agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-10-2014, 17:17   #1861
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sar-dunya Mesajı Göster
Bence sabırla beklemeye devam edin Hazır olunca çiçek verecektir.

Ancak şöyle birşey de dikkatimi çekti, en yeniden bir önceki yaprağı eskilerden oldukça kısa gibi görünüyor, yani geçen süre zarfında çok gelişememiş gibi görüyorum. Forumda bakım ile ilgili yazılanları inceleyip kendi bakım yönteminizle karşılaştırdınız mı?
forumda sabun suyu falan bakımları vardı ancak ben yağmur suyu biriktirip onunla suladım ve yağmur suyu olmadığı zamanda çeşme suyu değilde hazır içme suyundan haftada bir suladım ancak ilk geldiğinde olan eski yaprak uçlarında açılma siyahımsı lekeler var acaba bu kötü bişey mi

tugbil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2014, 07:49   #1862
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugbil Mesajı Göster
forumda sabun suyu falan bakımları vardı ancak ben yağmur suyu biriktirip onunla suladım ve yağmur suyu olmadığı zamanda çeşme suyu değilde hazır içme suyundan haftada bir suladım ancak ilk geldiğinde olan eski yaprak uçlarında açılma siyahımsı lekeler var acaba bu kötü bişey mi
merhaba eski yapraklarda zamanla lekeler oluşması normal, çünki herşeyin bir ömrü var yaprak belli bir büyüklüğe geldikten sonra yaşlanacak elbette.Eğer bitkinizin genelinde lekeler var ise o zaman bir hastalıktan söz edilebilir.Yağmur suyu ile sulamanız elbette iyi ancak yağmur suyunda kalsiyum ve diğer mineraller yok. Sulamada musluk suyu da kullanabilirsiniz ancak içerisinde klor olduğundan birkaç gün klorun uçmasını beklemeniz gerek.sulama suyuna gübre ilavesi yaparak sulama yapın.Böylelikle Bitkinizi güçlendirmiş olacaksınız.Yaprakları ıslak bez ile tozlandıkça silin,özellikle geceleri camı açarak ya da aralayarak hafif bir esinti almasını sağlayın.
Bunları yaptıktan sonra sabırla bekleyeceksiniz,yeni çiçek sapı göründüğünde emeklerinizin boşa gitmediğini anlayacaksınız.
Kolay gelsin...

mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2014, 19:19   #1863
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2014
Merhaba yine ben. Forumda okumaya çalıştım fakat bulamadım. Orkidemin en alt buyuk Yaprağı tam ortasından yarılıyor. Ucunda da sararma kuruma var. Bu Normal mıdır ? Neden olur ? Ne demektir? Teşekkür ederiiiiim.

Ccastiel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2014, 07:09   #1864
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2014
merhaba benim orkidem sürekli kök çıkarıyor fakat yaklaşık bir yıldır sadece yaprakları var yeni bir dal vermiyor. yeni bir dal vermesi için neler yapmam gerekli acaba ??

erenayşegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2014, 12:12   #1865
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Sayın Ccastiel,
Yaprakların yarılması arada bir olabilen birşey, zamanında şöyle birşey de yazmışım. Çok dert etmeyin.

Uçlardaki sararma, beslenme problemi gibi karışık nedenlerden de olabileceği gibi mekanik nedenlerden de olabiliyor (sürtünme-ezilme).

Sayın erenayşegül,

Sürekli kök çıkarması bitkinin büyüdüğünün bir işareti. Öte yandan, bitkinin dal çıkarması oldukça uzun sürebiliyor, bunu uzun süre açık kalan çiçekleriyle kapatacaklardır. Şöyle bir örnek vereyim: 2-3 yıllık kısa bir deneyimim var, yılda sadece bir dal alabiliyorum (bitkiye bağlı olarak 5-6 ay çiçekli kalıyor). Yazları ev daha serin (gece 20 derecenin az altı) olsa ve serin güneş alsalar belki daha iyi olacak.

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2014, 15:11   #1866
Yeni Üye

Antar Satya's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Antar Satya Mesajı Göster
Benim sorum annemin evindeki aynı cins orkide (phalaenopsis) için. Benimkileri çok sevdiğim için anneme de aldım bir tane. Çok kısa süre içinde yaprakları daralmaya ve içe doğru kıvrılmaya başladı. Çiçek zamanı geçti zaten. Yapraklar yeşil olmalarına rağmen şu anda neredeyse kılıç çiçeği gibi dapdar hale geldi ve içe doğru kıvrıldı. Hani kağıdı kıvırıp rulo yaparız ya, onun gibi... Annem önce çok su verdi sandım ama şimdi de az veriyor. Acaba hangisi ? Yapraklar susuz mu kaldı?
Merhabalar,
Orkidenin resimlerini çektim, fikir verebilirseniz çok sevinirim. Yapraklar yeşil oldukları için, çok ümitsiz değilim. İnşallah sadece sulama sorunudur...
Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Antar Satya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2014, 18:38   #1867
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2014
orkidem ilk kökünü çıkardı 2 buçuk ay oldu çiçeklenmedi ne yapmam gerekiyo 2 tane yaprak çıkardı vitaminde uyguluyorum açmadı

