agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-10-2014, 20:30   #1831
Ağaç Dostu

suara's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2014
Alakanıza çok teşekkür ederim Sn. Charlaux, hemen dediğiniz şekilde bakıma alıyorum, sulama rutinime başlamak için beklememi önerir misiniz?

suara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2014, 21:01   #1832
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete Mesajı Göster
Eklenti 519105

kötü durumda aldığım orkide de bu arala bir kaç sıkıntım var ne yapmalıyım ?

Önerileri yaptım anacak gittikçe yayılmaya başladı yaprakların hepsini kesmeyi düşünüyorum başka önerisi olan varmı ?

Tilki Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2014, 23:13   #1833
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suara Mesajı Göster
Alakanıza çok teşekkür ederim Sn. Charlaux, hemen dediğiniz şekilde bakıma alıyorum, sulama rutinime başlamak için beklememi önerir misiniz?
Sulama rutinini bitkinin kok rengi,saksinin agirligi ve harcin islak **** kuru olup olmamasi belirliyor.Ancak sut ve oksijenli su karisimini dilediginiz zaman uygulayabilirsiniz yapraklara

suara beğendi.
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2014, 23:35   #1834
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Önerileri yaptım anacak gittikçe yayılmaya başladı yaprakların hepsini kesmeyi düşünüyorum başka önerisi olan varmı ?
Sn.Tilki Mete,

Bende boyle bir kaynak buldum ama Phal with leaf holes

Benim tavsiyem simdilik sut ---> oksijenli su ---> tarcin

Sn.Ludisa Excellence'in dedigi gibi fungusit kaynakliysa zaten oksijenli su ve tarcin ilk minimal mudahale olacaktir.Salyangozsa agaclar.net ten alinan onerileri dinlemekte fayda var.

- Bir kabın içine bira dökün ve bu kabı toprak hizasına gelecek şekilde toprağa yerleştirin. Salyangoz ve sümüklüböcekler bira kokusunu çok sevdikleri için o kokuya gelecek ve bira kabının içinde toplanacaklar.

-Bir ölçü çok çok acı biber,
Bir ölçü pelin (artemisia) yaprağı,
6 ölçü su

Biber ve pelini parçalayıcıdan birlikte geçirin ve suya koyun,
Bir taşım kaynatın, soğumaya ve çökelmeye bırakın, süzün.

Yaprak bitlerine ve beyaz sineğe çok etkilidir,
sümüklü böcek ve salyangozlar için kaçırıcıdır.

-Kükürt birçok mantari hastalıkta kullanıldığı gibi kırmızı örümcekte de çok etkilidir.Çevre dostu, organik tarımda ruhsatlı bir üründür.

Ayrica bigleaforchids ve orchidboard forumlarinda da paylasmanizi tavsiye ederim.Anladigim kadariyla yapraklarin hepsi etkilenmis gibi gozukuyor,kok sistemini etkilemedigi surece bence beklemek daha faydali. Bana cope atin dedikleri orkidemin simdiki halini gorseniz

Tilki Mete beğendi.
Eski 08-10-2014, 00:09   #1835
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Merak ettim şimdi havalar ılık olduğu için içeri almıyorum balkonda sabahlıyor yapraklar iyice kendini burkmaya başladı acaba ilaçmı alsam bildiğiniz ilaç var mı ? Neyee oksujeni sütü deniyim birde nasip diyorum inşallah düzelirde o güzel çiçeklerini görürüm

Tilki Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2014, 01:41   #1836
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Merak ettim şimdi ����☺☺☺��☺���� havalar ılık olduğu için içeri almıyorum balkonda sabahlıyor yapraklar iyice kendini burkmaya başladı acaba ilaçmı alsam bildiğiniz ilaç var mı ? Neyee oksujeni sütü deniyim birde nasip diyorum inşallah düzelirde o güzel çiçeklerini görürüm
Sn.Tilki Mete,
Kismet olursa yarin Phalenopsis basligindan paylasacagim,daha halledilmesi gereken cok isi var ama 3 gunde olan degisimler bir mucize benim icin Once sutle temizleyin sonra oksijenli su 10 dakika sonra kurulama,cok basit bir sistem aslinda.

