agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-03-2016, 13:50   #2461
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nulavon Mesajı Göster
Geçen gün çiçekleri düştüğü için orkidemi kestim. Ama Bi tanesi yukardan sararıp pembeleşmeye başladı. Ne yapmam lazım tekrar mı keseyim? Teşekkür ederim şimdiden
Büyük ihtimalle sonuna kadar sararacak. Dibinden kesebilirsiniz.

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2016, 19:15   #2462
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2016
iyi günler şey ben yeni bi orkıde aldım 1-2 hafta oldu alalı çiçekleri solmaya ve kurumaya basladı sizce nedendir? bu durumda ne yapmalıyım çiçeğim tekrar açar mı yaa

ozgulkaraoglu67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2016, 19:44   #2463
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozgulkaraoglu67 Mesajı Göster
iyi günler şey ben yeni bi orkıde aldım 1-2 hafta oldu alalı çiçekleri solmaya ve kurumaya basladı sizce nedendir? bu durumda ne yapmalıyım çiçeğim tekrar açar mı yaa
Çiçekli olarak yeni alınan bir bitkide -yer değişiminden veya yol şartlarından dolayı- birkaç tomurcuk ya da çiçek kaybı olasıdır. Bunun dışında her çiçeğin belli bir ömrü var. Uygun bakım şartlarında (kısacası çürütmezseniz ) her yıl en az bir defa ve birkaç aylığına çiçeklendiğini göreceksiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YasminMeric Mesajı Göster
Merhabalar orkidemin yapraklarında hastalıklar oluştu sanırım birkaç defa yere düştü darbeden sonra böyle oldu.Aynı sorunu yaşayıpta ne hastalığı olduğunu bilen ve çözümü konusunda bilgisi olan varsa yardım bekliyorum şimdiden teşekkürler
Orkidenizin nasıl düştüğünü siz daha iyi bilirsiniz ancak yapraktaki izler şuna benziyor. Büyük ihtimalle ortamdaki birşeyden (aerosol sprey, duman?) etkilendiler.

Eski 01-03-2016, 20:02   #2464
Yeni Üye

orkidemi nasıl ortamda bulundurmalıyım evimiz kaloriferli sabahları güneş alsın dıye camın önüne koyuyorum akşamları alıyorum evimiz 1. katta oldugu için fazla güneşte almıyor sizce ne yapmalıyım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ozgulkaraoglu67 : 01-03-2016 saat 20:47
Eski 02-03-2016, 08:41   #2465
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozgulkaraoglu67
orkidemi nasıl ortamda bulundurmalıyım evimiz kaloriferli sabahları güneş alsın dıye camın önüne koyuyorum akşamları alıyorum evimiz 1. katta oldugu için fazla güneşte almıyor sizce ne yapmalıyım.çiçekler soluyo iyice puruştu
Merhaba,

Sabah-akşam arasında büyük bir sıcaklık farkı olmamalı. Oda sıcaklığı iyidir.
Güneş konusuna çok takılmayın, çiçekli dönemde çok fazla güneş gerekmiyor ancak çiçeksizken bitkinin yanmadan alabildiği maksimum güneşi verin; sabah güneşi alan bir pencere önü idealdir ama yanmaması için bir miktar koruma yapmanız gerekebilir (tül arkası).

Çiçekli aldı iseniz çiçeklerin solması bir belirti değil, yapay olmadıkları için solma pek normal Öte yandan çiçek sapını ve çiçeklerini evinizde büyütmüş bir bitkinin çiçekleri bir aydan kısa bir sürede soluyorsa incelenmesi gereken bir durum var demektir.

Eski 02-03-2016, 11:39   #2466
Yeni Üye

Evin icide biraz sicak yq cam kenarina koysam olurmu bide tekrar cicek acmasi icin ne yapmaliyim

Eski 02-03-2016, 20:25   #2467
Ağaçsever

YasminMeric's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sar-dunya Mesajı Göster
Çiçekli olarak yeni alınan bir bitkide -yer değişiminden veya yol şartlarından dolayı- birkaç tomurcuk ya da çiçek kaybı olasıdır. Bunun dışında her çiçeğin belli bir ömrü var. Uygun bakım şartlarında (kısacası çürütmezseniz ) her yıl en az bir defa ve birkaç aylığına çiçeklendiğini göreceksiniz.

