agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-11-2006, 02:01   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2006
Orkide acemileri ve heveslilerin soru(n)ları 1

Arkadaşlar merhaba.
Benim yaklaşık 1000 m'2 lik bir arazim var. Ve bu arazidede sera yapabilecek imkanım var şükür. Ben bu araziyi değerlendirmek istedim ve aklıma Orkide yetiştiriciliği geldi.Neden orkide diyen arkadaşlara ancak şunu söyleyebilirim, hem ticari hem şahsi zevk..Bu konuda bana fikirleri ile yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...baştan şunu söylemek zorundayımki orkide yetiştiriciliği konusunda kara cahilim...ama bu çiçeği çok sevdiğimden dolayıda cesaretimi kıracak arkadaşların değilde sadece bana yardımcı olmak isteyen arkadaşların yazmasını rica ederim.

saygı ve sevgilerimle...

endorphyn Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-11-2006, 10:42   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
forumda orkideyle ilgili açılmış başlıklar var. oradan başlayabilirsin..
bu konuda bilgisi ve deneyimi olan arkadaşlar bilgilerini aktarıyorlar.

memet Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-11-2006, 15:54   #3
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Selam endorphyn,

adınız endo-morphin den gelir yani vücut içinde üretilen morphin receptörlerini bloke edip sıcağı sıcağına kazalarda travmalarda yaranın ağrısını hisetmemek adına. zaten morphinin ağrı kesme etkisi de endorphinlere benzerliğinden dolayı o receptörleri bloke edip ağrıyı keser. ki jilet atan arkadaşlarımız da bu türden bir morphinmanlık peşindeler.
bu bilgiler ışığında sanırım tebabet kökenli bir eğitim aldınız...
bence size tavsiyem orchis militaris üretimine başlayın derim. sanırım bu konuda devlet desteği de var...

praecox Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-11-2006, 19:26   #4
Yeni Üye

Tekrar merhabalar.
Bugün müflis bir çiçekçi ile tanıştım.Adam 55 yaşlarında çiçekler ve doğa hakkında çok esti bende akvaryum balığı gibi baktım o anlatırken.Yapmayı düşündüğüm iş için yardımcı olabileceğini; yeterki işim görülsündü, mantığıyla yaklaşan hem yardımsever, hemde doğasever.Anlattıklarrını burada yetiştiricilik teknikleri ile karşılaştırınca cebimdeki az kalan paranında bir dolandırıcı tarafından hortumlanma ihtimalinin azaldığını hissettim ve mutlu oldum.Yalnız sanırım daha önce bahsettimmi hatırlamıyorum ama şu varki ben Adana'da yaşıyorum ve bugün Adana kazan ben blender sevgili memleketimde orkide soğanı adına en ufak bir ize rastlayamadım.bir iki çerçi bana bildiğimiz kıska soğanı orkide soğanı diyerek satmaya çalıştı ve fakat bende çok bilmiş bir tavırla kendisini geri çevirdim.Netice itibarı ile bir iki deneme yetiştirmesi yapmak istiyorum.Azda olsa soğana ihtiyacım var. acaba nereden tedarik edebilirim ?

selam ve saygılarımla..

Eski 15-11-2006, 20:44   #5

memet's Avatar

Endorphyn, yazdıklarından edindiğim samimiyete dayanarak sana tavsiyem forumda orkide başlığında yazılı bütün mesajları bir okuman önce..
haydi hep birlikte orkide yetiştirelim diye başlanacak bir iş değil..
ön hazırlığı ve bilgisi gerekli..
boşuna harcama riskin var cebindeki parayı..
Orkide yetiştirmesi uzmanlık isteyen bir bitki..
bütün forumları taradıktan sonra hala ısrarlı olursan sana yardım edecek arkadaşlar olacağını göreceksin.

Eski 15-11-2006, 21:12   #6
Yeni Üye

merhaba.
ben yeni üyeyim.Dün akşam yazdıklarıma cevap veren üyelere (ki onları ''bir bilene sorun'' bölümünde yazmıştım);teşekkür ederim.Bu arada tekrar belirtmeliyimki ben orkide yetiştiriciliğini hem hobi ve hemde ticaret açılarından düşünüyorum.İç piyasada orkide soğanı edinebileceğim kaynaklar hakkında bilgi verilirse sevinirim..

