agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-07-2014, 12:25   #1741
Yeni Üye

bayan orkide's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2013
Sayın tulypa,orkidenizin göbeğinde kararma yok ise korkmayın.Burdan gördüğüm kadarıyla kökleri iyi durumda.Benim kapalı bir balkonumda 30 adet orkidem var onları çok seviyorum,sevdikçe daha çok açıyorlar Neyse sizden ricam orkidenizi temiz harca dikip,güneş almayan,ışığı bol ve havadar bir ortamda bakmanız.Çiçeklerini önceden açtığı için dökme zamanı gelmiş olabilir.Aklınızda olsun tekrar üzülmeyin diye söylüyorum Orkidelerin çiçekleri dökülmeye yakın renkleri solar ve büzüşür unutmayın sakın..!Şimdi orkidenize yazın haftada bir iyi suyla bol sulayın,kışında iki haftada bir sulayın.Orkideler gelişme döneminde gübreye ihtiyaç duyarlar.Vilmorin adlı orkide gübresi vermenizi öneririm..!Çiçekli iken vermeyin.Ayda bir yapraklarına muz kabuğu sürün,hem besler hemde hoş bir görünüm verir.Sıcaklarda haftada bir iyi suyla yapraklarına su fısfıslayın orkideler nemi sever.Size şimdiden bol çiçekli günler dilerim.
SAYGILAR

bayan orkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2014, 18:32   #1742
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2014
Merhaba değerli arkadaşlar. Fotoğrafını eklediğim orkidem önce çiçeklerini döktü. Daha sonra da yukarıdan aşağıya doğru sararmaya başladı. Çiçekçiye sorunca sararan yerin bir alt boğumunda kes dedi. Uyguladım fakat bir işe yaramadı. 1 tanesi köküne kadar kurudu. Diğerinin durumuda pek iç açıcı değil. Toprağını değiştirdim. Orkide coşturucusu aldım. Fakat hiçbiri işe yaramadı. Yapabileceğim birşeyler var mı ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Eklenen Resimler

Orkhon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2014, 18:56   #1743
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Sayın Orkhon, çiçek sapı önemli değil fakat yapraklara su gitmiyor gibi görünüyor. Köklerde sorun olabilir, çürümüş veya orkide coşturan sebebiyle yanmış olabilir. Köklerin fotoğrafını da ekleyebilir misiniz?

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2014, 12:02   #1744
Yeni Üye

bayan orkide's Avatar

Sayın orkhon,orkidenizin birde göbek kısmının fotorafını eklerseniz iyi olur.Benim tahminim göbeğinde çürüme başlamış olabilir.Orkidenizin dipten yaprak sararmasından anladım.Umarım yanılıyorumdur, eğer öyleyse yapılacak bir şey malesef yok üzgünüm

Düzenleyen bayan orkide : 26-07-2014 saat 13:27
Eski 26-07-2014, 14:33   #1745
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bayan orkide Mesajı Göster
Sayın orkhon,orkidenizin birde göbek kısmının fotorafını eklerseniz iyi olur.Benim tahminim göbeğinde çürüme başlamış olabilir.Orkidenizin dipten yaprak sararmasından anladım.Umarım yanılıyorumdur, eğer öyleyse yapılacak bir şey malesef yok üzgünüm
Sn.bayan orkide,
Yabancı kaynaklarda crown rot olarak geçen göbek çüremesinin başarılı tedavisiyle ilgili birkaç hikaye okuyabilirsiniz.Genel tedavi yöntemlerine gelince;
-hydrogen peroxicide'le iki üç günde bir göbeğin temizlenmesi
- çürüyen yeri uygunca kesip keiki paste uygulamak

