agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-09-2013, 13:38   #1231
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi naturelee13 Mesajı Göster
Merhaba arkadaslar,

Ben forumu bastan sona okudum. Bu da yetmedi Phalaenopsis forumunu da okudum. Cybidium'u da. Bunlara gore onerilen degisik metodlari denedim. Orkidelerim (3 tane var) gayet saglikli durumdalar ama 1'i 10 aydir cicek vermedi. Ben de cok uzulup bugun artik dayanamadigim durum icin forumu tekrar okurken Ziya Soner Bey'den bizzat yardim almaya karar verdim. Internetten ciftligini bulup yanina gittim.

Ziya Bey beni gayet sicak karsiladi. Ve annesi hasta olmasina ragmen uzun sure yakindan ilgilendi. Sorularima cevap verdi. Kizimin toprak harcini degistirdik. Serasini gezdik. Buna gore ozet halinde size orkide bakimini soyle maddelemek istiyorum:

1-) Orkidenin (bu arada Phal. cinsi icin konusuyorum) seffaf saksilara gerek yok. Onemli olan alti delik olup fazla suyu suzebilecek bir saksi olmasi.

2-) Saksi boyu satin aldiginiz boyutta kalmak zorunda degil. Saksi boyunu buyutebilirsiniz. Hatta bu koklerin gelismesini saglar, bu da bitkiyi gelistirir.

3-) Orkidenin konumu direkt gunes almayan ama aydinlik olan bir pencere onu kalorifere yakin olmasi (tul perde arkasinda kalmasi, kisin gunes olmadigi icin acik olabilir tul). Kaloriferin ustune islak havlu koyup ortamin nemli olmasini saglayin.

4-) Sulamayi kisin 15 gunde 1 yazin 10 gunde 1 daldirma yontemiyle 3-4 dk bekleterek yapabilirsiniz. **** gun asiri 1-1,5 cay bardagi icme suyu ustten sulayabilirsiniz. Cesme altindan yapraklariyla yikayabilirsiniz yalniz gobek ortasinda su kalmamasina dikkat edin yoksa curume bas gosterir. Pecete ile kurulayin.

5-) Gubreleme icinse 15 gunde 1 sulamayi yaparken yapmaniz yeterli. Fakat burda dikkat etmeniz gereken Azot, Fosfat oranlari. Azotu fazla olan besinler yaprak buyutur baska ise yaramiyor. Buyuk yapi marketlerden almayin derim.

6-) Bitki harci icin bu forumda cesitli oranlarla karisim yazilmis: Fistik cami, strafor, komur tozu, vs karisimi. Yine buyuk yapi marketlerindeki orkide topraklarindan kacinin derim.

7-) Bitki cicek doktukten sonra eger ana dalindan yeni filizler vermemisse alltan 3. bogumun 2 cm ustunden tek seferde (bag budama makaslari eziyor, maket bicagi tercih edebilirsiniz) caprazlamasina kesin.

8-) Benim gibi ustune cok dusup herseyine takilip, kafayi bozmayin. Sakinan goze cop batiyor. Ve bolca sabir gosterin.

Yukarida elimden geldigince ozetlemeye calistim. Benim onerim Istanbulda olanlar icin cekinmeden Ziya Bey'in ciftligine ugrayip ordan bizzat yardim almalari. Zira onun deneyiminde tek bir cicekci yok. Yapi marketleri ise pazarlamaya yonelik. Ziya Bey'e tekrar tesekkur ediyorum. Boyle nadide deneyimli insanlarin deneyimlerini paylasmada istekli olmasi, soru ve sorunlarinizda sizinle icten ilgilenilmesi herseyin ticarete donusturuldugu bu dunayada insana umut veriyor.

Tesekkurler. Herkese kolayliklar ve bol cicekli saglikli, huzurlu gunler, yillar diliyorum sevdiklerinizle. Guzel seylerin kiymetini bilelim. Birbirimize saygili, hosgurulu olalim.
Bu güzel bilgileri bizimle paylaştığınız için çok çok teşekkür ederim. Ziya Bey gerçekten maddi kaygıları olmayan ender rastlanan bir insan, ben de orkide toprağı ile besini satın almak istemiştim. Kendisi bana hiçbir para talebinde bulunmadan orkide toprağı gönderdi.Besini de kargoya sıvı olduğu için almamışlar olsa onu da gönderecekti. Buradan kendisine tekrar teşekkürlerimi sunuyorum...
Ve sizden rica etsem başka neler söyledi, unuttuğunuz bilgiler varsa onları da paylaşır mısınız?
Saygılarımla...