Orkidenizin nasıl düştüğünü siz daha iyi bilirsiniz ancak yapraktaki izler şuna benziyor. Büyük ihtimalle ortamdaki birşeyden (aerosol sprey, duman?) etkilendiler.
Çok teşekkürler sigara içiliyordu bulundukları ortamda ondan olmuş olabilir.Ben iyileştirmek için aldım yapraklarını kestim umarım iyileşirler

YasminMeric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2016, 13:40   #2468
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2016
merhaba
2 yıl öncesi türünü bilmediğim bir orkide satın aldım, o zamanlar mavi renkte çiçekleri vardı. çiçeklerini döktükten sonra çiçeğin bulunduğu sapları kurudu ve 2 yılda sadece bir kere filiz yaptı o da 5 cm kadarken kurudu. bu süre içerisinde çiçeğin yaprakları çoğaldı 13 adet kadar oldu ve yaprakların bir kaç tanesi de ters döndü. bende çiçeklerini besleyebilmesi için bunları kestim. şu an iki adet çiçek sapı gelişti. birisi diri düzgün diğeri cılız bir sap. sıkıntılar şunlar çiçeğim yapraklar ve filizleri dahil olmak üzere yan tarafa doğru yöneldi, filizler deki tomurcuklar fındık büyüklüğüne kadar geliyor ve sararıp dökülüyor. bir diğer durum: gövdeden bir kaç yaprak farklı bir göbek oluştururcasına büyüyor bunların ayrılması muhtemel görünmüyor. içme suyu ile pazardan pazara suluyorum vitamin desteği yapıyorum. bilgili olanlarınızdan, çiçeğim için ne yapmam gerektiğini söylemelerini rica ederim şimdiden teşekkürler...

Eklenen Resimler

sirius_co Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2016, 08:42   #2469
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sirius_co Mesajı Göster
merhaba
2 yıl öncesi türünü bilmediğim bir orkide satın aldım, o zamanlar mavi renkte çiçekleri vardı. çiçeklerini döktükten sonra çiçeğin bulunduğu sapları kurudu ve 2 yılda sadece bir kere filiz yaptı o da 5 cm kadarken kurudu. bu süre içerisinde çiçeğin yaprakları çoğaldı 13 adet kadar oldu ve yaprakların bir kaç tanesi de ters döndü. bende çiçeklerini besleyebilmesi için bunları kestim. şu an iki adet çiçek sapı gelişti. birisi diri düzgün diğeri cılız bir sap. sıkıntılar şunlar çiçeğim yapraklar ve filizleri dahil olmak üzere yan tarafa doğru yöneldi, filizler deki tomurcuklar fındık büyüklüğüne kadar geliyor ve sararıp dökülüyor. bir diğer durum: gövdeden bir kaç yaprak farklı bir göbek oluştururcasına büyüyor bunların ayrılması muhtemel görünmüyor. içme suyu ile pazardan pazara suluyorum vitamin desteği yapıyorum. bilgili olanlarınızdan, çiçeğim için ne yapmam gerektiğini söylemelerini rica ederim şimdiden teşekkürler...
merhaba,
Çiçeklerini beslemesi için yaprak kesimi çok yanlış, sonuçta fotosentezi yeşil aksamı ile yapıyor.orkidelerin mavi olanı sadece ''vanda'lardır'' Phalaenopsis cinsi orkidelerin beyazlarına mavi boya çektirerek mavi görünümü veriliyor.
Orkidenizin tomurcuklarının sarararak dökülmesinde öncelikle köklerde çürüme vb. sorun olup olmadığına bakılmalıdır.Dökümler ayrıca besin yetersizliği,değişken ortam sıcaklığı ve nemi,hastalık ve zararlılar nedeniyle olabilir.Bitkinizi inceleyerek sebebini araştırın. Kolay gelsin...

mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2016, 20:23   #2470
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2015
Orkidemi kurtardım

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selma Yılmaz Mesajı Göster
Gayet sağlıklıydı. Dün geceden sabaha yapraklarından ikisi resmen erimiş. Kopartıp attım tarçınladım Çiçek dalı geliyordu o da erimiş oysa bir buçuk yıldır nihayet açacaktı. Ne yapılabilir?

