agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-06-2013, 23:02   #1141
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-06-2013
Merhabalar bir sorum olacak :

Öncelikle orkidemden bahsedeyim :

Orkidem ışık alabilen bir yerde duruyor ve saksı olarak toprağı (ağaç kovukları falan olan orkide toprağı) saydam bir saksı içerisinde duruyor ve bu saksı ise yeşil geçirgen şeffaf bir saksı içinde duruyor..yani iki saksıda..

ben orkidemi nasıl sulamalıyım? ben hafta 1 **** 2 kez duruma göre dıştaki yeşil saksısına su dolduruyorum yarısından fazlasına kadar.. daha sonra 3-4 saat sonra boşaltıryrum geri.. doğru mu sizce?

koçtaşta bana bir arkadaş şunu önerdi. o içteki şeffaf saksıda orkide toprağının altına 2-3 cm yüksekliğinde taş doldurmamı ve üzerine tporak ve orkideyi yerleştirmemi istedi.. sonra bu taşların seviyesinde sürekli su bulunacak şekilde sürekli su vermem gerektiğini söyledi.. bu nem ile suyunu alır dedi.. bu ne kadar doğru sizce?

saygılarımla

mss2013 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2013, 03:15   #1142
Yeni Üye

Sevalem's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Orkide severler merhaba,

Orkidem evimizdeki 2.yılını doldurdu. Bir ay önce dalları çiçeklendiğinde çok sevindik ve onun bakımında doğru yolda olduğumuzu düşündük. Fakat yaprağı sarardı, şefaf saksısından baktığımda köklerinin çürümüş olduğunu görebiliyorum. Kararmış ve büzüşmüşler sanki yumuşamışlar. Dışarıda kalan birkaç kök yeşil ve sağlıklı görünüyor.

Forumda orkidelerle ilgili tüm yazılanları sabahlara kadar okudum. Orkidemin köklerini temizlemem ve ardından tarçınlamam gerektiğini, substratını yenilenem gerektiğini, sulama ve bakım gerekliliklerini öğrendim. Öğrendim de ben bunları geç öğrendiğim için canım orkidemin başına işler geldi. Onu kurtarmak istiyorum bir an önce. Lütfen bu konuda tecrübesizliğimden kaynaklanan veya gözden kaçırdığım bir eksik bilgi varsa düzeltin.

Sorum şu; bu işlemleri dallarında çiçek varken mi yapacağım mecburen? Çünkü okuduklarımda çiçeklerini döktüğü ilk fırsatta yapılması gerektiği yazıyordu. Benimkiyse hala sağlıklı görünen çiçeklere sahip. ( Şimdilik)
Bir de ucu beyaz iki küçük dalcık var. Onlar uzar mı acaba sonradan merak ediyorum.

Bu hususlarda orkide tecrübelisi uzmanlarınızın vereceği cevapları beklemekteyim.

Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Sevalem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2013, 08:32   #1143
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevalem Mesajı Göster
Orkide severler merhaba,

Orkidem evimizdeki 2.yılını doldurdu. Bir ay önce dalları çiçeklendiğinde çok sevindik ve onun bakımında doğru yolda olduğumuzu düşündük. Fakat yaprağı sarardı, şefaf saksısından baktığımda köklerinin çürümüş olduğunu görebiliyorum. Kararmış ve büzüşmüşler sanki yumuşamışlar. Dışarıda kalan birkaç kök yeşil ve sağlıklı görünüyor.

Forumda orkidelerle ilgili tüm yazılanları sabahlara kadar okudum. Orkidemin köklerini temizlemem ve ardından tarçınlamam gerektiğini, substratını yenilenem gerektiğini, sulama ve bakım gerekliliklerini öğrendim. Öğrendim de ben bunları geç öğrendiğim için canım orkidemin başına işler geldi. Onu kurtarmak istiyorum bir an önce. Lütfen bu konuda tecrübesizliğimden kaynaklanan veya gözden kaçırdığım bir eksik bilgi varsa düzeltin.

Sorum şu; bu işlemleri dallarında çiçek varken mi yapacağım mecburen? Çünkü okuduklarımda çiçeklerini döktüğü ilk fırsatta yapılması gerektiği yazıyordu. Benimkiyse hala sağlıklı görünen çiçeklere sahip. ( Şimdilik)
Bir de ucu beyaz iki küçük dalcık var. Onlar uzar mı acaba sonradan merak ediyorum.