Teşeşkür ederim

Eski 15-11-2006, 21:26   #7

memet's Avatar

Endorphyn, benim bütün orkide bilgim Praceox'un forumlarda anlattıkları kadar ,sana ısrarla tavsiyem forumda yazdıklarını incelikle okuman sonra hazır bir orkide alıp dene..daha önce orkide üretimiyle ilgilenen bir üreticiyle sohbet ettim..
altından kolay kalkılacak bir uğraş değil..
aklını çelmek için değil, eğer gönül koyduysan çok uğraşman gerektiği için ısrar ediyorum

Eski 15-11-2006, 21:41   #8
Kaybettik...

praecox's Avatar

Orkide soğanı

Size Orkide soğanını eminönünde mısır çarşısından temin edebileceğinizi söyliyebilirim. Ticari olarak ise Ünal çiçekçilikle yapılan bir röportaj var onu da okumanızı tavsiye ederim.
belki ek bir bilgi olsun diye NŞA. bir vanda'nın çiçeklenmesi 16 yıl bir phal.ın 2-3 yıl Cattleyaların 5-6 yıl sürebileceği bunu phytohormonlarla yarı zamana düşürebileceğinizi hesaplar isek burda sizin asıl sorununuz tüm bu bilgi birikimsiliğe rağmen da maliyetin hollandalıların phal.leri piyasaya sürdükleri fiyat olan19,90 TL nin aşağısına düşmeniz gerekliliğinin fizibilitesini yapmaktır.
Ama siz yine de Ünal çiçekçilikle yapılan röportajı okumayı ihmal etmeyin vede Orchis'lerin üretimi konusunu da kulak arkası etmeyin derim.

Eski 15-11-2006, 21:55   #9
Kaybettik...

praecox's Avatar

korkarım endorphyn orkide soğanı aradığı müddetçe dolandırılmaya mahküm. buralardaki yazıları silah zoru ile mi okutmalı nedir....
**** daha iyi bir fikrim var o bana kaç kilo orkide soğanı istediğini bildirsin ben onun kapısına istediği miktar soğanı kilosu 19,90 dan yığayım....
nedir yani bunu mu duyması gerek....

YOK YAHU KARDEŞİM SOĞANLI MOĞANLI ORKİDE YOOOK AÇ GÖZÜNÜ...
de OKU OKU OKU
Rizom dersen neyse de onu da öle ordan burdan bulamazsın olanı da ancak nışasta ile bol miktarda karıştırıp salep tozu diye satmaya yeter....

Eski 15-11-2006, 22:04   #10

memet's Avatar

Orkidenin zerafetinin bedeli ağır..
emek, bilgi, yıllara yayılan çaba..
bunların yetmediği de ortada .. benim forumu okudukça öğrendiğim bu...
buna rağmen orkideye gönül veren önce okumakla başlamalı.. soğan bulmaya çalışması zarar etmeyi ön kabul gibi..

Eski 15-11-2006, 22:12   #11
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
bana kaç kilo orkide soğanı istediğinizi bildirin, kilosu 190,90 dan göndereyim
Ben olsam sadece bu kadar yazardım Kısa günün karı

malina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-11-2006, 22:18   #12
Kaybettik...

praecox's Avatar

tüh demek yanlış yazmışım demek bir "0" eksik koydum düzeltmenize teşekkürler malina hanım yoksa zarara girecektim...
bilmem burdan verdiğim fiyat teklifi n e kadar bağlayıcı....

