agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-03-2019, 00:37   #3241
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2019
Merhabalar çiçekleri olan mavi bir orkide edinmiştim iki adet dalı var ancak kökleri aynı.
Orkide dallarından birinin üzerinde bir adet tomurcuk oluşmuş ama 3-4 gün sonra tüm yaprakları döküldü. Dökülen yapraklarda ne bir kararma ne de sararma var.
Tomurcuk da şu anda biraz cansız gibi geldi bana emin değilim ama. Bu durum normal midir yoksa her hangi bir tedavi uygulamam gerekiyor mu ?

brkaslnn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2019, 02:04   #3242
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Orkidemiz ilk çiçeğini açalı yaklaşık 2 ay oldu.Çiçeklerinin hiç birinde en ufak bir bozulma yok.Açacak 3 tomurcuğumuz daha var.

Eklenen Resimler

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2019, 02:05   #3243
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Devamı...

Eklenen Resimler

Eski 05-04-2019, 09:34   #3244
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-04-2019
evde baktığım 6 orkide var, 1 tanesi 4 yıldır sürekli açıyor
2 tanesi bu yıl çiçekli olarak geldi , şimdi yeniden çiçek açıyorlar,
fakat 3 tanesinde 2 yıldır hareket yok bunları bakmak istemeyen bir komşumdan almıştım,
daha önceden 2-3 sürgün vermişler o sürgünlerin dipleri kurumuş olarak duruyor, fakat sürgün vermiyorlar.
Saksıları küçüktü , kökler kurumuştu bunları geçen yıl düzelttim şimdi bolca sağlıklı kök vermiş durumdalar ama ne yaptıysam sürgün vermelerini sağlayamadım.
Hiç gübreleme yapmıyorum sayfada gübreleme önerilmiş, yaprakları sağlıklı sürekli kök çıkartan orkidelerin sürgün vermeme sebebi gübre eksikliği olabilir mi?

MasifEv Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2019, 11:37   #3245
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MasifEv Mesajı Göster
evde baktığım 6 orkide var, 1 tanesi 4 yıldır sürekli açıyor
2 tanesi bu yıl çiçekli olarak geldi , şimdi yeniden çiçek açıyorlar,
fakat 3 tanesinde 2 yıldır hareket yok bunları bakmak istemeyen bir komşumdan almıştım,
daha önceden 2-3 sürgün vermişler o sürgünlerin dipleri kurumuş olarak duruyor, fakat sürgün vermiyorlar.
Saksıları küçüktü , kökler kurumuştu bunları geçen yıl düzelttim şimdi bolca sağlıklı kök vermiş durumdalar ama ne yaptıysam sürgün vermelerini sağlayamadım.
Hiç gübreleme yapmıyorum sayfada gübreleme önerilmiş, yaprakları sağlıklı sürekli kök çıkartan orkidelerin sürgün vermeme sebebi gübre eksikliği olabilir mi?
Çiçeklenme için bitkinin 16-18°C sıcaklıkta 1-1,5 ay tutulması gerekiyor. Bu olmazsa çiçeklenme olmuyor.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2019, 11:48   #3246
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2006
Mavi orkide beyaz orkideye boya verilerek yapıldığı için ömrünün kısa olması, sağlıksız olması doğal bence.

ferther Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2019, 09:06   #3247
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Orkidemizin tüm çiçekleri açtı.

Bu kadar muhteşem bir çiçeklenme olmasına ben dahil,gören herkes şaşırıyor.

Eklenen Resimler

Eski 11-04-2019, 09:07   #3248
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Devamı...

Eklenen Resimler

Eski 11-04-2019, 09:08   #3249
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Devamı....

Eklenen Resimler

Eski 11-04-2019, 09:09   #3250
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Devamı

Eklenen Resimler

Eski 11-04-2019, 12:40   #3251
Ağaç Dostu

nevgül's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2018
Maşallah... Çok gösterişli, çok asil bir çiçek. Sizin bakımınızla da muhteşem çiçeklenmiş sayın Dumlupınar. Ellerinize sağlık. Normalde çiçeğin durduğu yer neresi, sulamayı nasıl yapıyorsunuz? Bilgi verebilir misiniz?