Bu hususlarda orkide tecrübelisi uzmanlarınızın vereceği cevapları beklemekteyim.

Şimdiden teşekkürler.
Merhaba;
Uzman değilim ama siteden edindiğim bilgilere göre eğer köklerde ciddi problem varsa üzülerek söylüyorum ama çiçekli dalı kesmeniz gerekiyor Çünkü gücünü yapraklarına ve özellikle köklerine yönlendirmesi gerek. Diğer taraftan kökleri güzelce temizleyin gerekli işlemleri yapın ve orkide toprağınızı değiştirin.Aynı kabı kullanacaksanız eğer kabınızı da çamaşır uyu ile yıkayın. Bence yapılması gereken bu. Şu anda en önemli olan organları kökleri.Daha başka çözüm önerisi olan arkadaş çıkar inşallah da çiçeklerinizi kesmek zorunda kalmazsınız diyeceğim ama bence yapılması gereken bu

Sevalem beğendi.
fesleğen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2013, 13:56   #1144
Yeni Üye

Sevalem's Avatar

Nazik cevabınız için teşekkür ederim. Gerekiyorsa çiçekli dalı keserim yeter ki orkidem kurtulsun. Lakin neresinden kesmeliyim çiçekli dalı?

Eklenen Resimler

Eski 25-06-2013, 15:15   #1145
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Alıntı:
Nazik cevabınız için teşekkür ederim. Gerekiyorsa çiçekli dalı keserim yeter ki orkidem kurtulsun. Lakin neresinden kesmeliyim çiçekli dalı?
Rica ederim ne demek,inşallah faydalı olabilirim. Orkideler 3. boğumun biraz üstünden(2-3 cm) kesilir ama sizin 2 tane daha sapınız var sanırım.O saplarda daha önce çiçekli idi de siz mi kestiniz yoksa yeni mi çıktı?
Size önerim köklerinin durumunu gösterir bir fotoğraf yükleyin,bir de yaprakları yakından çekip yükleyin.

Sevalem beğendi.
Eski 26-06-2013, 16:34   #1146
Ağaç Dostu

çiğdem11's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2007
Galeri: 4
Merhabalar orkidemin yaprakları ortadaki çizgiden ikiye ayrıldı ne yapabilirim?

çiğdem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2013, 21:43   #1147
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Birleştirmek için yapabilecek pek birşey yok

Bir yandan da korkulacak birşey yok, eğer başka bir derdi yoksa büyümesine devam ediyordur.

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2013, 14:09   #1148
Ağaç Dostu

çiğdem11's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2007
Galeri: 4
Aslında başka bir sorunu yok fakat ayrılan yerler kuruyor

çiğdem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2013, 16:58   #1149
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Ayrılma sonucunda yeni oluşan kenarda kuruma olacaktır fakat bunu ince bir çerçeve gibi. bunu bir yara oluşması ve yaranın kabuk tutması gibi düşünün. Ayrılan bölgenin tamamen kuruması varsa başka bir problemi olabilir.

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2013, 00:56   #1150
mik
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2013
Merhaba, birkaç ay önce evimize çiçeklerle dolu iki gövdeli son derece sağlıklı görünen bir orkide geldi. Son iki haftada saplardan biri tamamen kurudu, kestim. Dipte daha önce görmediğim minicik, büzülmüş sarı bir yaprak olduğunu fark ettim. Ayrıca yaprakların geneli de geldiği zamankine göre çok daha sağlıksız görünüyorlar, küçüldüler büzüldüler sanki. Yapraklardan bir tanesinin kenarlarında da incecik şerit halinde bir kuruma görüyorum. Köklere gelecek olursak, yukarıda yeni gelen taze kökler ve bir yandan da çürüyormuş gibi görünenler var. Saksının içindeki kökler ise yeşil ve diri görünüyor. Tüm bu değişimler orkidenin iyiye gitmediğini düşündürdü bana, fotoğraflarını paylaşıyorum. İlk fırsatta harcını değiştireceğim ama bunun haricinde ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

