agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-02-2014, 13:46   #1531
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2014
Herkese merhaba ben yenimüye oldüm sırf orkidem icin.orkidrm birkac ay once bana hefiye geldi geldiginde cicekleri vardi daha sonra soldu ve dokuldu sonra bir cicekciye sordum oda dallari budamam gerektigini soylefi ve bende kestim.haftada bir kere orkide vitaminiyle sulama yapiyorum.sıkıntım size sormak istediğim orkidemin birkac gun once yapraklari sararmaya başladı dünde baktigimda kökleri ve dallarida saratmaya baslamıs cok endise ediyorum sizce neden olmuş olabilir yardimci olursaniz cok sevinirim.

Eklenen Resimler

sade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2014, 17:05   #1532
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-12-2011
sıvı gübreyi ne kadar koyuyorsunuz? miktarı fazla olabilir. kökleri yanmış gibi

esra_al Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2014, 18:47   #1533
Yeni Üye

Fatma Çakır's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2014
orkidemin gelişimi ve beyazlıklar

İyi akşamlar arkadaşlar daha önce minik bir çiçek sapı varken burada paylaşmıştım şimdi o gelişiyor. İki minik uç vardı onlar kök mü hala anlamadım yeni bir tane daha çıkıyor ve eski dalda hafif bir uç daha çıkmaya başlıyor gibi sizce bunlar nedir? Ayrıca niye beyazlıyor, kireçli su vermiyorum hazır su kullanıyorum haftada bir ve dallara değdirmemeye çalışıyorum ama niye beyazladı o sürgünler anlamadım?

Eklenen Resimler

Fatma Çakır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2014, 19:08   #1534
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatma Çakır Mesajı Göster
İyi akşamlar arkadaşlar daha önce minik bir çiçek sapı varken burada paylaşmıştım şimdi o gelişiyor. İki minik uç vardı onlar kök mü hala anlamadım yeni bir tane daha çıkıyor ve eski dalda hafif bir uç daha çıkmaya başlıyor gibi sizce bunlar nedir? Ayrıca niye beyazlıyor, kireçli su vermiyorum hazır su kullanıyorum haftada bir ve dallara değdirmemeye çalışıyorum ama niye beyazladı o sürgünler anlamadım?
Merhaba,

Gördüğüm kadarıyla bunlar kök. Beyazlama çok normal, kökün etrafında ölü hücrelerden oluşmuş bir kabuk o, insan derisinde olduğu gibi. Yeterince suyla temas ettiğinde suyu emerek şeffaflaştığını göreceksiniz. Yanılmıyorsam bu yapı kökün su ve besin alımında önem taşıyor.

Kireç tortusu kendini başka şekilde gösterir.

Daha ayrıntılı bilgi: Velamen - Wikipedia, the free encyclopedia

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2014, 00:20   #1535
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esra_al Mesajı Göster
sıvı gübreyi ne kadar koyuyorsunuz? miktarı fazla olabilir. kökleri yanmış gibi
Şişnin arkasında bir litreye bir kapak yazıyor ben haftada bir kere bir su bardaği kadar bu gübreyle suluyorum yani haxirlafigim suyu birkac seferde bitiriyorum. Birde benim evim küçük bebegim olduğundan dolayı cok sıcak orkidemde malesef peteklere cok yakın bu nedenle olmuş olabilirmi acaba

sade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2014, 07:15   #1536
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Sn Sade,
Bu beyazlıklar sıvı gübre kalıntısı.. Gübreli sulamayı azaltın. Yani her hafta gübre vermenize gerek yok. Yıllarca orkidesine su dışında hiçbirşey vermeyen arkadaslarım var, inanın çiçekleri yarışacak güzellikte..
Gübreleme tanımından daha da seyrelterek kullanın ve bir süre sadece su verin. Ayrıca da ara sıra hava almasına dikkat edin.
Ben yeni gelen sürgünlerin çiçek sapı oldugunu düşündüm, kısmet

