agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-11-2014, 06:41   #1891
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-09-2014
Meehaba. Ben mi acele ediyorum bitkimi oluyor anlamadim. Daha kotu durumdaolanlarin kurtuldugunu bildigim icin soruyorum hep.

senay88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2014, 06:45   #1892
Ağaçsever

Yapragin biri daha sarariyor. Ve cicek dalida ustten kurumaya basladi.

Eklenen Resimler

Eski 10-11-2014, 07:36   #1893
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Antar Satya Mesajı Göster
çok teşekkürler mühendis57. Umarım yapısaldır. Gözüm hep üstünde bakalım, inşallah daha iyiye gider. yeni çiçek sapı çıkarmasını bekliyorum heyecanla.
Merhaba yeni çiçek sapı çıkartması için bitkinin hafif üşümesi gerekli (18-20 derece gibi sıcaklık) ve bu esnada geceleri hafif esinti almalı ve çiçek sapı görünene kadar bitki besini vermeye devam edin.
sabırla bekleyin kolay gelsin...

Antar Satya beğendi.
mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2014, 07:48   #1894
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi senay88 Mesajı Göster
Meehaba. Ben mi acele ediyorum bitkimi oluyor anlamadim. Daha kotu durumdaolanlarin kurtuldugunu bildigim icin soruyorum hep.
Şenay hanım çiçek sapını 1.boğumun üzerinden keskin bir bıçakla kesin ve kestiğiniz sapı bardağa su koyup içine koyun.Bardağı güneş almayan ancak aydınlık cam önüne koyun,suyu haftada bir değiştirin içerisine 2 haftada bir bir ya da 2 damla bitki besini damlatın.Böylelikle tomurcuklardan belki yavru oluşturur.

Ana bitkiniz için öncelikle dış kabı çıkarın (sarı renkli) ışık gelsin.Daha önce yazdıklarıma tekrar devam edin geceleri esinti almasını sağlayın eviniz geceleri 15-20 derece ise esinti için cam açmanıza gerek yok yapraktan gübrelemeye devam edin.
Çiçek sapını keserek bitkinizin enerjisini çiçek sapına harcamasına engel olduk şimdi sabırla kök yapmasını bekleyeceksiniz.Birkaç ay sürer bu süreç sabırlı olun. Bunları yapmanıza rağmen bitkiniz kurur ise yapacak bişey yok siz elinizden geleni yaptınız.
Kolay gelsin...

Eski 10-11-2014, 08:32   #1895
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mühendis57 Mesajı Göster
Şenay hanım çiçek sapını 1.boğumun üzerinden keskin bir bıçakla kesin ve kestiğiniz sapı bardağa su koyup içine koyun.Bardağı güneş almayan ancak aydınlık cam önüne koyun,suyu haftada bir değiştirin içerisine 2 haftada bir bir ya da 2 damla bitki besini damlatın.Böylelikle tomurcuklardan belki yavru oluşturur.

Ana bitkiniz için öncelikle dış kabı çıkarın (sarı renkli) ışık gelsin.Daha önce yazdıklarıma tekrar devam edin geceleri esinti almasını sağlayın eviniz geceleri 15-20 derece ise esinti için cam açmanıza gerek yok yapraktan gübrelemeye devam edin.
Çiçek sapını keserek bitkinizin enerjisini çiçek sapına harcamasına engel olduk şimdi sabırla kök yapmasını bekleyeceksiniz.Birkaç ay sürer bu süreç sabırlı olun. Bunları yapmanıza rağmen bitkiniz kurur ise yapacak bişey yok siz elinizden geleni yaptınız.
Kolay gelsin...
Cok sagolun.

Eski 10-11-2014, 08:33   #1896
Ağaçsever

Kestigim yere mum mu eriteyim tarcin mi dokeyim

Eski 10-11-2014, 09:28   #1897
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Tarçın iyidir. Eğer bitkiyi birkaç gün sulamayacaksanız (kesilen bölge çevresi nemli değil kuru kalacak ise) birşey dökmenize de gerek olmayabilir. Tarçını sadece kestiğiniz yere sürün, bitkiye tarçın banyosu aldırmayın.