orkide16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2014, 20:23   #1868
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-09-2014
Merhabalar. Orkidem kestigim yerdeki 3. u bogumdan bi filiz verdi simdi de en alttaki bogumda bi siskinlik var burda kok mu olusacak yoksa dal mi. Bi de bu normal mi her bogumdan filiz vermesi.

senay88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2014, 06:23   #1869
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Şişkinliklerin neye dönüşeceğini anlamanın tek yolu beklemek. Birşey çıkmayabilir de

Çiçek sapındaki dallanma miktarı, bitkiye bağlı olduğu gibi -kendi bitkilerimde gözlediğim ve okuduğum kadarıyla- bitkinin yaşına veya ortamına alışmışlığına da bağlı. Yıllar ilerledikçe daha çok dallanma bekleyebilirsiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi senay88 Mesajı Göster
Merhabalar. Orkidem kestigim yerdeki 3. u bogumdan bi filiz verdi simdi de en alttaki bogumda bi siskinlik var burda kok mu olusacak yoksa dal mi. Bi de bu normal mi her bogumdan filiz vermesi.

Seabert74 ve dinozor beğendi.
sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2014, 13:45   #1870
Ağaçsever

Filiz verdi onda bi sorun yokta bugun baktim butun kokleri ölmus fosalmis yani. Gene napcam ben ya o kadar ugrastim

Eski 02-11-2014, 16:04   #1871
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Filiz verdi onda bi sorun yokta bugun baktim butun kokleri ölmus fosalmis yani. Gene napcam ben ya o kadar ugrastim
Sn.senay88,
Hepimizin zaman zaman problem yasadigi bir orkidesi olmustur **** olabilir ki su an benimde var. Ne kadar ugrastiysamda sorunun ana kaynagina inemedigimden su an koksuz ve durumu pek ic acici degil.Ancak biliyorum ki orkidelerde esas ugras degil bitkiye istedigini verebilmektedir.Buradan demeye calistigim orkidelerinize bakiminizda buyuk ihtimalle sulamanizda **** harcta bir sikinti var ve cozulememis.Bu sayfalarda ve orkide bolumunde sulama ve harc degisterme hakkinda bilgileri bulabilirsiniz.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2014, 17:59   #1872
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Sn.senay88,
Hepimizin zaman zaman problem yasadigi bir orkidesi olmustur **** olabilir ki su an benimde var. Ne kadar ugrastiysamda sorunun ana kaynagina inemedigimden su an koksuz ve durumu pek ic acici degil.Ancak biliyorum ki orkidelerde esas ugras degil bitkiye istedigini verebilmektedir.Buradan demeye calistigim orkidelerinize bakiminizda buyuk ihtimalle sulamanizda **** harcta bir sikinti var ve cozulememis.Bu sayfalarda ve orkide bolumunde sulama ve harc degisterme hakkinda bilgileri bulabilirsiniz.
Simdi soyle aanlatay size. Benim orkidenin 3 tane koku kalmisti saglam. Burdaki arkadasin tavsiyesi ile bakima aldim. Bakima alinca yeni topraga diktim.daha sonra hic sulamadim. Sadece kokune ve yapragina su fisfislayip esintili bi pencereye koydum geceleri. Sonra eski yerine aliyodum yaklasik bi aydir boyle yapiyorum hergun. Derken 3.u bogumdan filuz gibi bisi verdi. Daha sonrada 1. ci bogumda siskinlik var sanirim ordanda filiz verecek. Bugun tasindim yeni eve bakayim dedim kok vermis mi diye ama olan koklerde bosalmis. Kotu durumda olsa o filizleri vermezdi sanirim ama koku bosalmis halde vermis filizleri cunku bisi kalmamis kok namina ip gibi bisi var baska bisi yok nerde yanlisim anlamadim. Resimde ekleyemiyorum. Anlatin resim eklemeyi esiteye gostereyim.

