agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-11-2012, 10:49   #871
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2012
Question

arkadaslar orkidemın köklerinde ezilme ve cürüme olmustu bende onları temizledim.Ama temizleyincede az kökler kalıyo sankı bu az kök orkidenin sağlığı için nasıl bi durumdur.az köklerle nasıl yasayabilir cok köklü mü olmalı.Bide benim orkidemin 2 dalı var biri çiçeğini döktü ve dalı sararmaya basladı ondan sonra ben de biraz bekledm ve sonunda 3. boğumdan kestm fotodakı gibi tarçın sürdüm .Ama kestiğim yer zamnla dahada sarardı ve fotoda görülen yere kadar indi bu durum normalmi ters giden birşey mi var cevap verirseniz çok sevinirim.

Eklenen Resimler

güzel orkidem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2012, 11:17   #872
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Sayın güzel orkidem kökleri sağlıklı gözüküyor tekrar canlaması için yeterli kökler çiçek saplarını diptende kesebilirsiniz sararmasında sorun olmaz dibe yakın kesin tarçınlayın tekrar.

nılgun_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2012, 11:10   #873
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2012
yardım orkide çieklerimle ilgili

MERHABA HERKESE bizim evimizde 2 tane orkidemiz var birisi beyaz birsi de pembe renkte çiçek açıyordu. fakat ikisi de anormalleşti yaprakları vs gayet sağlıklı ama çiçek açmıyorlar uzun zamandır.

1.Beyaz çiçek açanı en alttan 3. boğumdan kesmiştim çiçeklerini döktüğünde sonra o dallar uzadı ve kestiğim yerin biraz altından bir sürü yeni yaprak verdi yeşil renkte bu şimdi yeniden nasıl çiçek açacak?

2. pembe renkte çiçek açan biraz daha küçük ve o çiçeklerini döktükten sonra dalı tamamen kurudu yani dalı toprağın tam olduğu yerden tamamen kurudu ve koptu yani çiçek açacak dalı yok. Ama yaprakları sağlıklı tekrar nasıl dalı çıkar ve çiçek oluşur?

valerya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2012, 11:36   #874
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi valerya Mesajı Göster
MERHABA HERKESE bizim evimizde 2 tane orkidemiz var birisi beyaz birsi de pembe renkte çiçek açıyordu. fakat ikisi de anormalleşti yaprakları vs gayet sağlıklı ama çiçek açmıyorlar uzun zamandır.

1.Beyaz çiçek açanı en alttan 3. boğumdan kesmiştim çiçeklerini döktüğünde sonra o dallar uzadı ve kestiğim yerin biraz altından bir sürü yeni yaprak verdi yeşil renkte bu şimdi yeniden nasıl çiçek açacak?

2. pembe renkte çiçek açan biraz daha küçük ve o çiçeklerini döktükten sonra dalı tamamen kurudu yani dalı toprağın tam olduğu yerden tamamen kurudu ve koptu yani çiçek açacak dalı yok. Ama yaprakları sağlıklı tekrar nasıl dalı çıkar ve çiçek oluşur?
Sayın VALERYA;

Resim eklerseniz daha net yardımcı olmaya çalışılır.

1) "kestiğim yerin biraz altından bir sürü yeni yaprak verdi" derken keiki veya normal yaprakmı kastettiğiniz anlayamadım. Uygun bakıma devam edin zamanı geldiğinde yeni çiçek dalı sürecektir orkideniz.
2) Uygun bakımla zamanı geldiğinde oda çiçek dalı sürerek çiçekler verecektir merak etmeyin.

SAYGILARIMLA.

SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2012, 11:49   #875
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAGEN Mesajı Göster
Sayın VALERYA;

Resim eklerseniz daha net yardımcı olmaya çalışılır.

1) "kestiğim yerin biraz altından bir sürü yeni yaprak verdi" derken keiki veya normal yaprakmı kastettiğiniz anlayamadım. Uygun bakıma devam edin zamanı geldiğinde yeni çiçek dalı sürecektir orkideniz.
2) Uygun bakımla zamanı geldiğinde oda çiçek dalı sürerek çiçekler verecektir merak etmeyin.

