agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-02-2015, 17:52   #2131
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
SN SEMAOZGUR. orkideniz gayet saglikli görünüyor.
hava kökleri kurumus sorun degil benimkilerde kuruyor.
ama genel olarak bakilirsa gayet saglikli .
sayilarimla

shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2015, 18:04   #2132
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shenile Mesajı Göster
SN SEMAOZGUR. orkideniz gayet saglikli görünüyor.
hava kökleri kurumus sorun degil benimkilerde kuruyor.
ama genel olarak bakilirsa gayet saglikli .
sayilarimla
Cok tesekkur ederim. Cicekleri gayet guzel gorunuyo zaten 7 8 tane tomurcugu cicek acti ama köklerini boyle gorunce endiselendim. Bu kokleri kesmem falan gerekir mi boylece birakayim mi?

semaozgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2015, 19:10   #2133
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

bence simdi hic ellemeyin cicekli oldugu icin , cicekleri gecsin o zaman gerekeni yaparsiniz . güle güle büyütün .

Eski 18-02-2015, 19:54   #2134
Yeni Üye

Alıntı:
bence simdi hic ellemeyin cicekli oldugu icin , cicekleri gecsin o zaman gerekeni yaparsiniz . güle güle büyütün .
Cok teşekkür ederim gercekten cok faydali bi platform burasi yardimlariniz icin tekrar tesekkurler

Eski 19-02-2015, 08:38   #2135
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Sayın semaozgür Orkidenizin üst köklerinin kuruması normal karşılanabilir yeterince nem olmayınca kuruma yapabilir,ancak saksı içerisindeki kökler gayet sağlıklılar.Üst kökler için ara sıra su püskürtebilirsiniz.Sulama yaparken yaprak diplerine su kaçırmayın.Eğer su kalırsa çürüme yapar.Saksı içindeki kökler yeşil-gri renk aldığında ve saksı harcınız kuruduğunda sulama yapın.
Kolay gelsin...

shenile ve semaozgur beğendi.
mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2015, 17:42   #2136
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mühendis57 Mesajı Göster
Sayın semaozgür Orkidenizin üst köklerinin kuruması normal karşılanabilir yeterince nem olmayınca kuruma yapabilir,ancak saksı içerisindeki kökler gayet sağlıklılar.Üst kökler için ara sıra su püskürtebilirsiniz.Sulama yaparken yaprak diplerine su kaçırmayın.Eğer su kalırsa çürüme yapar.Saksı içindeki kökler yeşil-gri renk aldığında ve saksı harcınız kuruduğunda sulama yapın.
Kolay gelsin...
Tamamdır cok teşekkür ederim

Eski 21-02-2015, 15:57   #2137
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2012
Orkidem kurudu tahta gibi oldu kökleri yapraklarda kurudu döküldü atmaya kiyamadim suladim durdum simdi yeni bi filiz attı kibrit copunun yarısı kalınlığında uzuyor tazeliyor mu acaba yoksa ot müdür anlayamadim

karabek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2015, 23:47   #2138
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2015
Çiçeğim çok kötü oldu geçen hafta aldığımızda 5 çiçeği de açıktı fakat su an tüm çiçekler soldu.. Ne yapmam gerekiyor

naz27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2015, 22:25   #2139
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Orkide yetiştirmeye yeni başlayacağım ve tohumları Ebay'den almayı planlıyorum daha önce çoğu kez alışveriş yaptım bu siteden fakat tohumlar hakkın bilgim olmadığı için yardım istiyorum şimdiden teşekkürler. Almayı düşündüğüm tohum;
Mix Color Phalaenopsis Flower Bonsai Plant Butterfly Orchid Seeds | eBay

Nedir acaba ? Bir Phalaenopsis mi ? (İzlediğim bir video da daha farklıydı minicik siyah şeylere benziyordu ama bunlar elma çekirdekleri gibi)
Eğer öyleyse tohumları çimlendirmek için ne yapmam lazım ?

