agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-01-2017, 11:15   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2014
Sapı koparılan orkide yeni sapını ne zaman çıkarır?

Evet arkadaşlar sorum tam olarak bu. Orkidemin çiçekleri düşünce ben de sapını komple dibinden kestim, yanlış yapmışım . Halbuki daha üst boğumlardan budamamız gerekiyormuş. 1 sene oldu yeni sap hala çıkmadı, yeni sapın çıkması mümkün mü, pratik olarak ne zaman çıkar. Çünkü sapsız orkideler sadece yapraklardan ibaret pek bir şeye benzemiyor. Cevaplarınıza teşekkürler...

eşekarısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2017, 15:49   #2
Ağaç Dostu

ağaçperver's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2011
Benim orkidem de saptan kurudu, yapraklar yemyeşil. Yok mu bir cevap yazan?

ağaçperver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2017, 16:56   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ağaçperver Mesajı Göster
Benim orkidem de saptan kurudu, yapraklar yemyeşil. Yok mu bir cevap yazan?
Phalaenopsis orkidesinin çiçeklenmesi için, bitkiyi 16-19°C sıcaklıkta bir ay kadar tutmanız gerekiyor. Bu sıcaklık düşüşünü gerçekleştirmezseniz çiçeklenmezler.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2017, 17:51   #4
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Phalaenopsis orkidesinin çiçeklenmesi için, bitkiyi 16-19°C sıcaklıkta bir ay kadar tutmanız gerekiyor. Bu sıcaklık düşüşünü gerçekleştirmezseniz çiçeklenmezler.
Tamam dediginiz gibi de, orkidenin govdesi yani ana sapi yok. Bu durumda yeni govde cikarir mi?

Eski 23-01-2017, 22:04   #5
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eşekarısı Mesajı Göster
Tamam dediginiz gibi de, orkidenin govdesi yani ana sapi yok. Bu durumda yeni govde cikarir mi?
Çıkartır.

Eski 23-01-2017, 23:33   #6
Ağaçsever

Alıntı:
Çıkartır.
Tesekkur ederim, tavsiyeleriniz cok guzel ama ev ortaminda bir orkideyi nasil16-19 dereceye getirebiliriz? Heralde oyle bir sistem yok, sadece seralarda var. Zira evin sicakligi 23-24 derece falan.

Eski 23-01-2017, 23:45   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2016
Sn. eşekarısı, evinizin sıcaklığı bu soğuk kış günlerinde kendi kendine 23 dereceye çıkmıyor herhalde, değil mi?

Evi 23 dereceye kadar ısıtmak sizin seçeneğiniz.
Kimisi bunu 25 yapar, kimisi 21; hiçbirine söyleyecek sözüm yok elbette.

Anlatmak istediğim şu:
Bir odanızdaki kalorifer peteğini kısarsınız, 19 dereceyi bulursunuz...

Tabii ki evini örneğin en fazla 21 dereceye kadar ısıtan, bu şartı daha kolay sağlar.
Evi 25 derece olanın ise işi zor...

MaynaVira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2017, 17:54   #8
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MaynaVira Mesajı Göster
Sn. eşekarısı, evinizin sıcaklığı bu soğuk kış günlerinde kendi kendine 23 dereceye çıkmıyor herhalde, değil mi?

Evi 23 dereceye kadar ısıtmak sizin seçeneğiniz.
Kimisi bunu 25 yapar, kimisi 21; hiçbirine söyleyecek sözüm yok elbette.

Anlatmak istediğim şu:
Bir odanızdaki kalorifer peteğini kısarsınız, 19 dereceyi bulursunuz...

Tabii ki evini örneğin en fazla 21 dereceye kadar ısıtan, bu şartı daha kolay sağlar.
Evi 25 derece olanın ise işi zor...
haklısınız, teşekkürler...