Çok şükür bu orkidemi kurtardım. Şimdi böyle güzel güzel gülümsüyor bana.

Selma Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2016, 00:10   #2471
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2012
mini orkide

Yeni aldigim kucuk orkide hersey yolunda gibi gozukuyor. Yapraklari yesil ciceklerde saglam duruyor, ama suladiktan 2 gun sonra koklerin ustune beyaz lekeler cikti sizce normal mi **** manta, parazit gibi bir seymi

Eklenen Resimler

huso213 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2016, 03:50   #2472
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Köklerin sarıldığı yosun nemi uzun süre tutma özelliğine sahip sayın huso213. Bu nedenle nem iyice azalıp, neredeyse yosun kuruma noktasına gelmeden sulamayın. Köklerde yer alan beyazlıklar aşırı nem kaynaklı mantar başlangıcı olabilir. Öyleyse müdahale etmeniz ve kökleri hastalığa neden olan unsurlardan temizlemeniz gerekir.
Benim yukarıda fotoğraflarını verdiğim iki orkide de minyatür türlerden. Ben alır almaz köklerin sarıldığı yosunu, çürüyen kökleri temizlemiş ve çam kabuklarından oluşan bir harç içerisine koymuştum. Tabi bunun sonucu olarak bazı tomurcukları kaybettim.
Sizde bitki mi, tomurcuk mu diyerek ona göre işlem yapabilirsiniz.

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2016, 23:08   #2473
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Sn.huso213,

Gördüğüm birkaç hatayı ekliyorum.

- Siz orkidelere yeni başladıysanız (hatta acemilik kısmını aşanlar içinde - buna bende dahil ) spaghnum yosunu oldukça zor olabiliyor. Ben olsam ağaç kabuğu sünger parçaları ve beyaz bilyelerden eklerdim (plastik kargo malzemelerinde kullanılan) Yanlış hatırlamıyorsam sn. Ziya Soner'un karışımıda böyledi

- Bir ikincisi orkidenizi kaloriferin üstüne koyarak ona iyilik yapmazsınız yapsanız yapsanız haşlanmış orkide yaparsınız. Phalaenopsiler doğal ortamlarında yağmurlu alanlarda ağaçlar üstünde yetişiyorlar. Dikkat etmeniz gereken iki önemli husus havadarlık ve nem . Oda sizin için normal sıcaklıktaysa orkide içinde normal sıcaklıktadır. Ayrıca koyduğunuz odanın aydınlık olmasına dikkat edin.

Sevgiler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2016, 16:32   #2474
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2016
yaprakları dökülen orkideler

Merhabalar, elimde yanlış sulamadan kaynaklandığını düşündüğüm yaprakları tamamen dökülen bir orkide mevcut.Çiçek sapı ve köklerinde şuan için bi sorun yok...ilk geldiğinde topraklarını değiştirip sararan ve çürüyen kökleri kestikten sonra kökleri yıkayıp yeni orkide toprağı ile diktim...Araştırmalarımda çoğu kişi atın gitsin demişti ama acele etmek istemedim...yaprakalarını döktükten 2 hafta sonra çiçek sapından sürgün verdi...sizce kurtulma şansı nedir ve ektradan yapmam geren bir şey varmı?
[IMG][/IMG]

tumat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2016, 19:20   #2475
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Bitkiyi 25°C sıcaklıkta bir yere alın. Bu çiçek sapından keiki (yavru orkide) oluşumunu teşvik edecektir. Ama, bitkiyi besleyecek yapraklar olmadığı için durum pek iç açıcı değil.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2016, 21:50   #2476
Yeni Üye

BilgeBaykuş's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2014
Yanlış sulama belirtisi mutlaka köklerde de görünecektir. Köklerde hiç sorun olmayıp yaprakların dökülmesi pek mantıklı gelmiyor.

