agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-05-2013, 10:39   #1111
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2013
yardımlarınızı esirgemeyin...

Arkadaşlar sizlerin sayesinde orkide bakıyorum. Annem bu orkide 1 ay sonra ölür dedi ama 7 aydır bizimle. sağolun teşekkür ederim cevap veren vermeyen bütün üyelere... Bakmak konusunda bir kaç sorularım vardı onları hallettim sizlerle.

Bu orkidede bir sorun var mı yok mu anlayamadım. Onun için süper kuzeye bakan doğu güneşi alan seveceği yere getirdim. Gerçekten de çok sevdi yeni yaprak açıyo, çiçek sapından dallar çıktı ve yeniden çiçeklenme yapıcak ama yapraklar büzüştü, çiçek sapı kahverengi oldu bilmiyorum sorunu nedir. 10 gün de bir suluyorum. başka hiç bir şey yapmıyorum. Bana yardımcı olabilecek biri var mı?

meric_0101 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2013, 12:31   #1112
Yeni Üye

deepgreen35's Avatar

Giriş Tarihi: 12-08-2012
merhaba arkadaşlar.bunlar da benim orkidemin resimleri.geçen yıldan beri bakıyorum.bu yıl yeniden çiçeklenmeye başladı ama bir sorunum var.

geçen yıl bana geldiğinde saksının içindeki çubuğun boyundaydı.(çiçeğe destek için konulan çubuk) ama bu yıl daha kısa gibi 3.resimdeki gibi şuan. daha uzar mı yoksa bir yerlerde bi yanlışlık mı yaptım bu kadar mı kalır?

bir sorum daha var. yeni çıkan kökler dışarda kaldı.saksı değişikliğine ihtiyacı var mı?

Eklenen Resimler

deepgreen35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2013, 15:15   #1113
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
minyatür phalaenopsis saksı harcı değişimi

Bugün indirimden çiçeksiz minyatür phalaenopsis aldım. Sıkı sıkıya sphagnum içindeydi, aldığım yerde saksıların durduğu kabın dibi biraz sulu suluydu ama yaprakları incelmiş, birkaç kökü de kararmıştı. Şimdilik bir şişe mantarının 2/3'ünü küçük küçük doğrayıp harcına kattım.

Uçtan kurumaya başlamış sapını şimdilik en üstteki tomurcuğun hemen üstünden kestim (sanırım o tomurcuk kuru, alttakilerde de çok bir şişkinlik göremedim).

Yosun düşündüğümden daha fazla su tutuyor, saksıyı şekildeki gibi küçük su şişesini kesip içine -susuz tabi - koyuyorum, şişe ağzını da saksının altta biriken suyla temas etmemesi için yükselti olarak kullandım.

İki sorum olacak:
1. Aynı saptan çiçek verebilir mi?
2. Eski yosunun kararmış yerlerini atarak yeniden kullandım. Elimde hindistancevizi lifi var, bu bitki için -eski yosununda durması yerine - daha sağlıklı olur mu?

Düzenleyen sar-dunya : 19-05-2013 saat 15:16 Neden: imla-ifade
sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 19:16   #1114
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2012
çiçek sapı kesilmeli mi?

Name:  DSC06056.jpg
Views: 9566
Size:  15.7 KB
Name:  DSC06057.jpg
Views: 9920
Size:  30.7 KB

orkidemn sapından çiçek dalı çıktı ama çıkan dalla çiçek sapı arası mesafelı .(alttan cıktı biraz çiçekleniyo uçlardan ). çiçek sapını kesmelimiyim? dala yaklaştrmak için acaba .

güzel orkidem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 21:16   #1115
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Alternatif olarak, -ilk çiçeklerinin çıktığı zaman, dal çok sertleşmeden- dalı uygun bir yöne eğmeyi de düşünebilirsiniz?