Elbette bu tarz çürümelerle savaşmak kolay değil ancak tedavi imkanları varken direk umutsuz vaka olarak görmeniz terminal kanser hastasına yapılabilecek bir şey yok gidin kendinizi öldürün demek gibi.
Sevgiler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2014, 00:43   #1746
Yeni Üye

bayan orkide's Avatar

Sayın charlaux,hangi yabancı kaynaklar efendim?Adres verirseniz bizde öğreniriz.Rahmetli praecox hocamda,bahsederdi göbek çürümelrinde pek tedavi olmadığını.Benimde evimde orkidelerimden biri göbek çürümesinden öldü malesef Bu bahsettiğiniz tedavi yöntemlerini siz denedinizmi efendim?Ben kendi gözümle görmedikçe,denemedikçe tedavinin işe yaradığına inanmam efendim.Orkidenin göbeği çürürken,yaprakları tek tek sararıp dökülüyor.Ortasında sadece çürümüş bir göbek kalıyor bir dahada yeni yaprak çıkarmıyor.Lütfen verdiğiniz bilginin kaynağını verinki bizde faydalanalım..!
Saygılar..

Eski 27-07-2014, 04:29   #1747
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bayan orkide Mesajı Göster
Sayın charlaux,hangi yabancı kaynaklar efendim?Adres verirseniz bizde öğreniriz.Rahmetli praecox hocamda,bahsederdi göbek çürümelrinde pek tedavi olmadığını.Benimde evimde orkidelerimden biri göbek çürümesinden öldü malesef Bu bahsettiğiniz tedavi yöntemlerini siz denedinizmi efendim?Ben kendi gözümle görmedikçe,denemedikçe tedavinin işe yaradığına inanmam efendim.Orkidenin göbeği çürürken,yaprakları tek tek sararıp dökülüyor.Ortasında sadece çürümüş bir göbek kalıyor bir dahada yeni yaprak çıkarmıyor.Lütfen verdiğiniz bilginin kaynağını verinki bizde faydalanalım..!
Saygılar..
Merhaba sn.bayan orkide,
Kusura bakmayın linkleri eklemeyi unutmuşum.Hydrogen peroxicide'li solüsyonu Orchid Care : Diseases – Crown Rot*|*Orchid Care siteden gördüm.Rv-orchidworks ve Orchidboard gibi yabancı sitelerde kurtarmalara dair güzel çözümler ele alınılmış;google'dan orchid crown rot treatment diye aratıldığında başlıkları çıkıyor genel olarak hepsi incelenmeye değer ancak esas olarak söylenen hydrogen peroxicide ve sera tedavisi. Aynısını youtube'a yazdığınızda uygulamaya dair püf noktalarını yakalayabilirsiniz. Rahmetli sn.praecox'un böyle demesindeki sebep büyük bir uğraş ve ihtimallerin düşük olması olabilir. Yukarıda bahsetiğim kaynaklardan özellikle rv-orchidworks phalaenopsis maceramda ağaçlar.net'ten sonra uğradığım ilk yerde yazılar moderatör denetimden sonra gözüktüğünden güzel ve güvenilir bir veritabanına sahip olduğunu düşünüyorum;bunun dışında kaynak olarak kullanmadığım ancak phalaenopsisler hakkında büyük bir hazineye sahip bigleaforchids'in forumunu tavsiye ederim hem profesyonelliği hem ağaçlar.net e yakın arkadaşcanlılığı açısından.
Sevgiler

dinozor beğendi.
Eski 30-07-2014, 20:08   #1748
bhk
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2014
Merhabalar daha önce de yazmıştım resimleri ile birlikte. Çiçek sapım kurumaya başladı ve bende dibinden kesmek zorunda kaldım. Şimdi kapali balkonda direk güneş almayan bol nemli bir yerde. Ölecek artik dediğim günden beri neredeyse on tane yaprak veren hem aşağıdan hem yukardan üstelik hiçbir besin takviyesi vermedim mart ayindan beri sadece sevgimi veriyorum. Fakat nasil çiçek sapı verecek bilmiyorum bundan sonrası için yardıma ihtiyacım var. Ayrıca ne kadar doğru bilemem ama yumurta kaynattigim suyu soğuyunca sulama suyuyla birlikte döküyorum.sulamayi da o istedikce yapıyorum alanya nin hava şartlarını da bilerek bana yardımcı olur musunuz ?

