agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni163Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-09-2016, 14:36   #1
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
charlaux / Phalaenopsis

Merhaba arkadaşlar,

Bu sayfayi acmamin sebebi orkide severlerin yasadigi sikintilari,yeni tur phalaenopsisleri anlatabilmek ve gelisimleri gorebilmek.Internet sikintisi oldugu icin bu kismini hemencecik yazdim birazdan guncelleme yapip duzenleyecegim.

Phalaenopsislere 82.sayfadan giris yapmisim. Bu da demek oluyor ki uzun zamandir ilgileniyorum diyebilirim.Kendimi hem gelistirdim hem cok orkide olduruyorum uzulerek;ama herseyi yapip denemekten sonra. Bu cok onemli! Orkidelere saygi duyup onlara iyi bakmayi kabul etmek gerekiyor;olurlerse uzulecegiz ama kabullenecegiz.

Asagidaki phalaenopsis NOIDlerden. Hangi tur oldugunu tahmin ettiklerimiz ama emin olamadiklarimizdan. Bu orkidenin onemli noktalarindan birisi NOID olusu ve ayni zamanda isigin onemi, ozen . Simdi ilk olarak isigin oneminden bahsedelim.

Bu orkideyi ilk aldigim zamanki hali Phalaenopsis. Bu sure icinden baya zaman gecti yapraklar baya devlesti ve hala yasiyor. Neden? Cunku pencere kenarinda kapali bir ortamda guzelce kendi halinde cok ustune gidilmeden yetistiriliyor. Saksinin altinda gorebileceginiz bir seffaf saksi var bu ona suyunu veriyor, iki tarafi camli oda sera etkisi yapiyor ve isik gelistiriyor. Sonuc olarak orkidelerin sartlarini saglayip unuttugunuzda orkidenin gelisimini goreceksiniz.

Ikincisi NOID yani marketlerden aldigimiz orkidelerin sikintilari. Kimse yanlis anlamasin onlari cok seviyorum ancak tercih edince kendi sikintilariyla geliyorlar. Yukarida belirttigim gibi bu orkidenin rengi sari oldugundan atalari hakkinda bildigimiz konular var;

Sogo Lisa
Sogo Pride
I-Hsin Sunflower
Brother Lawrence
Brother Passat
Taida Lawrence

Fakat gercekten bunlardan hangisi ya da bunlarin hangisinin hangi turle karisimi bilemeyecegiz cunku bilgiler girilmemis dolayisiyla bir tur ismi veremeyiz (ama benzetebiliriz) Bu da orkidenin ozel ihtiyaclarini degerlendirmemizi zorlastiriyor, ne kadar guzel olsa da uretimini saglayamiyoruz (cunku yavrulari resmi olarak taninmayacak),saglarsaniz bile hobi orkideniz olacak. Hobi orkidesi olsun ne sikinti var ancak siz bu isi seviyorsaniz bazen bu uzuyor insani. Ve uretim icin gercekten hevesliyseniz bu orkidelerden birseyler uretemezsiniz cunku genetik bilgisini bile bilmiyorsunuz belki kisir, belki diger bitkiyle genleri uyusmuyor gibi gibi. Dolayisiyla hevesli bir orkideci olduysaniz ve bakim hakkinda bilgisiyseniz o zaman Ebayden birkac phalaenopsis siparis ederek denemeye baslayin.

Bu turun getirdigi zorluklari anlattigim detayli basligin linki Orkidelerde Kök Çürümesi

Eklenen Resimler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2016, 16:49   #2
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Şimdi charlaux o kafar Noidlata laf ettin niye Noid paylaşıyorsun diye soracaksınız. Ama işin gerçeği şudur Noidlarda güzeldir. Bu mesajda da Noidların güzelliklerinden bahsedeceğim.

Noidlarda hepsinin ana babası farklı olduğundan sayısız çeşit kombinasyonlar üretebilirler; görsel bir şölendir ve bu karışıklıkları onları daha dayanıklı kılar.

Eğer ki Noid alacaksanız benim en sevdiğim yer Mısır Çarşısı çünkü aşağıdaki güzel gibi normalde her yerde bulamayacağınız desenlere daha sık rastlıyorsunuz. tabii migros a ikea ya gelenle aynı yerden geliyor ama tek büyük fark Mısır Çarşısı'nın kurumsal olmayışı. Şimdi paylaştığım bu Mısır Çarşısı güzeli tam bir genetik karışımın sonucu. Görebileceğiniz üzere taç kısmı ona başka bir atadan yadigar;çiçek kısmıysa far çekilmiş gibi ancak belirgin olması önemli bir detay. İşte tanımsız orkideler dışında bu çeşitliliği göremezsiniz.