Eski 15-11-2006, 22:31   #13
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
Ben olsam sadece bu kadar yazardım Kısa günün karı
Beyler bayanlar...
burada bir konuda acemi olduğunu zaten baştan söyleyerek bir konuda yardım isteyen bir üyenin hakarete varacak şekilde bir dalga geçme malzemesi yapılması maalesef ki üzdü beni..sizlerin yaptığı şuna benzemekteki; ilkokula yeni başlayan bir öğrenciye ''sen yapamazsın, hadi canım ordan git başka iş yap , okuma'' ...Arkadaşlar ilk yazımda şunu belirtmiştim...ben bu işe gönül verdim...ha sizlerin yardımınada (bu şekilde) hiç ihtiyacım yok...yaptığınız çok ayıp..Ben bilmiyorum diyorum siz dalga geçiyorsunuz ..Sizin gözünüzle bakamamki.Sizler bu işi biliyor olabilirsiniz ama olay oğlu kral olupta ''adam''olamamış adamın hikayesine dönmüş belliki..

Eski 15-11-2006, 23:10   #14
Kaybettik...

praecox's Avatar

Bu son yazdıklarınız ben üzerime alınıyorum. şahsıma diye sayarsam cevap verme hakkımı kullanarakdan diyorum ki:
Haklısınız çok okudum halende okuyup araştırmaya devam ediyorum, ancak demek ki sizin gözünüzde halen "adam" olamamışım.
Sizin "adam" tanımınızı tamda bilemekle evet haklısınız diyorum ben o sizin "adam" dediklerinizden değilim. olamadım... olamıyacağım da... hatta olmıyacağım da...

Eski 15-11-2006, 23:16   #15

memet's Avatar

Endorphyn,
bir kapıyı açmak için anahtar gerekir. Elinde anahtar olması kapıyı açmana yetmez.Aynı zamanda o kapının anahtarına sahip olman gerekir.
Yunus Taptuk emre dergahına gittiğinde buğdayı mı gerçeğin anahtarını mı diye sormuşlar neyi istersin.. yunus "buğday" diye cevaplamış..

ilk mesajında, herkesin tepkisini çekebileceği belli olan sözlerinden sonra sana ısrarla orkide başılığında yazılı olanları okumanı tavsiye ettim..
Orkidenin zerafeti yanıltıcıdır..
Üretimi o kadar eziyetli ve hayal kırkılıklarıyla dolu..
Eğer gerçekten orkideye gönül verdiysen neden sana bu kadar çok cevap verilmiş olabileceğini düşün.
Geri dünüp tekrar mesajları okursan satır aralarındaki uyarıları göreceksin..
Orkide başlılarını oku Ünal çiçekçilik röportajını oku gibi..
Biraz daha dikkatle okursan Praceox'un orkideleri çok iyi tanıyan bir üyemiz olduğunu ve bildiklerini içtenlikle paylaştığını göreceksin.
Ama başka bir yönü daha var konunun ziyan olacağı açıkça ortada olduğu için etobur bitki isteyen birine bundan maddi kazancı olacağı halde olumsuz cevap vermesi.
sana ısrarla tekrar işaret ediyorum forumda orkide başlığındaki bilgilere bir gözat.
etrafta satılık orkide soğanları olmadığını anlayacaksın.
Israrla anlamadığın için sana söylenenler bunlar..
Eğer gerçekten geçici değilse hevesin neden bu kadar kişinin vaktini ayırıp bir şeyleri işaret etmeye çalıştığını düşünmen gerekir.
Diğer bölümlere bir göz at. kimler nasıl dayanışma içinde bonsai forumuna bir bak nasıl bilgi paylaşılıyor.

selelective beğendi.
Eski 15-11-2006, 23:52   #16
Kaybettik...

praecox's Avatar

Bu konu bana iki şeyi hatırlattı biri... zaman zaman eminönünde eskiden seyyar satıcılara rastlardım. Önlerinde bir saksıda yatiştirilmiş büyük kırmızı çiçekli bir amarylis önünde de bu soğandan böyle çiçekler çıkarcasına bir dizi bildik ada soğanlarından. bir iki kez hatta satıcılarlada konunun yabancıs imişim gibi konuştum vede o kadar işinin ehli tezgahtarlar ki nerde ise bendahi ada soğanlarından amarylis açıcakmışcasına heveslenip az kalsın satın alıcaktım...