bhk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2014, 21:34   #1749
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bhk Mesajı Göster
Merhabalar daha önce de yazmıştım resimleri ile birlikte. Çiçek sapım kurumaya başladı ve bende dibinden kesmek zorunda kaldım. Şimdi kapali balkonda direk güneş almayan bol nemli bir yerde. Ölecek artik dediğim günden beri neredeyse on tane yaprak veren hem aşağıdan hem yukardan üstelik hiçbir besin takviyesi vermedim mart ayindan beri sadece sevgimi veriyorum. Fakat nasil çiçek sapı verecek bilmiyorum bundan sonrası için yardıma ihtiyacım var. Ayrıca ne kadar doğru bilemem ama yumurta kaynattigim suyu soğuyunca sulama suyuyla birlikte döküyorum.sulamayi da o istedikce yapıyorum alanya nin hava şartlarını da bilerek bana yardımcı olur musunuz ?
Merhaba sn.bhk,
Elinizde bulundurduğunuz ve çoğumuzun bulundurduğu türler NOID Phalaenopsis olduğu için net bir bilgi vermek ve bulabilmek zor.Örneğin phalaenopsis tzu chiang tetralitz x mitcholotzi olan orkidemin çiçek sapı kurumayıp açmadığında yukarıda bahsettiğim bigleaforchids sitesinden anne ve baba türlerin kolay kolay çiçek sapı kurutmayan türler olduğunu öğrendim.Bu bilgiyi vermemdeki sebep orkidelerde de size daha uygun bir tür bulabileceğiniz.

Ancak genel olarak neden orkidem çiçek vermiyor sorusunun cevapları American Orchid Society (AOS)'te mevcut.(bknz.https://www.aos.org/Default.aspx?id=84)
Orkidenizin yeterli ışık almaması örnek verilmiş ve bunun yaprak rengine bakılarak anlaşılabileceği açıklanmış.( koyudan ziyade açık yeşil )orchidworks'te okuduğum bir yazı gece gündüz ısısı farkının öneminden bahsediliyordu.Son olarak bigleaforchids'te okuduğum orkidenin büyüme döneminde olabileceğiyle alakalı (bknz.Big Leaf Orchid forum • View topic - Understanding My Phalaenopsis)
Umarım yukarıdaki kaynaklar sorunuza yanıt bulmanıza katkı sağlamıştır.Herkesin bayramı kutlu olsun
Sevgiler

Eski 31-07-2014, 12:00   #1750
bhk
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2014
Cevabınız için teşekkürler Charlaux. Yapraklarin rengi gayet canli ve açık renk geldiğinde sararmış olan köklerin yerine bile saksının heryerinden yeni kökler çıkıyor. Üstünden iki haftada bir yeni yaprak oluşuyor diyebilirim sanirim bu durumda büyüme evresinde diyerek ümitle bekleyeceğim .

bhk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2014, 17:11   #1751
Ağaç Dostu

Yagmur143's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Merhaba,
Orkidemin bazı çiçeklerinde resimde görüldüğü gibi lekeler var. Lekeler aldığımda açık olan çiçeklerde. Diğerlerinde yok. Benim sorum, bu bir hastalık mı? Diğer çiçeklere de geçer mi? Bu çiçekleri koparmalı mıyım? Yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

Yagmur143 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2014, 20:49   #1752
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Sayın YAGMUR143, küçük nokta şeklindeki lekeler botrytis olabilir. Zaten pek yaygın durmuyor, yeni açan çiçeklerde de yoksa mantar ilacına gerek kalmayabilir. Nem ve sıcaklık üremeyi arttıracağından, lekeli çiçekleri kopartıp biraz havadar bir yere alırsanız sizi yormadan toparlanabilir.