Tabii küçük bir detay, pazarlık olmayınca maalesef fiyatlar çok pahalı. Ciddi bir cebelleşmeden sonra 50'den 30 a yani klasik phal fiyatına düştüler. 40 35 32 diye direte direte ancak �� aman dikkat!

Eklenen Resimler

Düzenleyen Charlaux : 28-09-2016 saat 18:08
Eski 07-10-2016, 13:40   #3
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Benim gibi hastalar için çok güzel başlık olmuş sevgili Charlaux
Hayırlı uğurlu bol beğenili, çok çok paylaşımlı olsun.

Charlaux ve Jakin beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2016, 02:04   #4
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Benim gibi hastalar için çok güzel başlık olmuş sevgili Charlaux
Hayırlı uğurlu bol beğenili, çok çok paylaşımlı olsun.
Umarım bu güzel hastalık pek çoğumuzun yüreğinde yeşerir sn. Adalet Yağcı. Gerçekten orkide seven ve orkideye heves vermiş kişiler için orkide büyük bir deniz. Ve aslına bakarsanız uğraşılması o kadar da masraflı olmayan bir iştir. Elbette bir yapı marketi orkidesiyle internetten alacağımız orkidenin değeri aynı olmuyor ama çiçekçilerden 100 liraya hediye orkide alabiliyorsak üstüne bir on yirmi koyupta kendimize hediye vermekte sakınca görmüyorum

Eski 11-10-2016, 20:53   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Herşey için ellerinize sağlık.
Sevgi ve Saygılarımla

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2016, 23:53   #6
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ziya Soner Mesajı Göster
Herşey için ellerinize sağlık.
Sevgi ve Saygılarımla
Sn.Ziya Soner

Bu işe başladığımda desteğini benden esirgemeyen birinden bu mesajı görmek beni çok mutlu ediyor. Çok teşekkür ederim.

Şimdi üzülerek çok uzun zaman önce ölmüş kurtaramadığım bir orkidenin hikayesini paylaşmak durumundayım. Umarım bu yazım tedavi ve hastalık arasındaki ayrımı iyi açıklayacaktır.

Bazı hastalıklar vardır siz ne kadar iyi bakarsanız bakın düşük şans vardır.Orkidemin hastalandığını anlayınca yaptığım tedavi şekli forumda belirttiğim gibi seyreltilmiş oksijenli su karışımı ve bu karışımla düzenli yaprak silmeydi. Yabancı forumdaki yetkin isimler (üreticisi ve hobicilerin)in yorumu bu tedavinin orkideyi daha sağlıklı gösterdiği olmuştu. Hatta sitenin kuracısı güzel bir kurtarma diye de yazmıştı. Bunları yaptıktan sonra bitkinizin üzerine çok düşmemelisiniz.İlginin fazlası hem zarar olabilir hem de akıl sağlığına zarar

Big Leaf Orchid forum • View topic - Curing This Phalaenopsis - Burada da görebileceğiniz gibi maalesef orkidem öldü. Buradaki yorumcularında dediği gibi bu işte kaybetmekte var. Bu orkidenin hikayesine en az benim kadar sn.Dinozor'da şahittir. Kendisi de bizzat özel bir ortamda ilgilendi fakat olmadı yapamadık. Ancak ben her zaman diyorum siz bakımınızı en iyi yaptığınız sürece en azından içiniz rahat olur.

Hızlıca madde madde halinde tavsiye almak isteyenler için

* Tedavide seyreltilmiş oksijenli su gerekli.
* Tedavi sürecinde orkidenize aşırı ilgi göstermemelisiniz.
*Tedavi her ne kadar kuralına uygun işliyor olsa bile bitkinizi kurtaramayabilirsiniz.

Not: Fotoğraflar önce forumda paylaşıldığı için site yüklememe izin vermiyor. Orkide Acemileri ve Heveslilerinin Soru(n)larının Sayfasının çokluğu sebebiyle fotoğraflara yukarıdaki linkten bakabilirsiniz.

Eklenen Resimler

Eski 17-10-2016, 23:33   #7
Ağaç Dostu

yalper's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2013
Geçen haftalarda Mısır çarşısı yanındaki bir çiçekçide dendobrium ve phal orkidelerin fiyatını sorayım dedim 100 tl cevabını alınca pazarlığa bile girmeye gerek görmedim.

