agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-05-2011, 14:01   #421
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
peki, ben orkidemi daha büyük bir saksıya almalı mıyım?

bertunum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 14:27   #422
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Evet bence almalısınız. Kökleri çoğalmış, sanırım plastik saksısının içindeki substrat da çok azalmıştır.

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 19:30   #423
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
okuldaki ölü çam ağacının kabuklarından toplamıştım. onları substrat olarak kullanabilir miyim?

bertunum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2011, 10:12   #424
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Subsrat için gerekenleri forumda bulabilirsiniz. Nasıl hazırlanacağı ve dezenfekte edileceği forumda daha çok yazıldı.
İyi çalışmalar.

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2011, 18:46   #425
Ağaçsever

ebrar nisa's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2011
bugün çiçekci atmak üzere olduğu çiçeği bana verdi.birtek çiçeği vardı onuda kesti.şimdiden sonra çiçek açarmı bilmiyorum.camın iç tarafına fazla güneş görmeyen bir yere koydum.bakımı hakkında tavsiyeler bekliyorum.

ebrar nisa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2011, 23:28   #426
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ebrar nisa Mesajı Göster
bugün çiçekci atmak üzere olduğu çiçeği bana verdi.birtek çiçeği vardı onuda kesti.şimdiden sonra çiçek açarmı bilmiyorum.camın iç tarafına fazla güneş görmeyen bir yere koydum.bakımı hakkında tavsiyeler bekliyorum.
Çürümüş kök varsa kök temizliği yapıp steril olan yeni harca dikmelisiniz. Klorsuz su ile sulamalı ve düzenli gübrelemelisiniz. Zaman zaman da mantara karşı ilaçlamalısınız. Düzenli bakım uygularsanız çiçek açar. Bendekiler açıyor..

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2011, 15:08   #427
Ağaçsever

ebrar nisa's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2011
Teşekkürler. Ancak orkideler için yeni harç bulmak kolay olmuyormuş diye duydum..

ebrar nisa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2011, 15:50   #428
Yeni Üye

cigdemcik's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2011
orkidem için lütfen yardım :/

Selamlar,

Aşağıda resimlerini koymuş olduğum orkidemin yardıma ihtiyacı var ancak ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olur musunuz?

Herşey gayet güzeldi, taa ki rüzgarın azizliğine uğrayıp masadan yere düşene kadar... Hep uçuşan perdenin suçu...

Bir tane sapı sarardı, ve artık sıkı sıkıya toprağa bağlı değil, gevşek bir şekilde duruyor, yana doğru eğiliyor.. .

Ayrıca üstteki yaprakların kenarlarından çıkan yeşil kökler de neyin nesi? o kökleri başka bir saksıya mı dikmeliyim acaba bir türlü karar veremedim...

Teşekkürler ve sevgiler,
Çiğdem

cigdemcik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2011, 19:11   #429
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-09-2011
Orkidemin nesi var acaba?

Arkadaşlar ayın 19.da hediye gelen orkidelerimle başım biraz dertte... Acemiliğimden dolayı. Hediye aldığım günden beri nette araştırıp okuduğum kadarıyla bakmaya çalıştım ama bir yerlerde hata yaptım belli ve sizden yardımcı olmanızı rica ediyorum....
Öncelikle orkidelerimi geldikten bir hafta sonra suladım çiçekçi sulamış olabilir diye... Sulama işlemini 1 litre suya bir ölçek orkide besini kattım ve toprağını yıkama şeklinde gerçekleştirdim. Suyunun tamamen süzülmesine dikkat ettim. Yapraklarını da kuruladım. Sonraki iki günse sulamadan kalmış suyla yapraklarını silip kuruladım bu ilk başta işe yaramış göründü. Çiçeklerim yeniden canlandı yapraklarıda sertleşti ancak iki gün sonra yapraklarımda sararma olmaya başladı. iki gün öncede göbeğindeki yaprak düştü ve küf gibi birşey var. Göbekten çürüme yaptığını düşünüyorum, çökme dediğiniz hastalığa yakalanmış olabilirmi? Birde çiçeklerimin olduğu yerden her iki daldan da yeni bir oluşum var ne olduğunu anlamadm eğer keikiyse ana bitkiyi yorduğu içinmi yapraklarım düşüyor? forumda okuduğum bilgilere rağmen emin olmak istedim yardımcı olursanız sevinirim...
Name:  Fotoğraf0063.jpg
Views: 3675
Size:  34.0 KB
Name:  Fotoğraf0065.jpg
Views: 3663
Size:  30.6 KB
Name:  Fotoğraf0067.jpg
Views: 3607
Size:  44.7 KB
Name:  Fotoğraf0071.jpg
Views: 3964
Size:  50.1 KB
Name:  Fotoğraf0076.jpg
Views: 3645
Size:  23.6 KB

burcinella Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2011, 19:20   #430
Yeni Üye