SAYGILARIMLA.
ben keiki nedir bilmiyorum. 1. çiçeğimin normal çiçek açan 2 tane dalı vardı uzun oluyo ya böyle dal o dallardaki çiçekler döküldü, 2 ay kadar öncede en alttan 3. boğumu ben bıçakla kestim su aktı bi sürü sonra içi boş gibiydi sonra o kestiğim yerin altından normalde gene bi sap çıkar çiçek tomurcukları oluşurdu çiçek açardı, bu sefer oradan dal gibi bi sap değil normal saksının olduğu yerlerdeki gibi yapraklar oluştu anlatabildim inşallah malesef şuan resim çekemem işteyim çiçekler evde bu dallardan gene çiçek ne zaman çıkar çıkar mı onu merak etmiştim.

2. çiçeğin de çiçek açacak dalı yok sadece yapraklardan oluşuyor yani tekrar ne zaman dalı ordan yukarı doğru çıkıp çiçek açar onu merak etmiştim ama uygun bakımla gene çıkar dediniz sanırım

keiki nedir bilmiyorum

Eski 20-11-2012, 12:21   #876
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
ben keiki nedir bilmiyorum. 1. çiçeğimin normal çiçek açan 2 tane dalı vardı uzun oluyo ya böyle dal o dallardaki çiçekler döküldü, 2 ay kadar öncede en alttan 3. boğumu ben bıçakla kestim su aktı bi sürü sonra içi boş gibiydi sonra o kestiğim yerin altından normalde gene bi sap çıkar çiçek tomurcukları oluşurdu çiçek açardı, bu sefer oradan dal gibi bi sap değil normal saksının olduğu yerlerdeki gibi yapraklar oluştu anlatabildim inşallah malesef şuan resim çekemem işteyim çiçekler evde bu dallardan gene çiçek ne zaman çıkar çıkar mı onu merak etmiştim.

2. çiçeğin de çiçek açacak dalı yok sadece yapraklardan oluşuyor yani tekrar ne zaman dalı ordan yukarı doğru çıkıp çiçek açar onu merak etmiştim ama uygun bakımla gene çıkar dediniz sanırım

keiki nedir bilmiyorum
Sayın VALERYA;

En kısa sürede resim ekleyin daha kesin cevaplara ulaşırız. Sorularınızı görmesemde cevaplamaya çalıştım.

Keiki oluşumu büyüme hormonlarının anne orkidenin çiçek sapında birikmesiyle genellikle çiçek sapının uç kısmında oluşan bebek orkidelerdir.
Sanırım açıklayabilmişimdir.

SAYGILARIMLA.

Eski 20-11-2012, 12:36   #877
Yeni Üye

1. çiçek aynen bu hale dönüştü yani bu
2 dalda böyle yapraklar oluştu fakat şu beyaz uzun şeyler henüz oluşmadı.

Eklenen Resimler

incii ve Ametistt beğendi.
Eski 20-11-2012, 12:47   #878
Yeni Üye

2. çiçeğimde aynen böyle saksınının içinde sadece yapraktan ibaret kaldı

Eklenen Resimler

incii beğendi.
Eski 20-11-2012, 12:51   #879
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
1. çiçek aynen bu hale dönüştü yani bu 2 dalda böyle yapraklar oluştu fakat şu beyaz uzun şeyler henüz oluşmadı.
Sayın VALERYA;

Tamda az önce izah ettiğim KEİKİ (bebek orkide) diye adlandırdığımız oluşumlar bunlar. Çok şanslısınız. Bir çok insanın bilinçli olarak sahip olamya çalıştığı şeyi, siz bilmeden elde etmişsiniz. Hemda kaç adet.
Aynı resim üzerinde kırmızı ok ile işaretlediklerim KEİKİ'dir. Yeşil ok ile işaretlediklerim de Keikilere ait köklerdir.
Bu dönemden sonra artık keikilerinizin kökleri yeterli gelişimi ve uzamayı sağladığında (takriben 5 cm kadar), artık anne bitkiden keikilerinizi dikkatlice ayırıp anneyi bu yorgunluktan kurtarma zamanıda gelmiş demektir.