Eski 31-07-2014, 22:11   #1753
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dinozor Mesajı Göster
Sayın YAGMUR143, küçük nokta şeklindeki lekeler botrytis olabilir. Zaten pek yaygın durmuyor, yeni açan çiçeklerde de yoksa mantar ilacına gerek kalmayabilir. Nem ve sıcaklık üremeyi arttıracağından, lekeli çiçekleri kopartıp biraz havadar bir yere alırsanız sizi yormadan toparlanabilir.
Merhaba sn.dinozor,
Orkidelerde mantar ve bocek ilaci olarak hangi urunleri kullanabiliriz ? Onerebileceginiz etkili bir urun var midir ? Kendi orkidemde de bu ikisinden birisinin oldugundan supheleniyorum.Su an icin sadece aspirinli su tedavisini gerceklestirdim ve hepsinin asagi yukari bir-iki haftalik surec icinde gerceklesmesi beni uzdu ancak yabana atabilecegim bir tur degil dolayisiyla siz ustalarin yardimlarini bekliyorum.
Sevgiler

Eklenen Resimler

Eski 01-08-2014, 16:41   #1754
Ağaç Dostu

Yagmur143's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Alıntı:
Sayın dinozor, cevabınız için çok teşekkür ederim. Sanırım sıcaktan oldu. Lekeler sadece üç çiçekte var. Onları koparıp daha havadar bir yere alacağım.

Yagmur143 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2014, 14:15   #1755
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Merhaba sn.dinozor,
Orkidelerde mantar ve bocek ilaci olarak hangi urunleri kullanabiliriz ? Onerebileceginiz etkili bir urun var midir ? Kendi orkidemde de bu ikisinden birisinin oldugundan supheleniyorum.Su an icin sadece aspirinli su tedavisini gerceklestirdim ve hepsinin asagi yukari bir-iki haftalik surec icinde gerceklesmesi beni uzdu ancak yabana atabilecegim bir tur degil dolayisiyla siz ustalarin yardimlarini bekliyorum.
Sevgiler
Sayın Charlaux, size bir türlü cevap yazamadım Orkidelerde de diğer bitkilerde kullanılan zirai ilaçlar kullanılabiliyor, soruna bağlı olarak bir ürün seçebilirsiniz. Sizin orkidenizdeki sıkıntıyı anlayamadım ama özel mesajla mail adresinizi atarsanız size belki işinize yarayabilecek bir liste gönderebilirim (sitede de daha sonraki zamanlarda paylaşabiliriz fakat öncelikle bir elden geçirmek lazım, bu nedenle hemen paylaşamadım, bütün üyelerden özür dilerim). Ben orkidelerde ya sorun yaşamıyorum ya da bir anda öbür tarafa uğurluyorum. Bu nedenle artık koruyucu olması için bordo bulamacı kullanıyorum, işe yarıyor mu bilemiyorum ama kayıp da yok En önemlisi erken müdahale edip sorunlu bölgeyi uzaklaştırmak aslında, ben bunu yapmaya gayret ediyorum. Phalaenopsis ise çok dayanıklı fakat bir kere bir şey bulaşırsa ayırabileceğiniz bir pseudobulb vb. olmadığından kurtarılması en zor olan cinslerden biri bana göre.

Eski 02-08-2014, 20:08   #1756
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-12-2011
kök boğazının tam resmini gönderin. yapraklarda fazla güneşten lekelenmeler var sanırım. yaprakları ince geldi? sanırım arı türlerden biri **** primary hibrid? hiç kök var mı? acaba tetraspis falan mı? benim de 3 tane özel tür phalim var onlara benziyor yaprakları.

esra_al Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2014, 12:43   #1757
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esra_al Mesajı Göster
kök boğazının tam resmini gönderin. yapraklarda fazla güneşten lekelenmeler var sanırım. yaprakları ince geldi? sanırım arı türlerden biri **** primary hibrid? hiç kök var mı? acaba tetraspis falan mı? benim de 3 tane özel tür phalim var onlara benziyor yaprakları.
Merhaba sn.dinozor ve sn.esra_al,
Oncellikle cok cok tesekkur ederim;biraz dikkatle yasayacak gibi duruyor fakat sizlerin yardimiyla )

