agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni271Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-11-2012, 14:17   #1
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Terrarium'da Orkide Çalışması

Uzun süredir üzerinde çalıştığım subratsız orkide yetiştirilmesi ve dış ortamda canlı ağaç üzerindxe doğal olarak orkide yetiştirilmesi konularında oldukça yol aldığımı düşünüyorum.
Subratsız orkide yetiştirme konusunda bilindiği üzere önemli noktalar olan sulama(özellikle tatile çıkarken sorun oluyor), sisleme (pulvarizasyon) ve ortam nemini ayarlama konularında sonuca ulaştım.
Orkideler konusunda benim bu sevdaya gittikçe deli gibi tutulmama sebep olan Ziya SONER hocama ve Bora ÜNVER dostuma (yaş itiberi ile abi demek daha uygun sanırım), çok çok teşekkürler ediyorum.
Bu arada dış ortamda canlı ağaç üzerinde orkide yetiştirilmesi çalışmalarıma karşılaştığım bir takım sorunlar ve mevsimin kışa dönmesi sebebi ile bir süreliğine geçici olarak ara vermiş bulunmaktayım.

Eklenen Resimler

SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2012, 14:29   #2
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Bu arada en son resimde gördüğünüz keiki'm (bebek orkidem) yerinden oldukça memnun hızla gelişiyor.

nanemolla beğendi.
Eski 05-11-2012, 14:35   #3
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Uygun ortam nemi ve sulama şartlarında orkidelerim coşmaya başladı ve hızla yaprak açıyorlar.

Eklenen Resimler

Eski 05-11-2012, 14:40   #4
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Bu arada şunu eklemeliyim. Terrarium içerisinde uygun sıcaklık, nem ve sulama gibi konularda orkidelerimin yapraklarının daha canlı, daha parlak ve daha da yeşil olduğunu gözlemledim.
Ayrıca hızlı bir biçimde yeni kökler oluşturmaya başladılar ve kökler oldukça sağlıklı gelişiyor.

GÜLSEN_ ve nanemolla beğendi.
Eski 05-11-2012, 14:59   #5
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Aydınlatma kapalıyken bir resim.

Eklenen Resimler

Eski 05-11-2012, 15:18   #6
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Birazda teknik bilgi verelim.

Ortam nemi %75 ile %90 arasında (Genelde %80-85)
Sıcaklık gündüzleri 22 C° ile 24 C° ve geceleri ise 19 C° ile 20 C°
Aydınlatma suya dayanıklı led'lerle sağlanmakta (Şimdilik yeterli gibi gelmesine rağmen güçlendirilmesi için çalışıyorum).

Terrarium içerisinde durağan bir hava mevcut. Ancak zaman zaman tepedeki fan yardımı ile içeride hava sirkülasyonu sağlanıyor. Gün içerisinde güneş durumuna göre perde açılıp kapatılıyor. Cam önünde durduğu konum güney cepheye bakmakta ve sabah güneşin doğumundan öğlen saat 14,30 'a kadar güneş almakta.
Ayrıca kışın sıcaklığın belli bir derecenin altına düşmemesini sağlamak için bir düzenek üzerinde de çalışmalarım sürmekte.

Düzenleyen SAGEN : 05-11-2012 saat 16:15 Neden: ilave bilgi
Eski 05-11-2012, 15:24   #7
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Farklı resimlerle renk katalım.

Eklenen Resimler

Eski 05-11-2012, 16:24   #8
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Tebrikler, zeminde kullandığınız malzeme nedir?

