agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-01-2014, 09:28   #1471
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Hımmm pardon o zaman sn Gonci, ben fotoğraflardan kökleri çürük gibi gördüm, o yüzden ısrarım

fesleğen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2014, 10:34   #1472
Yeni Üye

Gonci's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2013
Sayın fesleğen buyrun çiçeğimin tam boyut resimi maşallah deyin nazar değmesin

Eklenen Resimler

Gonci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2014, 12:58   #1473
Yeni Üye

Gonci's Avatar

Resimde çok belli olmuyo sadece bir yaprağı gözüküyo ama bunun hemen arkasında bir tane daha orkidem var onuda geçen ay işyerinde birinden aldım çok hırpalanmış yaprakları ölüyodu 2 dalı var ikisinde de keiki vardı keikileri ayırdım başka saksılara büyüyolar bu çiçeğinde toprağını değiştirdim ve şimdi dallarında yeni çiçek sapları çıkmaya başladı

Eski 10-01-2014, 13:08   #1474
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Amin sn Gonci, hayırlısı. Hepsine de maşallah diyelim o zaman Benim orkidemin 1 tanesinin de 2 keikisi var daha minicikler büyüyorlar ama korkuyorum biraz ya yaşatamazsam diye. Siz nasıl bir yöntem izlediniz keikileriniz için? Bir yerde okumuştum, bitki keikiyi durumu kötü ise verirmiş, heralde soyunun devamı için diye ama bakıyorum bi sorunu da yok orkidemin, o zaman keyfi yerinde heralde diyorum

shenile beğendi.
fesleğen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2014, 13:27   #1475
Yeni Üye

Gonci's Avatar

Bende yine bu sitede okuduklarım sayesinde bilgi edindim en az 3 kökü olması lazım diyolardı bu keikilerde 4 er tane koca koca kökler vardı bende ayırdım ama çiçekçiden aldığım orkide toprağı hiç iyi değil hindistancevizi kabuklarından oluşuyo heryerdede aynı toprak var ağaç kabuğu bulmam lazım acilen.

Eski 11-01-2014, 15:49   #1476
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2013
kardeşimin orkidesi. sorun sadece kök çürümesi mi?Name:  20140110_205405[1].jpg
Views: 1807
Size:  41.8 KB

Name:  20140110_205518[1].jpg
Views: 1780
Size:  46.2 KB

Name:  20140110_205341[1].jpg
Views: 2070
Size:  35.0 KB

ve neler yapılabilir.şimdiden teşekkürler.

haticetzn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2014, 19:13   #1477
Yeni Üye

Gonci's Avatar

Arkadaşlar tropikal süs bitkileri markalı orkide toprağı iyimidir almamı tavsiye edermisiniz?

Eski 12-01-2014, 01:06   #1478
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gonci Mesajı Göster
Arkadaşlar tropikal süs bitkileri markalı orkide toprağı iyimidir almamı tavsiye edermisiniz?
Merhaba sn.Gonci,
Urunu tanimiyorum ancak genelde marka orkide topraginin sorunlu olabilecegini onceki mesajlarda gormus olabilirsiniz.Oncelikle urunun icerigini buraya koyabilirseniz (okunabiliyorsa resmi de olabilir) diger uyeler icerigine bakip size yardimci olabilirler.Kullanabileceginiz dogru urunlerin listesi budur;genel olarak bir karisim onerilir.

Odun kömürü; Mangal kömürü kırıntıları hafif ve su tutma kapasitleri olan bir materyaldir. Orkide köklerine serpilmek suretiyle anti bakteriyel olarak kullanılır. Ayrıca toksik maddeleri bağlama özelliği vardır.

Hindistan cevizi lifleri (Coco peat); Hindistan cevizi kabuklarından elde edilir. Kuru ağırlığının 8-9 katı su tutma kapasitesine sahiptir. Ağaç kabuklarından daha geç bozunan hava geçirgenliği yüksek organik bir malzeme. Kullanılmadan önce tuz içeriğinin giderildiğinden emin olunmalıdır.

Ezilmiş Şişe Mantarı; Çok hafif ve hava geçirgenliği yüksek bir malzemedir. Kolay bozunmaz. Epifitik orkideler için kullanılır.

Kompost; Organik atıkların kontrollü şartlarda bakterilerce ayrıştırılması sonucu oluşan malzeme. Bünyesinde bol miktarda humus bulundurur. Dengeli bir besleme sağladığından tercih edilir. Yalnızca karasal orkideler için kullanılır.

Pomza; Volkanik faliyetler sonucu oluşan bir tür camsı kaya. Hiç bozunmayan hava geçirgenliği yüksek su tutma kapasitesi iyi bir malzemedir.

Perlit; Hafif, bol gözenekli, iyi su tutan ve hiç bozunmayan bir malzeme. Orkide fideleri ve epifitik orkideler için kullanılır.

Ağaç Kabuğu; Yavaş ayrışan havadar bir malzemedir. Duruma göre çeşitli boyutlarda kullanılır.

Starfor Köpük; Saksı altlarında drenaj artırıcı olarak kullanılır. Bozunmaz çok hafiftir. Su ve besinleri tutmadığı için yalnız başına kullanılmaz.