bir ikincisi ise eskiden bir yavru ejder kahramanlı çocuklar için bir çizgifilim vardı. bu yavru ejder az da olsa ateş püskürüyor iken ilaada tuturmuşdu ben bir itfaiyeci olacağım diye. ve her dizi bölümünde bunu inatla tekrarlardı ailesi babası annesi uyarırlardı ama o hep... " ben bir itfaiyeci olacağım...!" diye haykırırdı. tabi her dizide ağzından kaçırdığı küçük alevlerle yangını söndürmeye giderken bir felakete sebep olur ama yılmazdı... kim bilir sonunda başarılı bir itfaiyeci olabilmişmidir ben sonunu görmedim sanırım böyle filimlerde de pekde son olmaz. ancak burda çocuklara anlatılmak istenen kabacası benim tabirimle azimle.... taşları da deler... mantığıdır
kimbilir Allah bizi küçük düşürür de arkadaşımız ileriki yıllarda iyi bir orkide yetiştiricisi olarak karşımıza çıkar da bizi utandırır.
biz utanmaya hazırız ancak böyle giderseniz pekde utandıramıyacaksınız aksine cebinizdeki son kuruşlar, işinizin görülmesinden başka düşünccesi olmıyanlarca, hortumlanmaya mahkum kalabileceksiniz.

Eski 16-11-2006, 00:12   #17
agaclar.net

malina's Avatar

Benim cümlemi alıntıladığınız için bana da söz düşüyor.

O kadar bilgisiz ve "şaka" gibi sorularınız vardı ki, size eşlik etmekte sakınca görmedim.

Kasıtlı iseniz zaten hak etmiştiniz. Değilseniz, memet'in ilk uyarısını ciddiye almanıza yardımcı olur diye düşündüm.

Şu an hissetiğiniz öfkenin doğru yönlere kanalize olması umuduyla...

Eski 16-11-2006, 01:45   #18
Yeni Üye

Arkadaşlar..
Ben burada ciddiyim.uyarılarınızı tabiiki dikkate aldım.Ancak konular o kadar karma karışıkki toparlama süreci içinde bazı sorular gündeme gelebiliyor.Sormayayımmı ???Belki sorularım sizlerin bilgi düzeyinize göre çok basit olabilir.Ama forumların asıl amacı zaten bilgi paylaşımı değilmidir.40 yaşındayım, Rusya'da 3 sene yaşadım ve orada ülkemin en büyük firmalarından birinin genel müdürlüğünü yaptım..Rusya'ya ilk gittiğimde Rusca adına sadece ''da'' demeyi biliyordum, o da bulmacalardan..Öğrenme süreci içinde çok komik durumlara düştüm...Ama sonuçtur önemli olan.Şu an ana dilim gibi Rusca konuşuyorum...
Ben orkide yetiştirmenin henüz ''DA'' sındayım arkadaşlar.Ben beni eleştirmeyin demiyorum..tabiiki eleştireceksiniz..Ama üslup yanlıştı arkadaşlar..SİZCE ????
(bu arada MEMET isimli üye arkadaşa üslubundan dolayı içten teşekkür ederim)

Eski 16-11-2006, 01:55   #19
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
Benim cümlemi alıntıladığınız için bana da söz düşüyor.

O kadar bilgisiz ve "şaka" gibi sorularınız vardı ki, size eşlik etmekte sakınca görmedim.

Kasıtlı iseniz zaten hak etmiştiniz. Değilseniz, memet'in ilk uyarısını ciddiye almanıza yardımcı olur diye düşündüm.

Şu an hissetiğiniz öfkenin doğru yönlere kanalize olması umuduyla...

Sayın üye,
Siz bana o konu ile ilgili tüm yazılanları okumamı tavsiye etmişsiniz, teşekkür ederim.ancak bana okumamı tavsiye ederken siz, bu konunun en başında yazdığım ilk yazıyı sanırım es geçmişsiniz.orada zaten ''KONUNUN KARA CAHİLİYİM'' dedim..Bu arada Öfke duymuyorum..Ama zaten baştan kendimi tanıttıktan sonra eğerki siz beni halen ''bilgisizlik''le suçlarsanız öfke değil hafif bir tebessüm belirir yüzümde.O tebessümün adıda ''yazık'' tır..