Eski 22-05-2013, 13:58   #1116
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2012
Merhaba,
Ekim 2012'de çiçeklerini döken orkidemiz o gün bugündür herhangi bir tepki göstermedi.
Ne yaprak verdi ne çiçek.
Acaba kesimimi yanlış yaptık?
Şimdi bir yaprak sararmaya başladı. Fotolarda da görüleceği üzere diplerde beyazlıklar var. Sanki mantarlaşma söz konusu. Bundan kurtulmanın yolu nedir?
Ne zormuş orkide bilmeyene? Töbe bi daha.

[/IMG]

metin07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2013, 15:12   #1117
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
sn meetin. cicek sapınız kurumus onu dipten kesin bence ve saksi harcini degistirin.
fazla sulamadan yaprak sararmasi olmus olabilir lakin köklerini bi gözden gecirmekte fayda var cünkü gördügüm kadariyla kurumus kökler var onlari temizlersiniz steril bir makas la.
cicek sapi icin merak etmeyin muakak yeni bir cicek sapi verecektir sivi besin kulanin arada br perde arkasi günes alan bir yere koyun düzelir.
sevgilerimle

shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 10:27   #1118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Orkidelerin yapraklarındaki büzüşme ve yumuşama neden olur?

Merhaba Arkadaşlar
Yaklaşık bir buçuk ay önce orkidelerimin yerlerini değiştirmem gerekti, daha önceden güney cephede cam kenarında duruyorlardı. Şimdi kuzey cepheye geçtiler. Sulamadan kaynaklandı sanırım orkidelerimin yaprakları büzüştü ve yumuşadı. Kendine gelir diye iki haftadır doğru düzgün su vermiyorum ancak hala bir düzelme yok orkidelerimde. En son saksı harcınını değiştirdim, çürüyen kökleri temizledim. Yapabileceğim başka bir şey var mıdır? Orkidelerimde başka bir hastalık mı var yoksa ? Orkidelerimin resimlerinin ekliyorum. Yardımcı olursanız sevirim.
Bu birinci orkidem yeni kök ve yaprak çıkartıyor ama yeni çıkan yaprakta sağlıksız duruyor.
Name:  210520131186.jpg
Views: 11479
Size:  65.4 KB
Name:  210520131187.jpg
Views: 12081
Size:  28.3 KB
Bu da diğer orkidem yeni kökleri ve yaprağı çıkkıyor ama yaprakları bir türlü düzelmedi. Keikinin yapraklarında sorun yok o sağlıklı gibi.
Name:  210520131188.jpg
Views: 10103
Size:  26.4 KB
Name:  210520131189.jpg
Views: 9754
Size:  21.4 KB
Name:  210520131190.jpg
Views: 9922
Size:  71.6 KB

sonerf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 17:06   #1119
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2011
Galeri: 6
Orkide acemileri ve heveslilerin soru(n)ları

Sayın sonerf;

Benim de aynı durumda olan, köklerinin tümünün içi boşalmıştı. Ümidimi keserek tüm kökleri kopardım ama kuruyan köklerin içlerinde ip gibi bir kısım kalır; onları koparmadım. Bol bol tarçın doküp diktim. Ve nasıl olsa ölecek diyerek ilgilenmedim ama tamamen kuruyunca suladım. Su andaki durumu resimdeki gibi. Unutmadan diğer orkidelerimi gübreli su ile sularken bunu da suladım. Şu an gayet iyi durumda. Kuzey cephede sabah çok çok az güneş alıyor

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Eklenen Resimler

blaze ash Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 17:13   #1120
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2011
Galeri: 6
Orkide acemileri ve heveslilerin soru(n)ları

Çok çiçekli iken aldığım ancak elim bir kaza sonucu düşmesi ile dalı kırılan orkidem yeni dal çıkarıyor. Eskisinde aylardır bir gelişme yok, onu kesmeli miyim? Diğerine güç vermesi açısından. Eski ve son halleri:

