agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-02-2020, 10:24   #3361
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2020
yardımm lütfen

orkidemin yaprakları bu şekilde sapsarı olup kopuyor ve orkidemin dallarından birisi bu şekilde kahverengi olup kurudu.ne yapmam gerekiyor.ölmesini istemiyorum.

Eklenen Resimler

Senniss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2020, 20:42   #3362
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Senniss Mesajı Göster
orkidemin yaprakları bu şekilde sapsarı olup kopuyor ve orkidemin dallarından birisi bu şekilde kahverengi olup kurudu.ne yapmam gerekiyor.ölmesini istemiyorum.
Phalaenopsis genellikle 5-6 yaprak taşır. Yeni yaprak oluşturacağı zaman, en eski yapraklardaki mineral ve karbonhidratı ana gövdeye taşır ve yeni yaprak için kullanır. Aynı şey, dal dediğiniz çiçek oluşumları için de geçerli. Saksı harcınız oldukça eski gibi görünüyor. Harcı değiştirebilirsiniz. Yeni harcı aldığınızda bir tencere içerisine koyun, üzerini örtecek kadar su ilave edin ve 3-4 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra bu harcı kullanın. Kışın 5-6 günde bir defa sulayın, ayda bir defa gübre verin. Gübreleme öncesinde saksıdan 3-4 litre florür içermeyen memba suyu geçirin (şişe üzerindeki analiz raporuna bakın). Bunu, saksı harcında gübre birikimi olmasını engellemek için yapıyoruz, bunu yapmazsak kökler biriken gübreden dolayı ölür. Yıkama işleminden hemen sonra hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya verin.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2020, 10:17   #3363
Yeni Üye

Orkide

Yani bu sekilde normal degil mi?orkide harcı dediginiz orkide toprağı değil mi? Peki bunun mevsimi var mı yani ne zaman değiştirmem gerekiyor?

Eski 06-02-2020, 10:18   #3364
Yeni Üye

Sulama ya da güneş yanığından kaynaklı degil dimi?

Eski 06-02-2020, 12:41   #3365
Ağaç Dostu

Alıntı:
Yani bu sekilde normal degil mi?orkide harcı dediginiz orkide toprağı değil mi? Peki bunun mevsimi var mı yani ne zaman değiştirmem gerekiyor?
Evet, orkide toprağı. Hemen değiştirebilirsiniz. Güneş yanığı değil. Sulama eksikliği olup olmadığını bilemiyorum. Yazın, 2-3 günde bir, kışın 5-6 günde bir sulayın.

Eski 06-02-2020, 14:17   #3366
Yeni Üye

Orkide

Kahverengileşen ortaki dalı 3.bogumdan keseyim mi yoksa kendiliginden düsmesini mi bekleyecegim? Cok tesekkurler

Eski 06-02-2020, 14:49   #3367
Ağaç Dostu

Alıntı:
Kahverengileşen ortaki dalı 3.bogumdan keseyim mi yoksa kendiliginden düsmesini mi bekleyecegim? Cok tesekkurler
Bekleyin.

Eski 06-02-2020, 20:54   #3368
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Orkidemiz geçen yıl 35 tane çiçek açmıştı.
Bu yıl ilk açan 5 çiçekten sonra,50 tomurcuk daha çiçeklenmek için sıralarını bekliyor.

Eklenen Resimler

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2020, 12:31   #3369
Ağaçsever

Ametistt's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Orkidemiz geçen yıl 35 tane çiçek açmıştı.
Bu yıl ilk açan 5 çiçekten sonra,50 tomurcuk daha çiçeklenmek için sıralarını bekliyor.
Merhaba Orkide saksinizda kac kok orkide var ?

Ametistt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2020, 19:55   #3370
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ametistt Mesajı Göster
Merhaba Orkide saksinizda kac kok orkide var ?
Merhaba,2 kök orkide var.