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2014, 08:46   #1537
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-01-2014
Forma yeni yeni adapte olabildim
Dün yolum üzeri olan bir çiçekçiye, yosun almak için uğradım birde ne göreyim içerde birkaç tane orkide var 100 tl olan orkidelerinde çiçekleri hiçte iç açıcı değillerdi, çiçekleri pörsümüştü, ama adam hala fiyatında ısrar ediyordu...
Birden aklıma çiçekleri geçen orkideleri ne yaptıklarını sordum, onlarda attıklarını söyledi ve köşeden bir tane atmak üzere olan mavi bir orkide çıkardı saksısıyla,
Bende, orkidelerde mavi renk olmadığını söyledim boya zannımca dedim, adamda doğruladı, baktıki biraz bilgim var (aman ne bilgi), ısrarla orkideyi bana verdi zaten atacaktım dedi, bende malzemem olmadığını söyledim, aslında almayı istiyordum ama gerçekten malzemem yaktu, adam ısrarla verince aldım, yarım saat yürüyüşle eve kadar geçen zamanda hep ''ne yapabilirim'' diye düşündüm ve şöyle yaptım,
-evde saksısından çıkardım(çok sulanmıştı çok ıslaktı kökleri),bi güzel köklerini temizledim, yumuşamış iki çiçek sapını kökünden kestim, tarçın sürdüm
-köklerini tarçınladım
-havlu peçeteye köklerinin suyunu emdirdikten sonra tarçınladım, bu arada köklerde mavi boya vardı!!!
-eşimin''bu ne çiçek çılgınlığı'' dememesi için onu saklamam gerekti, iş yerine götürüp orada bakımını yapacaktım, öylede yaptım
-yaprakları gazete kağıdına sarmaya uygundu, sardım ve çantama bıraktım,
-toprak nerden bulabilirim diye düşüncelere daldım ''netten istesem haftasonu gelir, ben haftasonuna kadar ne yapabilirim falan filan, (en kötü ihtimal)
-netten Ankara menşeili bir adres buldum, akşam 20'de telf. açtım cevap veren oldu toprak istedim, (kabuk ve ponza taşı varmış!!!)
-işe geldim geçiçi olarak hazır çiçek toprağına orkideyi diktim, saksıyı zaten akşam çamaşır suyu ile temizlemiştim, iyi birde fısfıs buldum
-işte böyleee, deneyim için iyi süreçler...
Orkide çok dayanıklı bir bitki ondan korkmuyorum, en azından lobelya tohumu gibi değil

hatice p. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2014, 10:07   #1538
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Sevgili Cihannuma...
Bence çiçek topragında tutmayın orkidenizi.. Hiçbirşey bulamasanız da, yapı marketlerde orkide karışımı var. Torf içermeyen hazır bir karışım alabilirsiniz. Agaç kabugu vs içeren bir karışım olmalı..
Ama torf veya bahçe topragında tutmayın bitkinizi..
sevgiler

Eski 20-02-2014, 22:42   #1539
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-06-2013
Merhabalar,
Arkadaşlar bana yardımcı olabilir misiniz lütfen??

Ofisime yaklaşık 2 yıl önce hediye aldığım çiçekli bakımlı bir orkidem var. Baya araştırma yaptım ve merakta saldım orkide bakımına.. Ama bir türlü çiçek açtıramayıp 4 tane yavru aldım. son iki yavrum üzerinde duruyor.. Ama asıl beni huzursuz eden orkidemin 2-3 yaprağında buruşuk güçsüz bir hal oluştu. yaklaşık 2-3 aydır.. kendini saldı bu 2-3 yaprak.. bu nedendir ne yapmamı tavsiye edersiniz?

mss2013 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2014, 08:55   #1540
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Sn mss2013,
O yavrulara keiki deniyor ki aslında birçok orkide severin çogaltmak için istediği şey başınıza gelmiş. Keikileri yaklaşık 3-4 kök çıkardıktan sonra ayırıp yeni saksıya dikebilirsiniz.
Ancak bazı orkideler ölmek üzere iken de son bir nefesle çiçek ya da keiki yapma durumuna girebiliyor.
Sizin orkidenizin kök durumunu incelemenizi ve buraya bir fotograf eklemenizi öneririm. Yardımcı olacak çok deneyimli arkadaşlarımız var,
sevgiler

cicek2000 ve sakdag beğendi.
Eski 21-02-2014, 21:02   #1541
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2014
arkadaşlar bugün orkide toprağı için gittiğim çiçekçide çiçeklerini dökmüş bi orkide gördüm buarada muşta yaşıyoruz çiçekci dışardan bi yerden getidi halini görseydiniz acırdınız soğuktan donmuş ve günlerce su verilmemiş belkide ay olmuştur 5lira verdim aldım sorum şu eve getirdikten sonra yaprakları buzdan çözüldü ama pörsümüş yumuşacık bi halde saksının içinde kurumuş kökler var sağlamlardanda var acaba bu orkide yaşarmı lütfen cvp verirseniz çok sevinirim bu arada fotoğraf nereden ekleniyor bilmiyorum göstermeyide çok isterdim

ELLVAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2014, 00:22   #1542
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2013
Merhabalar,
Orkidemin yaprağı fotoğraflardaki gibi sararmaya ve kurumaya başladı neden olabilir ?? Yardımcı olunn lütfen. Çiçeklerinde de açmayan tomurcuk vardı kocaman öylece kaldı ne zamandır ne soluyor ne açılıyor anlayamadım neden olduğunu

Eklenen Resimler

ayln Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2014, 11:19   #1543
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 Mesajı Göster
Sn mss2013,
O yavrulara keiki deniyor ki aslında birçok orkide severin çogaltmak için istediği şey başınıza gelmiş. Keikileri yaklaşık 3-4 kök çıkardıktan sonra ayırıp yeni saksıya dikebilirsiniz.
Ancak bazı orkideler ölmek üzere iken de son bir nefesle çiçek ya da keiki yapma durumuna girebiliyor.
Sizin orkidenizin kök durumunu incelemenizi ve buraya bir fotograf eklemenizi öneririm. Yardımcı olacak çok deneyimli arkadaşlarımız var,
sevgiler
Merhabalar,
Öncelikle nazik cevabınız için teşekkür ederim..
Evet keiki oluşumu biliyorum.. ve bahsettiğiniz gibi ölümüne yakın keiki verilir deniliyor onuda duymuştum işte ondan korkuyorum ölmesinden..

ben size önce bir normal fotoğrafını paylaşayım isterseniz pazartesi şirkete gidince.. daha sonra gerekirse köklerini açarız.. köklerini açtığımızda sıkıntı olmaz mı acaba?

mss2013 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2014, 13:41   #1544
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2014
arkadaşlar bugün orkide toprağı için gittiğim çiçekçide çiçeklerini dökmüş bi orkide gördüm buarada muşta yaşıyoruz çiçekci dışardan bi yerden getidi halini görseydiniz acırdınız soğuktan donmuş ve günlerce su verilmemiş belkide ay olmuştur 5lira verdim aldım sorum şu eve getirdikten sonra yaprakları buzdan çözüldü ama pörsümüş yumuşacık bi halde saksının içinde kurumuş kökler var sağlamlardanda var acaba bu orkide yaşarmı lütfen cvp verirseniz çok sevinirim bu arada fotoğraf nereden ekleniyor bilmiyorum göstermeyide çok isterdim soruyu tekrar yazıyorum lütfen bi fikri olan varmı

ELLVAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2014, 12:14   #1545
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-10-2013
orkidelere evde hazırladığımız enzimden verebilirmiyiz

ocak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2014, 21:58   #1546
Ağaç Dostu

gizsu's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2011
Galeri: 8
Bu orkide hakkında bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim ne yapmam gerektiğini bilmiyorum..

Eklenen Resimler

gizsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2014, 22:20   #1547
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gizsu Mesajı Göster
Bu orkide hakkında bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim ne yapmam gerektiğini bilmiyorum..
Görünen o ki steril ortamda büyüyen bir bitki bu. Kapağı açtınız mı?
Eğer açtıysanız sphagnum yosunu gibi bir ortama aktarmalısınız, zira küflenme potansiyeli yüksek bir jelin içinde yaşıyor olmalı...ancak bitkinin büyüklüğünden görebileceğiniz kadarıyla başarı şansınız çok yüksek olmayacak.

Açmadıysanız direkt güneş almayan ama aydınlık bir yerde bir süre daha bakın. Bu aşamada su ve gübre gerekmeyecek.

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2014, 19:19   #1548
Yeni Üye

cink2's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2012
merhaba, bol çiçekli yeşil günler, orkidem sağlıklı görünüyor acaba sağlıklı mı? fakat açamadı. ne yapmam gerek.