Bunlarda devamı...
Name:  Fotoğraf0078.jpg
Views: 3301
Size:  27.3 KB
Name:  Fotoğraf0080.jpg
Views: 3504
Size:  49.6 KB
Name:  Fotoğraf0082.jpg
Views: 3350
Size:  44.9 KB
Birde saksının içindeki köklerim yeşil ama fotoda biraz sarı çıkmışlar belirteyim... Umarım durumu vahim değildir :S

Eski 06-09-2011, 11:45   #431
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2011
benim orkidem gayet sağlıklıydı.1 ay evde yok tum ve görümcem baktı. ama geldiğimde saksısının altındaki tabakta su birikmişti.hemen döktüm ama bir çok çiçek açmıştı.daha sonra çiçekler tek ttek sararıp döküldü.ve daha sonra toprağıda iyi değildi değiştirmek istedim çiçekçide toprağın geç geliceğini söyle bende PH sı 5.5 ve 6.5 arası bitoprak aldım bu toprak iyi gelir mi ve balkon camının önüne koydum gayet serin ve aydınlık bi yerbgüneşide doğrudan almıyo perdeden yansıyan ışık alıyo . sizce orkidem aski sağlığına kavu şup çiçek açarmı

karaçiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2011, 17:57   #432
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Sayın Çiğdemcik, sizin orkideniz 2 adet keiki yani yavru orkide çıkarmış. Çok acil bunları ayrı ayrı saksılara alın. Ama sustratını iyi hazırlamanız gerekiyor. Şöyle yapın: Çevrenizde fıstık çamı mutlaka vardır. -Yoksa Koçtaşta orkide toprağı bulunabilir. Bundan yararlanın- Bunların kabuklarını toplayın, -kabukların içerisinde saklanan börtü böcek için fırında 200 derecede 10 dakika kadar ısıtın. Dikkat edin yangın çıkmasın- içine %20 kadar şişe mantarı, %10 kadar mangal kömürü koyun. şeffaf ve plastik bir saksı da bulun öncelikle, saksının içerisine önce dalından ayırdığınız yavru orkideyi uygun biçimde yerleştirin. Sonra da hazırladığınız substratı saksıyı sallayarak doldurun. Bunu daldırma şeklide sulayın ve aydınlık bir yere, mümkünse annesinin yanına koyun ve bekleyin. Her hafta gene daldırma yöntemi ile sulayın. Bir kaç ay sonra yeni kökler ve yapraklar çıkarmaya başlayacak, yaklaşık 1 yıl sonra çiçek verecektir.

Düzenleyen malicetin : 06-09-2011 saat 21:05
malicetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2011, 20:46   #433
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Sayın Burcinella, sulamayı "yıkama şeklinde gerçekleştirdim" ne demek anlamadım. Orkidenizin kökleri sağlam görünüyor. Kök çürümesi olduğu yolunda bir bulgu da görünmüyor. Orkideniz güneş altında kalmış olabilir mi? En akla yakın olan neden sanırım bu. Eğer yapraklar güneş yanığı ise çiçek sapını en dibinden kesin. Haftada bir gün daldırma yöntemi ile sulamaya devam edin. Ne yazık ki bu yapraklardan size hayır yok. Ama gene de kesmeyin. Kendiliğinden düşmesini bekleyin. Kökler sağlam olduğu için orkide yeni yaprak çıkaracaktır. En az 2 yaprak çıkardıktan sonra çiçek bekleyebilirsiniz. Şayet kök çürümesi varsa kurtulması zor görünüyor.

Eski 06-09-2011, 20:54   #434
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Sayın Karaçiçek, saksıya bildiğimiz toprak mı koydunuz? Orkidenin yetiştiği toprak -ki ona substrat diyoruz, biz orkide harcı diyelim- ağaç kabuklarından özellikle fıstık çamı kabuğu gibi materyallerden oluşuyor. Ben normal toprak içinde yetişmiş orkide de gördüm ama toprağın ıslak kalması durumunda hemen kök çürümesi oluşur. Ayrıca orkide havadar ortamı sever. Bence eğer normal toprak kullandı iseniz değiştirin, daha iyi çiçek alırsınız.

