agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-07-2021, 13:28   #3601
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
1. Kök, sıkı bir darbe almıştır (yere düşürmek gibi)
2. Bitkide küf gelişmiştir ve siz son anda farkına varmışsınızdır. Küf, kökleri öldürmüştür, düşmesi an meselesi aşamasına gelmiştir.

3. Eğer sorun küfse, sistemik bir fungisid kullanmanız önerilir (ilaç öneremeyeceğim, bitki hastalıkları dersini 28 yıl önce almıştım ve ilaçlar ve içerikleri çoktan değişti, bu nedenle tarım ilacı satan bir bayiiden sorun).
Peki bu ilacı önlem amaçlı da kullanabilir miyim? Emin değilim çünkü sorunun küf olup olmadığından

EzgiiK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2021, 14:22   #3602
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EzgiiK Mesajı Göster
Peki bu ilacı önlem amaçlı da kullanabilir miyim? Emin değilim çünkü sorunun küf olup olmadığından
Sorun küfse işe yarar, bakteri ise yaramaz.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2021, 13:02   #3603
Yeni Üye

Alıntı:
Sorun küfse işe yarar, bakteri ise yaramaz.
Yeni bir orkidem var, durumu iyi gibi görünüyor ama köklerinin durumunu tam çözemedim. Fotoğraflarını çektim beni yönlendirmeniz için, yardımcı olur musunuz saksısından çıkarıp bakmalı mıyım çiçeklerin dökülmesini mi bekleyeyim ve fotoğrafta görünen hafif buruşuk köklere ne yapmam gerekir çok teşekkürler

Bu arada malesef iki yaprağın ortasından tutturma çubuğu geçirilmiş sanırım yaprak hasarlı diye, çok üzüldüm

Eklenen Resimler

Düzenleyen EzgiiK : 09-07-2021 saat 14:10
Eski 09-07-2021, 14:30   #3604
Ağaç Dostu

Alıntı:
Yeni bir orkidem var, durumu iyi gibi görünüyor ama köklerinin durumunu tam çözemedim. Fotoğraflarını çektim beni yönlendirmeniz için, yardımcı olur musunuz saksısından çıkarıp bakmalı mıyım çiçeklerin dökülmesini mi bekleyeyim ve fotoğrafta görünen hafif buruşuk köklere ne yapmam gerekir çok teşekkürler

Bu arada malesef iki yaprağın ortasından tutturma çubuğu geçirilmiş sanırım yaprak hasarlı diye, çok üzüldüm
Hava kökünü harç içerisine daldırmışlar. Bir sorun yok. Bu köke her gün bir miktar memba suyu püskürtürseniz bitki su ihtiyacının bir kısmını buradan temin edebilir. Çiçeğin dökülmesini bekleyin çünkü, harç değişimi çiçekleri dökebiliyor.

Eski 11-07-2021, 19:42   #3605
Yeni Üye

Peki bu dalı kökünden kesmem mi gerekiyor

Eklenen Resimler

Eski 11-07-2021, 23:51   #3606
Ağaç Dostu

Alıntı:
Peki bu dalı kökünden kesmem mi gerekiyor
Kesin. Bitkiyi harcıyla birlikte kavanoz içerisine yerleştirmişsiniz. Kökler havadar ortam ister. Eğer kökleri çürümüşse, bitki bu şekilde kök vermez. Bitkinin kalan kısmını da çürütürsünüz. Bitkiyi, kavanozdan çıkarıp plastik şeffaf bir torba içerisine yerleştirin. Üzerine sıvı orkide besini püskürtün. Torbayı geceleyin nefesinizle şişirin (bu bitkinin karbondioksiti malik asit formuna çevirip hücre boşluklarında depolaması için gerekli ve gündüz ışıklı koşullardan bu malik asitten şeker sentezleyecek). Gündüz saatlerinde ise ışık alabileceği bir yere yerleştirin. Her şey yolunda giderse yeni kök geliştirecektir.

