sonra yapraklarında da sararma oldu. Kökleri saksı dışına taşıyor diye orkide toprağı aldım Tekzen'den. Yeni şeffaf saksısına koymak istediğimde rengi krem gibi yumuşak kökler olduğunu gördüm temizledim ama orkidemin toparlandığını gözlemleyemiyorum Bugünde orkidem var olan son 2 yeşil yaprağınıda düşürdü. Birkaç resim çektim sizler için. Orkidemin cinsi Phalaneopsis bu arada. Çiçeğimi kurtarmak istiyorum. Yardımcı olabilecek herkese teşekkür ederim.
merhaba filiz hanım orkidenizin kökleri yeşil hala sağlam gövdesi var ise sizi şaşırtıp yeni yaprak çıkartabilir fakat gövdesi tamamen çürümüş ise yapacak birşey yok.Resimlerden gövdenin durumu pek net anlaşılamıyor.eğer gövde sağlam ise saksınızın üzerini streç film ile gündüzleri kapatın gece havalandırın ve su püskürtün. Birkaç saat havalandıktan sonra streçi tekrar kapatacaksınız bu işlem 1 ay kadar sürer. Eğer nemi kontrollü şekilde sağlarsanız orkideniz bu emeğinizin karşılığını verecektir...

Eski 29-05-2015, 20:48   #2248
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mühendis57 Mesajı Göster
merhaba filiz hanım orkidenizin kökleri yeşil hala sağlam gövdesi var ise sizi şaşırtıp yeni yaprak çıkartabilir fakat gövdesi tamamen çürümüş ise yapacak birşey yok.Resimlerden gövdenin durumu pek net anlaşılamıyor.eğer gövde sağlam ise saksınızın üzerini streç film ile gündüzleri kapatın gece havalandırın ve su püskürtün. Birkaç saat havalandıktan sonra streçi tekrar kapatacaksınız bu işlem 1 ay kadar sürer. Eğer nemi kontrollü şekilde sağlarsanız orkideniz bu emeğinizin karşılığını verecektir...
Teşekkür ederim cevabınız için. Çok tedirginim bir anda orkidemin böyle olması korkuttu beni. Kurtarmak için ne lazımsa her şeyi yaparım. Evet bir kısım kökleri halen yeşil. Kök kısmında ise herhangi bir yeşillik yok gibi. Kökte çürük yok yalnız kurumuş görünüyor 2. ve 3. resimde görüldüğü gibi köklerin hali. Kalan son yaprağın altında sadece küçük bir yeşillik var en azından dışarıdan gördüğüm kadarıyla bu böyle. Resimlerden de anlaşılıyordur en son kalan yaprakta sararıyor
Dediğinizi yapacağım mutlaka. İnşallah kurtarabilirim bu güzelliği. Benim için çok kıymetli.

mühendis57 beğendi.
pinkdreams Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2015, 08:36   #2249
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-06-2015
Orkide budama sorun

Çiçeklerini döktükten sonra Orkidemi Kökten üç boğum sayarak üçüncü boğumun biraz üstünden budadım. Ama sapları sararmaya başladı.Ne yapmam gerekiyor?

Eklenen Resimler

terliksi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2015, 09:30   #2250
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi terliksi Mesajı Göster
Çiçeklerini döktükten sonra Orkidemi Kökten üç boğum sayarak üçüncü boğumun biraz üstünden budadım. Ama sapları sararmaya başladı.Ne yapmam gerekiyor?
Merhaba çiçek sapının kuruması sizi korkutmasın. Dip kısma kadar kuruyabilir.Kuruduktan sonra keskin bir budama makası ile dipten kesersiniz.Sulama düzenine ve gübrelemeye devam edin.Çiçeklenme sonrası dinlenme dönemine giriyorlar artık.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024