Not : flood dan dolayı özür dilerim

Eski 16-11-2006, 02:40   #20
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Endorphyn, aslında size ilk söylendiğinde sitede orkide ile ilgili yazılanları dikkatle okusaydınız bu kargaşa da olmayacaktı. Bilginiz olmadığını gördüğümüz ve bunu da normal karşıladığımız için sizi önce bu noktadan daha yukarıya çekmek istedik.Okuyacağınız başlıklarda cevaplarınız vardı.

Hiç birşey bilmeyen birisi son derece teknik bir konuda soru soruyorsa saçmalama ihtimali malumunuz her zaman vardır. Bu yüzden de önce biraz bilgi edinmesi gerekir ki sorular ve alacağı cevaplar yerine otursun. Yöneticilik yaşamınızda da yeni başlayacak personelinize bu gibi eğitimler verdiğiniz çok olmuştur.

Saksı çiçeği olarak yetiştirilen orkideler soğandan yetişmez. Çerçide satılan orkide soğanı diye bulduklarınız ise yabani orkide soğanlarıdır ve sahlep yapımında kullanılır. Bulduğunuz soğanlar da bunlar. Ancak dediğimiz gibi bunların hepsi forumda yazılmıştı.Okumanız da ısrarla bu yüzden söylendi.

Yeni üyelerimiz her sorularına hemen cevap bulmayı bekliyorlar. Oysa konuşulan konuları tekrar tekrar cevaplamak tadir edersiniz gerçekten güç. Bu yüzden hangi başlıklarda cevap varsa o başlıkları üyenin okumasını öneriyoruz.Ayrıca sitenin arama motorundan da faydalanabilirsiniz. Bu yüzden yeni üyeler için kullanım kılavuzları hazırladık.

Bu arada siz de önerileri değerlendirmediğiniz için bir şakayla takılmaya karşılık adam olamama sözü etmişsiniz ki bu üslup da elbette çok tartışılır.

Sayın Endorphyn, bizimle birlikte oldukça göreceksiniz ki bütün üyelerimiz, uzmanlarımız, yöneticilerimiz hepimiz çok geniş bir bilgi paylaşımı içinde ve aile havasındayız. Birbirimizin sorularını da kurallarımız çerçevesinde ciddiyetle cevaplıyoruz, önem veriyoruz. Arada şakalaşıyoruz. Gülüşüyoruz, espirilerimiz oluyor ama bunu da kısıtlıyoruz. Sadece kahvede biraz gevşiyor, rahatlıyoruz.

Size önerim, ilk aşama için orkide bölümünden çıktı alın. Dikkatle okuyun. Notlar alın. Orkidelerin ne istediğini öğrenin.Sadece yetişeceği substratı ve saksıyı temin etmenin bile ne güç olduğunu göreceksiniz.Eğer okursanız orkide satan yerleri bile bulacaksınız. Bunları değerlendirin.

Sitemizde Sayın Praecox 'un orkidelerle ilgili verdiği,hiçbir yerde bulamayacağınız paha biçilmez orjinal bilgilerle karşı karşıya olduğunuzu göreceksiniz.

Selamlar.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-11-2006, 03:03   #21
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
sakin olun lütfen

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi endorphyn
Tekrar merhabalar.
Bugün müflis bir çiçekçi ile tanıştım.Adam 55 yaşlarında çiçekler ve doğa hakkında çok esti bende akvaryum balığı gibi baktım o anlatırken.Yapmayı düşündüğüm iş için yardımcı olabileceğini; yeterki işim görülsündü, mantığıyla yaklaşan hem yardımsever, hemde doğasever.Anlattıklarrını burada yetiştiricilik teknikleri ile karşılaştırınca cebimdeki az kalan paranında bir dolandırıcı tarafından hortumlanma ihtimalinin azaldığını hissettim ve mutlu oldum.Yalnız sanırım daha önce bahsettimmi hatırlamıyorum ama şu varki ben Adana'da yaşıyorum ve bugün Adana kazan ben blender sevgili memleketimde orkide soğanı adına en ufak bir ize rastlayamadım.bir iki çerçi bana bildiğimiz kıska soğanı orkide soğanı diyerek satmaya çalıştı ve fakat bende çok bilmiş bir tavırla kendisini geri çevirdim.Netice itibarı ile bir iki deneme yetiştirmesi yapmak istiyorum.Azda olsa soğana ihtiyacım var. acaba nereden tedarik edebilirim ?