Eski 12-07-2021, 22:18   #3607
Yeni Üye

Alıntı:
Kesin. Bitkiyi harcıyla birlikte kavanoz içerisine yerleştirmişsiniz. Kökler havadar ortam ister. Eğer kökleri çürümüşse, bitki bu şekilde kök vermez. Bitkinin kalan kısmını da çürütürsünüz. Bitkiyi, kavanozdan çıkarıp plastik şeffaf bir torba içerisine yerleştirin. Üzerine sıvı orkide besini püskürtün. Torbayı geceleyin nefesinizle şişirin (bu bitkinin karbondioksiti malik asit formuna çevirip hücre boşluklarında depolaması için gerekli ve gündüz ışıklı koşullardan bu malik asitten şeker sentezleyecek). Gündüz saatlerinde ise ışık alabileceği bir yere yerleştirin. Her şey yolunda giderse yeni kök geliştirecektir.
Teşekkür ederim evet cıkan yeni yaprağı kararmaya başladı yanlış uygulama yaptım sanırım. Onu da kesmeli miyim? Ve plastik şeffaf bir torba dediniz fotoğraflama imkanınız var mıdır bu uygulamayı? Son olarak orkide besinini yapraklarada mı sıkmalıyım

Eski 12-07-2021, 23:26   #3608
Ağaç Dostu

Alıntı:
Teşekkür ederim evet cıkan yeni yaprağı kararmaya başladı yanlış uygulama yaptım sanırım. Onu da kesmeli miyim? Ve plastik şeffaf bir torba dediniz fotoğraflama imkanınız var mıdır bu uygulamayı? Son olarak orkide besinini yapraklarada mı sıkmalıyım
İnternette bir fotoğraf buldum. Ekte gönderiyorum. Siz de aynısını yapabilirsiniz.

Eklenen Resimler

Eski 13-07-2021, 11:20   #3609
Yeni Üye

Su da var sanırım içerisinde doğru mudur

Eski 13-07-2021, 12:19   #3610
Ağaç Dostu

Alıntı:
Su da var sanırım içerisinde doğru mudur
Suyu püskürteceksiniz. Dibinde su kalmayacak.

Eski 14-07-2021, 07:54   #3611
Yeni Üye

Alıntı:
Suyu püskürteceksiniz. Dibinde su kalmayacak.
Destekleriniz için minnettarım çok teşekkürler 2 tane minik kök çıktı Bu arada gece torbayı nefesimle şişirdikten sonra sabah ağzını açıyorum dimi torbanın

Eski 14-07-2021, 14:24   #3612
Ağaç Dostu

Alıntı:
Destekleriniz için minnettarım çok teşekkürler 2 tane minik kök çıktı Bu arada gece torbayı nefesimle şişirdikten sonra sabah ağzını açıyorum dimi torbanın
Evet

Eski 18-07-2021, 09:50   #3613
Yeni Üye

Alıntı:
Evet
Size bahsettiğim kök çıkaran orkide bu, sizin önerdiğiniz işlemi yapmaktayım fakat gövdesi biraz sorunlu gibi dün oksijenli su püskürttüm köklerine mantar mıdır bu durumun sebebi

Eklenen Resimler

Eski 18-07-2021, 10:38   #3614
Ağaç Dostu

Alıntı:
Size bahsettiğim kök çıkaran orkide bu, sizin önerdiğiniz işlemi yapmaktayım fakat gövdesi biraz sorunlu gibi dün oksijenli su püskürttüm köklerine mantar mıdır bu durumun sebebi
Bilemeyeceğim. Örnek alıp mikroskopta incelemek gerekir ama bu kararmaya kesilen kısmın oksitlenmesi de neden olur. İsterseniz bu bölgeye bir mantar ilacı uygulayın. İlaç bilgim 1993'ten kalma o nedenle bir ilaç öneremeyeceğim. Herhangi bir tarım ilacı satan ilaç bayiinden fikir alabilirsiniz.

Eski 20-07-2021, 12:45   #3615
Yeni Üye

Alıntı:
Bilemeyeceğim. Örnek alıp mikroskopta incelemek gerekir ama bu kararmaya kesilen kısmın oksitlenmesi de neden olur. İsterseniz bu bölgeye bir mantar ilacı uygulayın. İlaç bilgim 1993'ten kalma o nedenle bir ilaç öneremeyeceğim. Herhangi bir tarım ilacı satan ilaç bayiinden fikir alabilirsiniz.
İlacı nasıl uygulamam ve ne kadar bekletmem gerekir peki, aldığım toz halinde bir fungusit

Eski 20-07-2021, 15:43   #3616
Ağaç Dostu

Alıntı:
İlacı nasıl uygulamam ve ne kadar bekletmem gerekir peki, aldığım toz halinde bir fungusit
İlaçtan bir çay kaşığı kadar alın, yarım çay bardağı suya karıştırın. Bitkinin dip kısmını bu karışıma batırıp çıkartın. Bırakın kenarda 15-20 dakika dursun. Sonra plastik torbasına yerleştirin.