Bayramın 4. günü Marmara Forum Bauhaus'tan aldığım çift saplı orkidem 2. mesajınızdaki phale çok benziyor ve kampanyadan 13.90 tl ye almıştım, 15 eylülden bu yana çok sağlıklı üzerinde çiçekleri durduğu gibi, dipten yeni bir yaprak ve kökler vererek mutlu ediyor bizi..

yalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2016, 22:53   #8
Ağaç Dostu

yalper's Avatar

Bahsettiğim güzellik burada

Eklenen Resimler

Milla, guppy ve Jakin beğendi.
Eski 30-10-2016, 19:28   #9
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Aslında o kadar almayacağım diyordum ama kendime tekrar bir NOID Phalaenopsis aldım;üstelik Ocak'ta Amerika'ya gidiyorum ama hala vazgeçemiyorum

Bu sefer aldığım orkide piyasaya mini phalaenopsis diye sürülenlerden. Benim ilk orkideme başlarken aa küçük küçük ne şirin diye tercih ettiğim bu ürün yeni başlayanlar için büyük sorun teşkil etmekte.

Neden? Çünkü bunu alan kişi zannediyor ki mini phaller ayrı bir tür ama değiller; onlar sadece yavru orkideler. Dolayısıyla gelişimi daha zor, ölmesi daha kolay. Bir diğer gördüğüm sıkıntı bu phalaenopsislerin küçücük saksılarda spaghnuma sarılı olması. Küçük saksı gelişmeyi ve büyümeyi engelliyorken spaghnum kök çüremesine davetiye çıkarıyor

Orkideyi elime aldığımda hemen spaghnum yosununu çıkardım ve oksijenli suyla yıkadığım ağaç kabuğunu sterilize ettiğim eski orkide saksıma koydum (tarçın ve oksijenli su kullanıyorum). Daha sonrasında bu aralar kullanmayı çok sevdiğim aspirinli su karışımıyla suluyorum. 1 litrelik suyun içine bir aspirin katıyorum; tüm bitkilerim çok seviyor. Her kullandığım bitkiden oldukça pozitif geridönüş aldım ve artık aspirin vazgeçilmezim.

Alalı 2 gün olduğum halde yaprakların kompakt duruştan nasıl rahat bir pozisyona geçtiğini görebilirsiniz. Yaz ayı sonu gibi tekrar paylaşım yapıp ne kadar yol katettiğini göstermeyi hedefliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 29-11-2016, 23:15   #10
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Doğanın nimeti olan yağmur yağarken orkidelerime faydalı olabilmem için ekstra bir alan ortaya çıkıyor; bu da yağmur suyu. Geceden kavanozu dışarıya koyuyorum 0,5 litre kadar yağmur suyu elde ettim iki gün içerisinde. 2 litrelik cam su şişesine 1 tane aspirin,3 şişe kapağı kadar oksijenli su karışımını katıyorum oh orkidem için mis gibi ilaç. Özellikle şeçereli türüm olan cornu cervi için (resmini paylaşacağım ne kadar zamandır unutuyorum) içme suyu kullanmaya özen gösteryorum. Diyeceksiniz ki charlaux sende taktın şecereli orkidelere. Ancak her orkideyi sulamak için aşağı yukarı 1 litre suya ihtiyaç oluyor. Evde dört tane orkidenin olması dört litrenin heba olacak olması demek. Dolayısıyla ekstra özen isteyen türlere ekstra özen gösteriyorum. Zaten çoğu market orkidesi nazlı değil ancak spaghnum yosunu sıkıntısı var. Öyle ki yukarıdaki orkidenin kökünde unuttuğum spaghnum yosunu işimi şu an oldukça zorluyor; çünkü orkidelerimi aydınlık yere koyuyorum. Haliyle nem almaları için oldukça özen gösteriyorum ve o su spaghnum yosunu tarafından emildiğinden ortaya sevimsiz tablolar çıkıyor.Spaghnum yosunu özen istiyor,dikkat istiyor ve nüansları var;özel bir faydasıysa bence nemli havayı sağladıktan sonra yok. Dolayısıyla vaktimi ona harcamak gibi bir niyetim yok. Elbette yapı market orkidelerinde kullanılma sebebi suyu tuttuğu için az sulama ve güzel görünmesini sağlama,eve gelince orkidenin hazin sonu ve tekrar markete uğrama

Not 1: Tabii tekrar tekrar belirtmek istiyorum bunlar deneyimlerimce oluşan fikirlerim. Yoksa spaghnum yosunu kullanmayayım diyende var, aspirinde. Ancak benim spaghnumla deneyimlerim hep olumsuzdu;bulmanın zorluğuna girmiyorum bile Sizlerde deneyimlerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum.

Not 2: Türkiye'de orkidelerimde orkide besini kullanmıyorum çünkü içerikleri Amerikadaki muadilleri gibi olmuyor pek. Aspirin uygulamasına yeni geçtiğim için yurtdışında orkidelerime bakarken böyle bir sıkıntıyla karşılaşmadım. Ancak Ocak ayında deneyip bildireceğim.

Yağmur suyuyla alakalı okumalık ilginç bir makale;Orchids:

Aspirin ve orkide : http://www.fivedockorchids.com/Aspir...%20Orchids.pdf

casperia ve Jakin beğendi.

