agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Orkide Bakımı, Üretimi (http://www.agaclar.net/forum/orkide-bakimi-uretimi/)
-   -   Orkide Tohumu Çimlendirme (http://www.agaclar.net/forum/orkide-bakimi-uretimi/33209.htm)

Charlaux 27-11-2013 21:59

Orkide Tohumu Çimlendirme

1 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaslar,
Yaklasik 3 hafta once tohumdan phalaenopsis tohumu cimlendirmeyi kafaya koydum,arastirmalarimi yaptim ve kaynaklarimi yakinda da iyi/kotu sonucunu paylasmak icin bu basligi acmayi uygun gordum.

I.Ebay'den aramami yaptim.

Oncelikle Ebay UK'dan yakinligi sebebiyle Sterile Orchid Flasks Flasklette with Orchid Seed Sowing Medium Pack of 3 | eBay urunun siparisini verdim.Bu flasklar icinde agar maddesini de iceriyor ve kapali olarak kucuk bir pakette elime ulasti.Urunu satin aldiginizda 3 paket yollaniyor.

Tutar : 12 pound / 40 lira

Sonradan Ebay UK arama motoruna "phalaenopsis seeds" yazdim ancak aramanin sonucunda hicbir urun cikmadi.Bu sefer direk Ebay'in ana websitesine girerek phalaenopsis arastirmami yapiyor,EU'dan yollayan birisini seciyorum.Phalaenopsis Cornucervi Orchids 100 Seeds | eBay Gelen urunun resmini maalesef yukleyemedim ancak flask'in icine konuldugu halini resme ekledim.Daha ayrintili bir bicimde yarin da anlatmaya devam edecegim.

Tutar : 8 $ / 16 lira

Genel Toplam : 56 lira

tabus 08-12-2013 18:47

Söz konusu linkte ' Sterile orchid flasks'', Türkiyeye gönderim yapılmadığını söylüyor,bir yanlışlık olmasın....

Charlaux 08-12-2013 19:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tabus (Mesaj 1227818)
Söz konusu linkte ' Sterile orchid flasks'', Türkiyeye gönderim yapılmadığını söylüyor,bir yanlışlık olmasın....

Merhaba sn.tabus,
Ebay'den kendisine konu hakkinda mesaj atmaniz yeterli olacaktir.Ben Iskocya'da okudugumdan o sirada almistim sizler icin ozel mesajla da sorgulatmistim kendisi sorun olmayacagini belirtmisti;ama shipping masrafinin ne kadar tutacagini acikcasi bilmiyorum.
Saygilar

tachem 05-03-2015 07:28

Çin'den alınan Orkide Tohumları hakkında

Arkadaşlar yaklaşık 1 ay kadar önce Çin'den satış yapan bir siteden kelebek orkide tohumu şipariş vedim. ( Büyük bir hevesle :) ). Dün tohumlar elime ulaştı fakat pakedi açtığım zaman şok oldum. İnternete orkidelerin tohumdan üretim ile ilgili yaptığım yaptığım araştırmalarda orkide tohumlarının çok küçük olduğu yazılıyordu lakin bana ulaşan tohumlar hemen hemen 1 bilemediniz 2 mm boyutlarında. Sorum şu olacak; Bu tohumların gerçekten orkide tohumu olabilir mi? (Şu anda tohumların resimlerini ekleyemiyorum ama en kısa sürede resimleride ekleyeceğim. İyi günler, Teşekkürler

sar-dunya 05-03-2015 09:38

2 mm ise iriymiş, orkide tohumu olmayabilir diyeceğim :) Orkide tohumları, tek başına çimlenebilmek için yeterince besin içeremeyecek kadar küçük oluyorlar.

Ektiğiniz/ekeceğiniz tohumlardan beklediğiniz bitki çıkabilir, çıkmayabilir. Bunu öğrenmeniz uzunca bir zamanınızı alacak.

tachem 05-03-2015 12:07

Dediğiniz sanırım bekleyip göreceğiz :)

ugrhnn 19-03-2015 09:33

Henüz açık bir bilgiye rastlayamadım orkide tohumu çimlendirme ile ilgili lütfen yardımcı olabilir misiniz böyle açık bir konu var ise

sar-dunya 19-03-2015 09:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ugrhnn (Mesaj 1364325)
Henüz açık bir bilgiye rastlayamadım orkide tohumu çimlendirme ile ilgili lütfen yardımcı olabilir misiniz böyle açık bir konu var ise

Konuyla ilgili amatörce yaptığım çalışmayı zamanında böyle bir blog olarak yazmıştım. Okuyabilirsiniz.

