agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Orkide Bakımı, Üretimi (http://www.agaclar.net/forum/orkide-bakimi-uretimi/)
-   -   Orkidede saksı değişimi (http://www.agaclar.net/forum/orkide-bakimi-uretimi/15027.htm)

Digdem 21-10-2017 17:29

Konuyla alakali yardimci olacak tecrubeli kimse yokmu lutfen yardimci olun inanin dun aksamdan beri sizden haber bekliyorum yanlis birsey yapmak istemiyorum emin olmadan hareket etmek cicegime zarar vermek istemiyorum lutfen bana yardimci olun :(

Doku_Kültürcü 21-10-2017 17:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Digdem (Mesaj 1520964)
Merhaba,
Benim orkidem ile ilgili bir sorum olacak. Malesef ilk bahar aylarinda yapamadim ancak simdi ekim ayinin sonuna yaklasmisken orkidemin saksisini degistirebilirmiyim ? Bunu simdi yaparsam ona zarar verirmiyim ? Orkidemin cok fazla yeni kok cikardigini fark ettim oyleki yeni cikanlar uzadi ve hepsi disarda kaldi artik kendi saksisi ona kucuk geliyor bende degistirmek istiyorum... su anki topragi sunger gibi yodunlu ancak ben agac kabuklu hindistan cevizi kabuk karisimli bir toprakla degistirmek istiyorum. Orkidem oldukca kucuk daha genc bir orkide guzel guzel yaprakda cikartiyor sorun olurmu bana yardimci olurmusunuz lutfen ? Telefondan girdigim icin resim yukleyemedim..
simdiden tesekkur ederim.

Saksı toprağını değiştirmek istiyorsanız;
1. Yeni aldığınız saksı harcını (ağaç kabuğu, hindistan cevizi lifi, vermikulit..... vs. vs..) bir tencerenin içerisine yerleştirin. Üzerini örtecek kadar su doldurun ve haşlayın. Bu harçla birlikte gelmesi muhtemel salyangoz ve böcek yumurtalarını öldürür.
2. Phalaenopsis orkideleri hava kökü verirler, bunları zorunlu kalmadıkça (saksı içerisindeki köklerin çürümesi gibi bir durum) harcın içerisine yerleştirmeyin. Yani her kökün görevi topraktan besin maddesi taşımak değil. Bu hava köklerinin görevi sisten, yağmurdan bitkiye su taşımaktır.

Bir sorun oluşturmaz ama eğer bitkiniz çiçekli ise çiçeklerin solmasını bekleyin. Saksı değiştirmek çiçekleri dökebiliyor.

Digdem 21-10-2017 19:23

Cevabiniz icin size cokk cokk tesekkur ederim soylediklerinizi dikkate alarak saksi degisimi yapacagim. Cikan yeni koklerin hepsini yeni saksinin icerisine koymam pek mumkun degil zira zorlarsam kirilirlar ama yapraklar kokler o kadar disarida duruyorki saksinin ona artik kucuk geldigi cok bellli.. cok tesekkur ederim yardiminiz icin. Iyi aksamlar dilerim.

Cahide Kartal 07-01-2018 22:09

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar iki anne orkidem keikilerini ayırdıktan sonra hava kökü ve çiçek sapı vermeye başladılar, fakat yapraklarındaki yumuşama hızlandı mevsim itibarı ile ne tavsiye edersiniz(saksı değişimi, gübre vs,) İyi geceler.

Doku_Kültürcü 08-01-2018 12:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cahide Kartal (Mesaj 1527361)
Arkadaşlar iki anne orkidem keikilerini ayırdıktan sonra hava kökü ve çiçek sapı vermeye başladılar, fakat yapraklarındaki yumuşama hızlandı mevsim itibarı ile ne tavsiye edersiniz(saksı değişimi, gübre vs,) İyi geceler.

Bitkileriniz susuz kalmış. Sulayın.

FERONIA 27-11-2018 14:55

5 Eklenti(ler)
Merhaba, forumda yeniyim ve yardımınıza ihtiyacım var.
Orkidemi alalı 7-8 ay oldu ve hemen yapraklarını döktü dalı da kurudu kuruyan dalı kestim. Şu anda saksısının içinde yosunlar oluştu ve kenarlarından yapraklar büyüdü. Açelya marka orkide toprağı ve şeffaf saksı aldım. Acaba saksısını değiştirmeli miyim ve ne büyüklükte bir saksı kullanmalıyım?
Eklenti 684352

Eklenti 684353

Eklenti 684354

Eklenti 684355

Eklenti 684356

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024