Düzenleyen Charlaux : 04-12-2016 saat 10:55
Eski 03-12-2016, 21:38   #11
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Kendimce kişisel hobimi ağaçlar forumun dışına da taşımak istedim ve bir blog oluşturma kararı aldım.

İlgilenenler için

[url=http://www.orchidahimsa.com[/url]

Phalaenopsis cornu cervi flavamı açacak umuduyla sizlerden saklıyorum.Sonuçta ilk fotoğrafı güzel çiçekli olsun değil mi

casperia, guppy ve Jakin beğendi.

Düzenleyen Charlaux : 23-05-2017 saat 16:32 Neden: Websitesi degisikligi
Eski 04-12-2016, 00:58   #12
Ağaç Dostu

yalper's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
1 litrelik cam su şişesine 1 tane aspirin,3 şişe kapağı kadar oksijenli su karışımını katıyorum oh orkidem için mis gibi ilaç.
Aspirin ve orkide : http://www.fivedockorchids.com/Aspir...%20Orchids.pdf
1 litreye 1 aspirin yazıya göre gelişimi durduracak kadar güçlü bir oran, zararlı olduğu paylaştığınız yazıda belirtiliyor

Charlaux, casperia ve Jakin beğendi.
Eski 04-12-2016, 10:54   #13
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalper Mesajı Göster
1 litreye 1 aspirin yazıya göre gelişimi durduracak kadar güçlü bir oran, zararlı olduğu paylaştığınız yazıda belirtiliyor
Sn.yalper,

Teşekkür ederim düzeltme için;kullandığım oran 2 litreye bir aspirin şeklinde. Neden bir bir diye yazmışım inanın bende bilmiyorum :O Siteye göre bu da fazla bir oran ancak şu an için bir zararını görmedim.

http://www.phalaenopsis.net/phpBB/vi...&hilit=aspirin

500 mg 500 ml su da da olumlu sonuç göstermiş. Benim kullandığımmşişe de aşağı yukarı 2 litre kadar su.

Mesajıda düzelttim.

yalper ve Jakin beğendi.
Eski 18-12-2016, 22:19   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
İlgiyle takip ediyor olacağım.emeğinize sağlık. Bu arada bende aspirine takılmıştım. Benim sonuç bu oranın 3 lt te bir aspirin şeklinde olmasına rağmen orkide olmayan çiçeklerime iyi gelmemişti. Tabi başka etmenler de olabilir.
Ben şu an orkidelerimi su boncuklarına diktim. Şu ana kadar yaklaşık 4-5 ay geçti ve sonuç olumlu gidiyor. Sulama sıklığım yaklaşık 20 -25 gün. Her seferinde sıvı besinli suya 3-4 saat/saksı şeklinde daldırıyorum.
Saygılarımla

Jakin beğendi.
casperia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2016, 09:52   #15
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi casperia Mesajı Göster
İlgiyle takip ediyor olacağım.emeğinize sağlık. Bu arada bende aspirine takılmıştım. Benim sonuç bu oranın 3 lt te bir aspirin şeklinde olmasına rağmen orkide olmayan çiçeklerime iyi gelmemişti. Tabi başka etmenler de olabilir.
Ben şu an orkidelerimi su boncuklarına diktim. Şu ana kadar yaklaşık 4-5 ay geçti ve sonuç olumlu gidiyor. Sulama sıklığım yaklaşık 20 -25 gün. Her seferinde sıvı besinli suya 3-4 saat/saksı şeklinde daldırıyorum.
Saygılarımla
Merhaba sn.casperia,

Tabii gördüğünüz üzere pek farklı çeşit versiyon mevcut. Bizim aspirinler kaç gramdır bilmiyorum ancak en mantıklısı ikiye bölerek kullanmak olabilir belki de. Bu arada bence atlanmaması gereken bir diğer ürümde oksijenli su. Kendi kapakçığını bir iki kez doldurup onu da karışımın içine atıyorum.

Su boncuklarının işlevini ve içerğini tam bilmiyorum, sizin dışınızda kullananı da duymadım. İçerik bilgisi verirseniz dilerseniz araştırayım.

Sevgiler

casperia ve Jakin beğendi.
Eski 04-01-2017, 15:02   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2016
Sn. Charlaux;

Konu başlığınızı biraz geç farkettim, yine de hayırlı uğurlu olsun demek isterim.
Paylaşımlarınızı -benim gibi- birçok üyenin ilgi ile takip edeceğinden eminim.
Tecrübelerinizi bizlerle paylaşmaya devam edeceğinizden de...

Bu arada ikinci mesajınızdakine çok benzer bir çift orkide de bende var.
Çiçek açınca sanırım net bir karşılaştırma yapılabilir.