SAGEN ve GÜLSEN_ beğendi.
Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2012, 18:17   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-06-2012
Tebrikler,
Korkarak soruyorum ama, spagnum yosununa orkideleri nasıl tutturup ağaca sabitlediniz. Yapıştırmadınız değil mi
Cehalet

Denizardacan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2012, 20:33   #10
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Denizardacan Mesajı Göster
Tebrikler,
Korkarak soruyorum ama, spagnum yosununa orkideleri nasıl tutturup ağaca sabitlediniz. Yapıştırmadınız değil mi
Cehalet
Sayın DENİZARDACAN Hanım;

Öncelikle teşekkür ederim. "Orkideleri ağaca tahta çivisiyle çaktım" desem ayıp etmemiş olurum sanırım affınıza sığınarak. Şaka bir yana bildiğiniz misina (balık tutmak için olan) kullanarak sabitledim. Bir süre sonra kendisi doğal olarak tutunmaya başlayacak ağaçkütüğüne.

SAYGILARIMLA.

Eski 05-11-2012, 20:38   #11
Ağaç Dostu

Ya çok şaşırdım.İlk okuduğumda ne dedim benden de insafsızları varmış, akşam akşam güldürdünüz beni canınız sağolsun

SAGEN, GÜLSEN_ ve nanemolla beğendi.
Eski 05-11-2012, 20:38   #12
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orkun Kırcı Mesajı Göster
Tebrikler, zeminde kullandığınız malzeme nedir?
Sayın ORKUN KIRCI;

Zeminde uluslararası çiçekçilik işiyle uğraşan bir abimden aldığım sphagnum moss diye adlandırılan bir çeşit yosun türüdür. En azından ben öyle biliyorum yanlışım varsa daha tecrübeli dostlar düzeltsinler lütfen.

SAYGILARIMLA.

GÜLSEN_ beğendi.
Eski 05-11-2012, 20:42   #13
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:

Ya çok şaşırdım.İlk okuduğumda ne dedim benden de insafsızları varmış, akşam akşam güldürdünüz beni canınız sağolsun
"Benden de insafsızları varmış" derken ne demek istediğinizi anlamadım. Sanırım siz daha acımasız bir şey yaptınız.

GÜLSEN_ beğendi.
Eski 05-11-2012, 20:57   #14
Ağaç Dostu

Yapıştırmadınız değil mi (şeklindeki akıl yürütmemden bahsediyorum, alıntılamayı henüz öğrenemedim, kusura bakmayın)

Yok birşey yapmadım, herşey düşünce aleminde oldu. Çivilemek, yapıştırmaktan daha insafsızca geldi bana
Gerçekten tebrik ederim. Bir tane orkidem var napacağımı şaşırdım, çok mantıklı ben de deneyebilirim.

GÜLSEN_ ve nanemolla beğendi.
Eski 05-11-2012, 22:02   #15
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Yapıştırmadınız değil mi (şeklindeki akıl yürütmemden bahsediyorum, alıntılamayı henüz öğrenemedim, kusura bakmayın)

Yok birşey yapmadım, herşey düşünce aleminde oldu. Çivilemek, yapıştırmaktan daha insafsızca geldi bana
Gerçekten tebrik ederim. Bir tane orkidem var napacağımı şaşırdım, çok mantıklı ben de deneyebilirim.
Tekrar teşekkür ederim beğenilmesine sevindim. Daha henüz tamamlanmadı eklenecek birçok ekipman ve parça var eklemeyi düşündüğüm.
Uzun uğraşlar ve düşünceler ve de denemeler sonunda oluştu ve tamamlamaya devam edeceğim eksikleri. Çok fazla bilginiz yoksa orkide konusunda acele etmeyin derim. Özellikle otomatik sulama ve sisleme ve nem konusunda hassas olmak gerekiyor
Ama her türlü konuda yardımcı olmaya çalışırım.

Eski 05-11-2012, 22:14   #16
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAGEN Mesajı Göster
Sayın ORKUN KIRCI;

Zeminde uluslararası çiçekçilik işiyle uğraşan bir abimden aldığım sphagnum moss diye adlandırılan bir çeşit yosun türüdür. En azından ben öyle biliyorum yanlışım varsa daha tecrübeli dostlar düzeltsinler lütfen.

