agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni1097Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-08-2018, 10:57   #3121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Orkide yetiştiriciliği anlatılıyor.

http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogr...tiriciligi.pdf

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2018, 10:05   #3122
juk
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-07-2016
Merhabalar herkese,
1 ay önce çiçeksepeti'nden hediye orkide geldi. (nereden geldiğini orayla alakalı bir problem olabileceği ihtimaline karşı yazdım reklam olarak anlaşılmasın lütfen) 2 hafta çiçekleri çok güzeldi, bir sabah bazı çiçek yaprakları büzüşmüş bir şekilde bulduk. önce sıcak ve nemden olacağını düşündük. (Antalya'da yaşıyorum). Sonra yerini değiştirdik. diğer yapraklarda büzüşünce yapraklarının süresinin dolduğunu düşündük. ama bir haftadır yeşil yaprakları sararıp dökülüyor. 2 yaprak düştü hatta. ne yapmamız lazım kurtarmak için? resimler açtığım bir konu da oraya cevap gelmeyince buraya yazayım dedim

http://www.agaclar.net/forum/orkide-bakimi-uretimi/42379.htm

Dökülen Yapraklar

resimdeki o sarı yaprak da düştü

juk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2018, 13:18   #3123
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Bitkinin kökleri sağlıklı görünüyor. Bitkiye hiç gübre verilmemiş gibi bir izlenim edindim. Şöyle ki, Phalaenopsis, yeni yaprak kök oluşturacağı zaman, eğer yeterince besin maddesi alamazsa, yapraklarından bir kaç tanesini feda eder ve bu yapraklarda bulunan şeker ve mineral maddeleri ana gövdeye aktarır, buradan da kullanır. Bitkiye ayda bir defa gübre verin. Her gübreleme öncesinde bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırmak için 1-2 litre suyu saksıdan geçirin. Hemen sonrasında hazırladığınız sıvı gübre karışımını saksıya verin. Kolay gelsin.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2018, 14:12   #3124
juk
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Bitkinin kökleri sağlıklı görünüyor. Bitkiye hiç gübre verilmemiş gibi bir izlenim edindim. Şöyle ki, Phalaenopsis, yeni yaprak kök oluşturacağı zaman, eğer yeterince besin maddesi alamazsa, yapraklarından bir kaç tanesini feda eder ve bu yapraklarda bulunan şeker ve mineral maddeleri ana gövdeye aktarır, buradan da kullanır. Bitkiye ayda bir defa gübre verin. Her gübreleme öncesinde bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırmak için 1-2 litre suyu saksıdan geçirin. Hemen sonrasında hazırladığınız sıvı gübre karışımını saksıya verin. Kolay gelsin.
evet bitki besini almaya fırsat bulamadım, peki düzelir mi bitki besini ile?
bir de su verirkenki gibi mi besini vereceğiz, yani büyük kabın içine su doldurup bir de besini koyup bekletmek şeklinde?
Ayrıca önerdiğiniz bir besin var mı yoksa herhangi biri iş görür mü?
bir de toprak-saksı değiştirmeye gerek var mı?
saplardan biride sararmış durumda onun bu konuyla ilgisi var mı?

çok teşekkür ederim

Eski 08-08-2018, 19:19   #3125
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juk Mesajı Göster
evet bitki besini almaya fırsat bulamadım, peki düzelir mi bitki besini ile?
bir de su verirkenki gibi mi besini vereceğiz, yani büyük kabın içine su doldurup bir de besini koyup bekletmek şeklinde?
Ayrıca önerdiğiniz bir besin var mı yoksa herhangi biri iş görür mü?
bir de toprak-saksı değiştirmeye gerek var mı?
saplardan biride sararmış durumda onun bu konuyla ilgisi var mı?

çok teşekkür ederim
Yazdığım uygulama adımlarını uygulayın.
1. Saksı harcı içerisinde 1-2 litre memba suyu geçirin.
2. Hemen sonrasında, hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya verin. Kap çerisinde bekletmeyin.
Orkide besini diye satılan sıvı gübrelerden kullanın. Toprak değişimi 2 yılda yapılabilir. Harcın çürüme durumuna bağlı. Yaprak için geçerli olan her şey çiçek sapları için de geçerli. Bitki, buradaki mineral maddeleri bünyesine alır ve kullanır.