selam ve saygılarımla..
Sayın endorphyn ilk mesajınızdan beri sizi takip ediyorum.Kusura bakmayın ama bana çok aceleci ve sinirli olduğunuz yönünde duygular hissettirdiniz.Sayın abicim çiçek yetiştirmek çok sabır ister aceleyi kaldırmaz.Ayrıca insanı sakinleştirir ve bence buna herkesin ihtiyacı var .Ben de 37 yaşındayım 15 senedir diplomalı olarak bunun öncesinde de 3 sene iş hayatındayım,bilmediğiniz bir iş konusunda hele hele az parayla(HELE ÇİÇEK KONUSUNDA Kİ bunun böceği var çürümesi,olmamasıv.b.) uzman olmayan insanlara aldanmayın derim ben size.İş hayatına atılmak istemenizi anlayışla karşılarım; fakat bir de şunu düşünün sizce bu konu da bu kadar uzman birisi bu sitede varken neden bu işin ticaretini yapmıyor.Siz yine de bildiğiniz işi yapın veya bu konununiyi bir uzmanıyla ortak olun .Kusura bakmayın naçizane fikirlerimi sunmasam içim rahat etmeyecekti.Size hayatınızda başarılar dliyorum siz yine de az parayla bu kadar uzun vadeli işe girmeyin.

Ela Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-11-2006, 13:52   #22
Kaybettik...

praecox's Avatar

Tartışmanın yeniden alevlenmesi tehlikesine karşın yine de bir şeyi yazmadan edemedim. gerekli görürse yönetim bu mesajımı silsin lütfen.

Konuya "kara cahilim" bana bunu öğretin demek güzel bir şey de...
neden bu kişiler konuya kara cahil kalmak gibi anlaşılmaz derin bir çaba sergilerler anlıyamam.
İlkokulda hocalarımız bilgiyi beyninizi açıp da içine huni ile dolduramam ya derlerdi. bunu okuyup öğrenecek olan sizlersiniz.
ama bu konuya kafa yoramam okuyama denirse... hazır kasetden kulaklık takıp öğrenilemiyeceğini çoğu kez değişik ingilizce dil öğretim kurumlarının zaman zaman bunu deneseler de olmadığı günümüzde çok açık.
Kaldı ki 35 sene birfiil orch ve EB'lerle uğraşan biri olarak bir thai hastalığı ile karşılaşınca kara cahil durumuna düşebiliyorum.
Monokültür yetiştiriciliğinin ,veya üretiminin hastalıklara olan hassasiyetini ve sorunu sanırım hepimiz biliyoruz. Açıkça yazmak gerekirse bir tür üretiğimiz zaman bir hastalık bir bitkiye bulaşsa tüm serayı nasıl sarıp ortalığı harabeye çevirdiğini bilmesek de tahmin edebiliriz.
Bundan dolayı değilmidir ki preventif koşullar olarak bu en zehirli bordo bulamacı dahi çiçekçilerimizin nerde ise olmazsa olmazlardandır. kaldı ki insanlarda influenza gribi gibi her sene nasıl ki değişiklik gösgterip o senenin aşısına bağışıklık kazanıp o ilacı hiçe sayıyor ise. Orchların da mantarları hastalıkları böyle kaldı ki virüs hastalıkları için elimizde onları tedavi edecek HİÇ BİR İLAÇIMIZ YOOOK. bunun en doğru yolu yine preventif koşullarla (preventif=önleyici) kesici aletlerin substratın vs.. gibi şeylerin dezenfektasyonu dışardan mikropları dahi süzen filitreler yolu ile havaklandırması gibi de pahallı meşakkatli yollarıdan geçer.
Ha bir de soğan tohum konusu yok bu da o kadar basit değil at tarlaya buğday tohumunu veya ek soğancıkları topla ekimde başakları veya seneye lale hasadı gibi bir şey de ...yok yok yok...
ha tüm bunları söylemeden okey iyi fikir ger naylonu 1 deönüm araziye ver paraları al kuyu suyunu dök saksılara tohumu soğanımı neyimi.... çıksın orkidler renga renk. ... demek mi lazımdı bu muydu yapıcı mesaj.
Sanırım siz bir tür simyacı istiyorsunuz toprakdan altın yapacak. eh onu bende istiyorum ama yok efendim kral olmuşum da adam olamamışım da...
siz yönetici olmuşunuz da çok şey de sizden gizli kalmış anlaşılan sizinle ortak olacak kişi de dikkat edin büyük bir olasılıkla dolandırıcıdır.