SAYGILARIMLA.
Teşekkür ederim, ortamı çok beğendim, bunun içinde birde HOYA olacaktı ki ne süper olurdu... Ellerinize sağlık, takipteyim

GÜLSEN_ beğendi.
Eski 05-11-2012, 22:27   #17
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orkun Kırcı Mesajı Göster
Teşekkür ederim, ortamı çok beğendim, bunun içinde birde HOYA olacaktı ki ne süper olurdu... Ellerinize sağlık, takipteyim
Orkun bey merhaba;

Ben teşekkür ederim, beğenmenize sevindim gerçekten. Hoya'ları bilirim namı diğer mum çiçeği çok güzel olur vede çok güzel kokarlar bulundukları ortamda.
Yazınızı okuduktan sonra biraz hayal ettim de gerçekten o kütüğün alt tarafına sarılmış vaziyette güzel olacağını düşündüm ve olurda kanısındayım.
Düzenlemem henüz son bulmuş değil ekleyeceğim teknik ve diğer donanımlar var.

Eski 05-11-2012, 22:36   #18
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Gelişmeleri takip edicem, son halini merak ediyorum şimdiden. Belki bize de bir yol gösterici olur çalışmanız...

Eski 06-11-2012, 15:53   #19
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Sisleme başlıklarını nereden temin ettiniz acaba? Sislemeyi zamanlayıcıya mı bağladınız ne sıklıkla sisleme yapıyor?
Güzel bir çalışma olmuş. Tebrikler.

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2012, 23:12   #20
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saydemir Mesajı Göster
Sisleme başlıklarını nereden temin ettiniz acaba? Sislemeyi zamanlayıcıya mı bağladınız ne sıklıkla sisleme yapıyor?
Güzel bir çalışma olmuş. Tebrikler.
Sayın SAYDEMİR;

Sisleme başlıklarını ben kendim yaptım.Gerekebilecek parçaları yabancı kaynaklı bir çok siteden uzun araştırmalar sonucunda tespit edip sağladıktan sonra hangi malzemelerle yapabilirim diye düşündüm ve sonuca ulaştım. Malum aynı şekilde ikili nozula sahip başlıkların avrupada satış fiyatları oldulça faiş fiyatlarda ve bu fiyatlara nakliye ve kdv gibi oranlar hariç.

Evet zamanlayıcıya bağlı ayrıca zaman ayarlı rölede kullanıyorum (ama ince ayarları kafamı çok yordu ve hala tamamlamadım).Ancak şu an zamanlayıcım nedenini bilmediğim bir arıza yaptı ve geçici olarak manuel kumanda ediyorum.
Sisleme sıklığı henüz tam oturmuş değil o yüzden gün içerisindeki sıcaklık ve güneş durumuna göre sistem oturana kadar tam ayarlanmış değil.Yakında inşallah Sisleme kendi yaptığım başlıklarının farklı versiyonlarınında olduğu 10 kadar modelin satışınada başlamayı düşünüyorum. Tabi avrupadaki kadar faiş fiyatlarla değil.

Teşekkür ediyorum.

Eski 07-11-2012, 08:47   #21
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Oda ısısının kontrolünde kullanılan termokulp.

Eklenen Resimler

Eski 07-11-2012, 08:52   #22
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Aydınlatmayı açıp kapatmak için kullanılan çıt çıt düğme ve sisleme sistemine su taşıyan ana hortumdan birer kesit.

Eklenen Resimler

Eski 07-11-2012, 08:59   #23
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Keiki'm durumundan oldukça memnun 2. yaprağını büyütmeye başladı ve yaprak rengi çok canlı ve diri. Dün akşam saat 23,00 sıralarında orkidelerimin son durumunu incelerken birşey farkettim. Keiki'm ana dala tutunduğu yerden kök sürme çalışmalarına başlamış.Ne yalan söyleyeyim bu kadar çabuk beklemiyordum. Biraz şok, biraz şaşkınlık ve sevinç içerisinde olduğumu paylaşmak isterim. Henüz çok küçük bir kaç gün içerisinde bu kök oluşumunun fotoğrafınıda ekleyeceğim.

