agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni122Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-04-2016, 16:11   #121
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-04-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Piyasada satılan "orkide toprağı" diye nitelenen ağaç kabuklarından bir torba alın. Bu kabukları bir tencereye doldurun. İçerisine üzerini örtecek kadar memba suyu ekleyin ve ocak üzerine koyup kaynayıncaya kadar ısıtın. (Bunu, ağaç kabuklarıyla gelmesi muhtemel, unlu bit, kabuklu bit ve salyangoz yumurtalarını öldürmek için yapıyoruz). Sonra bir kevgire döküp süzün. Musluğun altına tutup yıkayın. iyice soğuduktan sonra. Temiz bir budama makasıyla "keiki"yi bağlı olduğu daldan kesip ayırın ve soğuttuğunuz bu ağaç kabuklarıyla doldurduğunuz saksıya dikin. Saksıda havalanmayı sağlayacak kadar delik olmasına dikkat edin. Delikler küçükse delikleri, ocakta kızdırdığınız büyük bir çiviyle genişletin. Kolay gelsin.
Merhaba;
2 adet phalimde unlu bit gibi beyaz canlılar var çok ufaklar.
Bitkiye zararı olur mu?
Hdyroton var ona mı geçmeliyim?
Konunun yeri burası olmayabilir ama yazınızda bu bitlere değindiğiniz için size sormak istedim.
***..

Sevdalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2016, 18:50   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevdalı Mesajı Göster
Merhaba;
2 adet phalimde unlu bit gibi beyaz canlılar var çok ufaklar.
Bitkiye zararı olur mu?
Hdyroton var ona mı geçmeliyim?
Konunun yeri burası olmayabilir ama yazınızda bu bitlere değindiğiniz için size sormak istedim.
***..
Bitkiye zararı olur. bir litre suya bir yemek kaşığı arap sabunu + 10ml alkol homojen oluncaya kadar karıştırın, mikserle çırpın. Sonra püskürtücüye doldurup zararlıların üzerine püskürtün. 1-2 gün sonra da bitkiyi suyla yıkayın. Hydroton da havadar bir malzeme. Olabilir.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2016, 10:46   #123
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eksper34 Mesajı Göster
Tüm agaclar.net ailesine iyi seneler dilerim
3.boğumdan budadığım orkidemde yeni çıkan dalın üzerinde hem yaprak, hem çiçek hem de kök var.
Bu durum normal mi, herhangi bir işlem yapmam gerekir mi?
Yukarıda 120 nolu mesajda belirtilen yöntemi uygulayarak keiki olan uç kısmı ayırabilirsiniz veya şimdilik açıktaki kök ve yapraklara arada su fısfıslayarak çiçeklenmenin bitmesini bekler ve sonra ayırma işlemini yapabilirsiniz.

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2016, 17:26   #124
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-04-2015
Ama bu canlılar saksı içinde!! Kök malzemesini elle kaldırınca hareket ettiklerini görüyorum.
Köke Nasıl uygulanır? Toptan yok etmeyi düşünürsek..
Saygılarımla..

Sevdalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2016, 18:48   #125
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Piyasada satılan "orkide toprağı" diye nitelenen ağaç kabuklarından bir torba alın. Bu kabukları bir tencereye doldurun. İçerisine üzerini örtecek kadar memba suyu ekleyin ve ocak üzerine koyup kaynayıncaya kadar ısıtın. (Bunu, ağaç kabuklarıyla gelmesi muhtemel, unlu bit, kabuklu bit ve salyangoz yumurtalarını öldürmek için yapıyoruz). Sonra bir kevgire döküp süzün. Musluğun altına tutup yıkayın. iyice soğuduktan sonra. Temiz bir budama makasıyla "keiki"yi bağlı olduğu daldan kesip ayırın ve soğuttuğunuz bu ağaç kabuklarıyla doldurduğunuz saksıya dikin. Saksıda havalanmayı sağlayacak kadar delik olmasına dikkat edin. Delikler küçükse delikleri, ocakta kızdırdığınız büyük bir çiviyle genişletin. Kolay gelsin.
Piyasada 15-20 lira arasında satılan "orkide toprağını" alıp bu kadar zahmetle, "bilmem kaç yıl sonra çiçeklenecek ve elimizin altındaki orkidenin bir kopyası olacak olan orkidenin" sahibi oluncaya kadar, piyasada 20-30 lira arasında satılan "yeni değişik renk orkide" sahibi olmak daha mantıklı değil mi? Bu işlemler bana hiç kolay gelmedi, kolaysa başınıza gelsin diyeceğim ama "Doku Kültürcüymüşsünüz". Ne diyeyim size de kolay gelsin