Eklenen Resimler

Düzenleyen SAGEN : 20-11-2012 saat 15:25 Neden: yanlışlık düzeltildi
Eski 20-11-2012, 12:54   #880
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
2. çiçeğimde aynen böyle saksınının içinde sadece yapraktan ibaret kaldı
Yapraklar kendini biraz salmış duruma görünüyor. Subratınız çok fazla ıslak kalmış olabilir. Kökleri bir kontrol etmenizde fayda var. Köklerde çürüme başlamış olabilir. Harcınızı ve kökleri kontrol edip kök budaması yaparak tekrar dikin ve uygun koşullarda sulama yapın.

SAYGILARIMLA.

Eski 20-11-2012, 12:56   #881
Yeni Üye

ahahaha vay anasını benim bebek orkidelerim olmuş demekki bunları nasıl ayırıcam anneden yemin ederim orkideler hakkında sıfır bilgim var öyle yaşayıp gitseler ne olur ki bidaha çiçekleri açacak mı ne zaman açar çiçekleri sizce ? çok teşekkür ederim yanıtlarınız için

Eski 20-11-2012, 13:27   #882
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
ahahaha vay anasını benim bebek orkidelerim olmuş demekki bunları nasıl ayırıcam anneden yemin ederim orkideler hakkında sıfır bilgim var öyle yaşayıp gitseler ne olur ki bidaha çiçekleri açacak mı ne zaman açar çiçekleri sizce ? çok teşekkür ederim yanıtlarınız için
Gözünüz aydın hemde nur topu gibi. Bebek orkidelerinizin çiçek açması 1-2 seneyi bulabilir. Sıfır bilginizi forumu okuyarak geliştirin zira bu şekilde her zamn cevap verilmez. Önce araştırın forumda sonra analmadığınız konuda yardım isteyin forumdan.
O şekilde yaşamaları anne orkideyi yorgu düşürür ve bir süre sonra sonuç hüsran olabilir. Mutlaka köklerde yeterli gelişme ve uzama oluştuğunda ayrılması gerek. Ana orkidenizde zamanı geldiğinde tekrar çiçeklenir merak etmeyin.

SAYGILARIMLA.

Düzenleyen SAGEN : 20-11-2012 saat 15:26
Eski 20-11-2012, 14:19   #883
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

Giriş Tarihi: 14-11-2008
Alıntı:
1. çiçek aynen bu hale dönüştü yani bu 2 dalda böyle yapraklar oluştu fakat şu beyaz uzun şeyler henüz oluşmadı. 2. çiçeği de bulucam bekleyin..
sayın Valerya, kendi çiçeklerinizin fotoğraflarını koymamış, internetten bulduğunuz benzer fotoğraflar koymuşsunuz anladığım kadarıyla. şu beyaz uzun şeyler henüz oluşmadı dediğinizde ise kökleri kastediyorsunuz, dolayısı ile kökleri oluşmamış bir keikinin (bebeğin) henüz ayrılmaması lazım.

sevgili Valerya, bebek orkideleriniz köklenmeye başladığında, yani gönderdiğiniz resimdeki uzantıların minikleri oluşmaya başladığında, minimum 3 kök, 5 cm kadar uzadığında, bebeklerinizi ayırıp büyük orkidenizin dibinde gördüğünüz gibi bir orkide toprağına dikebilirsiniz.

kuruyan saplar için endişelenmeyin, sayın Sagen'in dediği gibi uygun bakımla yenisi çıkar. eğer orkidelerinize uygun bir şekilde bakmak, onları çiçeklendirmek, sahip olduğunuz keikilerden yeni orkide bitkilerine sahip olmak için yeterli zaman ve hevesiniz var ise bu forumda yayınlanmış mesajları en başlardan itibaren okumak suretiyle gayet geniş bilgi birikimine sahip olabilirsiniz. orkide bakımı aslında çok kolay olmakla birlikte, diğer çiçeklerden çok farklı olduklarından bilgi sahibi olmayanlar için oldukça sıkıntılı olabilir.

