agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen *Duygu
  • 1 Gönderen Doku_Kültürcü

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-03-2017, 13:22   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2017
Yavru orkidem

Merhaba orkide almayı hiç planlamamıştım aslında zor bitki olduğunu duyduğum için, fakat gittiğim markette yavrusunu görünce dayanamadım. Yaklaşık 20 gündür bakıyorum. Geldiğinde üzerinde tomurcukları vardı ama kurudu hafif dokununca döküldü, sadece uç kısımlarındaki tomurcukları sağlıklı olarak kaldı. Sizce durumu nasıl, çok araştırdım, şeffaf plastik saksı aldım ve delikler açtım. Eski toprağını tamamen temizledim ve öyle ektim. Bana bir sorunu var gibi gözükmüyor ama deneyimli birileri yorumlasa daha iyi olur sanki...

Eklenen Resimler

*Duygu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2017, 15:58   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi *Duygu Mesajı Göster
Merhaba orkide almayı hiç planlamamıştım aslında zor bitki olduğunu duyduğum için, fakat gittiğim markette yavrusunu görünce dayanamadım. Yaklaşık 20 gündür bakıyorum. Geldiğinde üzerinde tomurcukları vardı ama kurudu hafif dokununca döküldü, sadece uç kısımlarındaki tomurcukları sağlıklı olarak kaldı. Sizce durumu nasıl, çok araştırdım, şeffaf plastik saksı aldım ve delikler açtım. Eski toprağını tamamen temizledim ve öyle ektim. Bana bir sorunu var gibi gözükmüyor ama deneyimli birileri yorumlasa daha iyi olur sanki...
Phalaenopsis, çiçeklenme döneminde sıcaklık değişimlerine duyarlıdır, bu çiçeklerini dökmesine neden olabilir. Mümkün olduğunca sıcaklığı sabit bir mekanda bulunursa iyi olur.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2017, 17:29   #3
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Phalaenopsis, çiçeklenme döneminde sıcaklık değişimlerine duyarlıdır, bu çiçeklerini dökmesine neden olabilir. Mümkün olduğunca sıcaklığı sabit bir mekanda bulunursa iyi olur.
İsmini öğrenmem çok iyi oldu, özel bakımını araştırabilirim böylece teşekkür ederim. Akvaryumumuzun üzerine koydum özellikle sürekli buharlaşan hava olsun diye. Böylece altına taş koyarak buharlaştırma işlemine gerek olmuyor.

Orkideler nemli ortam seviyorlarmış, camdan fanus gibi bir şeyin içinde yanında su ile bulundursak güneşli bir odada daha iyi olur mu peki? Aklımda bir süredir bu var ama sorucak birilerini bulamamıştım.

Eski 07-03-2017, 21:29   #4
Ağaç Dostu

Alıntı:
İsmini öğrenmem çok iyi oldu, özel bakımını araştırabilirim böylece teşekkür ederim. Akvaryumumuzun üzerine koydum özellikle sürekli buharlaşan hava olsun diye. Böylece altına taş koyarak buharlaştırma işlemine gerek olmuyor.

Orkideler nemli ortam seviyorlarmış, camdan fanus gibi bir şeyin içinde yanında su ile bulundursak güneşli bir odada daha iyi olur mu peki? Aklımda bir süredir bu var ama sorucak birilerini bulamamıştım.
Güneşi, özellikle doğrudan üzerine gelirse, hiç hoşlanmazlar. Bu, ölümlerine bile neden olur. Beyaz bir perde ile (kağıt bile olur)güneş ışığının doğrudan gelmesini önleyin.

Eski 08-03-2017, 09:00   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Güneşi, özellikle doğrudan üzerine gelirse, hiç hoşlanmazlar. Bu, ölümlerine bile neden olur. Beyaz bir perde ile (kağıt bile olur)güneş ışığının doğrudan gelmesini önleyin.

Tamam dikkat edicem ona. Peki gübre vermem gerekiyor mu? Hangi aralıkla hangi gübreyi vermem gerekir, sadece dinlendirilmiş su ile suluyorum ben.

Eski 08-03-2017, 14:51   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
Tamam dikkat edicem ona. Peki gübre vermem gerekiyor mu? Hangi aralıkla hangi gübreyi vermem gerekir, sadece dinlendirilmiş su ile suluyorum ben.
Memba suyu kullanın. Etiketini okuyun. Florür (F) varsa kullanmayın. Ayda bir gübre verin. Piyasada orkide besini diye satılan sıvı gübrelerden kullanın. Her gübreleme işleminden önce saksıdan 1-2litre memba suyu geçirerek, harçta kalan gübre artıklarını uzaklaştırın. Hemen sonrasında, hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya uygulayın. Yazın 2-3 günde bir, kışın haftada bir sulayın.

*Duygu beğendi.
Eski 11-01-2018, 20:23   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2018
Orkideme yeni bakım yaptım yerini değiştirdim sarardı ve toprakta ufak bir fide var

Arkadaşlar bir arkadaşımın hediyesiydi çok araştırmalar yaptım toprağını değiştirdim bir yaprağı hastalıklı gibiydi kestim tarcinladim odamda ışık almıyordu mutfağa koydum orada daha iyi ışık alıyor ama bir hafta falan sonra yaprakları sarardı şimdide toprakta bir bitki var farklı görünüyor birde sağlıklı yapraklar aşağıya bakıyor ölmesini kesinlikle istemiyorum yardımcı olur musunuz.

Düzenleyen Doğasal : 11-01-2018 saat 21:38 Neden: Eksik
Doğasal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2018, 12:06   #8
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doğasal Mesajı Göster
Arkadaşlar bir arkadaşımın hediyesiydi çok araştırmalar yaptım toprağını değiştirdim bir yaprağı hastalıklı gibiydi kestim tarcinladim odamda ışık almıyordu mutfağa koydum orada daha iyi ışık alıyor ama bir hafta falan sonra yaprakları sarardı şimdide toprakta bir bitki var farklı görünüyor birde sağlıklı yapraklar aşağıya bakıyor ölmesini kesinlikle istemiyorum yardımcı olur musunuz.
Tarçındaki sinnamik aldehit hem bitkiler için hemde mikroorganizmalar için zehirlidir. Tarçını uzaklaştırın, bitkiyi yıkayın ve yeni bir saksı harcına dikin.

Eski 07-03-2018, 14:57   #9
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Alıntı:
merhaba
Orkidenizi saksıdan çıkartıp köklerini kontrol edin çürüyen kökleri temizleyip orkide harcınızı eski bir tencereye su koyup kaynatın.Harç soguduktan sonra orkidenizin yeterince kökü varsa dikim yapın fazla kökü kalmamışsa kök bölgesini günde 2 saat kadar su içinde bekletin.Akşamları hafif esinti alacak bir yere köyup yapraklarına su püskürtün kök bölgesinin kurumasına müsade etmeyin gün içersinde nemlendirme yapın.3-4 hafta sonra yeni kökler kendini gösterecektir.

mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2018, 01:16   #10
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Sn.Dogasal,
Topraktan kastiniz bildigimiz toprak midir yoksa ağaç kabuklarından ya da spaghnum yosunundan olusan harc midir? Cevabiniz ağaç kabuğu ya da spaghnum yosunu degilse orkide harcı adi altında satılan bir üründen temin edip şeffaf bir saksıya yerleştirmelisiniz.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024