Eklenen Resimler

blaze ash Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 23:38   #1121
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sonerf Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar
yaklaşık bir buçuk ay önce orkidelerimin yerlerini değiştirmem gerekti, daha önceden güney cephede cam kenarında duruyorlardı. şimdi kuzey cepheye geçtiler. Sulamadan kaynaklandı sanırım orkidelerimin yaprakları büzüştü ve yumuşadı. Kendine gelir diye iki haftadır doğru düzgün su vermiyorum ancak hala bir düzelme yok orkidelerimde. En son saksı harcınını değiştirdim, çürüyen kökleri temizledim. Yapabileceğim başka bir şey var mıdır? Orkidelerimde başka bir hastalık mı var yoksa ? Orkidelerimin resimlerinin ekliyorum. Yardımcı olursanız sevirim.
Bu birinci orkidem yeni kök ve yaprak çıkartıyor ama yeni çıkan yaprakta sağlıksız duruyor.
Eklenti 408571
Eklenti 408572
bu da diğer orkidem yeni kökleri ve yaprağı çıkkıyor ama yaprakları bir türlü düzelmedi. Keikinin yapraklarında sorun yok o sağlıklı gibi.
Eklenti 408570
Eklenti 408569
Eklenti 408568
keikiniz köklenmiş onu bence artık başka bir saksıya alın. Yapraklar güneşten etkilenmiş olabilir. Sulamasını dikkatliyapın kuru gübü geldi bana düzenli fısfıs yapın yapraklarına.

sonerf ve Sevalem beğendi.
serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 23:40   #1122
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blaze ash Mesajı Göster
Çok çiçekli iken aldığım ancak elim bir kaza sonucu düşmesi ile dalı kırılan orkidem yeni dal çıkarıyor. Eskisinde aylardır bir gelişme yok, onu kesmeli miyim? Diğerine güç vermesi açısından. Eski ve son halleri:

ben eski dalları kuruma yoksa artık kesmiyorum. bir kaç deneme yaptım kesmedim tekrar aynı saptan çiçeklendi.

Eski 25-05-2013, 00:49   #1123
Ağaçsever

Gülbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2013
Eşim geçen yaz ofislerinde atılmak üzere olan bir orkideyi atılmaktan kurtarıp eve getirmiş. Aylarca ölmek üzere olan orkideyi düzeltmek için uğraştık, gözünün içine baktık. 7-8 ay geçtikten sonra tamamen kendine geldi ve bir sürü tomurcuk çıkardı. Ama yaramaz muhabbet kuşum nasıl olduysa onu ele geçirdi ve tomurcuklarını kopardı ve orkide daha sonra küstü sanırım, öldü gitti.. o kadar üzüldük ki, onca emek vermişken tam kendini topladı dediğimizde yazık oldu yani.

Bugün baumax'tan yeni bir orkide aldım. Bu da ölsün istemiyorum. Umarım bu sefer bakmayı becerebilirim.

Orkidemi direk camın önüne koyabileceğim bir yer yok ama pencerenin yarım metre kadar yan tarafında duran sehpanın üstüne koydum. Ordan aldığı güneş yeterli olur mu acaba?

Sulamayı nasıl yapacağımla ilgili de bir sürü bilgi okudum ama hala korkuyorum fazla sular çürütürsem ya da az sular kurutursam diye korkuyorum çok güzel bir çiçek ama ne kadar hassas yahu

Son bir şey orkide satılırken dışında şeffaf bir poşet oluyor ya onu çıkarmasak bitkiye çok zararı olur mu? Yine kuşum zarar versin istemediğim için, onun sayesinde korunur diye düşünmekteyim.

Gülbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2013, 16:59   #1124
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Sayın gülbahçe,

Okuduklarım ve gördüklerim kadarıyla söyleyeyim, poşet hava hareketini güçleştirdiği için poşetin içi uzun süre nemli kalabilir, bu da size kara lekeler ve çürükler sonrasında ölü bir bitki olarak dönebilir.

