agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Doku_Kültürcü

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-02-2018, 22:04   #1
Ağaçsever

Elif çiçek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2018
Orkidemin gövdesinin uzunluğu

Merhaba. Öncelikle forumda yeniyim elimden geldiğince doğru yapmaya çalıştım. Bu Orkidem yedi aydır benimle aklıma takılan gövdesi çok uzun sanırım yaşıyla alakalı bunu toprağının altınamı koymalıyım böyle mi kalmalı müdahale etmelimiyim? Yapraklarıda uzun olduğu için saksıyı sürekli destekli koymam gerekiyor.
2. Sorum altta son iki resimdeki orkidem bir senedir bende ve ilk orkidem acemi olduğum için gereken şartları çok sağlayamamıştım ve en son bu halde yeni dal veriyo yaklaşık 2 aydır bu şekilde kökleri çok az kaldı ve çok sağlıksız arap sabunu ile yıkadım suyuna güneşine ve oda sıcaklığına dikkat ediyorum ama yinede ne o dal büyüyo nede yapraklar canlanıyo yardım edin lütfen

Eklenen Resimler

Elif çiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2018, 23:42   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elif çiçek Mesajı Göster
Merhaba. Öncelikle forumda yeniyim elimden geldiğince doğru yapmaya çalıştım. Bu Orkidem yedi aydır benimle aklıma takılan gövdesi çok uzun sanırım yaşıyla alakalı bunu toprağının altınamı koymalıyım böyle mi kalmalı müdahale etmelimiyim? Yapraklarıda uzun olduğu için saksıyı sürekli destekli koymam gerekiyor.
2. Sorum altta son iki resimdeki orkidem bir senedir bende ve ilk orkidem acemi olduğum için gereken şartları çok sağlayamamıştım ve en son bu halde yeni dal veriyo yaklaşık 2 aydır bu şekilde kökleri çok az kaldı ve çok sağlıksız arap sabunu ile yıkadım suyuna güneşine ve oda sıcaklığına dikkat ediyorum ama yinede ne o dal büyüyo nede yapraklar canlanıyo yardım edin lütfen
İlk resimdeki bitkiyi daha büyük bir saksı içerisine oturtun veya 210ml'lik küçük bir cam kavanoz alın içerisine su doldurun, kapağını sıkıca kapatın ve denge unsuru olarak saksının bir noktasına yerleştirin. Üzerine de cam kalemi ile "Denge Ağırlığı" yazın ki bir başkası merak edip kurcalamasın. Bitkiyi gömmeye kalkmayın, bu bitkiye zarar verir.
İkinci resimdeki bitkinin saksısını bir gazete üzerine döküp saksı içerisindeki kök durumuna bakın. 4-5 adet canlı kök varsa bitki hayattadır anlamına gelir. Eğer saksı içerisindeki kökler ölüyse, saksı dışındaki hava kökünü saksı harcı içerisine koymalısınız ki bitki besin alabilsin.Bunun dışında ayda bir defa gübre uygulayın. Gübre vermeden önce, bir önceki gübrelemeden arta kalan artıkları uzaklaştırmak için saksı harcına 1-2 litre memba suyu dökün, sonra da hazırladığınız gübre çözeltisini saksıya verin.

Elif çiçek beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2018, 17:57   #3
Ağaçsever

Elif çiçek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2018
Allah razı olsun gerçekten gözlerim doldu şu an çok sevindim şu anda içme suyunun içinde bekletiyorum çıkarmalımıyım. Eğer isterseniz o halininde resimlerini atabilirim. Evet bir kaç kökü var fakat sağlıklı mı değilmi anlayamıyorum.

Elif çiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2018, 12:13   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elif çiçek Mesajı Göster
Allah razı olsun gerçekten gözlerim doldu şu an çok sevindim şu anda içme suyunun içinde bekletiyorum çıkarmalımıyım. Eğer isterseniz o halininde resimlerini atabilirim. Evet bir kaç kökü var fakat sağlıklı mı değilmi anlayamıyorum.
Su içerisinde bekletmeyin.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024