agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni122Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-02-2008, 11:23   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2008
Phalaenopsis'de keiki oluşumu

Selamlar! Istanbul, Yeşilköy'de oturmaktayım. Serbest avukatım.

Evin ışık açısından çok uygun bir yerinde orkidelerimiz var. Sağlıklılar ve düzenli olarak çiçek verirler.

Bir süre önce bitkilerden biri dal üzerinde bir çok yaprak verdi.

6 yerden yaprak veren bu dal ayrıca çiçek açtı.

Bu sabah çektiğim bir fotoğraf da ektedir.

Ne yapmam gerektiği konusunda bilgi sahibi olan bir arkadaş var mı?

İyi günler

Eklenen Resimler

Namık Sofuoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2008, 11:33   #2
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Bu forumda Phalaenopsis başlığını okuyun. Orkide dalında yaprak diye nitelendirdiğiniz oluşum bir keiki ( yavru bir orkide oluşumudur.) sizin gibi bir durum, yani keikinin çiçeklenmesi gibi bir durumu da o başlıkta işlemiştik.
Arkadaşlar gerekli gelişimleri resmetmiş ve konuya bir dizi arkadaş da fikirini ve deneyimlerini yazmış idi.

Düzenleyen praecox : 17-02-2008 saat 12:08
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2008, 12:09   #3
Ağaç Dostu

Ludisa Excellence's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Galeri: 19
Alıntı:
Ne yapmam gerektiği konusunda bilgi sahibi olan bir arkadaş var mı?
Alıntı:
Arkadaşlar gerekli gelişimleri resmetmiş ve konuya bir dizi arkadaş da fikirini ve deneyimlerini yazmış idi.
Phalaenopsis'de #116

Phalaenopsis'de #193 "

Phalaenopsis'da #247 "

Düzenleyen Ludisa Excellence : 16-01-2009 saat 21:58
Ludisa Excellence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2008, 08:45   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2008
Sorularıma çok hızlı cevap vererek aydınlanmamı sağlayan herkese çok teşekkür ederim.

Namık Sofuoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2009, 18:38   #5
Kaybettik...

praecox's Avatar

q.e.d. Quod erat demonstrandum

Bir yılı aşkın keikisini özenle taşıyan bir Phalaenopsisim vardı. Annesinin beslenmesinden pek hoşnut bir yıl boyunca hiç kök vermedi. Baktım bu böyle olmıyacak anne hem yoruluyor hemde çiçek açmıya fırsat ve kuvvet toplıyamıyor, yavuya ayakları üzerinde durabilmesi için gereken kökleri oluşturmanın geçde olsa zamanı geldiğine karar verdim.
Geçenlerde bir arkadaşımız bu tarz köklenmiye niyeti olmıyan keikilerde ne yapılması gerektiği hakkında bir soru gelmişti, bu fırsatla onu da cevaplandırmış olayım burdan.

Keikiyi sphagnuma sardım ve ince paslanmmaz bir telle sarıp raptetim. Burada misina da kullanılabilir en yaygın olanı ise kadın çoraplarından ince şeritler keserek bağlama yöntemidir. İki haftaya kalmadı ki 2. resimdeki gibi Köklenmeleri gözlemliyebildim. sphagnum içinden gelen kök uçları da var ancak resimde pek seçilemiyor.
Sadece kurutulmuş sphagnuma sarıp nemli tutum. (anaç bitki saksısı normal sulandı sadece sphagnum nemli tutlıcak şekilde su püskürtüldü) Herhangi bir köklendirme hormonu eklenmedi. bir kaç haftadan bu oluşumu gözlemliyemeseydim aNAA Na tuzu veya IBAK karışımı bir hormon tatbik edecektim. Ancak pekde gerek kalmadı görüldüğü üzre.
Name:  Imgp1270.jpg
Views: 66820
Size:  21.1 KB
Name:  Imgp1272.jpg
Views: 73666
Size:  15.6 KB

Eski 25-09-2010, 12:15   #6
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Phalaenopsis sürprizi

Yaklaşık 3 yıldır benimle birlikte olan beyaz phalaenopsis orkidem kökünden yavru verdi..Önce yaprak ardından 3 tane de kök çıkarmaya başladı..Tabi ki çok mutlu oldum ).