Dogru bildiniz,kendisi bir phalaenopsis Tzu Chiang Tetralitz (mitcholotzii x tetraspis) aslinda hala saglikli eski sahibinden kalaniyla hayata tutunmaya calisan bir seker o.Once Ingiltere'nin kuzeyinden Iskocya'ya yol aldi ardindan Iskocya'nin sogugundan geldi Istanbul sicagina.

Yapraklarda biraz kivriklik disinda degisen pek bir sey olmadi aslinda;sadece sariya donuk yaprak biraz tokezledi ama durum ustteki resimdeki kadar kotu degil onu belirtmem lazim yani o kadar soluk bir yesil degil hicbir zaman Benim su anlik tek yaptigim oksijenli su karisimli pamukla yapraklarini temizliyorum sonrasinda bir baska pamuk ve mendil yardimiyla silerek kendi haline birakiyorum,arada biraz sut surerek yapraklarin guzel gozukmesine de onem gosteriyorum.

Govdede uzun zamandir cok kucuk bir alani kaplayan siyah nokta var ancak orayi nasil alacagim neyle alacagim cozemedim.Altinda da yeni kok olusumu oldugundan orayi temizleyip tarcinlamam alttaki koke zarar verebilir hatta koku curutebilirmis diye okumustum orkidem icin arastirmami yaparken.

Kokler deseniz kap icinde yesil kokler mevcut hala ancak kokler kahverengili yesilli ilerliyor ben oyle anladim cunku ara kisim kahverengi sonra devami yine yesil ve bir tane gelisen koku var su anda yani anlayamadigim bir durum )

Ve sn.dinozor'un da dedigi gibi bazi orkidelerle aram hic iyi degil,ozellikle NOID olarak bilinen (Big Leaf Orchid forum • View topic - Phalaenopsis Identification linktede fotografi mevcut )
Sogo Lisa
Sogo Pride
I-Hsin Sunflower
Brother Lawrence
Brother Passat
Taida Lawrence
bunlardan birisi oldugunu tahmin ettigimiz sarisinim guzelim beni sasirtmaya hep devam etti nasil bu kadar saglikli kalir nasil hep buyur anlamiyorum ama hasta olan bir orkide her zaman daha ogretici size daha deneyim katan bir olay.
Not: Arkadaşlar maalesef boyut küçültme sitem çalışmadığından ve tek fotoğraf yüklenebildiğinden bu fotoğrafları şimdilik link olarak yüklüyorum.En kısa zamanda meseleyi çözüp veritabanına katacağım.

http://i.hizliresim.com/Ld3D20.jpg
http://i.hizliresim.com/72vDol.jpg
http://i.hizliresim.com/6YnNk9.jpg
http://i.hizliresim.com/WWYDEP.jpg

Sevgiler

Eklenen Resimler

Eski 03-08-2014, 14:56   #1758
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Benzer bir phalaenopsis bende de vardı ama "özel bir tür" olarak satıldığından ne olduğunu hiç öğrenemedim Minyon ve hatırladığım kadarıyla çiçekleri MxT ile oldukça benzerdi, eve geldikten kısa süre sonra kaybettim. Alttan bir sürü keiki vermişti aldığımda, acaba ilgisi var mı diye düşünüyorum... Bu yıl yine kimliksiz, minyon bir ufaklık daha aldım ve yine ilginç bir şey yaşıyoruz: terminal çiçek sapı Çiçeklerini açınca paylaşacağım, ölmeden önceki son çiçekleriymiş Benim içinse ilk çiçekleri olacaktı. Sebebini çok merak ediyorum, yetiştirenlere söyleyeceklerim var!

