agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-08-2021, 23:25   #3631
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2021
Sn. Doku_Kültürcü; Sağlıklı görünen köklerin ucunda siyahlaşma neden olur acaba?

evandevan5 beğendi.
EzgiiK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2021, 18:59   #3632
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EzgiiK Mesajı Göster
Sn. Doku_Kültürcü; Sağlıklı görünen köklerin ucunda siyahlaşma neden olur acaba?
Verdiğiniz gübrenin yoğunluğu fazla olabilir. Verdiğiniz suyun tuz içeriği fazla olabilir. Gübreyi daha seyreltik olarak verin.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2021, 13:19   #3633
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Ben orkidelerime orkide gübresi veriyordum. Her zaman olmasa da durumları iyi çiçekli oluyorlardı. Organik ağırlıklı bir gübre verdikten sonra önce çok iyi gibi oldular. Sonra da köklerde kararma, yosunlaşma meydana geldi. Hastalandılar ve çoğunu kaybettim. Siz bilmediğiniz gübreyi vermeyin isterseniz. Orkide gübre oranları farklı. Köklerinin de sağlıklı ve yeşil olması gerekiyor.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2021, 18:58   #3634
Yeni Üye

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için. Root power diye bir ürün aldım epey iyi yorumları var diye, bilginiz var mı bu ürünün içeriği hakkında? haftada bir kullanın sulama suyuna ve diplerine de sıkın diyordu satılan yerde. birkaç kere kullandım fakat her hafta uygulamıyorum. Bir de maden suyu gübre kategorisine girmez değil mi? Her sulamada kullanabilir miyim en azından oradan alsın vitamini, gübre kullanmaktan korktjm çünkü

Eski 26-08-2021, 20:05   #3635
Ağaç Dostu

Alıntı:
Çok teşekkür ederim cevaplarınız için. Root power diye bir ürün aldım epey iyi yorumları var diye, bilginiz var mı bu ürünün içeriği hakkında? haftada bir kullanın sulama suyuna ve diplerine de sıkın diyordu satılan yerde. birkaç kere kullandım fakat her hafta uygulamıyorum. Bir de maden suyu gübre kategorisine girmez değil mi? Her sulamada kullanabilir miyim en azından oradan alsın vitamini, gübre kullanmaktan korktjm çünkü
"Root Power" ürününü hiç duymadım. İçeriğini bilmiyorum. Maden suyunda yüksek miktarda sodyum bulunur. Orkideler, sodyumdan hiç hoşlanmaz.

Eski 28-08-2021, 14:04   #3636
Yeni Üye

Teşekkür ederim. Yeni bir orkide fidesi aldım fakat mantarlı çıktı, fotoğraftaki çıkıntı keiki olabilir mi?

Eklenen Resimler

evandevan5 beğendi.
Eski 28-08-2021, 15:23   #3637
Ağaç Dostu

Alıntı:
Teşekkür ederim. Yeni bir orkide fidesi aldım fakat mantarlı çıktı, fotoğraftaki çıkıntı keiki olabilir mi?
Olabilir.

Eski 26-10-2021, 09:42   #3638
Ağaç Dostu

Öznur's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Galeri: 2
Merhabalar,
Bir yıl önce çiçekli bir şekilde bana gelen orkidem çiçeklerini döktükten sonra tekrar dal vermedi. Yeni yaprak çıkarmaya ve kök vermeye devam ediyor. Acaba saksı değişimi zamanı mı gelmiştir?

Eklenen Resimler

Öznur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2021, 19:27   #3639
Yeni Üye

Yaklaşık 1 aydır ters su kültürü uyguladığım iki orkidemden birinin hala sağlıklı kökü yok fakat yeni bir yaprak çıkartıyor, siyahlaşma var mantar ilacı sürmeli miyim ne yapmalıyım

Eklenen Resimler

Eski 04-11-2021, 11:47   #3640
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2021
Merhaba,

Phalaenopsis orkidelerimin kökleri büyümesi nedeniyle ikisinin de saksısını değiştirdim. Saksı değişiminden önce çiçeklerin yapraklarında yarık gibi içe oyuklaşmalar vardı. Saksı değişimi sonrası 4. gün ve orkidelerden birinin maşallahı var, fakat diğeri hızla solmaya-ölmeye başladı. Fotoğraflarda çiçek yapraklarındaki yarıkları ve orkidenin gövdesindeki sararmayı görebilirsiniz.

Ne yapmam gerekiyor?

