agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-01-2014, 13:27   #1501
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
fotoğrafların devamı...

Eklenen Resimler

maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2014, 14:27   #1502
Yeni Üye

ela baral's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2014
Merhaba...
Siteye yeni üye oldum ki dün aldığım orkide (Phalaenopsis) plastik şeffaf saksı içerisinde gayet sevimli duruyor.Çok narin bir görüntüsü var doğru bakım yapmak adına engin bilgilerinize ihtiyacım var.Sulama kısmı için bana plastik saksısı ile beraber seramik saksıya koymam ve seramik saksıyı su ile doldurmam söylendi.Doğru bilgileri paylaşırsanız sevinir saygılarımı sunarım...

ela baral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2014, 17:40   #1503
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ela baral Mesajı Göster
Merhaba...
Siteye yeni üye oldum ki dün aldığım orkide (Phalaenopsis) plastik şeffaf saksı içerisinde gayet sevimli duruyor.Çok narin bir görüntüsü var doğru bakım yapmak adına engin bilgilerinize ihtiyacım var.Sulama kısmı için bana plastik saksısı ile beraber seramik saksıya koymam ve seramik saksıyı su ile doldurmam söylendi.Doğru bilgileri paylaşırsanız sevinir saygılarımı sunarım...
Merhaba sn.ela baral,
Oncelikle agaclar.net'e hosgeldiniz.Orkdienin genel bakim bilgileri basligini incelerseniz oradan sulama hakkindaki bilgileri bulabilirsiniz.
Sn.praecox'tan alıntıdır
orkide sulamak da biraz deneyim işidir. bardak kaşık ml veya litre cinsinden bir değer vermek sanırım hiç bir bitki için normal değildir.Ben alta linki koydum ancak genel olarak basliklara goz attiginizda orkideler hakkindaki cogu sorunun cevabini bulabileceginizi goreceksiniz.

orkide saksı harcı özeliklede çam kabukları v.b. şeyler içeriyor ise üsten bir bardak su dahi verseniz yeterli sulama yapılmamış olacaktır, zira bu su kuru substratın üzerinden akıp saksıdan süzülecektir.

en iyi yöntem, özelikle de kış aylarında bitkinin yaprak ve yaprak aralarına su gelmiyecek şekilde bir kova dolusu suya daldırıp tüm kabarcıkların çıkmasını beklemek olacaktır.

sonrası saksıyı sudan çıkartıp fazla suyun süzülmesini bekleyin ve eski yerine koyun.

Seabert74 beğendi.

Düzenleyen Charlaux : 18-01-2014 saat 13:42
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2014, 22:28   #1504
Ağaç Dostu

Ludisa Excellence's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Galeri: 19
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
...
orkide saksı harcı özeliklede çam kabukları v.b. şeyler içeriyor ise üsten bir bardak su dahi verseniz yeterli sulama yapılmamış olacaktır, zira bu su kuru substratın üzerinden akıp saksıdan süzülecektir.

en iyi yöntem, özelikle de kış aylarında bitkinin yaprak ve yaprak aralarına su gelmiyecek şekilde bir kova dolusu suya daldırıp tüm kabarcıkların çıkmasını beklemek olacaktır.

sonrası saksıyı sudan çıkartıp fazla suyun süzülmesini bekleyin ve eski yerine koyun.
Çevremde en azından birden farklı tür/cins/varyete/renk/çeşit (vs. ne derseniz artık) orkide yetiştiren insanlardan gelen en sık soru;
özellikle sadece phal. lerde kök çürüklüğü konusu iken, yazılan güncel makaleleri taradığımda bir çok orkide türünün kök sisteminde yaşayan yararlı bir çok çok küçük mantarların ( ki bunlara mycorrhiza diyoruz) birbirleri ile rekabete girip diğer bir farklı türü, öldürebileceği konusu.
Yani siz bir kovada özellikle Cattleya larınızla ( ki cattleya kimi makalade zorunlu mycorrhizal olmadığı yazsa da) birlikte phal. lerinizi sular iseniz phal lin kök sizteminde ki mycorrhiza lar kısa süre sonra Cattleya nın mycorrhiza lan sistemi etkisinde kalıp ölecektir, az bir ihtimal cattleya nın da bu savaştan yenik düşmesi.
Özellikle fazla çeşit de orkide bakıp bir tek phal. leri öldürenlere siz bunları nasıl suluyorsunuz diye sorduğum da <<kovayı doldurup, daldırıp çıkarıyoruz, internetten öyle okuduk>> cevabı beni bu sorunu anlama da tatmin eder nitelikte.
Ha şimdi biri de çıkar aynı saksıda hem catt. hem phal resmi koyarsa şaşmam doğrusu Bunlar sadece yapılan akademik çalışmalardan, benim paylaşmak istediğim kadarı.

