agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-01-2013, 22:01   #961
Ağaçsever

eehbee's Avatar

Giriş Tarihi: 14-01-2013
Merhabalar, ben de bayağı acemice bir hata yapmışım.Elimizdeki 2 adet phal orkidemizi aldıktan bir süre sonra çiçekleri dökülünce 3 lt lik saydam saksılara orkide toprağı ile aldık. Niye aldık diye sorarsanız, daha önce hiç bilgimiz yoktu ve plastik saksılar gözümüze çok basit göründü. İçindeki kabukların özü de gitmiştir diye düşünüp aldık büyük saksılara.

Ve alır almaz yeni saksılarını beğendiler sanırım patır patır çiçek açtılar. Biz de yine çiçeklerini fırsat bilip gittik 5lt lik yeni saksılarına aldık. Ve yine çiçek açtılar. Ama şimdi forumu biraz okuduktan sonra kökleri için çok endişeleniyorum açıp bakmaya korkuyorum.

Ne yapmalıyım ve ne büyüklükte bir saksıya transfer etmeliyim sizce?

eehbee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2013, 16:54   #962
Yeni Üye

cink2's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2012
merhaba, orkidemin resimlerini yükledim. çiçek sapını kesmeli miyim? yardımcı olurmusunuz.

Eklenen Resimler

cink2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2013, 22:37   #963
Yeni Üye

aylinki's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2012
Orkideler ve çiçekleri

Arkadaşlar merhaba,
Hepimize rengarenk,güzelliklerle dolu bir hafta dileğiyle yardımlarınızı rica edeceğim. 4 adet şeffaf saksıda dördü birarada orkidem var, hepsi ilk aldığımda süper güzel çiçekleri vardı. Ne yazıkki o çiçekler solup kuruduktan sonra bir daha 4 kök de çiçek açmadı. Saksım,şeffaf, kökler güneş ışığı alıyor,dirk güneş görmüyor bolca aydınlık,ısı da ona göre. yapraklar diri ve asıl renkerinde. Sürekli yaprak veriyor.1,5 senedir tek başlarına kendi saksılarındaydılar,sadece yeşillik olunca 4ünü biraraya aldım,yine açmıyorlar. Ne yapabilirim? Ne orkide gübresi,ne özenli bakım,hiçbirşey fayda etmiyor. Aynı orkidelerden yakınlarıma da hediye götürmüştüm,hepsi defalarca açmışlar. Yardım arkadaşlar... Sağolun...

aylinki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2013, 10:28   #964
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lale... Mesajı Göster
Sevgili yağmur benim edindiğim tecrübeye göre orkideler susuz kalınca ve özellikle havasız ortamda tomurcuklarını döküyor. cam kenarı ve havadar ortam tam orkidelere göre evini sık sık havalandır.
İstanbul nemli bir şehir fazla sularsan kökleri çürür ve orkideyi öldürürsün. 10 günde bir sula ve altlığında su bırakma çiçeğinide cam önüne al. ben bu şekilde bakıyorum ve orkidelerim çok sağlıklı...Darısı seninkinin başına.
çookk teşekkür ediyorumm şimdi de yapraklarının altında morluklar oluşmaya başladı su ve ışık sorunundan kaynaklı olduğunu düşünüyorum ne diyorsunuz?

yagmur90 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2013, 10:56   #965
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2012
Merhaba,

çiçek sapında oluşan damlacıklar ne anlama geliyor? araştırmalarımda bu damlacıkların tatlı olduğu ve çiçeğin sağlıklı büyüdüğünün göstergesi olduğuna dair bilgiler okudum. Ancak yeni çıkan çiçek sapının sanki büyümesi durdu ve uç kısım inceldi, büzülüp sararmaya başlayacak gibi(fotoğrafları 2-3 gün önce çektim ancak yükleyebildim.dün kontrol ettiğimde az önce tarif ettiğim gibi idi çiçek sapı). çiçek sapını kaybedebilirim. bir de fazla sulamadan olabilir diye okudum. ama sulamayı genelde haftalık ve hep aynı zamanlarda yaptım senelerdir böyle bir sorun olamamıştı. bu konuda tecrübesi olan var mı acaba? ne yapmak gerekir?