mik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2013, 01:07   #1151
mik
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2013
İkinci bir orkidem daha var ve bunun derdi ayrı. Yaklaşık bir yıldır bende, seyrek çiçek veriyor ama gözle görülür hiçbir kötü dururumu olmadığı, büyümeye devam ettiği için en azından amatör gözlerime gayet sağlıklı görünüyor. Dolayısıyla bir süredir var olan bazı şeyleri göz ardı etmiştim. Yüzeye yakın köklerdeki çürüme her zaman vardı, öncelikle bunun bir sağlıksızlık belirtisi olup olmadığını sorayım. Asıl gariplik çiçeğin tüm köklerini sarmış görünen minik beyaz şeyler, ki aylardır oradalar. Bugüne kadar hiçbir şey yapma gereği görmemiştim çünkü çiçekte hiçbir sorun yok gibi görünüyor ama artık harcı değiştirme zamanı geldi ve bu beyaz şeylerden kurtulmak istiyorum. Böcek yumurtası olduğunu tahmin ediyorum ama bunca zamandır saksının içinde kıpırdayan hiçbir şey, tek bir böcek bile görmedim. Bu beyaz şeylerin ne olduğunu bilen var mı acaba? Sanıyorum ilaçlama yapmam gerekecek ama nasıl?

Eklenen Resimler

mik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2013, 00:34   #1152
Yeni Üye

Sevalem's Avatar

Sevgili mik merhaba, uzmanlar elbette doğrusunu bilir lakin benim tahminim bu beyaz şeylerin bir tür mantar olduğu.

mik beğendi.

Düzenleyen Sevalem : 29-06-2013 saat 00:45 Neden: Ekleme
Eski 29-06-2013, 00:44   #1153
Yeni Üye

Sevalem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fesleğen Mesajı Göster
Rica ederim ne demek,inşallah faydalı olabilirim. Orkideler 3. boğumun biraz üstünden(2-3 cm) kesilir ama sizin 2 tane daha sapınız var sanırım.O saplarda daha önce çiçekli idi de siz mi kestiniz yoksa yeni mi çıktı?
Size önerim köklerinin durumunu gösterir bir fotoğraf yükleyin,bir de yaprakları yakından çekip yükleyin.
Sevgili fesleğen, Sizin yanıtınızı görmek doğrusu beni yine çok mutlu etti. Çiçek sapını söylediğiniz yerden keseceğim. Geçen gün sahile giderken çamların olduğu parktan geçiyorduk. Sırf bu amaçla yanımda taşıdığım minik çakı ile çam kabukları çıkardı eşim sağolsun. Fıstık çamı kabuğu ) Onları bir güzel yıkadım, kuruttum. Şu an havalanıyorlar, bir de mikrodalgaya koyacağım son aşama olarak. Diğer malzemelerim hazır. Bu arada orkidemi dinlenmeye aldım, hiç sulamıyorum, gece kalkıp yapraklarına sisleme su veriyorum. Biraz daha canlandı sanki. İlk fırsatta da harcını değiştireceğim ***.
Çiçeğimin sağda 2 sapı daha var evet. Birine ne olduğu hakkında fikrim yok ilk geldiği yıl öyleydi. İkincisi ise önceki dökülen çiçeğin sapı. Bu çiçek sapını ise bu yıl yeni çıkardı, diğerlerindeyse hareket yok. İki, üç açmış çiçek saplı orkidelere o kadar özeniyorum ki. Umarım bizim küçük de toparlar da o günlerini de görürüz.
Resimlerini çekip yükleyeceğim bu işlemleri yaparken ***.
Sağkıcakla kalınız.

fesleğen beğendi.
Eski 30-06-2013, 12:37   #1154
Yeni Üye

orkn's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2013
Alıntı:
Sevgili fesleğen, Sizin yanıtınızı görmek doğrusu beni yine çok mutlu etti. Çiçek sapını söylediğiniz yerden keseceğim. Geçen gün sahile giderken çamların olduğu parktan geçiyorduk. Sırf bu amaçla yanımda taşıdığım minik çakı ile çam kabukları çıkardı eşim sağolsun. Fıstık çamı kabuğu ) Onları bir güzel yıkadım, kuruttum. Şu an havalanıyorlar, bir de mikrodalgaya koyacağım son aşama olarak. Diğer malzemelerim hazır. Bu arada orkidemi dinlenmeye aldım, hiç sulamıyorum, gece kalkıp yapraklarına sisleme su veriyorum. Biraz daha canlandı sanki. İlk fırsatta da harcını değiştireceğim ***.
Çiçeğimin sağda 2 sapı daha var evet. Birine ne olduğu hakkında fikrim yok ilk geldiği yıl öyleydi. İkincisi ise önceki dökülen çiçeğin sapı. Bu çiçek sapını ise bu yıl yeni çıkardı, diğerlerindeyse hareket yok. İki, üç açmış çiçek saplı orkidelere o kadar özeniyorum ki. Umarım bizim küçük de toparlar da o günlerini de görürüz.
Sağkıcakla kalınız.
Sayın Sevalem
orkideler sanılanın aksine oldukça güçlü bitkiler. Resimlerde bitkinizin kök resimlerini göremedim. ancak anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla köklerle ilgili şüphrleriniz var. Bence bütün malzemelerinizi hazırladıktan sonra saksı değişimi yapın. Çürümüş içi boş kökleri kesin ve kestiğiniz yerlere tarçın ve ya kömür tozu sürün. Saksısını ( eski ve ya yeni) dezenfekte ettikten sonra bitkinizi dikin. Bitkinin durumu iyi gözüküyor, şimdilik çiçekleri kesmeyebilirsiniz.

