agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-02-2016, 13:44   #2431
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zehraylmz Mesajı Göster
Merhaba yeni üye oldum siteye,benimde sonbahar aylarında satın aldığım bi orkidem var aldığımda çiçekliydi çiçekleri kurudu döküldü daha sonra budanması gerektiğini öğrendim ve budadım ama budadığım yere kapatmak için bişey sürmedim.bikaç gündür bakıyorum budadığım yerden aşağı doğru inen kuruma başlamış sanki.ne yapmalıyım.
Sn. Zehraylmz,

Çiçek dalının kuruyup kurumayacağını orkidenin genetik mirası belirler.Örnek verecek olursak;
Phalaenopsis A, B, C dal budandığında tekrar çiçek açıyor olsun
Phalaenopsis D, E, F 'de dal budansa bile tepki vermiyor olsun

Marketlerde satılan orkidelerin genetik mirasını bilemediğimiz için bazılarında Phalaenopsis D E veya F deki miras baskın olurken bazılarında da tam tersi oluyor.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2016, 12:16   #2432
Yeni Üye

Zehraylmz's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2016
Bilgi almak

Orkidemin fotoğrafını atsam bi bakarmısınız.bazı yerlerinde kabartılar var sanki içinden bi filiz patlayacak gibi ama bende bilemiyorum boş hevese mi kapılıyorum.tam adı filizde değilde nasıl tarif edeceğimi bilemedim.

Zehraylmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2016, 14:12   #2433
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-12-2015
Orkideme yardım eder misiniz?

Merhabalar, lütfen orkidemi kurtarmama yardım eder misiniz?

Kendisini ekim ayında eşime almıştım, ilk önce eşim eve getirene kadar iş yerinde dolabında kaldı 3 gün, eve geldiğinde merdiven boşluğuna koydum ama çiçekleri döküldü ve yeni çıkardığı tomurcuklarda ya açtı ve az büyüdü döküldü ya da açamadan döküldü. İlk geldiğinde plastik saksısı beyaz deliksiz bir saksının içerisindeydi ve haftada bir suluyordum. Sonra resimdeki gibi dalları kuruyunca suyun içinde bırakmam gerektiğini düşündüm, bazı insanlar benim çalıştığım yerde böyle yapıyorlar ve bitkileri çok sağlıklı. Sonra bu foruma üye olduksan sonra okuduklarımdan anladığım kadarı ile fazla sulama ile az sulamanın belirtileri aynıymış ve köklerin güneş görmesi gerekiyormuş. Pencerenin önüne sadece plastik saksı ile koydum ve sulamayı 10 günde bire düşürdüm. İyileşir gibi olmuştu ama yeni çıkardığı son yaprağıda önceki denemeleri gibi soldurup düşürünce size yazmaya karar verdim. Fotoğraflarını çekerkende farkettim ki büyük yapraklardan birininde altı sararmaya başlamış. Ayrıca saksının bir yerinde yosunsu bir yeşillik var. Belki kök ezilmiştir.

Lütfen ne yapmam gerektiğini söylermisiniz, kuru dalları nasıl temizlemeliyim, yaprakları kurtarmak için ne yapmalıyım. Ankara'da güney cephe bir pencerede iç tarafta duruyor, nasıl sulamalıyım.

Name:  DSCN0032.jpg
Views: 3448
Size:  26.7 KB

Name:  DSCN0033.jpg
Views: 3362
Size:  47.9 KB

Name:  DSCN0037.jpg
Views: 3412
Size:  21.7 KB

Name:  DSCN0039.jpg
Views: 3404
Size:  47.9 KB

Name:  DSCN0035.jpg
Views: 3345
Size:  30.7 KB

putko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2016, 12:44   #2434
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2016
Merhabalar bende yeni ūyeyim merak ettiğim bir konu var bulutlu gūnlerde orkidenin gūneş ışığına dogrudan temas etmesi ona zarar verir mi ?

Ayseorkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2016, 23:01   #2435
Yeni Üye

pinartopuk's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2015
Merhaba

Merhaba arkadaşlar bugün Migros'tan iki adet mini orkide aldım çok küçük kahve fıncanı gıbı saksıdalar yosun gıbı bırşeyde ekililer bırının kökü çok az Nasıl sökerim onlardan bılemıyorum renkleri çok begendıgım için aldım ancak bunların saksılarını degıstırmem gerekli sanırım çok hassaslar Nasıl davranmalıyım sizce yardımlarınızı beklıyorum şimdiden çok teşekkür ederim

Eklenen Resimler

duy-gu beğendi.
pinartopuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2016, 10:58   #2436
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi putko Mesajı Göster
Merhabalar, lütfen orkidemi kurtarmama yardım eder misiniz?

Kendisini ekim ayında eşime almıştım, ilk önce eşim eve getirene kadar iş yerinde dolabında kaldı 3 gün, eve geldiğinde merdiven boşluğuna koydum ama çiçekleri döküldü ve yeni çıkardığı tomurcuklarda ya açtı ve az büyüdü döküldü ya da açamadan döküldü. İlk geldiğinde plastik saksısı beyaz deliksiz bir saksının içerisindeydi ve haftada bir suluyordum. Sonra resimdeki gibi dalları kuruyunca suyun içinde bırakmam gerektiğini düşündüm, bazı insanlar benim çalıştığım yerde böyle yapıyorlar ve bitkileri çok sağlıklı. Sonra bu foruma üye olduksan sonra okuduklarımdan anladığım kadarı ile fazla sulama ile az sulamanın belirtileri aynıymış ve köklerin güneş görmesi gerekiyormuş. Pencerenin önüne sadece plastik saksı ile koydum ve sulamayı 10 günde bire düşürdüm. İyileşir gibi olmuştu ama yeni çıkardığı son yaprağıda önceki denemeleri gibi soldurup düşürünce size yazmaya karar verdim. Fotoğraflarını çekerkende farkettim ki büyük yapraklardan birininde altı sararmaya başlamış. Ayrıca saksının bir yerinde yosunsu bir yeşillik var. Belki kök ezilmiştir.

Lütfen ne yapmam gerektiğini söylermisiniz, kuru dalları nasıl temizlemeliyim, yaprakları kurtarmak için ne yapmalıyım. Ankara'da güney cephe bir pencerede iç tarafta duruyor, nasıl sulamalıyım.

Eklenti 595560

Eklenti 595561

Eklenti 595562

Eklenti 595563

Eklenti 595564
Çiçek sapı tamamen kurursa dipten kesip alırsınız.Köklerde kuruma çürüme varsa sağlam kısıma kadar kesip temizleyin

pinartopuk beğendi.
mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2016, 11:00   #2437
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayseorkide Mesajı Göster
Merhabalar bende yeni ūyeyim merak ettiğim bir konu var bulutlu gūnlerde orkidenin gūneş ışığına dogrudan temas etmesi ona zarar verir mi ?
Orkidenizi direk güneşe maruz bırakırsanız yapraklarında yanıklar oluşur kök bölgesi nemli kalmadığından kurumalar olur. Perde arkasında iyi ışık alan bir yere koymanız gerekir.

pinartopuk ve duy-gu beğendi.
Eski 15-02-2016, 11:03   #2438
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pinartopuk Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar bugün Migros'tan iki adet mini orkide aldım çok küçük kahve fıncanı gıbı saksıdalar yosun gıbı bırşeyde ekililer bırının kökü çok az Nasıl sökerim onlardan bılemıyorum renkleri çok begendıgım için aldım ancak bunların saksılarını degıstırmem gerekli sanırım çok hassaslar Nasıl davranmalıyım sizce yardımlarınızı beklıyorum şimdiden çok teşekkür ederim
Merhaba,
Pınar hanım şu dönemde hiçbir şey yapmayın. Çiçeklerini döküp uykuya geçtiği dönemi bekleyin. Şu dönemde saksı değiştirirseniz çiçeklerini ve varsa tomurcuklarını döker. Çiçeksiz dönemde bir büyük boy saksı ile değiştirirsiniz.

