agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-09-2014, 09:30   #1801
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
[QUOTE=ozlem06;1319607]

Özlem hanım resimlerde göründüğü kadarıyla orkide harcınız çok ıslak gibi, sanırım torfla karışık çam kabuğu kullanılmış torf fazla su tuttuğu için aşırı nemli kalmış orkidelerinizde torflu harç kullanmamanızı tavsiye ederim.Sulama yapmayın kökleri kontrol edin hafif renk değişikliği olduğunda ya da saksı harcınız kuruduğunda eski camsil kutusunu iyice temizleyip dinlenmiş klorsuz su doldurup üstten hafifçe su septirin saçaklarına...
Ancak şu an bir süre sulamayın harç çok ıslak

mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2014, 22:03   #1802
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2014
[QUOTE=mühendis57;1319745]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozlem06 Mesajı Göster

Özlem hanım resimlerde göründüğü kadarıyla orkide harcınız çok ıslak gibi, sanırım torfla karışık çam kabuğu kullanılmış torf fazla su tuttuğu için aşırı nemli kalmış orkidelerinizde torflu harç kullanmamanızı tavsiye ederim.Sulama yapmayın kökleri kontrol edin hafif renk değişikliği olduğunda ya da saksı harcınız kuruduğunda eski camsil kutusunu iyice temizleyip dinlenmiş klorsuz su doldurup üstten hafifçe su septirin saçaklarına...
Ancak şu an bir süre sulamayın harç çok ıslak
Merhaba teşekkür ederim yorumlarınız için çiçeği sulamıştım o gün o yüzden toprak nemli görünmüş olabilir. Eski harcının üstüne orkide toprağı eklemiştim yanlış mı yaptım acaba bundan sonra toprağına dikkat ederim ama tekrar toprak değiştireyim mi yoksa bu toprakla mı devam edeyim bilemedim. Su olarak da damacana su kullanıyorum birde toprak ekleyince tekrar sulama ihtiyacı hissettim orkide canlandırıcı su ekledim. Canlandırıcı suyu ne kadar kullanayım ayda bir yeterlimidir umarım ölmez ya solması toprak değişiminden mi acaba?

ozlem06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2014, 11:58   #1803
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

[QUOTE=ozlem06;1319892]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mühendis57 Mesajı Göster

Merhaba teşekkür ederim yorumlarınız için çiçeği sulamıştım o gün o yüzden toprak nemli görünmüş olabilir. Eski harcının üstüne orkide toprağı eklemiştim yanlış mı yaptım acaba bundan sonra toprağına dikkat ederim ama tekrar toprak değiştireyim mi yoksa bu toprakla mı devam edeyim bilemedim. Su olarak da damacana su kullanıyorum birde toprak ekleyince tekrar sulama ihtiyacı hissettim orkide canlandırıcı su ekledim. Canlandırıcı suyu ne kadar kullanayım ayda bir yeterlimidir umarım ölmez ya solması toprak değişiminden mi acaba?
Merhaba Solmasının birden fazla sebebi olabilir
1-köklerde kesim yaptınız dolayısıyla yeni yaralar açıldı su kaybı oldu
2-saksı harcını değiştirdiniz tomurcuklanma ve çiçeklenme dönemi orkideler için hassas bir dönemdir yerini değiştirseniz bile dökümler olabilir
Tekrar saksı harcını değiştirmeyin sadece aşırı sulama yapıp saksı içerisinde kök bölgesinde gereğinden fazla nemli bir ortam olmamasına dikkat edin.
Bir de bu canlandırıcı su olayına takıldım canlandırıcı sudan kastettiğiniz ne acaba?
Gübreli su ise yapraklara püskürterek düşük konsantrelerde verebilirsiniz.Bitkinizin kendisini toplamasına müsade edin,Kendi haline bırakın. Saksı hafiflediğinde ve diğer susuzluk belirtileri oluştuğunda sulama yapmaya özen gösterin yeter...