BilgeBaykuş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2016, 22:40   #2477
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2016
Angry

İlk elime ulaştığında yukarıda da belirttiğim gibiköklerin çoğu sararmış ve çürümüştü , çürük ve sararmış olanların çoğunu kestim .Kalan Bi kaç yeşil kök ile bunu başardı...Sonucu çok merak ediyorum...3 haftadır yapraksız çünkü

tumat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2016, 10:25   #2478
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Mini orkidem

Mini orkidelerimden 3. renk çiçeğim açtı.

Name:  20160313_103540-1.jpg
Views: 2307
Size:  30.8 KB

Name:  20160313_103418.jpg
Views: 2339
Size:  15.2 KB

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2016, 17:08   #2479
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2016
Merabalar benim 2 adet orkidem var birinin 2 sapida kurudu dierininde tek sapı kurudu.ve birinin yaprakları yandı ne yapmalıyım fotoğraf göndereyim daha iyi anlaşılır sanırım

Eklenen Resimler

kartal1702 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2016, 17:10   #2480
Yeni Üye

Buda genel görünüm

Eklenen Resimler

Eski 13-03-2016, 17:19   #2481
Yeni Üye

Birde foto nasıl atabilir yardimci olabirseniniz sevinirim

Eski 13-03-2016, 23:20   #2482
Ağaç Dostu

Sayın Kartal1702,
Kuruyan dalı kesin. Saksıyı büyük bir yoğurt kabının içerisine oturtun. Sonra, bu kabı oda sıcaklığındaki su ile doldurun. Saksıyı 3-4 defa bu suya batırıp çıkartın. Daha sonra, 1-2 litre kadar saf su veya damacana suyunu saksıya dökün. Bu şekilde saksıdaki bir önceki gübrelemeden arta kalan gübreyi uzaklaştırmış olduk. Hemen akabinde saksıya gübreleme yapın. Saksıyı doğrudan güneş almayan bir yere yerleştirin. Sonra sabırla bekleyeceksiniz. Kolay gelsin....

mühendis57 ve duy-gu beğendi.
Eski 17-03-2016, 15:46   #2483
Ağaçsever

Zemzem's Avatar

Giriş Tarihi: 26-12-2012
Merhaba, bir yıl önce aldığım orkidemi kaybetmek üzereyim aldığımda yosuna sarılı küçük bir saksıdaydı ve çiçekliydi. Tabi kısa sürede çiçeklerini döktü. Bende çiçek sapını tamamen kesip biraz daha büyük saksıya orkide harcıyla diktim. Ondan sonra yaprakları büzüşmeye başladı. Bi türlü toparlayamadı kendini, kısa zaman önce de yapraklar kurumaya başladı ne yapmalıyım, kurtarabilir miyim sizce?
Fotoğraflarını ekliyorum, ilk fotoğraf yeni aldığım zaman ait, sonrakiler şimdiki hali.

Eklenen Resimler

Zemzem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2016, 08:04   #2484
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zemzem Mesajı Göster
Merhaba, bir yıl önce aldığım orkidemi kaybetmek üzereyim aldığımda yosuna sarılı küçük bir saksıdaydı ve çiçekliydi. Tabi kısa sürede çiçeklerini döktü. Bende çiçek sapını tamamen kesip biraz daha büyük saksıya orkide harcıyla diktim. Ondan sonra yaprakları büzüşmeye başladı. Bi türlü toparlayamadı kendini, kısa zaman önce de yapraklar kurumaya başladı ne yapmalıyım, kurtarabilir miyim sizce?
Fotoğraflarını ekliyorum, ilk fotoğraf yeni aldığım zaman ait, sonrakiler şimdiki hali.
merhaba,
Ana gövde ve yapraklar kurumadıkça bir umut vardır.Saksı harcının nemini kontrol edin kurumasına müsade etmeyin.Akşamları yapraklara su püskürtün, birkaç saat hafif esinti almasını sağlayın.resimde yeni bir kökün çıkmaya başladığı görünüyor zaten.Birkaç ay özenli bakımla kendini toparlayıp yeni kökler oluşturabilir.Kolay gelsin...