pinartopuk ve duy-gu beğendi.
Eski 15-02-2016, 20:53   #2439
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2016
orkidemin çiçek açan dalı kurudu ve kestım tamamı kurumuştu bugun çeçekçiye sordum çıkmaz artık dedi nolur yardım edin benim için önemli nişanlım almıştı ve çok seviyorum çiçeğimi

handebarış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2016, 18:21   #2440
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2016
orkidemin sapi koptu kökü koptu

orkidemin kökü koptu ya tekrardan köklenir mi ya resimdeki kök koptu ya

Eklenen Resimler

ozgulkaraoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2016, 19:41   #2441
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozgulkaraoglu Mesajı Göster
orkidemin kökü koptu ya tekrardan köklenir mi ya resimdeki kök koptu ya
Gövdesi curumedikce bir umut vardır.sera ortamı hazırlamaniz gerek. Saksiya çubuklar dikip strec film ile bir nevii sera yapacaksınız saksı harcı kurudukça sulayacaksiniz.su puskurteceksiniz yapraklarına.birkaç saat havalandırılan sonra streci tekrar kapatacaksiniz. Kolay gelsin...

Eski 16-02-2016, 21:06   #2442
Yeni Üye

İyi akşamlar. Orkidem 6aya yakındır bende. Bulunduğu ortam nedeniyle yapraklar çürüdü sapları ku tut du. Kestim saplarını yaprakları kendi düştü. Ve ışık alan ortamda şuan iki yaprağı var ama sapları yok. Yardımcı olurmusunuz?

Eklenen Resimler

Pınar çolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2016, 07:40   #2443
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Pınar çolak Mesajı Göster
İyi akşamlar. Orkidem 6aya yakındır bende. Bulunduğu ortam nedeniyle yapraklar çürüdü sapları ku tut du. Kestim saplarını yaprakları kendi düştü. Ve ışık alan ortamda şuan iki yaprağı var ama sapları yok. Yardımcı olurmusunuz?
Merhaba,
Orkide harcınız aşırı nemli görünüyor bu kadar aşırı nemde mantari hastalıklar çoğalır ve orkideniz çürümeye başlar.Saksı harcını aşırı sulamayın kurudukça su püskürterek ya da altına çakıl taşları koyarak nemli bir ortam sağlayın...

pinartopuk beğendi.
Eski 17-02-2016, 22:12   #2444
Yeni Üye

İki ilaç almıştım kök ve çiçek için sulandırıp 2 litre suda beklettim şuan o yüzden sulu duruyor. Ben anlamadığım için gidişatını merak ettim. Ölüp tekrar kendine gelmeye çalıştığı için ne yapacağımı da bilmiyorum

Pınar çolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2016, 09:59   #2445
Yeni Üye

pinartopuk's Avatar

Merhaba

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mühendis57 Mesajı Göster
Merhaba,
Pınar hanım şu dönemde hiçbir şey yapmayın. Çiçeklerini döküp uykuya geçtiği dönemi bekleyin. Şu dönemde saksı değiştirirseniz çiçeklerini ve varsa tomurcuklarını döker. Çiçeksiz dönemde bir büyük boy saksı ile değiştirirsiniz.
Merhabalar,
Sevgili mühendis57 sizin önerileriniz doğrultusunda hiç dokunmamaya karar vermiştim ancak tomurcukların sararmaya başladığını farkettim ve saksıyı kenarından kestim ve nazikçe kökleri temizlemeye başladım doğru düzgün kök olmadığını olanında çürümüş simsiyah olduğunu farkettim doğrusu çok üzgünüm steril makasımla kestim pek birşey kalmadı desem yeridir hemen nette dolaşmaya başladım bu durumda streç fılm ile sarıp şeffaf bır saksıya koyup 7 gün bekletmem ve 2 günde 1 havalandırıp son gün ise tamamen açıkta bırakıp sonra saksılandırmamın doğru olduğu yazıyor siz ne önerirsiniz çok üzüldüm Bebek orkıde olduğu için çok hevesliydim ((