Physan diye bir ilac onermisler ancak Turkiye'de ne ilaclar vardir bir bilgim yok.Bana fungusit olarak bordo bulamaci onermislerdi ancak onu delikli bir durumdayken kullanilabilir olur mu bilemiyorum.

Tilki Mete beğendi.
Eski 08-10-2014, 23:40   #1837
Ağaç Dostu

suara's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2014
Orkidemi ışığı en uygun yere yerleştirdim ama çok yakınında 2buçuk metrelik yuccam var, orkide için sorun oluşturur mu acaba? ( Benjamin ile ilgili uyarı yazıları okudum forumda o sebepten soruyorum)

Saygılar

suara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2014, 12:13   #1838
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2014
Merhaba derdime derman olmanız için geldim. Yeni üye oldum. Çiçeğimi bilirkişilere göstermek istiyorum. Ne doğru ne yanlış yapıyorum anlayamıyorum artık o kadar çok şey okudum ki orkideler hakkında.

Öncelikle orkidem İzmit'te yaşıyorum nemli bir bölgedeyiz ve orkidem bana 13 Eylül 2014 te geldi. Üzerinde çokça çiçek vardı. Yapı market çiçeği değil fakat ne kadar süredir Çiçekli olduğu konusunda bilgim yok.

Alındığı yer değil farklı bir çiçekçi ile bakımı hakkında görüştüğümde orkide saksısında sürekli su bulunması gerektiğini söylemişti. Hatta kendi çiçeklerini gösterdi gerçekten Saksı yarıya kadar su içindeydi. Bir süre böyle kaldı fakat ben araştırmaya devam ettiğimde 8 günde bir sulanmasının daha uygun oluğunu okudum. Sulama tekniğini değiştirdim.

Şimdi çiçeğim çiçeklerini döküyor. Çiçekleri solmaya başladı. Alt yapraklarından birinde yarılma var. Aydınlık bir ortamda direkt Güneş ışığına maruz kalmıyor.

Orkideme nasıl davranmalıyım. Tecrübelerinize çok ihtiyacım var. Teşekkür ederim.

Ccastiel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2014, 13:02   #1839
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ccastiel Mesajı Göster
Merhaba derdime derman olmanız için geldim. Yeni üye oldum. Çiçeğimi bilirkişilere göstermek istiyorum. Ne doğru ne yanlış yapıyorum anlayamıyorum artık o kadar çok şey okudum ki orkideler hakkında.

Öncelikle orkidem İzmit'te yaşıyorum nemli bir bölgedeyiz ve orkidem bana 13 Eylül 2014 te geldi. Üzerinde çokça çiçek vardı. Yapı market çiçeği değil fakat ne kadar süredir Çiçekli olduğu konusunda bilgim yok.

Alındığı yer değil farklı bir çiçekçi ile bakımı hakkında görüştüğümde orkide saksısında sürekli su bulunması gerektiğini söylemişti. Hatta kendi çiçeklerini gösterdi gerçekten Saksı yarıya kadar su içindeydi. Bir süre böyle kaldı fakat ben araştırmaya devam ettiğimde 8 günde bir sulanmasının daha uygun oluğunu okudum. Sulama tekniğini değiştirdim.

Şimdi çiçeğim çiçeklerini döküyor. Çiçekleri solmaya başladı. Alt yapraklarından birinde yarılma var. Aydınlık bir ortamda direkt Güneş ışığına maruz kalmıyor.

Orkideme nasıl davranmalıyım. Tecrübelerinize çok ihtiyacım var. Teşekkür ederim.
Merhaba sn.Ccastiel,
Dokulen cicege yapilabilecek bir sey yok zaten uzulecek bir durumu da yok cunku sulamayi duzgun bir bakima oturttugunuz surece donem donem orkideniz ciceklenecektir.

Oncelikle altindaki suyu kaldirin,bu bitkinizin koklerin curumesine neden olacaktir.Onun yerine yine buyuk bir saksiya su doldurup (iki tatli kasigi oksijenli su) daldirma yontemiyle sulayabilirsiniz.Sulama donemi de tahta bir kurdani harcin (daha buyukcene olanlar) icine daldirdiginizda islaksa sulamayacaksiniz degilse sulayacaksiniz.Onun disinda gerisi kendiliginden gelecektir.