Eski 10-02-2020, 16:18   #3371
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2019
Sayın Doku_kültürcü.

Orkide konusunda bugüne kadar bizi fazlasıyla aydınlattınız. Hızlı cevaplarınız için herkes adına teşekkür ederim.

Size bundan yaklaşık 1.5-2 sene önce orkidemin keikilerini ayırmak için sorular sormuştum sayenizde sıkıntısız bir şekilde ayırıp yaşamlarını sürdürmelerini sağladım. Fakat şu an 4 adet orkidem olsa da hiç bir şekilde çiçek oluşumu sağlayamıyorum. Orkidelerimin 2 tanesi şu an küçük onlardan beklentim yok ama büyük olanlar 8-9 yapraklı hale geldi sağlıkları da gayet iyi. Yaklaşık 1 aydır da 15 derece ve altı odada tutmaya çalışıyorum. Ayda bir ise gübre veriyorum. Nerede yanlış yaptığımı bir türlü bulamadım. Ayrıntılı bilgi yazdığınız bir yer varsa oraya yönlendirirseniz veya bilgi verirseniz çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

mathahmetician Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2020, 16:57   #3372
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mathahmetician Mesajı Göster
Sayın Doku_kültürcü.

Orkide konusunda bugüne kadar bizi fazlasıyla aydınlattınız. Hızlı cevaplarınız için herkes adına teşekkür ederim.

Size bundan yaklaşık 1.5-2 sene önce orkidemin keikilerini ayırmak için sorular sormuştum sayenizde sıkıntısız bir şekilde ayırıp yaşamlarını sürdürmelerini sağladım. Fakat şu an 4 adet orkidem olsa da hiç bir şekilde çiçek oluşumu sağlayamıyorum. Orkidelerimin 2 tanesi şu an küçük onlardan beklentim yok ama büyük olanlar 8-9 yapraklı hale geldi sağlıkları da gayet iyi. Yaklaşık 1 aydır da 15 derece ve altı odada tutmaya çalışıyorum. Ayda bir ise gübre veriyorum. Nerede yanlış yaptığımı bir türlü bulamadım. Ayrıntılı bilgi yazdığınız bir yer varsa oraya yönlendirirseniz veya bilgi verirseniz çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.
15 derece tropik bitkilerin gelişimlerini durdurğu bir sıcaklık. 16-19 derece gibi olursa ve bir de fotosentez için yeterli ışık sağlarsanız bitki çiçeklenir. Saksının üzerine sıcak beyaz floresan lamba asın (18 watt).

Ametistt beğendi.
Eski 12-02-2020, 15:46   #3373
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
15 derece tropik bitkilerin gelişimlerini durdurğu bir sıcaklık. 16-19 derece gibi olursa ve bir de fotosentez için yeterli ışık sağlarsanız bitki çiçeklenir. Saksının üzerine sıcak beyaz floresan lamba asın (18 watt).
Teşekkür ederim deneyeceğim. Sonucu yine bilgilendirme yaparım

mathahmetician Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2020, 11:01   #3374
Ağaçsever

Ametistt's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2019
Unhappy

Orkidemin yeni cikan dali kirildi,kirilan dalin henuz olgunlasmamis gozlerine uzerindeki yapragini acip keiki hormonu surmustum ve sonuc bu Dali kirildi diye uzulmeye uzun sure beklemeye gerek yok

Eklenen Resimler

Ametistt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2020, 14:47   #3375
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-02-2020
Yardımm

Merhaba forumda yeniyim orkideyi aldığımda dalı yeşildi ertesi gün sarardı ne yapmlıyım böyle kalsın mı budamalı mıyım birde dibinde bir dal daha var kısa o da sarı o büyür mü

Eklenen Resimler

smyyygt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2020, 14:48   #3376
Yeni Üye

Yardımm

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smyyygt Mesajı Göster
Merhaba
yeniyim sitede acemiyim yardımcı olur musunuz aldığımda yeşildi dal ertesi gün sarardı böyle mi kalsın ne yapmalıyım