fesleğen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2013, 09:16   #1232
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-03-2013
Merhaba mss2013,

Oncelikle cok sanslisiniz. Aramizda keiki almak icin ugrasan cok arkadasimiz var Gorebildigim kadariyla 1 keikinizin kokleri cikmis. Bunu ayirabilirsiniz. Digerini de ayirip buzdolabi posetine yapraklari disarda kalacak sekilde cok sikmadan baglayip direkt gunes almayan ama sicak ve nemli bir yerde koklerinin cikmasini saglayabilirsiniz. (ben posetin icine biraz su fisfisliyordum) Garantici olmak isterseniz kendi kendine koklerinin cikmasini da bekleyebilirsiniz. Siz de oyle olacagini sanmiyorum ama benim keikim ana bitkinin dibinden cikmisti o yuzden anneden besleniyordu 4-5 aya ragmen kendi kokleri olmadi

Umarim faydali olmustur zira ben de hala acemiyim. Sagolsun Ziya bey beni cesaretlendirdi. O yuzden nacizane fikirlerimi soyleyebiliyorum. En guzel yolu ise deneyip gormek. Ve zamanla insan hersey de oldugu gibi orkide bakarken de kendine ozgu bir yontem gelistiriyor. Keikelerinizin gelisiminden bizi haberdar edin lutfen.

mss2013 beğendi.
naturelee13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2013, 12:55   #1233
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fesleğen Mesajı Göster
Bu güzel bilgileri bizimle paylaştığınız için çok çok teşekkür ederim. Ziya Bey gerçekten maddi kaygıları olmayan ender rastlanan bir insan, ben de orkide toprağı ile besini satın almak istemiştim. Kendisi bana hiçbir para talebinde bulunmadan orkide toprağı gönderdi.Besini de kargoya sıvı olduğu için almamışlar olsa onu da gönderecekti. Buradan kendisine tekrar teşekkürlerimi sunuyorum...
Ve sizden rica etsem başka neler söyledi, unuttuğunuz bilgiler varsa onları da paylaşır mısınız?
Saygılarımla...
Ekleyebileceklerim 7. maddenin devami olarak yeni bir filiz vermisse (yan dal buyutuyorsa) ciktigi yerdeki ana dali 2 cm kadar ustunden kesmeniz. Boylece yeni filizlenen dal daha cabuk buyur. Tabii ana dalda cicekler yoksa

ek madde olarak yerinin mumkun oldugunca degistirilmemesi gerekiyor. Gece ile gunduz sicaklik farki da 6-7 derecelerde olmali. Bunun haricinde havadar bir ortam olmali ama bitki direkt hava akimina maruz kalmamali.

Eski 01-10-2013, 13:53   #1234
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Merhaba sayın naturelee13,
Bende 5 phal. 2 tane de oncidium var. Oncidium çiçkleri döküldü ve çiçek sapı sararmaya başladı aynı phal. lardaki gibi kestim ama sararma devam ediyor,dibe varınca ne olacak bilmiyorum, çürüme yaparmı, napmalıyım sizce? Bir de phal.larımın hepsi çiçeklerini döktü, 1 tanesi neredeyse 1 yıl oluyor hala ne keiki verdi ne çiçek açıyor, çiçek dalları da gayet sağlıklı ben de kesmedim tekrar çiçek açtığını söyleyen üyelerin yazdıklarını okumuştum. Çiçek açtırmak için;
Fakat burda dikkat etmeniz gereken Azot, Fosfat oranlari. Azotu fazla olan besinler yaprak buyutur baska ise yaramiyor. Buyuk yapi marketlerden almayin derim.
demiş ya sayın Ziya Bey, peki nerden alacağız besini? Ben çiçekçilerde satılan hazır orkide besini kullanıyorum.