Dumlupınar beğendi.
nevgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2019, 14:50   #3252
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevgül Mesajı Göster
Maşallah... Çok gösterişli, çok asil bir çiçek. Sizin bakımınızla da muhteşem çiçeklenmiş sayın Dumlupınar. Ellerinize sağlık. Normalde çiçeğin durduğu yer neresi, sulamayı nasıl yapıyorsunuz? Bilgi verebilir misiniz?
Merhaba,orkide saksısı tül perde arkasından yaklaşık 4 saat güneş gören pencere içinde duruyor.

Geçen sene çiçekleri geçtikten sonra,bütün yazı koyu renk tülbentle güneşin yakıcı etkisini azalttığım balkonda geçirdiler.

Eylül ayı başında ticari üreticinin kullandığı 2 şeffaf renk saksıdan orkideleri özenle çıkardım.

Kullanılan saksılardan çok daha büyük olan,gördüğünüz saksının altına yaklaşık 50 adet kadar su tahliye delikleri açtım.

Çok temiz kumlu bahçe toprağı,steril torf,çam kabukları,iri taneli perlit,toz leonardit ve bolca solucan gübresi ilave ederek hazırladığım karışıma 2 kök orkideyi ektim.

Büyük ihtimalle sorunsuz gelişeceklerini ekimi yaptığım gün tahmin etmiştim.Ancak kocaman 35 tane çiçek açacaklarını düşünmemişim.

Bir kökte 1 çiçek sapında 10 adet çiçek ve süremeyen 3 yan sürgün oldu.Süremeyen yan sürgünler 1cm.boyda hala sağlıklı görünüyorlar.

Diğer kök ise,1 çiçek sapı ve 3 yan sürgünle beraber 25 adet çiçek açtı.

Sulamayı mevsimine göre yapıyorum.Bugünlerde haftada veya 10 günde bir,yaz aylarında daha sık sulama yapmak gerekiyor.

Sulama suyunun saksının tahiye deliklerinden mutlaka akıp gitmesini sağlıyorum.Saksı tabağında su bırakmıyorum.

Ayrıca orkidenin toprak üstündeki kalın kõklerine ve yapraklarına fıskiye yardımı ile arada bir su püskürtüyorum.Bu işlemi geçtiğimiz yıl yaz aylarında daha sık yaptım.

Orkidelerin filtre edilmiş güneşi,süzek ve gübre yönünden zengin toprak karışımlarını sevdiklerini gözlemledim.Selamlar...

Eski 28-04-2019, 10:03   #3253
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Çiçeklenme için bitkinin 16-18°C sıcaklıkta 1-1,5 ay tutulması gerekiyor. Bu olmazsa çiçeklenme olmuyor.
Cevabınız için çok teşekkürler bilgilenmiş oldum.

kaloriferli bir evde bu sıcaklıgı nasıl tutturabilirim, evimin ortalama sıcaklıgı 22-25 derece, kapalı balkonum da yok malesef ,
Türden türe bu sıcaklık derecesi değişiyor herhalde çünkü açanlar sürekli açarken açmayanlarda hiç hareket yok.
Bu durumda ne yapabilirim? Açmayanları kapalı balkonu olan birilerine vermek dışında aklıma çözüm gelmiyor.

Eski 28-04-2019, 10:05   #3254
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Merhaba,orkide saksısı tül perde arkasından yaklaşık 4 saat güneş gören pencere içinde duruyor.

Geçen sene çiçekleri geçtikten sonra,bütün yazı koyu renk tülbentle güneşin yakıcı etkisini azalttığım balkonda geçirdiler.

Eylül ayı başında ticari üreticinin kullandığı 2 şeffaf renk saksıdan orkideleri özenle çıkardım.

Kullanılan saksılardan çok daha büyük olan,gördüğünüz saksının altına yaklaşık 50 adet kadar su tahliye delikleri açtım.

Çok temiz kumlu bahçe toprağı,steril torf,çam kabukları,iri taneli perlit,toz leonardit ve bolca solucan gübresi ilave ederek hazırladığım karışıma 2 kök orkideyi ektim.

Büyük ihtimalle sorunsuz gelişeceklerini ekimi yaptığım gün tahmin etmiştim.Ancak kocaman 35 tane çiçek açacaklarını düşünmemişim.

Bir kökte 1 çiçek sapında 10 adet çiçek ve süremeyen 3 yan sürgün oldu.Süremeyen yan sürgünler 1cm.boyda hala sağlıklı görünüyorlar.