Bu tarz bir sulamada bence asıl sorun yararlı mantarların rekabetinden ziyade zararlı mikroorganizmaların hasta bitkiden sağlıklı bitkiye bulaşması (ki buna da konteminasyon diyoruz). Bu tarz bir sulama da en azından hasta bitkileri en sona saklamak ve aynı suyu tekrar tekrar kullanmamak konteminasyon riskini düşürecektir.

Tüm bunlarla birlikte bir kaç buz kalıbının dahi (neden buz kalıbı onu ben de bilmiyorum, belki de bu reklamı yapan firma kendi adı ile çağrışım yapmak istedi) haftada da bir, bir saksı pahal le yetebileceği söylenirken, genel düşünce (en azından benim okuduklarım kadarı ile) üst ten yeteri kadar sulama şeklindedir ki bu şekilde üsten yeteri kadar sulamayı harcı akan su altında 15 20 sn kadar yıkamak olarak tanımlaya bilirim. Bu yöntemin yararı kesinlikle çok fazla, fakat şu geçirdiğimiz yağmursuz kurak günleri göz önüne alırsak elbetteki pratik değil!
saygılar.

sar-dunya beğendi.
Ludisa Excellence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2014, 10:53   #1505
Yeni Üye

Fatma Çakır's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2014
Wink orkideme ne oldu?

Arkadaşlar orkideme geçen hafta su vermiştim bir hafta sadece üstten fısfısladım yapraklara getirmeden, bugün bolca su vermek için elime aldığımda kökler böyle beyaz beyazdı, acaba bu hastalık mı yoksa kurumaya mı başlıyormuş ?
Bir de ikinci resimde dikkat ederseniz çiçek sapım yaprağın altında kaldı yan gelişiyor, kırılır diye elleyemedim ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

Fatma Çakır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2014, 11:41   #1506
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
sn fatma cakir orkideniz gayet saglikli hatta kökler sefaf saksinin icinde gelisim gösteriyor.
köklerin o sekil beyaz gibi rengi olmasi bana göre bir sorun degil cünkü benim orkidelerimde aynisi oluyor su verdiginiz de dikkat edin yesil oluyor susuzluktandir o.

DİKKAT: cicek sapini bana göre hic ellemeyin ben gecenlerde bir hata yaptim cicek sapini meyil vermek icin elledim ve kirdim o yüzden dikkat edin taze cicek saplari cok kirilganlar.

sevgilerimle

Fatma Çakır beğendi.
shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2014, 15:18   #1507
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ludisa Excellence Mesajı Göster
Çevremde en azından birden farklı tür/cins/varyete/renk/çeşit (vs. ne derseniz artık) orkide yetiştiren insanlardan gelen en sık soru;
özellikle sadece phal. lerde kök çürüklüğü konusu iken, yazılan güncel makaleleri taradığımda bir çok orkide türünün kök sisteminde yaşayan yararlı bir çok çok küçük mantarların ( ki bunlara mycorrhiza diyoruz) birbirleri ile rekabete girip diğer bir farklı türü, öldürebileceği konusu.
Yani siz bir kovada özellikle Cattleya larınızla ( ki cattleya kimi makalade zorunlu mycorrhizal olmadığı yazsa da) birlikte phal. lerinizi sular iseniz phal lin kök sizteminde ki mycorrhiza lar kısa süre sonra Cattleya nın mycorrhiza lan sistemi etkisinde kalıp ölecektir, az bir ihtimal cattleya nın da bu savaştan yenik düşmesi.
Özellikle fazla çeşit de orkide bakıp bir tek phal. leri öldürenlere siz bunları nasıl suluyorsunuz diye sorduğum da <<kovayı doldurup, daldırıp çıkarıyoruz, internetten öyle okuduk>> cevabı beni bu sorunu anlama da tatmin eder nitelikte.
Ha şimdi biri de çıkar aynı saksıda hem catt. hem phal resmi koyarsa şaşmam doğrusu Bunlar sadece yapılan akademik çalışmalardan, benim paylaşmak istediğim kadarı.