Eski 26-07-2021, 14:35   #3617
Ağaçsever

fdogru's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2012
Orkidelerim

Bu sayfayı her zaman takip ediyorum. Orkide sever bi insan olarak, bakmayı öğrenene kadar çok orkide kaybettim. ama sizlerin yazdıklarını okuyarak artık ölmeye yakın orkideyi canlandırabiliyorum.

2 yıl önce marketlerden aldığım mini orkidelerim 2 yıl çiçeksiz durdu. biri öldü ölecekti. ama sabırla bekledim. bu yıl 2si harika şekilde çiçeklendi. diğeri kendini büyütme aşamasında, yapraklanıyor, seneye belki o da açar.

elime başka bi orkide geldi. Ve bana geldiğinde dibi vıcık vıcık kurttu, yapraklarını salyangoz yemişti. bahçede bırakmışlar zavallı orkideyi.

neyse, hasarlı yapraklarını komple kopardım, dibini kurttan ayıkladım. tarçın döktüm vs. su kültürü uyguladım.

şimdi 2 keiki oluşumu var ama kendini besleyebilir de bu keikileri kurtarabilir miyim bilemiyorum. Bekliyorum. bunun için bir öneriniz olabilir mi?

mesela vitamin vermeli miyim bu aşamada? yoksa standart sulamaya devam mı etmeliyim?

fdogru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2021, 14:40   #3618
Ağaçsever

fdogru's Avatar

orkidenin kendisi ve dallarındaki keiki oluşumları.

Biri çiçek sapı gibi duruyor ama değil, büyüdü, yaprak olduğu belli. şu anki fotosu elimde yok.

Eklenen Resimler

Eski 26-07-2021, 15:34   #3619
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fdogru Mesajı Göster
orkidenin kendisi ve dallarındaki keiki oluşumları.

Biri çiçek sapı gibi duruyor ama değil, büyüdü, yaprak olduğu belli. şu anki fotosu elimde yok.
Yaprak varsa enerji var anlamına gelir. Keiki, kendisini kurtarabilir. Sizin durumunuzda bu biraz zaman alır, çünkü ana bitkinin yaprakları yok ve keikinin küçük yapraklarından gelen enerjiyle gelişmek zorunda.
Bitkiye, ayda bir defa orkideler için üretilmiş sıvı gübreden verin. Yazın, 1-2 günde bir kışın 4-7 günde bir sulayın. Her gübreleme öncesinde, saksı harcı içerisinden 1-2 litre memba suyu geçirerek bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın. Hemen sonrasında hazırladığınız gübre çözeltisini saksıya uygulayın.

Kolay gelsin...

fdogru beğendi.
Eski 27-07-2021, 09:20   #3620
Ağaçsever

fdogru's Avatar

Alıntı:
Yaprak varsa enerji var anlamına gelir. Keiki, kendisini kurtarabilir. Sizin durumunuzda bu biraz zaman alır, çünkü ana bitkinin yaprakları yok ve keikinin küçük yapraklarından gelen enerjiyle gelişmek zorunda.
Bitkiye, ayda bir defa orkideler için üretilmiş sıvı gübreden verin. Yazın, 1-2 günde bir kışın 4-7 günde bir sulayın. Her gübreleme öncesinde, saksı harcı içerisinden 1-2 litre memba suyu geçirerek bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın. Hemen sonrasında hazırladığınız gübre çözeltisini saksıya uygulayın.

Kolay gelsin...
Çok teşekkür ederim verdiğiniz cevap için.

Nem dengesini sağlayabilmek adına, keiki oluşumlarına su püskürtsem zarar vermem değil mi?

---------------

bir de başka bir şey sormak istiyorum, saksı konusu büyük sorun olmaya başladı. orkide üretim saksı küçük geldiği için şeffaf mika saksılardan aldım. yan duvarlarını sıcak bir metalle deldim. ama yine de yeterince hava alamıyor diye düşünüyorum. çünkü toprağı fazla sulayınca çıkan sineklerden oluşmaya başladı. bu sebeple çok sık sulayamıyorum.

bunun için öneriniz olabilir mi bu durumda?