Eski 09-08-2018, 08:59   #3126
juk
Yeni Üye

Alıntı:
Yazdığım uygulama adımlarını uygulayın.
1. Saksı harcı içerisinde 1-2 litre memba suyu geçirin.
2. Hemen sonrasında, hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya verin. Kap çerisinde bekletmeyin.
Orkide besini diye satılan sıvı gübrelerden kullanın. Toprak değişimi 2 yılda yapılabilir. Harcın çürüme durumuna bağlı. Yaprak için geçerli olan her şey çiçek sapları için de geçerli. Bitki, buradaki mineral maddeleri bünyesine alır ve kullanır.
çok teşekkür ediyorum, biraz fazla soru soruyorum cahilliğime verin lütfen, bitki besini konusunda okuduğum kadarıyla bir litre suya bir kapak şeklinde ölçüsü var peki bu bir litreden ne kadar vermeliyiz? ayrıca bazı kökler yeşil olmasına rağmen bugün farkettiğim bazı kökler sararmış, sarı ve eşil kökler bir arada bu normal midir? yoksa hepsinin yeşil olması mı lazım?

Eski 09-08-2018, 11:05   #3127
Ağaç Dostu

Alıntı:
çok teşekkür ediyorum, biraz fazla soru soruyorum cahilliğime verin lütfen, bitki besini konusunda okuduğum kadarıyla bir litre suya bir kapak şeklinde ölçüsü var peki bu bir litreden ne kadar vermeliyiz? ayrıca bazı kökler yeşil olmasına rağmen bugün farkettiğim bazı kökler sararmış, sarı ve eşil kökler bir arada bu normal midir? yoksa hepsinin yeşil olması mı lazım?
Sararmış olanlar canlılıklarını kaybediyor, dokunmayın. Saksı harcının sıvı tutma yeteneği çok fazla değil. İsterseniz bir litrenin tamamını saksıya dökün. Fazlası, saksının deliklerinden akacaktır.

Eski 13-08-2018, 09:06   #3128
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2018
Orkidemi üçüncü boğumdan kestim ama orası kurudu tekrar mı kesmeliyim yoksa ne yapmalıyım diğer sapı tamamen sarardı (onuda üçüncü boğumdan kesmiştim).

Eklenen Resimler

Büşra kale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2018, 13:32   #3129
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2016
Merhaba, orkidemin çiçekleri döküldü ve sapı kızarmaya başladı. 3.boğumdan kesmem gerektiğini biliyorum ama sararma 2.boğumdan başlıyor. Tamamen mi kurayacak, ne yapmam gerekir?

sengul1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2018, 13:53   #3130
juk
Yeni Üye

Alıntı:
Sararmış olanlar canlılıklarını kaybediyor, dokunmayın. Saksı harcının sıvı tutma yeteneği çok fazla değil. İsterseniz bir litrenin tamamını saksıya dökün. Fazlası, saksının deliklerinden akacaktır.
merhaba,
gübreyi verdim fakat kalan yapraklar da düştü sararmadan, daha yeşillerdi. yaprağın kökle birleştiği bölgenin yarısı kararmıştı.
Ayrıca gübreyi verirken saksının içinde böcekler olduğunu gördüm.
Kökler hala yeşil ilk resimdeki gibi
Tekrar yaprak-çiçek açar mı?

Eski 14-08-2018, 11:50   #3131
Ağaç Dostu

Alıntı:
merhaba,
gübreyi verdim fakat kalan yapraklar da düştü sararmadan, daha yeşillerdi. yaprağın kökle birleştiği bölgenin yarısı kararmıştı.
Ayrıca gübreyi verirken saksının içinde böcekler olduğunu gördüm.
Kökler hala yeşil ilk resimdeki gibi
Tekrar yaprak-çiçek açar mı?
Hiç yaprağı kalmamışsa bitkiniz ölmüş anlamına gelir.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2018