Eski 11-10-2014, 13:06   #1840
Yeni Üye

Thumbs down

fotoğrafları da bu şekilde.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Eski 11-10-2014, 13:19   #1841
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Merhaba sn.Ccastiel,
Dokulen cicege yapilabilecek bir sey yok zaten uzulecek bir durumu da yok cunku sulamayi duzgun bir bakima oturttugunuz surece donem donem orkideniz ciceklenecektir.

Oncelikle altindaki suyu kaldirin,bu bitkinizin koklerin curumesine neden olacaktir.Onun yerine yine buyuk bir saksiya su doldurup (iki tatli kasigi oksijenli su) daldirma yontemiyle sulayabilirsiniz.Sulama donemi de tahta bir kurdani harcin (daha buyukcene olanlar) icine daldirdiginizda islaksa sulamayacaksiniz degilse sulayacaksiniz.Onun disinda gerisi kendiliginden gelecektir.

7-8 günde bir daldırma usulü ile sulamaya başladım şimdiye kadar iki defa sulamış oldum. Çiçeklerin dökülmesi mevsimsel olarak normal diyorsunuz. O halde özellikle nelere dikkat etmeliyim bir de bunu sorayım siz forum üyelerine.

Teşekküler.

Eski 12-10-2014, 20:07   #1842
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2014
Merhaba ağustos ayında orkide sahibi oldum. Hediye geldi çiçek ama bakımı özensizce yapılmış gibi geldi. Yaprakları çok çabuk dökülmeye ve dalları sararmaya başlayınca bende budama işlemi gerçekleştirdim. Çürüyen köklerini kestim tarçınladım. Daha önce toprağı az geldiği için orkide toprağı alıp üstüne ilave etmiştim. Aldığım toprak resimdeki taşlar gibi değil. Birde orkide canlandırıcı almıştım onuda 15 günde bir suyla karıştırarak ilave ediyorum yapraklarını haftada bir ıslak bezle siliyorum havanlandırıyorum saksının altında su bırakmıyorum ama ters giden birşey var orkimde yaprağı sararmaya başladı mineralli canlandırıcı vermeme rağmen yaprakları düştü epeydir böyle düşük yaprakları güneşede direk koymuyorum çok su da vermiyorum ama neden böyle oldu anlamadım. Ölecek diye korkuyorum

Eklenen Resimler

ozlem06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2014, 08:27   #1843
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozlem06 Mesajı Göster
Merhaba ağustos ayında orkide sahibi oldum. Hediye geldi çiçek ama bakımı özensizce yapılmış gibi geldi. Yaprakları çok çabuk dökülmeye ve dalları sararmaya başlayınca bende budama işlemi gerçekleştirdim. Çürüyen köklerini kestim tarçınladım. Daha önce toprağı az geldiği için orkide toprağı alıp üstüne ilave etmiştim. Aldığım toprak resimdeki taşlar gibi değil. Birde orkide canlandırıcı almıştım onuda 15 günde bir suyla karıştırarak ilave ediyorum yapraklarını haftada bir ıslak bezle siliyorum havanlandırıyorum saksının altında su bırakmıyorum ama ters giden birşey var orkimde yaprağı sararmaya başladı mineralli canlandırıcı vermeme rağmen yaprakları düştü epeydir böyle düşük yaprakları güneşede direk koymuyorum çok su da vermiyorum ama neden böyle oldu anlamadım. Ölecek diye korkuyorum
özlem hanım orkide köklerindeki çürümeler devam ediyo görünüyor tekrar kontrol etmenizde fayda var.Kontrolünü yapıp çürüyenleri tekrar temizleyin, köklerini yıkayın.Saksının çevresine 3 tane çubuk dikerek streç film ile orkidenizin yapraklarına zarar vermeden streç film ile sarın. Sera ortamı gibi olmalı birkaç hafta böyle dursun,ara sıra açıp havalandırırsınız