Sulama konusunda çeşitli yöntemler var, haftada bir kovaya daldırmak benim orkidelerin biri hariç diğerleri için çalışan bir yöntem, ancak bu yöntemin kötü olduğunu söyleyenleri de göreceksiniz ufak bir forum aramasıyla. Sulama işi uygulamanıza ve orkidenizin saksı harcına bağlı birşey.

orkn beğendi.
Eski 26-05-2013, 00:34   #1125
Ağaçsever

Gülbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2013
Anladım, tahmin etmiştim zaten. Teşekkür ederim yine de cevabınız için. Mecbur çıkarıcaz ve yaramaz kuşumuzdan korumak için elimizden geleni yapicaz artık .) İnşallah bu sefer basaririz.

Gülbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2013, 11:12   #1126
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meric_0101 Mesajı Göster
Arkadaşlar sizlerin sayesinde orkide bakıyorum. Annem bu orkide 1 ay sonra ölür dedi ama 7 aydır bizimle. sağolun teşekkür ederim cevap veren vermeyen bütün üyelere... Bakmak konusunda bir kaç sorularım vardı onları hallettim sizlerle.

Bu orkidede bir sorun var mı yok mu anlayamadım. Onun için süper kuzeye bakan doğu güneşi alan seveceği yere getirdim. Gerçekten de çok sevdi yeni yaprak açıyo, çiçek sapından dallar çıktı ve yeniden çiçeklenme yapıcak ama yapraklar büzüştü, çiçek sapı kahverengi oldu bilmiyorum sorunu nedir. 10 gün de bir suluyorum. başka hiç bir şey yapmıyorum. Bana yardımcı olabilecek biri var mı?

Lütfen benim sorunumda çare bulun çok mu sulamıştık yapraklarda kahverengi lekeler de var çiçeğin üstü süper sağlıklı ama aşağı yaprak kısmı ölmüş gibi buruştu yeni yaprak haricinde 3 yaprakta büzüştü ve küçükse olsa kırmızı kahve rengi olmuş

meric_0101 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2013, 19:22   #1127
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2013
orkideme ne oldu

selamlar, orkidenin ciceklerinde fotograftaki gibi beneklenmeler var ne yapmaliyim

Eklenen Resimler

nezakent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2013, 07:30   #1128
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meric_0101 Mesajı Göster
Lütfen benim sorunumda çare bulun çok mu sulamıştık yapraklarda kahverengi lekeler de var çiçeğin üstü süper sağlıklı ama aşağı yaprak kısmı ölmüş gibi buruştu yeni yaprak haricinde 3 yaprakta büzüştü ve küçükse olsa kırmızı kahve rengi olmuş
Öncelikle şunu söyleyeyim, çok çok çok daha bilgili sayın kurucular ve arkadaşlar var sizin sorularınıza net cevaplar verecek ama ben bilgim dahilinde size yardımcı olmaya çalışacağım.Benim de aynen bu şekilde bir orkidem öldü malesef,ama üzülmeyin sizinki benimkinden kat kat iyi. Öncelikle köklerini soracağım ben size eğer foto eklerseniz daha iyi olur.Eğer köklerde sorun varsa çiçek sapını kesmeniz gerekebilir.Köklerinde çürüme görürseniz,toprağını değiştirin,hatta saksıyı.Çürüme olan yerleri(köklerdeki)steril bir maket bıçağı ile kesin,bol tarçın dökün.Yeni harca ve saksıya tekrardan dikin.Biraz daha bol ışık alan bir yere koyun,mesela doğu cephesine bir pencere önüne sehpa koyun,ışık perdeden süzsün yani direk güneşle temas etmesin.Çünkü direk ışık yaprakları yakar. Yanına 1 kavanoz su koyun,nemi sağlaması için.Her gün pencereyi açın ve havalandırın orkideyi.Sulama konusunda farklı söylemler var ama ben haftada 1 gün büyükçe bir kovanın içine içme suyu koyup orkidemi içinde 10 15 dk bekletiyorum,sonra suyu tezgahta süzüyor iyice,peçeteyle tabanını yapraklarını kurulayıp yerine koyuyorum.Sulama yapılırken dikkat edilmesi gereken şey bitki gövdesinin suyla temas etmemesini sağlamaktır. Eğer temas ettiyse yaprak aralarındaki suyu peçeteyle alın. Gece sulamaları yüksek nem yoğunluğu nedeniyle mantar üreme riskini artırdığından sabahları sulamayı tercih edin.sulama suyu ılık olsun,tuzlu su olmasın. Bana kalırsa sizin sorun köklerde.saksınız şeffaf değil mi?