fesleğen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2013, 14:28   #1235
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fesleğen Mesajı Göster
Merhaba sayın naturelee13,
Bende 5 phal. 2 tane de oncidium var. Oncidium çiçkleri döküldü ve çiçek sapı sararmaya başladı aynı phal. lardaki gibi kestim ama sararma devam ediyor,dibe varınca ne olacak bilmiyorum, çürüme yaparmı, napmalıyım sizce? Bir de phal.larımın hepsi çiçeklerini döktü, 1 tanesi neredeyse 1 yıl oluyor hala ne keiki verdi ne çiçek açıyor, çiçek dalları da gayet sağlıklı ben de kesmedim tekrar çiçek açtığını söyleyen üyelerin yazdıklarını okumuştum. Çiçek açtırmak için;
Fakat burda dikkat etmeniz gereken Azot, Fosfat oranlari. Azotu fazla olan besinler yaprak buyutur baska ise yaramiyor. Buyuk yapi marketlerden almayin derim.
demiş ya sayın Ziya Bey, peki nerden alacağız besini? Ben çiçekçilerde satılan hazır orkide besini kullanıyorum.
Merhaba feslegen,

Oncelikle oncidium ile ilgili hic bilgi sahibi degilim. Phal. turunde de acemiyim belirtmistim. Ben degerli bir hocadan bilgileri paylastim. benim de phal. im nerdeyse 1 yildir ciceklerini dokmesine ragmen ciceklenmiyordu. Bende buyuk marketlerde satilan bilmedigim icin herhangi bir orkide besini aldim. Fakat dedigim gibi azot orani cok oldugu icin bitki sadece yapraga verdi baksaniz cok saglikli yeni yapraklar cikip duruyor. Dallarda yesil yesil. Ama ne filiz verdi ne tomurcuk acti. Hatta filizcik gibi bir dali buyusun diye ana dalin ustunden kesmistim 1 milim bile buyumedi. ve sivi besini duzenli vermiyordum. Bir veriyorum bazen aylarca vermiyorum bu da ters etki yapiyormus. herneyse burda da 2 sene de bir saksi harcini degistirin diyordu saksi topragi besini yeterli gelmiyor diye (soyle dusunmek lazim) bana gelene kadar 1 sene beklemis olsa, sizde de 1 senedir duruyor. Ve diger sartlari guzelse (isi, isik, havalandirma, sulama, vs) saksi harcini degistirme vakti gelmistir.
Bu sebeple ben de artik dayanamadim Ziya beyi ziyaret ettim, cunku yine o yapi marketlerdeki ve cicekcilerdeki orkide topraklarina guuvenmiyorum, cok kotu. Eger istanbuldaysaniz ciftligini ziyaret edin derim. Yoksa kargo da yaptirabilirsiniz. Ziya beyin harci harika. 4 yil degistirmesen de yeter dedi. Ve ben onun hazirladigi besinden aldim. Sivi kargolanmiyor o yuzden N:P:K orani 10:10:10 olan bir besin almalisiniz. Ve Ziya bey benim orkidemin alttan 3. bogumu 2 cm kadar gecince caprazlamasina kesti. Ezmeden, tek seferde keskin ve streil birseyle olmasi onemli. Benim de daha 1 hafta oldu. Bakalim gelisimi nasil olacak. Sabirsizlaniyorum tabii 1 sene bekleyince ama baska care yok. Umarim en kisa surede cicek alirim, siz de, hepimiz...

Eski 01-10-2013, 14:30   #1236
Ağaçsever

Sunu da eklemeden yapamayacagim. Ziya beyin ciftligi orkide severlerin hobi bahcesi gibi. Ve Ziya bey dunya rekorlari kirmis bir insan. Netten kolayca bulabilirsiniz. Serasindaki orkideler aralik ocak gibi ciceklenecekler. Gorulmeye deger.

Saygilar,

Eski 01-10-2013, 20:19   #1237
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-06-2013
Alıntı:
Merhaba mss2013,

Oncelikle cok sanslisiniz. Aramizda keiki almak icin ugrasan cok arkadasimiz var Gorebildigim kadariyla 1 keikinizin kokleri cikmis. Bunu ayirabilirsiniz. Digerini de ayirip buzdolabi posetine yapraklari disarda kalacak sekilde cok sikmadan baglayip direkt gunes almayan ama sicak ve nemli bir yerde koklerinin cikmasini saglayabilirsiniz. (ben posetin icine biraz su fisfisliyordum) Garantici olmak isterseniz kendi kendine koklerinin cikmasini da bekleyebilirsiniz. Siz de oyle olacagini sanmiyorum ama benim keikim ana bitkinin dibinden cikmisti o yuzden anneden besleniyordu 4-5 aya ragmen kendi kokleri olmadi