Eski 27-07-2021, 09:59   #3621
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fdogru Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim verdiğiniz cevap için.

Nem dengesini sağlayabilmek adına, keiki oluşumlarına su püskürtsem zarar vermem değil mi?

---------------

bir de başka bir şey sormak istiyorum, saksı konusu büyük sorun olmaya başladı. orkide üretim saksı küçük geldiği için şeffaf mika saksılardan aldım. yan duvarlarını sıcak bir metalle deldim. ama yine de yeterince hava alamıyor diye düşünüyorum. çünkü toprağı fazla sulayınca çıkan sineklerden oluşmaya başladı. bu sebeple çok sık sulayamıyorum.

bunun için öneriniz olabilir mi bu durumda?
Saksı harcı organik kökenli bir maddeyse (mesela ağaç kabuğu), bu zaman içerisinde çürür, küf gelişmeye başlar. Bu küfü yemek için sinekler (fungus gnat) gelir. Harcı değiştirin. Ağaç kabuğu yerine kil bilyesi kullanabilirsiniz:
https://www.e-tartes.com/yetistirme-...mm-2litre.html

Eski 07-08-2021, 11:08   #3622
Yeni Üye

Alıntı:
İnternette bir fotoğraf buldum. Ekte gönderiyorum. Siz de aynısını yapabilirsiniz.
Tekrardan merhabalar, ben dediğiniz uygulamayı yaptığımda 2 yeni kök çıkmaya başlamıştı fakat sonra onlar da çürüdü neden böyle oluyor anlamıyorum Bir de bu torba uygulamasına mı devam edeyim yoksa süngerde su kültürü mü uygulayayım onu da çok övüyorlar

Eski 07-08-2021, 13:52   #3623
Ağaç Dostu

Alıntı:
Tekrardan merhabalar, ben dediğiniz uygulamayı yaptığımda 2 yeni kök çıkmaya başlamıştı fakat sonra onlar da çürüdü neden böyle oluyor anlamıyorum Bir de bu torba uygulamasına mı devam edeyim yoksa süngerde su kültürü mü uygulayayım onu da çok övüyorlar
Su kültürü, enfeksiyon kaynağının daha hızlı çoğalmasına neden olur.

Eski 14-08-2021, 12:09   #3624
Yeni Üye

Tekrardan merhaba, 2 adet orkidemin durumundan endişeliyim. Birinin alt yaprağı sarardı ve onu kopardım çünkü hastalıklı gibiydi ve diğer yapraklarında da elastikiyet kaybı var (ilk onun fotoğrafını ekleyeceğim 6’lı kolajda olan) Diğerinde de sormak istediğim köklerin bikaç tanesi dolu fakat çoğu boş gibi sarımstrak fotoğraflardan daha iyi anlarsınız, saksısından cıkardım köklerini nasıl budamalıyım yardımcı olursanız cok sevinirim bu arada gövdesinde de siyahlık olduğu icin mantar ilaclı su püskürttüm şimdi nasıl bir yol izlemeliyim (bir de yaprak kenarında çizgimsi bir sarımstraklık var)
Şimdiden teşekkür ederim

Eklenen Resimler

Eski 14-08-2021, 16:15   #3625
Ağaç Dostu

Alıntı:
Tekrardan merhaba, 2 adet orkidemin durumundan endişeliyim. Birinin alt yaprağı sarardı ve onu kopardım çünkü hastalıklı gibiydi ve diğer yapraklarında da elastikiyet kaybı var (ilk onun fotoğrafını ekleyeceğim 6’lı kolajda olan) Diğerinde de sormak istediğim köklerin bikaç tanesi dolu fakat çoğu boş gibi sarımstrak fotoğraflardan daha iyi anlarsınız, saksısından cıkardım köklerini nasıl budamalıyım yardımcı olursanız cok sevinirim bu arada gövdesinde de siyahlık olduğu icin mantar ilaclı su püskürttüm şimdi nasıl bir yol izlemeliyim (bir de yaprak kenarında çizgimsi bir sarımstraklık var)
Şimdiden teşekkür ederim
Ölü köklerin merkezinde bulunana sert lif kısmı pasif olarak su iletimi yapar. Bu nedenle, köklerin hiç birini budamayın. Bitkiyi, çok iri perlit veya kil bilyesi içerisine yerleştirin: https://www.e-tartes.com/yetistirme-...m-20litre.html

Ayda bir defa gübreleyin. Yazın gün aşırı sulayın, kışın 4-7 günde bir sulayın.