yardımcı olursanız sevinirim.aynı sorum bu konuda(2511 no.lu mesajda) ve çiçeğimin resimleri de var : http://www.agaclar.net/forum/orkide/3512-84.htm

Teşekkürler

lastdeja Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2013, 15:51   #966
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2013
Ben hem bu stede yeniyim hem orkide yetiştirmekte. bir tanıdığım bana orkide verdı fakat orkideler dısarda sogukta kalmış bırınde yapraklar ıyıce kurudu ve köklerde öyle dıyerınde yesıl yapraklar var. fakat ıkısınınde üzerinde kucuk gözler var. kurtarabılırmıyım nasıl kurtarabılırım. bırde saksının içinde yosun oluşmuş bıtkıye zarr verırmı ve kucuk kahverengi bit gibi böcekler var nasıl müdahale etmeliyim yardımlarınızı bekliyorum.

KAMELYAM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2013, 16:08   #967
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Var tabii olmaz mı?

Gübreleme ve sulama ile ilgili yazışmaları forumda tekrar bir gözden geçirin. Normal bitkiler için kullanılan gübreler çok ağır kaçabilir orkideler için özelikle de phal de NPK oranına çok dikkat etmelisiniz. kökler çok çabuk yanıp bitkinizi kaybedebilirsiniz. bunu fark etmeniz ise ortalama en azından 6 ay sürer.toprağın beyazlaşınca sulanması da bana tuhaf geldi.
Keiki oluşumu istiyor isenin bitkinizin yaprağa yakın değil bundan evvelde yazıldığı gibi çiçekli gözden hemen sonraki takribi anaç bitkiden 3 göz sonraki gözün üzerinden kesmeniz gerkli. Keiki için bitkinizi bir hafta kadar sıcak ve karanlık bir yerde tutun. Mümkün ise göz kapakçığını örten yaprağı kaldırıp köklendirme hormonu veya en iyisi keiki-boost denen ürünü tabik edin. Bu şekilde ve az evvelde yazdığım gibi sıcak ve bir hafta karanlık bir ortamda o gözden keiki oluşum ihtimali çok yüksektir. Bu bilgi tarafımca da sıkça yapılıp sonuç alınmış bir bilgidir.

Saygılarımla
ya ben anlamadım keiki ne demek yeni orkide yetiştirmeye başladım bu terimleri anlayamıyorum. bende ıkı adet orkide var dışarda kalmıs galiba donmuşlar kurtarabılırmıyım acaba bırının yaprakları kurudu dıyerı yesıl hala ama ıkısındede dıbınde küçük gözler var kurtarabılırmıyım. birde kölerinde saksının içinde yosunlar oluşmuş bıtkıye zarr verırmı. son bırsey daha sormak istiyorum kahverengı kucuk bıt gıbı böcekler var onlar ıcın ne yapmalıyım. yardım edersenız cok sevınırım

KAMELYAM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2013, 02:26   #968
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2013
Arkadaşlar bizim orkidenin de sorunu fotoğraflarda görüldüğü gibi.. Orkide toprağı alıp çürümüş-kurumuş kökleri kesmek yeterli mi yoksa başka bir işlem yapmama gerek varmı?

Eklenen Resimler

redlion999 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2013, 13:17   #969
Yeni Üye

ilk orkidemin bana karşı savaşı :)

arkadaşlar anneme doğum günü hediyesi aldığım orkidemle başım dertte. Öncelikle bu sitedeki cevaplayan forumu kuran arkadaşlara saygılarımı ve teşekkürlerimi iletirim çok başarılı bir forum. Benim sorunuma dönersek.

çiçeğimin genel hali

aşağıda resimlerini koyduğum orkide yaklaşık 3 aydır bizimle, doğu güneşi alıyo ve sulama kısmında ne yapacağımı bilemiyorum ve ben ilk defa bir orkide bakıyorum.

1) kökleri böyle olmaya başladı acaba çürüyormu ölüyormu ?

2) çiçek dalında bazı çıkıntılar var bunların çoğu çiçeklere yakın ama bir tanesi dalında. ne uzuyor ne kuruyor öylece kaldı acaba bi şeyler ters mi gidiyo neden çiçeğe dönmedi. Lütfen orkidemin sorununu yazabilirmisiniz? Ne yapmam lazım?