Eski 02-11-2014, 22:01   #1873
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Sayın senay88,

Fotoğraf yüklemek için:
Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

Öte yandan gördüğünüz çıkıntılar çiçek de olabilir, keiki (yavru) de olabilir ki ikisi de bitkinin sağlıkĺı olduğunun garantisi değil Hatta keiki oluşumu için bitkinin son demlerinde olmasının işareti deniyor. Olayın başını bilmediğim için aklınızı karıştırmayayım fakat kökler tamamen gittiyse işiniz biraz zor

Charlaux beğendi.
dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2014, 14:46   #1874
Ağaçsever

http://www.agaclar.net/forum/attachm...2&d=1415022129

Eklenen Resimler

Eski 03-11-2014, 14:47   #1875
Ağaçsever

Eski 03-11-2014, 14:49   #1876
Ağaçsever

http://www.agaclar.net/forum/attachm...027_102246.jpg

Eski 03-11-2014, 14:50   #1877
Ağaçsever

Eski 03-11-2014, 14:55   #1878
Ağaçsever

Orkidem boyle muhendis57 kok namina bir sey yok. Yaklasik 3 haftadir koksuz kalmis sanirim. İkinci resimde kirmizi supurgeden tarafta 3. Bogumda cikmis bi filiz var. Durumu ne sizce.

Eski 03-11-2014, 15:09   #1879
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orkidem boyle muhendis57 kok namina bir sey yok. Yaklasik 3 haftadir koksuz kalmis sanirim. İkinci resimde kirmizi supurgeden tarafta 3. Bogumda cikmis bi filiz var. Durumu ne sizce.
1-Orkidenizin kökleri olmamasına rağmen yaprakları iyi.sadece alt yaprak sararmış,sararan yaprağı kopartırsınız zaten kendisi düşer zamanla.
2-Çiçek sapındaki boğumdan ne çıktığı belli olmuyor az daha bekleyin eğer keiki oluşturmuşsa yavru orkideniz olacak, şayet çıkan sürgün çiçek dalı ise çiçek sapını dipten kesin orkideniz bütün gücünü kök oluşturmaya harcasın
3-Size daha önce yazdıklarımı uygulamış görünüyosunuz.Yapraktan gübrelemeye devam edin.Saksı harcı kurudukça nemlendirin.
4-Yapraklara su püskürtürken yaprak diplerine gelen suyu uzaklaştırın.çürümelere sebep olmasın
5-sabırla bekleyin kolay gelsin

Düzenleyen mühendis57 : 04-11-2014 saat 07:10
Eski 04-11-2014, 02:50   #1880
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2014
orkidem

Arkadaşlar,orkidemin çiçekleri dökülünce,tarife uygun olarak kesmiştim,ve yeni çiçek filizleri çıkartırken,düşürdüm ve çiçek filizleri kırıldı.Bu durum beni çok üzdü,ben de o çiçek dalını dibinden kestim.sonra kökleri çürüdü,yine uygun olarak çürüyen kökleri temizledim.1 tane sağlam kökü kalmıştı..6 aydır kökler verdi,yaprak çıkarttı,fakat yeni bir çiçek dalı henüz oluşmadı...ben her yeni kök çıkartmaya başladığında çiçek dalı diye seviniyorum ama,her seferinde çıkan çiçek kökü...2 yeni yaprak ve bir sürü kök çıkarttı ve çokta sağlıklı şu an.yeni çiçek dalı ne kadar zamanda çıkartır.şimdiden teşekkür ederim.

Ay_sima Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2014, 06:56   #1881
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Merhaba
önce bir ata sözüyle başlıyım ; Herşeyin başı sabır biraz sabredinlensinn siz bütün koşulları yapın bir gün çiçek aaçar gerekli koşullara örnek vereyim ısı , işık , nem , hava . ama bir yöntem etkili oluyor anladığıma göre 6 aydır çiçeksiz orkidenizi bir kaç akşam gece hafif soğuk esintiler alsın havanın çok soğuk olmagı ılık zamanlardada su fıslatarak işlemi hızlandıra bilirsiniz güzel çiçekleriniz olması dileğiyle...

Tilki Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2014, 12:47   #1882
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mühendis57 Mesajı Göster
1-Orkidenizin kökleri olmamasına rağmen yaprakları iyi.sadece alt yaprak sararmış,sararan yaprağı kopartırsınız zaten kendisi düşer zamanla.
2-Çiçek sapındaki boğumdan ne çıktığı belli olmuyor az daha bekleyin eğer keiki oluşturmuşsa yavru orkideniz olacak, şayet çıkan sürgün çiçek dalı ise çiçek sapını dipten kesin orkideniz bütün gücünü kök oluşturmaya harcasın
3-Size daha önce yazdıklarımı uygulamış görünüyosunuz.Yapraktan gübrelemeye devam edin.Saksı harcı kurudukça nemlendirin.
4-Yapraklara su püskürtürken yaprak diplerine gelen suyu uzaklaştırın.çürümelere sebep olmasın
5-sabırla bekleyin kolay gelsin
Nerde yanlis yaptigimi buldum. Ben sabah aksam yapraklarinaa su. Fisfisliyordum. Koklerinede sabah aksam su fisfisladim ondan gitti kokleri bence.