Eklenen Resimler

cink2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 07:59   #1549
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihannuma11 Mesajı Göster
Orkide toprağımın yarın gelmesini umuyorum...
Bana öyle bir orkide harcı geldiki sormayın, telefonla içeriğini öğrenmiştim ama görmeden olmuyormuş, belkide iyi gelir orkidelere bilmiyorum karışım şöyle, ufak ufak ince ince ağaç kabuğununda kabuğu sanırım, içinde miniminnacık ponza aşı parçaları var, bende içine mangal kömürüde kattım birazcık...
Elekte eleyerek iri tanelerini katmaya çalıştım, sorunum şu, sulayınca su bu karışımı kaldırıyor, su dolu kabın içinde harcı zor tuttum valla, suya daldırdığım kapta o kadar geniş değildi,
Orkidelerimi makus talihleriyle başbaşa bırakıyorum...

Eski 26-02-2014, 08:17   #1550
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

sn cihannuma...
Elinizdeki karışım inanın ki torf ya da topraktan çok daha uygun bir karışım, merak etmeyin.
Orkideniz çok büyük değillse, daldırma esnasında saksının içi hemen ıslanacagı için saksı harcı yerinden oynayabilir.
Suya daldırırken kök ve harcın dagılıp yerinden oynamaması için kökü baş parmaklarınızla tutabilirsiniz. Ardından 10 dk sonra saksı altında biriken suyu da dökerseniz, sulama işi tamamlanmış demektir,
Sevgiler

hatice p. beğendi.
Eski 26-02-2014, 09:18   #1551
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2014
Merhabalar,
uzunca bıir süredir orkidelerimle sorun yaşıyorum. Forumu sık sık okudum, yabancı blog ve vıdeolardan faydalanmaya çalıştım ancak yeterli olamıyorum çiçeklerim için. 2013 haziranında 5 tane phal. aldım ikea'dan. Her şey gayet iyiydi ta ki ben 5 ay sonra Türkiye'ye gidene kadar. Iki ay bitkilerim bakımsız kaldı ancak döndüğümde hala yeşillerdi. Buarada orkide gübresi de almiştim ve tatil öncesinde birkaç defa talimatlara uygun şekilde kullanmıştım. Dönüşte de bakımsız kaldıklarını düşünerek biraz sıkça uyguladım sanırım. Çiçeklerim yeni çiçek açmaya başlamışlardı ve çok ilginç bir şekilde beşi de hızla kurudular. Ben de okuduklarım doğrultusunda kökten budadım. Bir tanesi giderek kötüleşiyordu. Koklerinin hepsini kesmek zorunda kaldim. Bir cam kavanoza yerleştirdim ve deiçerisine kök kısmına değmeyecek şekilde su koydum ve temiz bir şeffaf çöp poşetiyle sardım. Ancak bu daha da kötü sonuç verdi. Yapraklar iyice yumuşadı ben de eski kabına geri yerleştirdim köksüz bir şekilde. Yaklaşık bir haftadır da diğer dört orkidenin yapraklarının kenarlarından yenmiş gibi tırtıklı bir görüntü var. Forumda daha önce buna yeni yaprak oluştuğu için böyle olabileceği ve önemsenmemesi gerektiği şeklinde cevap verilmiş. Ben de önemsemedim ancak şimdi yapraklarda beyaz noktalar-önünde ve arkasında- çukurluklar ve geniş yarılmalar var. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Eğer herhangi bir hastalık oluştuysa her şeyi yapmaya hazırım kurtarmak için.

Nuni_wien Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 11:31   #1552
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Sayın Nuni_wien, fotoğraf olmadan bir şey söylemek zor, eğer ekleyebilirseniz daha doğru yanıtlar alabilirsiniz. Öncelikle bitkiler 2 ay susuz kalmış, normale dönmelerini beklemeden gübre verdiğiniz için de bitkiler yanmış olabilir. Uzun süreli susuzluk sonrası sadece topraktaki değil, bitkideki su miktarı da azalmış olduğundan ister istemez aldığı gübre konsantrasyonu artmış, bitkiye fazla gelmiş olabilir. Yine aynı şekilde susuzluk sonrası hücreler bir anda su alıp şiştiklerinden yapraklarda yarılmalara sebep olmuş olabilir. Köklerde çürüme yoksa budamanız kötü olmuş, yetişkin bitkinin gelişmiş köklere ihtiyacı vardır. Yapraklardaki kenarları yenmiş tırtıklı görüntü hakkında hiç bir fikrim yok. Phalaenopsislerde belli bir yaprak sayısı yok, yeni yaprak oluşurken eskilerde bir değişiklik olmuyor bu nedenle. Vakti gelen alt yapraklar sararmaya başlıyor ve kuruyor.
Çözüm olarak bir şeyler önerilebilir ancak şu aşamada işiniz biraz zor. Suyun üzerinde tutarak köklenmeyi sağlayabildiklerini söyleyenler var (siz de bahsetmişsiniz), ne derece faydası olur bilmiyorum ama kök kısmını sphagnum (turba yosunu) ile sarabilirsiniz veya belki bu gibi durlarda iba kullanılabiliyordur, araştırmak lazım. Köksüz phalaenopsis köklendirmekle ilgili bir tecrübe yaşamadığımı da belirtirim, umarım işe yarayabilecek çözüm önerileri alırsınız.