Ben; bir "Keikiciği" olan Mantık delisi

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2016, 10:46   #126
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2013
Çok teşekkür ederim , kökler biraz daha uzadı, en kısa zamanda söylediklerinizi yerine getireceğim, fotoğrafları da buradan paylaşırım

jasmincix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2016, 12:15   #127
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Bir süre önce nette "Keiki macunu" isimli bir ürüne rastladım, iletişime geçip sipariş verdim.
Uygulamadan bir hafta ile on gün arasındaki durum böyle..

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2016, 12:30   #128
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Bir süre önce nette "Keiki macunu" isimli bir ürüne rastladım, iletişime geçip sipariş verdim.
Uygulamadan bir hafta ile on gün arasındaki durum böyle..
Başarılı olmuşsunuz. Tebrikler.

Eski 16-08-2016, 15:41   #129
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2016
merhaba, uzun zamandır dönem dönem okuyordum ama üye olmak yeni nasip oldu. benim orkidem yaklaşık 1,5 yıl önce keiki yaptı. 1 yıl kadar kadar annesinden beslenerek büyüdü sonra ayırdım. 4 ay falan olacak kendi saksısında gayet sağlıklı daha doğrusu sağlıklılar çünkü 3 taneler. şimdi bu üçünü birbirinden ayırmak istiyorum ama kararsızım fikir almak istedim. hiç birini kaybetmek istemiyorum sizce ne yapmalıyım. ayrıca anne hala hiç sürgün vermedi. onun için yapabileceğim bişey varmı?

basak burcak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2016, 18:14   #130
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi basak burcak Mesajı Göster
merhaba, uzun zamandır dönem dönem okuyordum ama üye olmak yeni nasip oldu. benim orkidem yaklaşık 1,5 yıl önce keiki yaptı. 1 yıl kadar kadar annesinden beslenerek büyüdü sonra ayırdım. 4 ay falan olacak kendi saksısında gayet sağlıklı daha doğrusu sağlıklılar çünkü 3 taneler. şimdi bu üçünü birbirinden ayırmak istiyorum ama kararsızım fikir almak istedim. hiç birini kaybetmek istemiyorum sizce ne yapmalıyım. ayrıca anne hala hiç sürgün vermedi. onun için yapabileceğim bişey varmı?
Her birine ait kök varsa, bitkileri ayırın. Ana bitki için, ayda bir gübreleme yapın, kışın 20 günde bir gübreleme yapın. Gübre uygulamadan önce, orkide saksısını büyükçe bir kabın içerisine yerleştirin, saksıya bolca su uygulayıp saksıda kalmış olan bir önceki gübreleme artıklarını uzaklaştırın. Saksıyı kabın içerisinden çıkartın ve hazırladığınız sıvı gübre çözeltisini uygulayın. Orkideyi tekrar çiçeklendirmek için, kışın 16-18°C sıcaklıkta 1-1,5 ay tutmanız gerekir. Aksi durumda çiçeklenmez.

Eski 17-08-2016, 08:35   #131
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2016
bu şekilde fotoğraflarını çektim kökleri bayağı iç içe o yüzden korkuyorum
Name:  20160817_072104.jpg
Views: 1883
Size:  60.5 KB

Name:  20160817_072032.jpg
Views: 2288
Size:  66.0 KB

basak burcak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2016, 15:09   #132
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi basak burcak Mesajı Göster
bu şekilde fotoğraflarını çektim kökleri bayağı iç içe o yüzden korkuyorum
Eklenti 625382

Eklenti 625383
Ayırmak istemiyorsanız, bitkileri daha büyük bir saksıya aktarın.

Eski 26-08-2016, 16:07   #133
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kryon Mesajı Göster
Bu da benim minik keikim Aynı bitkide iki ayrı oluşum mevcut...

İlk keiki şu an köklenmeye başladı, ikincisi ise henüz beklemede...
Merhaba, orkideniz çok güzel. Bir sorum olacak. Benim de 3 tane orkidem var, ama hiçbirinde keiki yok, sizin orkidede sanki budamışsınız da keiki oluşmuş gibi.. Yanılıyor muyum, yoksa kendiliğinden mi oluşur keiki ?