DilekGuven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2012, 15:29   #884
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DilekGuven Mesajı Göster
sayın Valerya, kendi çiçeklerinizin fotoğraflarını koymamış, internetten bulduğunuz benzer fotoğraflar koymuşsunuz anladığım kadarıyla. şu beyaz uzun şeyler henüz oluşmadı dediğinizde ise kökleri kastediyorsunuz, dolayısı ile kökleri oluşmamış bir keikinin (bebeğin) henüz ayrılmaması lazım.

sevgili Valerya, bebek orkideleriniz köklenmeye başladığında, yani gönderdiğiniz resimdeki uzantıların minikleri oluşmaya başladığında, minimum 3 kök, 5 cm kadar uzadığında, bebeklerinizi ayırıp büyük orkidenizin dibinde gördüğünüz gibi bir orkide toprağına dikebilirsiniz.

kuruyan saplar için endişelenmeyin, sayın Sagen'in dediği gibi uygun bakımla yenisi çıkar. eğer orkidelerinize uygun bir şekilde bakmak, onları çiçeklendirmek, sahip olduğunuz keikilerden yeni orkide bitkilerine sahip olmak için yeterli zaman ve hevesiniz var ise bu forumda yayınlanmış mesajları en başlardan itibaren okumak suretiyle gayet geniş bilgi birikimine sahip olabilirsiniz. orkide bakımı aslında çok kolay olmakla birlikte, diğer çiçeklerden çok farklı olduklarından bilgi sahibi olmayanlar için oldukça sıkıntılı olabilir.
Sayın DİLEKGUVEN;

Yazdıklarınıza aynen katılıyorum. Bu arada sayenizde yaptığım bir yanlışlığıda yazılarımda düzelttim (iş yoğunluğundan yanlış yazmışım). Ben köklendiklerini var sayarak keikiler için ayrılması gerektiğini yazmıştım. Ama geri dönüp tekrar okuduğumda yanlış anladığımı farkettim ve kendi yazılarımdaki keikilerin hemen ayrılması gerek kısımlarını gerekli şekilde değiştirdim.

SAYGILARIMLA.

DilekGuven beğendi.
Eski 20-11-2012, 21:28   #885
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-07-2012
Herkese merhablar
Aşağıdaki orkideyi ben üç ay önce aldım ve şu ana kadar sağlıklı iki yaprak çıkarmaktan başka hiçbir şey yapmadı. Hele hiç yeni kök salmadı. Aldığımdan beri önünde ve arkasında garip şeyler var. Onları ilk yeni kök sandım ama üç aydır büyümüyorlar. Orkidenin genel durumu iyi. Yaprakları sert. Kökleri çok çok fazla diyemem, yeteri kadar.
Sorucağımsa şu:
BU ÖN VE ARKA TARAFINDAKİ(FOTOĞRAFLARDA ÇEKMEYE ÇALIŞTIM) ŞEYLER NE ACABA?

Bu arada orkide iki yeni yaprak verirken bir tane de düşürdü.
Şimdiden Teşşekkürler.

Eklenen Resimler

emin.sasani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2012, 07:27   #886
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emin.sasani Mesajı Göster
Herkese merhablar
Aşağıdaki orkideyi ben üç ay önce aldım ve şu ana kadar sağlıklı iki yaprak çıkarmaktan başka hiçbir şey yapmadı. Hele hiç yeni kök salmadı. Aldığımdan beri önünde ve arkasında garip şeyler var. Onları ilk yeni kök sandım ama üç aydır büyümüyorlar. Orkidenin genel durumu iyi. Yaprakları sert. Kökleri çok çok fazla diyemem, yeteri kadar.
Sorucağımsa şu:
BU ÖN VE ARKA TARAFINDAKİ(FOTOĞRAFLARDA ÇEKMEYE ÇALIŞTIM) ŞEYLER NE ACABA?

Bu arada orkide iki yeni yaprak verirken bir tane de düşürdü.
Şimdiden Teşşekkürler.
Sayın EMİN.SASANİ;

Bir ve ikinci resimde yukarı doğru uzanmış olarak görünenler daha önceki kuumuş çiçek dalıdır. Diğerleride orkidenizin kökleridir. Orkideniz genel manada sağlıklı görünüyor. Yeni kök oluşumlarıda zaman içerisinde çıkartır, sen uygun şartlarda bakımlarını yapmaya devam et. Zaman içerisinde eskimiş yaprağınıda dökmesi normal (Yaprakları sen koparma kendisi düşsün).

