agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni90Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-02-2012, 18:39   #211
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Tesekkur ederim sayin tarumok.

fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2012, 08:20   #212
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Arkadaşlar resimlerini koyduğum çiçek orkidemidir. Zira bana resmi çektiğim bahçe sahibi (bahçe sahibi olduğunu sandığım) ısrarla orkide olduğunu söyledi.
Bilen varsa cevap verirse sevinirim.
Bu arada sayın PRAECOX sizinde cevabınızı önemle beklemekteyim.

SAYGILARIMLA.

Eklenen Resimler

Düzenleyen SAGEN : 14-06-2012 saat 08:21 Neden: resim ekleme
SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2012, 15:15   #213
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Sayın SAGEN,
Bunların Lillium olduğu her halinden belli, sanırım bahçe sahibi şaka yapmış

Ziya Soner ve SAGEN beğendi.
Ahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2012, 19:49   #214
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
Dayanum olabilir mi?

Uzun yıllardır yetiştirdiğim orkidemin bir kaç kökünü kardeşime vermiştim. Onun evinde çiçek açmış. Daha önce türünü cymbidium dayanum olarak öğrendiğim orkidenin adını teyit edebilirseniz sevinirim.

Name:  Orkidem2.jpg
Views: 3444
Size:  70.2 KB

feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2012, 07:53   #215
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyzon Mesajı Göster
Uzun yıllardır yetiştirdiğim orkidemin bir kaç kökünü kardeşime vermiştim. Onun evinde çiçek açmış. Daha önce türünü cymbidium dayanum olarak öğrendiğim orkidenin adını teyit edebilirseniz sevinirim.

Eklenti 344510
Yaklaşık 7 yıldır çiçek açacağı günü bekliyordum. Çok güzel bir süpriz oldu benim için.

Eski 08-11-2012, 08:23   #216
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ahmett62 Mesajı Göster
Sayın SAGEN,
Bunların Lillium olduğu her halinden belli, sanırım bahçe sahibi şaka yapmış
Bende zaten hemen akabinde yaptığım araştırmada gerçeği öğrendim.
SAYGILARIMLA.

Ahmet beğendi.
Eski 08-11-2012, 17:51   #217
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAGEN Mesajı Göster
Arkadaşlar resimlerini koyduğum çiçek orkidemidir. Zira bana resmi çektiğim bahçe sahibi (bahçe sahibi olduğunu sandığım) ısrarla orkide olduğunu söyledi.
Bilen varsa cevap verirse sevinirim.
Bu arada sayın PRAECOX sizinde cevabınızı önemle beklemekteyim.

SAYGILARIMLA.
Tabii ki Lilium. Bu tür 1990 larda mor pembe siyah noktalı hafif leopard desnelileri kesme çiçek satılırdı nedense o senelerde Orkide zambağı denirdi. Soğanı temin etmek de imkansızdı. Ozamanların bir iki sera cını tekelinde idi ve patentli idi...
Beyazı borulusu ve diğer değişik renk desen ve büyüklüklerde türevleri üretilip satıldı ise de...

sanırım tek yanılgı o yıllardan kalan orkide zambağı adıdır. ha bugün o adı anımsıyanınız var mı bilemem

nrkrkmz ve SAGEN beğendi.
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2012, 19:16   #218
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Tabii ki Lilium. Bu tür 1990 larda mor pembe siyah noktalı hafif leopard desnelileri kesme çiçek satılırdı nedense o senelerde Orkide zambağı denirdi. Soğanı temin etmek de imkansızdı. Ozamanların bir iki sera cını tekelinde idi ve patentli idi...
Beyazı borulusu ve diğer değişik renk desen ve büyüklüklerde türevleri üretilip satıldı ise de...

sanırım tek yanılgı o yıllardan kalan orkide zambağı adıdır. ha bugün o adı anımsıyanınız var mı bilemem
Sayın PRAECOX;

O halde bahçe sahibinin orkide tanımı için küçük bir nebzede olsa doğru diyebiliriz. Sanırım onunda o zamanlardan kalma bir alışkanlık veya adlandırma ile söylemiş olabileceğini düşünüyorum şimdi. Yani o da kendice haklıymış.

Ahmet beğendi.
Eski 09-11-2012, 08:01   #219
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Alıntı:

Eklenti 344510
Sayın Praecox,
Orkidemin adını teyit ederseniz çok sevineceğim. Acaba farklı bir ismi varmıdır. Aynı orkidenin Orkidemin Türü ne?

nolu mesaj da da resimleri var.

Düzenleyen feyzon : 09-11-2012 saat 08:04 Neden: Düzeltme
Eski 09-11-2012, 23:09   #220
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Sayın Praecox,
Orkidemin adını teyit ederseniz çok sevineceğim. Acaba farklı bir ismi varmıdır. Aynı orkidenin Orkidemin Türü ne?

nolu mesaj da da resimleri var.
verdiğiniz linkde arkadaşların tahmini doğru diyebilmekten öte ben de bişi ekliyemiyeceğim. Ancak cymbidium un rizomlarını göremedim siz derine gömmek gibi bir yanlışa düşmediyseniz ve de ciddi bir rizoid yapı yok ise, türü ancak çiçek açarsa kesine yakın bir tahmin yapılabilir...