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 12:50   #1553
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Merhabalar,
Haftasonu kıkardeşim orkidesini verdi bana; " Al bunu iyileştir " diye ...
"Ben temizlik&tarcınlama işini yaptım" dedi..
Baktım ; sıfır kök !!

Spagnum bulamadım, bu arada 1 gün spreylediğim buzdolabı poşetini köküne sardım, o şekilde durdu.. Dün de hazır orkide harcına diktim..
Bugün aklıma geldi;
Oluşan keikileri ayırmadan evvel sargı bezine sarıp köklendirmeyi hızlandıranları duymuştum.
Akşama bu kökü sargı bezine sarıp yeniden eksem diyorum, ne dersiniz??
Dediğim gibi kök yok, umarım oluşmasına yardımcı olurum

Eski 26-02-2014, 14:06   #1554
Ağaç Dostu

Sargı bezi havadardır vede sık sık nemlendirilirse bence mantıken olabilir, bu aşamada deneyde yapılabilir
Sargı bezine (nemli) sarıp, yine kök kısmını anı zamanda poşete koyup sıcak bir yere bırakmak....

Eski 26-02-2014, 14:11   #1555
Ağaç Dostu

Hatta hazır yağmurlar yağıyorken, yağmur suyu biriktir ve nemlendirmesini o sudan yap
Bugün orkidelerim yağmur gördü
Normal yaşamlarına uygun olarak yağmur suyu şart, biriktirebilirsem yağmur suyu biriktirmeyi düşünüyorum...

Eski 26-02-2014, 15:50   #1556
Yeni Üye

Tekrar merhaba,
öncelikle ilgilenip cevap verdiginiz icin tesekkur ederim. Resmi ekliyorum; umarim anlasilabilir boyuttadir.

Eklenen Resimler

Eski 26-02-2014, 16:17   #1557
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Sayın Nuni_wien, durum o kadar da kötü değil gibi Yarıklar sorun yaratmaz, bazen kökler bile yaprakları yarabiliyor. Çukurluk ve tırtıklar da mekanik hasar gibi duruyor, belki birileri yaprakların tadına bakmış olabilir siz yokken. Hepsi köksüz değil anladığım kadarıyla. Beyazlıkları tam göremedim ama sadece leke gibi duruyor bu boydaki fotoğrafta, yine de bir unlu bit kontrolü yapın isterseniz. Ben toparlanacaklarını düşünüyorum, fakat son fotoğraftaki gidici olabilir. Kolay gelsin

Seabert74 beğendi.
dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 16:44   #1558
Yeni Üye

Tesekkur ederim cevabiniz icin. Tirtiklar çok yeniler; birkac gun icerisinde oluştu. Ben önce en belirgin olanını fark ettim ve yapraklara kazara kendimin zarar vermiş olabıleceğini düşündüm. Ancak daha sonra dıger yaprakların da aynı şekilde kenarlardan küçük küçük zarar gördüğünü anladım. Beyazlıklar maalesefki resimde leke gibi görünmüş ama dokulu bir yapıdalar. Ellediğimde şişkince hissediyorum.
En son resimdeki orkidenin kökleri çürümüştü ve ağır bir koku da vardı. Bu sebeple bütün köklerini budamam zorunda kaldım ancak kavanoza koymadan önce daha iyi durumdaydı. İnşallah kurtarabilirim.

Eski 02-03-2014, 17:11   #1559
Ağaç Dostu

eticin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2007
phallerim tomurcuklandı ancak açmadan büzüşüp dökülüyorlar, daha önce böyle bir durum olmamıştı. sebebini bilen var mı acaba?

eticin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2014, 18:29   #1560
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-10-2013
sayın dinazor pahallerin sulama suyuna evde hazırladığımız enzimden 1 -2 damla damlata bilirmiyiz

ocak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024