Teşekkür ederim

Eklenen Resimler

mozza123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2021, 12:32   #3641
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mozza123 Mesajı Göster
Merhaba,

Phalaenopsis orkidelerimin kökleri büyümesi nedeniyle ikisinin de saksısını değiştirdim. Saksı değişiminden önce çiçeklerin yapraklarında yarık gibi içe oyuklaşmalar vardı. Saksı değişimi sonrası 4. gün ve orkidelerden birinin maşallahı var, fakat diğeri hızla solmaya-ölmeye başladı. Fotoğraflarda çiçek yapraklarındaki yarıkları ve orkidenin gövdesindeki sararmayı görebilirsiniz.

Ne yapmam gerekiyor?

Teşekkür ederim
Çiçeklenme döneminde saksı değişimi önerilmiyor, sebebi çiçek dökümüne neden olabilmesi. Bütün Phalaenopsis çeşitleri aynı tepkiyi vermez, bazıları (hangi türlerin melezi olduğuna göre değişir), saksı değişiminden etkilenmezler. Ayrıca, yine hangi türlerin melezi olduğuna bağlı olarak Phalaenopsis bitkileri 2-4 ay çiçekli kalır sonrasında çiçeklerini dökerler.Yapabileceğiniz bir şey yok. Normal bakımını yapın. Ayda bir defa gübreleyin. Yazın 2-3 günde bir, kışın 4-7 günde bir, florür içerMEyen memba suyu ile sulayın. Suyun analiz raporu için üzerindeki etikete bakın. Her gübreleme öncesinde, saksı içerisinden 2-3 litre memba suyu geçirerek bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın (bu yapılmadığı taktirde kökler biriken gübre nedeniyle yanar). Su geçirildikten sonra, hazırlamış olduğunuz sıvı gübreyi saksıya verin. Gübre olarak piyasada satılan orkide için üretilmiş sıvı gübreleri kullanın.
Kolay gelsin......

Eski 05-11-2021, 09:57   #3642
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Çiçeklenme döneminde saksı değişimi önerilmiyor, sebebi çiçek dökümüne neden olabilmesi. Bütün Phalaenopsis çeşitleri aynı tepkiyi vermez, bazıları (hangi türlerin melezi olduğuna göre değişir), saksı değişiminden etkilenmezler. Ayrıca, yine hangi türlerin melezi olduğuna bağlı olarak Phalaenopsis bitkileri 2-4 ay çiçekli kalır sonrasında çiçeklerini dökerler.Yapabileceğiniz bir şey yok. Normal bakımını yapın. Ayda bir defa gübreleyin. Yazın 2-3 günde bir, kışın 4-7 günde bir, florür içerMEyen memba suyu ile sulayın. Suyun analiz raporu için üzerindeki etikete bakın. Her gübreleme öncesinde, saksı içerisinden 2-3 litre memba suyu geçirerek bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın (bu yapılmadığı taktirde kökler biriken gübre nedeniyle yanar). Su geçirildikten sonra, hazırlamış olduğunuz sıvı gübreyi saksıya verin. Gübre olarak piyasada satılan orkide için üretilmiş sıvı gübreleri kullanın.
Kolay gelsin......

Desteğiniz ve önerileriniz için teşekkür ederim

Eski 05-11-2021, 10:30   #3643
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ezgiik Mesajı Göster
teşekkür ederim. Yeni bir orkide fidesi aldım fakat mantarlı çıktı, fotoğraftaki çıkıntı keiki olabilir mi?
az kökü kalmış kötü durum.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2021, 09:04   #3644
Yeni Üye

Merhaba herkese,

Arkadaşımdan aldığım orkidenin fotoğraflarına bakarak öneride bulunmanızı rica ediyorum. Saksısını seramik kapta taşıdığı için saksı içinde hiç kök kalmamış. Gövdeden çıkan köklü yapraklar keiki sanırım. Her bir keikiyi gövdeden ayırıp ayrı saksılara yerleştirsem nasıl olur sizce? Başka bir öneriniz olur mu?

Şimdiden teşekkür ederim

Eklenen Resimler

Eski 13-11-2021, 11:51   #3645
Ağaç Dostu

E.Kahraman's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2020
Keikiler fazlasıyla köklenmiş duruyorlar bir an önce ayırın derim. Anaç da çok kötü durumda anladığım kadarıyla. Toprağından çıkarıp mantar ilacıyla ilaçlayarak steril bir toprağa ekerek nemli tutarsanız belki dipten bir keiki verebilir.

