agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-01-2017, 22:05   #2851
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2016
kurtarılma ihtimali varmıdır? kökleri kesmelimiyim? şimdilik açıkta bekletiyorum ne yapacağımı bilemedim.

basak burcak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2017, 23:24   #2852
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi basak burcak Mesajı Göster
kurtarılma ihtimali varmıdır? kökleri kesmelimiyim? şimdilik açıkta bekletiyorum ne yapacağımı bilemedim.
Kökleri kesmeyin. Saksının dibine büyük delikler açın. Saksı harcı ilave edin. (Saksı harcını haşlayıp soğuduktan sonra kullanın).

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2017, 11:02   #2853
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Kökleri kesmeyin. Saksının dibine büyük delikler açın. Saksı harcı ilave edin. (Saksı harcını haşlayıp soğuduktan sonra kullanın).
saksı harcımı kaynattım saksıyıda çamaşır suyuyla yıkayacağım ama küflü kökler aklımı karıştırdı yıkamak veya herhangi bir ilaç kullanmalımıyım. ilginize teşekkürler.

basak burcak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2017, 11:30   #2854
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2016
Herkese merhaba ben de, bana hediye gelen orkide ile anlaşmaya çalışan bir acemiyim soruların çoğu sahibi gibi. Öğrendiğim bakım kurallarına oldukça dikkat etmeye çalıştığımı zannediyorum ama daha öncesinde zaten bir yaprağım gayet sağlıksız görünüyordu ama bugün bakarken, diğer yaprakların da sağlıksızlaşmaya başladığını farkettim. Bana geldiğinde deli gibi sulamışlardı, kökleri felaket haldeydi, o yüzden üstünde çiçekleri çok durmadı. Çiçekleri dökülünce 3 boğum sayarak budamıştım. Şimdi yeni çiçeğe yelteniyor sanırım ama yapraklar sağlıklı görünmüyor. Sorunun tam olarak neden kaynakladığını tecrübesizliğimden anlayamadığımdan sizlere danışmak istiyorum. Bu orkide ne istiyor? (Sabah güneşini alan bir pencerenin hemen kenarında değil ama biraz önündeki sehpada duruyor, ama Ankara bu mevsimde pek de güneşli değil malum ) Bir sıra fazla suladığımı farkederek -iki** hafta evde olmayıp döndüğümde çiçeği daha sağlıklı bulunca anladım ) - sulamayı azalttım. Öncesinde daldırma yöntemiyle kuruduğunu zannettiğimde suluyordum ama bunu yapmayı bıraktım. Başka da neden olabileceğini anlayamadım. Kökleri iyi duruyor gibi bence ama yaprakların bu halde olması beni endişelendirdi.

Eklenen Resimler

Düzenleyen fledglingp : 10-02-2017 saat 11:34 Neden: **bir değil iki hafta
fledglingp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2017, 13:06   #2855
Ağaç Dostu

Gübre verin. Gübrelemeden önce saksıdan 1-2 litre kadar içme suyu geçirin. Hemen akabinde hazırladığınız gübre çözeltisini saksıya dökün.

Eski 10-02-2017, 13:24   #2856
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2016
Alıntı:
Gübre verin. Gübrelemeden önce saksıdan 1-2 litre kadar içme suyu geçirin. Hemen akabinde hazırladığınız gübre çözeltisini saksıya dökün.
İlginiz için çok teşekkürler. Bilmediğim için, gübre derken, sıvı besin takviyesi var elimde Genta'nın, bundan bahsediyorsunuz değil mi? Bunu alıp ilk verdiğimde galiba dozajında bir yanlışlık yaptım sanırım, çünkü bazı kökler, böyle yanmış gibi oldu gibime gelmişti. Dolayısıyla bir daha korkup vermeye devam etmedim. Üstündeki tarife göre sulandırdıktan sonra sulama suyuna da mı acaba belirli bir dozda katmalıyım? Yoksa 1-2 litre sudan geçirdikten sonra onu üzerindeki tarife göre sulandırdıktan sonra direkt mi dökmeliyim?Biraz karmaşık sordum galiba ama...