Eski 04-03-2017, 08:56   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2016
Orkide nadas ı

Başlığı nükte olsun diyerek bu şekilde açtım. Evimi taşıdığımdan dolayı bütün orkidelerimi sağa sola eşe dosta dağıttım. Yanıma sadece bir tanesini almıştım o da uygun olmayan şartlar yüzünden yapraklarını dökmüştü maalesef. Ancak inatla çiçek sapı çıkarmaktanda vazgeçmemişti. Yapraklar zayıf düştüğü için tavsiyeler üzerine çiçek sapını kestim. Geçenlerde bir çiçekçide sohbet ederken çift dallı bir phalenopsis'in çiçeklerini döktüğünü gördüm, hakkında bişeyler sorup incelerken çiçekçi istersem alabileceğimi-hediye edebileceğini söyledi. Aldım getirdim eve çok güçlü bir bitki, yaprakları çok büyük ve çok fazla çiçek sapının kalınlığı neredeyse parmağım kadar. Bir hafta kadar belki yeniden tomurcuk çıkarır diye bekledim ama çıkarmadı ve bende orkide yorulmasın kendini besleyebilsin diye, çiçek saplarını kestim. Acaba yeniden çiçek sapı çıkaracakmı? Gelecekte yine çift saplımı olacak? Birden fazla sap çıkma durumu neye göre değişiyor? Bilenler yardımcı olursa çok teşekkür ederim. Buyrun görüntüleri.

Eklenen Resimler

ahmetmesut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2017, 14:45   #10
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetmesut Mesajı Göster
Başlığı nükte olsun diyerek bu şekilde açtım. Evimi taşıdığımdan dolayı bütün orkidelerimi sağa sola eşe dosta dağıttım. Yanıma sadece bir tanesini almıştım o da uygun olmayan şartlar yüzünden yapraklarını dökmüştü maalesef. Ancak inatla çiçek sapı çıkarmaktanda vazgeçmemişti. Yapraklar zayıf düştüğü için tavsiyeler üzerine çiçek sapını kestim. Geçenlerde bir çiçekçide sohbet ederken çift dallı bir phalenopsis'in çiçeklerini döktüğünü gördüm, hakkında bişeyler sorup incelerken çiçekçi istersem alabileceğimi-hediye edebileceğini söyledi. Aldım getirdim eve çok güçlü bir bitki, yaprakları çok büyük ve çok fazla çiçek sapının kalınlığı neredeyse parmağım kadar. Bir hafta kadar belki yeniden tomurcuk çıkarır diye bekledim ama çıkarmadı ve bende orkide yorulmasın kendini besleyebilsin diye, çiçek saplarını kestim. Acaba yeniden çiçek sapı çıkaracakmı? Gelecekte yine çift saplımı olacak? Birden fazla sap çıkma durumu neye göre değişiyor? Bilenler yardımcı olursa çok teşekkür ederim. Buyrun görüntüleri.
Phalaenopsis orkideleri çiçeklenme için 16-18°C sıcaklıkta 1-1,5 ay tutulduğunda yeni çiçek oluşturur. Seneye kış ayını beklemeniz gerekiyor. Bu arada, bitkiye iyi bakmanız, suyunu ve gübresini eksik etmemeniz gerekiyor. Ayrıntılı bilgi bu forumda daha önceleri verilmişti. Onları okuyun. Kolay gelsin...

Eski 04-03-2017, 16:37   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2016
Sn Doku_Kültürcü bilgiler için teşekkürler. Peki bu birden fazla çiçek sapı çıkarma konusunu biliyormusunuz?

ahmetmesut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2017, 19:41   #12
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetmesut Mesajı Göster
Sn Doku_Kültürcü bilgiler için teşekkürler. Peki bu birden fazla çiçek sapı çıkarma konusunu biliyormusunuz?
Bitkinin performansına bağlı. Yıl içerisinde yeterli miktarda ışık alıp, yeterli miktarda fotosentez yapmışsa iyi bir kabonhidrat birikimi vardır. Bu durumda iki dal çiçek açabilir. Karbonhidrat durumu yeterli olmazsa, diğer koşulları yerine getirseniz bile çiçek açmayabilir. Ama, bol fotosentez yapsın diye de pencerenin önüne koymayın, doğrudan gelen güneşten hiç hoşlanmazlar. Bu bitkiyi öldürebilir.

Eski 28-10-2017, 13:29   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2017
Merhaba arkadaşlar. Ben yeni katıldım foruma. Orkidem çiçeklerini döktükten sonra 3. Boğumun üzerinden kesmiştim bugün resimdeki gibi küçük kabarcıklar çıktığını gördüm acaba orkidem tekrar çiçek mi açacak dal mı çıkarıyor ? Çiçek açacaksa bu ne kadar sürer ? Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim

Eklenen Resimler

orkidem. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2017, 14:08   #14
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkidem. Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar. Ben yeni katıldım foruma. Orkidem çiçeklerini döktükten sonra 3. Boğumun üzerinden kesmiştim bugün resimdeki gibi küçük kabarcıklar çıktığını gördüm acaba orkidem tekrar çiçek mi açacak dal mı çıkarıyor ? Çiçek açacaksa bu ne kadar sürer ? Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim
Çiçek gibi duruyor, ama kesin bir şey söylemek için biraz daha büyümesi gerekir.