Ancak bitkinize neden gece spreyleme yaptığınızı anlayamadım. Gece serinliğinde yaprak ile gövde aralarında kalan su mikroorganizmaların üremesine uygun bir ortam oluşturabileceğinden göbek çürümesine neden olabilir. Spreylemeyi sabah yapıp yaprak diplerinde su kalmamasına dikkat edin.
Bitkinizi sulamayı kesmişsiniz. Normal sulamanıza devam edin. Susuz kalması bitkinin köklerini kurutabilir, yaprak büzüşmelerine, çiçeklerin dökülmesine sebep olabilir. Ben phalaenopsis orkidelerimin sulamasında köklerin rengine bakıyorum. Kökler yeşilden beyaza dönünce 5 dakika kadar suya daldırıp çıkartıyorum.

fesleğen ve Sevalem beğendi.
orkn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2013, 14:10   #1155
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Alıntı:
Sağkıcakla kalınız.
Merhaba sayın Sevalem,Yanlış hatırlamıyorsam köklerini fotoğraflamanızı önermiştim size ve sorunun köklerde olduğunu düşündüğümü de. Harcı kendiniz yapmanız da güzel ama bence fazla geç kalmadan hazır bir harç alıp kökleri temizleyin,tarçınayın saksınızı çamaşır suyu ile dezenfekte edin ve hemen değiştirin.Sayın Orkn çiçekleri kesmemenizi önermiş ama bana kalırsa o zavallıcık köklerine gücünü yollasın çiçeklere değil. Sulama konusunda sayın Orkn'a katılıyorum,bu su püskürtme olayını da hiç anlamış değilim zaten neresine ne şekilde uygulanır Çünkü orkide hani bazı insanlar üzerine bi su dökülse acayip rahatsız olur ya değişmek ister üzerini onun gibi işte, bu o insanın suyu sevmediği anlamına gelmez.Orkide de öyle sulanacak ama ıslak kalmayacak.Ama nemden de mahrum olmayacak.Hava girecek eve ama cereyan olmayacak.Güneş girecek eve ama direk güneş orkide hanıma dokunmayacak
Lütfen bir an önce bu ortamları sağlayın kendisine, kökler çok önemli harcı da öyle.Şunu da söylemek istiyorum ben çok iyi biliyorum havalarında değilim kesinlikle! Bir müsibet bin nasihatten iyidir atasözüne istinaden benim başıma bir orkide ölümünün gelmiş olmasıdır bütün mesele. Ve benim başıma gelenin başkalrının başına da gelmesini istemememdir...Zavallıyı cahilliğimden ötürü çürüttüm ve 2. ye gözüm gibi bakmak için de araştırma yaptım biraz.

Sevalem beğendi.
Eski 01-07-2013, 16:55   #1156
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-07-2013
Merhaba;

Ev arkadasim bir kenara attigi orkideye ben sahip cikmak istedim. Resimde de goreceginiz gibi cicegi yok. Bir dali kokten kurumus. Diger dalini da ben mecburen 2. kisimdan budadim. Yapraklarin bazilari yumusak ve bazilari catlamis ortadan veya kenarlardan catlamis durumda. Koklerde curume vardi curuklerin hepsini steril bir sekilde kestim. Topragini hazir stilan karisimlardan alarak yeniledim. Sulamasini ve esinti almasini tavsiye edilen sekilde yapmaya calisiyorum. Herhangi bir boceklenme ve mantar yok. Merak ettigim sorular;

Orkideler yeni dal cikarirlar mi? Cikarirlarsa bunun icin yapmam gereken ekstra seyler var mi?