Keiki oluşumunun sadece çiçek sapından değil kendi kökünden de olabileceğini öğrenmiş oldum..

Resimlerini paylaşmak istedim..

Eklenen Resimler

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2010, 01:34   #7
Yeni Üye

hulyaa's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2010
çoook acil tavsiyelerinize muhtacım! lütfen ne yapmam gerektiğini söylermisiniz!!!
elimde 3 adet yavrü orkide var ve üçüde köksüz .Ana gövde çürüdüğü için onları ayırmak zorunda kaldım. Şu anda ne yapmalıyım?
suda köklenme ihtimali olabilirmi, yoksa yosunla sarıpda kabuklara mı ekmeliyim?
Bunlardan ikisi çok küçük fotoraf eklemeye çalışıcam. i
İLGİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN ÇOOOK TEŞEKKÜR EDERİM!
SAYGILAR...

hulyaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2010, 01:54   #8
Yeni Üye

hulyaa's Avatar

işte minik orkidelerimin fotorafı

Eklenen Resimler

Eski 16-10-2010, 21:36   #9
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
sn. hulyaa köksüz yavruların hayatta kalabileceğini sanmıyorum.

Hele suda köklendirme olayı imkansız, orkidelerde böyle bir durum yok bildiğim kadarıyla, diğer bitkiler gibi suda köklenmiiyorlar.

Yosun konusu ise şöyle; bahsettiğimiz yosun özel bir yosun, yani doğada nemli yerlerde ağaç gövdelerinde veya taşların üzerinde gelişen yosunlardan değil. sphagnum adında bir yosun bulursanız şayet iki küçük yavru için değil ama en büyük olanı için bir deneme yapılabilir.Ama ben hiç sanmıyorum..

Tabi bunlar benim bilgilerim, konunun uzmanlarının farklı görüşleri ve yönlendirmeleri olabilir.
Kolay gelsin.

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 22:56   #10
Yeni Üye

hulyaa's Avatar

evet sanırım hiç umut yok. ilgi ve düşünceleriniz için çok teşekkür ederim sn.rodoslu.

Eski 21-10-2010, 09:51   #11
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Hic umut yok diyerek keikileri gozden cikarttiysaniz bir de sunu deneyin:
Yeterince buyuk plastik cola, su vs. sisesini ust kismi tam koparmadan, alt kismi saksi vazifesi yapacak sekilde kesin. Icine vermiculit veya perlit koyun, keikilerinizi fazla gommeden yerlestirin, en dipte az miktar su kalacak sekilde sulayin. Kesikleri ust uste getirerek bantlayin. Sisenin kapagini acik veya yari acik birakin, aydinlik sicak bir yerde saklayin. Iyi gozlemleyin, zamanla kuflenme oluyorsa kapagi tamamen acin, bir kac gun bandi da acarak kufleri kurutun, asiri kuflenme olmussa bantlamayin, kesikler aralik kalsin. Ben bu yontemi kokleri curumus, bakimsizliktan yapraklari porsumus phallerde basariyla kullaniyorum.

Adalet Yağcı ve gizsu beğendi.
zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2010, 22:22   #12
Yeni Üye

hulyaa's Avatar

Question

sn.zappie öneriniz için çok teşekkürler minik orkidelerimi 2 gündür yosuna sarılmış bekletiyorum 1 köşede. sizin yöntemide denemeye düşünüyorum fakat elimde malzemem yok, alır almaz uygulamaya geçicam. tekrar teşekkür ederim, umarım kurtarırız.

Eklenen Resimler

Eski 18-11-2010, 20:37   #13
Yeni Üye

02 44 mahir's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2010
arkadaşlar orkidede planeopsisde yavru vermesi için ne yapmalıyızki yavru versin

02 44 mahir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2010, 20:51   #14
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Evde uygulayabileceginiz ozel bir yontem yok. Bitki kendisi karar veriyor.

