agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Orkide Bakımı, Üretimi (http://www.agaclar.net/forum/orkide-bakimi-uretimi/)
-   -   Phalaenopsis köklendirme (http://www.agaclar.net/forum/orkide-bakimi-uretimi/42827.htm)

Elif çiçek 30-07-2018 01:03

Phalaenopsis köklendirme

1 Eklenti(ler)
Merhabalar. Bir Orkidemin üç adet kökü vardı biri dışarda hava kökü diğeri kök kısmında. Köklendirme için su kültürü dedikleri yöntemi denedim fakat sağlam iki kökten birisi de çürümüş. Daha önce bir orkidem de bu şekilde telef olmuştu yapanlar nasıl yapıyor anlamıyorum. Lütfen yardım edin bu da ölsün istemiyorum

Doku_Kültürcü 30-07-2018 10:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Elif çiçek (Mesaj 1545934)
Merhabalar. Bir Orkidemin üç adet kökü vardı biri dışarda hava kökü diğeri kök kısmında. Köklendirme için su kültürü dedikleri yöntemi denedim fakat sağlam iki kökten birisi de çürümüş. Daha önce bir orkidem de bu şekilde telef olmuştu yapanlar nasıl yapıyor anlamıyorum. Lütfen yardım edin bu da ölsün istemiyorum

Akvaryum filtreleri için satılana granül aktif kömür alın. Bunu bir kavanoza koyun (1-2 parmak yükseklikte). Üzerini hafif örtecek şekilde, orkide sıvı gübresinden sulandırarak hazırladığınız çözeltiden, doldurun. Bitkiyi saf su veya florür içermeyen memba suyu içerisine 5-10 dakika tamamen daldırın. Bu sürenin sonunda bitkiyi çıkartıp önceden hazırladığınız kavanoz içerisine yerleştirin. Üzerine plastik mutfak folyosu çekin. Gece saatlerinde, folyoyu aralayıp içerisine kendi nefesinizle yavaşça üfürün) Folyoyu kapatın. Bu, bitkinin ihtiyaç duyduğu karbondioksidi sağlamak içindir(ayrıca su kaybını önlemek için). Her gün bu işlemi yapın. Arada sırada, aktif kömür üzerine su ilave edin. Bitkinin hava köküne de saf su ya da memba suyu püskürtün. Ayda bir defa aktif kömürü bir süzgeç içerisine dökün ve musluk altında yıkayın. Tekrar kavanoza doldurun ve üzerine tekrar sıvı gübre çözeltisi dökün, kökler sıvı içerisinde kalmasın (bitki boğulmasın), dikkat edin.Kolay gelsin...

Elif çiçek 30-07-2018 21:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü (Mesaj 1545942)
Akvaryum filtreleri için satılana granül aktif kömür alın. Bunu bir kavanoza koyun (1-2 parmak yükseklikte). Üzerini hafif örtecek şekilde, orkide sıvı gübresinden sulandırarak hazırladığınız çözeltiden, doldurun. Bitkiyi saf su veya florür içermeyen memba suyu içerisine 5-10 dakika tamamen daldırın. Bu sürenin sonunda bitkiyi çıkartıp önceden hazırladığınız kavanoz içerisine yerleştirin. Üzerine plastik mutfak folyosu çekin. Gece saatlerinde, folyoyu aralayıp içerisine kendi nefesinizle yavaşça üfürün) Folyoyu kapatın. Bu, bitkinin ihtiyaç duyduğu karbondioksidi sağlamak içindir(ayrıca su kaybını önlemek için). Her gün bu işlemi yapın. Arada sırada, aktif kömür üzerine su ilave edin. Bitkinin hava köküne de saf su ya da memba suyu püskürtün. Ayda bir defa aktif kömürü bir süzgeç içerisine dökün ve musluk altında yıkayın. Tekrar kavanoza doldurun ve üzerine tekrar sıvı gübre çözeltisi dökün, kökler sıvı içerisinde kalmasın (bitki boğulmasın), dikkat edin.Kolay gelsin...

Çok teşekkür ederim peki bunları yaparsam kurtulur mu ümit var mı yani ;(

Elif çiçek 30-07-2018 23:59

Birde bu aktif kömür dediğiniz aktif karbon olarak çıkıyor karşıma doğru mudur

Doku_Kültürcü 31-07-2018 01:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Elif çiçek (Mesaj 1545978)
Birde bu aktif kömür dediğiniz aktif karbon olarak çıkıyor karşıma doğru mudur

Evet.

Elif çiçek 31-07-2018 19:24

Ve bu kömürün siyahı suya karışınca zararlı olmaz mı

Elif çiçek 31-07-2018 19:53

3 Eklenti(ler)
Şimdi bitti aynen dediğiniz gibi yaptım kökleri suyun içinde kaldırıyorum ama yine kayıyo. İnşallah son kalan kökte çürümez. Tüm anlattıklarınız için teşekkür ederim 🙏

Doku_Kültürcü 31-07-2018 23:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Elif çiçek (Mesaj 1546027)
Şimdi bitti aynen dediğiniz gibi yaptım kökleri suyun içinde kaldırıyorum ama yine kayıyo. İnşallah son kalan kökte çürümez. Tüm anlattıklarınız için teşekkür ederim 🙏

Kök, aktif kömürün içerisine girmesin, hava ihtiyacını karşılamak için sıvıya temas etmeli ama tamamen sıvı içerisine girmemeli. Sıvıyı bir enjektör vasıtasıyla azaltın. Bitki kökleri kömür üzerinde kalsın.