Eski 14-08-2021, 17:55   #3626
Yeni Üye

Alıntı:
Ölü köklerin merkezinde bulunana sert lif kısmı pasif olarak su iletimi yapar. Bu nedenle, köklerin hiç birini budamayın. Bitkiyi, çok iri perlit veya kil bilyesi içerisine yerleştirin: https://www.e-tartes.com/yetistirme-...m-20litre.html

Ayda bir defa gübreleyin. Yazın gün aşırı sulayın, kışın 4-7 günde bir sulayın.
Teşekkür ederim peki ilk fotoğraflardaki yapraklar neden bu durumdadır

Eski 14-08-2021, 22:56   #3627
Ağaç Dostu

Alıntı:
Teşekkür ederim peki ilk fotoğraflardaki yapraklar neden bu durumdadır
Susuz kalma neticesinde yaprak gevrekliğini kaybeder. Suladığınızda eski durumuna geri dönmez ama bitkinin hayatta kalmasını sağlayan enerjiyi üretmeye devam eder. Sonrasında yeni yaprak oluşturur. Yeni oluşan yapraklar düzgün gelişir.

Eski 21-08-2021, 10:47   #3628
Ağaç Dostu

E.Kahraman's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2020
Merhabalar,

Şu anda 3. orkidemi aynı şekilde kaybediyorum. Hatayı nerede yaptım acaba? Bu hale geldikten sonra geri dönüşü olabilir mi? Teşekkürler.

Name:  20210821_114429_copy_1200x1600.jpg
Views: 163
Size:  75.0 KB

E.Kahraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2021, 13:56   #3629
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi E.Kahraman Mesajı Göster
Merhabalar,

Şu anda 3. orkidemi aynı şekilde kaybediyorum. Hatayı nerede yaptım acaba? Bu hale geldikten sonra geri dönüşü olabilir mi? Teşekkürler.

Eklenti 721035
Bitkinin taç tabir edilen yaprakların çıktığı kısmı ölmüş. Bu bitki geri döndürülemez.
Sebepleri:

1. Bitkiyi susuz bırakmanız.
2. Bitkiyi kalitesiz su ile sulamanız.
3. Bitkiye gübre vermeden önce saksı harcı içerisinde memba suyu geçirip saksı harcını arıtmamanız.
4. Bitkinin taç kısmında su birikip bitkiyi öldürmesi.....

Phalaenopsis orkidesi florür içerMEyen memba suyu ile sulanmalıdır. Ayda bir bir defa gübrelenmelidir. Her gübreleme öncesinde, saksı harcı içerisinden 1-2litre memba suyu geçirilerek harçta bir önceki gübrelemeden kalan artıklar uzaklaştırılmalıdır, bu yapılmadığında kökler yanar, bitki ölür.

E.Kahraman beğendi.
Eski 21-08-2021, 14:12   #3630
Ağaç Dostu

E.Kahraman's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2020
Alıntı:
Bitkinin taç tabir edilen yaprakların çıktığı kısmı ölmüş. Bu bitki geri döndürülemez.
Sebepleri:

1. Bitkiyi susuz bırakmanız.
2. Bitkiyi kalitesiz su ile sulamanız.
3. Bitkiye gübre vermeden önce saksı harcı içerisinde memba suyu geçirip saksı harcını arıtmamanız.
4. Bitkinin taç kısmında su birikip bitkiyi öldürmesi.....

Phalaenopsis orkidesi florür içerMEyen memba suyu ile sulanmalıdır. Ayda bir bir defa gübrelenmelidir. Her gübreleme öncesinde, saksı harcı içerisinden 1-2litre memba suyu geçirilerek harçta bir önceki gübrelemeden kalan artıklar uzaklaştırılmalıdır, bu yapılmadığında kökler yanar, bitki ölür.
Cevabınız için teşekkür ederim sn. Doku_Kültürcü.

E.Kahraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024