Eski 18-09-2014, 17:16   #1804
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-09-2014
Merhabalar. Benim sorum olacak. Orkidemin kokleri hep fosalmis yani bosalmis. Kokleeini makasla kestim hep. 1 tane uzun kok ve kisa kok var. Onlarda pek iyi ne yapmaliyim cok mutsuzum

senay88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2014, 07:22   #1805
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi senay88 Mesajı Göster
Merhabalar. Benim sorum olacak. Orkidemin kokleri hep fosalmis yani bosalmis. Kokleeini makasla kestim hep. 1 tane uzun kok ve kisa kok var. Onlarda pek iyi ne yapmaliyim cok mutsuzum
Merhaba içleri foslaşmış sadece iplik gibi bir yapısı kalmış kökleri sağlam yeşil yere kadar kesip çıkartın tarçınlayın.şeffaf bir saksıya orkide harcı alarak **** eski harcınızı 5-10 dk 180 derece fırında tepsi içinde yanmayacak kadar kavurup dezenfekte ederek tekrar kullanabilirsiniz.Ancak bu saksı harcı içerisinde torf ihtiva edenlerden olmasın. Sadece ağaç kağuğu olanlardan olacak.İlk yaprağın çıktığı yerin altına kadar harç ile doldurun kuru harcı sulayın ancak gövdeye su değdirmemeye çalışın,aşırı sulama yapmayın gece hafif rüzgar alabilecek pencere arkası bir sehbaya koyun.Bitkiniz sulama düzenine uyar iseniz kendisini toparlayacaktır...

Eski 19-09-2014, 12:00   #1806
Ağaçsever

Alıntı:
Merhaba içleri foslaşmış sadece iplik gibi bir yapısı kalmış kökleri sağlam yeşil yere kadar kesip çıkartın tarçınlayın.şeffaf bir saksıya orkide harcı alarak **** eski harcınızı 5-10 dk 180 derece fırında tepsi içinde yanmayacak kadar kavurup dezenfekte ederek tekrar kullanabilirsiniz.Ancak bu saksı harcı içerisinde torf ihtiva edenlerden olmasın. Sadece ağaç kağuğu olanlardan olacak.İlk yaprağın çıktığı yerin altına kadar harç ile doldurun kuru harcı sulayın ancak gövdeye su değdirmemeye çalışın,aşırı sulama yapmayın gece hafif rüzgar alabilecek pencere arkası bir sehbaya koyun.Bitkiniz sulama düzenine uyar iseniz kendisini toparlayacaktır...
Kimse cevap vermedigi icin soyle yaptim. Topragini vitaminli suda beklettim. Koke tarcin serpip diktim tekrar. Bi de yapragini oksijenli su ile sildim. Tekrar sokup firinlayim mi.

Eski 19-09-2014, 13:56   #1807
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Kimse cevap vermedigi icin soyle yaptim. Topragini vitaminli suda beklettim. Koke tarcin serpip diktim tekrar. Bi de yapragini oksijenli su ile sildim. Tekrar sokup firinlayim mi.
Yok tekrar saksı harcı ile uğraşmayın öylece kalsın sulama düzenine dikkat edin,aşırı sulamayın, yapraklarda buruşma var ise gündüzleri üzerine şeffaf bir şey kapatıp gece açın, geceleri camsil ile yapraklarına su serpin,geeceleri hafif rüzgar esintisi almasını sağlayın.

Eski 20-09-2014, 09:29   #1808
Ağaç Dostu

Aysel Yavuz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2012
Orkidemle ilgili yardım istiyorum. Resimde çok net çıkmamış olabilir. Yaklaşık 2 ay önce eşim almıştı. Ama son 1 haftadır önce çiçekleri döküldü sonra dalları kurumaya başladı. Köklerini ve yapraklarını kontrol ettim bir sorun yoktu. Yeni bir orkide saksısı ve toprağı alıp değiştirsem bu zamanda sorun olur mu? haftada 1 suluyorum. Birde güneş alan yerde mi durmalı ? şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

Aysel Yavuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2014, 08:28   #1809
Ağaçsever

Alıntı:
Seffaf bisi ne mesela.

YeniBON beğendi.
Eski 21-09-2014, 14:41   #1810
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Seffaf bisi ne mesela.
Seffaf saklama kapları olabilir ya da hergün yapmaktan üşenmezseniz strece sarın gece açın 1 hafta süreyle...

Eski 21-09-2014, 20:33   #1811
Ağaçsever

Alıntı:
Seffaf saklama kapları olabilir ya da hergün yapmaktan üşenmezseniz strece sarın gece açın 1 hafta süreyle...
Cok canim sıkıldı burusuyor yapraklari yavas yavas. Bi de strec filme sarayim bakayim. Sadece yapraklarimi sarayim. Yoksa tum bitkiyi mi dali da var. Cok soruyorum kusura bakmayin. Baska carem yok. Biz siz cevap veriyosunuz.