Öte yandan iş pek kolay değil, başarılı sonuçlar olmasına rağmen blogun devamı yok :dilli:. En son post'daki bitkiler hala yaşıyor diyeyim size.

enya 13-04-2015 01:38

paranı geri alabilirdin.yazmiş olsaydin ebay

liderpc 09-07-2015 10:05

merhaba bende orkide tohumunu çimlendirmek istiyorum ama baya zor bir iş gibi görünüyor.
çimlendirmek için steril bir ortam ve besin gerekiyormuş, bu besin yerine evede ne yapabiliriz neyin içine ekebilirim bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi?

swarts 19-10-2015 22:36

merhaba

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi liderpc (Mesaj 1394585)
merhaba bende orkide tohumunu çimlendirmek istiyorum ama baya zor bir iş gibi görünüyor.
çimlendirmek için steril bir ortam ve besin gerekiyormuş, bu besin yerine evede ne yapabiliriz neyin içine ekebilirim bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi?

Oncelikle gercek orkide tohumu sahibi olman gerekli. Daha sonrasinda site icinde yapimi anlatiliyor incelersen guzel bilgiler var.

can1981 19-05-2016 07:38

merhaba ben yeni geldim nasılsınız

mehmet0791 17-03-2017 20:06

Orkide çimlendirme denemesi

Doku_Kültürcü 17-03-2017 21:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mehmet0791 (Mesaj 1499391)

Çok fazla çiçek tozlaştırmışsınız. Bitkiden oldukça yüksek miktarda enerji çekileceği anlamına gelir bu. Bitki, seneye çiçek açmayabilir, ya da tohum kapsülleri yeterli besin alamadıkları için kuruyabilirler.

Kolay gelsin...

iyiarama 17-05-2017 20:21

merhaba bende ebay dan orkide tohumu aldım fakat gelen tohumlardan çam ağacı çıktı

Charlaux 19-05-2017 19:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sar-dunya (Mesaj 1364330)
Konuyla ilgili amatörce yaptığım çalışmayı zamanında böyle bir blog olarak yazmıştım. Okuyabilirsiniz.

Öte yandan iş pek kolay değil, başarılı sonuçlar olmasına rağmen blogun devamı yok :dilli:. En son post'daki bitkiler hala yaşıyor diyeyim size.

Sn. sar dünya,

Yabancı literatürden bigleaf orchids ve orchidboard ı incelemenizi tavsiye ederim. Kesinlikle bu konularda oldukça faydalı olacaktır. Bu arada dışarı çıkartırken kullandığınız karışım ne oldu ve memnun kaldınız mı?

Sevgiler

sar-dunya 26-05-2017 16:34

Merhaba,
Sphagnum ile başladım ama ıslak sphagnumda çok bitki kaybettim.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux (Mesaj 1507624)
Sn. sar dünya,

Yabancı literatürden bigleaf orchids ve orchidboard ı incelemenizi tavsiye ederim. Kesinlikle bu konularda oldukça faydalı olacaktır. Bu arada dışarı çıkartırken kullandığınız karışım ne oldu ve memnun kaldınız mı?

Sevgiler

Brgl91 20-02-2018 22:24

Merhaba...tohumlarinizda çiçek elde edebildibjz mi ne yaptiniz.çok merak ettim

akiilhan 24-04-2018 22:15

Bende merak ettim lakin konu biraz eski. :)

sar-dunya 24-04-2018 22:48

Merhaba,
Bitki büyüdü ama çok iyi bakılamadı. O nedenle hala çiçeklenmesine 1-2 yıl daha var.

malina 27-04-2018 12:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akiilhan (Mesaj 1538284)
Bende merak ettim lakin konu biraz eski. :)

Tohumun çimlenmesi konusu eski olsa ne olur, yeni olsa ne olur :)

Moda değil ki :)

Hakan DAG 14-12-2018 12:09

Aslında çimlendirebilen arkadaşlar varsa ben de çok merak ediyorum.İlk fırsatta denemek istiyorum.Önümüzdeki çiçek döneminde tozlaştırma yapabilirsem şansımı denicem.

Oyleise 17-05-2019 09:29

1 Eklenti(ler)
Merhaba,
Orkide tohumu diye satın aldım bunu gönderdiler.
Orkide tohumu toz halinde oluyor diye biliyorum.
Bu orkide mi?

Doku_Kültürcü 17-05-2019 12:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Oyleise (Mesaj 1568457)
Merhaba,
Bu orkide mi?

Bunlar orkide tohumu değil. Dolandırılmışsınız. Gül tohumuna benziyor (emin değilim).

nadiko 23-01-2021 17:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Oyleise (Mesaj 1568457)
Merhaba,
Bu orkide mi?

elbette orkide tohumu değillerayrıca orkide çimlendirmek zor bir iştir steril ortamve
özel düzenek gerekir.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024