Sağlıcakla...

MaynaVira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2017, 04:12   #17
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Kendime yeni yıl ve yeni okul hediyesi olarak iki tane orkide aldım. Uzun zamandır hayalim Bigleaf Orchids'in özel ve nadir türlerini yetiştirebilmekti. Dolayısıyla araştırmamı yaptım kendime iki tane özel tür seçtim ve Amerika'ya gelmeyi bekledim.

Bunlardan biri Mituo Prince. Mituo Prince M1-101 Mituo Taiwan'ın doğusunda yer alan bir kasabanın ismi. Kayıtlı hybridlerde isim hakkı üreticilerdedir. Mituo Orchids'in aynı sn.meneksecibaba gibi uzun uğraşlar sonucunda ürettiği bir tür. Bu ailenin çok değişik varyasyonları var. Ana hatlarıyla sarı bazlı çiçekler olduğunu okudum ve mavimsi tonlarda çıkıyor (Not 1: Phalaenopsis ve orkidelerde maviden kasıt mora çalan bir mavidir. Bildiğiniz maviden bir rengi yoktur). Benim aldığım Mituo Prince 'de ise mavi tonlar bulunmuyordu. M1-101 ise çaprazlama bilgisini bize veren bir kod. Kokulu olduğunu biliyorum. Ağustos'tandır itinayla gözlemimi, araştırmamı yaptım ve alma kararını aldım. Fiyatının pahalı oluşu orkidenin gelişmişliğine, çiçeklerinin yapısına, genetik üretimine (aşağıda bahsedeceğim) bağlı. Elimdeki orkidenin çiçekli hali : Big Leaf Orchid forum • View image - Phalaenopsis Mituo Prince '101-M1' 161013

İkinci orkidemse Big Leaf Orchids'in yanı aldığım yerin ürettiği bir türdü. Tam adı : Phal (Tying Shin Forever Love AM x Yungho Gelb Canary)
Daha çiçek açmadığı için nasıl olacağı bilinmiyordu ancak tahmin yapılabiliyor çünkü ataların birisi AOS. Yeni türler olduğu için fiyatları daha uygundur. Süpriziyse hem işin zevki hem de sevdiğim yerin özel bir türü.

Orkide fiyatlarında 100 dolar civarında seyreden orkidelerde oluyor 20 30 dolar civarında seyredende. Euro / pound para birimlerinde de aşağı yukarı fiyat bu aralarda oynar. Orkidenin fiyatlarını belirleyen çeşitli etkenler var.

Mesela bunlardan birisi nasıl üretildiği. Çünkü üretim esnasında mutasyonlar oluşabiliyor. Ve bazı türler var ki mutasyon istenilmiyor ne de olsa çiçeği özelliğinden ötürü sevenler var. Orkide ne kadar özenli üretilirse fiyatı o kadar artar. Stem propagation denilen yöntem mutasyonu azaltır ve aldığınız orkidenin atasına tıpatıp benzer çünkü genetik olarak aynıdır. Örneğin tohumla üretim çok çeşitlilik doğurur;aynı bir kedinin farklı renklerde yavruları olması gibi düşünebilirsiniz. Şayet bir orkide istenien standartı yakaladıysa mutasyon oluşturmayacak ve şekli korunacak üretim yöntemleri seçilir. Diğer yöntemler ise daha ucuza sevilen türe benzeyen bir okdide şansını sağlar.

Türün ataları: Amerikada ve Birleşik Krallık'ta gerçekleşen orkide yarışmalarında bazı türler çiçek boyu vb özelliklerine göre ödüllendirilirler. Ödüllü soydan gelen türler her zaman daha pahalıdır çünkü kabul gören özellikleri taşırlar. Tabii bu özelliği taşıyan ancak yarışmaya girmeden de bu özelliğe sahip olan türlerde aynı şekilde daha pahalıdır.

Orkidenin yaşı: Minik orkideler yani fidan orkideler daha küçük olduğu için bakımı daha zordur. Dolayısıyla büyük olanlar her zaman daha pahalıdır çünkü kök sistemi daha sağlıklı ve çiçek açmaya daha elverişlidir. Fakat küçük olanların avantajı fiyatta ve yetiştirmenin verdiği zevktedir.

Aldığınız satıcı: Ben Ebay'den de alışveriş yapmayı çok seven bir insanım ve o yoldanda güzel orkidelerim oldu. Ancak bu işi özenle yapan satıcılarda vardır ve onlardan aldığınız üründe onların verdiği özveriyi görürsünüz. Dolayısıyla genelde bu işi severek yapanların fiyatları azıcık daha tuzlu oluyor. Tabii dediğim gibi yine ucuzu da var pahalısı da.