Eski 21-09-2014, 22:11   #1812
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Cok canim sıkıldı burusuyor yapraklari yavas yavas. Bi de strec filme sarayim bakayim. Sadece yapraklarimi sarayim. Yoksa tum bitkiyi mi dali da var. Cok soruyorum kusura bakmayin. Baska carem yok. Biz siz cevap veriyosunuz.
Sorun değil elimden geldiğince yardımcı olurum..
Bütün bitkiyi sarın 2-3 tane ahşap vb çubuk dikin saksının etrafina, sera gibi streçle gündüzleri sarıp geceleri acin 1 hafta boyunca. Geceleri pencereyi açıp hafif serinlik almasinı sağlayın..

Düzenleyen mühendis57 : 22-09-2014 saat 07:32
Eski 26-09-2014, 11:57   #1813
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-01-2014
orkidemin kök dibindeki siyahlaşma

bu resim benim orkidemin resmi değil fakat, benim orkidemde aynı bu kökteki siyahlık gibi siyahlık var kök dibinde, önemlimidir? bişeyler yapmak lazımmıdır?
teşekkürler.(kırmızı daire içine aldığım)

Eklenen Resimler

hatice p. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2014, 13:10   #1814
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Bence problemi sadece o noktada aramayın. İki yaprağı hariç diğerlerinde ciddi sararma var. Bulunduğu ortam ya da saksının içi sıkıntılı olabilir.

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2014, 13:30   #1815
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hatice p. Mesajı Göster
bu resim benim orkidemin resmi değil fakat, benim orkidemde aynı bu kökteki siyahlık gibi siyahlık var kök dibinde, önemlimidir? bişeyler yapmak lazımmıdır?
teşekkürler.(kırmızı daire içine aldığım)
merhaba kökler resimdeki gibi ise aşırı sulamadan kaynaklı olarak köklerde çürümler oluşmuş ve saksı harcınızın değişim zamanı gelmiş olabilir orkidenizi saksıdan çıkartıp kontrol edin.Eğer saksı harcınız dağılıyorsa çürümeye başlamış ise,orkidenizin çürüyen zarar görmüş köklerini kesip kesilen yeri tarçınladıktan sonra yeni saksı harcına dikim yapın kolay gelsin...

Eski 26-09-2014, 14:20   #1816
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-01-2014
yukarıdaki orkide resmi benim orkide resmim değil

o fotoyu ben misal olarak aldım,benim orkidemin sadece bir kökünün dibinde siyahlaşma var, kırmızı çizginin içine aldığım sorun gibi yani, başka sorunu yok, o siyahlık önemlimidir?

Eklenen Resimler

hatice p. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2014, 15:41   #1817
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hatice p. Mesajı Göster
o fotoyu ben misal olarak aldım,benim orkidemin sadece bir kökünün dibinde siyahlaşma var, kırmızı çizginin içine aldığım sorun gibi yani, başka sorunu yok, o siyahlık önemlimidir?
Kökün genelinde sıkıntı yok ise, bitkinizin genel görünümünde de herhangi bir olumsuzluk yok ise fazla kafanıza takmayın...

Eski 27-09-2014, 16:20   #1818
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2014
orkidelerim ölüyor:S

merhabalar ben foruma yeni katıldım iki haftadır netten yorumları okuyarak dertlerime çare bulmaya çalıştım ama baktım ki ne yaptıysam olmuyor bende üye olmaya karar verdim.iki adet orkidem var pal. cinsi bir tanesi geçen seneden beri benimle çiçeklerini döktükten sonra üç-dört hafta önce bir adet yeni yaprak çıkarttı şuan hala yaprağı çok küçük.ben bu sevinçle toprağını değiştirmek istedim kökleri iyiydi müdahale etmeden ikeadan aldığım harca(harç mı torf mu bilmiyorum)eski saksısını temizleyerek geri diktim ve suladım.toprağı o kadar kabuksu ki su tutmuyor çokta sulamak istemiyorum.eski harcı daha küçük taneliydi çünkü.her neyse iki yaprağı sarardı hemde daha küçücüklerdi:Sşimdi üçüncü yaprakta da sararma başlamış...tamda dinlenme süresi sona erdi çiçek gelecek derken çok pişmanım toprağını değiştirdiğime.yardımlarınızı bekliyorum saygılarımla..

orkideacemisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2014, 16:22   #1819
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-09-2014
Merhaba.4ay once aldigim orkidenin cicekleri dokuldukten sonra 3.bogumun ustunden kesmistim.sonra kestigim yerin hemen altindan tekrar surgun verdi cicek acti.simdi tekrar cicekleri dokuldu.tekrar kesmem gerekiyormu? Bir arkadasim keske hic kesmeseydin zaten cicek ixin suegun veriridi kendisi diyor.bir de seffaf saksisinda kenarlarda hep nem oluyor.nem tamamen kurumadan sulama yapmamalimiyim?

ozlemshk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2014, 18:03   #1820
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozlemshk Mesajı Göster
Merhaba.4ay once aldigim orkidenin cicekleri dokuldukten sonra 3.bogumun ustunden kesmistim.sonra kestigim yerin hemen altindan tekrar surgun verdi cicek acti.simdi tekrar cicekleri dokuldu.tekrar kesmem gerekiyormu? Bir arkadasim keske hic kesmeseydin zaten cicek ixin suegun veriridi kendisi diyor.bir de seffaf saksisinda kenarlarda hep nem oluyor.nem tamamen kurumadan sulama yapmamalimiyim?
Merhaba çiçek sapını 3.göz uzerinden kesmiş ve hemen alt tomurcuğun sürmesini sağlamişsınız.Eğer çiçek sapı bir bütün olarak dağlıklı görünüyorsa ve oluşan tomurcuklar da sağlıklıysa bir süre daha bekleyin.Tomurcuklanma bitince çatallaşmış çiçek sapi ana sap kadar kalinsa 2-3. Gozden onuda kesin eğer ana daldan inceyse ana dalı bir alt boğumdan kesin.sap sararmaya baslamis ise tamamen sararinca çiçek sapını dipten kesersiniz.

Sulama sonrasında saksınızın tabağında su bırakmayın , su damlacıkları kuruyunca ve kökler yeşilden griye dönüştüğünde sulama yaparsınız...

Eski 27-09-2014, 18:10   #1821
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkideacemisi Mesajı Göster
merhabalar ben foruma yeni katıldım iki haftadır netten yorumları okuyarak dertlerime çare bulmaya çalıştım ama baktım ki ne yaptıysam olmuyor bende üye olmaya karar verdim.iki adet orkidem var pal. cinsi bir tanesi geçen seneden beri benimle çiçeklerini döktükten sonra üç-dört hafta önce bir adet yeni yaprak çıkarttı şuan hala yaprağı çok küçük.ben bu sevinçle toprağını değiştirmek istedim kökleri iyiydi müdahale etmeden ikeadan aldığım harca(harç mı torf mu bilmiyorum)eski saksısını temizleyerek geri diktim ve suladım.toprağı o kadar kabuksu ki su tutmuyor çokta sulamak istemiyorum.eski harcı daha küçük taneliydi çünkü.her neyse iki yaprağı sarardı hemde daha küçücüklerdi:Sşimdi üçüncü yaprakta da sararma başlamış...tamda dinlenme süresi sona erdi çiçek gelecek derken çok pişmanım toprağını değiştirdiğime.yardımlarınızı bekliyorum saygılarımla..
Öncelikle orkidenin toprağı normal toprak değildir ağaç kabuklarından ve bağzı organik maddelerden oluşur , orkidenin toprağının çok su tutması iyi değildir çünkü fazla su orkidenin köklerini çürütür ve ölmesine sebeb olur orkidenizi haftada bir sulayarak ve camın kenarında güneş ve esinti almasını sağlarsanız sıkıntı kalmayacaktır diye düşünüyorum tabi daha bilgili birisi iyi bir cevap verecektir .

Tilki Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2014, 18:12   #1822
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Keşke Saksı harcını daha erken dönemde değiştirseydiniz.Bazı dönemlerde bitkiler çok hassas olabiliyor.Saksı harçlarını tomurcuklanma sonrasında uyku döneminde değiştirin, aktif dönemde bitkinizin yerini bile değiştirmeyin.
Bitkinizin köklerinde problem yoksa sabırla bekleyin.

Eski 27-09-2014, 18:13   #1823
Ağaç Dostu

Name:  collage.jpg
Views: 3733
Size:  51.3 KB

kötü durumda aldığım orkide de bu arala bir kaç sıkıntım var ne yapmalıyım ?

Eski 27-09-2014, 19:40   #1824
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:

Merhaba sn.orkideacemisi ve ozlemshk,
Oncelikle belirtmek isterim ki forumu dikkatlice okursaniz ara sayfalarda degil ilk sayfalardan itibaren sorularinizin cevabini bulabilirsiniz.