Eklenen Resimler

Eski 07-11-2012, 16:04   #24
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Sayın Sagen,
son zamanlarda çalışma yapan ya da paylaşan pek olmamıştı, sizin çalşımanız güzel oldu ve cidden güzel de bir çalışma olmuş ellerinize sağlık. teknik donanım olarak malzemeleri de ayarlamanız iyi olmuş.. gelişmeler de çok güzel ve sizin de değindiğiniz gibi orkideler ortam şartlarını beğenmiş durumdalar diğer orkide türleriyle de ilgilenmenizi bekliyorum(cattleya vs.) başarılar diliyorum..
Saygılarımla.

SAGEN ve nanemolla beğendi.
fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2012, 17:46   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAGEN Mesajı Göster
Birazda teknik bilgi verelim.

Ortam nemi %75 ile %90 arasında (Genelde %80-85)
Sıcaklık gündüzleri 22 C° ile 24 C° ve geceleri ise 19 C° ile 20 C°
Aydınlatma suya dayanıklı led'lerle sağlanmakta (Şimdilik yeterli gibi gelmesine rağmen güçlendirilmesi için çalışıyorum).

Terrarium içerisinde durağan bir hava mevcut. Ancak zaman zaman tepedeki fan yardımı ile içeride hava sirkülasyonu sağlanıyor. Gün içerisinde güneş durumuna göre perde açılıp kapatılıyor. Cam önünde durduğu konum güney cepheye bakmakta ve sabah güneşin doğumundan öğlen saat 14,30 'a kadar güneş almakta.
Ayrıca kışın sıcaklığın belli bir derecenin altına düşmemesini sağlamak için bir düzenek üzerinde de çalışmalarım sürmekte.
Sayın SAGEN
Çlışmalarınızdan dolayı sizi kutlarken,affınıza mağruren bir görüşümü öneri olarak sunuyorum.
Sizin sisteminiz yeşil ve yaprak konusunda oldukça başarılı çalışabilir ancak çiçek konusunda başarılı olabileceği ile ilgili pek emin değilim(yanılıyor olabilirim)
Gece gündüz ısı farkını 10.c ye ayarlayabilmenizi öneriyorum.Gece 13-14 .c ideali,gündüz 24-25 .c.Sizi çiçek konusundada başarılı kılar diye düşünüyorum.

Ukalalığımı affedin

Saygılarımla

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2012, 20:03   #26
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ziya Soner Mesajı Göster
Sayın SAGEN
Çlışmalarınızdan dolayı sizi kutlarken,affınıza mağruren bir görüşümü öneri olarak sunuyorum.
Sizin sisteminiz yeşil ve yaprak konusunda oldukça başarılı çalışabilir ancak çiçek konusunda başarılı olabileceği ile ilgili pek emin değilim(yanılıyor olabilirim)
Gece gündüz ısı farkını 10.c ye ayarlayabilmenizi öneriyorum.Gece 13-14 .c ideali,gündüz 24-25 .c.Sizi çiçek konusundada başarılı kılar diye düşünüyorum.

Ukalalığımı affedin

Saygılarımla
Sayın ZİYA Hocam;

Öncelikle fikirlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum. Foruma ne kadar nadir girdiğinizi bilen biri olarak bu beni son derece sevindirdi (Ancak önümüzdeki zamanda, daha sık bizleri ziyaret etmenizi temenni ediyor ve bizleri engin bilgilerinizden mahrum etmemenizi umuyorum).
Yazdıklarınıza gelince hocam sondan cevap vererek başlamak isterim.
Ukalalık bir kenara, ben önünüzde orkideler konusunda bilginiz ve yaptıklarınızla ilgili ancak düğme iliklerim. Ukalalık ne kelime...
Sıcaklık konusunda, evet gece gündüz farkın 10 dereceler gibi bir farkta olması gerektiğini biliyorum hocam. Ancak, sistem daha çok yeni onuda ayarlamaya çalışacağım, inşallah başarılı olur ve onuda paylaşırım. Belkide sizinde dediğiniz gibi bu şekilde de bir adaptasyon olurda hepimiz yanılıyor olabiliriz, onuda zamanla göreceğiz.
Sizin gece gündüz sıcaklık farkını ayarlayabilmem konusunda ve diğer her türlü konuda bir fikriniz varsa da yararlanmak isterim.