fesleğen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2013, 09:46   #1129
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülbahçe Mesajı Göster
Anladım, tahmin etmiştim zaten. Teşekkür ederim yine de cevabınız için. Mecbur çıkarıcaz ve yaramaz kuşumuzdan korumak için elimizden geleni yapicaz artık .) İnşallah bu sefer basaririz.
Sn Gülbahçe orkide çok güzel ve bir o kadar da özel bir bitki. Bu güzelliğide nadide oluşu da doğasından geliyor. Bakımı da bir o kadar zor. Orkide Normal bir bitki değil epifitik bir bitki. Yani toprak ile işi olmayan havadan ve nemden beslenen asalak bir bitki.

Form yöneticileri ile geçen hafta konuştum. Yakında yeni bölüme taşınacak bu konu. Bende bilgilerimi yeni bölümde paylaşacağım. Ancak o zamana kadar kısa bir bilgi gerekir ise bu bitkiye günde en az 3 defa fıs fıs ile su sıkmanız gerekiyor. Ayrıca etrafındaki poşet şuan için dursun. Suyun dinlenmiş ve kireçsiz olması şart.

Nautilus Cycad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2013, 12:03   #1130
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2013
Orkidemde oluşan böcekler

merhaba günlerdir forumun çeşitli yerlerini okuyup yanlış bildiğim ya da bilmediğim şeyleri sizlerden öğrendim aralık ayından itibaren 1 adet olan orkidemi sizleri okuyarak 2 ye çıkardım ve galiba artık ben de orkide bağımlısı oldum. okuduklarımdan sonra sağlıklı olduğunu sandığım orkidemin köklerini kontrol ettim ve birkaç siyahlaşan kök fark ettim bir kısmını kestim bulunduğum yerde orkide harcı olmadığından tekrar aynı harca diktim
yaklaşık 1 ay önce yeni bir yaprak çıkardı ve çok hızla büyüttü ama en altta olan 2 küçük yaprağın biri sararıp biraz önce elimde kaldı diğeri çok yumuşak geri kalan bütün yapraklar gayet diri ama günlerdir gözünün içine baktığım orkideme bugün yine baktığımda harcın içinde pire benzeri zıplayan beyaz böcekler fark ettim harcı hemen yok ettim şimdi sizlerden öğrenmek istediğim
1- yeni harç buldurdum ancak önümüzdeki hafta pazartesi salı gibi elime geçecek bu sürede orkideyi nasıl muhafaza edebilirim?
2- bu böcekler nedir? nereden gelmiştir? nasıl temizleyebilirim?
3- gövde de kararma var bu göbek çürümesi midir?
4- kökleri sizce sağlıklı mı? eğer değilse ne yapmam gerekiyor?
fotoğraf eklemeye çalışacağım
Name:  1.JPG
Views: 9551
Size:  35.6 KB
Name:  2.JPG
Views: 8942
Size:  37.3 KB
Name:  3.JPG
Views: 8876
Size:  35.7 KB
Name:  4.JPG
Views: 8841
Size:  35.7 KB
Name:  5.JPG
Views: 8995
Size:  38.6 KB

kelebek48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2013, 12:05   #1131
Yeni Üye

bir kaç fotoğraf daha
5. ve 6. fotoğrafta böcekler görünüyor
Name:  6.JPG
Views: 9085
Size:  35.9 KB
Name:  7.JPG
Views: 9163
Size:  36.9 KB
Name:  8.JPG
Views: 9060
Size:  23.5 KB
Name:  9.JPG
Views: 9090
Size:  26.6 KB