Sayın Charlaux, küçük siyah nokta uzun süredir orada ise ve yayılmıyorsa mekanik bir hasar olabilir. Bitkide yeni yara oluşturarak bir şeyler bulaşması riskini arttırabilirsiniz ki mevsim itibariyle ekmek bile kısa sürede mavi-yeşil bir ormana dönüşebiliyor. Siz yine fotoğrafını koyun, belki daha ciddi bir şeydir, görmeden yönlendirme olmasın.

Eski 03-08-2014, 15:23   #1759
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Benzer bir phalaenopsis bende de vardı ama "özel bir tür" olarak satıldığından ne olduğunu hiç öğrenemedim Minyon ve hatırladığım kadarıyla çiçekleri MxT ile oldukça benzerdi, eve geldikten kısa süre sonra kaybettim. Alttan bir sürü keiki vermişti aldığımda, acaba ilgisi var mı diye düşünüyorum... Bu yıl yine kimliksiz, minyon bir ufaklık daha aldım ve yine ilginç bir şey yaşıyoruz: terminal çiçek sapı Çiçeklerini açınca paylaşacağım, ölmeden önceki son çiçekleriymiş Benim içinse ilk çiçekleri olacaktı. Sebebini çok merak ediyorum, yetiştirenlere söyleyeceklerim var!

Sayın Charlaux, küçük siyah nokta uzun süredir orada ise ve yayılmıyorsa mekanik bir hasar olabilir. Bitkide yeni yara oluşturarak bir şeyler bulaşması riskini arttırabilirsiniz ki mevsim itibariyle ekmek bile kısa sürede mavi-yeşil bir ormana dönüşebiliyor. Siz yine fotoğrafını koyun, belki daha ciddi bir şeydir, görmeden yönlendirme olmasın.

Aslinda bir ture ozel demek ne kadar dogru bilemiyorum ama sanirim secereli demek en mantiklisi. Nasil ki bir golden retriever'in genetigine islenmis ozellikleri oluyorsa orkide turlerinde de bu durum mevcut. Aileleri belli secereli bir urun aldigimizda turun anne/babasinin karakterlerine gore yorum yapabilecegimizden buyuk bir avantaj sagliyor bakimi konusunda.Yukarida da ornegi bulunan NOID (No identification = tanimlanamayan) orkidelerderinde bir ailesi var ki bu kadar cesit cesit renkliyor tabii ailelerini ne kadar karistirtiklarini bilemedigimizden supriz yumurta gibi karakterleri oluyor ve NOID orkidelerinin cins turlerle caprazlanmasindan olan orkidelerin kaydi kabul edilmiyor.Bu tur orkideleri ebay gibi sitelerden biraz arastirmayla bulmak oldukca kolay,bazi nurseryler (bitki bakimevi) satislarini arttirmak amaciyla buraya kayit oluyorlar.Tzu Chiang Tetralitz'im 4 sene Britanya havasindan sonra mis gibi Turkiye'nin havasini icine cekince bir sok yasadi herhalde

En kisa zamanda fotografini cekip yine bu mesaja ekleyecegim.Tesekkur ederim tekrardan

Eski 03-08-2014, 15:48   #1760
Ağaçsever

tetraspis ben de de var c1 olanından . şu an tomurcukta benimkinin de yaprakları sarıya dönük. fazla güneşten oldu şu an mantar sorunu göremedim ama dediğim gibi kök boğazının ve köklerin resmi lazım ben captan kullanıyorum ilaç olarak .

Eski 03-08-2014, 17:21   #1761
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esra_al Mesajı Göster
tetraspis ben de de var c1 olanından . şu an tomurcukta benimkinin de yaprakları sarıya dönük. fazla güneşten oldu şu an mantar sorunu göremedim ama dediğim gibi kök boğazının ve köklerin resmi lazım ben captan kullanıyorum ilaç olarak .
Merhaba sn.esra_al,
Köklerinin durumu hızlı resim linkindeki gibi yani yeşilli kahverengili bağlantı noktaları mevcut,kök boğazının fotoğrafı aşağıda mevcut.Fotoğrafları tek mesaj kabul etmediği için bu yolu tercih ettim kusura bakmayın.