Düzenleyen mühendis57 : 13-10-2014 saat 10:01 Neden: imla
mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2014, 17:20   #1844
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-09-2014
Merhabalar. Orkideme 10 gunluk bi bakim yaptim.once curumus kokleri temizledim ve koku iyice yikadim. 3 tane ince ve kucuk kok kaldi. bir hafta seffaf bi posette hava almayacak sekilde koydum. 2 gune bir bi saat havalandirdim. 7 gun boyle devam ettim. 8. gun acikta biraktim. 9. gun3 saat serin suda beklettim. 10. Gun cicekciden aldigim topraga tekrar diktim. 3 gundur sulama yapmiyorum. Sadece yapragina su fisfislayip acik pencere kenarina koyuyorum. Yapraklari tozlaninca bi yerde okumustum once sutle siliyorum 5 dakika bekleyip oksijenli suyla siliyorum tekrar. Benim sorum sulamayi ne zaman yapmam gerekiyor okudugum yerde sulama hakkinda bilgi yoktu. Kok kalmadi nerdeyse yeni kok cikartma hakkinda bilgisi olan arkadaslar yardimci olabilirse sevinirim. Yapraginin biri sararmaya basladi 3 tane canli yesil yaprak var. Sararmis yapragi kesmelimiyim yoksa kendi duser mi. Orkidemin sapini budama yapmistim 3. bogum olayi ile. O da yesil bi sikinti yok sanirim. Hatta 3. gozede bi siskinlik var umarim ordan tekrar kok verir. Beni bilgilendirin lutfen. Simdiden tesekkurler.

senay88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2014, 17:31   #1845
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi senay88 Mesajı Göster
Merhabalar. Orkideme 10 gunluk bi bakim yaptim.once curumus kokleri temizledim ve koku iyice yikadim. 3 tane ince ve kucuk kok kaldi. bir hafta seffaf bi posette hava almayacak sekilde koydum. 2 gune bir bi saat havalandirdim. 7 gun boyle devam ettim. 8. gun acikta biraktim. 9. gun3 saat serin suda beklettim. 10. Gun cicekciden aldigim topraga tekrar diktim. 3 gundur sulama yapmiyorum. Sadece yapragina su fisfislayip acik pencere kenarina koyuyorum. Yapraklari tozlaninca bi yerde okumustum once sutle siliyorum 5 dakika bekleyip oksijenli suyla siliyorum tekrar. Benim sorum sulamayi ne zaman yapmam gerekiyor okudugum yerde sulama hakkinda bilgi yoktu. Kok kalmadi nerdeyse yeni kok cikartma hakkinda bilgisi olan arkadaslar yardimci olabilirse sevinirim. Yapraginin biri sararmaya basladi 3 tane canli yesil yaprak var. Sararmis yapragi kesmelimiyim yoksa kendi duser mi. Orkidemin sapini budama yapmistim 3. bogum olayi ile. O da yesil bi sikinti yok sanirim. Hatta 3. gozede bi siskinlik var umarim ordan tekrar kok verir. Beni bilgilendirin lutfen. Simdiden tesekkurler.
Şenay hanım yaprağı kesmeyin kendisi duser.yaprak ve saksı harcina arada su püskürtün, hatta orkide gübrelerinden alıp püskürteceğiniz su içine az miktarda koyun.kolay gelsin...

Eski 14-10-2014, 20:07   #1846
Ağaçsever

Hususu orkide icin satilan besin aldim ondan mi.yoksa orkide icin gubre satiliyor mu.

Eski 14-10-2014, 20:32   #1847
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Hususu orkide icin satilan besin aldim ondan mi.yoksa orkide icin gubre satiliyor mu.
Aldığınızı kullanın yanlız üzerinde yazan dan daha az dozda kullanın yapraklari yakmasin

Eski 17-10-2014, 15:28   #1848
Ağaçsever

Cok tesekkurler bilgileriniz icin. Koku nasil merak ediyorum baksam bisi olurmu

Eski 17-10-2014, 19:49   #1849
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Cok tesekkurler bilgileriniz icin. Koku nasil merak ediyorum baksam bisi olurmu
Yeni çıkan Yapraklarda buruşma yoksa yeni kök olusturacaktir.yeni köklerin oluşması 30-45 günü bulur.