Eski 19-02-2020, 18:17   #3377
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smyyygt Mesajı Göster
yeniyim sitede acemiyim yardımcı olur musunuz aldığımda yeşildi dal ertesi gün sarardı böyle mi kalsın ne yapmalıyım
Bitki, yeni çiçek dalı oluşturacağı zaman bütün kaynaklarını kullanır. Buna eski dalda bulunan şeker ve mineral maddeler dahil, bu nedenle dal sararır. Dalı kesmeyin. Yeni oluşan çiçek dalını tutturabileceğiniz sağlam bir destek olarak kullanın.

Eski 20-02-2020, 07:30   #3378
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Bitki, yeni çiçek dalı oluşturacağı zaman bütün kaynaklarını kullanır. Buna eski dalda bulunan şeker ve mineral maddeler dahil, bu nedenle dal sararır. Dalı kesmeyin. Yeni oluşan çiçek dalını tutturabileceğiniz sağlam bir destek olarak kullanın.
teşekkür ederimmm

Eski 21-02-2020, 12:16   #3379
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2019
Merhaba. Ekte görsellerini paylaştığım orkidem için yardım istiyorum siz değerli orkide severlerden.
Görselde gödüğünüz çiçekli dal yaklaşık 3-4 hafta önce ilk çiçeğini açmıştı. Daldaki diğer tomurcuklar da sağlıklı bir şekilde 3-4 günde bir açmaya devam ediyor. Ama yaklaşık 4-5 gün önce ilk açan çiçekler kendini salmaya başladı. Sanırım 1 ayını tamamlamadan solacaklar bu çiçekli dalın üstteki ilk gözünde henüz açmaya başlamamış 6-7 tomurcuklu bir dalı daha var. Tomurcuklar şu an sağlıklı görünüyor ama solmaya yüz tutan çiçekleri görünce tomurcuklarımın geleceği hakkında endişelenmeye başladım. Haftada bir daldırma ile suluyorum. Ayda 1-2 de sıvı besin veriyorum. Toprağında da 2-3 kökü olan bir yavrusu var henüz bunu da ayırmadım. Ayrıca yeşil yaprakları da oldukça büyük ve ağırlaştı gövdesi o nedenle yan yatmış durumda. Neler önerirsiniz gidişat için
Çiçeklilik süresini uzatabilmek ve tomurcuklarımı korumak için tüm önerilerinize açığım yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden çoook teşekkürler

Eklenen Resimler

aleaf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2020, 12:20   #3380
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2019
Devam...

Eklenen Resimler

aleaf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2020, 12:57   #3381
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Merhaba,kullandığınız orkide toprağı çok kuru görünüyor.Bence hemen bolca sulamanız gerekiyor.Selamlar...

Eski 21-02-2020, 22:37   #3382
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Orkidemizin keyfi yerinde...

Eklenen Resimler

Eski 24-02-2020, 18:33   #3383
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2020
Merhabalar, bir süredir arıyorum ama tam olarak ne ile karşı karşıya olduğumu anlayamadım, yardımcı olursanız çok sevinirim.
Orkidemi yeni aldım, sıradan bir marketten, cinsini bilmiyorum ama normal orkide çiçeklerinin yarısı büyüklükte çiçekleri ve tek sapta 3 dal uzantıları var. Orkideyi aldığımda kökleri yok denecek kadar azdı, üzerinde 3 çiçek vardı ama dallarında tomurcuklar vardı ve tomurcuklar dökülmedi. İrileşmeye devam ediyorlar, sanırım açacaklar. Toprağı siyaha döndüğü için çiçek dökmesini beklemeden çam kabukları ile toprağını değiştirdim ve çürüyüp kurumuş köklerini biraz temizledim (fazla değil). Şimdi köklerini kesip yeniden köklendirmek istiyorum ama çiçeklerini dökmedi dediğim gibi. Ancak yaprakları susuzluk belirtisi gösteriyor. (Uçları dışa doğru kıvrıldı, bir tanesi ortadan kuruyup yarıldı ve neredeyse hepsi aldığımdan beri buruşuk.) Şimdi de sapın üçüncü boğumunun kenarından yeni bir sürgün veriyor. Sizce bu sağlıklı olduğu anlamına mı gelir? Sulama konusunda ne yapmalıyım? Kökleri çok sağlıksız belki de bu yüzden suyu çekemiyor ama daha fazla çürütmek istemediğim için fazla sulamıyorum. Üzgünüm uzun bir yazı oldu ama şimdiden teşekkürler.