Birincisi yukarida da denildigi gibiorkidelerde zaten toprak degil agac kabuklari, tas,spaghnum yosunu gibi urunler kullanilir. Sorulmasi gereken ilk soru orkide harci aldiginiza emin misiniz? Sorunun harcta olmadigindan eminseniz sulamanizda bir sikinti olabilir: az ya da cok suluyor olabilirsiniz bunun icinde kurdan daldirarak harci kontrol edebilirsiniz.

Sn.ozlemshk, Saksi icindeki kokler gumus renginde olmadan,harctaki nem gitmeden sulama yapmayiniz. Phalaenopsis'te bazi varyeteler ayni ciceksapindan birkac kez cicek acabilirken bazilari da acabiliyor; dolayisiyla bitkinizin genetigiyle alakali.

Saygilar

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2014, 00:05   #1825
Ağaç Dostu

Ludisa Excellence's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Galeri: 19
Tilki Mete bir kaç sıkıntısı olduğu doğru fakat şu an için uğraşmanız gereken benim gördüğüm yapraklardaki miseller Athelia..
Bir çeşit mantar, harcı atın ve değiştirin saksıyı dezenfekte edin.

Biraz kitaplarımı kurcaladım kontakt etkili fungusitlerle mucadele ediliyor. Buradan doğrudan ilaç ismi söylemek pek doğru olmuyor evde kullanımı uygun olmadığından.
İlaçlama imkanınız var ise yukarıda yazdığım hastalık adı ile aratın.

Onun dışında bir litre suya 1 ml çamaşır suyu karıştırıp yapraklara özellikle misellerin olduğu yere sıkabilirsiniz fakat köklere gelmesin ve - ve ya bir miktar toz kükürt ile muamele edin.

Yapraklardaki delikler sümüklü böcek(snail) zararı, saksı harcını kontrol edin, harcı değiştirirken kökleri tazyikli su ile yıkayın, diğer bitkilerden uzakta tutun.
Kolay gelsin saygılar.

Tilki Mete beğendi.

Düzenleyen Ludisa Excellence : 28-09-2014 saat 00:41
Ludisa Excellence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2014, 00:31   #1826
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim diyer orkidemle yan yana duruyor sizce onada geçer mi ?

Eski 28-09-2014, 00:45   #1827
Ağaç Dostu

Ludisa Excellence's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Galeri: 19
Diğerleride phal ise Evet kesinlikle, derhal uzaklaştırın, karantinaya alın, aynı çamaşır sulu karışımı(1 litreye suya 1mililitre cc ) da diğer bitkilere önlem olarak uygulayın. 20-30 dk sonra yaprakları ıslak bir bezle durulayın.

Tilki Mete beğendi.
Ludisa Excellence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2014, 11:26   #1828
Ağaçsever

Orkidemin kokleri bosalmisti iyice temizledim. Tarcinladim tekrar diktim topraga. Ama daha da kotulesti sanki. Yapragin biri iyice burustu. Kalan iki kokten biride curumeye baslamis gibi. Ne yapmaliyim bilmiyorum. Cok canim sikkin.

Eski 07-10-2014, 13:50   #1829
Ağaç Dostu

suara's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2014
Selamlar;

Üstadların görüşlerine ihtiyacım var, ilgilenen olursa çok mutlu olurum.

- Bu phal. dün hediye olarak geldi, bir can olarak da mana olarak da değeri çok büyük. Bu çiçeğin köklerindeki buruşukluğu gördükçe çok sağlıklı olmadığını düşünmeye başladım ama mümkün olduğunca sağlıklı yetiştirmeye çalışacağım, daha kaktüs bakımında acemi iken böyle nazenin bir çiçeğe ancak desteğinizle sahip çıkabilirim,

- 2 tane çiçek dalı var, yeşil yaprakları sert, saksı harcı çok kuru, ortama ısıya alışmadan sulama yapmaktan çekindim,

- Çiçekli olduğundan köklerde problem varsa bile saksı veya harç değişimi yapamayacağımı tahmin ediyorum

- Ortam sıcaklığı ve ışık konusunda ayarlama yaptım. Nemli ortamı, saksıyı zarflama tabir edilen yöntem ile değil, saksı altına çakıl taşları ve taşların ancak yarı seviyesine kadar su eklediğim kısa kenarlıklı bir tabakla nemlendirme alanı hazırlayarak sağlamaya çalıştım.

- Ekteki fotoğraflardan anlaşılabildiği kadarı ile

- Kök sağlık durumu,
-Göbek kısmın durumu,
-Harç ile ilgili görüşlerinizi bekliyorum.