Eski 18-10-2014, 16:39   #1850
Ağaçsever

Wink

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mühendis57 Mesajı Göster
Yeni çıkan Yapraklarda buruşma yoksa yeni kök olusturacaktir.yeni köklerin oluşması 30-45 günü bulur.
Valla yeni yaprak cikmadi hic. 4 yapragi vardi en buyuk yani distaki yaprak sarardi. Diger 3 u saglam. Sizin dediginiz gibi fisfislayip pencere onune koyuyorum. Merak ettigim bi konu daha var kisin nerde duracak orkidem sobali odaya mi alayim yoksa sobasiz odaya mi.

Eski 19-10-2014, 09:15   #1851
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Valla yeni yaprak cikmadi hic. 4 yapragi vardi en buyuk yani distaki yaprak sarardi. Diger 3 u saglam. Sizin dediginiz gibi fisfislayip pencere onune koyuyorum. Merak ettigim bi konu daha var kisin nerde duracak orkidem sobali odaya mi alayim yoksa sobasiz odaya mi.
Önce kök çıksın gerisini sonra düşünürüz kışın sıcaklık eğer 15 derecenin altına düşmüyorsa orkideniz aydınlık olan her ortamda durabilir.

Eski 19-10-2014, 13:36   #1852
Ağaçsever

nur.erdoann's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2014
Merhaba benim de bir orkidem var. Tatile giderken altına biraz geniş bi tabak koyup içini suyla doldurdum. Zaten haftada iki kere suluyordum ve yeterli geliyordu. 6tane de çiçeği vardı. Eşim tatilden erken döndü eve. Ondan sulamasını istedim o da sulayıp balkona koymuş (14:00-19:00 arası güneş alan bi balkon, hava17-25 derece arasında değişiyordu gece gündüz farkı olarak) eve geldiğimde tüm çiçeklerini aynı anda dökmüştü ve bugün dibinde birsürü minicik kıl gibi beyaz böcekler gördüm ne yapmam lazım ��

nur.erdoann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2014, 15:17   #1853
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nur.erdoann Mesajı Göster
Merhaba benim de bir orkidem var. Tatile giderken altına biraz geniş bi tabak koyup içini suyla doldurdum. Zaten haftada iki kere suluyordum ve yeterli geliyordu. 6tane de çiçeği vardı. Eşim tatilden erken döndü eve. Ondan sulamasını istedim o da sulayıp balkona koymuş (14:00-19:00 arası güneş alan bi balkon, hava17-25 derece arasında değişiyordu gece gündüz farkı olarak) eve geldiğimde tüm çiçeklerini aynı anda dökmüştü ve bugün dibinde birsürü minicik kıl gibi beyaz böcekler gördüm ne yapmam lazım ��
Çiçekli dönemde yer değişikliğine hassaslar dökülmesi normal.köklerinde çürümeler yoksa çok fazla birşey yapmanıza gerek yok.kök bölgesindeki böceklerden kurtulmak için derin kaba su koyup daldirma usulüyle sulayin...

Eski 20-10-2014, 14:13   #1854
Ağaçsever

nur.erdoann's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2014
Çürüme olduğunu düşünmüyorum gayet yeşiller ama beyaz ince benekler var. Aynı şeylerden gövdesinde de var sapında yani. Fotoğraf yükleme işini becerebilsem yapacağım ama :/

nur.erdoann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2014, 12:15   #1855
Yeni Üye

Antar Satya's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Merhabalar,
Evimde 2 tane Phalaenopsis var. Çiçek konusunda tecrübesizim aslında. Okuyup bilgilenmeye çalışıyorum... Ama yine de en iyi sonuç veren şey orkidelerimle konuşup, hislerime göre hareket etmek oluyor iyi durumdalar, yaprakları diri, kökleri yeşil, çiçek saplarını budamıştım, şimdi yeni saplar bekliyoruz...
Benim sorum annemin evindeki aynı cins orkide için. Benimkileri çok sevdiğim için anneme de aldım bir tane. Çok kısa süre içinde yaprakları daralmaya ve içe doğru kıvrılmaya başladı. Çiçek zamanı geçti zaten. Yapraklar yeşil olmalarına rağmen şu anda neredeyse kılıç çiçeği gibi dapdar hale geldi ve içe doğru kıvrıldı. Hani kağıdı kıvırıp rulo yaparız ya, onun gibi... Annem önce çok su verdi sandım ama şimdi de az veriyor. Acaba hangisi ? Yapraklar susuz mu kaldı?
Aslına bakarsanız, benim teorime göre annem çok da sevmedi orkidesini...Daha doğrusu bakamayacağına dair ön yargısı vardı... Küstü mü acaba bizim Phalaenopsis?