Eski 06-09-2011, 21:06   #435
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Sayın Burcinella, sulamayı "yıkama şeklinde gerçekleştirdim" ne demek anlamadım. Orkidenizin kökleri sağlam görünüyor. Kök çürümesi olduğu yolunda bir bulgu da görünmüyor. Orkideniz güneş altında kalmış olabilir mi? En akla yakın olan neden sanırım bu. Eğer yapraklar güneş yanığı ise çiçek sapını en dibinden kesin. Haftada bir gün daldırma yöntemi ile sulamaya devam edin. Ne yazık ki bu yapraklardan size hayır yok. Ama gene de kesmeyin. Kendiliğinden düşmesini bekleyin. Kökler sağlam olduğu için orkide yeni yaprak çıkaracaktır. En az 2 yaprak çıkardıktan sonra çiçek bekleyebilirsiniz. Şayet kök çürümesi varsa kurtulması zor görünüyor.

Eski 07-09-2011, 02:22   #436
Yeni Üye

Öncelikle malicetin cvp verdiğiniz için teşekkürler... Kaç gündür kimse cvp vermeyince bende orkidelerimin köklerindende şüphe duydum ve saksısından çıkardım. İçerde kalan kökler sarı ve çürümüştü. Elimde ilaç bulunmadığı için çiçeklerimi su dolu kaba oksijenli su katıp onun içinde güzelce yıkadım kötü olan yapraklarıda kestim. yaprakların aralarındaki küfleri kulak pamuğuyla temizledim falan Sonra kurulayıp tarçın döktüm bir gün kurumalarını bekledim. Bugünde onları temizleyip kurumuş kökleri kestim sonrada kömür tozu sürdüm ve şimdilik köklerde yapraklarda gayet memnun. Sonra koçtaşa gidip orkide toprağı aldım ve bu toprağın içine başka yerlerde de okumuştum fındık kabuğu karıştırdım. Fındık kabuklarını fırında dediğiniz gibi yaptım ama toprağı yapmadım umarım gene sorun olmaz çünkü yazınızı görmemiştim Neyse bu akşam onları güzelce temizleyip saksısına geri diktim. Şu anda gayet memnun gibiler yarın sulayacağım ***. Yaprak araları,altında ve göbekteki küfler iki gündür yok tarçın gerçekten iyi geldi umarım bir aksilik çıkmaz.

Eski 07-09-2011, 02:31   #437
Yeni Üye

Bu arada yıkama şeklinde dediğim bir kaç yerde okumuştum en az bir litre suyla (içme suyu) orkidenizin yapraklarına gelmeyecek şekilde toprağına döküyorsunuz o su zaten saksı delik olduğundan hepsi tasa akıyor ve iyice süzdürüyorsunuz artık toprak ne kadar çektiyse o kalıyor Ama bu uygulamaya uygun saksı harcım yoktu heraldeki bende çürüme oldu sanırsam koçtaştan aldığım bu karışımda da fazla ağaç kabuğu yoktu şimdilik beni idare etmesini umuyorum en çabuk bulabildiğim bu oldu...

Eski 07-09-2011, 20:45   #438
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Sayın Burcinella, sulamayı daldırma dediğimiz yöntemle yapıyoruz. Önce orkide saksısından biraz büyükçe bir kap buluyoruz. Kabın içerisine klorlu olmayan su koyuyoruz. Sonra orkidemizi yapraklarına kadar bu kabın içerisine daldırıyoruz ve su kabarcıkları bitinceye kadar bekliyoruz. Bu genellikle 30 - 60 saniye kadar sürüyor. Siz tek çiçek olduğu için daha fazla bekletebilirsiniz. Daha sonra süzdürüp yerine koyuyoruz. Bunu haftada bir gün ve sabah saatlerinde yapıyoruz. Sulamadan sonra çiçeği havadar bir yere koyarsanız uygun olur. 15 günde bir de vilmorin orkide gübresi koyduğumuz suya daldırıyoruz. Güneş direkt çiçeğin yapraklarına uzun süre gelirse yapraklar yanar. Ama orkideler ışığı çok severler. Sabah ya da ikindi güneşi gören aydınlık bir yer idealdir. Devam ederseniz orkide bakımının çok kolay ve zevkli olduğunu göreceksiniz. Ve daha çok orkide edineceksiniz.