Eski 16-11-2006, 14:23   #23
Yeni Üye

Sayın Praceox.
Eleştirilerinizi kendi menfaatim için değerlendiriyorum ve size saygı duyuyorum.''Adam''lık konusunda biraz ileri gitmiş olabilirim özür dilerim.Malina isimli üyeyle hakkımda girmiş olduğunuz ve hafiften içime dokunan belkide bir şakalaşmanın sonucuydu(ki artık bundan sonra öyle anlamak istiyorum ve bu gerginliği uzatmak istemiyorum).Bu arada Mine hanımada teşekkür ederim.Kendisi orada çok önemli bir konuya değinmiş ki oda şu ; ''çerçi lerde satılan sahlep yapılan orkidenin soğanıdır'', ben bunu bile bilmiyordum.Konuya bu imkanlar içinde devam edeceğimi bilmenizi isterim.

Saygı ve sevgilerle

Eski 16-11-2006, 14:38   #24
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Malina isimli üyeyle hakkımda girmiş olduğunuz ve hafiften içime dokunan
Amacıma ulaşmış sayıyorum kendimi. Çünkü dokunsun istiyordum. Ama ayırdetmeniz gerekir, benim "dalga" geçtiğim siz değilsiniz: "Durum"

Bir adım geri çekilip bakarsanız, bunu farkedecektiniz. Farkettiniz de

selelective beğendi.
Eski 16-11-2006, 14:43   #25
Kaybettik...

praecox's Avatar

Orchis'ler salepgiller

Orchis yunancada oğlan yumurtası demek yanlış anlaşılmazsa "oğlan taşağı" yazacam ama sadece bilimsel anlamda algılayın uygun bir kelime biliyorsanız adminler düzeltebilir aklıma gelmedi şu an...
bu ekdeki çizimde de görebileceğimiz gibi Orchis laxiflora gibi türm orchis sınıflarının adeta bir oğlan çocuğunki gibi hayaları var bu yumrular özelikle Orchis masculade kurutulup öğütülmek sureti ile salep elde edilir. diğer Orchisler militaris macalatum laxi. vs. gibi türleri patates yerelamsı gibi bir relasyon içinde hepsinde nışasta olmakla beraber en güzel salep tadı verenin O.mascula'nın olduğu biliniyor. bu yumrular her sene bir adet oluşuyor yaban hayatdan sökülürken birini alıp diğerini bırakmak sureti ile söküldüğü söylense de çiçek açmış bir orkide türünü yerinden söküp de tek yumrusunu alıp diğerini bırakanı var mı bilmem de kaldı ki dikilse de çiçekli bitkinin altı söküldü mü seneye yaşamını devam ettirmesi konusunda foruma düşünmeye sunuyorum.
işte tüm bu bilgiler ışığında ben hala Orkide olacaksa Orchis sınıfı ütretimine biraz kafa yormak gerekliliği üstünde duruyorum
gerçi diğerleri gibi hatta bir BLC Brasso-Laelio-Cattleya üçlü hybridinin avuç kadar büyüklükteki çiçeği ile kıyas götürmeyecek bir çiçeği var ama sanırım bundan evvelde dediğim gibi bu konuda sanırım devlet desteği var.
Name:  orclaxi.gif
Views: 16292
Size:  20.7 KB
Salep Orkideleri
Cymbidium
http://www.orchis.de/orchis/docs/d002a.htm

Düzenleyen praecox : 16-11-2006 saat 17:10 Neden: düzeltme
Eski 16-11-2006, 17:24   #26
Yeni Üye

Praceox emekleriniz için teşekkür ederim.
Bu durumda size şunu sormak istiyorum.Olayı sadece ticari düşünecek olursak Orchis masculade nin sadece sahlep üretimi için düşünülmesi hakkında ne düşünürsünüz ?