Diğer kök ise,1 çiçek sapı ve 3 yan sürgünle beraber 25 adet çiçek açtı.

Sulamayı mevsimine göre yapıyorum.Bugünlerde haftada veya 10 günde bir,yaz aylarında daha sık sulama yapmak gerekiyor.

Sulama suyunun saksının tahiye deliklerinden mutlaka akıp gitmesini sağlıyorum.Saksı tabağında su bırakmıyorum.

Ayrıca orkidenin toprak üstündeki kalın kõklerine ve yapraklarına fıskiye yardımı ile arada bir su püskürtüyorum.Bu işlemi geçtiğimiz yıl yaz aylarında daha sık yaptım.

Orkidelerin filtre edilmiş güneşi,süzek ve gübre yönünden zengin toprak karışımlarını sevdiklerini gözlemledim.Selamlar...
Sizin orkideyi görünce benim 2-3 çiçek açmış olanlar gözümden düştü, gerçekten muhteşem bir sonuç almışsınız.

Dumlupınar beğendi.
Eski 06-05-2019, 11:00   #3255
Ağaçsever

fdogru's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fdogru Mesajı Göster
Tomurcuklardan bana hatıra kalan...
geçen aylarda kaza sonucu tomurcuklarından kırılan orkidemi eve götürdüm, bir süredir saksıya sığmayan kökleriyle öylece duruyordu. Ve bana tekrar çiçekleneceğine dair belirtisini gösterdi.

Ayrıca marketten aldığım 3 orkidenin tüm kökleri bozulmuştu. orkideleri pet şişe içinde biraz nemli ortam yaratarak beklettim, bir hareket göremedim.
eskiden aldığım kuru sphagnum yosununu nemlendirerek, sıkı olmayacak şekilde, köküne sardım. saksı içine iri volkanik taş koydum. orkide toprağı olmadan onun üzerine koydum. taşları su altına tutuyorum ara sıra, nemlenip orkideye de nem sağlamaları için.
Bu aralar yeni kök çıkarmaya çalıştıklarını gördüm. umarım başarılı olurum.

bir hevesle marketten 2 orkide daha edindim.

fdogru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2019, 13:40   #3256
Ağaçsever

fdogru's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2012
1. resimde: Kökleri kalmayan orkidemin köküne sphagnum sardım. yaprak çıkarma aşamasındaydı. yeni yaprak giderek büyüyor.

2. resimde: sphagnum yosunuyla nemli tuttuğum ikinci köksüz orkidemin yeni kök oluşumları görünmekte.

3. resimde: Kökleri saksıya sığmayan defalarca tomurcuklarından kırılan orkidem var. yaprak arasından çiçek dalı oluşumu başladı.

4. resimde: A101'den aldığım yeni orkidelerim.

Not: Saksılarım alttan ve etrafından ekstra delindi.

Not: Kalorifer peteği devrede değil.

Eklenen Resimler

fdogru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2019, 10:19   #3257
Yeni Üye

Liliteyze's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2016
Merhaba 3 yıl önce A101 marketten çift dallı orkide almıştım Bu zamana kadar hiç çift dal çıkarmadı sadece tek dal çıkarıyor onuda uzun zaman aralıklarıyla çıkarıyor neden böyle oldu acaba çift dal çıkarması için ne yapmalıyım ?

Liliteyze Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2019, 11:48   #3258
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-02-2016
Merhaba,
Ekte fotolarını gönderdiğim orkidemi internetten 4 dal olarak sipariş etmiştim.
2 dal 2 dal iki saksı olarak ayırdım. Farklı odalara koydum iki orkideyi. Orkideleri şubatta aldım diğer saksı da hala çiçekleri duruyor. Bu saksı şanssız çıktı. Masadan düştü ve dallar kırıldı. Uzun zamandır orkide başlıklarını ve videolarını takip ediyorum ama bir türlü doğru yolu bulamadım. Kırılan yerlere vazelin sürdüm, tarçın kullanmadım ama sorun sanırım onunla alakalı değil.

Haftada bir defa su veriyorum. Besin takviyesini de iki hafta da bir olacak şekilde yapıyorum. Şimdi bu orkidenin sorunu susuz kalmış olması mıdır? Yoksa fazla besin takviyesi yapmış olmam mıdır? Köklerini ışık görecek şekilde bıraktım ama ışık eksikliği olabilir mi?