berkcan123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2015, 14:07   #2140
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2014
Merhabalar arkadaşlar yaklaşık 1 yıldır orkidelerimle beraberiz ama durum iyiden cok gitgide kötüye doğru ilerliyo. Iki tanesini sanirim kaybetmek üzereyim sizlerden yardim istiyorum son çırpınış olarak bir tanesinin köklerinin hepsi curuyerek gitti. Digerinin cicek sapi kurudu yaprakları büzüşüp formunu kaybetti halbuki haftada bir suluyorum gunesten koruyorum asiri sicak ya da soguk da degil anlamadim neden bu hale geldiler.görsellerini paylaşıyorum sizlere ne yapmalıyım sizce fikirlerinizi bekliyorum

Eklenen Resimler

smbolgili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2015, 20:48   #2141
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Yardım Lütfen

İyi günler öncelikle; yaklaşık 8 aydır orkidem var ilk başta çiçekleri vardı ve zamanla düştü, ardından budama yaptım ve saksıyı büyüttüm ama sanırım biraz büyük saksıya koydum kökleri hiç saksıdan gözükmüyordu.
Zaman içinde çiçek tomurcukları açtı ve sararıp döküldü, çiçek canlandıran su kullandım ve yerini değiştirince ikinci dal çıktı kendiliğinden ama neredeyse 7 aydır hiç çiçek açmadı iki gün önce saksıya baktığımda çok sulamışım neredeyse su içinde yüzüyordu bende çıkarıp toprağını değiştirdim ama sonra adeta kökleri kahverengiye döndü kurumaya başladı yapraklar hala yeşil ve çiçek tomurcukları da var ne yapmalıyım.
Şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

efekan57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2015, 22:19   #2142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2015
Orkidelerim sağlıklı mı?

Merhaba,
Orkidemi seviyorum ve onun sağlıklı olması için gerekenleri yapmaya çalışıyorum. bir sürü internet sayfasını araştırdım , bazı orkide sahipleriye konuştum. Ancak ağaçlar.net forumununa girdiğimde öğrendiklerimin ne kadar yetersiz olduğunu farkettim. Sizden ricam, fotolara bakıp, orkidemin sağlığı hakkında bana bilgi verirseniz sevinirim. Saksı değiştirmek için saksı ve orkide toprağı da aldım. Sizce bu değişikliğe gerek var mı? Özellikle orkidemin yaprakları konusunda endişeliyim. Cevaplarınız için teşekkürler.

Eklenen Resimler

kortizon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2015, 01:30   #2143
Yeni Üye

yasminq1's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2008
Arkadaşlar merhaba yazılara şöyle bir göz attım ama benim sorunuma uygun bir yanıt yok gibi. Benim iki tane orkidem vardı. Bu gün bir tanesinin kökünden sallandığını ve 3-4 yaprağının sarardığını gördüm. Yaprakları kolayca elime geldi ve kökten çürümüş, koptu. Nasıl üzüldüm bilemezsiniz. Bir büyük saksıya geçirmek için şeffaf saksı ve orkide toprağı bile almıştım üstelik. Neyse gelelim soruma tepe kısmında bir büyük yaprak oldukca sağlıklı duruyor acaba suya koysam kök salar mı bu konuda bilginizi almak isterim?

Düzenleyen yasminq1 : 02-03-2015 saat 03:08
yasminq1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2015, 08:49   #2144
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smbolgili Mesajı Göster
Merhabalar arkadaşlar yaklaşık 1 yıldır orkidelerimle beraberiz ama durum iyiden cok gitgide kötüye doğru ilerliyo. Iki tanesini sanirim kaybetmek üzereyim sizlerden yardim istiyorum son çırpınış olarak bir tanesinin köklerinin hepsi curuyerek gitti. Digerinin cicek sapi kurudu yaprakları büzüşüp formunu kaybetti halbuki haftada bir suluyorum gunesten koruyorum asiri sicak ya da soguk da degil anlamadim neden bu hale geldiler.görsellerini paylaşıyorum sizlere ne yapmalıyım sizce fikirlerinizi bekliyorum
Merhaba orkidenizin kökleri çürümüş ama genel durumu yaprakların canlılığı iyi durumda önceki sayfalarda yazılanları okuyunuz.Öncelikle çürümüş kısımları temizleyip hafif tarçın serpin.Orkidenizin gece hafif esinti almasını sağlayın.Geceleri yapraklarına su püskürtün.Orkide harcınız kurudukça sulama yapın.Orkide besini alın yapraktan uygulayın.Yaprakların kuruyan kısımlarını kesin.Bunları yaptıktan sonra kafanıza takılan sorular olursa yardımcı olmaya çalışırız.Kolay gelsin...