Bu tarz bir sulamada bence asıl sorun yararlı mantarların rekabetinden ziyade zararlı mikroorganizmaların hasta bitkiden sağlıklı bitkiye bulaşması (ki buna da konteminasyon diyoruz). Bu tarz bir sulama da en azından hasta bitkileri en sona saklamak ve aynı suyu tekrar tekrar kullanmamak konteminasyon riskini düşürecektir.

Tüm bunlarla birlikte bir kaç buz kalıbının dahi (neden buz kalıbı onu ben de bilmiyorum, belki de bu reklamı yapan firma kendi adı ile çağrışım yapmak istedi) haftada da bir, bir saksı pahal le yetebileceği söylenirken, genel düşünce (en azından benim okuduklarım kadarı ile) üst ten yeteri kadar sulama şeklindedir ki bu şekilde üsten yeteri kadar sulamayı harcı akan su altında 15 20 sn kadar yıkamak olarak tanımlaya bilirim. Bu yöntemin yararı kesinlikle çok fazla, fakat şu geçirdiğimiz yağmursuz kurak günleri göz önüne alırsak elbetteki pratik değil!
saygılar.
Merhaba sn.Ludisa Excellence,
Öncelikle teşekkür ederim,sayenizde yeni bir bilgi öğrenmii olduğum.Benim merak ettiğimse şudur;üstten sulayınca kökler de su alır mı,ayrıca kökleri çürümeye yüz tutmuş orkidemizde de bunu uygulayabilir miyiz ? Son olarak ağaç kabuklarını kaynatmanın nem kapasitesini arttırdığıno okudum,sizce uygulanmalı mı ?
Sevgiler

hatice p. beğendi.
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2014, 17:26   #1508
Ağaç Dostu

Ludisa Excellence's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Galeri: 19
Merhaba sn. Charlaux,
Sonuçta orkide acemileri adlı bir başlıkta, konuya yeni yeni ilgi duyan yetiştiricilerin heveslerini kırmamak adına konuyu çokta dallandırmamak istesem de; sanırım bu konuda şu ayırımı da yapmak gerekli ki oda; yetitirdiğiniz orkidenin ağaç üzerinde asalak olmadan (epiphytal) ve ya toprakta karasal olarak (terrestiral) ya da bazı cym türleri gibi yarı terrestiral olduğunu göz önünde aldığımız da, köklerin su ve tuz isteğidir ki, bu istekleri karşılamak için her çeşit için farklı harç karışımları, gübreleme ve en önelisi farklı sulama rejimleri uygulanır.

Bahsettiğimiz sulama konusunda küçük bir örnek verecek olursam, örneğin epiphytal olan phal leri iki sulama arasında bir saksı harcının tamamen kuruması tavsiye edilse de bu aynı uygulamayı phaph. lara yapmak zamanla kök sisteminde geri dönülmez ciddi sorunlara yol açar. Yani phaph. ların harçlarını hafif nemli tutmakta fayda varken phal lerde de (her ne kadar şimdiye kadar suyun içinde çiçeklenmiş renk renk phal ler görmüş olsam da) bu durum tam tersi. Bunu tam olarak nasıl açıklamak gerekli bilmiyorum phal türleri köklerinin kuru kalmasını ister deyip atamazsınız lakin marketten aldığınız phal zaten tür değil.

Sorularınız hakkında ki düşüncelerimi söylemeden evvel bu konudaki son yorumum saksı harcı, gübreleme, ışık ve özellikle sulama her hobicinin kendi becerisi ve tecrübesi dahilindedir, daldırmak ta, üsten sulamak ta, sisleme yapmakta, suyun içinde çiçeklendirmek te her kişinin kendi tecrübesi ve tavsiyesidir.