Guzel gorunmeyen catlamis ama yesil olan yapraklari kopartmam dogru olur mu?

Tesekkurler.

Eklenen Resimler

dedeoglb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2013, 18:02   #1157
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-07-2013
Merhaba;

Orkidemin diger resimleri, durumu hakkinda bilgi verebilirseniz memnun olurum.

Eklenen Resimler

dedeoglb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2013, 13:04   #1158
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2013
Merhaba ben forumunuzda yeniyim.bana yakalaşık 2 ay kadar önce hediye orkide geldi.ancak 2 hafta önce çiçekleri solmaya başladı ve arkasından solan çiçeklerin dalları kurumaya başladı. ilk geldiğinde 2 tane dalı vardı ve her dalında 3 çiçek dalı vardı. şimdi 2 kaldılar.bununla birlikte yüzeydeki köklerde gövdeye yakın yerlerde kararmalar başladı ve üstünde geçen dün küçük şeffaf böcekler gördüm.orkide bakımından hep öldürürüm diye korkmuştum.bunu kaybetmek istemiyorum.bana yardımcı olabilirmisiniz. birde sulama ile ilgili birçok şey sölüyorlar ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin.teşekkürler.

Djnonstop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2013, 17:03   #1159
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dedeoglb Mesajı Göster
Merhaba;

Ev arkadasim bir kenara attigi orkideye ben sahip cikmak istedim. Resimde de goreceginiz gibi cicegi yok. Bir dali kokten kurumus. Diger dalini da ben mecburen 2. kisimdan budadim. Yapraklarin bazilari yumusak ve bazilari catlamis ortadan veya kenarlardan catlamis durumda. Koklerde curume vardi curuklerin hepsini steril bir sekilde kestim. Topragini hazir stilan karisimlardan alarak yeniledim. Sulamasini ve esinti almasini tavsiye edilen sekilde yapmaya calisiyorum. Herhangi bir boceklenme ve mantar yok. Merak ettigim sorular;

Orkideler yeni dal cikarirlar mi? Cikarirlarsa bunun icin yapmam gereken ekstra seyler var mi?

Guzel gorunmeyen catlamis ama yesil olan yapraklari kopartmam dogru olur mu?

Tesekkurler.
Merhabalar, orkidenizin köklerindeki çürüme saksdan kaynaklanmış olmalı gördüğüm kadarıyla şeffaf saksının haricinde bir saksıya daha koymuşsunuz onu lütfen ordan çıkartın.Sulama ve esinti almasını zaten tavsiye edilen şekilde yaptığınızı söylemişsiniz.Böcek vs olmaması güzel. Orkideler yeni dal çıkarırlar evet ama buna kendi keyfi karar veriyor . Yapraklarına da dokunmayın bence, atacaksa onu kendi atsın. Orkide besini alın sulama suyuna besin koyun.

Eski 04-07-2013, 09:01   #1160
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2013
merhaba aranıza yeni katıldım orkideler tutkum oldu diyebilirim 4 tane orkidem var ve onlara bakmak bana huzur veriyor tabi dışardan bakmışım hep dün akşam bunu anladım dün ben mutfaktayken kızım yürüteçle gidip orkidemin bir tanesini yaprağından tutup çekmiş içerisindeki tüm torf dökülmüş bir baktım orkidemde sadece 1 tane sağlam kök kalmış diğerleri çürümüş (muhtemelen fazla sulamadan ben orkideyi kendi bulunduğu saksıda tutup dışına farklı bir saksı koyup o dıştaki saksıda sürekli su bulundurarak suluyorum afrika menekşesi gibi) köklerini dipten kestim sadece sağlam 1 tane kök kaldı o da ufacık kestiğim yerleri tarçına buladım yeniden torfa diktim orkidem 3 dallı ve çiçekleri üzerinde minik birde dah veriyordu ama kök çürüklüğü olmuş işte ne yapabilirim yapmam gereken nedir ne olur yardımcı olun bana