Eski 13-06-2013, 12:39   #1132
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek48 Mesajı Göster
bir kaç fotoğraf daha
Eklenti 417166
Eklenti 417167
Eklenti 417168
Eklenti 417169
Sayın kelebek48 çok üzüldüm orkideniz,baya da sağlıklıymış,keşke 2. kere aynı harca koymasaydınız konuya daha hakim olan arkadaşlar inşallah en kısa sürede size cevap verirler.Eğer isterseniz ben hemen bugün iş çıkışı size harcı alıp kargoya verebilirim.(1 günde gelir heralde) ben de bulamamıştım geçen sene ama saygıdeğer Ziya Soner bey benden hiçbir maddi talepte bulunmadan göndermişti.Orkide öyle birşey ki dediğiniz gibi bağımlılık yapıyor.Ve insan zorda olan orkidelere ve sahiplerine yardımcı olmak istiyor.Özelden adresinizi mesaj atarsanız bugün 5ten sonra yollarım.
Saygılarımla...

Eski 13-06-2013, 12:54   #1133
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Alıntı:
bir kaç fotoğraf daha
fotoğraflardan birinde -yanlış görmediysem- unlu bit var. Şöyle bir çare önerilmiş. Yanlış gördüysem de aynı yerde çözümü olabilir.

Diğer taraftan, orkidenizin kökleri iyi görünüyor. Harcı çıkarıp tekrar saksıya koysanız ve iki-üç günde bir kökleri ıslatacak şekilde sulasanız idare eder bence.

Eski 13-06-2013, 14:27   #1134
Yeni Üye

sayın fesleğen ve sar-dunya öncelikle bu kadar hızlı cevaplarınız için çok ama çok teşekkür ederim
çiçekçiyle görüştüm getirtmiş birazdan alacağım harcı
ama harca ekmeden önce yapmam gereken bir şey var mı?
köklerden görebildiğiniz sağlıksız kesilmesi gereken var mı?
dezenfekte etmem gerekir mi?
gerekliyse ne ile yapabilirim?
göbekteki kararma normal mi?
bu böcekler bitkide görünmüyor harçla beraber yok olmuştur umarım ama varsa diye yapmam gereken kullanmam gereken kolay temin edilecek bir ilaç ya da evde hazırlanacak bir uygulama var mıdır?
bu arada unlu bit denen böceğe benzemiyor daha çok pireden biraz daha iri ama beyaz (kedi ve köpeklerde çok gördüğümden bilirim) zıplayan bir böcek fotoğraflarda yuvarlak içinde görünenler dışında kalan beyazlıklar böcek değil
Name:  böcek.JPG
Views: 13559
Size:  30.1 KB
Name:  böcek2.JPG
Views: 10555
Size:  32.6 KB

Eski 13-06-2013, 14:53   #1135
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Alıntı:
sayın fesleğen ve sar-dunya öncelikle bu kadar hızlı cevaplarınız için çok ama çok teşekkür ederim
çiçekçiyle görüştüm getirtmiş birazdan alacağım harcı
ama harca ekmeden önce yapmam gereken bir şey var mı?
köklerden görebildiğiniz sağlıksız kesilmesi gereken var mı?
dezenfekte etmem gerekir mi?
gerekliyse ne ile yapabilirim?
göbekteki kararma normal mi?
bu böcekler bitkide görünmüyor harçla beraber yok olmuştur umarım ama varsa diye yapmam gereken kullanmam gereken kolay temin edilecek bir ilaç ya da evde hazırlanacak bir uygulama var mıdır?
bu arada unlu bit denen böceğe benzemiyor daha çok pireden biraz daha iri ama beyaz (kedi ve köpeklerde çok gördüğümden bilirim) zıplayan bir böcek fotoğraflarda yuvarlak içinde görünenler dışında kalan beyazlıklar böcek değil
Eklenti 417188
Eklenti 417189
Sayın kelebek48 rica ederim,inşallah kurtulur orkideciğimiz
Ev yapımı ilaçlar şu linke bir bakın,beyaz sineğe de benziyor sanki biraz.Küpeli çiçeğin de de bolca olurya hani.Ben de bi ara orkidemin saksısının içinde aynı böyle beyazlıklar gördüm,canım çok sıkılmıştı ama sonra kayboldu.
Orkidenizin köklerinde çürüme varmı bitanesinin içine bi bakın bakalım,kökün birini hafif kazıyarak .Eğer yeşilse sorun yok.Eğer değilse sağlıksız olanları temizleyip,kesmeniz lazım sonra da kestiğiniz yerlere tarçın sürün.
Kesinlikle teorik değil ama ben olsam önce heryerini yaprağını kökünü bi güzel yıkardım,sonra yapraklarını iyice kurulardım.Dediğim gibi köklerine bakardım sorun yoksa güzelce saksıma oturtur yeni harcını da ekler yerine koyardım sonra.Ve eğer eski saksıyı kullanacaksam çamaşır suyu ile güzelce yıkardım şeffaf saksımı.