fledglingp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2017, 15:36   #2857
Yeni Üye

Denizp's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2016
Galeri: 1
Merhabalar, yeni bir mini orkide aldım ama saksısı fotoğraftaki gibi aşırı yosunlaşmış. Ve yosun tabakasının altında ağaç kabukları değil de talaş var. Kökleri yıkamam gerekir mi yosundan kurtarmak için? Talaşları değiştirmem gerekir mi? Ayrıca şu anki kabı bebek yumruğu kadar. Biraz daha büyütmem gerekir mi, plastik bir bardak mesela? Teşekkürler
[IMG][/IMG]

Denizp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2017, 18:58   #2858
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Denizp Mesajı Göster
Merhabalar, yeni bir mini orkide aldım ama saksısı fotoğraftaki gibi aşırı yosunlaşmış. Ve yosun tabakasının altında ağaç kabukları değil de talaş var. Kökleri yıkamam gerekir mi yosundan kurtarmak için? Talaşları değiştirmem gerekir mi? Ayrıca şu anki kabı bebek yumruğu kadar. Biraz daha büyütmem gerekir mi, plastik bir bardak mesela? Teşekkürler
[IMG][/IMG]
Genelde ağaç yosununa sardırılmış olarak satılır. Değiştirmeyin.

Denizp beğendi.
Eski 10-02-2017, 19:12   #2859
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fledglingp Mesajı Göster
İlginiz için çok teşekkürler. Bilmediğim için, gübre derken, sıvı besin takviyesi var elimde Genta'nın, bundan bahsediyorsunuz değil mi? Bunu alıp ilk verdiğimde galiba dozajında bir yanlışlık yaptım sanırım, çünkü bazı kökler, böyle yanmış gibi oldu gibime gelmişti. Dolayısıyla bir daha korkup vermeye devam etmedim. Üstündeki tarife göre sulandırdıktan sonra sulama suyuna da mı acaba belirli bir dozda katmalıyım? Yoksa 1-2 litre sudan geçirdikten sonra onu üzerindeki tarife göre sulandırdıktan sonra direkt mi dökmeliyim?Biraz karmaşık sordum galiba ama...
Gübreleme ve sulama programı şöyle olabilir:
1. Gübrelemek için, bir önceki gübrelemenden kalan gübre artıklarını saksı harcından uzaklaştırmanız gerekiyor. Aksi taktirde biriken gübre bitkinizi öldürür. Bunun için, saksıyı ister daldırarak ister 1-2 litre memba suyu geçirerek saksı harcını temizliyorsunuz. Su konusunda önemli bir durum söz konusu, kullandığınız memba suyunun analiz raporuna bakın (etiketinde yer alır). Florür varsa kullanmayın. Florür içermeyen başka bir menba suyu kullanın.
2. Orkideler için hazırlanmış sıvı gübreden tarifine göre hazırlıyorsunuz ve saksı harcını yukarıda anlattığım şekilde temizledikten sonra saksıya uyguluyorsunuz. Gübrelemeyi ayda bir defa yapıyorsunuz.
3.Bir aylık süre doluncaya kadar, yazın 1-2 günde bir, kışın 5-6 günde bir memba suyu ile suluyorsunuz. Sulama sularına gübre ilave etmeyin. Birikme nedeniyle bitkinizi öldürür. Kolay gelsin.....

Eski 16-02-2017, 11:38   #2860
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2016
Merhaba 2 gün önce hediye gelen orkidemin tomurcuklarri kurumaya başlamış. Sadece 1 çiçek açık şu an ne yapabilirim
Resim ekleyemedim.1. Çiçek açık 2.ve 3. Çiçek tomurcuğun dalıyla beraber sararıyor

Wuhu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2017, 11:49   #2861
Yeni Üye

[IMG]/storage/emulated/0/DCIM/100ANDRO/DSC_1256.JPG[/IMG]

Düzenleyen Wuhu : 16-02-2017 saat 11:50 Neden: Yanlış
Eski 16-02-2017, 12:24   #2862
Yeni Üye