SAYGILARIMLA.

Eski 21-11-2012, 16:56   #887
Ağaçsever

Sevgili Sagen, Cevabiniz icin tessekkur ederim ama sanarim sorumu anlatamadim. Sorum ilk ve ikinci resumde cicegin govdesindeki siyahliklar. Onlarin ne oldugunu soruyorum ve demistim ki yaklasik uc aydir boyle yani o siyahliklar hep oyle kalmis. Korktugum sey onlarin bir hastalik olmasi onun icin soruyorum ki onlem alabileyim umarim anlatabilmisimdir yinede anlatamadiysam fotograflardaki kisimlari isaretliyeyim isterseniz? Tessekkurler.

Eski 21-11-2012, 18:47   #888
Ağaçsever

Anlamadığım ve bir süredir gelişim göstermeyen kısımları işaretledim

Eklenen Resimler

Eski 21-11-2012, 19:33   #889
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emin.sasani Mesajı Göster
Sevgili Sagen, Cevabiniz icin tessekkur ederim ama sanarim sorumu anlatamadim. Sorum ilk ve ikinci resumde cicegin govdesindeki siyahliklar. Onlarin ne oldugunu soruyorum ve demistim ki yaklasik uc aydir boyle yani o siyahliklar hep oyle kalmis. Korktugum sey onlarin bir hastalik olmasi onun icin soruyorum ki onlem alabileyim umarim anlatabilmisimdir yinede anlatamadiysam fotograflardaki kisimlari isaretliyeyim isterseniz? Tessekkurler.
Sayın EMİN.SASANİ;

Sanırım ben yanlış anladım. Tam emin olmamakla beraber antraktoz (karakale) hastalığına benzettim. Viral bir durumda söz konusu olabilit mi bilemiyorum. Hastalık konusunda daha bilgili arkadaşlar sanırım daha kessin konuşurlar. Alttaki linki bir incele lütfen.
http://www.agaclar.net/forum/orkide/12716.htm

Saygılarımla.

Eski 23-11-2012, 09:29   #890
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi useful;
buda geçen yıl aldığım diğer orkidem 2 tane yeni yaprak verdi bu yaz;
[url=http://bit.ly/c25MCx
[/url] acaba ne zaman çiçek açar
2 ay oldu hocam ama hala bir belirti yok çiçek sapı çıkarmadı hala işte bugünkü hali

[/QUOTE]

mrduran beğendi.
useful Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2012, 10:43   #891
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2012
Galeri: 6
Red face

Selam arkadaslar bende orkide yetistiriyorum galeriye yukleyecegim benimkilerin bakimi cok kolay en yaşli orkidem 15 yillik kayinvalidemin yadigari gozum gibi bakiyorum bu yil bir ilk oldu temmuz ayinda ciceklendi ve hala cicekte cok sevincliyim burasi fazla gunes almadigi icin butun gun camin onunde ben kayinvalidemin evine gelin geldim sonra o turkiyeye dondu ciceleride bana kaldi iki orkide vardi ozaman bana sakin yerini degistirme kurur ben hic degistirmedim dedi bende biraktim oyle kaldi 15 yildir milim oynamadi yerinden gecen yaz ilk defa saksi degistirdim her hafta 2 yemek kasigi ilik su veriyorum dibinde katiyen su birakmiyorum saksilari yuksek saksi kokler yere kesinlikle degmiyor komsum iki tane getidi artik bakamayacakmis onlarla birlikte 5 orkidem oldu
siz neden suya daldiriyorsunuz komsumda oyle yapmis burusmus yapraklari benhic yapmadim duzeldiler fazla sudan nefret ediyorlar haftada bir islak bezle yapraklarini siliyorum cicegi gecen dallari da hic kesmedim benim yasli orkidem dibinden surgun vermiyor ayni daldan 5 kere acti bide bu nk nedir sevgiler

mrduran beğendi.
almanyalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2012, 10:49   #892
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Amazon Mesajı Göster
sevgili emin.sasani
evet tahminleriniz doğru kökler çok sağlıklı ayıklama yapmaya bile gerek duymadım fakat üzülerek yazıyorumki bulunduğum şehirde orkide toprağı alabileceğim hiçbir yer yok bende naaaptımmm gittim çam ağacı kabukları kozalak kabukları ve yosun karışımı yaptım kendimce(kabukları önce yıkadım sonra fırınladım ******) şeffaf saksıya bi sürü delik yaptım veee orkidemi diktim bu karışıma...ama en büyük hatam sulamak oldu sanırımiş işte geçti artıık( şansıma ve orkidenin şansına deyip iyi dileklerimi dilemekten başka yapacak birşeyim kalmadı sanırım..işte dikilmiş hal
Eklenti 346164