E.Kahraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2021, 00:14   #3646
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-11-2017
http://prntscr.com/1zpqx0emerhabalar asagida resmini atdigim orkidelerin bakimini yapmak hic zor degil 10 senedir de hemen hemen hic ciceksiz kalmiyorlar ancak1 hafta once kizim 1 tane cambria cinsi orkide hediye etdi 2 gun icinde tum ciceklerini doktu ve saplari kurudu ogrenmek istedigim
cambria cinsi orkide nasil bakilir toprak degistirmek istesemnormal orkide topragimi kullanilir yoksa cambria topragi dahami degisiktir
yardimci olursaniz sevinirim
simdiden tesekkurler

jale simsek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2021, 09:21   #3647
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Cambiria bitkisi biraz yarı cam önü bitkisi benim tecrube ettigime göre sabah güneşi alan bir bitki. Toprağı normal toprak vardı bana gelende.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2022, 10:22   #3648
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2022
Saz orkidesi

Merhabalar,

saz orkidesi ismiyle satin aldigim fakat saz orkidesine dair herhangi bir bilgiye ulasamayip arastirmalarim sonucunda cymbidium olduğuna karar verdiğim bitkim için bakim önerilerinizi almak istiyorum. Dar ve bol kok dolu saksidan cikartip kestane gubresi ile daha buyuk bir saksiya ektim. Aldigimda uzerinde cicekleri vardi. Arastirmalarimdan cymbidium bitkisinin soguk ortamlari sevdigini ogrenince balkonuma cikarttim. Boylece ciceklerinin tamamen kurudugunu gordum. Mevsimden mi kaynakli cicek dokme zamanindamiydi yoksa soguktan mi doktu bilemiyorum. Saksi topragi klasik orkide topragi mi olmaliydi? Yanlis birsey yapip bitkimi kaybetmek istemiyorum. Bazi yapraklarinda sararmalar meydana gelmis. Bilginiz varsa bakimini nasil yapmaliyim? Dogru ve saglikli bir gorunumemi sahip bilmek istiyorum. Yardimci olursaniz cok sevinirim.

Eklenen Resimler

Busra041 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2022, 16:06   #3649
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Busra041 Mesajı Göster
Merhabalar,

saz orkidesi ismiyle satin aldigim fakat saz orkidesine dair herhangi bir bilgiye ulasamayip arastirmalarim sonucunda cymbidium olduğuna karar verdiğim bitkim için bakim önerilerinizi almak istiyorum. Dar ve bol kok dolu saksidan cikartip kestane gubresi ile daha buyuk bir saksiya ektim. Aldigimda uzerinde cicekleri vardi. Arastirmalarimdan cymbidium bitkisinin soguk ortamlari sevdigini ogrenince balkonuma cikarttim. Boylece ciceklerinin tamamen kurudugunu gordum. Mevsimden mi kaynakli cicek dokme zamanindamiydi yoksa soguktan mi doktu bilemiyorum. Saksi topragi klasik orkide topragi mi olmaliydi? Yanlis birsey yapip bitkimi kaybetmek istemiyorum. Bazi yapraklarinda sararmalar meydana gelmis. Bilginiz varsa bakimini nasil yapmaliyim? Dogru ve saglikli bir gorunumemi sahip bilmek istiyorum. Yardimci olursaniz cok sevinirim.
İri perlit + ağaç kabuğu + kil bilyesi gibi gevşek ortamda yetiştirilmesi öneriliyor. Çiçeklerin belli bir ömrü var. Dökülmeleri doğal. Yaprak uçlarında kuruma vs. saksı harcı içerisinde çok fazla gübre birikimi olduğu sonucuna götürür. Saksı harcını değiştirin. Yazın 3-4 günde bir kışın 7 günde bir defa sulayın. Ayda bir gübreleyin. Her gübreleme öncesinde saksı harcından 3-4 litre memba suyu geçirip bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın. Sonra, hazırladığınız sıvı gübre karışımını saksıya uygulayın.

Eski 13-02-2022, 15:48   #3650
ecs
Yeni Üye

ecs's Avatar

Giriş Tarihi: 29-11-2010
Başılığın acemiler için olduğunu düşünerek okumaya başladım ancak ilk sayfada gözüm korktu… 0’625 sabit oranlı çarpanlar, tuzlar, makineler… buraya yazmayı başaramayacağım bazı toprak ve bitki tanımları…vazgeçeceğim galiba…

ecs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2022, 16:09   #3651
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2019
Merhaba, 2 ay kadar önce bir arkadaşımın çiçeksiz olarak verdiği iki orkidem var. İlk iş olarak saksı ve topraklarını değiştirip salona koymuştum. (Orkide toprağını ıslatarak kullandım ve içi boşalmış gibi görünen kökleri kestim).
Bulunduğu yer çok güneş almadığı için yapraklar yumuşar gibi olunca kapalı balkona aldım. Haftada bir suluyorum. Ancak yaprakları kahverengileşip dökülmeye başladı. Her ikisi de aynı durumda. Birinde hiç yaprak yok, diğerinde dört yapraktan ikisi kaldı. Fotoğraf boyutlarını yeterince küçültemedigim için ekleyemiyorum maalesef.
Bu sorun hakkında fikri olan varsa ve beni aydınlatabilirse çok sevinirim.