SAYGILARIMLA.

nanemolla beğendi.
Eski 07-11-2012, 20:11   #27
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fzthalil Mesajı Göster
Sayın Sagen,
son zamanlarda çalışma yapan ya da paylaşan pek olmamıştı, sizin çalşımanız güzel oldu ve cidden güzel de bir çalışma olmuş ellerinize sağlık. teknik donanım olarak malzemeleri de ayarlamanız iyi olmuş.. gelişmeler de çok güzel ve sizin de değindiğiniz gibi orkideler ortam şartlarını beğenmiş durumdalar diğer orkide türleriyle de ilgilenmenizi bekliyorum(cattleya vs.) başarılar diliyorum..
Saygılarımla.
Sayın FZTHALİL;

Teşekkür ediyorum öncelikle. Diğer özel türlerlede zaman içerisinde ilgilenmeyi düşünüyorum. Henüz bununla ilgili çalışmam tamamlanmadı daha eklenecekler var çalışmalar bittikçe ekleyeceğim sistemin üzerine.
Örneğin nem ve sisleme sisteminin belli derece ve nem durumuna göre çalışıp kapanması, aydınlatmanın havanın durumuna göre otomatik açılıp kapanması, havalandırma pencereleri yapılıp nem durumuna göre otomatik açılıp kapanması v.s. (gerisi bana kalsın tam açıklamayalım )
Zamanla olacak. Ayrıca şu anda dikdörtgen formda 150*80*100 ölçülerinde bir terrarium üzerinde çalışıyorum.

SAYGILARIMLA.

fzthalil beğendi.
Eski 12-11-2012, 22:15   #28
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Sayın Sagen,
Teknik donanım olarak epey donanımlısınız, maşallah ama tüm bu sistem baya külfetli olacaktır. gerçi orkide sevgisi adama neler yaptırmaz ki.. hobi değil bu, sevgidir ancak... başarılar diliyorum tekrardan...

SAGEN ve nanemolla beğendi.
fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2012, 22:20   #29
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Terrarium'da orkide çalışması

Bu akşam itibari ile bir kaç fotoğraf daha ekleyelim.
Gece sıcaklığımız 17-18 derece, gündüz resimde de görüldüğü üzere 26 derece.
Nem düzeyimiz %80-90 seviyelerinde. Gündüzleri artık hava kapalı ve akşamlarıda havanın erken kararmasından dolayı led aydınlatmalar gece 22-23 saatlerine kadar yanmakta. Otomatik sulama ve sisleme sistemi şu an için iki günde bir olmak üzere günde bir kere çalışmakta. Haftada bir gün (Cumartesi sabah 10- 11 civarı) uygun şartlarda gübreleme yapmaktayım.

Eklenen Resimler

Eski 12-11-2012, 22:25   #30
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

KEİKİ'M İNANILMAZ HIZLA BÜYÜYOR. YAPRAKLARI ŞİMDİLİK ÇOK CANLI VE DİRİ. YERİNİ ÇOK SEVDİ. iNŞALLAH ÇİÇEKLİ HALİNİDE GÖRMEK KISMET OLUR BU BEBEĞİN.

Eklenen Resimler

Düzenleyen SAGEN : 12-11-2012 saat 22:34 Neden: RESİM EKLENMESİ

Etiketler
orkide, sisleme (pulvarizasyon), sulama, terrarium

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024