mervegkc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2013, 10:16   #1161
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mervegkc Mesajı Göster
merhaba aranıza yeni katıldım orkideler tutkum oldu diyebilirim 4 tane orkidem var ve onlara bakmak bana huzur veriyor tabi dışardan bakmışım hep dün akşam bunu anladım dün ben mutfaktayken kızım yürüteçle gidip orkidemin bir tanesini yaprağından tutup çekmiş içerisindeki tüm torf dökülmüş bir baktım orkidemde sadece 1 tane sağlam kök kalmış diğerleri çürümüş (muhtemelen fazla sulamadan ben orkideyi kendi bulunduğu saksıda tutup dışına farklı bir saksı koyup o dıştaki saksıda sürekli su bulundurarak suluyorum afrika menekşesi gibi) köklerini dipten kestim sadece sağlam 1 tane kök kaldı o da ufacık kestiğim yerleri tarçına buladım yeniden torfa diktim orkidem 3 dallı ve çiçekleri üzerinde minik birde dah veriyordu ama kök çürüklüğü olmuş işte ne yapabilirim yapmam gereken nedir ne olur yardımcı olun bana
Merhaba sayın mervegkc, 4 orkideniz olduğunu söylemişsiniz 4üde torfta mı diğerleri de çürüdü büyük ihtimalle. Önce onları o torftan kurtarıp orkide toprağına alın şeffaf saksı olmalı saksınızda. Köklerindeki çürümeyi steril bir kesiciyle temizleyin tarçınlayın. Hemen şimdi kalkın bi bakın köklerine bence acillll, sonrası için bilgi verin mümkünse durumlarını fotoğraflayın.

Sevalem beğendi.
Eski 04-07-2013, 10:28   #1162
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Djnonstop Mesajı Göster
Merhaba ben forumunuzda yeniyim.bana yakalaşık 2 ay kadar önce hediye orkide geldi.ancak 2 hafta önce çiçekleri solmaya başladı ve arkasından solan çiçeklerin dalları kurumaya başladı. ilk geldiğinde 2 tane dalı vardı ve her dalında 3 çiçek dalı vardı. şimdi 2 kaldılar.bununla birlikte yüzeydeki köklerde gövdeye yakın yerlerde kararmalar başladı ve üstünde geçen dün küçük şeffaf böcekler gördüm.orkide bakımından hep öldürürüm diye korkmuştum.bunu kaybetmek istemiyorum.bana yardımcı olabilirmisiniz. birde sulama ile ilgili birçok şey sölüyorlar ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin.teşekkürler.
Merhaba sayın Djnonstop, Öncelikle size tavsiyem bitkinizin her yerini fotoğraflayıp bizimle paylaşın. Eğer böcekler varsa orkidenizin toprağını değiştirin, toprak dediğim orkide toprağı torf falan değil. Şeffaf saksınızı çamaşır suyu ile dezenfekte edin.Bitkiyi İlaçlama konusunda yanlış yönlendirmek istemem o yüzden önceki sayfaları bi inceleyin. Saksınızı dezenfekte ettikten sonra orkidenizi yeni toprağına alın eğer tabi köklerde bir sorun yoksa... Sulama konusuna gelince ben daldırma yönteminden gayet memnunum orkidem de memnun Orkidenizin saksısını rahatça içine alıp sulayabileceğiniz kova bulun, içme suyuna orkide besini koyun ve orkidenizi kovadaki suya daldırın,10-15 bekletin sonra suyunu süzebileceği bir yere alın,suyu iyice süzsün.Sonrapeçeteyle tabanında kalan suyu ve yapraklara denk gelen suyu alın kurulayın iyice sonra yerine alın.Ben böyle yapıyorum.Bitkinizi de mutlaka fotoğraflayıp paylaşın,kolay gelsin

Eski 05-07-2013, 16:56   #1163
Yeni Üye

Sevalem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkn Mesajı Göster
Sayın Sevalem
orkideler sanılanın aksine oldukça güçlü bitkiler. Resimlerde bitkinizin kök resimlerini göremedim. ancak anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla köklerle ilgili şüphrleriniz var. Bence bütün malzemelerinizi hazırladıktan sonra saksı değişimi yapın. Çürümüş içi boş kökleri kesin ve kestiğiniz yerlere tarçın ve ya kömür tozu sürün. Saksısını ( eski ve ya yeni) dezenfekte ettikten sonra bitkinizi dikin. Bitkinin durumu iyi gözüküyor, şimdilik çiçekleri kesmeyebilirsiniz.