Sevda Aysöndü Y Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2016, 16:38   #134
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevda Aysöndü Y Mesajı Göster
Merhaba, orkideniz çok güzel. Bir sorum olacak. Benim de 3 tane orkidem var, ama hiçbirinde keiki yok, sizin orkidede sanki budamışsınız da keiki oluşmuş gibi.. Yanılıyor muyum, yoksa kendiliğinden mi oluşur keiki ?
Phalaenopsis orkidesinde çiçek oluşması için 16-19°C sıcaklıkta 1-1,5 ay kadar bitkinin tutulması gerekir ki bitkideki uyuyan gözler çiçek tomurcuğu olarak farklılaşsın. Bu sıcaklık düşüşünü gerçekleştirmeyip oda sıcaklığında (21-25°C) tutarsanız bitkiniz keiki oluşturur

Eski 25-09-2016, 19:43   #135
Ağaçsever

YasminMeric's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2014
Merhabalar,
Birkaç ay evvel 13 tane orkidemin 10 tanesi öldü 3 taneside ölürken geride yavru bıraktı.Bunlardan biri ölmekten vazgeçti ancak 5/6 tane yavru yapmıştı bile.Şimdi hızla büyüyorlar ancak helsi köke yapışık ve kökleri yok denecek kadar az.Acaba nasıl ayırmam gerek elimde spagnum da yok

Eklenen Resimler

efeege beğendi.
YasminMeric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2016, 20:20   #136
/

Giriş Tarihi: 14-02-2013
Alıntı:
Bitkiye zararı olur. bir litre suya bir yemek kaşığı arap sabunu + 10ml alkol homojen oluncaya kadar karıştırın, mikserle çırpın. Sonra püskürtücüye doldurup zararlıların üzerine püskürtün. 1-2 gün sonra da bitkiyi suyla yıkayın. Hydroton da havadar bir malzeme. Olabilir.
Arap sabunu benim bütün orkidelerimi öldürdü hiç tavsiye etmiyorum

yaseminmeric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2016, 21:40   #137
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yaseminmeric Mesajı Göster
Arap sabunu benim bütün orkidelerimi öldürdü hiç tavsiye etmiyorum
1-2gün sonra sabunu yıkayıp uzaklaştırmanız gerekir. Tarım ilacı olarak, bitkilere genel olarak yazlık mineral yağ önerilir. Ama bu maddeyi uzaklaştırmanız imkansız gibi bir şey, Phalaenopsiste sıcaklığa bağlı olarakçok hızlı bir şekilde yaprakları öldürür.

Eski 26-09-2016, 18:13   #138
/

Giriş Tarihi: 14-02-2013
Alıntı:
1-2gün sonra sabunu yıkayıp uzaklaştırmanız gerekir. Tarım ilacı olarak, bitkilere genel olarak yazlık mineral yağ önerilir. Ama bu maddeyi uzaklaştırmanız imkansız gibi bir şey, Phalaenopsiste sıcaklığa bağlı olarakçok hızlı bir şekilde yaprakları öldürür.
Evet malesef tüm orkidelerim hızlı bir şekilde öldüler çok üzüldüm ama olan oldu malesef 7/8 yavru kaldı geriye onlara da nasıl bakacağımı bilmiyorum bitki besini veriyorum sadece.Bir tanesinin annesi hiç yok köklerden patladı yaşamaya çalışıyor ana gövde olmadan...

yaseminmeric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2016, 22:15   #139
Yeni Üye

angel_07's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2007
Bu çiçek mi yoksa keiki midir?

Eklenen Resimler

angel_07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2016, 14:07   #140
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi angel_07 Mesajı Göster
Bu çiçek mi yoksa keiki midir?
Keiki gibi görünüyor.

Eski 01-10-2016, 16:22   #141
Yeni Üye

angel_07's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2007
Alıntı:
Keiki gibi görünüyor.
Teşekkür ederim, ben de öyle tahmin ediyorum inşallah keikidir.

angel_07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2016, 13:04   #142
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Keiki'yi kestiğimiz yere, tarçın veya başka bir madde kullanacakmıyız.
Kesi yerinden çürüme olabilir mi

Jakin beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2016, 16:55   #143
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Keiki'yi kestiğimiz yere, tarçın veya başka bir madde kullanacakmıyız.
Kesi yerinden çürüme olabilir mi
Kullandığınız bıçak veya makas temizse, çürüme olmaz. Ama, keikiyi ayırdığınız dalda ikinci bir keiki yoksa, o dal kurur ve bunu önlemenin bir yolu yok. Bu nedenle dalı tamamen kesip çıkartabilirsiniz. Eğer aynı dal üzerinde ikinci bir keiki varsa, dal kurumaz ve onunda köklenmesini beklemeniz gerekir. Bir genelleme olarak, görevi biten dal kurur.