3) Bazı araştırmalarımda 2-3 günde bir yapraklarına spreyli su sıkın diyordu nem için bende yapıyordum ama şu 1 haftadır kestim çünkü çiçekte çillenmeler başladı ve toprağının hiç kurumadığı farkettim. Galiba toprağı iyi değil. Hazır satılan orkide toprağı almıştım hindistan cevizli lifli karışımlı olandan. Çiçeği var diye toprağınıda değiştiremiyorum altı resimlerde gördüğünüz gibi hep nemli görünüyor. Nasıl sulamam lazım haftada bir mi yoksa 10 günde bir mi?

Lütfen sorularıma cevaplayabilirse ustalarım çok mutlu olcam çok acemiyim ve çok üzülüyorum...

meric_0101 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2013, 13:37   #970
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2012
meric_0101

ben usta değilim ama 3-4 senedir orkide bakan biri olarak bildiklerimi aktarayım...çiçeğiniz gayet sağlıklı görünüyor. kökler kurur yenisi çıkar..kendi haline bırakın.havadan bolca kök yapıyor bu orkideler. haftada 1 ve ya 10 günde bir nem durumuna göre sulamanız yeterli. ben genelde saksı ile birlikte su içine oturtup en az 15 dk. olmak üzere bekletip çıkartıyorum ve suyunu akıtıyorum saksıda su kalmıyor. sprey ile su sıkmayın. dediğiniz gibi leke yapar. özellikle yaprak diplerine su bulaşmamasına ve buralarda su kalmamasına çok dikkat edin çünkü bitkiyi çürütebilir. o çıkıntılar çiçek oluşumu yerleri. en alttaki resimde görünen keiki olabilir. ustalar bu aralar foruma pek uğramıyor galiba. benim soruma da hala yanıt alamadım.

Düzenleyen lastdeja : 01-02-2013 saat 13:39 Neden: imla
lastdeja Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2013, 23:37   #971
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lastdeja Mesajı Göster
ben usta değilim ama 3-4 senedir orkide bakan biri olarak bildiklerimi aktarayım...çiçeğiniz gayet sağlıklı görünüyor. kökler kurur yenisi çıkar..kendi haline bırakın.havadan bolca kök yapıyor bu orkideler. haftada 1 ve ya 10 günde bir nem durumuna göre sulamanız yeterli. ben genelde saksı ile birlikte su içine oturtup en az 15 dk. olmak üzere bekletip çıkartıyorum ve suyunu akıtıyorum saksıda su kalmıyor. sprey ile su sıkmayın. dediğiniz gibi leke yapar. özellikle yaprak diplerine su bulaşmamasına ve buralarda su kalmamasına çok dikkat edin çünkü bitkiyi çürütebilir. o çıkıntılar çiçek oluşumu yerleri. en alttaki resimde görünen keiki olabilir. ustalar bu aralar foruma pek uğramıyor galiba. benim soruma da hala yanıt alamadım.
Söyledikleriniz gerçekten benim için değerliydi. Bana göre sizde ustasınız. Ben çok acemiyim bu konuda. Cevap yazıp sorunuma çözüm bulduğunuz için gerçekten teşekkür ederim size. Ben biraz geç cevap verdim dediklerinizi uyguluyorum artık spreyle su sıkmıyorum orkidenin tekrardan canlandığını gördüm ben öldürüyormuştum demekki o çıkıntında hala bîr gelişme yok ama orkide ölmesin yeter ) çok teşekkür ederim tekrardan içimi rahatlatınız. Umarım biri sizinde sorununuza çözüm bulur çok narîn çiçeklermiş ben bunu yeni anlıyorum

meric_0101 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2013, 09:00   #972
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 47
Sayin cink,
Çiçek sapınız kurumuş dibinden kesebilirsiniz. Bir süre dinlendikten sonra yeni çiçek sapı verecektir. Isı, nem, besin ve ışık istediğini karşılamaya devam edin.

nrkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2013, 13:23   #973
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2013
Benim şöyle bir sorunum var orkidem filtrelenmiş ışık alan bir yerde ve yaklaşık 20 derece sıcaklıkta sürekli yeni yapraklar çıkarıyor ve üzerinde yaklaşık üç aydır dallar var fakat dallar çok yavaş büyüyor ve hala çiçek açmadı nedeni ne olabilir

Turşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2013, 15:12   #974
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-12-2011
herhangi bir besin kullanıyor musunuz? belki besinsiz kalmıştır.ayrıca yaprak çıkardığından çiçek sapını uzatmada zorlanabilir. benim de öyle olmuştu sap en sonunda açmadan kurudu .çünkü besin verememiştim.
ama şimdi yeni dal çıkarıyor.

esra_al Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2013, 23:56   #975
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
http://www.agaclar.net/forum/attachm...600-x-450-.jpg 24 Kasım'da çiçek sapı uzatmaya başlayan orkidem, şimdi bu halde.
Name:  P2061029 (450 x 600).jpg
Views: 14524
Size:  65.4 KB

Yağmur suyuna Genta Orkide besini karıştırarak suladım ve yapraklarına fısfıs uyguladım. Her sulamada mı vereceğim yoksa hafta da bir kez mi besinli suyu? Veya daha az, emin olamadım, yardımcı olursunuz sevinirim.. teşekkür ederim..

Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2013, 23:33   #976
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Yaprakları olmayanları direkt atın bi anlamı yok.. yapraklı kalanı ise yumuşak içi boşalmış olanları kesin kalan kökleri ve gövdenin kök ile olan yerini sphagnum yosununa sarın ve kök çıkmasını bekleyin. sphagnum'u da çok ıslak ve çok kuru bırakmayın, nemli olsun sadece.. kök temizleme işleminden sonra da bir mantar ilacı uygulayın.. inşallah kurtulur. yaprakları da günlük fısfıslayın..

fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2013, 11:05   #977
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2013
yaprakları elimde kaldı!

Evimde düğünümde gelen bir orkide var türünü bilmiyorum beyaz çiçek açıyordu. Şimdi ise çiçekler döküldü aşağıdan ikinci boğumdan kestim üzerini de hava almasın diye falım sakızla kapattım.

Dün gördüm ki altta 2 yaprağı vardı zamanında kırılmış herhalde çürümüş az bir tutarı vardı bakarken o da koptu yapraklar elimde kaldı. Sorunum şu acaba sadece çiçek sapı kalmış yapraksız bir orkide tekrar alttan yaprak açar mı acaba?

Konunun doğru yeri burası sanırım

mgula17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2013, 17:09   #978
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2012
Galeri: 6
Orkidemin gövdesinde çıkmaya çalışan nedir acaba?

Name:  20130215_104058-1.jpg
Views: 9922
Size:  50.2 KB

Sevgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2013, 16:09   #979
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2013
meraba... orkidemin sadece bir iki kökü kaldı malesef ve o kalanlarda da beyazlıklar var nasıl anlatsam küflenmiş gibi aynı onları nasıl yok edebilirim (yurtdışına yeni gittiğim için dil sıkıntısından ilaç alamayacağım, doğal yöntemlerle bu küflerden kurtulmam mümkün olur mu) Birde ne güzel yeni kökler oluşturuyor diye sevinirken merakıma dayanamayıp başka kökte varmı diye boşaltığımda birde ne göreyim o yeni çıkan köklerde çürümüş... Halbu ki harcı değiştireli 2 kez 10 gün arayla sulayabildim ne çabuk çürüdü kökler Nerde yanlış yapıyorum acaba sizce

Orkide Hastası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2013, 22:51   #980
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-02-2013
Merhaba orkidemle ilgili sorum var yardımcı olabilirseniz sevinirim. Orkidemin toplam 6 yaprağı vardı, yeni bir dal çıkmaya başlamıştı ancak dalın ucunu yanlışlıkla kırdım bunun üzerine yeni dal kurumaya başladı tamamen kuruyunca dipten kestim. Daha sonra peşpeşe yaprakları dökülmeye başladı, son 3 yaprağı kendiliğinden koparak düştü. Şu an hiç yaprağı yok, toprağını değiştim, haftada 1 çok az su veriyorum. Yaprakları döküldükten sonra içerde kalan kökte beyazlaşmalar oldu küf gibi. Ne yapmam lazım? Orkidem yeniden açar mı?

Dgündoğdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2013, 23:54   #981
Yeni Üye

Saldının durumu bu

Eklenen Resimler

Eski 19-02-2013, 23:56   #982
Yeni Üye

Saksının durumu bu (2)

Eklenen Resimler

Eski 22-02-2013, 21:44   #983
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2013
Yavru orkidem için yardıma ihtiyacım var

Merhaba arkadaşlar orkidem 6 ay önce Dalından yavru verdi çok güzel büyüyordu kök bile yapmıştı. Taki çok bilmiş bir misafir evime gelene kadar hiç bana sormadan çat diye kopardı çok üzgünüm. Kökünüde kopardı suya koy 1 2 hafta sonra diker sin dedi.şaşkınlıktan neyapacaüımı bilemedim. Çiçekçilere sordum keşke koparmasaydınız dediler . Ölür atın dediler ama kıyamadım tam 5 aydır suda hiç bir gelişme yok. Sizlerden yardım bekliyorum

Eklenen Resimler

senayyazici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2013, 22:59   #984
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Red face

sakın suda bekletmeyin. yosun bulup (tercihen sphagnum) , bu yosunu nemlendirip bir saksıya koyun. orkidenizide bu saksıya yerleştirin. kök boğazını yosuna sarın ama kök boğazının hava almasına dikkat edin. bi de yapraklarına da sabahları su fıslayın. gerisi beklemek. şanlıysanız kök verecektir.
(bi de bence bunları yapmadan bi mantar ilacı tatbik edin)

senayyazici beğendi.
esra_al Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2013, 10:50   #985
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esra_al Mesajı Göster
sakın suda bekletmeyin. yosun bulup (tercihen sphagnum) , bu yosunu nemlendirip bir saksıya koyun. orkidenizide bu saksıya yerleştirin. kök boğazını yosuna sarın ama kök boğazının hava almasına dikkat edin. bi de yapraklarına da sabahları su fıslayın. gerisi beklemek. şanlıysanız kök verecektir.
(bi de bence bunları yapmadan bi mantar ilacı tatbik edin)
Cevabınız için çok teşekkürler bu yosunu Türkiye'de bulabilirmiyim. Arkadaşların yazılarından anladığım kadarıyla yurt dışından alıyorlar

Eski 23-02-2013, 11:35   #986
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi senayyazici Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar orkidem 6 ay önce dalından yavru verdi çok güzel büyüyordu kök bile yapmıştı. Taki çok bilmiş bir misafir evime gelene kadar hiç bana sormadan çat diye kopardı çok üzgünüm. Kökünüde kopardı suya koy 1 2 hafta sonra diker sin dedi.şaşkınlıktan neyapacaüımı bilemedim. çiçekçilere sordum keşke koparmasaydınız dediler . ölür atın dediler ama kıyamadım tam 5 aydır suda hiç bir gelişme yok. Sizlerden yardım bekliyorum
neden karışılır bilip bilmeden dimi hadi kopardın neden köklerinide koparıyosun bir de suya koy demiş. Aslında çoktan çürürdü şanslısınız. Yosun bulamazsanız en azından bir orkide toprağına ekim yapın fıs fıslayın arada inşallah köklenir .sevgiler

senayyazici beğendi.
serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2013, 21:58   #987
Yeni Üye

Serkan bey tavsiyeniz üzerine birde toprakta deneyeceğim

Eski 24-02-2013, 23:14   #988
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2012
Arkadaşlar evi değiştirdim.Ev ortamı 27 derecelerde. Orkidemin yapraklarında hafif yumuşama ve sarkmalar oldu gibi.6-7 günde bir yapraklara hafif sprey, 15 günde bir sulama yapıyorum. Acaba yapraklar için ne yapmalıyım?Bitki sağlıklı mı onu da anlamadım?

10VET Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2013, 23:27   #989
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2012
Bunlar da fotolar

Eklenen Resimler

10VET Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2013, 00:15   #990
Yeni Üye

06içimdekitürkü's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi senayyazici Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar orkidem 6 ay önce Dalından yavru verdi çok güzel büyüyordu kök bile yapmıştı. Taki çok bilmiş bir misafir evime gelene kadar hiç bana sormadan çat diye kopardı çok üzgünüm. Kökünüde kopardı suya koy 1 2 hafta sonra diker sin dedi.şaşkınlıktan neyapacaüımı bilemedim. Çiçekçilere sordum keşke koparmasaydınız dediler . Ölür atın dediler ama kıyamadım tam 5 aydır suda hiç bir gelişme yok. Sizlerden yardım bekliyorum
sanki menekşe çoğaltıyolar hayret bişey

06içimdekitürkü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024