Ben bu sevdaya başlamadan önce vereceğim parayı sorgulardım çünkü neden orkidelerin bu kadar pahalı olduğunu anlamlandıramıyorum. Size de tavsiyem başlarda ucuz orkidelerle başlamanız (ebay ya da aşağıda bahsedeceğim yabancı sitelerin ucuz türleriyle) çünkü orkideler ölebilir. Noid yani tanımsız orkideler Acemi ve Orkide Heveslilerinin Sorunlarında nasıl sulamalıyım diye soruyorsanız tercih edilmeli; yoksa bakım olarakta pek benzemiyor maalesef. Tabii elbette koleksiyonunuzda Noid orkideler olabilir;kendimdeki Noid orkidelerde en az diğer orkidelerim kadar değerli. Ancak özel orkidelerin bakımı farklıdır çünkü özel türler özel ilgi ister.Daha nazlılardır daha dikkatli olunmalıdır;bazısı daha sıcak ister,nem ister,soğuğa gelemez vs.

Peki orkide çok seviyorum ama çok pahalı mı diyorsunuz? Size şöyle söylesem;

Yapı marketinde orkideler - 30 lira
Kapalıçarşıda - 40-50 lira
Çiçekçide - 90-100 lira
Şecereli orkide - 100,120 ile 650 lira arası

Mesela fotoğraçılıkla uğraşmak istiyorsanız 2000 -3000 lira gibi bir masraf ödemelisiniz. Ya da her gün aldığınız 1 kola (2 lira) bir yıl içerisinde sizi en pahalı orkideye kavuşturur.

Ebayde 30 doların üstüne çıkmamayı hedefleyin
Schwerter Orchideenzucht Avrupada yaşayan ağaçlar net üyeleri için iyi bir seçim. 50 euroya kadar alacağınız ürünler pahasının değerindedir. Bigleaforchids ise Amerika kıtasındakiler için ve inanın orkideleri çok seven birisi tarafından yetiştiriliyor.

Bu arada küçük bir hatırlatmada bulunkak istiyorum. Noid orkideler güzel değil diye bir tanımlama yapmıyorum ki kendi en sevdiğim orkidem Noid orkidemdir. Ancak bu işe biraz ciddiyetle bağlanmak istiyorsanız koleksiyonunuzu sadece tanımsız orkidelerden oluşturamazsınız.

Sn.Maynavira sayfasında benden Ebay örneği istemişti. Şimdi bu güzeli paylaşmazsam olmazdı. Daha ucuzlarıda vardır elbette ama Violacea kokusuyla bilinen bir tür. Büyük olasılıkla bu orkideninde koktuğunu düşünüyorum Violacea atası sebebiyle.

Phalaenopsis Jennifer Palermo x violacea 'blue-alba' Orchidee | eBay

Eklenen Resimler

Eski 26-01-2017, 06:13   #18
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Öğrenci olarak evimin salonunda oturmayı nedense pek akıl etmem;etmem çünkü gün boyu yorgun olunca yatak benim için en güzel dinlenme alanı. Tabii geçen gün salonda oturunca orkideler hakkında hep söylediğim ama unuttuğum bir kural geldi dolayısıyla sizede hatırlatmak istedim.

Geçen hafta sebep yokken orkidelerim hep aklımda diyorum nasıllar ne ediyorlar,musluk suyu mu yok o mu bu mu hep aklımda. Yanına gidip inceleme için bakıyorum huzursuzluk kaplıyor içimi illa birşey yapmalıyım hissiyatına giriyorum. Orkidelerin yalnız kalmayı sevdiğini unutuyorum.

İşte diyorum ya uzun zamandır salona gitmemişim bugünde salonda oturasım geldi;orkidelerimle gözgöze geldik bir gülümseme geldi içime,kulağında müzik benden mutlusu var: orkidelerim.

Kıssadan hisse orkideleri kendi hallerine bırakıyor on günde bir suluyor arada sırada ona bakıp mutlu oluyoruz hem onları mutlu ediyoruz

kamil35 beğendi.
Eski 06-02-2017, 19:12   #19
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Orkideler için üç vazgeçilmez özellik seçecek olsaydım nem, hava dolaşımı ve ışık derdim.Neden su yok diye soracak olursanız su 10 günde bir yağmur yağar gibi vermeniz gereken (yani akıp gitmeli) bir rutindir ama nem hava akışı 7/24 ışık ise 10 saat kadar ihtiyaç duyduğu bir rutin.

