agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-10-2010, 12:55   #301
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2010
Wink çiçekleri dökülen orkide çubuğunu nereden kesmeliyim?

merhaba arkadaşlar.çiçekleri döküldükten sonra orkide çubuğunu nerden kesmeliyim?çiçekçilere soruyorum biri 3 boğum alttan biri en alttan biride sadece çiçeklerin altından kesmemizi söyledi...kesmesek ne olur? bilen arkadaşların yardımını bekliyorum kafam çok karıştı....teşekkürler.

gülcanbek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2010, 18:23   #302
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2007
Galeri: 41
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülcanbek Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar.çiçekleri döküldükten sonra orkide çubuğunu nerden kesmeliyim?çiçekçilere soruyorum biri 3 boğum alttan biri en alttan biride sadece çiçeklerin altından kesmemizi söyledi...kesmesek ne olur? bilen arkadaşların yardımını bekliyorum kafam çok karıştı....teşekkürler.
Gülcanbek, Sizi anladıgıma kadar orkide phalaenopsis türü, ben onlari en alttan kesiyom. Aslında fotografı ekleseydınız, ne durumunda çiçek filizi, daha net cevabını olurdu. Bu mevsimde genelde çiçek filizi devam büyümeye şansı da olabilir.

Asya_lotus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2010, 14:46   #303
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Phalaenopsis.

Birinci fotoğrafta ben geçen yıl çiçek filizi kesti değilse, ne olabilir göstermiştim. Bir başak de büyüyen bebeğin ikinci yıl olması nedeniyle, ben üzüldüm, ve yanındaki çiçek filizler kesemedim. Çiçeklеnme zamanı bittikten sonra çiçek filizi kesmeniz lazım (foto2), böylece güç kazanması ve bir sonraki çiçeklenme hazırlanmak bitki yardımcı olacaktır.

Eklenen Resimler

Eski 14-10-2010, 22:21   #304
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Sn. Swetlana paylaşımınız için bende teşekkür ederim.
Bir ara bu çiçek sapından keiki elde etme olayına fazlaca takmıştım.Fakat başarılı olamadım .Ne yaptıysam olmadı, galiba ışık olayını iyi ayarlayamadım...

Fakat o kadar istedim ki keikiyi , geçenlerde beyaz orkidem kökünden bir yavru verdi , şimdi de bir hibrit olmasına rağmen (zemini beyaz üzeri koyu bordo benekli, üstünde Harlequin King yazıyordu) ikinci orkidem kökünden yavru verdi..

Bunu yapmak için özel bir çaba harcamadım, nerdeyse 3 yıldır aynı yerde duruyorlar, bol güneşli bir cam önü..

Fakat bu yavrular kendi kökünden çıktığı için ayırmak konusunda (kendi köklerini iyice geliştiğinde) yardımlarınızı alacağım...

Orkideleri çooook seviyorum.

Mutlu günler..

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2010, 00:18   #305
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rodoslu Mesajı Göster

Fakat o kadar istedim ki keikiyi , geçenlerde beyaz orkidem kökünden bir yavru verdi , şimdi de bir hibrit olmasına rağmen (zemini beyaz üzeri koyu bordo benekli, üstünde Harlequin King yazıyordu) ikinci orkidem kökünden yavru verdi..

Bunu yapmak için özel bir çaba harcamadım, nerdeyse 3 yıldır aynı yerde duruyorlar, bol güneşli bir cam önü..

Fakat bu yavrular kendi kökünden çıktığı için ayırmak konusunda (kendi köklerini iyice geliştiğinde) yardımlarınızı alacağım...
Sevgili rodoslu, Sizin dikkatine almak istiyorum - keyki da fazla güç annesinden alıyolar,eğer bitki büyüme ve sağlıklı gelişip istiyorsanız, bitkiler üzerinde bırakmak tavsiye etmem. Bunu sadece denemek için bıraktım. Aynı iki özdeş bitki gerekir mı? Bence - geregi yok. Hem üzülüyom da bu arkadaşıma - 8 sene beraberiz. Yavru bitkilerden ayrılma zamanı kökleri 5 santimetre geldiğinde olabilir.

Eski 15-10-2010, 12:20   #306
Yeni Üye

[QUOTE=Swetlana;704276]Gülcanbek, Sizi anladıgıma kadar orkide phalaenopsis türü, ben onlari en alttan kesiyom. Aslında fotografı ekleseydınız, ne durumunda çiçek filizi, daha net cevabını olurdu. Bu mevsimde genelde çiçek filizi devam büyümeye şansı da olabilir. [/fotoğraf yüklemeye çalıştım ama yükleme hatası veriyor..bende kesmeyeyim o zaman biraz bekleyeyimteşekkürler..