Düzenleyen hülya.k : 27-02-2022 saat 16:42
hülya.k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2022, 17:15   #3652
Yeni Üye

Fotoğraf ekleyebildim:

Name:  0001.gif
Views: 405
Size:  63.5 KB

Name:  0011.gif
Views: 400
Size:  69.5 KB

Eski 28-02-2022, 00:15   #3653
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hülya.k Mesajı Göster
Fotoğraf ekleyebildim:

Eklenti 723776

Eklenti 723777
Yaprak bitkinin enerji kaynağıdır. Yaprak yoksa bitki ölmüş anlamına gelir. Diğer bitkiniz için, saksının dibinde yeterince delik var mı? bu önemli bir nokta. Saksının yan taraflarına da delik açmanız iyi olur. Saksı harcını, içerisinden 3-4 litre memba suyu geçirerek yıkayın. Sonrasında, hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya verin. Yazın 2-3günde bir, kışın 5-6 günde bir sulayın. Ayda bir defa gübreleyin. Her gübreleme öncesinde saksı harcından su geçirerek bir önceki gübrelemeden harçta kalması muhtemel gübre artıklarını uzaklaştırın.

Eski 28-02-2022, 20:49   #3654
Yeni Üye

Doku_Kültürcü, cevabınız için çok teşekkür ederim. Birini kaybettim demek ki Diğerini yaşayabilirim umarım. Tavsiyelerinize uyacağım.

Eski 11-03-2022, 19:36   #3655
Mry
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2022
Orkidenin dalı alttan sararıyordu, fakat üstünde çiçek tomurcuğu oldu diye kesmedim. Üstten de sarardı, fakat çiçek tomurcuğu masallah duruyor. Ne yapmalıyım acaba? Bu bi hastalık mı, ne yapabilirim?

Mry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2022, 15:45   #3656
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2022
Merhabalar, orkide yetiştirme konusunda gerçekten acemiyim. Hiç bilgim yokken geçen yıl hediye gelen orkidem kısa bir süre sonra kötüleşmeye başladı. Kök kısmındaki süngeri çıkarmam lazımmış ancak bilemedim. Neredeyse tüm yaprakları dökülmüş ve kökleri çürümüştü. Kurtarabilmek adına internet kurcalarken su kültürünü öğrendim. Geçen yıl Nisan ayında cam saksıda ve sürekli suda bıraktığım orkidem önce kök ve yaprak verdi, sonra da çiçek dalı. Bu yıl Ocak ayında çiçek açmaya başladı ve halen çiçekli. "Bu şekilde yerini sevdi, aynen devam et" diyen dostlarım var ancak hep böyle durabilir mi yoksa mesela kil bilyesinde yetiştirildiğini de gördüm. Orkide toprağı ya da kil bilyesine almalı mıyım? Değişiklik yapmam halinde alışabilir mi acaba? Şimdiden teşekkürler...

Eklenen Resimler

hyry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2022, 23:45   #3657
Ağaç Dostu

E.Kahraman's Avatar

Su kültüründe yetiştirilen orkideler var, sizinki de sevmiş belli ki.
Su seviyesini gövdeye değmeyecek şekilde tutmaya özen gösterirseniz çürümesini de engellemiş olursunuz. Köklerin 3te 1i su içinde kalması daha sağlıklı olur.

Eski 12-05-2022, 12:19   #3658
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi E.Kahraman Mesajı Göster
Su kültüründe yetiştirilen orkideler var, sizinki de sevmiş belli ki.
Su seviyesini gövdeye değmeyecek şekilde tutmaya özen gösterirseniz çürümesini de engellemiş olursunuz. Köklerin 3te 1i su içinde kalması daha sağlıklı olur.
Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için, uyarılarınızı dikkate alıp suyu da azalttım. Yalnız daha önce de olmuştu, suyun dışında kalan kökler sararıp/beyazlayıp direkt kuruyor, gerçi burada paylaşılmış resimlerde de toprak üstündeki köklerin öyle olduğunu gördüm. Sanırım öyle olması normal bu durumda, değil mi?

hyry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2022, 20:32   #3659
Ağaç Dostu

E.Kahraman's Avatar

Suya değmeyen köklerin grileşmesi normal ama sararma ve kuruma olmaması gerekir bence. Siz yine de dikkatle gözlemleyin sararıp kuruma diğer köklere de yayılmadığı sürece sorun oluşturmaz diye düşünüyorum.

hyry beğendi.
Eski 18-05-2022, 13:54   #3660
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2022
Orkide çiçeklerinde kahverengi lekeler

Merhaba.
2 hafta önce almış olduğum orkidenin çiçeklerinde kahverengi lekeler oluştu.
Neden olur ne kullanmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim.

Nrcn.RemaxHayat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024