Umarim faydali olmustur zira ben de hala acemiyim. Sagolsun Ziya bey beni cesaretlendirdi. O yuzden nacizane fikirlerimi soyleyebiliyorum. En guzel yolu ise deneyip gormek. Ve zamanla insan hersey de oldugu gibi orkide bakarken de kendine ozgu bir yontem gelistiriyor. Keikelerinizin gelisiminden bizi haberdar edin lutfen.
Merhabalar;
Öncelikle nazik cevabınız için teşekkür ederim..
Evet iki sapta 2 keikim var birinde kök yok biraz daha ufak sonradan çıktı. sanırım orkide ancak besleyebiliyor,bu hafta sonu veya pazartesi gibi ayırmayı düşünüyorum (ufak bir saksıya değil mi?)
Diğerinin ise bu ayrılmadan sonra güçleneceğini düşünüyorum açıkcası kendi haline bırakayım diyorum köklenmesi için

Bu arada bu ayrılacak olan keikinin kökleri yeteri seviyeye gelmiş değil mi birde bu açıdan gözükmeyen 2 ufak kök ve bir çıktıntı kök daha var?

birde orkide belki 6-7 yaprak var onlarıda beslemekte zorlanıyor sanırım alalı 1 seneyi geçti gibi çiçekleri solduktan sonra daha hiç açmadı sadece bu 2 keikiyi verdi..

birde ufak keikinin sapında alttaki boğumdan bir diş daha çıkıyor bakalım oda keiki mi yoksa çiçek sapımı sizlerle paylaşırım çok heyecanlandım

mss2013 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2013, 07:56   #1238
Ağaçsever

Dr. Ubeyt,

Sizi anlayabiliyorum. Bana da ilk okudugumda oyle geliyordu.
O yuzden bende iletim de bu kafa karisikligini netlestirecek sekilde
Özetle net bilgiler verdim cok değerli hocamızın ağızından. İlkinden
Birsey anlamadıysanız tekrar okumanızı tavsiye ederim zira burda ayni seyleri
Yazacağım. Foruma bastan goz gezdiriniz. Fotograflarda nerden keseceğinizi gösteren
Mesajlar var. Sadece ek olarak keskin ve steril bir maket bicagiyla çaprazlama
Keserseniz ezmeden ustune hicbir sey dökmeye damlatmaya gerek yok
Ziya bey benimkini kesti ve hala yesil yesil duruyor. Ama eminim ben kesseydim
O dal kururdu. Cunku daha once oyle oldu. İsin sırrı tekniğini bilmek de. Bu da hemen
1 günde olmuyor. O deneyimi kazanana kadar cok orkide feda etmek gerekiyor.
Ama sunu söyleyebilirim denemekten çekinmeyin. Okuduklarınızı oyle mı boyle mı
Diye fazlaca düşünmek yerine uygulayın olmazsa yanlışlardan ders çıkartırsınız.
Son olarak kendi yaptigim hatayı ekleyeyim: ben budama makası bağ makası
Ne deniyorsa artik ondan almıştım ve dalı onunla kesmiştim. O tarz aletler
Keserken eziyor bitkiye zarar veriyor. Maket bıçağı kullanın.

Eski 02-10-2013, 08:08   #1239
Ağaçsever

Dr. Ubeyt,

Yapraklara su puskurtme olayı soyle. Yazın malum havalar cok sıcak.
Siz yazın serin bir lokasyonda degilseniz. Bitkinin yapraklarına su fisfisliyoruz.
Bu serinlemesini sagliyor. Hem içerde baktığımız İcin dogal ortamında aldigi
Yağmurlardan uzak kalıyor. Yagmur yağdığında yağmura çıkaranlar oldugunu
Biliyorum ancak ben hava kirliliği sebebiyle tercih etmiyorum. O yuzden yazın çeşmede yapraklariyla yikayabilirsiniz. Hosuna gider. Islak kalmaması (islanmasi degil) gereken kısım
En distaki yaprakların ortası gobek dediğimiz kısım. Burda biriken suyu kurularsanız
Bir sorun kalmaz. Daha dikkatli ve sindire sindire okumanızı tavsiye ederim.