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2012, 09:45   #221
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
verdiğiniz linkde arkadaşların tahmini doğru diyebilmekten öte ben de bişi ekliyemiyeceğim. Ancak cymbidium un rizomlarını göremedim siz derine gömmek gibi bir yanlışa düşmediyseniz ve de ciddi bir rizoid yapı yok ise, türü ancak çiçek açarsa kesine yakın bir tahmin yapılabilir...
Sayın Praecox 215 nolu mesajda Orkidemin Türü ne? çiçek resmi olan orkide. Çiçekleri pek büyük değil. Fotoğraftan ötürü büyük gibi gözüküyor. Böceğe benzer bir şekildeki çiçek yaprak dallarının arasından, ortadan ve dipten değil yanlardan çıkmış.

Eski 12-11-2012, 09:51   #222
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-10-2012
Merhaba arkadaşlar, orkidemin türü hakkında bilgisi olan varmı? Orkidemi yeni aldım ilk defa orkide yetiştiricem ve hiç bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla.

Eklenen Resimler

dalya35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2012, 11:07   #223
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dalya35 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar, orkidemin türü hakkında bilgisi olan varmı? Orkidemi yeni aldım ilk defa orkide yetiştiricem ve hiç bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla.
Sayın DALYA35;

Hayırlı olsun ilk orkideniz.
Orkidenizin türü Phalaenopsis'dir. Vermiş olduğum linkleri http://www.agaclar.net/forum/orkide/3512.htm ve http://www.agaclar.net/forum/orkide/1577.htm incelemenizi öneririm.

SAYGILARIMLA...

dalya35 beğendi.

Düzenleyen SAGEN : 12-11-2012 saat 12:05 Neden: düzeltme
Eski 12-11-2012, 12:24   #224
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAGEN Mesajı Göster
Sayın DALYA35;

Hayırlı olsun ilk orkideniz.
Orkidenizin türü Phalaenopsis'dir. Vermiş olduğum linkleri http://www.agaclar.net/forum/orkide/3512.htm ve http://www.agaclar.net/forum/orkide/1577.htm incelemenizi öneririm.

SAYGILARIMLA...
Çok teşekkür ederim sayın SAGEN

SAGEN beğendi.
dalya35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2013, 11:09   #225
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2013
merhabalar,

orkidelerimden ikisinin "phalaenopsis" olduğunu biliyorum. Eflatun olanın yaprak yapısı biraz değişik, bilgilendirirseniz sevinirim.

saygılar,

bülent ünal

Eklenen Resimler

bülent ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2013, 11:28   #226
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2013
Arkadaşlar orkidemin türünü formda bulamıyorum benzeyen var ama emin değilim yardımlarınızı bekliyorum. Türü bakımı toprağı konusunda bilgiye ihtiyacım var

Eklenen Resimler

senayyazici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2013, 11:31   #227
Yeni Üye

Diğer resimler

Eklenen Resimler

Eski 02-03-2013, 11:32   #228
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi senayyazici Mesajı Göster
Arkadaşlar orkidemin türünü formda bulamıyorum benzeyen var ama emin değilim yardımlarınızı bekliyorum. Türü bakımı toprağı konusunda bilgiye ihtiyacım var
bende var aynısı cambria. bakımı sitede var . sayfamda görebilirsiniz. bol aydınlık ve arada orkide besini. çok aşırı sulamayın. arada yapraklarını nemlendirin. sevgilerimle

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2013, 11:45   #229
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkan_istanbul Mesajı Göster
bende var aynısı cambria. bakımı sitede var . sayfamda görebilirsiniz. bol aydınlık ve arada orkide besini. çok aşırı sulamayın. arada yapraklarını nemlendirin. sevgilerimle
Sizin sayfalarınızın bir kısmına bakmıştım çok çeşitli bitkileriniz var hayran kaldım. Ağaçlar kaktüsler harikaydı. Bu orkideyi görmemiştim gözümden kaçtı demekki teşekkür ederim

Eski 26-03-2013, 22:28   #230
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-03-2013
Herkes çok güzel ve daha önce görmediğim cins orkide resimleri paylaşmış özellikle oncidium cinsini çok beğendim, istanbul da nerede bulabilirim, fiyatı yaklaşık olarak nedir, bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim...

PembeOrkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 08:34   #231
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi PembeOrkide Mesajı Göster
Herkes çok güzel ve daha önce görmediğim cins orkide resimleri paylaşmış özellikle oncidium cinsini çok beğendim, istanbul da nerede bulabilirim, fiyatı yaklaşık olarak nedir, bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim...
İstanbulda yapı marketlerde buluna biliyor. ben bauhaustan almıştım. bayrampaşa bauhaus, praktikerde görmüştüm baya oldu ama, tekzendede vardı merterde . ordanda bir arkadaşa aldık. şu anda varmıdır bilmiyorum. sevgiler

Eski 05-05-2013, 11:31   #232
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2010
Merhaba,
Baumaxten bir orkide satin aldim ama türünü bilmiyorum. Phaleonopsis olabilir mi?

Eklenen Resimler

demircool beğendi.
metushaley Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2013, 11:32   #233
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
bana göre bu bir phalaenopsis türü

shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2013, 14:39   #234
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

yapraklarını koyun çiçekten net bilgi alamazsınız. sevgiler

Eski 05-05-2013, 16:27   #235
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2013
selamlar. orkidelerimin resimlerini çektim. az sonra başarabilirsem link vereceğim

orkidecik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2013, 16:42   #236
Yeni Üye

Merhabalar, orkide yi hep görürdüm; fakat hiç sahip olmamıştım. Yeni evim için dün bir tane aldım. Torf da satın aldım. İnternetten edindiğim bilgiler ile minik şeffaf saksılarını değiştirdim. Geniş yeri olsun istedim. (Saksısından çıkarınca her bir kökünü temizledim. Hiç kahverengi kök yoktu neyse ki...) Çiçek çok hoşuma gidince bu gün bir tane daha aldım Onun da aynı işlem ile saksısını değiştirdim. İki tane orkidem var. Resimleri aşağıda. Öncelikle cinslerini ve onları uzun yaşatabilmem için tavsiyelerinizi bekliyorum. Her şekilde çekmeye çalıştım. Sağlıklı mı iyice görünsün istedim. Yanlış bir işlem yaptıysam da destek olursanız bana, sevinirim. bir de merak ettiğim bir husus var; bir orkide max.iyi şartlarda bakıldığında ömrü ne kadar oluyor? (Çiçeğinin ömrünü sormuyorum, bitkinin ömrünü merak ediyorum. Yani doğduğundan, yaşlılığına kadar olan ömrü.)
Saygılarımla, Serdar.

Eski 05-05-2013, 16:44   #237
Yeni Üye

Resimler çok kocaman olmuş. kusuruma bakmayın

demircool beğendi.
Eski 05-05-2013, 21:46   #238
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Saksılardan kare olan sanki altında deliksiz bir saksı gibi görünüyor. Diğerini bilemedim. Genel pratik, drenajı iyi bir saksı kullanmak şeklinde. Dipleri delik delik orijinal saksılar bu konuda çok iyi. Sizin kare saksı suyu tutacakmış gibi duruyor.

Bir de torf demişsiniz ama sanırım en az iki katman var, üstü ağaç kabuğu gibi duruyor, arada da başka bir katman mı var?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkidecik Mesajı Göster
Merhabalar, orkide yi hep görürdüm; fakat hiç sahip olmamıştım. Yeni evim için dün bir tane aldım. Torf da satın aldım. İnternetten edindiğim bilgiler ile minik şeffaf saksılarını değiştirdim. Geniş yeri olsun istedim. (Saksısından çıkarınca her bir kökünü temizledim. Hiç kahverengi kök yoktu neyse ki...) Çiçek çok hoşuma gidince bu gün bir tane daha aldım Onun da aynı işlem ile saksısını değiştirdim. İki tane orkidem var. Resimleri aşağıda. Öncelikle cinslerini ve onları uzun yaşatabilmem için tavsiyelerinizi bekliyorum. Her şekilde çekmeye çalıştım. Sağlıklı mı iyice görünsün istedim. Yanlış bir işlem yaptıysam da destek olursanız bana, sevinirim. bir de merak ettiğim bir husus var; bir orkide max.iyi şartlarda bakıldığında ömrü ne kadar oluyor? (Çiçeğinin ömrünü sormuyorum, bitkinin ömrünü merak ediyorum. Yani doğduğundan, yaşlılığına kadar olan ömrü.)

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2013, 21:50   #239
Yeni Üye

minik bir soru: Yukarıda gördüğünüz saksıların altında mıcır var 2cm. (orkideler için satılan taşlardan) mıcır olduğu için, alt tabağına su koysam, nasılsa kökler suda kalmayacak. böylelikle hem nem ihtiyacını hem de su ihtiyacını karşılamış olur muyum? hep tabağına suyunu koyarım, emeceği için suyu, şok vs. şeylerde yaşamaz. su ihtiyacını da mütemadiyen tabaktan emse? düz mantık, ok diyor; ama sizlerin profesyonel mantığı bu fikre nasıl bakar?
syg.

Eski 05-05-2013, 21:52   #240
Yeni Üye

2 çeşit orkide torfu aldım. biri lifli yumuşak, diğeri kabuk evet. annemin yorumu: ortaya yumuşakları koyalım ki kökler istediği gibi gezsin dedi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024