Mum biraz beceri ve uygun pozisyon isteyebiliyor, evde mum dökerken yaprağını yaktığım bir bitki var mesela

Alıntı:

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2014, 13:23   #1898
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
şenay hanım su kaybını önlemek için odun kömürünü toz haline getirin kestiğiniz çiçek sapına dökün.Keserken makas değil de keskin bir bıçak kullanın bıçağı sıcak su ile ya da alkol, ispirto veya kolonyağı ile dezenfekte edin.

Eski 10-11-2014, 22:00   #1899
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2014
Cool phalime kavuştum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 Mesajı Göster
Sn Mert 59,
Başlangıç için bakımı en kolay ve ekonomik türler phal'dir. Yapı marketlerde 20-30 TL civarında rahatlıkla bulabilirsiniz. Bauhause bu konuda çok geniş..

Sulamaya dikkat ederseniz, yaşatırsınız.. Şubat ayında çiçek dalını görme şansınız yüksek..
Sayın Seabert74 tavsiyeniz üzere phalaenopsis orkideme kavuştum . Tamda sizin verdiğniz fiyattan migrosta 20 lira benden mutlusu yok. Îlgilenlere duyurulur . Yardımınız için teşekkürler. Saygılar.

maya ve Seabert74 beğendi.
mert59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2014, 11:39   #1900
Ağaçsever

Sevgili orkide severler yeni almış olduğum phalaenopsis orkidemin su tahliye deliklerinden köklerin saksı dışına taştıgını gördüm acaba saksıyı birboy büyütmelimiyim. Bu mevsim uygunmudur. Saygılar.

Eski 12-11-2014, 12:34   #1901
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mert59 Mesajı Göster
Sevgili orkide severler yeni almış olduğum phalaenopsis orkidemin su tahliye deliklerinden köklerin saksı dışına taştıgını gördüm acaba saksıyı birboy büyütmelimiyim. Bu mevsim uygunmudur. Saygılar.
Çiçeklerini dökmesini bekleyin çiçeksiz olduğu durgun dönemde değiştirirsiniz.
Altta çıkan köklerin zarar görmemesi için saksı altına küçük çakıl vb şeyler koyabilirsiniz.Böylelikle hem nemli bir ortam oluşur hem de su birikmesinden dolayı kökler zarar görmemiş olur

Seabert74 ve mert59 beğendi.
Eski 12-11-2014, 13:23   #1902
Ağaç Dostu

glcn06's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2012
orkidem hediye geldiğinde kökleri çok kötü idi. çürüyen kökleri temizleyip tarçın serpip tekrar diktim. kuzeye bakan mutfak camının önünde duruyor sanırım yerini çok sevdi. yeni çiçek sapları çıkarıyor ve eski sapının ucundan da yeni bir çiçek sapı uzamaya başladı.

Eklenen Resimler

polemos, Seabert74 ve Milla beğendi.
glcn06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2014, 19:06   #1903
Ağaçsever

Sayın Mühendis57 yardımınız için teşekkür ederim. Önerinizi dikkate alacağım,ilk orkidemi acemiliğimden kaybetmiştim . Bu site benim gibi acemilere çok yardımcı oluyor,iyiki varsınız. Hoşçakalın.

MeyveliTepe beğendi.
Eski 13-11-2014, 08:34   #1904
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mert59 Mesajı Göster
Sayın Mühendis57 yardımınız için teşekkür ederim. Önerinizi dikkate alacağım,ilk orkidemi acemiliğimden kaybetmiştim . Bu site benim gibi acemilere çok yardımcı oluyor,iyiki varsınız. Hoşçakalın.
Rica ederim.
Elimden geldiğince,dilimizin döndüğünce yardımcı olmaya çalışırım sorun değil.Kolay gelsin...