Eski 07-10-2013, 13:53   #1240
Ağaçsever

Naturelee13;

Merhabalar,
Bir önceki yanıtıma sizden dönüş bekledim baya fakat cevap gelmeyince bende yavru keiki yi ayırdım.. şimdi sapta 1 tane keiki kaldı..
bir sorum olacak sizin fikrinizi (diğer arkadaşlarında tabi ki) merak ediyorum:

Benim anne orkidem (phal.) toprağı hazır satılan orkide topraklarındandı fakat torf da içeriyordu. geçen bu yavru keiki için toprak bakarken torfsuz orkide toprağı buldum aldım, tamamen ağaç kabuğu daha ferah ve havadar görünüyor.
anne orkidenin toprağını biraz eşeledim üstteki (toprağın altında kalan) köklerde kuruma çürüme var, acaba toprağını bu torfsuz toprak ile değiştirsem mi değiştirmesemi bilemedim..

mevsim sonhabar sıkıntı olur mu acaba.(bu torflu orkide toprağınıda 8-10ay falan oldu değiştireli)

Teşekkürler

shenile beğendi.
Eski 08-10-2013, 11:18   #1241
Ağaçsever

Merhaba mss2013,

Eger ciceklerini dokmusse topragini agac kabugu olanla degistirmenizi tavsiye ederim. Tabiiki daha iyi. Gerci ben orkidemin ici bos curumus koklerini gordukce dayanamadim cicekliyken de degistirdim ama riske degmez diyorum cok kotu degilse durumu ciceklerini dokmesini bekleyin bence...

Eski 08-10-2013, 21:06   #1242
Ağaçsever

Alıntı:
Merhaba mss2013,

Eger ciceklerini dokmusse topragini agac kabugu olanla degistirmenizi tavsiye ederim. Tabiiki daha iyi. Gerci ben orkidemin ici bos curumus koklerini gordukce dayanamadim cicekliyken de degistirdim ama riske degmez diyorum cok kotu degilse durumu ciceklerini dokmesini bekleyin bence...
Merhabalar,
Bugün bende sizin gibi düşünerek toprağı değiştirdim..

Çiçeğim 1.5 senedir bende ilk çiçeklerini döktükten sonra çiçek açmadı. 2 keiki verdi bir tanede oluşum var şuan..

bugün toprağı değiştirdim, orkide toprağı diye aldığım toprak (bir yapı marketinden orkide toprağı olarak satılıyordu) baya torflu idi zaten torfunda su tutma özelliği toprak normal derecede nemli idi.. yani kuru halde değildi..

köklerine baktığımda özellikle bazı köklerin toprağın dışına çıkan üst kısımları kuru gibi görünürken devamında toprağın altındaki kısımları yeşilimsi canlı duruyordu..

bir çoğu ise yeşil değildi grimsi beyazımsı idi.. 1-2 yeni kök oluşumu gövdeden yeni çıkıyor.. kökteki bir iki belkide üç kk sağlam sağlıklı gibi geldi..

ekte resimlerinide gönderiyorum üstteki yapraklardan ikisi sararıyor..

çiçek sizce kurtulacak mı yoksa durumu kötü mü? ne dersiniz?

NOT : bugün tamamen ağaç kabuğu olan orkide toprağı aldım aynı yapı marketinden ve onunla değiştirdim suda vermedim...

(Ayrıca keikimin büyümüş olanınıda ayırdım ana bitkiden)

yorumunuzu bekliyorum inşallah durumu kötü değidlir :/

Eklenen Resimler

Eski 15-10-2013, 15:36   #1243
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2013
Kuruyan dal

Merhaba Orkidemin dalları kurumaya başladı ne yapabilirim kurtarmak için?

bulutux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2013, 13:37   #1244
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2007
Galeri: 6
Merhaba,

Orkidelerimin yapraklarında sarı lekeler oluşuyor ve kahverengiye dönüşüyor. Hasta olan yaprakta gitgide ilerliyor ve yaprağın tümünü kaplıyor.

Ben ilerlemesin diye hasta yağrağı kesmiştim. Fakat diğer orkidelerimde de aynı hastalık başladı. Hepsine bulaşmasından endişeliyim.

Sizce bu hastalık nedir? Nasıl önleyebilirim? Nasıl orkidelerimi iyileştirebilirim?
Mantar olabilir mi?