-Kırmızı işaretler arasında kalan bölümleri yorumlarsanız ayrıca mutlu olurum (2. fotoğraftaki yosunlaşma, 3. fotoğraftaki ölü kökteki siyah noktalar, 4. fotoğraftaki sürgün(?) uçlarındaki karalık )

Saygılar

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
suara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2014, 20:16   #1830
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suara Mesajı Göster
Selamlar;

Üstadların görüşlerine ihtiyacım var, ilgilenen olursa çok mutlu olurum.

- Bu phal. dün hediye olarak geldi, bir can olarak da mana olarak da değeri çok büyük. Bu çiçeğin köklerindeki buruşukluğu gördükçe çok sağlıklı olmadığını düşünmeye başladım ama mümkün olduğunca sağlıklı yetiştirmeye çalışacağım, daha kaktüs bakımında acemi iken böyle nazenin bir çiçeğe ancak desteğinizle sahip çıkabilirim,

- 2 tane çiçek dalı var, yeşil yaprakları sert, saksı harcı çok kuru, ortama ısıya alışmadan sulama yapmaktan çekindim,

- Çiçekli olduğundan köklerde problem varsa bile saksı veya harç değişimi yapamayacağımı tahmin ediyorum

- Ortam sıcaklığı ve ışık konusunda ayarlama yaptım. Nemli ortamı, saksıyı zarflama tabir edilen yöntem ile değil, saksı altına çakıl taşları ve taşların ancak yarı seviyesine kadar su eklediğim kısa kenarlıklı bir tabakla nemlendirme alanı hazırlayarak sağlamaya çalıştım.

- Ekteki fotoğraflardan anlaşılabildiği kadarı ile

- Kök sağlık durumu,
-Göbek kısmın durumu,
-Harç ile ilgili görüşlerinizi bekliyorum.

-Kırmızı işaretler arasında kalan bölümleri yorumlarsanız ayrıca mutlu olurum (2. fotoğraftaki yosunlaşma, 3. fotoğraftaki ölü kökteki siyah noktalar, 4. fotoğraftaki sürgün(?) uçlarındaki karalık )

Saygılar
Merhaba sn.suara,
Kullandigim surece yuzumu gulduren uc urun daha dogrusu artik benim deyisimle olu diriltenlerle orkidenizde sikinti kalmaz. Tabii Ikea orkidesi oldugunu varsayarak ciceklerin dusmesinden sonra harc degisimide dusunulebilir.

Simdi bahsedecegim uc urunu kolayca bulabilirsiniz. Bunlar,hydrogen peroxide (oksijenli su),sut ve tarcin.Once bir pamuga sut dokun ve yapraklari guzel bir temizleyin,ustundeki tortulari alir parlatir. Sonrasinda oksijenli suyu yapraklara ve govdee pamukla yedirin,10 dakika sonra ustunu temiz pamukla silin.Govde kismina ve karisimina biraz tarcin serpin.

Cicekler buyuk ihtimalle dokulme sureci icerisindedir diye tahmin ediyorum.Cicekler dokuldukten sonra kok temizligine girisin,yeni bir harc almayi dusunmuyorsaniz tarcinli suyla (ilik suyun icine tarcin atin kalsin bir sure ) harci temizleyin. Benim gozume saglikli gozuktu ancak buyumesine odaklansin istiyorsaniz cicek sapini alttan kesip sirf kok sistemine ve gelismeye odaklanmasini saglayabilirsiniz. Ben oksijenli su temizligini saglikli orkidelerimde haftada bir,sagliksiz olanlarda gunde bir yapmayi tercih ediyorum ki ozellikle kritik bitkilerde kritik sonuclar sagliyor (fotografini phalaenopsis basliginda bugun yarin paylasilirim) oksijenli su,benim mucize ilacim.https://www.youtube.com/watch?v=DL0NKFF6Bj8 linkteki temizligin sizin icin faydasi olacagini dusunuyorum,dort dortluk supheye yer birakmayan bir temizlik )

http://www.agaclar.net/forum/toprak-...atis/10042.htm harci ve gubreyi alabilirsiniz orkidenizin sagligindan supheleniyorsaniz.Sahsen ben Ikea'dan aldigim bir orkidem vardi (sari) saglikli oldugundan harc degisimine gerek duymadim,cok sagliksiz bir harc olmadigi surece (cicekciden geldiyse suslu saksilarda ekstra dikkat edin )

suara beğendi.
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024