agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Acemiorkide

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-06-2019, 23:06   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-03-2019
Kil bilyesi ve zeolit

Merhaba orkidelerimin çiçek zamanı geçti.Saksılarını yenileyip sünger falan varsa içinde temizlemek istiyorum.Son zamanlarda çok fazla duyduğum 2 ölçek kil bilyesi 1 ölçek zeolit karışımı yöntemi hakkında bilgi verebilir misiniz?Avantaj ve dezanrajları nelerdir? Teşekkür ederim

boynuzyay beğendi.
Acemiorkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2019, 19:00   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Acemiorkide Mesajı Göster
Merhaba orkidelerimin çiçek zamanı geçti.Saksılarını yenileyip sünger falan varsa içinde temizlemek istiyorum.Son zamanlarda çok fazla duyduğum 2 ölçek kil bilyesi 1 ölçek zeolit karışımı yöntemi hakkında bilgi verebilir misiniz?Avantaj ve dezanrajları nelerdir? Teşekkür ederim

Merhaba, ben şahsen kil bilyesinde orkide yetiştirmenin daha kolay daha risksiz ve daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Satın aldığım ve çok da iyi durumda olmayan orkidemi toprağından güzelce temizledim. İçindeki süngeri çıkardım. Kurumuş ya da çürümüş köklerini temizleyerek kil bilyesine diktim. Kil bilyesinde dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. öncelikle bitkinizi kil bilyesine yerleştirirken kökleri, özellikle en uzun kökü görebileceğiniz şekilde yerleştirmenizi öneririm. gerisi çok basit. Saksının içinde durduğu yapta orkidenin en uzun yani en alttaki köküne değecek kadar su koymalısınız ve bu azaldıkça üstünü tamamlamalısınız. Sadece bu kadar basit. Kil bilyesinin bir başka avantajı ise kök çürümesi ve mantar gibi hastalıklara fırsat vermemesi. Ben orkidemi değiştirdikten sonra oldukça hızlı bir şekilde toparlandı ve tam 6 adet yeni yaprak verdi. Ayrıca yumurta haşlama suyunun da çok faydasını gördüm. Umarım kafanızdaki soruları yanıtlayabilmişimdir

boynuzyay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024