Eski 02-03-2015, 08:53   #2145
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efekan57 Mesajı Göster
İyi günler öncelikle; yaklaşık 8 aydır orkidem var ilk başta çiçekleri vardı ve zamanla düştü, ardından budama yaptım ve saksıyı büyüttüm ama sanırım biraz büyük saksıya koydum kökleri hiç saksıdan gözükmüyordu.
Zaman içinde çiçek tomurcukları açtı ve sararıp döküldü, çiçek canlandıran su kullandım ve yerini değiştirince ikinci dal çıktı kendiliğinden ama neredeyse 7 aydır hiç çiçek açmadı iki gün önce saksıya baktığımda çok sulamışım neredeyse su içinde yüzüyordu bende çıkarıp toprağını değiştirdim ama sonra adeta kökleri kahverengiye döndü kurumaya başladı yapraklar hala yeşil ve çiçek tomurcukları da var ne yapmalıyım.
Şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba öncelikle orkide harcınızda torf mevcut.Orkide harçları sadece ağaç kabuklarından veya ağaç kabukları+pomza taşı+odun kömürü karışımından oluşmalı.Saksı harcınızda torf olunca aşırı nemden kökler çürür.Öncelikle saksı harcınızı değiştirmekle işe başlayın kolay gelsin...

efekan57 beğendi.
Eski 02-03-2015, 08:56   #2146
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kortizon Mesajı Göster
Merhaba,
Orkidemi seviyorum ve onun sağlıklı olması için gerekenleri yapmaya çalışıyorum. bir sürü internet sayfasını araştırdım , bazı orkide sahipleriye konuştum. Ancak ağaçlar.net forumununa girdiğimde öğrendiklerimin ne kadar yetersiz olduğunu farkettim. Sizden ricam, fotolara bakıp, orkidemin sağlığı hakkında bana bilgi verirseniz sevinirim. Saksı değiştirmek için saksı ve orkide toprağı da aldım. Sizce bu değişikliğe gerek var mı? Özellikle orkidemin yaprakları konusunda endişeliyim. Cevaplarınız için teşekkürler.
Orkidenizin genel durumu iyi kökler saksının dip kısmını sarmış ve orkide harcınız da hafiften bozulmaya başlamış isterseniz harcı değiştirin.Çiçeksiz dönemde olduğundan sıkıntı yaşamazsınız.

Eski 02-03-2015, 09:03   #2147
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasminq1 Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba yazılara şöyle bir göz attım ama benim sorunuma uygun bir yanıt yok gibi. Benim iki tane orkidem vardı. Bu gün bir tanesinin kökünden sallandığını ve 3-4 yaprağının sarardığını gördüm. Yaprakları kolayca elime geldi ve kökten çürümüş, koptu. Nasıl üzüldüm bilemezsiniz. Bir büyük saksıya geçirmek için şeffaf saksı ve orkide toprağı bile almıştım üstelik. Neyse gelelim soruma tepe kısmında bir büyük yaprak oldukca sağlıklı duruyor acaba suya koysam kök salar mı bu konuda bilginizi almak isterim?
Merhaba orkidenizin köklerinde herhangi bir sıkıntı yoksa yaşlanan yaprağın sarararak kopması normal.Ancak sulama yaparken yaprak diplerine su kaçırmamaya dikkat edin.Eğer su kalırsa bu yüzden de çürümeler olup yaprak düşebilir.Orkideler çiçek sapından keiki ( yavru ) oluşturur. Ya da nadiren gövdeden de yavru oluşturabilir.Bir de doku kültürü ile labaratuar şartlarında çoğaltılabilir.Bunun dışında yapraktan köklendirme ve çoğaltma yapılamaz...