mert59 beğendi.
Eski 17-11-2014, 22:19   #1905
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2014
merhaba öncelikle.3 adet orkidem var pal. cinsi.birini şubat ayında çiçekliyken almiştim çiçeklerini haziran gibi döktükten sonra ben acemice çiçek sapını dipten kestim:Sşimdi ise ikinci yaprağını çıkarıyor ancak çiçek dalı henüz görünürde yok gözünün içine bakıyorum açsın diye...bir diğer ve aslında en büyük sorunumda diğer pal.da üzerinde çiçekli 3 ay önce almıştım zaten geldiğinde köklerine baktığımda geriye hiç kök kalmamıştı şimdi ise yaprakları sarktı buruştu ama çiçeği var diye kıyamamıştım çiçek sapını kesmeye.bugün artık zor bi karar verdim ve çiçeğimi kaybetmemek için sapı kestim tarçınladım.şimdi ne yapmam lazım çiçeğimi kaybetmek istemiyorum yardım edin lütfennn:S

orkideacemisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2014, 22:22   #1906
Yeni Üye

şuan topraktan çıkardım yıkadım ve kurumaya bıraktım öyle bekliyor.kuru toprağamı dikmeliyim sulamalımıyım ve aydınlık mı karanlık bi yerde mi dinlenmeli??

Eski 17-11-2014, 22:51   #1907
Yeni Üye

fotoları inşallah yükleyebilmişimdir.

Eklenen Resimler

Eski 17-11-2014, 23:47   #1908
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkideacemisi Mesajı Göster
fotoları inşallah yükleyebilmişimdir.
Sn.orkideacemisi,

Burada yapabileceginiz oneriler mevcuttur Orkidelerde Kök Çürümesi hangisini sececeginiz tamamen size ve ne kadar ugras vermek istediginize kalmis.

3 aydir koksuz dediginizden yola cikiyorum,tur bakimindan degerli bir tur degilse (bundan kastim yapi marketleri phalaenopsisleri oluyor) **** manevi bir degeri yoksa cok uzulmemeniz en iyisi.

Orkidenizi cope atin diye kimseye diyecek degilim ancak keske 3 ay once sorsaymissiniz sorunuzu.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2014, 09:12   #1909
Yeni Üye

çok haklısınız charlaus.çok pişmanım bende hep keşke diyorum ama zamanı geri alamıyorum.sizlerin değerli bilgileriyle daha fazla geç kalmak istemedim.inşallah çok geç kalmamışımdır.

Eski 18-11-2014, 09:59   #1910
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Yinede denemeye değer deneyin ve bütün koşulları en iyi şekilde yerine getirin kurtulur işallah ama 3 ay önce sorsaydınız kurtarma şansınız artardı

Tilki Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2014, 10:05   #1911
Yeni Üye

evet gerçekten sonsuz haklısınız. ben hatamı anladım geç olsada. şimdi tekrar tarçınlayıp saksısına diktim karanlık serin bi yere koydum 1-2 hafta su vermeyeceğim inşallah doğru yoldayımdır(

Eski 18-11-2014, 12:41   #1912
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkideacemisi Mesajı Göster
evet gerçekten sonsuz haklısınız. ben hatamı anladım geç olsada. şimdi tekrar tarçınlayıp saksısına diktim karanlık serin bi yere koydum 1-2 hafta su vermeyeceğim inşallah doğru yoldayımdır(
Büyük ihtimalle sıkıntı karışımdan veya sulamadan kaynaklı olabilir.Öncelikle yapmanız gereken canlı olmayan kökleri kesmek (göründüğü kadarıyla canlı kök yok gibi duruyor) sonrasında linkini verdiğim başlıktaki gibi bir karışıma dikmek (birkaç farklı çeşit var en uygununu seçmek) gidip eczaneden oksijenli su alıp yaprakları iki günde bir oksijenli suya batırılmış pamukla silip 10-15 dakika bekleyip sonra kurutmak ve odada hava akımını sağlamak olmalı.Sphagnum yosunu bulursanız boğumu onunla sarmanın bir faydası olabilir.Bunun dışında yapabileceğiniz başka bir seçenek yok ve yaşayacağına dair söylenebilecek kesin bir sözde yok dolayısıyla siz elinizden geleni yapın ve phalaenopsis yetiştirmek istiyorsanız kaynak araştırıp okumanızı tavsiye ederim.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2014, 13:15   #1913
Ağaç Dostu

efeege's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2013
ben orkide acemisi olarak.
tecrübeli arkadaşlardan yardımcı olmalarını rica edeceğim.
daha önce ilk orkidemi çürütüp atmıştım.
bu orkideme itinayla bakmaya çalışıyorum.
önceden çiçek açıp geçmiş olan sapını kestim hava alıp kurumasın diye uç kısmını sardım.
kök kısmında şimdi yeni oluşumlar gördüm umarım çiçek sapıdır.