Name:  DSC_1258.jpg
Views: 1267
Size:  32.9 KB
İnşallah olmuştur orkidem bu hiç sulamadım ama yaprak ve kökleri gayet sağlıklı

Eski 16-02-2017, 22:01   #2863
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Wuhu Mesajı Göster
Eklenti 638931
İnşallah olmuştur orkidem bu hiç sulamadım ama yaprak ve kökleri gayet sağlıklı
Sulayın. Kışın, 5-7 günde bir, yazın 1-3 günde bir sulayın. Ayda bir defa gübreleme yapın. Gübreleme yapmadan önce, saksı üzerinden 1-2 litre memba suyu geçirerek bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın. Hemen sonrasında hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya uygulayın. Piyasada "Orkide Besini" adıyla satılan sıvı gübrelerden kullanın, üzerinde yazan tarifeye uyun.
Kolay gelsin.

zynlby ve greenish beğendi.
Eski 18-02-2017, 19:57   #2864
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2016
[IMG][/IMG] Tomurcuktaydı orkidem 3 haftadıe açmıyor neden acaba arkadaşlar 😕

Matturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2017, 20:44   #2865
Ağaç Dostu

Sabredin açarlar.

Eski 19-02-2017, 21:22   #2866
Ağaçsever

zeyno82's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2010
Bugün marketten çöpe atılan bir orkideyi aldım ama kökler çürümüş yapraklar büzülmüş kurtarma şansımız olabilir mi ? Resim yüklemeyi başaramadım ,ama denemeye devam ediyorum

zeyno82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2017, 14:58   #2867
Ağaçsever

zeyno82's Avatar

Eski 20-02-2017, 15:00   #2868
Ağaçsever

zeyno82's Avatar

https://goo.gl/photos/uPLafpH2RNEk6WsA7
https://goo.gl/photos/SYa2FmawL3g58qHz5

Eski 20-02-2017, 15:00   #2869
Ağaçsever

zeyno82's Avatar

Fotoğrafları göndermeye çalıştım umarım başarılı olmuşumdur.

Eski 25-02-2017, 07:36   #2870
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2017
Merhaba ben bu sitede yeniyim size bir sorum olacak. Orkidem kışın hediye geldi geldiğinde 2 tane tomurcuğu vardı 6 tane de çiçeği tomurcuklar 2 gün sonra döküldü. Sulamayı kovaya daldırma yöntemiyle yapıyorum.toprağı kurudukça. Birde bir forumda bayan bir bilgi paylaşmış plastik saksılar orkideyi havasız bırakır saksının kenarlarına 3 cm Lik delikler açın diye bende bunu uyguladım. Saksım 4 defa flan devrildi sonra toprakları geri yerine koydum elimle toplayıp. Benim bakımım bu şekilde fakat en üstteki tomurcuklarının döküldüğü yerdeki dalı çiçekli kısıma kadar kurudu köklerinde yeşil kökler var hala. Ne yapmam gerekiyor. ACİL YARDIMCI OLURMUSUNUZ??

GZDE1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2017, 11:57   #2871
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GZDE1 Mesajı Göster
Merhaba ben bu sitede yeniyim size bir sorum olacak. Orkidem kışın hediye geldi geldiğinde 2 tane tomurcuğu vardı 6 tane de çiçeği tomurcuklar 2 gün sonra döküldü. Sulamayı kovaya daldırma yöntemiyle yapıyorum.toprağı kurudukça. Birde bir forumda bayan bir bilgi paylaşmış plastik saksılar orkideyi havasız bırakır saksının kenarlarına 3 cm Lik delikler açın diye bende bunu uyguladım. Saksım 4 defa flan devrildi sonra toprakları geri yerine koydum elimle toplayıp. Benim bakımım bu şekilde fakat en üstteki tomurcuklarının döküldüğü yerdeki dalı çiçekli kısıma kadar kurudu köklerinde yeşil kökler var hala. Ne yapmam gerekiyor. ACİL YARDIMCI OLURMUSUNUZ??
Phalaenopsis orkidesi çiçeklenme döneminde ani sıcaklık değişimine karşı duyarlıdır. Çiçekleri dökebilir, veya çiçeklerde şekil bozukluğu oluşabilir. Bitki, (hangi türlerin melezi olduğuna göre değişir) 2 ila 4 ay çiçekli kalır. Sonra çiçeklerini döker. Kalan dalı tamamen çıkartabilirsiniz veya dördüncü gözün üzerinden kesebilirsiniz. Bir sonraki yıl (eğer kışın 16-18°C sıcaklıkta 1-1,5 ay tutabilirseniz) tekrar çiçek açar. Bunun dışında, ayda bir defa gübre verin. Her gübreleme öncesinde saksı harcında 1-2 litre kadar memba suyu geçirin. Hemen akabinde, hazırladığınız gübre sıvısını saksıya uygulayın. Havalar ısınıyor. Güneşten koruyun, yanmasın.
Kolay gelsin...