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2010, 15:26   #15
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 41
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hulyaa Mesajı Göster
sn.zappie öneriniz için çok teşekkürler minik orkidelerimi 2 gündür yosuna sarılmış bekletiyorum 1 köşede. sizin yöntemide denemeye düşünüyorum fakat elimde malzemem yok, alır almaz uygulamaya geçicam. tekrar teşekkür ederim, umarım kurtarırız.
hulyaa, Ben düşünüyorum, keyki biraz fazla yosunla sardınız. Ben bu şekilde büyütüyom keyki:

Eklenen Resimler

Asya_lotus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2010, 15:36   #16
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 41
Ve benim keyki-kreşi resmi Saksı dibine delik yapmaya unutmaın, kalan suyu süzün için, ve mutlaka aydınlık ve sıcak bir yerinde büyütün. Kökler en az bir-iki ay sonra vermeye başlıyacaklar.

Eklenen Resimler

Asya_lotus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2011, 10:53   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2011
Benim de bir keikim oldum. Çiçek beklerken, bir türlü açmak bilmeyen taze yeşil görünümlü dalın node bölegesinden bir keiki yeşerdi. Bakalım ne kadar sürede oldunlaşacak. Ne yapmam gerektiğini bilmediğim için şimdilik biraz büyümesini bekleyeceğim sonra resimleri paylaşacağım. bu arada sphagnum her çicekçiden temin edilebilirmi?

ssoliver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2012, 22:36   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2012
Merhabalar,
Öncelikle bu sitenin kurucularını bilgiyi.tecrübeyle paralel paylaşmaya olanak veren,böylesine güzel bir siteyi inşa etmelerinden ötürü tebrik ediyorum.
Yaklaşık beş senedir baktığım,sürekli çiçek veren ve bu zaman zarfında bir kere de keikisini aldığım Phalaenopsis türü orkidem,altı ay kadar önce çiçeklenmeye devam ederken yeni keikiler vermeye başladı.Şu anda iki adet çiçek sapında, bir adet de gövdenin alt kısmında, toplam üç adet keikisi var .Ancak aşağıda resminde de gözlemleyeceğiniz üzere, eski çiçek sapının üzerinden, belli aralıklarla keikiye benzetemediğm ufak yapraklar çıkardı.
Bu yaprakların ne olduğu konusunda bilgisi olanların yorumlarını bekliyor ve şimdiden teşekkür ediyorum.
Name:  DSC02534.JPG
Views: 69199
Size:  69.6 KB

Name:  DSC02548.JPG
Views: 65601
Size:  66.8 KB

Name:  047.jpg
Views: 62554
Size:  44.0 KB

violet19 beğendi.
Lara_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 12:27   #19
Kaybettik...

praecox's Avatar

O minik yapraklı sürgün bir çiçek sapına dönüşecek. Işığın yetersiz kaldığı sağlıklı iyi baakılan bitkilerde buna ben de sıkça rastladım. Mümkün olan en kısa sürede bitkiyi dinlendirmek için keikileri (Kökleri uygun miktar ve boya geldiklerinde) ayırıp çiçek saplarını dipteki gözün üzerinden kesip bitkiyi rahatlatmak.

bb_re beğendi.
Eski 25-02-2012, 21:49   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Galeri: 2
2 ay önce Bauhaus dan 2 adet Phal aldım.Bunlardan 1 tanesi çok iyi çiçeklendi ve gelişim gösterirken diğeri 15 gün içinde çiçeklerini döktü.İkisinin yeri ve bakım şekli aynı.Haftada bir sulama ve gübreleme.

Görüşleriniz nedir?Fotoğraflardan anlaşıldığı kadar durumları nasıl?

Fotoğraflar:

Eklenen Resimler

İremsıla beğendi.
B.Unver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2012, 16:38   #21
Yeni Üye

Sayın praecox,
öncelikle değerlendirmenizden dolayı teşekkür ederim.Ben o 3 minik yapraklı sürgünü birşeylere benzetemediğimden ve bu konuda yardım alabileceğim hiç bir kaynak da bulamamış olmamdan ötürü,onlarıda diğer keikiler gibi sphagnum yosunuyla sarmıştım.(Şimdi size komik geldi biliyorum) Ancak değerlendirmenizde onun bir çiçek sapına dönüşeceğinden söz etmişsiniz,bende bu doğrultuda bugün hemen onları yosunlardan ayırdım ve ortadaki minik yaprağın yanından bir küçük yaprak daha çıktığını gözlemledim.
Siz eğer daha önce böyle bir tecrübe yaşadıysanız ki sözlerinizden öyle algılıyorum sizce bu ufak yapraklar ne süreçte bir çiçek dalına dönüşür..? Ya da çiçeği daha fazla yormamak adına (yaklaşık 6 aydır orada olduğunu düşünürsek) bir süre daha bekleyip o dalıı,oradan ayrımalımıyım..?