Eski 08-09-2011, 12:01   #439
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2011
bir şey daha sorcam bütün çiçekler döküldüğü için çiçekler aynı yerdenmi açar yoksa.bir yerden kesmemi gerekir.eğer kesiceksem nerden kesebilirim teşekkür ederim..bu arada çiçekler dökülmeden önce sarardığı için saplarını makasla kesmiştim öyle okumuştum

karaçiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2011, 16:42   #440
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burcinella Mesajı Göster
Arkadaşlar ayın 19.da hediye gelen orkidelerimle başım biraz dertte... Acemiliğimden dolayı. Hediye aldığım günden beri nette araştırıp okuduğum kadarıyla bakmaya çalıştım ama bir yerlerde hata yaptım belli ve sizden yardımcı olmanızı rica ediyorum....
Öncelikle orkidelerimi geldikten bir hafta sonra suladım çiçekçi sulamış olabilir diye... Sulama işlemini 1 litre suya bir ölçek orkide besini kattım ve toprağını yıkama şeklinde gerçekleştirdim. Suyunun tamamen süzülmesine dikkat ettim. Yapraklarını da kuruladım. Sonraki iki günse sulamadan kalmış suyla yapraklarını silip kuruladım bu ilk başta işe yaramış göründü. Çiçeklerim yeniden canlandı yapraklarıda sertleşti ancak iki gün sonra yapraklarımda sararma olmaya başladı. iki gün öncede göbeğindeki yaprak düştü ve küf gibi birşey var. Göbekten çürüme yaptığını düşünüyorum, çökme dediğiniz hastalığa yakalanmış olabilirmi? Birde çiçeklerimin olduğu yerden her iki daldan da yeni bir oluşum var ne olduğunu anlamadm eğer keikiyse ana bitkiyi yorduğu içinmi yapraklarım düşüyor? forumda okuduğum bilgilere rağmen emin olmak istedim yardımcı olursanız sevinirim...
Eklenti 243894
Eklenti 243895
Eklenti 243896
Eklenti 243897
Eklenti 243898
67 ve 71 nolu fotoğraflardan anladığım kadarı acilen mantar ilaçlaması yapmalısınız. Çiçeğinizin göbek kısmı çürümüş gibi gözüküyor. Şayet çürüme oldu ise kurtarmanız hayli zor.

Eski 08-09-2011, 20:54   #441
Yeni Üye

Sayın eylems mantar ilacı kullanmadım yukarda yazdığım bir kaç yöntemle dezenfekte etmeye çalıştım. sonrada yeni saksı harcına diktim kaç gündür gayet iyiler hergün kontrol ediyorum eğer tekrar birşey görürsem dediğinizi yapıcam o gün koçtaşta ilaç bulamadım. Eminönüne giderim bir dahakine orda bulurum heralde.

Eski 08-09-2011, 21:04   #442
Yeni Üye

Sayın malicetin dediğiniz yöntemi yaptım. Çiçeklerimi koyduğum yer içeride kalıyor güneş görsünler diye koyduğum yerde tam olarak güneş almıyor zaten onu da saat üçten sonra koyuyorum riske girmemk için Şimdilik iyi gözüküyorlar ama yaprakları tam olarak sert değil hala kendine gelemedi.

Eski 11-09-2011, 01:09   #443
Yeni Üye

herkul565's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2007
selam benim orkidemi nasıl sulaya bilirim bide ne sıklıkla nasıl sulamalıyım orkide besiniyle devamlı sulasam çiçeğime bir zarar olurmu cevaplarınızı bekliyorum saygılarımla...

herkul565 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2011, 01:55   #444
Yeni Üye

herkul565's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2007
Orkidemin Resimleri Yorumlarınızı Bekliyorum Nasıl Bakım Yapablirim: http://img839.imageshack.us/img839/4610/11092011051.jpg
http://img685.imageshack.us/img685/6704/11092011053.jpg
http://img854.imageshack.us/img854/5313/11092011054.jpg
http://img200.imageshack.us/img200/1574/11092011056.jpg

herkul565 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2011, 14:10   #445
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Diğer konu başlığında sorunuz cevaplandı. Sulama sıklığı haftada bir.

Eski 14-09-2011, 23:03   #446
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Sayın Herkul565,orkideniz çok sağlıklı görünüyor. Ama gördüğüm kadarı ile substrat çok kötü. Bu nedenle sulamada çok dikkatli olmalısınız. Sulamayı mutlaka haftada bir daldırma yöntemi ile ve mümkünse sabah saatlerinde yapacaksınız. Hatta suladığınız gün havaların güzel olduğu bu mevsimde güneşten korunmak kaydıyla dışarda 1 - 2 saat havalandırırsanız çok iyi olur. Her 15 günde bir de vilmorin gübreli suya daldırın. Ama gübreli suya daldırmadan önce sustratı ıslatın. Herkesin ayrı bir yöntemi var ama bana sorarsanız çiçek saplarını en dipten kesin. Açmaya hazır olduğunda yeniden çıkaracaktır. Mümkün olduğunca bol ışık almasına özen gösterin. Ekim ayında yeniçiçek sapı çıkaracaktır. Gelecek sene aralık ayına kadar çiçekler devam eder. Çiçekler bitince de sustratını mutlaka değiştirin.