Eski 18-03-2016, 13:11   #2485
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2016
Merhaba bu anneannemin orkidesi kuzenim hediye etmişti.çiçekleri döküldükten sonra bir dalı kurudu onu dün kesti diğer dalındanda böyle yaprak çıktı sanırım burada bahsedildiği gibi yavru oluşumu.acaba buna nasıl bi bakım uygulanmalı? Ve alttanda yeni bir yaprak oluşumu var

Eklenen Resimler

duy-gu beğendi.
Zehraaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2016, 13:13   #2486
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2016
Buda diğer resim

Eklenen Resimler

duy-gu beğendi.
Zehraaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2016, 13:20   #2487
Ağaçsever

Zemzem's Avatar

Giriş Tarihi: 26-12-2012
Sayın mühendis57, önerileriniz için çok teşekkür ederim. Yeni çıkan kök mü çiçek sapı mı emin değildim ama onunla yeni bir yaprak, kış başlangıcından beri var ve hiç büyüme göstermediği olduğu gibi duruyor. Zaten yüzeyde görülen iki üç kökten başka kökü de yok, söylediklerinizi uygulayacağım umarım kurtarabilirim. Bir de merak ettiğim bişey daha var kuruyan yaprakları kesmeli miyim yoksa tamamen kurup kendi mi düşmeli?

Zemzem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2016, 17:01   #2488
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zemzem Mesajı Göster
Sayın mühendis57, önerileriniz için çok teşekkür ederim. Yeni çıkan kök mü çiçek sapı mı emin değildim ama onunla yeni bir yaprak, kış başlangıcından beri var ve hiç büyüme göstermediği olduğu gibi duruyor. Zaten yüzeyde görülen iki üç kökten başka kökü de yok, söylediklerinizi uygulayacağım umarım kurtarabilirim. Bir de merak ettiğim bişey daha var kuruyan yaprakları kesmeli miyim yoksa tamamen kurup kendi mi düşmeli?
Sayın zemzem,
Kuruyan yaprağın kendiliğinden kopup düşmesini bekleyin.kendiliğinden kopmadan kopartmaya çalışırsanız govde zarar gorebiliyor

Zemzem beğendi.
Eski 18-03-2016, 20:59   #2489
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2015
Merhaba arkadaşlar. Orkidemin dalları kurudu, onu canlandırmak için neler yapabilirim?

Eklenen Resimler

cenkren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2016, 22:12   #2490
Ağaç Dostu

Sayın cenkren,
Bu normal bir durum. Tekrar çiçeklenmesi için saksıyı 17-18°C sıcaklıkta 1-1,5 ay tutmanız gerekir. Ama, bahar aylarına girdiğimiz için bunu yapmanız biraz zor olacak gibi görünüyor. Bu durumda sonbahar ve kış aylarını beklemeniz gerekiyor. Bu arada bitkinin gübrelenmesi ve sulanmasını ihmal etmemelisiniz. Gübreleme yapmadan önce saksıyı, oda sıcaklığındaki suyla doldurduğunuz bir kova içerisine 4-5 defa batırıp çıkararak bir önceki gübrelemeden arta kalan tuzları uzaklaştırmanız gerekir. Saksıya en son adım olarak yarım litre kadar memba suyu dökmeniz saksı harcını arıtmak için yeterli olacaktır. Sonraki adım olan gübreleme yapılır ve gübreleme işlemi ayda bir gerçekleştirilir. Hava sıcaklığına göre de 2-7günde bir de yağmur suyu kalitesindeki suyla sulama yapılır.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024