Ancak bitkinize neden gece spreyleme yaptığınızı anlayamadım. Gece serinliğinde yaprak ile gövde aralarında kalan su mikroorganizmaların üremesine uygun bir ortam oluşturabileceğinden göbek çürümesine neden olabilir. Spreylemeyi sabah yapıp yaprak diplerinde su kalmamasına dikkat edin.
Bitkinizi sulamayı kesmişsiniz. Normal sulamanıza devam edin. Susuz kalması bitkinin köklerini kurutabilir, yaprak büzüşmelerine, çiçeklerin dökülmesine sebep olabilir. Ben phalaenopsis orkidelerimin sulamasında köklerin rengine bakıyorum. Kökler yeşilden beyaza dönünce 5 dakika kadar suya daldırıp çıkartıyorum.
Sayın orkn merhaba,

Orkidemin harcını değiştirme işini eşime devrederek yazlığa geldim ve duyduğuma göre iyi durumdaymış. Burada internet yoktu bu sebeple uzunca bir süredir bağlanamadım, yeni yapıldı netimde. Bu sebeple size bilgi vermekte bu kadar geciktim. Gece fısfıslamanın orkidelere iyi geleceğini şuradan okumuştum. Phalaenopsis orkidesi yetiştirmek ve bakımı | Orkideler. Bunu yaparken sisleme şeklinde kısa bir süre yapıyor ve üzerinde damlacık kalmasına izin vermiyorum. Zaten bu uygulamayı yapmaya başlayalı da yeni olmuştu. İlginz ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür eder, devamını her daim beklerim.

Saygılar,

Eski 05-07-2013, 17:03   #1164
Yeni Üye

Sevalem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fesleğen Mesajı Göster
Merhaba sayın Sevalem,Yanlış hatırlamıyorsam köklerini fotoğraflamanızı önermiştim size ve sorunun köklerde olduğunu düşündüğümü de. Harcı kendiniz yapmanız da güzel ama bence fazla geç kalmadan hazır bir harç alıp kökleri temizleyin,tarçınayın saksınızı çamaşır suyu ile dezenfekte edin ve hemen değiştirin.Sayın Orkn çiçekleri kesmemenizi önermiş ama bana kalırsa o zavallıcık köklerine gücünü yollasın çiçeklere değil. Sulama konusunda sayın Orkn'a katılıyorum,bu su püskürtme olayını da hiç anlamış değilim zaten neresine ne şekilde uygulanır Çünkü orkide hani bazı insanlar üzerine bi su dökülse acayip rahatsız olur ya değişmek ister üzerini onun gibi işte, bu o insanın suyu sevmediği anlamına gelmez.Orkide de öyle sulanacak ama ıslak kalmayacak.Ama nemden de mahrum olmayacak.Hava girecek eve ama cereyan olmayacak.Güneş girecek eve ama direk güneş orkide hanıma dokunmayacak
Lütfen bir an önce bu ortamları sağlayın kendisine, kökler çok önemli harcı da öyle.Şunu da söylemek istiyorum ben çok iyi biliyorum havalarında değilim kesinlikle! Bir müsibet bin nasihatten iyidir atasözüne istinaden benim başıma bir orkide ölümünün gelmiş olmasıdır bütün mesele. Ve benim başıma gelenin başkalrının başına da gelmesini istemememdir...Zavallıyı cahilliğimden ötürü çürüttüm ve 2. ye gözüm gibi bakmak için de araştırma yaptım biraz.
Sayın fesleğen tekrar merhaba,

Yazlığa geçtim internet yoktu yeni bağlandı bu sebeple geç yazdım siz de kusuruma bakmayınız. Belirttiğiniz resimleri çektim ama yükleyemedim bir türlü yolculuk telaşından. Zaten eşim devraldı orkidemin bakımını, ona iyice anlattım, başa çıkabileceğini düşünüyorum Yukarıdaki mesajda fısfıslamamın sebep ve kaynağını bildirdim. Bir inceleyin isterseniz, orada da çok detaylı bilgi vardı.
Ben de bu orkidemi çok seviyor be çürütmek istemiyorum, yardımlarınız ve önerileriniz sayesinde çok şey öğrendim ve toparlayacak umuyorum. Tekrar teşekkür ediyorum, bir ara eve geçersem resimlemek istiyorum son halini.