saygılarımla

Eski 28-02-2012, 14:28   #22
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sphagnuma sardığınız çoğu nod'un keikiye dönüşme ihtimali var. Siz o tek yaprağı açık nodun da keiki'ye dönüşüyormuş imaasında bulundunuz (anladığım kadarı ile) Durum böyle ise ve de 3. bir keiki istiyor ve bitkiyi yormakta olduğunuzun bilincinde iseniz ki (sadece phal.de çiçek kalitesinde sorun olur bu yorma) o gözün üstünden kesmeniz mantıklı olur.

Son durumun ve o gözün resmini eklerseniz daha uygun bir şeyler yazmak mümkün olur.

Eski 04-03-2012, 23:32   #23
Yeni Üye

Sayın Praecox,
Ekte 3 gün önce çektiğim bir resim var ama bugünkü tablo daha farklı ..Çok hızlı gelişme gösteriyor,sürekli yeni birşeyler yapıyor
Ben size sürgündeki o ufak 3 yaprakdan birinin yanında bir yaprak oluşumu daha var ve bu bir çiçek sapımı yoksa yeni bir keikiye mi dönüşüyor diye sorar iken... ,o diğer ufak yapraklarından birinin yanından bir yaprak daha oluşturmaya başlamış..Yani ekteki resme ilaveten o ikili minik yaprağın altındaki minik yaprakta iki tane olma yolunda..
Anlayacağınız üzere onun hızına,ne zaman nede kelimeler yeterli olmuyor ve ben şimdi o sapı ordan kesersem sanki onun motivasyonunu bozacakmışım gibi geliyor
Gövdesinde 3 keiki var şayet bunlarda kekiye dönüşüyorlarsa ki tablo öyle gösteriyor.Durum böyle ise 5 keikili bu anne phall.in,bu süreci sağlıkla atlatmasını nasıl sağlarım..?
Resmi birde siz değerlendirirseniz çok seviniirm.
Bu arada konu dışında ama keikisi olan bir vandam var. Acaba önümüzdeki günlerde Vanda konulu başlıkda,sizden bu konuda da yardım alabilirmiyim..?

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2012, 23:57   #24
kns
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-10-2010
Arkadaşlar bu orkide de kökten yavrulama var mıdır yardımcı olabilirseniz sevinirim. İkinci kök olduğunu düşündüğüm taraftan birde uzamış bir dal ve vermiş olduğu bir yaprak var o yaprağın üzerinde de farklı bir oluşum ayırıp başka bir saksıya dikmeli miyim yoksa o yeni oluşumun köklenmesini mi beklemeliyim. Daha öncede bir orkidem yavruladı ama o böyle karmakarışık bir hal almamıştı. Burda kaç yavru var ben anlayamadım resimler aşağıda.

Uploaded with ImageShack.us

kns Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2012, 18:09   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Kızımın hediye ettiği orkidem 1 haftada harika çiçeklerini döktü.
Okuduğum kadarıyla alttan 3. gözden kesmem gerekiyor.
Böyle bir oluşum başlayınca kesemedim.
Bu keiki oluşumu mudur?

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2012, 18:11   #26
Ağaç Dostu

Resim eklenmemşti.

Eklenen Resimler

Eski 23-03-2012, 18:19   #27
Ağaç Dostu

Böyleydi.

Eklenen Resimler

Eski 24-03-2012, 09:26   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 47
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazaroğlu Mesajı Göster
Böyle bir oluşum başlayınca kesemedim.
Bu keiki oluşumu mudur?
Biraz bekleyelim Benol Hanım.
Keiki de yeni çiçek sapıda olabilir.

nrkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2012, 12:07   #29
Ağaç Dostu

Çok teşekkür ederim. Tavsiyene uyacağım.

Eski 24-03-2012, 19:00   #30
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Sayın Nur Hanım,
yorumum yanlış ise affola.. bana sanki çiçekler döküldükten sonra kala koruyu kılıf gibi geldiler ve çiçek sapı tutturucudan anladığıma göre küf oluşumu başlamış gibi..

fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024