Elymus repens Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2020, 11:13   #3384
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2020
Orkide bakımı

Arkadaslar orkideni alalı 1 hafta oldu şuanda çiçekli saksısını değişmedim aldığım yerde sulama yaptıkları icin ben daha sulamadım
Bugün baktımki saksısında buharlaşma olmuş sorun olurmu bakımı hakkında bilgi alabilirmiyim daha yeniyim aranızda

Eklenen Resimler

nanemolla beğendi.
Hayriye0607 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2020, 13:51   #3385
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hayriye0607 Mesajı Göster
Arkadaslar orkideni alalı 1 hafta oldu şuanda çiçekli saksısını değişmedim aldığım yerde sulama yaptıkları icin ben daha sulamadım
Bugün baktımki saksısında buharlaşma olmuş sorun olurmu bakımı hakkında bilgi alabilirmiyim daha yeniyim aranızda
Yazın 2-4 günde bir, kışın 5-7 günde bir sulayın. Memba suyu kullanın. Suyun etiketindeki analiz raporuna bakın, florür içermesin (florür, genelde orkidelerin hepsi için zehirlidir). Ayda bir defa gübre verin. Her gübreleme öncesinde, saksıdan 3-4 litre su geçirerek bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın (bunu yapmadığınız taktirde, biriken gübre nedeniyle kökler yanar). Bu yıkama işleminden hemen sonra hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya verin.

nanemolla beğendi.
Eski 02-03-2020, 14:06   #3386
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Çiceklenmemiz tüm hızıyla devam ediyor.
Fotoğraflardan çok daha fazla güzel ve gösterişli görünüyorlar.

Eklenen Resimler

Eski 02-03-2020, 14:08   #3387
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Devamı...

Eklenen Resimler

Eski 02-03-2020, 14:10   #3388
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Devamı..

Eklenen Resimler

Eski 02-03-2020, 21:29   #3389
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Orkidemizin keyfi yerinde...
Maşallah, orkideye bak orkideye ağzım açık izledim fotoğrafları, Allah nazarlardan saklasın. Sayende beyaz orkideyi de sevmiş oldum. Geçen yılki hali de bu yılki hali de tek kelime ile muhteşem.

Artık siteye eskisi gibi giremiyor girsem de yazamıyorum, günler yoğun geçiyor. Frezya sayfasında haber vermeseydin böyle bir güzelllikten haberim olmayacaktı. Bu arada sana da maşallah abicim, eline geçen çiçek çıldırıyor

Not: Toprak karışımını okudum hayata geçireceğim )

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2020, 22:42   #3390
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Kardeşim,daha açacak çok tomurcuk var.Önümüzdeki haftalarda çiçeklenmeleri daha güzel olacak.

Bugün fotoğrafları 16.00 civarı çektim.Bu saatlerde güneş ışınları salona gelmediği için biraz çözünürlükte sorun olmuş.Çocuklar öyle söyledi.Önümüzdeki günlerde fotoğraflar güneşin ev içine direk geldiği saatlerde çekilecek.

Bu arada çok doğru söylüyorsun.Çocuklarla hayat her yaşta hep yoğun geçiyor.Selamlar...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024