greenish beğendi.
Eski 13-06-2013, 18:20   #1136
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Kökleri iyi gibi. Kararmayı gördüm ama bilgilerim çerçevesinde şudur diyemeyeceğim. fesleğen'in de yazdığı gibi kökler kurumuşsa veya yaş ama içi boşalmışsa kesebilirsiniz. Saksı harcını boşaltırken de farketmişsinizdir belki, kökler kuruyken daha gevrek, ıslakken biraz daha esnek oluyor. İşlem öncesinde bitkiyi iyice yıkamanız kökleri kırmamanızı da sağlayacak.

Saksının dışında kalan kökler kuruyken mat, ıslanınca daha canlı bir yeşil olmalı. Işık görmeyen ve içte kalan kökler daha beyaz olabilir.

Bu arada, nasıl bir harç aldınız? Eğer sadece ağaç kabuğu ise önce bir su yıkayıp tozundan ve küçük parçalarından arındırabilirsiniz.

fesleğen ve greenish beğendi.
Eski 14-06-2013, 11:38   #1137
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

bendede vardı aynı sorun ben aynı harcı kullandım. böcekleri öldürmek için bir tepsiye aldığım harcı 100 derece fırınladım 10 dakka kadar bekledim. bir daha olmadı. yeni aldığınız harçta torf varsa onu ayırın ağaç kabularını iri taneleri kullanın dikişm yaparken yeni harçtanda şüpeleniyorsanız onuda fırınlayın. yüksek ısıda böcekler ölüyür yumurtaları varsa onlar da yok oluyor. sevgiler

greenish beğendi.
Eski 14-06-2013, 15:37   #1138
Yeni Üye

çiçekçinin bana bulduğu harç maalesef ölmüş bir orkidenin harcı ve onun da içinde minik benimkilerden farklı böcekler vardı ona ekmeye cesaret edemem tekrar pazartesi ya da salı gelecek olan harcı beklemekteyim ya da en kötü fırınlarım ben de.
su fısfısladım sabah köklerine ve kurumaya yüz tutan köklerin birkaç tanesinde minicik yeşil noktalar oluştuğunu fark ettim yeni köklerimiz oluyor galiba =)
göbekteki siyahlaşma için bir fikri olan yok galiba sizin orkidelerinizde de var mı kök çıkan yerler kararmış genelde normal bir durum mu?

Eski 21-06-2013, 20:52   #1139
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
merhaba arkadaslar sizlerden yardim istiyorum bu orkideme birseyler oluyor anlamadim ne oldugunu.
bundan 1 ay önce kesilmis bir dali vardi o kurudu simdi kalan tek dal da kurumaya basladi nedeni ney acaba orkide mi kaybediyormuyum yoksa?
ortadan yeni yaprak cikartiyor anlamadim neyle kaynakli oldugunu yardimlarinizi fikirlerinizi bekliyorum cevaplar icin simdiden tesekkür ederim sevgilerimle

Eklenen Resimler

shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2013, 21:31   #1140
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Smile

orkidenizin çiçeğini dökmesi normaldir, endişelenmeyin.
bence o dalı hemen 3. boğumun üstünden kesin steril bir aletle ve kestiğiniz yere tarçın dökmeyi unutmayın

esra_al Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024