Sphagnum yosunu (Sphagnum moss); Bataklıklarda yetişen bir tür yosundur. Tek başına kullanıldığı gibi karışım halinde de kullanılabilir. Hem havadar hemde çok iyi nem tutar. Nem seven orkideler bu malzeme içinde yetiştirilir. Ayrıca fideler için ve köklendirme işlemi için idealdir.

Osmunda yosunu; Osmunda eğrelti otunun kökünden meydana gelir. Yavaş bozunur. Bulması zor ve çok pahalıdır.
Kaynak : http://www.orkidebakimi.com/2011/10/orkide-topragi.html

Düzenleyen Charlaux : 12-01-2014 saat 01:06 Neden: kaynak belirtilmemisti
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2014, 14:43   #1479
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2014
merhaba arkadaşlar.. ben forumunuza yeni katıldım orkidelerimle ilgili sorularım var.. minik bir orkidem var değişik bir hal aldı ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.. yardımcı olursanız sevinirim..

melll Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2014, 14:45   #1480
Ağaç Dostu

kandil13's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2012
Merhabalar benim iki orkidemin yaprakları yumuşadı ben de onların topraklarını ve saksılarını değiştirdim köklerini budayıp temizlemeye çalıştım ama yapraklar halen yumuşak kökler de yavaş yavaş kuruyor acaba yardımcı olur musunuz onları kaybetmek istemiyorum. Şimdiden teşekkürler

kandil13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2014, 14:55   #1481
Ağaç Dostu

kandil13's Avatar

Fotoğraf bir hafta öncenin şu an yapraklar daha da yumuşadı

Eklenen Resimler

Eski 12-01-2014, 17:26   #1482
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Sayın kandil13, yaprakların yumuşaması suyun buraya ulaşamamasından kaynaklanıyor, yani ya su yoktur ya da köklerde bir sorun vardır ve suyu iletemiyordur ki sizinkisi muhtemelen ikincisi. Gerekli temizliği yaptığınız için gerisi artık bitkinin kendisini toparlamasına kalmış. Öte yandan saksı altına bir şey koymayın, bu da kök çürümesine kapı açar. İkinci fotoğrafta sol tarafta görünen kalorifer ise sıcaklık bitkiye fazla gelirken çürümeyi de destekler, biraz daha uzak bir yere almanız iyi olabilir. Sulamayı da toprağın kurumasına yakın yaparsanız bunların dışında şimdilik yapacak başka bir şey yok sanırım. Umarım bitkileriniz kısa sürede toplanır.

Sayın melll, bitkiniz yavrulamış Sapta gördüğünüz oluşum yavru bitki, yani Hawaii'den dünyaya yayılan adıyla keiki. Bir süre hiçbir şey yapmanıza gerek yok, yavru bitkiniz köklerini yeterince geliştirince ana bitkiden ayırabilisiniz. Güle güle büyütün.

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2014, 17:59   #1483
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2014
ayıracaksınız derken nasıl yapacagız bıraz acarmısınız lutfen

melll Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2014, 22:41   #1484
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Sayın melll, kökler biraz daha geliştikten sonra çiçek sapını keikinin 2-3 cm altından kesip yavru bitkiyi yeni saksıya aktarabilirsiniz.

Eski 13-01-2014, 20:45   #1485
Ağaç Dostu

kandil13's Avatar

Sayın dinozor çok teşekkür ederim yerlerini değiştirip saksı altına taş yerleştirdim inşallah kurtulurlar.

Eski 14-01-2014, 14:47   #1486
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-10-2012
selamlar

bir arkadaşımdan Thailand'dan gelirken bana orkide getirmesini rica ettim ama bana elinde 6-7 tane soğan ile döndü.. orkide soğanlı olabilir mi yoksa başka bir bitki mi acaba getirdiği.. eğer orkide ise nasıl bir karışım içine ve ne zmn ekmeliyim, ne yapacağımı bilemedim... hepsi de yavrular yazık, her ne iseler yetiştirmek isterim

min_isis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2014, 21:55   #1487
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi min_isis Mesajı Göster
selamlar

bir arkadaşımdan Thailand'dan gelirken bana orkide getirmesini rica ettim ama bana elinde 6-7 tane soğan ile döndü.. orkide soğanlı olabilir mi yoksa başka bir bitki mi acaba getirdiği.. eğer orkide ise nasıl bir karışım içine ve ne zmn ekmeliyim, ne yapacağımı bilemedim... hepsi de yavrular yazık, her ne iseler yetiştirmek isterim
Sayın min_isis,

Bazı orkide türleri bu şekilde yumrulara sahip oluyor fakat görmeden orkide mi yoksa başka bir bitki mi bilebilmek mümkün değil.