Eski 16-09-2011, 03:03   #447
Yeni Üye

Orkidemi kurtaramadım bir türlü....

Arkadaşlar benim orkidem gene aynı şekilde ki gibi hastalandı iki günde bitti diyebilirim. İki haftadır saksı harcını değiştirdiğimden beri gayet iyiydi. ama dünden beri gene çok kötü fazla suda vermiyorum sayın malicetinin dediği gibi daldırma yöntemini yaptm sanırım eylems sen mantar ilacı yap dediğinde yapmalıydım onun iyi gözükmesine aldandım Şimdi son halinin fotolarını koycam gene köklerde küf var ve sararma önce göbekten başladı sonra yaprak uçlarına doğru oldu yaprakların içinde su gibi şeyler olmaya başladı fotoda görüceğiniz kahverengi gibi olan şey.... Fotolara bakıp yatdımcı olursanız sevinirim yarın direk mantar ilacı almaya gidicem bu saatten sonra dönüşü olurmu bilmiyorm Birde acaba orkidem cama çok uzak olduğu içinmi böyle oluyor fikir verirseniz sevinirim Fotolar.....
Name:  Fotoğraf0108.jpg
Views: 4121
Size:  26.2 KB Name:  Fotoğraf0111.jpg
Views: 3518
Size:  56.8 KB Name:  Fotoğraf0113.jpg
Views: 3860
Size:  28.6 KB

Eski 16-09-2011, 03:11   #448
Yeni Üye

Ayrıca arkadaşlar lilyumlarım mesela camın önünde duruyor bakımı orkideyle benzerlik gösteriyor şükürler olsunki lilyumlarım çok sağlıklı yanlış oranda su veriyor olsam aynı şekilde onlarıda öldürmezmiydm ya hata bende mi yoksa çiçekçiden gelirkenmi hastaydı bilemiyorm of.. çünkü çiçekçiden geldikten kısa bir süre sonra böyle olmaya başlamıştı...

Eski 16-09-2011, 04:35   #449
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burcinella Mesajı Göster
Arkadaşlar benim orkidem gene aynı şekilde ki gibi hastalandı iki günde bitti diyebilirim. İki haftadır saksı harcını değiştirdiğimden beri gayet iyiydi. ama dünden beri gene çok kötü fazla suda vermiyorum sayın malicetinin dediği gibi daldırma yöntemini yaptm sanırım eylems sen mantar ilacı yap dediğinde yapmalıydım onun iyi gözükmesine aldandım Şimdi son halinin fotolarını koycam gene köklerde küf var ve sararma önce göbekten başladı sonra yaprak uçlarına doğru oldu yaprakların içinde su gibi şeyler olmaya başladı fotoda görüceğiniz kahverengi gibi olan şey.... Fotolara bakıp yatdımcı olursanız sevinirim yarın direk mantar ilacı almaya gidicem bu saatten sonra dönüşü olurmu bilmiyorm Birde acaba orkidem cama çok uzak olduğu içinmi böyle oluyor fikir verirseniz sevinirim Fotolar.....
Eklenti 245937 Eklenti 245938 Eklenti 245939
Phaliniz ışığa çok uzak bunda haklısınız. Fotoğraflara ilk bakığımda göbekte mantar olduğunu söylemiştim. Dinlemeliydiniz. phalinizin ana gövdesini kontrol edin yumuşama ve çürüme gibi bi olşum varsa eğer zor. Ama çürüme çok az varsa acil mantar ilacı yapmalı kömür tozu ve tarçına bulamalısınız. Ben bu şekilde garo (praecox) hocanın tavsiyeleri ile bir phalimi kurtardım. Phaliniz hasta olsun **** olmasın düzenli 2-3 ayda bir mantar ilacı yapın.

Eski 16-09-2011, 13:38   #450
Yeni Üye

Teşekkür ederim Sayın eylems hemen dediğinizi yapıcam eminönündeki çiçekçilerde bulurum değil mi gitmeye hazırlanıyorumda **** alabileceğim başka bir yer varsa oraya gideyim bir de hangi ilacı tavsiye edersiniz ben captan ve benomly okudum forumda.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024