agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-04-2018, 14:08   #1
Ağaç Dostu

cleryaa's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2018
Thumbs down Orkide budama sonrası sapta sararma?

Çiçeklerini döktükten sonra budama yaptım. Fakat sap sağlıklı iken birden sararma meydana geldi. Neden olabilir? Hafif ıslak görünen kısım çürüme değil, keiki yavrusunun başını açıp vitaminli krem sürmüştüm. Onun yansımasıdır

Eklenen Resimler

Düzenleyen cleryaa : 15-04-2018 saat 15:02 Neden: Resim çok yer kaplıyor
cleryaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2018, 16:50   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cleryaa Mesajı Göster
Çiçeklerini döktükten sonra budama yaptım. Fakat sap sağlıklı iken birden sararma meydana geldi. Neden olabilir? Hafif ıslak görünen kısım çürüme değil, keiki yavrusunun başını açıp vitaminli krem sürmüştüm. Onun yansımasıdır
Daha öncede yazmıştım, tekrar edeyim: Phalaenopsis çeşitleri, hangi botanik türlerin melezi olduğuna bağlı olarak, çiçek geçtikten sonra çiçek dalını 1. kurutabilir.
2. Yeşil bırakır. Bundan daha sonra sıcaklığa bağlı olarak keiki ya da çiçek dalı gelişebilir.

Keiki geliştirmek istiyorsanız, keiki macununu bütün çiçekler dökülmeden önce uyur göz üzerine uygulamanız ve bitkiyi 20°C'nin üzerinde bir mekanda tutmanız gerekiyor.
Gelecek yılı bekleyin, tekrar çiçeklendiğinde yaparsınız. Bitkinin tekrar çiçeklenmesi için 16-19°C sıcaklıkta 1-1,5 ay tutulması gerekiyor. Bunun için kış mevsimini beklemeniz gerekli.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2018, 20:22   #3
Ağaç Dostu

cleryaa's Avatar

Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Daha öncede yazmıştım, tekrar edeyim: Phalaenopsis çeşitleri, hangi botanik türlerin melezi olduğuna bağlı olarak, çiçek geçtikten sonra çiçek dalını 1. kurutabilir.
2. Yeşil bırakır. Bundan daha sonra sıcaklığa bağlı olarak keiki ya da çiçek dalı gelişebilir.

Keiki geliştirmek istiyorsanız, keiki macununu bütün çiçekler dökülmeden önce uyur göz üzerine uygulamanız ve bitkiyi 20°C'nin üzerinde bir mekanda tutmanız gerekiyor.
Gelecek yılı bekleyin, tekrar çiçeklendiğinde yaparsınız. Bitkinin tekrar çiçeklenmesi için 16-19°C sıcaklıkta 1-1,5 ay tutulması gerekiyor. Bunun için kış mevsimini beklemeniz gerekli.
Merhabalar.. Daha önce belirtmişsiniz fakat yeni olduğum için sanırım yazdığınız konuyu görmemişim, kusura bakmayın lütfen. Araştırmalarım sonucu çiçekler döküldükten sonra budama yapıldığı ve uyur gözün açıldığı söz konusuydu. Sanırımki zamanlama dışında yaptıklarım aslında doğru değil mi? Şimdi bu sararmayı napacağım? Yeşil olan kısma olan sarı bölümü tekrar kesmeli miyim? Yavru keikiyi açığa çıkarmıştım, o ne olacak? Çok soru sordum sanırım fakat sabırla okuyup yanıtlarsanız çok sevinirim.

Eski 15-04-2018, 22:33   #4
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cleryaa Mesajı Göster
Merhabalar.. Daha önce belirtmişsiniz fakat yeni olduğum için sanırım yazdığınız konuyu görmemişim, kusura bakmayın lütfen. Araştırmalarım sonucu çiçekler döküldükten sonra budama yapıldığı ve uyur gözün açıldığı söz konusuydu. Sanırımki zamanlama dışında yaptıklarım aslında doğru değil mi? Şimdi bu sararmayı napacağım? Yeşil olan kısma olan sarı bölümü tekrar kesmeli miyim? Yavru keikiyi açığa çıkarmıştım, o ne olacak? Çok soru sordum sanırım fakat sabırla okuyup yanıtlarsanız çok sevinirim.
Üzgünüm ama, keiki yaşamaz. Seneye şansınızı denersiniz. Dalı kesmeyin, bitki dalda bulunan besin maddelerini alır. Bekleyin sararsın.

Eski 16-04-2018, 00:01   #5
Ağaç Dostu

cleryaa's Avatar

Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Üzgünüm ama, keiki yaşamaz. Seneye şansınızı denersiniz. Dalı kesmeyin, bitki dalda bulunan besin maddelerini alır. Bekleyin sararsın.
Ya şaka gibi resmen, orkideme bunu kendi ellerimle yaptığım için çok üzgünüm. İlginiz için teşekkürler.

Eski 05-08-2020, 22:11   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2020
Herkese merhaba. Ocak ayında aldığım orkidem çiçekleri i döktükten sonra keiki verdi. Bir hafta evde yoktum, gitmeden sulamistim. Döndüğümde keiki veren Dalin ucundan kurumaya başladığını farkettim. Bu ne demek oluyor? Ne yapmam lazım?

1yuvarlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2020, 23:31   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 1yuvarlak Mesajı Göster
Herkese merhaba. Ocak ayında aldığım orkidem çiçekleri i döktükten sonra keiki verdi. Bir hafta evde yoktum, gitmeden sulamistim. Döndüğümde keiki veren Dalin ucundan kurumaya başladığını farkettim. Bu ne demek oluyor? Ne yapmam lazım?
Bir önlem olarak, kurumaya başlayan kısmı kesip uzaklaştırın. Keiki köklenmeden dal kurursa keiki ölür. Eğer keikide kök varsa keikiyi ayırın ve bir saksıya dikin.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024