Eklenen Resimler

efeege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2014, 13:49   #1914
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Merhaba Sayın Efeege, soldaki çiçek sapı, sağdaki ise kök

efeege beğendi.
maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2014, 15:00   #1915
Ağaç Dostu

efeege's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maya Mesajı Göster
Merhaba Sayın Efeege, soldaki çiçek sapı, sağdaki ise kök

bende çiçek olduğunu umarak tahmin etmeye çalışmıştım.
ama emin olmak istedim.
cevaplamanız için çok teşekkür ederim.

efeege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2014, 08:04   #1916
Ağaç Dostu

Aysel Yavuz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2012
İşte benim orkidem. Benim için çok değerli olan çiçeklerimden biri. Çiçek sapları kuruduktan sonra tamamen kesip tarçına bulamıştım. Sürekli yeni kökler vermesine rağmen hala yeni çiçek sapı çıkarmadı.

Eklenen Resimler

Aysel Yavuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2014, 13:11   #1917
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aysel Yavuz Mesajı Göster
İşte benim orkidem. Benim için çok değerli olan çiçeklerimden biri. Çiçek sapları kuruduktan sonra tamamen kesip tarçına bulamıştım. Sürekli yeni kökler vermesine rağmen hala yeni çiçek sapı çıkarmadı.
Aysel hanım 2 sulamada bir orkide gübresini suya karıştırarak sulayın.Geceleri 15-20 derece sıcaklıklarda tutmaya çalışın.Orkidenizi tuttuğunuz ortam geceleri sıcak ise camı hafif açıp esinti almasını sağlayın, eğer geceleri sıcaklık 20 nin altına düşüyor ise pencerenizi açmazsınız.birkaç aya yeni çiçek sapları çıkacaktır.Orkidenizin kökleri gayet sağlıklı sabırla bekleyin kolay gelsin..

Aysel Yavuz beğendi.
Eski 19-11-2014, 13:26   #1918
Ağaç Dostu

Aysel Yavuz's Avatar

Sayın Mühendis57. Cevabınız için çok teşekkürler. Çiçekseverler biraz sabırsız oluyor maalesef Orkidemin durduğu odanın sıcaklığı 20 derecenin de üzerinde. Kaloriferli odada duruyor. Gece 1-2 saat camı açmam yeterli olur mu acaba ?

Eski 19-11-2014, 13:35   #1919
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aysel Yavuz Mesajı Göster
Sayın Mühendis57. Cevabınız için çok teşekkürler. Çiçekseverler biraz sabırsız oluyor maalesef Orkidemin durduğu odanın sıcaklığı 20 derecenin de üzerinde. Kaloriferli odada duruyor. Gece 1-2 saat camı açmam yeterli olur mu acaba ?
Hangi ildesiniz bilmiyorum eğer Dışarısının sıcaklığı 15 derecenin altına düşmüyor ise sabaha kadar açık tutun.Eğer 15 derecenin altına düşüyor ise akşam hava kararınca açar gece uyumadan önce kapatırsınız pencereyi.çiçek sapı çıkarması için 20 derecenin üzerinde sıcaklıklar uygun değil.Ayrıca açan çiçekleriniz de kısa süreli kalacak 2-3 ay hatta 4 ay üzerinde kalabilir aşırı sıcak olmaz ise,bir de kaloriferli evlerde havadaki nem oranı düşüyor orkidenizi mutfak camının yakınlarına koysanız daha iyi olur.

Aysel Yavuz beğendi.
Eski 19-11-2014, 13:53   #1920
Ağaç Dostu

Aysel Yavuz's Avatar

Tekirdağ'da yaşıyorum ben. Şuan hava ılık. Çok soğuk yok ama düştüğü de oluyor. Mümkün olduğunca peteklerde suyum var. Havayı nemli tutmaya çalışıyorum. Ama ne kadar faydası olur bilmem. Dediklerinizi uygulamaya çalışacağım imkanlarım elverdikçe. Çok teşekkürler..

mühendis57 beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024