Eski 02-03-2015, 20:11   #2148
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

arkadaslar bir sorum olacak 3 senedir orkide bakiyoum hic böyle birseyle karsilasmadim lakin bu sene orkidemin üstündeki tomurcuklar acmadan büzüsüp dökülüyor kökler falan hepsi saglikli anlamadim ilk aldigim beyaz orkidemin tomurcugu sarardi büzüstü neyden ola bilir ilk defa böyle birseyle karsilastim. umarim bilen biri vardir saygilarimla.

Eski 03-03-2015, 08:53   #2149
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
arkadaslar bir sorum olacak 3 senedir orkide bakiyoum hic böyle birseyle karsilasmadim lakin bu sene orkidemin üstündeki tomurcuklar acmadan büzüsüp dökülüyor kökler falan hepsi saglikli anlamadim ilk aldigim beyaz orkidemin tomurcugu sarardi büzüstü neyden ola bilir ilk defa böyle birseyle karsilastim. umarim bilen biri vardir saygilarimla.
1-Yer değişikliği,Hatta sulamak için alınıp tekrar konulduğunda saksının eki konumunda olmayışı
2- Ani ısı değişimleri
3- Aşırı hava akımına mağruz kalma
4- Besin maddesi eksiklikleri
5- Hastalık ve zararlılar
Hangisi size uyuyorsa ondan döküm olmuştur.

casperia, shenile ve dinozor beğendi.
Eski 03-03-2015, 20:23   #2150
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2014
Aynı mesajı iki kere yazmak ne kadar etik bilmiyorum ama belki farklı birinin farklı bir görüşüyle karşılaşırım ümidiyle forumun bu bölümüne de derdimi anlatmak istedim arkadaşlar.
""Merhaba arkadaşlar öncelikle tekrar teşekkür ederek başlamak istiyorum çünkü birkaç ay önce sayenizde phalimi eski ve küçük saksısından, sararmış gövdesinden kurtardım nasıl sulamam ve nerede hangi koşullarda bakmam gerektiğini öğrendim. Hatta bunun bir ödülü olarak mı bilmiyorum ama orkidem artık yeni bir dal oluşturmaya başladı. Bu forumda çok kez okuduğum keiki ve onu yeni bir saksıya dikme olayı kafamı kurcaladı bu yüzden size tekrar iki soru danışmak istiyorum.
Öncelikle fotoğrafta gördüğünüz bir dal mı ya da keiki mi ve başka bir saksıya ekmemi gerektirir mi?
İkinci sorum da gövdenin kuruyan kısmı gittikçe artıyor yavaş yavaş da olsa herhangi bir şey yapabilir miyim, nasıl bir şey yapmam gerek yardımlarınıza çok ihtiyacım var tekrar.
Size sormadan bir şey yapıp sonradan daha çok üzülmek istemiyorum bu sebeple değerli cevaplarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim.""
Fotoğrafı linkte bulabilirsiniz:
Phalaenopsis

kucuksurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2015, 09:14   #2151
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kucuksurat Mesajı Göster
Aynı mesajı iki kere yazmak ne kadar etik bilmiyorum ama belki farklı birinin farklı bir görüşüyle karşılaşırım ümidiyle forumun bu bölümüne de derdimi anlatmak istedim arkadaşlar.
""Merhaba arkadaşlar öncelikle tekrar teşekkür ederek başlamak istiyorum çünkü birkaç ay önce sayenizde phalimi eski ve küçük saksısından, sararmış gövdesinden kurtardım nasıl sulamam ve nerede hangi koşullarda bakmam gerektiğini öğrendim. Hatta bunun bir ödülü olarak mı bilmiyorum ama orkidem artık yeni bir dal oluşturmaya başladı. Bu forumda çok kez okuduğum keiki ve onu yeni bir saksıya dikme olayı kafamı kurcaladı bu yüzden size tekrar iki soru danışmak istiyorum.
Öncelikle fotoğrafta gördüğünüz bir dal mı ya da keiki mi ve başka bir saksıya ekmemi gerektirir mi?
İkinci sorum da gövdenin kuruyan kısmı gittikçe artıyor yavaş yavaş da olsa herhangi bir şey yapabilir miyim, nasıl bir şey yapmam gerek yardımlarınıza çok ihtiyacım var tekrar.
Size sormadan bir şey yapıp sonradan daha çok üzülmek istemiyorum bu sebeple değerli cevaplarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim.""
Fotoğrafı linkte bulabilirsiniz:
Phalaenopsis
Merhaba
Çiçek sapından çıkan sügüne benziyor.Keiki değil gibi.Kuruyan gövdeden kastınız yaprakların bağlı olduğu gövde mi çiçek sapının uç kısımını mı kastediyorsunuz.Eğer çiçek sapının ucu ise şu an hiçbir şey yapmayın sürgün kuruyabilir.
Keiki konusunda da şunları diyebilirim
Bitkiniz keiki oluşturduğunda 3-4 kök verdiğinde ve köklerin uzunluğu 4-5 cm olduğunda yeni saksıya dikebilirsiniz.Ancak sizin bitkiniz keiki değil de yeni çiçek sapı oluşturuyor daha doğrusu çiçek sapı dallanıyor diyelim
Şu an için saksı değiştirmenize gerek yok.

Eski 04-03-2015, 10:32   #2152
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
2-3 hafta önce yurtdışından siparişle gelen iki farklı cins mor çiçekli cattleya ' m var. birinci resimdekinin durumu diğerine nazaran daha iyi gibi duruyor. diğeri hakkında bana yardımcı olabilecek biri var mı? cattleya bakımı hakkında hiç bilgim yok .diğer orkideler gibi fısfıs ile arada bir sıvı gübre ile besliyorum.

Eklenen Resimler

casperia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2015, 14:05   #2153
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2014
Alıntı:
Merhaba
Çiçek sapından çıkan sügüne benziyor.Keiki değil gibi.Kuruyan gövdeden kastınız yaprakların bağlı olduğu gövde mi çiçek sapının uç kısımını mı kastediyorsunuz.Eğer çiçek sapının ucu ise şu an hiçbir şey yapmayın sürgün kuruyabilir.
Keiki konusunda da şunları diyebilirim
Bitkiniz keiki oluşturduğunda 3-4 kök verdiğinde ve köklerin uzunluğu 4-5 cm olduğunda yeni saksıya dikebilirsiniz.Ancak sizin bitkiniz keiki değil de yeni çiçek sapı oluşturuyor daha doğrusu çiçek sapı dallanıyor diyelim
Şu an için saksı değiştirmenize gerek yok.

Ilginize çok teşekkür ederim. Artık orkidemin güzel rengini görecek olmak çok hoş Kuruma olarak kast ettiğim ise fotoğrafta işaretlediğim kısım tam olarak.

Eklenen Resimler

kucuksurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2015, 16:22   #2154
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kucuksurat Mesajı Göster
Ilginize çok teşekkür ederim. Artık orkidemin güzel rengini görecek olmak çok hoş Kuruma olarak kast ettiğim ise fotoğrafta işaretlediğim kısım tam olarak.
Sayın küçük surat
Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.
O kurumanın önemi yok aşağıya doğru sararma olmadıkça yeni sürgüne birşey olmaz.Çiçek sapı komple sararsa dahi orkidenize bir zararı dokunmaz.Orkidenizin sulama düzenine dikkat edin her iki üç sulamada sulama suyuna gübre karıştırın.Emeklerinizin karşılığını mutlaka görürsünüz
Kolay gelsin...