Bu orkideler yerde, toprakta yaşadığından ben bendekileri genel kullanıma uygun toprakta yetiştiriyorum. Dış mekan bitkilerine nasıl bakıyorsam yine aynı şekilde bakıyorum. Bütün yıl dış mekanda tutuyorum, gövde kuruyunca yumruları paylaşmayacaksam hiç sökmüyorum, baharda yeniden filizleniyorlar. Filizlenene kadar herhangi bir dönemde dikilebilir diye düşünüyorum ki şu sıralar uygun olabilir. Bir tek besin fazlasından korktuğum için vereceğim zamanlarda orkide besini kullanıyorum, bunun dışında herhangi bir dış mekan bitkisinden ayırmıyorum.

Sizdekilerin ne olduğunu bilmediğimiz için belki farklı bir bakım gerekebilir, ne olduklarını öğrenebilirseniz daha detaylı yardım alabilirsiniz, aksi halde dikip beklemekten başka yapacak bir şey yok İleride fotoğraflarını da paylaşırsanız ne mutlu bize

Saygılarımla

Eski 15-01-2014, 19:38   #1488
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-01-2014
****** aranıza yeni katıldım herkese selamlar öncelikle,orkidemin yaprakları iki üç gün önce büzüşmeye başladı bitki besini verdim ve susuz kaldığını düşünerek su verdim bugün baktığımda ise yapraklarının uçlarının karardığını gördüm neden olmuş olabilir ve ne yapmam lazım yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum..

Eklenen Resimler

esbil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2014, 19:47   #1489
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esbil Mesajı Göster
****** aranıza yeni katıldım herkese selamlar öncelikle,orkidemin yaprakları iki üç gün önce büzüşmeye başladı bitki besini verdim ve susuz kaldığını düşünerek su verdim bugün baktığımda ise yapraklarının uçlarının karardığını gördüm neden olmuş olabilir ve ne yapmam lazım yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum..
Sevgili esbil, orkidenizi siz kendi ellerinizle toprağa gömmüşsünüz ölsün diye!
Hemen onu o topraktan çıkarın ve bu forumdaki bilgilere bir göz atın! Acilen!

denizcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2014, 19:50   #1490
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Alıntı:
Sevgili esbil, hatta sizden iki mesaj yukarıdaki mesaja da bir göz atın derim ben

shenile beğendi.
Eski 15-01-2014, 19:53   #1491
Yeni Üye

yaa çiçekçi böyle yaptı bunu kurtarabilir miyim peki (

Eski 15-01-2014, 19:56   #1492
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizcem Mesajı Göster
Sevgili esbil, hatta sizden iki mesaj yukarıdaki mesaja da bir göz atın derim ben
teşekkür ederim hemen bakıyorum şimdi yarında ilk işim başka bir çiçekiye gidip saksısını değiştirmek olacak

Eski 15-01-2014, 20:04   #1493
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
sn esbil orkideniz icin en uygun saksi sefaf saksi ve orkide toragi dir sird agac kabugundan olmalidir.
sevgilerimle

shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2014, 21:18   #1494
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Alıntı:
yaa çiçekçi böyle yaptı bunu kurtarabilir miyim peki (
Gerçekten mi? Hemen saksıdaki topraktan çıkarıp yıkayın Topraksız durması daha az zarar verir bence

Eski 16-01-2014, 09:55   #1495
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2013
Çok garip.. Müşterilerin elindeki çiçekler ölsün de yenisini alsınlar diye mi yapıyor diye düşünmeden edemedim.

dalya35 beğendi.
tranquila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 10:57   #1496
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tranquila Mesajı Göster
Çok garip.. Müşterilerin elindeki çiçekler ölsün de yenisini alsınlar diye mi yapıyor diye düşünmeden edemedim.
Sadece suçu çiçekçide aramamalı, bazen üreticinin de bu yönde tercihleri oluyor. Sadece sphagnuma dikilip satılan mini phalaenopsisleri yaşatabiliyor musunuz? (Ben kendi adıma başarılı olamadım.)

begümhan beğendi.
sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 11:17   #1497
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2013
Bende 4 tane minyatür phal var. 3-4 aydır duruyorlar. 2 tanesi çiçeklerini tamamen döktü. 2 tanesi de dökmeden yeni çiçek dalı çıkardı. Şimdilik mesut görünüyorlar ama inşallah böyle devam ederiz.

shenile beğendi.
tranquila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 12:00   #1498
Yeni Üye

Gonci's Avatar

Herkese merhaba,
Bir arkadaşım orkidesini bilmeyerek ısıtıcı fanın yanına koymuş ve yapraklar kahverengileşmiş kökleri gayet iyi be sağlıklı. Bu konuda ne yapılması gerek yardımcı olursanız sevinirim. Resimleride ekledim.

Eklenen Resimler

Eski 16-01-2014, 13:20   #1499
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Bunlar da benim orkide bebeklerim. Beyaz olanına 6-7 aydır geçici annelik yapıyorum ve sanırım birbirimizden gayet memnunuz. Öyle ki 3. çiçek sapını verdik ve 3. saptaki tomurcuklanma sağlıklı bir şekilde devam ediyor Diğeri ise beyaz olan ile başladığım macera sonrasında edindiğim kendi bebeğim

Eklenen Resimler

Düzenleyen maya : 16-01-2014 saat 14:03
maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 13:24   #1500
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
fotoğrafların devamı

Eklenen Resimler

maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024