Eklenti 346165
Selam orkideler koklerinin gunes gormesinden hoslanmaz uzun dis saksiya koymalisiniz benim tecrubem bu tokragi nemi tutamiyor cabucak kuruyor sevgiler

Eski 24-11-2012, 21:48   #893
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Orkide'm, çiçek sapı mı çıkarıyor emin olamadım?

Name:  PB240130 (600 x 450).jpg
Views: 124887
Size:  66.9 KB

mrduran ve dalya35 beğendi.
Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2012, 21:53   #894
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sudenur Mesajı Göster
Orkide'm, çiçek sapı mı çıkarıyor emin olamadım?

Eklenti 348622
selam sudenur orkideniz çiçek sapı çıkarıyor dikkatli olun dokunmayın kırılabilir bol çiçekli olur inşallah sevgilerimle

GÜLSEN_, Sudenur ve dalya35 beğendi.
Eski 27-11-2012, 18:07   #895
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2012
Merhaba, İlk orkidemiz son mu olacak??
Orkidemizin nesi var? 2 günlüğüne şehir dışına çıktık. Geldiğimizde böyle bulduk. Yapraklarını saldı, bıraktı kendini.
Cevaplarsanız sevinirim.

http://e1211.hizliresim.com/13/v/gbq9x.jpg

http://e1211.hizliresim.com/13/v/gbqct.jpg

metin07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2012, 18:57   #896
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi almanyalı Mesajı Göster
Selam orkideler koklerinin gunes gormesinden hoslanmaz uzun dis saksiya koymalisiniz benim tecrubem bu tokragi nemi tutamiyor cabucak kuruyor sevgiler
Sayın Almanyalı;
sizi takip ediyorum son zamanlarda, yanlış sayılabilecek bilgiler veriyorsunuz ve çok genel konuşuyorsunuz! ''orkideler'' derken hangi tür orkidelerden bahsediyorsunuz buna bir açıklık getirin ve öyle konuşun lütfen... hem epifitk orkidelerin hava kökleri ''zaten açıktadır ve ışık görür'' nasıl olur da köklerinin ışık görmesinden hoşlanmaz diyebiliyorsunuz! ünlem işaretlerim dikkat çekmek içindir yanlış anlamayın. büyük ihtimalle sizde phalaenopsis türü orkide var ve tecrübeleriniz bu tür yönünde. lütfen kendi tecrübelerinizden bahsederken kendi tecrübeleriniz haricindeki bilgilere yanlış demeyin!!!
Saygılarımla.

