agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-03-2014, 20:04   #1591
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2014
Ne yapmalıyım peki? Bir sorun olur mu?

Düzenleyen U.merve : 18-03-2014 saat 20:04 Neden: Ekleme
U.merve Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 08:01   #1592
Ağaçsever

Deryya's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
Bence artık değiştirmişsiniz dokunmayın, çok sulamayın ve yeni saksıya uyum sağlamasını bekleyin. Benim 2 orkidem var 2011 yılında hediye gelmişti. Birini çiçekli iken değiştirdim. yaprakları sarardı. Tomurcukları düştü. Çok zaman sonra toparlandı. Yine de bu konuda uzman arkadaşları dinleyelim. Sonuçta bu çiçeğe gönül vermiş arkadaşlar var aramızda.

Seabert74 ve U.merve beğendi.
Deryya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 08:50   #1593
Ağaç Dostu

glcn06's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2012
nihayet açtı. ilk tomurcuk oluşmaya başlamasından çiçek açmasına kadar yaklaşık 70 gün geçti.

Eklenen Resimler

glcn06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 08:56   #1594
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi U.merve Mesajı Göster
Ne yapmalıyım peki? Bir sorun olur mu?
Ben de çiçekliyken değiştirdim. Marketlerde satılan şeffaf saksılardan almıştım sizinki gibi. Saksı çok büyük geldi. Kökleri hiç gözükmüyor ama zamanla büyür herhalde. Değiştirdim saksıyı tam yerine koyacakken elimden düştü çiçekleri kırıldı gitti.

1 ay kadar oldu bitkide bir değişiklik yok. Sararma kuruma gibi bir şey olmadı. Yalnız içi çok nemli kalıyor saksının. Uzun süre kurumuyor. Çok büyük olduğundan mı yeni koyduğum harçtan mı delikler mi küçük ben anlamadım.

Bence bu saatten sonra fazla kurcalamamak en iyisi. Ben bıraktım

U.merve beğendi.
kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 08:58   #1595
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Bir arkadaşım çiçeklenmesini tamamlamış sapı kesip ucunu beyaz bir kağıtla kaplayıp bantlıyor. Aynı saptan çiçeklenmenin ve sürgünlerin devam edeceğini söylüyor bu şekilde. Deneyimleyen var mı böyle bir şeyi?

Eski 19-03-2014, 10:52   #1596
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2014
Acil orkidelerim için yardım

Oridemin yapraklarında sararma ve çürüme var ..Ne yapma gerekli

Eklenen Resimler

Di-do Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 12:33   #1597
Ağaç Dostu

glcn06's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kokett Mesajı Göster
Bir arkadaşım çiçeklenmesini tamamlamış sapı kesip ucunu beyaz bir kağıtla kaplayıp bantlıyor. Aynı saptan çiçeklenmenin ve sürgünlerin devam edeceğini söylüyor bu şekilde. Deneyimleyen var mı böyle bir şeyi?

sayın kokett benim yukarda eklediğim orkidemde aynı saptan çiçek açtı. çiçekler dökülünce sap sararmaya başlamıştı. bende burada okuduğum gibi sapı 3. boğumdan kestim. ketiğim yeri tarçınla kapattım. çok kısa süre sonra aynı saptan 2 ayrı sürgün oluştu. ve fotoğraftaki gibi çiçek açtı.

kokett beğendi.
glcn06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 14:09   #1598
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi glcn06 Mesajı Göster
sayın kokett benim yukarda eklediğim orkidemde aynı saptan çiçek açtı. çiçekler dökülünce sap sararmaya başlamıştı. bende burada okuduğum gibi sapı 3. boğumdan kestim. ketiğim yeri tarçınla kapattım. çok kısa süre sonra aynı saptan 2 ayrı sürgün oluştu. ve fotoğraftaki gibi çiçek açtı.
Evet ben de dediğiniz gibi yapıyorum. Bu yöntemi ilk defa duyduğum için deneyen var mı merak ettim

Eski 19-03-2014, 18:12   #1599
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ziya Soner Mesajı Göster
Selamlar.,
Bir şans verin,öldü diye terk etmeyin.Sabrınıza ve sevginize cevap verecektir.
Saygılarımla
işte bu! dedim hocam mesajınızı okuduğumda bende atmamıştım zaten sadece suyunu süzdürdüm toprağını değiştiremeyeceğim kadar zarar görmüş sanırım, ama bende bir şansı hakettiğini düşünmüştüm, umarım bu enerjiyle o da bize cevap verir, ve resmini paylaşırım

ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2014, 10:23   #1600
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2012
Question orkidem