infazure 18-01-2019 19:37

Phalaenopsis köklendirme

Herkese selamlar.
Forumda baktım ancak yeterli bilgiye ulaşamadım ve konu hakkında bilgilerinize danışmak istedim.
İki yıldır baktığım phalaenopsis orkidemden keiki almayı denemiştim ve başarmıştım. Ancak altı ay geçmesine rağmen yaprak veren keiki hiç bir şekilde köklenmedi. Anaçın köklerinden beslendiğini düşünerek, kök çıkarmak istemeyeceği kanısına vardım ve keikiyi ana gövdeden ayırdım( belki de burada yanlış yaptım). Sonrasında youtube ve bir kaç platformdan araştırarak köklendirme çalışmaları yaptım ancak hiç bir şekilde başarılı olamadım. Köklendirme için sera etkisi yaratacak büyük boyutlu bir kavanozda deneme yaptım. Aşamalar şu şekildeydi;
Kavanozun içerisine bir miktar su koydum ve üzerine hydrophonic sistemde kullandığım yuvarlak taşlardan döktüm.
Orkidenin hiç bir şekilde suya temas etmemesini sağlayarak kavanozu streçfilm ile tamamen kapattım.
Ara sıra havalandırma yapmak için açtığımda ise kök kısmın küflendiğini gördüm. Küflü kısımlara %97 alkol uyguladım, ılık su ve diş fırçası ile tamamen temizledim. Ama yine aynı şekilde küf sorunu ile karşılaştım.
Kısmi olarak açık bıraktığımda ise içerideki nem sürekli tahliye olduğu için yaprak dökmeye başladı çünkü yeterli nemi alamıyordu.
Yani sonuç olarak başaramadım ve orkidem şu anda fotoğraftaki şekilde.

https://i.hizliresim.com/lqdboB.jpg

Ben bu durumda ne yapabilirim, eksik ya da yanlış olan bir kısım var mı acaba ?
Bilgi ve tecrübelerinizle yardımcı olursanız sevinirim.

Doku_Kültürcü 19-01-2019 02:20

Alkol, mikroorganizmalar üzerine durdurucu etkiye sahiptir ama yok etmez. Küf kaldığı yerden devam eder. Sistemik etkili bir fungisid ile ilaçlayın (ilaç bilgim çok eski, o nedenle bir bilgi vermem doğru olmaz), tarım ilaçları satan bir dükkandan bilgi alın. Bitkiyi ıslak perlit içine dikin. Üzerine şeffaf bir torba geçirin (torbaya 4-5 adet kurşun kalem kalınlığında delik açın). Kolay gelsin....

infazure 19-01-2019 20:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü (Mesaj 1556499)
Alkol, mikroorganizmalar üzerine durdurucu etkiye sahiptir ama yok etmez. Küf kaldığı yerden devam eder. Sistemik etkili bir fungisid ile ilaçlayın (ilaç bilgim çok eski, o nedenle bir bilgi vermem doğru olmaz), tarım ilaçları satan bir dükkandan bilgi alın. Bitkiyi ıslak perlit içine dikin. Üzerine şeffaf bir torba geçirin (torbaya 4-5 adet kurşun kalem kalınlığında delik açın). Kolay gelsin....

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Tarım ilacına erişebileceğim yakınlarda bir yer olmadığı için internetten biraz araştırdım. Bayerin bir ilacı var sanırım ama ciddi manada pahalı bir ürün.

Buna alternatif olarak h2o2 kullansam fayda sağlayabilir miyim acaba ?
H2o2 çok iyi bir dezenfektan, hatta orkide tohum üretiminde de aktif olarak kullanılmakta.

Doku_Kültürcü 20-01-2019 01:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi infazure (Mesaj 1556538)
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Tarım ilacına erişebileceğim yakınlarda bir yer olmadığı için internetten biraz araştırdım. Bayerin bir ilacı var sanırım ama ciddi manada pahalı bir ürün.

Buna alternatif olarak h2o2 kullansam fayda sağlayabilir miyim acaba ?
H2o2 çok iyi bir dezenfektan, hatta orkide tohum üretiminde de aktif olarak kullanılmakta.

Orkide tohumu gerçek anlamada "toz" tohum olarak adlandırılır. Neye benzediğini görmek için mikroskop altında incelemeniz gerekiyor. Hidrojen peroksit bu tohumları dezenfekte etmek için kullanılır, etkilidir. Küfler söz konusu olunca, köklerin yapısına işlediklerinden hidrojen peroksit tamamen etkisiz kalır. Sistemik bir fungusit kullanmak bu nedenle önemli...

Nillush 29-04-2019 18:37

1 Eklenti(ler)
Merhabalar; orkidemin keiki oluşan dalı bu şekilde kırıldı, keikilerin köklendirmek kurtarmak için ne önerirsiniz?

Doku_Kültürcü 30-04-2019 01:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Nillush (Mesaj 1567039)
Merhabalar; orkidemin keiki oluşan dalı bu şekilde kırıldı, keikilerin köklendirmek kurtarmak için ne önerirsiniz?

Bitkinin çıktığı yerin alt ve üst kısımlarından kesin. köklendirme hormonuna batırın. Sonra, ıslak perlit içerisine dikin. Bitkinin kökleri olmadığı için su kaybını engellemek için bitkiyi plastik bir örtüyle örtün. Örtüye 1-2 adet kurşun kalem kalınlığında delik açın. Gece saatlerinde bir pipet yardımıyla deliklerden nefesinizi üfleyin. Bu bitkinin ihtiyacı olan karbondioksidi sağlar. Bir süre sonra bitki köklenir (bitkiyi ara sıra kontrol edin). Kolay gelsin.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024