Eski 04-11-2014, 12:50   #1883
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ay_sima Mesajı Göster
Arkadaşlar,orkidemin çiçekleri dökülünce,tarife uygun olarak kesmiştim,ve yeni çiçek filizleri çıkartırken,düşürdüm ve çiçek filizleri kırıldı.Bu durum beni çok üzdü,ben de o çiçek dalını dibinden kestim.sonra kökleri çürüdü,yine uygun olarak çürüyen kökleri temizledim.1 tane sağlam kökü kalmıştı..6 aydır kökler verdi,yaprak çıkarttı,fakat yeni bir çiçek dalı henüz oluşmadı...ben her yeni kök çıkartmaya başladığında çiçek dalı diye seviniyorum ama,her seferinde çıkan çiçek kökü...2 yeni yaprak ve bir sürü kök çıkarttı ve çokta sağlıklı şu an.yeni çiçek dalı ne kadar zamanda çıkartır.şimdiden teşekkür ederim.
Yeni koklerinolusumunu nasil sagladiniz. Benim orkidemde hic kok kalmadi da. Bakim surecini bana anlatirmisiniz.

Eski 04-11-2014, 13:49   #1884
Yeni Üye

Antar Satya's Avatar

Rica etsem, benim de orkideme göz atar mısınız? bir önceki sayfada resimlerini koymuştum... Sorun yaprakların kıvrılması.

Eski 04-11-2014, 15:14   #1885
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Antar Satya Mesajı Göster
Rica etsem, benim de orkideme göz atar mısınız? bir önceki sayfada resimlerini koymuştum... Sorun yaprakların kıvrılması.
merhaba yaprakları detaylı incelemeden neden kıvrıldığını bilemeyiz ancak tahmin edebiliriz.yapısal bişey olabilir.Virüs kökenli olabilir.Sıcaklık ya da ışık kaynaklı olabilir.
Yaprakları inceleyin üzerlerinde kabuklu bit gibi zararlılar var mı? var ise ıslak bez ile yaprakları silin temizleyin.Aslında gayet sağlıklı gibi görünüyor orkidenizin eğer genel durumunda bir sıkıntı yok ise yaprak kıvrılmasını çok fazla kafanıza takmayın.aşırı sıcak ya da aşırı aydınlık direk güneş gören ortamda ise yerini değiştirin.
Bende 9 orkide var hepsi de phalaenopsis beyaz olanın aşırı geniş yaprakları var sarı renk olanın da öyle ancak bir tanesi diğerine göre dar yapraklı,yani yapısal da olabiliyor

Antar Satya beğendi.
Eski 05-11-2014, 10:24   #1886
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Sn senay 88 kök çürümesi bölümünü okuyarak ögrene bilirsiniz ama gerekli koşulları hazırlayın gerisi zaman zaman zaman

Tilki Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2014, 12:47   #1887
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2014
Sevgili orkide sevenler geçen yıl harçlıklarımdan biriktirip 80 lira orkideye 20 lirada sıvı besine verip babamdan yediğim fırçada bedavası olup yaşatamadığım orkidemin açısını hala yaşarken yeni
bir orkide alma telaşındayım. Sizlerden ricam bu işin acemisi olduğum için hangi tür orkide ile bu işe başlıyayım. Tekrar aynı üzüntüyü yaşamak istemiyorum. Saygılar.

mert59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2014, 09:28   #1888
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mert59 Mesajı Göster
Sevgili orkide sevenler geçen yıl harçlıklarımdan biriktirip 80 lira orkideye 20 lirada sıvı besine verip babamdan yediğim fırçada bedavası olup yaşatamadığım orkidemin açısını hala yaşarken yeni
bir orkide alma telaşındayım. Sizlerden ricam bu işin acemisi olduğum için hangi tür orkide ile bu işe başlıyayım. Tekrar aynı üzüntüyü yaşamak istemiyorum. Saygılar.
Sn Mert 59,
Başlangıç için bakımı en kolay ve ekonomik türler phal'dir. Yapı marketlerde 20-30 TL civarında rahatlıkla bulabilirsiniz. Bauhause bu konuda çok geniş..

Sulamaya dikkat ederseniz, yaşatırsınız.. Şubat ayında çiçek dalını görme şansınız yüksek..

mert59 beğendi.
Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2014, 20:37   #1889
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2014
Thumbs up hevesli

Sayın Seabert74 sorumu yanıtladığınız için teşekkür ederim. Birde böyle deniyeyim , inşallah başarıcağım. saygılar.::

Seabert74 beğendi.
mert59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2014, 21:37   #1890
Yeni Üye

Antar Satya's Avatar

çok teşekkürler mühendis57. Umarım yapısaldır. Gözüm hep üstünde bakalım, inşallah daha iyiye gider. yeni çiçek sapı çıkarmasını bekliyorum heyecanla.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024