Eski 28-02-2017, 12:39   #2872
Yeni Üye

Sirinem's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2016
Herkese merhaba.😊 Bu bana hediye gelen bir orkidem. Bir yaprağında mor bir leke var.Bir yaprağıda sarı. Sarı olan atacak sanırım eski Yaprak. Yalnız mor leke olan çok canlı bir yaprak gövde resminide ekledim.Mor leke bir hastalık belirtisi değildir inşallah. Köklerinde durumuna bakarak değerlendirseniz sevinirim. Hepimize güzel bir gün olsun

Eklenen Resimler

Sirinem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2017, 16:51   #2873
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sirinem Mesajı Göster
Herkese merhaba.😊 Bu bana hediye gelen bir orkidem. Bir yaprağında mor bir leke var.Bir yaprağıda sarı. Sarı olan atacak sanırım eski Yaprak. Yalnız mor leke olan çok canlı bir yaprak gövde resminide ekledim.Mor leke bir hastalık belirtisi değildir inşallah. Köklerinde durumuna bakarak değerlendirseniz sevinirim. Hepimize güzel bir gün olsun
Sulayın. Memba suyu kullanın. Şişe üzerindeki analiz raporuna bakın, florür (F) varsa kullanmayın. Florür içermeyen başka bir memba suyu kullanın. Saksıdan 1-2litre kadar su geçirin. Yazın 2-3 günde bir, kışın 6-7 günde bir sulayın. Ayda bir defa gübreleyin (piyasada orkide besini diye satılan gübre çözeltilerinden kullanın). Gübre vermeden önce saksıdan 1-2 litre su geçirin. Bu, bir önceki gübrelemeden kalan gübre artıklarını uzaklaştıracaktır. Bu sayede bitkinin kökleri zarar görmeyecektir.

Kolay gelsin....

greenish beğendi.
Eski 28-02-2017, 21:48   #2874
Yeni Üye

Sirinem's Avatar

Alıntı:
Sulayın. Memba suyu kullanın. Şişe üzerindeki analiz raporuna bakın, florür (F) varsa kullanmayın. Florür içermeyen başka bir memba suyu kullanın. Saksıdan 1-2litre kadar su geçirin. Yazın 2-3 günde bir, kışın 6-7 günde bir sulayın. Ayda bir defa gübreleyin (piyasada orkide besini diye satılan gübre çözeltilerinden kullanın). Gübre vermeden önce saksıdan 1-2 litre su geçirin. Bu, bir önceki gübrelemeden kalan gübre artıklarını uzaklaştıracaktır. Bu sayede bitkinin kökleri zarar görmeyecektir.

Kolay gelsin....
yanıtınız için çok teşekkür ederim. Dikkate alacağım. Sanırım o mor leke pek önemli değil.

Eski 01-03-2017, 09:51   #2875
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2017
Orkide

Orkidemde bi gariplik var çok guzel açıktı çiçeklerini döktü başladı kurumaya ne yapman gerekiyor yardimci olurmusunuz😣😣😣

Sutcuoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2017, 12:47   #2876
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sutcuoglu Mesajı Göster
Orkidemde bi gariplik var çok guzel açıktı çiçeklerini döktü başladı kurumaya ne yapman gerekiyor yardimci olurmusunuz😣😣😣
Bitkinin kök ve yaprakları sağlıklıysa normal bir durum. Phalaenopsis orkideleri 2-4 ay çiçekli kalır sonra çiçeklerini dökerler.