Eski 13-10-2016, 22:44   #144
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Böyle yaptım. Phalenopsis minyatürdü. Yeni saksılar 30 cc'lik ilaç şurubu ölçekleri
Kesmek için steril neşter kullandım.

Name:  KK.jpg
Views: 4314
Size:  39.2 KB

Name:  KK1.jpg
Views: 2588
Size:  33.6 KB

Name:  KK2.jpg
Views: 1796
Size:  40.4 KB

Name:  KK3.jpg
Views: 1783
Size:  23.0 KB

Anne bitki de sphagnuma dikili, böyle olunca kabuk mu, sphagnum mu kararsız kaldım. Elimde olana karar kıldım.
Bu iki renkli Phalenopsisim.

Eski 13-10-2016, 23:23   #145
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Böyle yaptım. Phalenopsis minyatürdü. Yeni saksılar 30 cc'lik ilaç şurubu ölçekleri
Kesmek için steril neşter kullandım.

Eklenti 630199

Eklenti 630200

Eklenti 630201

Eklenti 630202

Anne bitki de sphagnuma dikili, böyle olunca kabuk mu, sphagnum mu kararsız kaldım. Elimde olana karar kıldım.
Bu iki renkli Phalenopsisim.
Sn.jezebel,

Güle güle büyütün minyatür cicileri. İlaç şurubu saksıları da oldukça şirin olmuşlar.

Sizin kafa karışıklığınıza gelecek olursak bence burada önemli olan sizin hangi karışımla kendinizi rahat hissettiğiniz. Acemi forumlarında genelde spaghnum önermiyorum çünkü hem zor bulunuyor hem zor kontrol ediliyor (özellikle yabancı forumda bu konunun üstadı diyebileceğim bir isim genelde kış sürecinde sulamadan oluşabilen zorluklardan bahsetmiş kış ayında bu karışıma geçerse diye) ve kullanmıyorum da. Fakat siz spaghnumda kendinize güveniyorsanız,diğer bitkilerinizde olumlu sonuç alabiliyorsanız ha spaghnum ha karışım olmuş farketmez.

Önemli olan orkidenin doğal hayatını mimik edebilmek;yani ağaca tutunam bir orkide de kök ıslanır ancak ıslak kalmaz çünkü kökler ağacı sadece sarmaşık gibi sararlar. Muson tropikal iklimi bitkisidir (Çin,Tayland,Filipinler,Hindistan) dolayısıyla evinizde minik bir Muson etkisi yaratmanız gerekir.

Hava bol nemli olacak, aynı zamanda havadar olacak (hem Muson rüzgarları hem ıöklerin ağaca bağlı olması sebebiyle) hem de kökler suya doyacak.

Jezebel ve Jakin beğendi.
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2016, 23:36   #146
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
.

Hava bol nemli olacak, aynı zamanda havadar olacak (hem Muson rüzgarları hem ıöklerin ağaca bağlı olması sebebiyle) hem de kökler suya doyacak.
Teşekkürler sn.Charlaux.
Aslında Hydrotonum da var da küçük tanecikleri ayıklayacak vakit bulamadım.
Holandadan gelen tüm minyatürler hep Sphagnumda, o yüzden acaba böyle daha mı mutlular diye düşündüm.
Küçük orkidelerim işyerinde, orada 8 saat gözümün önündeler, kontrolü daha kolay.
Ev otel misali çalışan insan için Vakit yok.
Hydrotonu ayıklarsam, küçük, orta ve büyük tanecikli olarak, daha rahat kullanacağım. Hem kökler daha çok hava alacakmış gibi onunla.