Eski 16-11-2006, 22:05   #27
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sadece salep olarak pazarı büyük vede tam bir altın kıymetinde. ancak değişik orchislerde zamanında gördüğüm kadarı ile almanyada alplerde fransada Gap şehrinde grenoble da da bahçelerde yetişecek kadar geniş kapsamlı bir ekim alanı olan süs bitkisi olarak da düşünebilirsiniz.

Burda iki aşama var, tohumdan fide ki bunu şimdilik ilk etapda yurtdışından özel orchide kültürleri yetiştiren laboraturlardan temin edebilirsiniz. veya bildiğim kadarı ile devletçe bazı kurumlarda bu konuya ciddi yaklaşımların olduğu dolayısı ile bu salepgiller üretiminde destek çıkabileceklerinin fide temini konusunda yardım istiyebileceğiniz kurum ve kuruluşlara bir kulak kabartmak.

ikincisi ekimi vede en erken iki yıl sonrası da hasadı. bu ülkemiz için bakımı kolay sayılabilecek orchis ve diğer sınıf salepgillerle uğraşırkende zaten siz dayanamayıp diğer tür orchipacks veya kavanozlarından alıp bu alanda yanı sıra üretimi de başalatabilirsiniz. bundan sonraki asıl ikinci aşama bana göre tohum eldesi vede steril laboratuar şartlarında ekimi... ki bu da sadece bir mikrobiolog yardımı ve az bir laboratuar techizatı ile yapılabilecek bir olay. asıl para tutan kısmı ekim işlemini kolaylaştıracak olan düzgün bir laminairflow cihazı vede filitreleri.

tabii bu iki sene içinde de bir diğer taraftan bir cymbidium deneme üretimi yukarda linklerini verdiğim yazılarda da açıkladığım sebeplerden çok mantıklı görülüyor bana bu dal orkidler hem kolaylıkla kesme çiçek olarak yurtdışına mantıklı fiyatlarla satılabilir hemde yurtiçi pazarına da hitap edebilir.

korkarım phal pazarı şu anda renatble değil.
Belki gözünüzden kaçmıştır orda avrupada kesme çiçekçilik için gereken büyüklüklerdeki cymbidiumların angro bir üreticisinin olmadığı sebepleri malum yer ısıtma sorunu vs. ki bu da sizin adanada olmanız bu sıcak iklim şartlarında bu giderlerden tasaruf edebileceğinizdir.

bu arada bu gece beni telefonla arıyan adanalı bir arkadaşımın davet ısrarlarına dayanamayıp gelecek haftasonu ona adanaya gelebileceğimi belirtmem de tesadüfi oldu...

bilmem anlatabildim mi.

Düzenleyen Mine Pakkaner : 17-11-2006 saat 00:36 Neden: paragraf
Eski 17-11-2006, 08:35   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox
bu arada bu gece beni telefonla arıyan adanalı bir arkadaşımın davet ısrarlarına dayanamayıp gelecek haftasonu ona adanaya gelebileceğimi belirtmem de tesadüfi oldu...
Hocam hayırdır ,
Etobur bitkilerde seri üretime mi geçiyoruz......

denizakvaryumu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-11-2006, 15:50   #29
Kaybettik...

praecox's Avatar

Etoburlar kısmında değiliz Orkidelerdeyiz. Bakarsınız cymbidium üretimine başlarız ...
ama siz sanırım artık sadece tüm bitkilere etobur gözü ile balıyorsunuz.
Bu arada belli bir sınıf ananasgiller sınıfından bazı bromeliaların da etoburluğu kanıtlandı diğerleri sırada....
bilgilerinize.

Eski 17-11-2006, 17:55   #30
Yeni Üye

SEVGİLİ PRACEOX.

Mademki Adana'ya geleceksiniz, e bi kebapta beraber yiyelim...Ne dersiniz ?

Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024