1. Nem: Evde kalorifer cayır cayır yanıyor yaşadığım yerde de nem yok diyorsanız bence nemlendirici makinelerden alın. Benim için en faydalı en kolay taktik bu oldu. Ama yok buna para vermek istemiyorum diyorsanız bir kaseye çakıl taşı doldurun üstüne bir saksı altlığını ters koyun ve orkideyi üstüne oturtun. Kasenin içinde de su olsun ki nem havaya yavaş yavaş yayılsın.
2. Işık : Eski evlerin cam balkonları olurdu. Orkidelerinizi buraya yerleştirip sulama düzenini 7-9 günde bir yapabilirsiniz. Evimde hiç ışık alan yer yok diyorsanız Amazonda Plant Growth Light diye araştırıp bütçeye uygun bir ürün alabilirsiniz. Isı yaymayan (düşük ısı yayacak ki bitkileri yakmayacak) ve suya dayanıklı olacak (waterproof) ki sularken sıkıntı yaşamayın.
3. Hava dolaşımı : Orkideye çok yakın olmayan noktalarda camı wasistas açıp düzenli olarak hava akışı sağlarsanız çürüme ve nemin kötü etkilerine maruz bırakmazsınız.

Orkidenizi beslemek ve sulamak bu üç maddeden sonra geliyor. Orkidenizi 9-10 günde bir sularsınız düzgün bir besini çok koymadan verirsiniz bu orkidenizde bir değişiklik yaratmaz ama yukarıdaki üçlü oyunu değiştirir.

Eski 09-02-2017, 02:50   #20
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Yine bir adını söylememgil kendini charlaux'un phalaenopsis ormanına savrulmuş buldu. Ama ben onu öksüz bırakmam da adsiz bırakır mıyım? Dedim senin adın Süleyman olsun

Eve geldi gelmesine ama bir hafta karantinada bekledi bir hafta. O bir haftalık süre oksijenlican suyundan sonra bir kez daha oksijenli su karışımıyla yıkandı. Hem bu süre içinde dikkatli bir şekilde gözlemledim en sonunda diğer arkadaşlarına örnek olması için yanlarına yerleştirdim. Güzel çiçekleriyle örnek olacak.

Tabii bunlar işin şakası

Eklenen Resimler

Düzenleyen Charlaux : 09-02-2017 saat 23:40
Eski 19-02-2017, 01:31   #21
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

http://i.hizliresim.com/R0LjkY.jpg

Merhaba arkadaslar,

Yukarida gordugunuz Louisiana Orchid Connection'in kendi caprazlamalari (Phal. LOC Magic Zebra (mentawaiensis x zebrina)* – Louisiana Orchid Connection) Phal. LOC Magic Zebra (mentawaiensis x zebrina). Su hasta halimle bile aklimin ucunda oluyor hem orkidelerim hep burasi.Resmi uste koymus bulunmaktayim.Tahmin ediyorum biraz buyuk cikacak kusura bakmayin bir sefercik

Aslinda ogrenme maceram olan orkidelerde soru sormazsam olmaz cunku ogrenemem. Ozellikle yeni bir mevsime girince sorular birikti soruldu cevaplandi. Ben de kendi bildiklerimi,ogrendiklerimi anlatmaya calisiyorum haliyle.Yeri geliyor ben de ogreniyorum, bir bakmisim ogretilecek bilgiler oluyorlar.

Simdi gelelim orkide isimlerinin detaylandirmasina.Farkettiyseniz orkidenin adinin yaninda parantezler var. Bu parantezlerin icinde ilk mentawaiensis yazildigina gore annelik yapan arkadasimiz bu. Zebrina ise pollenlerini getirip ortakliga girmis. Genelde karninda tasiyan orkidenin etkileri daha domine edici olur fakat genler devreye girdigi icin her zaman dogrusu bu diyemeyiz.Bazi phalaenopsisler kendi icinde bile ureyemiyorlar bu gen sebebinden oturu ancak o ayri uzun konu. Kisacasi orkideyi secereli yapan ismi degil yanindaki parantezlerdir. Yoksa Amerika'da pek cok tur var Menthe de bilmem ne bilmem ne diye ama bilmiyorsaniz bunun seceresini o zaman o da NOID dir. Yani sizin kendi orkidenize 'Gul Bayiri' ismini koydugunuzu dusunun;bu orkidenin atalarini acikliyor mu aciklamiyor. Tabii bu hybridler icin gecerli.Bazi turler vardir ki bunlar hybrid degil primarydirler;yani ata turler gibi diyebiliriz.

Bu arada daha cok erken ama bitkiler nasil guzel paketlenir bavuldan sapasaglam cikar bilgilerine sahip olan arkadaslarin yazilarini ya da mesajlarini bekliyor olacagim.

Sevgiler

Gül Batur ve MaynaVira beğendi.
Eski 24-02-2017, 20:03   #22
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Bu hafta keşke buraya güzel haberlerle gelebiliyor olsaydım diyeceğim ama maalesef bitkiler için biraz çalkantılı sıkıntılı oldu. Bu kısa süreç içerisinde orkideler için önemli bilgiler edindim.