Eski 15-10-2010, 19:56   #307
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Gülcanbek, sadece onu aydınlık yerinde bırakın, güneş günde en az 2 saat görsün.

Eski 18-10-2010, 11:31   #308
Ağaçsever

lepiska's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2010
merhabalar. öncelikle forumda yeni olduğumu söyleme gereği hissediyorum.çünkü birazdan size yönelteceğim sorular fazlasıyla amatör biri tarafından sorulacak cinsten mümkün olduğu kadar yazılanları okudum. ama özellikle fotoğraf ekleyerek bilgi almak istedim. forum kirliliğine neden oluyorsam kusuruma bakmayın. dün bir arkadaşımdan orkide aldım. orkideler hakkında hiçbir bilgi birikimim yok ama aşağıda resimleri bulunan orkide bana biraz garip geldi. yani çok fazla kök vermiş gibi dışarıya. ayrıca denge sorunu var. yaprakları kocaman ve bir bölgeye doğru yığılmışlar. bunlar normal mi? orkide toprağı da özel bir toprakmış nerden bulacağım hakkında hiçbir bilgim yok. ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler. bu konudaki cehaletimi mazur görün lütfen.

Name:  DSC00910.jpg
Views: 17038
Size:  21.4 KB

Name:  DSC00906.jpg
Views: 9951
Size:  33.0 KB

Name:  DSC00909.jpg
Views: 9157
Size:  15.3 KB

Düzenleyen lepiska : 18-10-2010 saat 12:56
lepiska Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 17:13   #309
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-08-2009
Bende dayanamadım bir orkide aldım sonunda Biraz küçük burda gördüklerimin yanında ucuzdu fiyatı iyice kontrol ettim bir haslatık olduğunu sanmıyorum. Ama sormak istediğim sorular var.Forumu gezdim birçok şey öğrendim. Şuan uygun bir yerde umarım üzerindeki tomurcuklar acar 2 tanede çicek dalı veriyor. Sulamada kararsız kaldım ne zaman sulandığını bilmiyorum toprak kuru geldi biraz ama saksıda biraz su yoğuşması gördüm bekleyim dedim. Sormak istediğim şey orkidenin çicekleri geçtiği zaman açılmamış gözün üstünden kesecem ve yeni çicek dalı verecek peki bu dal bittikten sonra ne yapmalıyım en dipten mi keseceğim bu sefer buna bir yanıt bulamadım henüz? Sizce durumu nasıl ?

Eklenen Resimler

Pat(i)ilker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 20:27   #310
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Ciceklerin altinda kalan acmamis gozun uzerinden kesince tekrar cicek verecek verme garantisi yok. Keiki de olusabilir, cicek sapi sararip kuruyabilir de. Kurumazsa bir ay kadar gozlemleyin, yeni bir olusum yoksa sapi dipten kesin.

senan beğendi.
zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 21:59   #311
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lepiska Mesajı Göster
dün bir arkadaşımdan orkide aldım. orkideler hakkında hiçbir bilgi birikimim yok ama aşağıda resimleri bulunan orkide bana biraz garip geldi. yani çok fazla kök vermiş gibi dışarıya. ayrıca denge sorunu var. yaprakları kocaman ve bir bölgeye doğru yığılmışlar. bunlar normal mi? orkide toprağı da özel bir toprakmış nerden bulacağım hakkında hiçbir bilgim yok. ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler. bu konudaki cehaletimi mazur görün lütfen.
Lepiska, Sizi orkide türü - phalaenopsis. Yapraklar ve kökler çok saglam görünüyo, amo galiba çok zamanı ışıktan uzak kaldı, yaprakları rengi biraz açık. Çiçek filizi dipten kesin, bitki biraz kendini toparlasın, ve aydınlık - pencereye yakın bir yerde yerleştirin. Substratı artık baharda degiştirebilirsiniz, hazır phalaenopsis orkide substrati marketlerde satılık mevcuttur. Denge kaybolmak için saksı altına bir seramik kabı koyabilirsiniz. Kışın 7-10 dünde bir defa tatlı su verin.