Alıntı:
üstten sulayınca kökler de su alır mı,ayrıca kökleri çürümeye yüz tutmuş orkidemizde de bunu uygulayabilir miyiz ?
Bunun kararını siz, bitkiyi diktiğiniz saksı harcına göre vermelisiniz. Oldu ki bitki hiç sulanmadı ( örneğin komşuya emanet ettiniz ve oda sulamamış atıyorum 15 gün temmuz ayı) o zaman yapılacak tek şey bir kova suya bitkiyi 3-5 saat yatırmak olur ya da bir gece boyunca. Ama genel olarak yeterli mi dir, bence evet. Kökleri çürümeye yüz tutmuş bitki de ise ( gerkli bakımı yaptıktan sonra, ve kök boğazını nemli tutacak, yosun, sphag., gazlı bez vb. şeylerle şeylerle sardıktan sonra diyeceğim ama buradaki paradoks nemli tutmak! çürümeyi bastırmak için öncesinde bir süre kuruda kalması gerekir) yine bence yeterlidir.

Alıntı:
Son olarak ağaç kabuklarını kaynatmanın nem kapasitesini arttırdığın okudum,sizce uygulanmalı mı ?
Kabuktaki parazitleri ve özellikle reçineyi atmak için mantıklı ama çok fazla bir orkidem yok ve harcadığım suyu dert etmiyorsam saksı harcını çabuk kuruyan su tutmayan malzemelerden seçerdim, kullandığım malzemelerin su tutmasını istemezdim ve bunun için kaynatmazdım Ama yinede phaph. lar da vs. denemek olabilir ki buradaki bence en büyük sıkıntı kaynatılıp ıslanan kabuğun hızlı bir şekil de mikroorganizma lar tarafından ayrışması ki buda pek istenmeyen bir durum, bu ayrışma neticesinde ki ürünlerin bir kısmını bitki kullansa da ( ki bitkiden bitkiye değişir) uzun ve ya kısa vade de kökler için sorun olur kaldı ki üsten saksı harcını 15 20 sn yıkayarak sulamanın asıl sebeplerinden biri, bu mikroorganizmaların açığa çıkardığı bu azotlu tuzların bir kısmını uzaklaştırıp özellikle pH yı dengelemektir.

Saygılarımla.

phal: Phalaenopsis
phaph: Phaphipedalum

Ludisa Excellence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2014, 18:20   #1509
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2013
Arkadaşlar orkidenin köklerinden salep tozu elde ediliyormuş diye duymuştum acaba be derece doğrudur anlayamadım da nasıl oluyor bilen var mı bilen arkadaşlar cevap verirler mi çok teşekkür ederim.

uzer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2014, 10:13   #1510
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-06-2013
Merhabalar,
yaklaşık 2 yıldır baktığım ama bir türlü çiçek açtıramayıp 4 tane yavru aldığım orkidemin bir iki yaptağında buruşuk güçsüz bir hal oluştu. bu nedendir ne yapmamı tavsiye edersiniz?

mss2013 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2014, 10:33   #1511
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2012
Arkadaşlar bendede uzun zamandır baktığım orkidelerim var en son çiçekleri döküldükten sonra 3. boğumdan çiçek dallarını kestim sonrasında kestiğim dallarından kenarlarından gene çiçek açtılar ama yeni çiçek dalları ve çiçekleri çok çelimsiz oldular sizde çiçek açan dalları komple kessem ve yeni dal vermelerini sağlasam nasıl olur yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

antiaging Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2014, 14:55   #1512
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-12-2013
orkidemin köklerine ne olmuş

Merhaba,
Yaklaşık 2 aydır bende olan orkideciği kaybetmemek için hala bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Orkidemin dışta kalan köklerine bir şeyler oldu. Çok anlamadığım için spreyle sulamaya başladım. kurudugunu tahmin ediyorum. sizce doğru mu yapıyorum.
bir de bugün orkidemin bir çiçeği koptu. çiçeğin güçsüzleştiğini hissettim nedense, üzüldüm.

Eklenen Resimler

ufunkitos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2014, 16:27   #1513
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Dışta kalan kökler, kendilerine kuru gelen bir ortama geldikleri için kuruyorlar sanırım. Diğer taraftan içteki kökleri gayet sağlıklı görünüyorlar.