Name:  Görüntü0515.jpg
Views: 3095
Size:  49.9 KB Name:  Görüntü0516.jpg
Views: 3481
Size:  62.2 KB arkadaslar orkidemın kökleri bu sekildde hiç kök yok neredeyse yapraklarıda yumusadı bıraz . bundan sonra çürürmü acaba yoksa iyi de olma durumu varmı

güzel orkidem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2014, 11:16   #1601
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2013
benim ki de aynı durumdaydı.kök yapmaya başladı.forumu dikkatle okuyun.bi de cok sabır gerekiyor. burda bi örnek var.

http://www.agaclar.net/forum/orkide/12721-4.htm

haticetzn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2014, 14:55   #1602
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2014
orkidemi bi türlü canlandıramıyorum.açıkçası çok bilgim de yok kulaktan dolma şeyler biliyorum.köklerinde çürümeler gördüm yumuşadılar ve tel gibi uzantılar çıktı.ne yapacağimi bilemiyorum yardımcı olun lütfen

Eklenen Resimler

laylolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2014, 11:26   #1603
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2014
öncelikle böyle bir başlığı açıp benim gibi acemi orkide severlere yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim. benim sorunum 1 ay önce hediye gelen orkidemin saksıdan dışa sarkan köklerinde kuruma ve kırılmalar olması. birde saksı içindeki bazı kök uç kısımlarında pembe tomurcuk gibi birşeylerin olması. acaba kökleri o pembe yerlerden büyüyormu karar veremedim. birde kuruyan köklerle ilgili yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim. şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

bahar.aydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2014, 12:44   #1604
Yeni Üye

merhaba orkidem yaklaşık 3 ay önce geldi çiçekleri dökülünce ben onu budadım üzerinde kurumuş kökler vardı onlarıda kestim şimdi yapraklarında kararma var siyah siyah lekeler sizce nesi var orkidemin

tugbill Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2014, 14:10   #1605
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugbill Mesajı Göster
merhaba orkidem yaklaşık 3 ay önce geldi çiçekleri dökülünce ben onu budadım üzerinde kurumuş kökler vardı onlarıda kestim şimdi yapraklarında kararma var siyah siyah lekeler sizce nesi var orkidemin
Orkideniz çok sağlıklı güle güle büyütün, Pembe kökleri ilk defa görüyorum belki buna başka arkadaşlar cevap verebilir ama kötü birşey olduğunu da sanmıyorum Kuruyan kökleri de steril bir bıçakla kesebilirsiniz sorun olmaz
sevgiyle

denizcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2014, 15:30   #1606
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizcem Mesajı Göster
Orkideniz çok sağlıklı güle güle büyütün, Pembe kökleri ilk defa görüyorum belki buna başka arkadaşlar cevap verebilir ama kötü birşey olduğunu da sanmıyorum Kuruyan kökleri de steril bir bıçakla kesebilirsiniz sorun olmaz
sevgiyle
sevgili denizcem ilgilendiğin için çok teşekkür ederim. ilk geldiğinde o pembe şeyler yoktu daha 2 gündür var. bende telaşlandim acaba bir sorun mu var diye. ama şimdi biraz rahatladim

denizcem beğendi.
bahar.aydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 10:26   #1607
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2014
kök çürümesi

İyi günler.
Ben de yeni orkide sahiplerindenim. orkidemin kökleri çürüdü ve sapı kurudu. ben de sitede yazanlara istinaden kökleri temizledim sapı kestim. köklere tarçın serptim. topragını değiştirirken tarçınları yıkayacak mıyım? bir de koklerın bazsı sarı bazısı beyaz üstü pembe. bu kökler sert hala. bu kökler çürümüş mü? kesmem gerekir mi? şimdiden teşekkürler.
Name:  AAA.jpg
Views: 4362
Size:  66.6 KB

dilek3587 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 10:32   #1608
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Işık gören kökler yeşil renk alır. Işık görmeyen köklerin beyaz olması normal.

Diğer taraftan, bazı sağlıklı bitkilerde o dediğiniz pembemsi renkten olabilir, özellikle bitkinin çiçekleri koyu renkteyse pek olası.

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 10:44   #1609
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sar-dunya Mesajı Göster
Işık gören kökler yeşil renk alır. Işık görmeyen köklerin beyaz olması normal.