Eski 02-03-2017, 07:44   #2877
Yeni Üye

Sirinem's Avatar

Merhaba ne yaptımsa yeni gelen orkideye yardım edemiyorum 😑 Alttan başlayarak tek tek yapraklaring döküyor. Şuan çiçekli.Çiçek tomurcuklarıda kurumaya başladı. Kökleri iyi görünüyor. Herhangi bir böcek görmedim. Perde arkasından ışık alan bir yerde .ne yapacağımı bilemiyorum. Birde çiçeklerin düştüğü yerlerde çiçek yuvalarında sabahları su damlaları görüyorum. Ama yapışkan değil normal su. Fikri bilgisi olan bana yardım edebilir mi?odada ayrıca soğuk buhar makinesi çalıştırıyorum.

Eklenen Resimler

Eski 02-03-2017, 16:18   #2878
Ağaç Dostu

Alıntı:
Merhaba ne yaptımsa yeni gelen orkideye yardım edemiyorum 😑 Alttan başlayarak tek tek yapraklaring döküyor. Şuan çiçekli.Çiçek tomurcuklarıda kurumaya başladı. Kökleri iyi görünüyor. Herhangi bir böcek görmedim. Perde arkasından ışık alan bir yerde .ne yapacağımı bilemiyorum. Birde çiçeklerin düştüğü yerlerde çiçek yuvalarında sabahları su damlaları görüyorum. Ama yapışkan değil normal su. Fikri bilgisi olan bana yardım edebilir mi?odada ayrıca soğuk buhar makinesi çalıştırıyorum.
Resimde, saksı harcı çürümüş gibi gözüküyor. Harcı değiştirin. Yeni harcı kullanmadan önce bir tencereye koyup haşlayın. Soğuduktan sonra kullanın. Saksı değişimi sırasında çürümüş, içi boşalmış kökleride makasla kesip uzaklaştırın. Harcı değiştirdikten sonra, memba suyu ile sulayıp ardından gübreleme yapın.
Kolay gelsin.

Eski 02-03-2017, 21:10   #2879
Yeni Üye

Sirinem's Avatar

Alıntı:
Resimde, saksı harcı çürümüş gibi gözüküyor. Harcı değiştirin. Yeni harcı kullanmadan önce bir tencereye koyup haşlayın. Soğuduktan sonra kullanın. Saksı değişimi sırasında çürümüş, içi boşalmış kökleride makasla kesip uzaklaştırın. Harcı değiştirdikten sonra, memba suyu ile sulayıp ardından gübreleme yapın.
Kolay gelsin.
Saksı harcı bu durumda kökler sağlam gibi görünüyor. Ama yeni geldi acaba uyum sağlanamadığı için sarariyor olabilir mi 😑

Eklenen Resimler

Eski 02-03-2017, 21:58   #2880
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Saksı harcı bu durumda kökler sağlam gibi görünüyor. Ama yeni geldi acaba uyum sağlanamadığı için sarariyor olabilir mi 😑
Sn.sirinem,

Yukaridaki orkideyle ayni mi bilemiyorum ve acikcasi sn.Doku Kulturcu kaday detayli goremiyorum.

Fakat yapi marketinden alinan orkide harclari genelde zaten dusuk kalitedir. Sn.Maynavira olsun sn.casperia olsun hazirladiklari orkide harclarini inceleyip kendi harcinizi olusturabilirsiniz.

Bir ikinci gordugum sikinti sanirim orkidenizin ciceklerini harcin uzerinden almiyorsunuz.Bu cicekler curuyunce humus olmaz bizzat curume olur (iyi birsey degil)

Sulamada Mine Pakkaner'in onerdigi oksijenli su karisimini oneririm (aratirsaniz bulacaksiniz)

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024