Eklenen Resimler

fatmairmak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2013, 23:33   #1245
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2013
Merhaba. Benim orkidem birkaç ay önce çiçeklerini döktü. Bu mevsim budamam için uygun mu? Ve neresinden budayacagimi bilemedim. Çünkü ana gövde tek dal ama çiçekler üçe ayrılmış ayrı dallardaydi. Sanırım foruma ilk mesajım olduğu için resim koyamiyorum

tranquila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2013, 01:19   #1246
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Resim de ekliyorum

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi torfu Mesajı Göster
Merhaba. Benim orkidem birkaç ay önce çiçeklerini döktü. Bu mevsim budamam için uygun mu? Ve neresinden budayacagimi bilemedim. Çünkü ana gövde tek dal ama çiçekler üçe ayrılmış ayrı dallardaydi. Sanırım foruma ilk mesajım olduğu için resim koyamiyorum

Eklenen Resimler

Eski 23-10-2013, 08:41   #1247
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Çiçek dalı sararmadıgı sürece kesmenize gerek yok.
Forumda arama yaparsanız kesim konusunda detaylı açıklama var.
3.gözün 1 cm üzerinden kesim yapılıyor. Ayrıca buna ait bir çizim de görmüştüm,
vakit buldugunuzda okumanızı tavsiye derim,
sevgiler

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2013, 21:56   #1248
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Seabert74, tavsiyenize uyarak sararmadığı için kesmedim.

Çok mutluyum İyi ki budamamışım orkidemi. Dallarda tomurcuklar belirdi

Teşekkür ederim.

Seabert74 beğendi.
Eski 29-10-2013, 10:24   #1249
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
orkidem

merhaba arkadaslar size bir sorum olacak orkidemin gövdesi hafif sararmaya baslamis acaba neyden kaynakli ?
orkidemin 2 dali var ikisinden de filiz vermis ve galiba suanda 3. cü dali da cikiyor acaba o yüzden ola bilir mi? yoksa susuz kalmis diye yapraklari burusuk yazdan beri, acaba gövdeyide etkilemis olabilir mi ? orkidem ölecek mi?

Eklenen Resimler

shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2013, 22:06   #1250
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Arkadaşlar, resimdeki orkidem çift dallı. Çiçeklerini döktükten sonra budadım. Şu an sağlığı yerinde gibi ama tek yöne eğik büyüyor. Dik durması için bir destek vs uygulayabilir miyim? Ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

Eski 29-10-2013, 22:14   #1251
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
bitki, -çürüme veya devrilme nedeniyle- saksı harcının içinde gevşek duruyor olmasın? yeşil yapraklardan tuttuğunuzda saksıdan ayrılmamalı.

bitkiyi saksıdan çıkarıp tekrar dikmek sorunu giderebilir.

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2013, 22:50   #1252
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Saksının içinde çok boşluk var gibi. Tutsam kolaylıkla çıkacak. Saksı değiştireyim o zaman. Teşekkürler Sardunya.

Eski 30-10-2013, 17:49   #1253
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

sevgili shenile,
saksının içindeki köklerin durumunu merak ettim ben. Üstteki köklerin bazıları kurumuş gibi. Haftasonu kızkardeşimin orkidesi benzer durumda idi, saksıyı kaldırdım kiş, saksının altındaki deliklerden taşan kökler delikleri tıkamış, üstelik saksının altında biriken su da bu kökleri çürütmüş..
Sadece bu resimlerle birşey söylemek zor, kökleri incelemeni öneririrm.

Eski 30-10-2013, 18:04   #1254
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

sn.seabert74 hizli cevap icin cok tesekkür ederim lakin köklerinde sorun yok,yeni kökler cikiyor aksine.
delikler acik suladigim zaman su kalmiyor icinde direk altan yine akıp gidiyor.
yazin herhalde az sulamaktan yapraklar burustu galiba o yüzden de gövde de sararma olmus ola bilirmi?
cünkü suan 2 daldan filiz vermis ve galiba 3. cü dal da yolda cikiyor gayet iyi gibi ölme riski var mi?
sevgilerimle

Eski 30-10-2013, 19:32   #1255
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-10-2013
Orkidem ölüyor