Diğer taraftan, bazı sağlıklı bitkilerde o dediğiniz pembemsi renkten olabilir, özellikle bitkinin çiçekleri koyu renkteyse pek olası.
pEKİ SARI OLANLARI KESMEM LAZIM MI?

dilek3587 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 12:13   #1610
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dilek3587 Mesajı Göster
İyi günler.
Ben de yeni orkide sahiplerindenim. orkidemin kökleri çürüdü ve sapı kurudu. ben de sitede yazanlara istinaden kökleri temizledim sapı kestim. köklere tarçın serptim. topragını değiştirirken tarçınları yıkayacak mıyım? bir de koklerın bazsı sarı bazısı beyaz üstü pembe. bu kökler sert hala. bu kökler çürümüş mü? kesmem gerekir mi? şimdiden teşekkürler.
Eklenti 479059
Orkidenizin kökleri çürümüşe benzemiyor.. Çiçek sapının kuruması normal, köklere daha fazla müdaheleye gerek yok, yeniden saksılama yaparken kökleri ezmeden, saksının iç çevresinde olmasına, yani köklerin dışarıdan görünmesine olanak saglarsanız gözlemlemek için iyi olur. Sayın Sar-dunya'nın söylediği gibi, açık renk kökler iç kasımda kalmalarından sebep.. Sevgiler

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 12:50   #1611
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dilek3587 Mesajı Göster
İyi günler.
Eklenti 479059
Tarçını yıkamayın. Toprağa ektiğinizde kesik yerleri bakterilerden korumak için sürüyoruz onu..

Eski 28-03-2014, 16:34   #1612
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2014
Orkideme neler oldu? Sayfaları elimden geldiğince gezdim okudum. Orkidem hastamı oldu tam teşhis koyamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.
Orkide ikili olarak geldi birinin yaprakları önce delindi sonra hayata küstü döküldü sapı yarıya kurudu diğeri ise aynı yolda gidiyor. Köklerde kuruma olmuş gibi fazla sudan mı neden anlayamadım. Çok ilgilenemedim yanlış yaptığım şeylerde olmuş ama şuan ne durumda ne yapmam gerek karar veremedim.

Eklenen Resimler

horozibigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2014, 16:46   #1613
Yeni Üye

merhaba .forumdan okuduğum bilgilerle orkidemie biraz bakım yaptım.ama hala dogru yaptığım konusunda şüphelerım var .kökleri yumuşamıştı kestım .zarar görüp kırılan yaopraklarını da kestım gerıye kalan iki **** üç kökü olan,çok da sağlıklı olmayan yaprakları kaldı.resim de koydum ama kimse yorum yapmadı .işten çıkıp her gün biri yazmışmıdır diye bakıyorum ama yok.bana kim yardım edecek .

Eski 02-04-2014, 20:02   #1614
Yeni Üye

yldsbnl's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2014
acemiliğin minik yaprağı

Merhaba,
Forum sayesinde teorik olarak orkideme nasıl bakmam gerektiği konusunda bir sürü bilgi edindim. Lakin bu bilgileri edinmem biraz geç oldu.
Ocak ayında doğumgünümde işyerinden orkide hediye ettiler. İşyerinde odamda pencere olmadığı için eve getirdim. Dışarıda biraz üşütmüş olabilirim. Eve gelince bir farkettim ki içinde minik minik böcekler var. Hiçbir bilgim olmadığı için telaşla orkideyi dikkatle saksısından çıkarıp ılık suyun altında temizledim; bir de baktım ki bir sürü kök çürümüş ve harca yapışmış. Tek tek çürüyen kökleri kestim, harç malzemesini tek tek yıkadım ve tekrar saksıya yerleştirdim. Çiçekleri 3 hafta sonra sarardı ve döküldü; hatta ana sapı da sarardı; ben de budadım. Yanlışlıkla 3. boğumdan değil de 2. boğumdan budadığım için kendime çok kızdım.
Ancak umudu kesmedim ve haftada bir değişik sulama yöntemleri ile bakıma devam ettim. İki hafta önce minik bir yaprak verdi. Ne kadar sevindiğimi anlatamam. Neredeyse her gün kontrol edip konuşuyorum orkidemle
Ekte resmini ekliyorum. Sizce orkidem sağlıklı mı?

yldsbnl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2014, 20:13   #1615
Yeni Üye

yldsbnl's Avatar

Merhaba horozibigi,

İlk orkideme bakıyorum ve acemiyim ama yaptığım araştırmalarda bu resimleri daha önce gördüğüm Çiçek yanıklığı (Botrytis)'na benzettim. Çiçek yanığı yaygın bir mantar hastalığıymış ve her türlü mantar sorunu gibi bu da genellikle yüksek nem de veya çiçek üzerinde su damlacıkları kaldığında, yani su sebepli bir hastalıkmış. Tedaviye bitki çevresinin hava akımını artırarak ve nem seviyesi düşürülerek başlanması tavsiye ediliyor. Daha detaylı bilgiyi deneyimli forumdaşlardan ben de bekliyorum.