SAGEN beğendi.
fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2012, 09:12   #897
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fzthalil Mesajı Göster
Sayın Almanyalı;
sizi takip ediyorum son zamanlarda, yanlış sayılabilecek bilgiler veriyorsunuz ve çok genel konuşuyorsunuz! ''orkideler'' derken hangi tür orkidelerden bahsediyorsunuz buna bir açıklık getirin ve öyle konuşun lütfen... hem epifitk orkidelerin hava kökleri ''zaten açıktadır ve ışık görür'' nasıl olur da köklerinin ışık görmesinden hoşlanmaz diyebiliyorsunuz! ünlem işaretlerim dikkat çekmek içindir yanlış anlamayın. büyük ihtimalle sizde phalaenopsis türü orkide var ve tecrübeleriniz bu tür yönünde. lütfen kendi tecrübelerinizden bahsederken kendi tecrübeleriniz haricindeki bilgilere yanlış demeyin!!!
Saygılarımla.
Selam yazınızı şimdi gördüm hatta yazılarınızı.Öncelikle ben Phalaenopsis türü ile ilgileniyorum bakımı ile iilgili birçok kitap okudum 5 yıllık tecrübem var.Şu anda elimde 15 yıllık bir orkide de var.Ben sadece kendi görüşlerimi söylemiyorum kendime örnek aldığım 25 yıldır Phalaenopsis türü orkidelerle ilgilenen bir arkadaşımda var onun elinde de 20 yıllık bir orkide var.Bana elimde kaç orkide olduğunu sormuşsunuz benim elimde şu anda 5 tane var.Arkadaşımınsa 65.Kova yöntemini oda denemiş zamanında fakat burası soğuk bir yer olduğu için kökler sararıp çürüyor ve açan çiçekler uzun ömürlü olmuyor.Kova sulama tekniği Türkiye sıcak bir ülke olduğu için size faydalı gelmiş olabilir ama soğuk ve fazla güneş görmeyen iklimlerde zararlı olur.Soğuk iklimlerde az az sulanması gerekir.Normal iklimlerde 18 ila 20 derece arası hafdada bir kere toprağı kuru ise sulanmalı değilmi? Bunca hazır orkide toprağı varken yeni başlayan arkadaşların evlerinde toprak hazıralmaları bence yanlış ölçü fazla olursa orkide kaybı ile sonuçlanabilir.Ben kimseye kendi kendi tecrübelerimi vermiyorum.Kitaplardan tecrübesi olan arkadaşlardan da aldığım bilgileri paylaştım.Rahatsız olmanıza gerek yok tavsiye verirken iklimleri dikkate alırsanız sevinirim

mrduran beğendi.
Eski 28-11-2012, 10:56   #898
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi almanyalı Mesajı Göster
Selam yazınızı şimdi gördüm hatta yazılarınızı.Öncelikle ben Phalaenopsis türü ile ilgileniyorum bakımı ile iilgili birçok kitap okudum 5 yıllık tecrübem var.Şu anda elimde 15 yıllık bir orkide de var.Ben sadece kendi görüşlerimi söylemiyorum kendime örnek aldığım 25 yıldır Phalaenopsis türü orkidelerle ilgilenen bir arkadaşımda var onun elinde de 20 yıllık bir orkide var.Bana elimde kaç orkide olduğunu sormuşsunuz benim elimde şu anda 5 tane var.Arkadaşımınsa 65.Kova yöntemini oda denemiş zamanında fakat burası soğuk bir yer olduğu için kökler sararıp çürüyor ve açan çiçekler uzun ömürlü olmuyor.Kova sulama tekniği Türkiye sıcak bir ülke olduğu için size faydalı gelmiş olabilir ama soğuk ve fazla güneş görmeyen iklimlerde zararlı olur.Soğuk iklimlerde az az sulanması gerekir.Normal iklimlerde 18 ila 20 derece arası hafdada bir kere toprağı kuru ise sulanmalı değilmi? Bunca hazır orkide toprağı varken yeni başlayan arkadaşların evlerinde toprak hazıralmaları bence yanlış ölçü fazla olursa orkide kaybı ile sonuçlanabilir.Ben kimseye kendi kendi tecrübelerimi vermiyorum.Kitaplardan tecrübesi olan arkadaşlardan da aldığım bilgileri paylaştım.Rahatsız olmanıza gerek yok tavsiye verirken iklimleri dikkate alırsanız sevinirim
Sayın Almanyalı,
siz ne iklim bildirmişsiniz ne ne zaman bildirmişsiniz ne mekan... ben zaten bunu da söyledim size. önceki yazılarınızda dikkat edin direkt diğer uygulamalar için yanlış diyorsunuz. bakın kendiniz de kabul ettiniz ki Türkiye için daldırma yöntemi faydalı olabilir diyorsunuz ki zaten bu forumdaki üyelerin çoğu Türkiye'de... herkes kendi tecrübesini edinebilir burada da paylaşabilir ama ''çok yanlış ya da yanlış'' demek olmaz! evet rahatsız oldum ama rahatsızlığım sizin tecrübelerinizi paylaşmanız değil bilakis sevinirim yeni bilgi diye fakat ''yanlış'' demeniz beni rahatsız etti... lütfen şahsi algılamayın ben sağlıklı bilgiler burada olsun istiyorum. benim de hatalarım vardı ve inanın burada düzelttim. bence phalaenopsis başlığını baştan aşağı vaktiniz oldukça bir okuyun
Saygılarımla...

fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2012, 12:58   #899
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Orkidemin köklerinin durumu nasıl

Orkidelerimin ekili olduğu orkide toprağında torf oranı yüksekti orkidelerimin köklerinin çürümesinden endişe ediyordum.Sonunda bugün orkidelerimi söktüm.
Bu birinci orkidem;
Name:  29112012662.jpg
Views: 112899
Size:  40.2 KB
Name:  29112012669.jpg
Views: 109893
Size:  39.6 KB
Name:  29112012664.jpg
Views: 110621
Size:  37.7 KB
bu da diğer orkidem,
Name:  29112012666.jpg
Views: 110443
Size:  31.4 KB
Name:  29112012667.jpg
Views: 112634
Size:  31.7 KB
Sizce durumları nasıllar?
Orkidelerimi yarın ekmeyi düşünüyorum o zamana kadar dışarıda beklemelerinde bir sakınca olur mu? Kökleri tarçınlamak haricinde yapabileceğim birşey var mıdır?Bir de orkide torfuna çam kabuğu eklemek istiyorum, eklememe gerek var mı? Kabuk eklemem gerekiyorsa bu kabukları topladıktan sonra fırınlamalı mıyım?
Aynı torfa ekili bir orkidem daha var ancak o şu an sap çıkardığı için sökmedim. Çiçekleri açıp geçtikten sonra sökmeyi düşünüyorum. Sizce onuda sökmeli miyim?
Görüşlerini bekliyorum teşekkürler

mrduran beğendi.
sonerf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2012, 16:20   #900
Ağaçsever

DilekGuven's Avatar

Giriş Tarihi: 14-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sonerf Mesajı Göster
Orkidelerimin ekili olduğu orkide toprağında torf oranı yüksekti orkidelerimin köklerinin çürümesinden endişe ediyordum.Sonunda bugün orkidelerimi söktüm.
Bu birinci orkidem;
Eklenti 349998
Eklenti 349999
Eklenti 350000
bu da diğer orkidem,
Eklenti 350001
Eklenti 350002
Sizce durumları nasıllar?
Orkidelerimi yarın ekmeyi düşünüyorum o zamana kadar dışarıda beklemelerinde bir sakınca olur mu? Kökleri tarçınlamak haricinde yapabileceğim birşey var mıdır?Bir de orkide torfuna çam kabuğu eklemek istiyorum, eklememe gerek var mı? Kabuk eklemem gerekiyorsa bu kabukları topladıktan sonra fırınlamalı mıyım?
Aynı torfa ekili bir orkidem daha var ancak o şu an sap çıkardığı için sökmedim. Çiçekleri açıp geçtikten sonra sökmeyi düşünüyorum. Sizce onuda sökmeli miyim?
Görüşlerini bekliyorum teşekkürler
merhaba,
sağlıklı görünüyorlar diyemeyiz, ama kaybetmiş de değilsiniz. yeniden dikmeden önce mantar ilacı ile ilaçlamanızı öneririm. sadece tarçın yeterli olmayabilir. orkide torfu dediğiniz nedir? yapı marketlerden aldığınız hazır bir karışım mı? eğer öyleyse, üzerinde yazan içeriğine bakıp, sitede önerilen oranlarla karşılaştırıp ona göre kabuk ekleyip eklememeye karar verebilirsiniz. yok eğer torftan kastınız bildiğimiz torf ve hatta eski substratı ise, bunu kullanmayın derim. ustalarımız tarafından önerilen toplama karışımlar kadar iyi olmasa da, artık yapı marketlerden orkidelerin memnun bir şekilde yaşayabileceği orkide substratları edinebilmek mümkün. bu akşam köklerinin açıkta kalmasında bir sakınca olduğunu sanmıyorum, hatta dilerseniz ilaçlamayı yapın, ondan sonra yeni substrata dikersiniz. kısa bir alışma döneminden sonra bitkiniz mutlu bir şekilde gelişmeye devam edecektir umuyorum.

sonerf beğendi.
DilekGuven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024