Merhaba orkidemin çiçekleri döküldü 3 tane çiçeği kaldı onlarda dökülecek . Ne yapmam gerekiyo ilk orkidemin benim dallarını nasıl kesmeliyim çiçek dalları sararmış başladı aşağıya doğru iniyor. Lütfen yardımcı olun

goncaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2013, 08:29   #1256
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shenile Mesajı Göster
sn.seabert74 hizli cevap icin cok tesekkür ederim lakin köklerinde sorun yok,yeni kökler cikiyor aksine.
delikler acik suladigim zaman su kalmiyor icinde direk altan yine akıp gidiyor.
yazin herhalde az sulamaktan yapraklar burustu galiba o yüzden de gövde de sararma olmus ola bilirmi?
cünkü suan 2 daldan filiz vermis ve galiba 3. cü dal da yolda cikiyor gayet iyi gibi ölme riski var mi?
sevgilerimle
Bu konuda uzman değilim ancak kökler iyi durumda ise, orkideniz yaşayacaktır diye düşünüyorum. Kökler saksıyı cok fazla doldurmuş ise, belki de saksı değişimi de gerekebilir. Tüm forumu okudum, genel olarak 2 yılda bir saksı harcını , duruma göre de boyutunu değiştirmeyi öneriyorlardı. Ben kendi orkidemin harcını değiştirdikten sonra daha bir ferahlayıp toparladıgını gördüm. Yaklaşık 10 aydır bende ama kökler o kadar sıkışıktı ki, değişim ona iyi geldi sanırım.
Siz de buna göre değerlendirin, belki de harc değişimi ile bir boy büyük saksıya geçme zamanı gelmiştir. Hem yeni dikim esnasında saksının gövde ve köklerini biraz daha içe gömerek saglam tutmayı başarabilirsiniz .
Dediğim gibi konunun uzmanı değilim ancak köklerin durumuna bakarak orkideyi değerlendirmek biraz daha emin olmayı saglıyor. Ben kendimce bu şekilde çözüm buldum.
umarım başarılı olursunuz

Eski 31-10-2013, 21:15   #1257
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Angry

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sar-dunya Mesajı Göster
bitki, -çürüme veya devrilme nedeniyle- saksı harcının içinde gevşek duruyor olmasın? yeşil yapraklardan tuttuğunuzda saksıdan ayrılmamalı.

bitkiyi saksıdan çıkarıp tekrar dikmek sorunu giderebilir.
Tam harcı değiştirmeye karar vermiştim ki, aklıma bir şey takıldı: Şu an bu orkidemin üzerinde keiki var. Harcını değiştirmem keiki için sorun yaratır mı acaba? Bir de, şu an içindeki harcı tamamen yenisi ile mi değiştirmem gerekir, yoksa boşlukları dolduracak kadar yeni orkide harcı katsam yeterli olur mu?

Eski 01-11-2013, 13:16   #1258
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

sn seabert74 cevabiniz icin tesekkür ederim.
o orkidem ocakta tam olarak 1 sene dir benimle olacak saksi harcini 5 ay falan oldu degistireli simdi uclarinda filizler var ve 3.cü sapi cikiyor köklerini ellemek istemiyorum cünkü o zaman o filizler küser gelisim göstermez diye korkuyorum.
iste tek merak ettigim acaba susuzluktan kaynakli olabilir mi ve ölme imkani var mi diye ?
sevgilerimle

Eski 01-11-2013, 18:24   #1259
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Orkideler aslında dayanıklı bitkiler üzerine fazla düştüğünüzde sanırım kaybediyoruz. Bende ilk başladığımda kaybettim fakat şimdi hepsi sağlıklı yakındada inşallah çiçek açarlar. sulamayı ben susadıkca yapıyorum bunu gözle anlarsınız ve ya susuz saksı sulanmış saksıya göre hfif olur o şekildede anlaya bilirsiniz. ordideler aslında phal orkideler zaten güneşe yönelerek büyürler zamanlada saksıyı devirebilirler dış kap kullanmakla devrilmeyi önlersiniz. saksı değişiminide sürekli yapmayın. çok sulamayın yeterince sulayın. arada yapraklarına su püskürtün bunuda sabah saatlerinde yapın. besinde sık vermiyorum ben . bol aydınlık direk güneş ışığıylada temas ettirmeyin. korkmayın rahat olun. normal bitkiler gibi düşünün onları üstlerine fazla gitmeyin sevgilerimle

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2013, 09:26   #1260
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

merhaba serkan abi ben artik senin dedigin gibi üzerine düsmüyorum ve bu bi gercek.
senin dedigin gibi üstüne düstügün zaman cicek acmaz simdi üstüne düsmüyorum ve filiz vermis 3.. cü sapi da yollda diyer orkidemde filizlenme var,lakin merak ettigim o sararma nedir abi senin bi bilgin var mi acaba?
sevgilerimle

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024