İyi akşamlar.

horozibigi beğendi.
Eski 02-04-2014, 20:15   #1616
Yeni Üye

yldsbnl's Avatar

Merhaba laylolla,

Ben de sizin durumunuzun benzerini yaşadım. Acemilikte yoldaşız gibi, ben şahsen kökleri temizleyip tekrar kabına yerleştirdim, haftada bir ve tercihen aynı gün sabah saatlerinde farklı sulama teknikleri deneyin, incelemeye devam edin suya ve sulama türüne nasıl tepki veriyor... doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın, pencere kenarında ise perdenin arkasında olması daha iyi. ayrıca pencere kenarı bazen fazla soğuk olabiliyor, bu çiçekler ise 18 ila 23 derece arasını seviyor... böceklenmeye de dikkat edin...

İyi akşamlar.

Eski 02-04-2014, 20:15   #1617
Yeni Üye

Merhabalar,

Uzunca bir süre üye olmadan takip ettikten sonra bugün yardımlarınıza başvurmayı istedim. Forumu baya okudum. Edindiğim bilgiyle tamamen kurumuş dalları steril bir şekilde kestim. Orkidem bende 1,5 yıldır var. İlk geldiğinde çok güzeldi sonra çok çanuk bir şekilde çöküşe geçti ve ben de nasıl bakılır bilmediğim için kendine gelemedi. En son 1 ay önce yerini değişip cam kenarına koydum ve yeni yaprak çıkarmaya başladı. Dibinden de küçücük bir oluşum var umarım daldır ve beni mutlu eder. Tahminim köklerinde temizlik yapmam gerektiği ama cidden bozarım zarar veririm diye çok korkuyorum. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?? Durumu nedir, daha iyi olması için bu durumdaki orkideye ne yapabilirim? Ve o dibindeki sizce de dal başlangıcı mı? Şimdiden çoook teşekkür ederim.

Düzenleyen Bereniko : 02-04-2014 saat 20:18 Neden: Fotoğraflardaki boyut sorunu
Bereniko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 08:16   #1618
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi laylolla Mesajı Göster
merhaba .forumdan okuduğum bilgilerle orkidemie biraz bakım yaptım.ama hala dogru yaptığım konusunda şüphelerım var .kökleri yumuşamıştı kestım .zarar görüp kırılan yaopraklarını da kestım gerıye kalan iki **** üç kökü olan,çok da sağlıklı olmayan yaprakları kaldı.resim de koydum ama kimse yorum yapmadı .işten çıkıp her gün biri yazmışmıdır diye bakıyorum ama yok.bana kim yardım edecek .
Sayın laylolla,
Keşke yaprakları kesmeseydiniz... Zaten yaprak kötü ise, ömrünü tamamladıgında düşüyor. Eğer mantari bir hastalık yoksa yaprak kesilmesi uygun değil..
Onun dışında saksının üzerinden görünen kadarı ile orkidenizin durumunu söylemek biraz zor. Saksı içeriğindeki köklerin durumu önemli. Saksının dışından içerideki köklerin yeşil oldugunu görebiliyor musunuz??
eger hiç kök görünmüyor ya da kökler kahverengileşmiş ise saksıdan çıkarıp bir kök durumuna bakın. Hatta o halini fotograflayın burada yardımcı olacak cok arkadaşımız var.
Önemli olan saksının içindeki köklerin saglıklı olması. Bir de saksı tamamen kurumadan sulamayın, orkideyi çürütmek, kurutmaktan daha kolay, sevgiler

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 09:50   #1619
Yeni Üye

yldsbnl's Avatar

Merhaba Seabert74,

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 Mesajı Göster
Sayın laylolla,
Saksının dışından içerideki köklerin yeşil oldugunu görebiliyor musunuz??
eger hiç kök görünmüyor ya da kökler kahverengileşmiş ise saksıdan çıkarıp bir kök durumuna bakın.
demişsiniz. Benim orkidemin maalesef saksı içinde hiç kökü yok şu anda olanlar sadece yüzeyde görünenler... saksı içinde kökün olmamasına rağmen yaprak vermesi acaba nasıl değerlendirilmeli? ocak ayından bu güne kadar üstte görünen kökler yavaş yavaş yaklaşık 2 cm civarında harcın içine doğru uzadı ancak davamı gelir mi? Bu aşamada ne yapmamı önerirsiniz?

Eski 03-04-2014, 16:03   #1620
Yeni Üye

orkidemin kökü

ben de aslında yapraklarını kesmemeyi düşünmüştüm ama muzur bi oğlum var bi kaç kere çiçeğimi düşürdü ve yaprağı kırıldı .o yuzden kestım yapraklarını kökü de çok iyi durumda değil ama yine de resmini çektim.köklerine de tarçın serptim(siteden okudum faydası olur diye).bakıp umut vermeniz dileğimle...
bir resimde yuvarlak içine aldığım kısımda sanki kök olusturacakmıs gibi .eger öyleyse onu kaybetmemek için ne yapabilirim.şimdiden çooook teşekkür ederim sağolun.[ATTACH]Name:  orkide2.jpg
Views: 2759
Size:  25.9 KB[/ATTACH]

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024