Sizin tetraspis oldukça hoşmuş,benimkisi mitcholotzii x tetraspis hybridi bir sarışın ) Dilerseniz keikler çıkarsa takas edebiliriz

Eklenen Resimler

Eski 03-08-2014, 20:43   #1762
Ağaçsever

o kahverengilikler üstte açıkta kalan kısmı ise kökler kuruduğu için oluyor. bence mantar sorunu yok.
keiki verirse neden olmasın? takas edebiliriz bide bende Jennifer Palermo var o da tomurcuklu şu an hangisi veririse artık

Charlaux beğendi.
Eski 13-08-2014, 10:03   #1763
Yeni Üye

Senior_Duke's Avatar

Giriş Tarihi: 18-12-2007
Bizde son durum bu şekilde. Sap verme belirtisi yok henüz.

Eklenen Resimler

Senior_Duke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2014, 14:15   #1764
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Hepinize tekrardan merhaba,
Bahsettiğim hastalıklı phalaenopsis'te siyah çember çok olmasada biraz genişledi ancak yeni bir yaprak daha çıkardı ve yaprakları daha sağlıklı.Maalesef siyah olan noktayla yeşil yeni kök aynı yerden çıktığından ne yapacağıma dair hiçbir fikrim yok.Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sn.Senior_Duke,Benim bildiğim phalaenopsislerin daha soğuk zamanlarda çiçeklenmesi dolayısıyla bu mevsim için çiçeklenmemesi normal olabilir.
Sevgiler

Eski 13-08-2014, 23:44   #1765
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2014
Yardım

Merhabalar, ekte resimlerini gönderdiğim orkidelerim sanıyorum ölmek üzereler. Forumda okuduğuma göre köklerini çıkartarak fotoğraflarını çektim ve ekliyorum. Ancak saksıya geri koymakta da yardımlarınıza ihtiyacım var. Çünkü bana göre saksının üzerinde kaldılar tam yerleşmediler. Benim orkidem iki kök. Bir kökte olan yapraklardan biri sarardı. aynı kökteki başka bir yaprağın üzerinde ise iki adet delik oluştu. Diğer kökteki yapraklar daha sağlıklı ama yine de köklerinden emin değilim. Ben haftada bir içme suyu ile sulamaya özen gösteriyorum ancak ölmelerinden korkuyorum. İki adet dal sapsarı oldu bile Yardım edebilirseniz çok mutlu olurum.

Name:  20140813_225524.jpg
Views: 6401
Size:  63.5 KB

Name:  20140813_225532.jpg
Views: 5725
Size:  63.6 KB

Name:  20140813_225637.jpg
Views: 5683
Size:  50.2 KB

Name:  20140813_2256051.jpg
Views: 5801
Size:  67.4 KB

Name:  20140813_2256201.jpg
Views: 5778
Size:  52.9 KB

Kimkio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2014, 09:58   #1766
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Dallarının kuruması normal. Kuruyan dalları dipten kesin. Herşey yolunda giderse yenisi çıkar.

Köklerde bir miktar çürüme olsa da bitkiler oldukça sağlıklı. Belki daha az su tutan bir saksı harcı kullanabilirsiniz. İyi bir bakımla tekrar çiçek açar ve köklenirler. Anladığım kadarıyla bir saksıda iki orkideniz var. Mümkünse ayırmanızı tavsiye ederim, bakımı daha sürdürülebilir olur.

Birçok durumda kökleri görmek sorun teşhisini sağlıyor, ancak sorun olduğundan eminseniz çıkarıp bakın. Bitkiniz saksısına istediği gibi yerleşmek için bir çaba sarfediyor -güzel çiçekler saksısıyla barışık bitkilerden çıkar- ve saksı değişimi bu yerleşme işlemine tekrardan başlaması demek. Bitki sulama suyunu renklendiriyorsa, saksıda bir koku varsa kökleri görmekte fayda var.