Üstte belirttiğim ortam değişikliği kuruma nedeni olabilir. Kuruma derken çiçeğin değil ikinci resimdeki tomurcuğun kurumasından bahsediyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ufunkitos Mesajı Göster
Merhaba,
Yaklaşık 2 aydır bende olan orkideciği kaybetmemek için hala bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Orkidemin dışta kalan köklerine bir şeyler oldu. Çok anlamadığım için spreyle sulamaya başladım. kurudugunu tahmin ediyorum. sizce doğru mu yapıyorum.
bir de bugün orkidemin bir çiçeği koptu. çiçeğin güçsüzleştiğini hissettim nedense, üzüldüm.

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2014, 08:55   #1514
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
1 ay önce orkidemle ilgili kafama takılanları şu mesajda sormuştum :

Orkide acemileri ve heveslilerin soru(n)ları

SOn halini paylaşmak istedim sizlerle

Name:  2014-01-28 11.24.05.jpg
Views: 5128
Size:  70.0 KB

kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2014, 09:16   #1515
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2013
Merhaba,
Yaklaşık 1 hafta önce orkidemi düşürdüm hemde bayağı yükek bir yerden şükür ki kırılmadı sadece 1 yaprağı kırıldı ve toprağı döküldü bende dikkatsizce alıp geri koydum sonrasında tomurcukları sararıp dökülmeye başladı (bir kaç yeni açmış çiçeği ve tomurcuğu vardı) çiçeklerde şimdilik bir sorun yok gibi ama bir yaprağının tam dip kısmında beyazlıklar oluşmuş ve yaprak sararmış hafif bazı köklerindede sararma var. ne yapmalıyım mantar olabilir mi? yeni toprak alıp değiştirmeyi o yaprağı kesip sararmış kökleride temizlemeyi düşünüyorum lütfenn yardımcı olun

ayln Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2014, 23:55   #1516
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2013
Merhabalar,
Öncelikle ilk orkide yetiştirme deneyimim olduğu için bilgisizliğimin kusuruna bakmayın. Bundan üç ay önce phal. türünde bir orkide hediye aldım. orkide geldikten 2-3 hafta sonra çiçeklerini döktü ve çiçek sapı kurumaya başladı. Ben de sapını 2. boğumun üst kısmından kestim. Bundan sonra orkidem yeni bir yaprak çıkarmaya başladı ve şu an yaprağı 6-7 cm uzunluğunda. köklerinin üst kısmında geldiğinden beri, içi boşalmış kökler var. onun dışında görünür hiç yeni kök çıkarmadı. Yakınlarımın orkidelerinde çok daha canlı kökler görüyorum. Orkidemin bakımını nasıl yapmalıyım? Bugüne kadar sadece su verdim. Orkidenin yaprakları geldiği günden beri aşağı sarkmış durumda. Yukarı doğru değil yani. Bir çubuk yardımıyla yukarı doru bağlamalı mıyım. Yardımcı olursanız sevinirim.

çiçek mühendisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2014, 19:34   #1517
Yeni Üye

Bunlar da orkidemin fotoğrafları. Yardımcı olursanız çok sevinirim

Eklenen Resimler

Eski 02-02-2014, 14:42   #1518
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Question

saksının içinde torf var gibi. yeni bir substrata ekin.
çok fazla sulanmış gibi. köklere bakın bi de içleri boşalmışsa kesip tarçınlayın. kararmalar varsa köklerde fungisit ile ilaçlayın.
kuruduktan sonra yeni bir harca ekin.

esra_al Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2014, 21:38   #1519
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esra_al Mesajı Göster
saksının içinde torf var gibi. yeni bir substrata ekin.
çok fazla sulanmış gibi. köklere bakın bi de içleri boşalmışsa kesip tarçınlayın. kararmalar varsa köklerde fungisit ile ilaçlayın.
kuruduktan sonra yeni bir harca ekin.
Çok teşekkür ederim. Haklısınız saksıda benim gözlemlediğime göre kabuklar çok az ve sanırım torf olan kısım çabuk kurumuyor. 7-8 günde bir suluyorum oysa ki. Ayrıca içi boşalmış kökler de var kararan kökler de. Detaylı bir şekilde nasıl saksı değiştireceğimi anlatabilir misiniz? Bir de internette satılan hazır orkide toprakları uygun mudur dikim için?

