agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-08-2018, 14:58   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-05-2017
Erimiş mumu damlatınca dal veriyor mu

Selim orhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2018, 21:44   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-05-2017
Sayın Doku Kültürcü verdiğiniz bilgileri denedim nemlendirdim ama 19 dereceye ayarladığım klimalı odaya aldım ve nemlendirmeyi ihmel etmedim apartmanın en üst katındayım onun için klima açmak zorundayım hemen dal verdi sağolun

Selim orhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2019, 17:54   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2018
Orkide olayina yeni girdim. Aldiktan 2 ay sonra cicekleri dokuldu. 15 tatilde kaloriferi kapatip gittik. Meger cicek dokunce soguklama ihtiyaci varmis tam denk geldi. Yani kışı gordu. Sonra sapi ust kisimdan 3.bogum ustu kestim. Sapin kurumasi bekleme adina. Sonra basladim orkideyle ilgilenmeye. Once sultan ismini verip konustum. . Sonra evdeki orjinal pekmezi sulandirdim. Tahmini 1 yemek kasigini 1 litre gibi. Haftada bir bununla suluyorum. 2
Haftada buyumeye basladi. Sonra yumurta suyu verdim. Birer hafta donusumlu. Bu arada haftada bir ictigim Turk K
Kahvesinin telvesini dokuyorum. Filiz gelisimi muhtesem. Kokler uclarindan tazelenmeye basladi. Hatta bugun iki tane tahminimce sap olusumu gordum. Bakip beslersen yaprakta kokte filizde muhtesem oluyor. Bu dediklerim toplam 3 haftada oldu. Saygilarimla.

Ametistt beğendi.
muhtaroglu03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2019, 14:15   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muhtaroglu03 Mesajı Göster
Orkide olayina yeni girdim. Aldiktan 2 ay sonra cicekleri dokuldu. 15 tatilde kaloriferi kapatip gittik. Meger cicek dokunce soguklama ihtiyaci varmis tam denk geldi. Yani kışı gordu. Sonra sapi ust kisimdan 3.bogum ustu kestim. Sapin kurumasi bekleme adina. Sonra basladim orkideyle ilgilenmeye. Once sultan ismini verip konustum. . Sonra evdeki orjinal pekmezi sulandirdim. Tahmini 1 yemek kasigini 1 litre gibi. Haftada bir bununla suluyorum. 2
Haftada buyumeye basladi. Sonra yumurta suyu verdim. Birer hafta donusumlu. Bu arada haftada bir ictigim Turk K
Kahvesinin telvesini dokuyorum. Filiz gelisimi muhtesem. Kokler uclarindan tazelenmeye basladi. Hatta bugun iki tane tahminimce sap olusumu gordum. Bakip beslersen yaprakta kokte filizde muhtesem oluyor. Bu dediklerim toplam 3 haftada oldu. Saygilarimla.
Şeker veya şekerli bir madde verilmesi doğru değil (Karatay Hoca'yı görür gibi oldum). Zira, küf ya da bakteriler şekeri orkideden daha hızlı şekilde kullanır ve bu sırada da bitkinizi de öldürürler. Şansınıza böyle bir şey olmamış ama şansınızı zorlamayın.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2019, 07:39   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2019
Merhaba ben ilk kez orkidem oldu bi teyzemizden aldm fakat orkide çiçek açıp döktüktem sonra sap kısımlarında o tomurcuk gbı acan yerlerı cıcegın actıgı yer sanırım cıcek bana geldıgınde kurumus sap yesıl fakat cıcek doken yerı kurumus ama bır ıkı bogum asada kucuk tomurcuklar oluamua durumda suan bana geldıgınde bu sekılde geldı acaba benım kesmem gereken bı yerı varmı ne gıbı bı ıslem yapmam gerekıyor bunun için

Ebrusglm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2019, 18:12   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2019
Orkidem dalından sararıp çiçeklerini dökmeye başladı

İlk defa bir orkideye bakıyorum ve çok sevdim ama bir dalının ucundan sararıp çiçeğini dökmeye başladı. Bu duruma çok üzüldüm ve ne yapmam gerektiğini de bilemiyorum, lütfen tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilir mi?
Birazdan fotoğraflarını da yüklemeye çalışacağım

Vera7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2019, 18:21   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2019
Orkidem dalından sararıp çiçeklerini dökmeye başladı

Name:  15664907432975495877301006065608-min.jpg
Views: 961
Size:  65.6 KB
Orkidem böyle oldu nasıl düzelir bu

Vera7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2019, 19:05   #38
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vera7 Mesajı Göster
Eklenti 698015
Orkidem böyle oldu nasıl düzelir bu
Daha önce de yazdım, yine yazayım: Piyasada satılan Phalaenopsis orkideleri pek çok doğal Phalaenopsis türünün melezleridir. Hangi türlerin melezi olduğuna bağlı olarak 2 ila 4 ay çiçekli kalırlar. Sonra bu çiçekler kurur ve dökülür, doğal bir süreçtir. Kuruyan dalı dibinden ya da 3 boğum üzerinden kesebilirsiniz. Kışın, 16-19°C sıcaklıkta 1-1,5 ay durduklarında tekrar çiçek dalı verirler.

Eski 10-10-2019, 12:45   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-07-2019
merhaba , benim orkidelerimde bu yaz cicekli olarak aldm hemen hemen hepsi çiçeklerini yaklaşk 3 ay önce falan cicekleri düştü ömrü doldu bende kesilmesi gerekenleri kestim. benim merak ettiğim orkideler senede kac sefer dal yapıyorlar ve cicekleniyorlar bunun bir sınırı varmıdır yoksa bir sene bekliyormuyuz tekrar dal yapmalari icin. ayrica iki dalli orkidem dallarini dökmesine ragmen tekrar dal çıkarıyor dibinden ama diğerlerinde birsey yok yaprak çıkarıyorlar sadece.

Eklenen Resimler

orkideaşkına Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2019, 16:17   #40
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkideaşkına Mesajı Göster
merhaba , benim orkidelerimde bu yaz cicekli olarak aldm hemen hemen hepsi çiçeklerini yaklaşk 3 ay önce falan cicekleri düştü ömrü doldu bende kesilmesi gerekenleri kestim. benim merak ettiğim orkideler senede kac sefer dal yapıyorlar ve cicekleniyorlar bunun bir sınırı varmıdır yoksa bir sene bekliyormuyuz tekrar dal yapmalari icin. ayrica iki dalli orkidem dallarini dökmesine ragmen tekrar dal çıkarıyor dibinden ama diğerlerinde birsey yok yaprak çıkarıyorlar sadece.
Genelde senede bir defa çiçek açar. Tekrar çiçeklenmesi için 15-19°C sıcaklıkta 1-1,5 ay beklemesi gerekir.

Eski 23-11-2022, 09:52   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2022
Teşekkürler.

Tesettür çarşaf firması.

gulmedine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024