Çıktığı saksıya tekrar giremeyen orkide hepimizin sorunu kökler ıslakken yerleştirmeyi deneyin, daha az kırılgan oluyorlar. Saksı harcını geri doldurmayı düşünüyorsanız bir elinizle bitkiyi tutup diğer elinizle saksıyı sallayarak (titreştirerek) parçaların oturmasını sağlayabilirsiniz.

Yapraktaki sıkıntılar gördüğüm kadarıyla parazit kaynaklı değil sanırım. En uçtakini tam bilemedim ama tam orta eksenden yarılma normal birşey.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kimkio Mesajı Göster
Merhabalar, ekte resimlerini gönderdiğim orkidelerim sanıyorum ölmek üzereler. Forumda okuduğuma göre köklerini çıkartarak fotoğraflarını çektim ve ekliyorum. Ancak saksıya geri koymakta da yardımlarınıza ihtiyacım var. Çünkü bana göre saksının üzerinde kaldılar tam yerleşmediler. Benim orkidem iki kök. Bir kökte olan yapraklardan biri sarardı. aynı kökteki başka bir yaprağın üzerinde ise iki adet delik oluştu. Diğer kökteki yapraklar daha sağlıklı ama yine de köklerinden emin değilim. Ben haftada bir içme suyu ile sulamaya özen gösteriyorum ancak ölmelerinden korkuyorum. İki adet dal sapsarı oldu bile Yardım edebilirseniz çok mutlu olurum.

dinozor beğendi.
sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2014, 11:29   #1767
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2014
Sn. Sardunya çok teşekkür ederim. İçime su serptiniz Günlerdir orkidelerim ölecek diye kahrımdan ben öleceğim Bu akşam bir çiçekçiye götürüp saksılarını ayıracağım dallarını da dediğiniz gibi dipten keseceğim. Sanırım saksıları porselen olduğu için hayatlarından memnun değiller. Forumda okuduğum gibi plastik bir saksıya geçmeleri daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Yardımlarınız için çok teşekkürler.

Kimkio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2014, 12:03   #1768
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Plastik veya porselen olmasından önemlisi drenajının iyi olması. Porselen ve delikli bir saksı da olabilir, eğer böyle birşey bulursanız.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kimkio Mesajı Göster
Sn. Sardunya çok teşekkür ederim. İçime su serptiniz Günlerdir orkidelerim ölecek diye kahrımdan ben öleceğim Bu akşam bir çiçekçiye götürüp saksılarını ayıracağım dallarını da dediğiniz gibi dipten keseceğim. Sanırım saksıları porselen olduğu için hayatlarından memnun değiller. Forumda okuduğum gibi plastik bir saksıya geçmeleri daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Yardımlarınız için çok teşekkürler.

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2014, 22:57   #1769
Ağaç Dostu

keopstr's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
merhaba arkadaşlar bir web sitesinde orkide tohumu satılıyor, Acaba gerçekmidir? Orkide tohumla çoğalıyor mu? Ayrıca tohumdan başlarsak ne kadar sürede çiçek açar? şimdiden teşekkür ederim...

keopstr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2014, 09:36   #1770
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi keopstr Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar bir web sitesinde orkide tohumu satılıyor, Acaba gerçekmidir? Orkide tohumla çoğalıyor mu? Ayrıca tohumdan başlarsak ne kadar sürede çiçek açar? şimdiden teşekkür ederim...
Merhaba sn.keopstr,
Büyük ihtimalle satılan tohum Orkide Ağacı olarak bilinen türlerin tohumlarıdır.Normalde orkidelerde tohumla ürerler ancak toprağa koy çimlenir bir tür olmadığından ve çok fazla malzeme almanız gerekeceğinden tavsiye etmem.
Sevgiler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024