Charlaux beğendi.
Eski 14-10-2016, 00:05   #147
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Teşekkürler sn.Charlaux.
Aslında Hydrotonum da var da küçük tanecikleri ayıklayacak vakit bulamadım.
Holandadan gelen tüm minyatürler hep Sphagnumda, o yüzden acaba böyle daha mı mutlular diye düşündüm.
Küçük orkidelerim işyerinde, orada 8 saat gözümün önündeler, kontrolü daha kolay.
Ev otel misali çalışan insan için Vakit yok.
Hydrotonu ayıklarsam, küçük, orta ve büyük tanecikli olarak, daha rahat kullanacağım. Hem kökler daha çok hava alacakmış gibi onunla.
Hem vakit yok (vakit olunca onlara bakarak deliriyordum gerçi) hem tam emin olabildiğimiz bir bakım türü.

Orkideler genelde yurtdışına satılınca genelde Spaghnum karışımıyla gelirler. Çünkü spaghnum köklere sarılıp az yer kaplar, hem pek çok ülkedeki toprak sorunsalını da çözmüş oluyorlar (Sanıyorum bitki sağlık sertifikası için incelemeye götürürken yosunla beraber gidiyor). Sebebi ne diye soracak olursanız nem tutması. Yani orkide yolculukta susuzluktan ölmesin diye. Fakat ben bu yosunu hep kullandığımda onların ölüm fermanı oldum o ayrı. Çünkü su sorunsalı var.

Orkide kökleri hep nemli birşeye sarılı kalırsa nolur çürür (nasıl ki çamaşırı ıslak bırakırsak nem kokar). Peki spaghnum yosunu ne adı üstünde yosun yani bir canlı;kurabiye canavarının su seven versiyonu. Spaghnum yosunu kurumasın diye suya muhtaç. Öyle bir denge tutturulması gerekiyor ki hem yosun susuzluktan kurumayacak hem de ıslak olmayacak. İşte ben o deneyi tutturmadığım ve akli dengemi korumak istediğim için orkide karışımı kullanıyorum

Doğada orkidenin yanında yosunda bulunuyor tabii ancak doğada evde sağlanılmasınzor olan bir denge var. Hydrotonun ne olduğunu biliyor ancak ismini bilmiyordum. Baktım alternatif yöntemlerde listelenmiş ancak oek bir alternatif denemez. Sonuçta orkide zaten ne toprakta ne aldığımız karışkmda ne yosunun içerisinde yetiştiriyor. O karışımın tek amacı bizim doğayı en iyi şekilde taklit edebilmemiz. Dolayısıyla gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Bu arada bir mahsuru yoksa Hydrotonu nereden aldınığınızı öğrenebili miyim?

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2016, 06:21   #148
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster

Bu arada bir mahsuru yoksa Hydrotonu nereden aldınığınızı öğrenebili miyim?
Bir çuval bundan aldım. Piyasadaki en uygun fiyat.
http://www.e-tartes.com/arama/hizliE...&text=hydroton
20mm deseler de her biri ayrı ebatta.
Orkidede harcın öneni köklere destek olup mantar ve bakteri barındırmaması.
Besini zaten sulama suyunda veriyoruz.
Yurtdışında çok daha fazla seçenek vardır.

Charlaux beğendi.
Eski 27-10-2016, 23:34   #149
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2012
Merhaba, benim orkidem yavru verdi. Uzun zamandır annesiyleydi. Hatta çiçek bile açtı. Biraz kökler uzayınca ayırdım. Fakat uygulamam doğru mu emin olamadım. Beni bu konuda yönlendirirseniz sevinirim. Bir de bu noktadan sonra artık normal orkidelerime baktığım gibi bakacağım değil mi? Özel bir bakımı veya kuralı var mıdır
Telefondan yüklediğim için fotoğraflar yan oldu kusura bakmayın

Eklenen Resimler

Gül Batur beğendi.
ezgi0411 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2016, 14:28   #150
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ezgi0411 Mesajı Göster
Merhaba, benim orkidem yavru verdi. Uzun zamandır annesiyleydi. Hatta çiçek bile açtı. Biraz kökler uzayınca ayırdım. Fakat uygulamam doğru mu emin olamadım. Beni bu konuda yönlendirirseniz sevinirim. Bir de bu noktadan sonra artık normal orkidelerime baktığım gibi bakacağım değil mi? Özel bir bakımı veya kuralı var mıdır
Telefondan yüklediğim için fotoğraflar yan oldu kusura bakmayın
Bitki sağlıklı görünüyor. Saksıyı su içerisinde fazla uzun tutmayın, 15-20 dakika yeterli.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024