Eski 05-12-2017, 13:04   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2017
İyi günler arkadaşlar benim orkidemin dalında bir filizlenme oldu ama ne olduğunu anlayamadım bana yardımcı olursanız sevinirim

Eklenen Resimler

Melekergün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2017, 13:06   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2016
sanki cicek acacak dal cikiyor gibi ama en az uc ayi var bence

Vodafone Smart ultra 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tesla273 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2017, 13:57   #17
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Melekergün Mesajı Göster
İyi günler arkadaşlar benim orkidemin dalında bir filizlenme oldu ama ne olduğunu anlayamadım bana yardımcı olursanız sevinirim
Sn Melekergün
Bende acemiyim aslında ama bir tane orkide almıştım bu yüzden biraz araştırdım okurken dikkatimi çekmişti sanırım oralardan bebek orkideler çıkıyor keiki deniyor o kısım biraz daha büyüyünce bir çeşit yosunla nemli tutuyorsunuz ve kök salmaya başlıyor ve sizde ordan kesip başka bir saksıya alıyorsunuz ve orda büyümeye devam ediyor,ancak çok fazla bilgim yok forumdan araştırırsanız birçok bilgi bulursunuz ancak o sapın ordan tekrar çiçek vereceğini sanmam

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2017, 14:04   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2017
Çok teşekkür ederim

Melekergün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2018, 12:35   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2018
Merhabalar benim sorum var yardımcı olursanız sevinirim. Yeri burası mi bilmiyorum ama ben orkideler için dalı tutturacak çubuklardan ve dal ile çubuğu tutan o küçük aparattan hiç bir yerde bulamıyorum. Bu konuda alabilecegim yer varsa yardımcı olurmusunuz. Ya da farkı şekilde cozduyseniz bu durumu paylasirsaniz bende o şekilde yapabilirim. Şimdiden teşekkürler. Hayırlı günler diliyorum.

Eymir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2018, 13:17   #20
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eymir Mesajı Göster
Merhabalar benim sorum var yardımcı olursanız sevinirim. Yeri burası mi bilmiyorum ama ben orkideler için dalı tutturacak çubuklardan ve dal ile çubuğu tutan o küçük aparattan hiç bir yerde bulamıyorum. Bu konuda alabilecegim yer varsa yardımcı olurmusunuz. Ya da farkı şekilde cozduyseniz bu durumu paylasirsaniz bende o şekilde yapabilirim. Şimdiden teşekkürler. Hayırlı günler diliyorum.
Koçtaş'ta bambu çubuk satılıyor: https://www.koctas.com.tr/Bambu-Cubu...h/27331-38767/

Tutturucu için minik saç tokası kullanın.

Eski 21-01-2018, 14:19   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2018
Alıntı:
Koçtaş'ta bambu çubuk satılıyor: https://www.koctas.com.tr/Bambu-Cubu...h/27331-38767/

Tutturucu için minik saç tokası kullanın.
Teşekkür ederim yardiminiz için. Bu cubuklardan en kısa sürede temin edip kullanacağım. Saç tokası kullanıyorum fakat yayları biraz sert olduğu için dalları eziyor. Bugün bir boy büyüğünü alıp denedim. Eskiye göre daha iyi oldu. Tekrar teşekkür ederim.