Eski 04-02-2014, 17:50   #1520
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçek mühendisi Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim. Haklısınız saksıda benim gözlemlediğime göre kabuklar çok az ve sanırım torf olan kısım çabuk kurumuyor. 7-8 günde bir suluyorum oysa ki. Ayrıca içi boşalmış kökler de var kararan kökler de. Detaylı bir şekilde nasıl saksı değiştireceğimi anlatabilir misiniz? Bir de internette satılan hazır orkide toprakları uygun mudur dikim için?
içeriğine bakın. (torf olmasın). kökleri fungisitle ilaçlayın.(2 litre suya 1/2 çay kaşığı ilaç).
ilacın içinde 5 -10 dk bekletin. kuruduktan sonra aynı boy saksıya yeni torfa ekin.

esra_al Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2014, 18:46   #1521
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-02-2014
merhaba arkadaşlar orkidem geleli bir hafta oluyor ancak bir tomurcuk kurudu döküldü bugün bir çiçeği daha döküldü sulamaya gelince 2 kere sulama yaptım birinde altındaki tabaktan suladım diğerinde bir bardak su döktüm dikkatlice tabağnı güzelce kuruladım dibinde su bırakmadım neden böyle oluyor anlamıyorm resim eklicm ekliyemiyorum mailime onay e pstası gelmedi

tugbil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2014, 22:23   #1522
Yeni Üye

Orkıdemı kaybetmek ıstemıyorum

Bir orkiden var nerdeyse 1 sene olcak cok guzeldi hediye geldiginde ama simdi 3 yapragi kaldi bu siteden takip ettigim kadariyla kokunden topragini temizledim yosunlanmis kokleri temizlerdim hatta kazidim ser kokunden 3 yaprak yesim ama 2 haftadir halsiz gibi duruyor solmasini istemiyorum ne buyudu ne olduu basinda dua bile okudum manevi degeri buyuk benim icin ne yapabilirm yardim edin ne olur

sinems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2014, 13:51   #1523
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayln Mesajı Göster
Merhaba,
Yaklaşık 1 hafta önce orkidemi düşürdüm hemde bayağı yükek bir yerden şükür ki kırılmadı sadece 1 yaprağı kırıldı ve toprağı döküldü bende dikkatsizce alıp geri koydum sonrasında tomurcukları sararıp dökülmeye başladı (bir kaç yeni açmış çiçeği ve tomurcuğu vardı) çiçeklerde şimdilik bir sorun yok gibi ama bir yaprağının tam dip kısmında beyazlıklar oluşmuş ve yaprak sararmış hafif bazı köklerindede sararma var. ne yapmalıyım mantar olabilir mi? yeni toprak alıp değiştirmeyi o yaprağı kesip sararmış kökleride temizlemeyi düşünüyorum lütfenn yardımcı olun
Sayın ayln,
Tomurcuk ve çiçeklerin dökülmesinin pek çok sebebi olabilir. Yeterince ışık almayan kökler sarımsı renge sahip oluyor fakat hala canlı ve işlev gösteren kökler oluyorlar, başka bir şey yoksa bu kökleri ellemeyin. Sararmış yaprak en alttaysa ömrünü tamamlamış olabilir, üstlerdeyse başka bir sorun olabilir. Ancak yaprağın dip kısmındaki beyazlıkların ne olduğunu öğrenmek için bir fotoğraf ekleyebilirseniz iyi olur.
Saygılarımla

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2014, 17:19   #1524
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
bi kaç tane Foto paylaşmış olsaydiniz yardımci olabilirdik, ama görmeden bi kaç yorum yapayim, öncelikle kuruyan çürüyen kökler varsa onları uygun şekilde temizleyin, çürüme varsa o kısımlarıda temizleyin, eğer sağlam kök varsa onlar kalsın, bol ışık alan, direk güneş ışığı değil ama, yere toprağınıda değiştirirerek bırakın, ama uygun sıcaklık olmasına dikkat edin, eğer yapraklarda kötü ise bıçak yardımi ile en kötü olanı çıkartın, daha sonrada bol bol DUA , edin inşallah iyi olacaktir, yalnız torf kullanmayin, çiçekçilerde orkide toprağı var ondan alın , bileğiniz çiçekçiye tavsiyem bi danışın , yüz yüze net daha iyi bilgi alırsınız...

horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2014, 17:40   #1525
Yeni Üye

Kotu ve neredeyse sumuksu kokleri kazidim hatta bicaga camasur ile dezenfekte ettim.laki suan sanki oturtmusum gibi dusecekmis gibi duruyo resim ekleyemedim hata veriyor surekli.3 yapragi kaldi ama yapraklar cok gucsuz duruyorlar boyunlarini bukmusler gibi.direk gunes isiginda suan.hemen degistiriuorum yerini.bide 4-5 gunde bir az su dokuyorum altinda su kalmamasina dikkat ediyorum.kimse yardim etmeyecek sandim horanli.cok tesekkur ederim ilk firsaatta resim ekleyecegim

sinems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2014, 17:47   #1526
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
rica ederim, direkt güneş ışığından kaynakli olabilir, çünkü kökler çok zarar görmüş, güneş ışığının yaptığı terlemeyi karşılayacak su çekemeyebilir kök kısmı, eğer hiç kök kalmadıysa en alttaki yaprağı feda edin, yoksa hepsini kaybedebilirsiniz, dört beş günde bir sulama değilde yapraklara fısfıs şeklinde her gün su verin, kökler yoksa eğer sürekli hafif nemli kalacak şekilde, sulu değil dikkat, su verin, yeni kökler çıkacaktir

Düzenleyen horanlı.66 : 09-02-2014 saat 20:14
horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2014, 22:00   #1527
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Arkadaşlar, çiçekleri üzerinde olan orkidenin toprağını değiştirmekte sakınca var mıdır? bugün bauhaustan orkide saksısı ve toprağı aldım. Saksı şeffaf, mika, altı delik ve tabaklı. Toprak da compo sana marka.

Daha önce vilmorin orkide besini almıştım o sayede canlandı çiçeklendi. Toprağı 3 yıllık, mart gibi değiştirecektim Ama çiçekli olduğu için endişe ediyorum. Hatta kendileri şurada :

Orkide acemileri ve heveslilerin soru(n)ları

kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2014, 06:08   #1528
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Görünür ya da hissedilir bir hastalık belirtisi yok ise bence çiçeksiz zamanını bekleyin. Çünkü toprak değişimi sırasında ister istemez birşeyler kırılıyor, köklerin maruz kaldığı şartlar birden değişiyor. Çiçekleri kaybetmeniz olası.

Sulayınca belirginleşen koku veya (daldır-çıkar yöntemiyle suladığınızda) sulama suyunun idrar gibi renkli olma durumu varsa değişimi düşünebilirsiniz.

kokett beğendi.
sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2014, 07:25   #1529
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinems Mesajı Göster
Kotu ve neredeyse sumuksu kokleri kazidim hatta bicaga camasur ile dezenfekte ettim.laki suan sanki oturtmusum gibi dusecekmis gibi duruyo resim ekleyemedim hata veriyor surekli.3 yapragi kaldi ama yapraklar cok gucsuz duruyorlar boyunlarini bukmusler gibi.direk gunes isiginda suan.hemen degistiriuorum yerini.bide 4-5 gunde bir az su dokuyorum altinda su kalmamasina dikkat ediyorum.kimse yardim etmeyecek sandim horanli.cok tesekkur ederim ilk firsaatta resim ekleyecegim
Resimleri boyutu yüksek oldugu için yükleyemiyor olabilirsiniz. Küçültmeyi deneyim. Ayrıca sulama konusunda bence "biraz su dökmek" yerine, iyice kurumasını bekledikten sonra "daldırma" yöntemi ile sulamaya geçin. "Biraz su dökerek sulamak" klasik salon çiçekleri için uygundur ama orkide için köklerin bazılarının sulanıp bazılarının kurumasına sebep olur.
Resim yükleyene dek problem konusunda net birşey söylemek mümkün değil, sevgiler

hatice p. beğendi.
Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2014, 12:44   #1530
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2009
tomurcuklu orkidem

buyrun

Eklenen Resimler

hüzün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024