Eski 06-07-2013, 22:15   #1165
Yeni Üye

daha önce bahsettiğim kök çürüklüğü olan orkidem şu an sadece 1 kökü var o da resimdeki yosunlayıp diktiğim için yeniden çıkartmak istemedim birde minik dalı var (3 dallı pembe olan orkide

Eklenen Resimler

Eski 06-07-2013, 22:19   #1166
Yeni Üye

bunlarda diğer orkidelerim pembe benekli olan ve sarı olanı bugün aldım çiçeklenmesi bittikten sonra asıl saksılarına dikeceğim altlarındaki saksılara şimdilik bu şekilde koydum saksıların giderleri olduğu için çok beğendim

Eklenen Resimler

Eski 06-07-2013, 22:22   #1167
Yeni Üye

bunlarda devamı

Eklenen Resimler

Eski 08-07-2013, 13:24   #1168
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2012
orkidem hastalıklımı

merhaba
Elimde yaklasık 3 ay önce gelen bir beyaz orkide var, geldiginde üzerinde bulunan tüm cicekleini 2 haftada döktü ,odaya alışacağını düsünerek bekledim fakat çicek beklerken benekli bir yaprak çıkardı, acaba hastamı?
Name:  1.jpg
Views: 3467
Size:  42.7 KB

Geldigi günden beri yaprakların ucu çok koyu mor ve biride ortadan ikiye ayrımıştı.
Name:  6.jpg
Views: 2518
Size:  61.7 KB
yeni çıkan benekli yaprak
Name:  8.jpg
Views: 2579
Size:  57.3 KB
saksı altındaki çürük gibi görünen kökler
Name:  5.jpg
Views: 2270
Size:  31.9 KB
Name:  3.jpg
Views: 2470
Size:  51.3 KB
bazı yapraklarının üzerinde bir kemirgen tarafından yenilmiş izlenimi veren izler var. yardımcı olabileceklerin görüş ve önerilierini bekliyorum.
teşekkürler.

frezeee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2013, 14:35   #1169
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi frezeee Mesajı Göster
merhaba
Elimde yaklasık 3 ay önce gelen bir beyaz orkide var, geldiginde üzerinde bulunan tüm cicekleini 2 haftada döktü ,odaya alışacağını düsünerek bekledim fakat çicek beklerken benekli bir yaprak çıkardı, acaba hastamı?
Eklenti 424283

Geldigi günden beri yaprakların ucu çok koyu mor ve biride ortadan ikiye ayrımıştı.
Eklenti 424284
yeni çıkan benekli yaprak
Eklenti 424291
saksı altındaki çürük gibi görünen kökler
Eklenti 424293
Eklenti 424292
bazı yapraklarının üzerinde bir kemirgen tarafından yenilmiş izlenimi veren izler var. yardımcı olabileceklerin görüş ve önerilierini bekliyorum.
teşekkürler.
Sayın frezee şu linkleri inceleyin bence,saygılar...
Orkide Bakımı: Orkide Hastaliklari
http://www.agaclar.net/forum/orkide/10338-36.htm
http://www.agaclar.net/forum/orkide/...tm#post1048331
http://www.agaclar.net/forum/orkide/3537.htm

Eski 12-07-2013, 11:24   #1170
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2012
Thumbs up yeni orkidem :) ve yardım

Herkese merhaba 10 gün önce ofisime bir orkide hediye geldi üzerinde PHALAENOPSİS yazıyor. Şöyle tarif edeyim şefaf bir saksının içinde 5 tane büyük yeşil yaprak 2 tane de küçük yaprağı var, 2 tane dalı var üzerindeki çiçekler sarı üzerleri mor benekli. Geldiğinin 3. günü normal oda sıcaklığındaki şişe sularından bir miktar koydum ve altından döküldü. 7 gündür sulamıyorum. Yalnız 3 tane çiçeği solmak üzere diğer çiçekleri sağlıklı gözüküyor. 4-5 tane de tomurcuğu var ama o tomurcukların etrafı sarı bir kılııfla kaplı sanki donmuş gibiler. Benim odam malesef büyük bir oda 2 pencere var ama güneş ışığı fazla gelmiyor. florasan lambalarla aydınlanıyor. Cumartesi pazar işte olmadığım için hafif loş bir ortamda kalıyor çiçeğim. Masanın üzerinde kendisi. Çiçek kayıpları sizce neden olur? Ve çiçeğimin bakımında bu şartlarda nelere dikkat etmeliyim mesela sulaması bu şartlarda nasıl olmalı vitamin almalımıyım saksısı ne zaman değişmeli? Bi de üzerine su püskürtsem tam olarak neresine püskürtücem kaç günde bir yaşadığım şehir kastamonu bu arada. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler..

valerya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024