Eklenen Resimler

Eski 18-02-2016, 15:51   #2446
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Merhabalar,
Sevgili mühendis57 sizin önerileriniz doğrultusunda hiç dokunmamaya karar vermiştim ancak tomurcukların sararmaya başladığını farkettim ve saksıyı kenarından kestim ve nazikçe kökleri temizlemeye başladım doğru düzgün kök olmadığını olanında çürümüş simsiyah olduğunu farkettim doğrusu çok üzgünüm steril makasımla kestim pek birşey kalmadı desem yeridir hemen nette dolaşmaya başladım bu durumda streç fılm ile sarıp şeffaf bır saksıya koyup 7 gün bekletmem ve 2 günde 1 havalandırıp son gün ise tamamen açıkta bırakıp sonra saksılandırmamın doğru olduğu yazıyor siz ne önerirsiniz çok üzüldüm Bebek orkıde olduğu için çok hevesliydim ((
streç film ile saksıyı sarıp nemlendirmeniz gerekir.Bir hafta beklenecek diye birşey yok yeni kökler görünene kadar özenle bakmanız gerekir.

Eski 18-02-2016, 17:34   #2447
Yeni Üye

pinartopuk's Avatar

Alıntı:
streç film ile saksıyı sarıp nemlendirmeniz gerekir.Bir hafta beklenecek diye birşey yok yeni kökler görünene kadar özenle bakmanız gerekir.
Anladım teşekkür ederim ancak toprak ve saksı yok şu an elimde malum kuruma olmasa çiçeklerin dökülmesini bekleyecektik bir iki gün köklerini nasıl muhafaza etsem içindeki yosun çürük ve su icindeydi o nedenle attım onları yardımlarınız için çok teşekkür ederim

mühendis57 beğendi.
Eski 18-02-2016, 20:05   #2448
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Anladım teşekkür ederim ancak toprak ve saksı yok şu an elimde malum kuruma olmasa çiçeklerin dökülmesini bekleyecektik bir iki gün köklerini nasıl muhafaza etsem içindeki yosun çürük ve su icindeydi o nedenle attım onları yardımlarınız için çok teşekkür ederim
Aynı harcı tekrar kullanabilirsiniz ağaç kabuklarını önce eski bir tencerede kaynatin sonra bir poşete koyup dipfreze koyun.donduktan sonra alin.saksi yoksa şeffaf bir kaba koyabilirsiniz ama estetik olmaz. Strec film saksı alana kadar idare edebilir.strec filmi arada açıp su puskurtun.yine kafaniza takılan birşey olursa cvp yazarım kolay gelsin

Eski 19-02-2016, 10:37   #2449
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2016
Alıntı:
Orkidenizi direk güneşe maruz bırakırsanız yapraklarında yanıklar oluşur kök bölgesi nemli kalmadığından kurumalar olur. Perde arkasında iyi ışık alan bir yere koymanız gerekir.
Cevabınız için teşekkūrler bir sorum daha olacak orkidem kök ve yaprak çıkarıyor bundan sonraki adım dal çıkarması mı yoksa bu çıkaracağı anlamına gelmiyor mu ?

Ayseorkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2016, 12:05   #2450
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayseorkide Mesajı Göster
Cevabınız için teşekkūrler bir sorum daha olacak orkidem kök ve yaprak çıkarıyor bundan sonraki adım dal çıkarması mı yoksa bu çıkaracağı anlamına gelmiyor mu ?
Yeni kök ve yaprak oluşumları sonrasında bir süre dinlenme dönemine geçecek ve yeni çiçek sapı çıkartacak

Eski 19-02-2016, 16:48   #2451
Yeni Üye

pinartopuk's Avatar

Alıntı:
Aynı harcı tekrar kullanabilirsiniz ağaç kabuklarını önce eski bir tencerede kaynatin sonra bir poşete koyup dipfreze koyun.donduktan sonra alin.saksi yoksa şeffaf bir kaba koyabilirsiniz ama estetik olmaz. Strec film saksı alana kadar idare edebilir.strec filmi arada açıp su puskurtun.yine kafaniza takılan birşey olursa cvp yazarım kolay gelsin
Tamam çok teşekkür ederim soylediklerinizi uygulayacağım umarım bu bebekler halime üzülür ölmezler sizede kolaylıklar dilerim☺

mühendis57 beğendi.
Eski 20-02-2016, 13:30   #2452
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2016
Benimde bir orkidem var ve şuan çiçeklerikuruyup dökülüyor ne yapmalıyım ve ne zaman tekrar çiçek acar

nur61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2016, 13:49   #2453
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nur61 Mesajı Göster
Benimde bir orkidem var ve şuan çiçeklerikuruyup dökülüyor ne yapmalıyım ve ne zaman tekrar çiçek acar
Çiçekleri uzun suredir açık kalıp doktuyse bu durum normaldir.ancak çiçekli dönemde orkideler hassas olduklarından ısı değişiminde ani rüzgar esintilerinde de çiçeklerini dokebilir.yeniden çiçeklenmesi 5-6 ayı bulabilir