Eymir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2018, 00:45   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2018
Merhaba! Benim orkidem dal verdi tomurcuklandı ama hala açamadı çok mu üzun sürede acıyorlar

Angelweit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2018, 00:49   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2018
Resim atamıyorum nasıl atılıyor acaba

Angelweit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2018, 15:12   #24
Ağaçsever

Elif çiçek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2018
Kestiğiniz yerlere mum damlatın kurur yoksa. Benimde aynıydı mum damlatınca hemen yan tarafından dal verdi

guloz ve sevgihoca beğendi.
Elif çiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2018, 09:27   #25
Yeni Üye

asy-35's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2018
merhabalar,
üzerinde hiç açılmış çiçeği olmayan çok tomurcuklu bir dalı olan minyatür bir orkide armağan edildi... tüm tomurcuklarını döktü, ortam değişikliği nedeniyle... şimdi dalın ucunda bir tek tomurcuk var, bu dalı kesmem gerekiyormu?
dal güçlü duruyor şimdilik. yeni ortama alıştığında bu dal üzerinden yeniden çiçeklenebilir mi?

asy-35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2018, 10:29   #26
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asy-35 Mesajı Göster
merhabalar,
üzerinde hiç açılmış çiçeği olmayan çok tomurcuklu bir dalı olan minyatür bir orkide armağan edildi... tüm tomurcuklarını döktü, ortam değişikliği nedeniyle... şimdi dalın ucunda bir tek tomurcuk var, bu dalı kesmem gerekiyormu?
dal güçlü duruyor şimdilik. yeni ortama alıştığında bu dal üzerinden yeniden çiçeklenebilir mi?
Sadece kalan tek tomurcuk çiçek açar. Dalı kesmeyi deneyebilirsiniz ama, eğer ortam sıcaklığı 16-18°C aralığından yüksekse, yeni dal oluşturmayacaktır.

Eski 09-03-2018, 20:34   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2012
Orkidelerim evin içinde yaklaşık 23-24 derecede ve sürekli yaprak veriyor. Yaşadığım yer gündüz 15- 20 derece ama gece 8-10 derece...Gündüz sabahtan güneş batana kadar balkona çıkarsam. Akşam soğuktan korumak için içeri alsam çiçeklenme sağlayabilir miyim?

LG-H960 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

abk beğendi.
aybükeahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2018, 21:34   #28
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aybükeahmet Mesajı Göster
Orkidelerim evin içinde yaklaşık 23-24 derecede ve sürekli yaprak veriyor. Yaşadığım yer gündüz 15- 20 derece ama gece 8-10 derece...Gündüz sabahtan güneş batana kadar balkona çıkarsam. Akşam soğuktan korumak için içeri alsam çiçeklenme sağlayabilir miyim?

LG-H960 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
18°C'nin üzerinde yaprak gelişmesi olur. Çiçek gelişmesi için 16-19°C sıcaklıkta 1-1,5 ay tutulması gerekir. Sıcaklık yükselmesi olursa, çiçek dalı vermiş olsa bile çiçeklerini döker.

Eski 21-06-2018, 22:38   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2018
Orkide bakımı

Merhaba tüm üyelere
ilk iletim fotoğraf yükledim ama sanırım gözükmeyecek hata veriyor neyse arkadaşlar orkidemle ilgili deneyimlerinize ihtiyacım var
İlk sorum orkidemi ilk aldığımız dönem yer araması yaparken bir ara fazla güneş alan yere koymuşum yapraklarının bir kenarında yanık oluştu ne yapmam gerek?
Şuan yerini seviyor 3.yaprağı çıkardı ve birçok kök gelişmesi mevcut ancak çiçek dalı budaması yapmıştım ilk aldığım dönem kışın gibi bahara doğru. Kesilen Çiçek dalı kıştan beri yeşildi şimdi 2 gün oldu sapsarı kurudu. Bir sıkıntı mı var acaba? Normal mi yoksa?

Limon_Çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2018, 00:56   #30
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Limon_Çiçeği Mesajı Göster
Merhaba tüm üyelere
ilk iletim fotoğraf yükledim ama sanırım gözükmeyecek hata veriyor neyse arkadaşlar orkidemle ilgili deneyimlerinize ihtiyacım var
İlk sorum orkidemi ilk aldığımız dönem yer araması yaparken bir ara fazla güneş alan yere koymuşum yapraklarının bir kenarında yanık oluştu ne yapmam gerek?
Şuan yerini seviyor 3.yaprağı çıkardı ve birçok kök gelişmesi mevcut ancak çiçek dalı budaması yapmıştım ilk aldığım dönem kışın gibi bahara doğru. Kesilen Çiçek dalı kıştan beri yeşildi şimdi 2 gün oldu sapsarı kurudu. Bir sıkıntı mı var acaba? Normal mi yoksa?
Yaprağı kesmeyin. Sonuçta, fotosentez yapıyor ve enerji üretiyor. Kalan çiçek dalının kuruması da normal.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024