Tavsiyeleriniz rica ediyorum.

Eklenen Resimler

webertt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2019, 13:12   #3259
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2019
Merhabalar orkidemi 2 ay önce aldım zamanla yaprakları sararmaya başladı ve şu an ölüyor galiba nasıl kurtarabiliriz

Eklenen Resimler

Senabasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2019, 14:22   #3260
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi webertt Mesajı Göster
Merhaba,
Ekte fotolarını gönderdiğim orkidemi internetten 4 dal olarak sipariş etmiştim.
2 dal 2 dal iki saksı olarak ayırdım. Farklı odalara koydum iki orkideyi. Orkideleri şubatta aldım diğer saksı da hala çiçekleri duruyor. Bu saksı şanssız çıktı. Masadan düştü ve dallar kırıldı. Uzun zamandır orkide başlıklarını ve videolarını takip ediyorum ama bir türlü doğru yolu bulamadım. Kırılan yerlere vazelin sürdüm, tarçın kullanmadım ama sorun sanırım onunla alakalı değil.

Haftada bir defa su veriyorum. Besin takviyesini de iki hafta da bir olacak şekilde yapıyorum. Şimdi bu orkidenin sorunu susuz kalmış olması mıdır? Yoksa fazla besin takviyesi yapmış olmam mıdır? Köklerini ışık görecek şekilde bıraktım ama ışık eksikliği olabilir mi?

Tavsiyeleriniz rica ediyorum.
Yapraklar ve köklerin durumları sulama ve gübrelemede hata yaptığınızı gösteriyor. Bitkiye ayda bir defa gübre verin. Yazın 2-3günde bir defa sulayın (kışın 5-7günde bir). Gübreleme yapmadan önce, saksı harcı içerisinden 3-4 litre su geçirerek bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın. Hemen sonrasında hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya verin.

Kolay gelsin.

Eski 21-05-2019, 02:52   #3261
Yeni Üye

Liliteyze's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Liliteyze Mesajı Göster
Merhaba 3 yıl önce A101 marketten çift dallı orkide almıştım Bu zamana kadar hiç çift dal çıkarmadı sadece tek dal çıkarıyor onuda uzun zaman aralıklarıyla çıkarıyor neden böyle oldu acaba çift dal çıkarması için ne yapmalıyım ?
Toprağına yani ağaç kabuklarına bolca perlit birazcıkta bahçe toprağı karıştırdım belki çift dal çıkarır diye 😔 leonarditi nerden bulucam arkadşlar ziraat bahçesine gittim orada yoktu ??

Liliteyze Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2019, 12:24   #3262
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-02-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Yapraklar ve köklerin durumları sulama ve gübrelemede hata yaptığınızı gösteriyor. Bitkiye ayda bir defa gübre verin. Yazın 2-3günde bir defa sulayın (kışın 5-7günde bir). Gübreleme yapmadan önce, saksı harcı içerisinden 3-4 litre su geçirerek bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın. Hemen sonrasında hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya verin.

Kolay gelsin.
Toprak içeriğini biraz azalttım ve 1 haftalik sulama periyodunu 2 3 güne çektim. Şimdilik kökler yeşillenmeye başladı ama ölü gibi kuru kökler hala mevcut. Acaba bu kuru kökleri kesmek mi lazım yoksa zamanla kendine gelir mi? Internette sarımsaklı aspirinli su karışımını uygulayan youtube videosu gördüm dedigine göre köklerde gelişimi teşvik ediyormuş bunun bana yararı olur mu yoksa normal besin takviyesi yeterli midir? Birde hocam bir haftalik bayram tatilinde sulama periyodu yine 1 haftaya dönecek. Bu konuda tavsiyeniz olur mu? Teşekkür ederim.