Antar Satya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2014, 17:33   #1856
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Antar Satya Mesajı Göster
Merhabalar,
Evimde 2 tane Phalaenopsis var. Çiçek konusunda tecrübesizim aslında. Okuyup bilgilenmeye çalışıyorum... Ama yine de en iyi sonuç veren şey orkidelerimle konuşup, hislerime göre hareket etmek oluyor iyi durumdalar, yaprakları diri, kökleri yeşil, çiçek saplarını budamıştım, şimdi yeni saplar bekliyoruz...
Benim sorum annemin evindeki aynı cins orkide için. Benimkileri çok sevdiğim için anneme de aldım bir tane. Çok kısa süre içinde yaprakları daralmaya ve içe doğru kıvrılmaya başladı. Çiçek zamanı geçti zaten. Yapraklar yeşil olmalarına rağmen şu anda neredeyse kılıç çiçeği gibi dapdar hale geldi ve içe doğru kıvrıldı. Hani kağıdı kıvırıp rulo yaparız ya, onun gibi... Annem önce çok su verdi sandım ama şimdi de az veriyor. Acaba hangisi ? Yapraklar susuz mu kaldı?
Aslına bakarsanız, benim teorime göre annem çok da sevmedi orkidesini...Daha doğrusu bakamayacağına dair ön yargısı vardı... Küstü mü acaba bizim Phalaenopsis?
Benim bulunacagim tahmin su olurdu ancak koklerin durumunu bilmeden konusmak zor.

Buyuk ihtimalle anneniz ilk once cok su verdiginden koklerde curumeye basladi ve yapraga su gitmemeye basladi.Yapraklarin burusmasi her anlamda dusundurucu ve tum yapraklar rulo gibiyse orkidenizin yasama sansinin cok yuksek olmadigini belirtmek isterim. Ancak fotografini yuklemeniz buradaki insanlarin incelemesi acisindan daha faydali olacaktir.

Uygun sulama kosullari hakkindaysa sitede onlarca yazi var,bu sulama rutinine sadik kalindigi surece sorunu baska yerlerde aramalisiniz tabii bir fazla bir az da yanlis bir sistem.

Eski 22-10-2014, 10:47   #1857
Yeni Üye

Herkese merhaba. Orkidemin dallarında sararmalar başladı. Bu durum neye işaret ve ben ne yapmalıyım? Bilgilendirirseniz sevirim.

Eklenen Resimler

Eski 22-10-2014, 12:51   #1858
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ccastiel Mesajı Göster
Herkese merhaba. Orkidemin dallarında sararmalar başladı. Bu durum neye işaret ve ben ne yapmalıyım? Bilgilendirirseniz sevirim.
merhaba öncelikle köklerini kontrol edin eğer çürüme filan yok ise çiçeklenme dönemi sonrasında sararması normal...

Charlaux beğendi.
Eski 22-10-2014, 13:11   #1859
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-02-2014
merhaba arkadaşlar orkidem yaklaşık bir yıldır var çiçeği döküldüğünde yorulmasın boşuna enerji harcamasın diye budadım mart ayında budadım ve hala ne dalda uzama ne de bi çiçek tohumu var lütfen yardımcı olun benim için çok önemli onu kaybetmek istemiyorum

Eklenen Resimler

tugbil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2014, 14:51   #1860
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Bence sabırla beklemeye devam edin Hazır olunca çiçek verecektir.

Ancak şöyle birşey de dikkatimi çekti, en yeniden bir önceki yaprağı eskilerden oldukça kısa gibi görünüyor, yani geçen süre zarfında çok gelişememiş gibi görüyorum. Forumda bakım ile ilgili yazılanları inceleyip kendi bakım yönteminizle karşılaştırdınız mı?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugbil Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar orkidem yaklaşık bir yıldır var çiçeği döküldüğünde yorulmasın boşuna enerji harcamasın diye budadım mart ayında budadım ve hala ne dalda uzama ne de bi çiçek tohumu var lütfen yardımcı olun benim için çok önemli onu kaybetmek istemiyorum

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024