Eski 23-10-2010, 01:05   #312
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2010
selamlar arkasimdan aldigim bir orkidem var cok suladigi icin ölmek üzereydi bende cürüyen köklerini temizledim iki tane kök kaldi yaninda yavru bir orkide var saglikli görünüyor ama cok yavas genisliyor köklerine bir bakim yapmalimiyim yoksa saksida kalip köklenmesinimi beklemeliyim tesekkürler.

mercan29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2010, 11:04   #313
Ağaçsever

lepiska's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2010
orkidemin saksısını değiştirirken kararsız kaldım. şu beyaz kökleri almalı mıyım? onları alırsam geriye pek bir şey kalmıyor gibi.
Name:  DSC00960.jpg
Views: 9852
Size:  69.7 KB

Name:  DSC00961.jpg
Views: 8577
Size:  52.5 KB

lepiska Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2010, 14:25   #314
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lepiska Mesajı Göster
orkidemin saksısını değiştirirken kararsız kaldım. şu beyaz kökleri almalı mıyım? onları alırsam geriye pek bir şey kalmıyor gibi.
Eklenti 176770

Eklenti 176771
Kökler hepisi saglam görünüyo, bir şey kesmeyiniz.

Eski 25-10-2010, 20:04   #315
Yeni Üye

bugün orkidelerimde bir gelişme varmı diye incelerken orkidemin birtanesinin saksısında bite benzer küçük böcekler farkettim ve kökleri sarıya dönmüştüne yapılabilir bu duruma?fotoğraf eklemeye çalıştım ama yükleme hatası diyor

Eski 27-10-2010, 16:08   #316
Yeni Üye

toprağını değiştirsem iyileşir milütfen beni aydınlatın onun ölmesini istemiyorum

Eski 27-10-2010, 17:16   #317
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Alıntı:
toprağını değiştirsem iyileşir milütfen beni aydınlatın onun ölmesini istemiyorum
Tatarcıklar ortaya çıkması sık sulama sonucu olabilir. Sulama 7-10 günde bir defaya azaltın. Şu anda da çok az miktar Detan saksı yanında püskürtün, ve en az 10 gün orkidenizi sulamayın, substrat kurusun.

Eski 27-10-2010, 17:52   #318
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Swetlana Mesajı Göster
Tatarcıklar ortaya çıkması sık sulama sonucu olabilir. Sulama 7-10 günde bir defaya azaltın. Şu anda da çok az miktar Detan saksı yanında püskürtün, ve en az 10 gün orkidenizi sulamayın, substrat kurusun.
ben 10 günden fazla ara vererek suluyorum genelde.detan dediğiniz nedir şu sinek ilaçlarından mı?

Eski 27-10-2010, 18:31   #319
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Alıntı:
ben 10 günden fazla ara vererek suluyorum genelde.detan dediğiniz nedir şu sinek ilaçlarından mı?
Evet, sinek ilacı . Çok az püskürtün saksı yanında. Böcekler fazla nemden oluyolar genelde.

Eski 28-10-2010, 16:17   #320
Yeni Üye

Question

[QUOTE=Swetlana;709722]Evet, sinek ilacı . Çok az püskürtün saksı yanında. Böcekler fazla nemden oluyolar genelde.[

BEN TOPRAĞINI(BEN TOPRAK DİYORUM ARTIK TORF **** HERNEYSE)TAMAMEN KÖKLERDEN AYIRIP KÖKLERİN HAVA ALMASINI KURUMASINI SAĞLADIM.TEKRAR TORFLAYIP SAKSIYA KOYACAĞIM.KÖKLERİ GERÇEKTEN ÇOK NEMLİYDİBİRDE DİKKAT EDİYORUM 7-10GÜNDE SULAMAYA AMAİNŞALLAH ÖLMEZ ÇİÇEĞİM TEŞEKKÜRLER....

Eski 28-10-2010, 21:14   #321
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

BEN TOPRAĞINI(BEN TOPRAK DİYORUM ARTIK TORF **** HERNEYSE)TAMAMEN KÖKLERDEN AYIRIP KÖKLERİN HAVA ALMASINI KURUMASINI SAĞLADIM.TEKRAR TORFLAYIP SAKSIYA KOYACAĞIM.KÖKLERİ GERÇEKTEN ÇOK NEMLİYDİBİRDE DİKKAT EDİYORUM 7-10GÜNDE SULAMAYA AMAİNŞALLAH ÖLMEZ ÇİÇEĞİM TEŞEKKÜRLER....[/QUOTE]

Gülcanbek, Siz ne torfu kullandınız ki? Orkideler için özel substrat marketlerde satılıyo (koko peat, veya çam kabuklar), normal torf zannetmıyom - iyi gelir. Şimdi hava zaten serinledi - 2 haftada bir da sulamaya yeterli olur. Amo er normal torfu kullandınız - onu degiştirmeniz lazım.