kucuksurat beğendi.
Eski 04-03-2015, 16:32   #2155
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi casperia Mesajı Göster
2-3 hafta önce yurtdışından siparişle gelen iki farklı cins mor çiçekli cattleya ' m var. birinci resimdekinin durumu diğerine nazaran daha iyi gibi duruyor. diğeri hakkında bana yardımcı olabilecek biri var mı? cattleya bakımı hakkında hiç bilgim yok .diğer orkideler gibi fısfıs ile arada bir sıvı gübre ile besliyorum.
merhaba Yurt dışından kaç güne geldi ? kargo ile çinden ya da tayland'dan filan gelmiş ve 8-10 gün kapalı kalmış güneş görmemiş gibi duruyor.Öncelikle saksılarından çıkartın ve çürüyen köklerini temizleyin.Yeni harca dikin direk güneş almayacak fakat aydınlık bir yere koyun.harç kurudukça sulama yapın.Sağlam yapraklarından ayda 1-2 kez hafif gübreleme yapabilirsiniz.

casperia beğendi.
Eski 04-03-2015, 18:54   #2156
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Alıntı:
merhaba Yurt dışından kaç güne geldi ? kargo ile çinden ya da tayland'dan filan gelmiş ve 8-10 gün kapalı kalmış güneş görmemiş gibi duruyor.Öncelikle saksılarından çıkartın ve çürüyen köklerini temizleyin.Yeni harca dikin direk güneş almayacak fakat aydınlık bir yere koyun.harç kurudukça sulama yapın.Sağlam yapraklarından ayda 1-2 kez hafif gübreleme yapabilirsiniz.

12-13 gün sürdü.taylandtan geldi. keşke 8-10 gün kalmış olsaydı dediklerinizi yapacağım .teşekkürler

casperia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2015, 18:56   #2157
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

sn mühendis57 dediginiziz her biri olabilir ev sobali olunca malum mutfakta soguk oluyor orkidelerim orda ve bu senede cok kagir yagdi don oldu orkideleri etkilemistir yapcak birsey yok saglikli olsunlarda yine acarlar insallah .
bilgileriniz icin tsk ederim saygilarimla

mühendis57 beğendi.
Eski 06-03-2015, 09:39   #2158
Yeni Üye

hayrish's Avatar

Giriş Tarihi: 06-03-2015
sarı lekeler

Merhaba,
orkidem de sarı lekeler oluştu gayet sağlıklı diri yapraklar olmasına rağmen sarı lekeler beni çok endişelendiriyor acaba sebep ne ve nasıl çözümleyebilirim yardım ederseniz çok sevinirim.

Eklenen Resimler

hayrish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2015, 16:23   #2159
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hayrish Mesajı Göster
Merhaba,
orkidem de sarı lekeler oluştu gayet sağlıklı diri yapraklar olmasına rağmen sarı lekeler beni çok endişelendiriyor acaba sebep ne ve nasıl çözümleyebilirim yardım ederseniz çok sevinirim.

merhaba
Fotoğraftan tam teşhis koymak emin olmak zor biraz bekleyip görmek gerek
kırmızı örümcek zararı olabilir veya emici ağız yapısına sahip bir zararlı fakat lekeler çok büyük,
Mantari kökenli ya da Virüs kökenli de olabilir

virüs kökenli olma ihtimali yüksek

Eski 06-03-2015, 21:59   #2160
Yeni Üye

hayrish's Avatar

Giriş Tarihi: 06-03-2015
Alıntı:
merhaba
Fotoğraftan tam teşhis koymak emin olmak zor biraz bekleyip görmek gerek
kırmızı örümcek zararı olabilir veya emici ağız yapısına sahip bir zararlı fakat lekeler çok büyük,
Mantari kökenli ya da Virüs kökenli de olabilir

virüs kökenli olma ihtimali yüksek
Her yerini inceledim çok sağlıklı görünüyor güneş yanığı falan olamaz mı camda duruyordu 2 hafta önce içeri aldım daha dolaylı güneş ışığı alıyor. Yanında bir orkidem daha var hep yanyanalar iç-içe bu lekeler çıkınca biraz daha ayrı koydum. O kadar interneti aradım taradım böyle lekeleri olan orkide bulamadım.

hayrish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024