Orkidemde kara kara lekeler belirmeye başladı.

İlk başta orkidemde bit var sandık. Öğrendim ki gerekli etken madde imidicloprid idi. Fakat süreç içerisinde bunun bit olamayacağı sonucuna varıldı çükkü lekeler yaprağın içindeydi dışında değildi. Sorun fungaldı yani mantariydi.

Önümde iki seçenek vardı ya sistemik bir fungusit kullanmak ya da önleyici bir tane kullanmak. Ben tercihimi hem fiyat farkı hem bitkinin günden güne kötüleşmesini göz önünde bulundurarak sistemik fungusitye karar kıldım; Thiomyl. Siparişini verdim Pazar gününe gelecek.

Bu sayfa olurda bitkiniz hastalanırsa kullanacağınız bir kaynak http://staugorchidsociety.org/PDF/Or...ySueBottom.pdf

Tabii herşeyden önce yaptığınız işlemleri bakımınızı gözden geçirmelisiniz ve bitkinin kendisinden şüphelenirseniz bakacaksanız; öyle büyüteçle bakıp dertlenmek, çiçeği düştü diye bitki ölüyor sanmak yok.

Geriye kalan iyi dilekler ve umut etmek; iyi dileklerinizi bitkilerimden bitkilerinizden ve önemlisi kendinizden esirgemeyin.

Eski 01-03-2017, 04:00   #23
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Orkidem Suleyman'inda ciceklerini dokmesiyle birnevi orkide ahalisinde Duraklama Donemine girmis bulunmaktayiz. Orkideler duraklama donemine girmis olabilir ama biz bakicilar icin duraklama olmaz

Oldukca ilginc bir makale olan 'The Flowering of the Orchids'i okumanizi tavsiye ederim.

https://ag.purdue.edu/hla/lopezlab/D...%20orchids.pdf

Tabii orkideleri ciceklendirmek icin ugrasmayin,bitkiyi saglikli tutmakla sevindirmekle ugrasin. Zaten orkideniz ortamindan memnun olursa guzel guzel ciceklerini onunuze serecektir.

MaynaVira beğendi.
Eski 17-03-2017, 03:49   #24
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Bugün Louisiana'nın başkenti Baton Rouge'da çok sevdiğim dünya tatlısı bir adam olan Tin wein Yu'nun yanındaydım.Serasını nasıl kurduğunu kısaca anlattı, sonrasında bana serayı gezdirdi ve büyük olduğu için haliyle başbaşa bıraktı. Cattleyalar vandalar ascocentrumlar müthiş bir tür çeşitliliği, müthiş fiyatlar. Kendime ağaç dalına sarınmış bir phalaenopsis aldım;bilgileri yakında gelecek. Zhejiangensisi çok sevdiğimi bildiğimi için yavrusunu hediye etti; şaşkınlık ve mutluluk bir araydı. Oldukça bilgili, orkideleri seven bir insan olduğunu yüzünden okuyabiliyorsunuz.Dediğim gibi tür çeşitliliği oldukça fazla olduğundan kendim gezdim istediğim orkidelerin fiyatını sordum. Kararımı özel bir türe daha fazla ödemekte kıldım ancak aklım ascocentrumlarda kalmadı değil ne yalan söyleyeyim (Ama Phalaenopsis sevmenin bilincinde olduğum ve bagaj yolculuğu olacağı için tek bir tanede karar kıldım)

Aşağı yukarı 30 tane fotoğraf çekebilmişim. Çoğunun adları arkasında yazılı olduğu için maalesef isimlerini söyleme ihtimalim maalesef bulunmuyor ancak müthiş bir tür çeşitliliği göreceksiniz. Haftasonu makineden fotoğrafları aktaracağım ancak boyutu nasıl küçültülür kolayca şöyle internete bulaşmadan mümkünse biliyorsanız buradan yazın lütfen.

Eski 17-03-2017, 08:47   #25
Ağaç Dostu

okursan's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2017
Günaydınlar Sayın Charlaux. Bilgisayarınızda Microsoft Office yüklü ise Microsoft Office Picture Manager ile Birlikte Aç yaparak toplu şekilde küçültme yapabilirsiniz.

Charlaux beğendi.
okursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2017, 19:15   #26
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Sera gezisi fotograflari 1

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2017, 19:16   #27
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Fotograflarin devami - 2

Eklenen Resimler

Muda ve MaynaVira beğendi.
Eski 19-03-2017, 19:17   #28
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Fotograflarin devami 3

Eklenen Resimler

Muda ve MaynaVira beğendi.
Eski 19-03-2017, 21:01   #29
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Fotograflara devam 4

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2017, 21:02   #30
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Fotograflara devam 5

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024