webertt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2019, 12:44   #3263
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi webertt Mesajı Göster
Toprak içeriğini biraz azalttım ve 1 haftalik sulama periyodunu 2 3 güne çektim. Şimdilik kökler yeşillenmeye başladı ama ölü gibi kuru kökler hala mevcut. Acaba bu kuru kökleri kesmek mi lazım yoksa zamanla kendine gelir mi? Internette sarımsaklı aspirinli su karışımını uygulayan youtube videosu gördüm dedigine göre köklerde gelişimi teşvik ediyormuş bunun bana yararı olur mu yoksa normal besin takviyesi yeterli midir? Birde hocam bir haftalik bayram tatilinde sulama periyodu yine 1 haftaya dönecek. Bu konuda tavsiyeniz olur mu? Teşekkür ederim.
Kuru kökleri en az bir yıl daha kesmeden bırakın. Pasif olarak su iletirler. Aspirin (salisilik asit, asetil salisilik asit) bitkilerde, hastalık veya zararlı saldırısı neticesinde sentezlenir. Bitkide stres kaynağıdır, normal durumlarda önerilmez. Aspirin, kök gelişimini teşvik etmez. Kök gelişimini indol asetik asit, indol butirik asit, naftalen asetik asit teşvik eder. Tatil için, bitkiyi gölge serin bir yerde tutun.

Eski 23-05-2019, 21:08   #3264
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-03-2019
Merhabalar bu sayfada 3212.mesaj ile sorunumu anlatmış sizlerin derin bilgilerinden faydalanmıştım 💐
Hem durumlarını bildireyim hem yeni sorularımı sorayım izninizle

Acemiorkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2019, 21:12   #3265
Yeni Üye

Sıfır kökten 2 kökümüz oldu ucu hasta olan yaprak vardı yeni bir yaprak çıkardı dikkatli bakarsanız 1 yaprak daha çıkmak üzere eski yaprakları sarardı ve düştü bu ana kadar herşey çok güzel ama artık hiç gelişme yok ve yumuşamaya başladı ne yapabilirim ekmek için henüz erken mi?Alanya da yaşıyorum ağaç kabuğu hariç bir karışım bulamadım.kil bilgesi ve zeolit önerirmisiniz?ya da iyi bir orkide karışımı internetten nerden alabilirim? Teşekkür ederim

Eski 23-05-2019, 21:28   #3266
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Acemiorkide Mesajı Göster
Sıfır kökten 2 kökümüz oldu ucu hasta olan yaprak vardı yeni bir yaprak çıkardı dikkatli bakarsanız 1 yaprak daha çıkmak üzere eski yaprakları sarardı ve düştü bu ana kadar herşey çok güzel ama artık hiç gelişme yok ve yumuşamaya başladı ne yapabilirim ekmek için henüz erken mi?Alanya da yaşıyorum ağaç kabuğu hariç bir karışım bulamadım.kil bilgesi ve zeolit önerirmisiniz?ya da iyi bir orkide karışımı internetten nerden alabilirim? Teşekkür ederim
Küçük çaplı kil bilyesi, çok iri perlit olabilir. Bitkiye her gün su verin. https://www.zengardentr.com sitesinde satılıyor.

Eski 23-05-2019, 21:52   #3267
Yeni Üye

Seradan çıkarıp ekmeli miyim yani artık?
Orkide karışımı alırsam haftada 1 sulamam yeterli değil mi?
Size ayrıca teşekkür ederim sayın doku kültürcü sayenizde kurtuluyor orkidem 💐💐

Eski 24-05-2019, 12:47   #3268
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Acemiorkide Mesajı Göster
Seradan çıkarıp ekmeli miyim yani artık?
Orkide karışımı alırsam haftada 1 sulamam yeterli değil mi?
Size ayrıca teşekkür ederim sayın doku kültürcü sayenizde kurtuluyor orkidem 💐💐
Kökleri çok kısa ve ufak, yeterli su sağlayamaz (orkide karışımı içerisine dikseniz bile bu böyle), bitki kurur. Her gün fısfısla sulayın. Üzerine, şeffaf plastik bir bardak kapatın. Bardağın dibinde kurşun kalem genişliğinde bir de delik açın.

Eski 24-05-2019, 15:11   #3269
Yeni Üye

Tamam teşekkür ederim

Eski 06-06-2019, 02:45   #3270
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2019
Orkide yapraklarını döktü, döktükten sonra sapı sarardı sapını kestim, tekzen orkide toprağı alıp yeniden diktim. En alt iki yaprak sarardığını gördüm ne yapmam lazım. Birde sap tekrar ne zaman çıkarır. Teşekkür ediyorum

Eklenen Resimler

omerpolat007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024