Eski 29-10-2010, 19:20   #322
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Sevgili swetlana ve Ankaralı orkideseverler,
Bu torf olayına bende dahil olayım )

3 yıldır nemli, ılıman bir iklime sahip olan bir yerde ikamet ediyordum, şu an Ankara'ya dönüş yaptık tabii orkidelerimizde )

İklim farkını gelir gelmez kendi cildimde hissettiğim gibi orkidelerin de hissedeceğinden eminim. Çokça güneş almayan-aydınnlık bir yere hepsini yerleştirdim. Tabi Ankara'nın havası soğuk, geldiğimde hepsini suladım, içlerinden bir tanesinin substratı küflendi. Orkideyi substrattan ayırdım ve substratı kuruması için ayrı bir yere aldım fakat kurumak şöyle dursun ertesi sabah tamamen küf olmuştu. Tabi ki o substratı imha ettim..

Büyük bir yapı marketten yeni bir substrat aldım, orkideyi ona diktim ama substrat hiç hoşuma gitmedi. Ben sadece ağaç kabuğu karışımına dikiyordum orkideleri. Burada tek ağaç kabuğu bulamadım, karışık substratlar var, çok küçük parçalı bazı kısımları adeta toprak gibi substratlar..

Bu substratın orkideye gereken havayı sağlamayacağı kanaatindeyim. Zaten soğuk olan Ankara havasında substratın kurumaması ile mantar hastalıklarından da endişeliyim.

Bu konuda ki görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Sevgiler.

Eski 30-10-2010, 06:06   #323
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2010
orkideme ne oluyor?
orkidemin çiçekleri döküldü, yeni yapraklar vermeye başladı. büyüyen yeni yapraklarımdan en son çıkanı sararmaya başladı. hatta şuanda ellediğimde okadar çok yumuşamışki sanki erimiş gibi.
susuzmu kaldı diye düşünüp suladım sonra da fazla gelmiştir diye düşünüp toprağını boşaltıp kökleri temizledim. bir kaç kök yumuşamış.herhangi bi böcek falan yok. toprak kuruduktan sonra yerleştirmeyi düşünüyorum.yanlış mı yapıyorum.

ne yapmam lazım? daha önceki orkidemin de bu duruma gelmişti yaprakları eriyip saksıya yapışmıştı

sheydaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2010, 23:10   #324
Yeni Üye

bu dünkü hali bugün daha kötü durumda

Eklenen Resimler

Eski 01-11-2010, 23:25   #325
Yeni Üye

bu resimlerdeki de son hali
yaprağı kesmelimiyim?

Eklenen Resimler

Eski 03-11-2010, 10:53   #326
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
sheydaa hanım ben çok tecrübeli değilim bu konuda evimde 8 aydır baktığım bir orkidem var. Ama sizin yerinizde olsam o yaprağı keserdim. Saksısından çıkartıp köklerine bakardım. Özellikle yumuşamış ve çürümüş olan kökleri temizleyip yeni bir harca dikerdim. Söyleyebileceklerim bunlar doğruluğu ve yanlışlığını bilmiyorum. İsterseniz bir deneyin. Umarım kurtulur.

a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2010, 17:47   #327
Yeni Üye

çok teşekkür ederim a1919
ben de kestim zaten o yaprağı.kökleride temizledim ama gene aynı harca diktim

Eski 05-11-2010, 12:26   #328
Yeni Üye

02 44 mahir's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2010
meraba arkadaşlar benim beyaz orkidemin yapraklarının kenarları beyazlaştı rengi attı neyi var

02 44 mahir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 12:30   #329
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2010
Dal kuruması

Merhaba,

forumu olabildiğince okumaya çalıştım ama benim sorunumun cevabını göremedim. Benim orkidemin yaz başında 2 sapı vardı ama zamanla ikiside kurudu. Yaprakları sağlıklı görünüyor, hatta sapların kurumasından sonra bile yeni yaprak çıkarttı.
sapların kurumasının sebebi ne olabilir? ve bu durumda ne yapabilirim, yeni sap yetiştirmek mümkün müdür?
yardımcı olabilirseniz sevinirim
şimdiden teşekkürler

Bll23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 16:39   #330
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Sayın 0244mahir, çok güneşli bir yerde duruyorsa güneş yanığı geldi aklıma?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024