Eski 21-02-2016, 00:11   #2454
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2016
Merhaba 6gün önce hediye gelen orkidemin önce tomurcukları düştü şimdi de çiçeklerin de kahverengi lekeler oluştu ve sanki cansızlaşıyor gibi nedeni ne olabilir acaba

Cansu. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2016, 12:50   #2455
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2016
Merhaba yeni üye oldum foruma.Bir yıldır baktığım beyaz bir orkidem var.Çiçekleri döküldükten sonra üçüncü boğumdan çiçek dalını budadım.Bir süre sonra çiçek sapının üstünden yaprak çıkarmaya başladı.Üç yaprak çıkardı önce sonrada dibinden kök çıkarmaya çalışıyor sanıyorum.Ancak ikinci boğumdan henüz anlayamadığım bir uç çıktı biraz büyüdü ve kaldı.Ben yavru orkidenin köklenmesini beklerken orkide ikinci bir çiçek sapı çıkardı.Başlarda gayet güzel büyüdü tomurcuklar belirmeye başladı.Sonradan sıvı damlacıklar farkettim tomurcukların arasında.Dünde çiçek sapı tomurcukların başladığı noktadan incelip koptu.Ne yapmam gerektiği hakkında yardımcı olabilir misiniz?

elifege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2016, 02:30   #2456
Yeni Üye

sabirly's Avatar

Giriş Tarihi: 21-01-2014
Galeri: 1
Arkadaşlar...
Bana Keiki macunu lazım, nereden bulabilirim.
Yardım ederseniz çok mutlu olacağım Selamlar

Düzenleyen sabirly : 26-02-2016 saat 02:31 Neden: Yanlış yazmıştım..
sabirly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2016, 18:20   #2457
Ağaçsever

YasminMeric's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2014
Orkidemin yaptaklarindaki hastalik

Merhabalar orkidemin yapraklarında hastalıklar oluştu sanırım birkaç defa yere düştü darbeden sonra böyle oldu.Aynı sorunu yaşayıpta ne hastalığı olduğunu bilen ve çözümü konusunda bilgisi olan varsa yardım bekliyorum şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

YasminMeric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2016, 18:21   #2458
Ağaçsever

YasminMeric's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2014
Merhaba ben yurt disindan getirdim elimde az miktarda mevcut ancak ben faydasinu goremedim gozlere suruldugunde uyanma oluyor ama yavru malesef olusmuyor

YasminMeric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2016, 22:36   #2459
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2016
Merhaba

Merhaba hepinize. Yeni üye oldum herkesin orkidelerin gözünün içine baktığını biliyorum. Bana da en iyi siz yardım edersiniz.Orkidemi 1-2 hafta kadar seramik saksı içinde sulu bir şekilde unutmuşum. Şimdiki durumu resimlerde ki gibi. Sanırım çok su gelişmesini durdurdu.2 tanecik yaprağı var ve ortası siyah çürümüş gibi duruyor. Ama dalı sağlıklı hala hatta küçük bir tomurcuk çıkarmış. Bir de bana geldiğinde yamuk dikmişler saksıya eğik duruyor bu problem yaratır mı? Mevsim de geldi saksısını değiştiririm belki. Sözün özü kurtarabilir miyiz? Teşekkür ederim şimdiden.

Eklenen Resimler

anelida Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2016, 12:49   #2460
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2016
Sanırım orkidemi yanlış kestim

Geçen gün çiçekleri düştüğü için orkidemi kestim. Ama Bi tanesi yukardan sararıp pembeleşmeye başladı. Ne yapmam lazım tekrar mı keseyim? Teşekkür ederim şimdiden

Eklenen Resimler

Nulavon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024