agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Doku_Kültürcü

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-03-2016, 17:06   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-11-2015
Orkidem çiçek açmıyor

Arkadaşlar merhaba. Orkidemi bir yıl önce almıştım. Çiçek dolu iki dalı vardı. Sonra malum çiçekler kurudu ve bir daha da açmadılar. Yaprak ve kökler hep çok sağlıklıydı. Ama nedense bir daha çiçek vermedi. En son üçüncü boğum üzerinden sterile ettiğim bir budama makasıyla budadım. Dalın kesilen uçlarına da tarçın tozu sürdüm. Ancak önce dalın biri hızlıca kurudu ve öldü. Onu kökünden kestim. İkinci dal gayet iyi durumdaydı. Ancak şimdi boğumun üstü yeşilken dalın geri kalanı kurudu. Ancak bütün bunlar olurken orkidem 7. yaprağı çıkardı. O da çok sağlıklı parlak yeşil bir yaprak. Mesajıma resimleri de ekledim. Sizce orkide den bir daha çiçek alma ihtimalim var mı?

Eklenen Resimler

barisaksu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2016, 19:11   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Phalaenopsis orkidesinin çiçeklenmesi için 17-19°C sıcaklıkta 1-1,5 ay kadar tutulması gerekir. Orkidenizi bulundurduğunuz odanın sıcaklığı yüksek ise çiçeklenme olmaz.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2016, 20:06   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2011
Benimde aynı durumda orkidelerim.Geceleri serin esintilere maruz bıkariyorum.Yapraklarina seyreltik besin veriyorum.Bekliyorum yapilacaklar bunlar görecegiz zamanla sonucu.

hilalll Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2016, 21:48   #4
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
benim kurudu gitti orkidem.

maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2016, 21:54   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-11-2015
Bana göre çiçeği olmayan bir orkide hiç bir anlam ifade etmez. Böyle yeşil yeşil aynı şevkle ne kadar daha üzerine titrerim Allah bilir.

barisaksu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2016, 22:10   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi barisaksu Mesajı Göster
Bana göre çiçeği olmayan bir orkide hiç bir anlam ifade etmez. Böyle yeşil yeşil aynı şevkle ne kadar daha üzerine titrerim Allah bilir.
Öyle düşünmeyin istediği sartlari veremiyoruz demekki bize çiceklerini göstermiyorlar.Çiceksizde gayet asil görünüyorlar.

hilalll Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2016, 22:14   #7
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
@hilalll katılıyorum size. Keşke benim orkidem de yaşasaydı da doya doya baksaydım.

maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2016, 09:26   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2016
Merhaba, ilk mesaj

Oncelikle Herkese merhaba,
Uzun zamandır takip ettiğim ama bir türlü üye olamadığım için (biraz çekindiğimden olsa gerek) geçte olsa size bir şey sormak istiyorum. 2014 Kasım ayında Hollanda'dan gelen bir orkidem var.Normalde 2 tanelerdi birini ağustos ayında kaybettim .Resimlerini bu yazıya koyacağım.
Benim sorunum orkidemin tam 1 yıl önce bütün çiçeklerini dökmüş olması ve daha hiç çiçek açmaması. Ağustos ayında saksısını değiştirdim.Yapraklarının solan kısmını kestim. Doğru mu yaptım bilmiyorum ama Geçen ay sap çıkarttığını gördüm eğer o gördüğüm sapsa tabi ve Orkide gübresiyle haftada bir beslemeye başladım. 2 haftadır gübre vermiyorum. ama bütün kökleri kurumaya başladı.Küçük olan yaprak da 13 ocaktan beri aynı boyutta. Ne yapmam gerekiyor. Orkidemi kaybetmek istemiyorum
http://www.directupload.net/file/d/4...pyr3pr_jpg.htm
http://www.directupload.net/file/d/4...sfllwh_jpg.htm

nursene Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2016, 12:30   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nursene Mesajı Göster
Oncelikle Herkese merhaba,
Uzun zamandır takip ettiğim ama bir türlü üye olamadığım için (biraz çekindiğimden olsa gerek) geçte olsa size bir şey sormak istiyorum. 2014 Kasım ayında Hollanda'dan gelen bir orkidem var.Normalde 2 tanelerdi birini ağustos ayında kaybettim .Resimlerini bu yazıya koyacağım.
Benim sorunum orkidemin tam 1 yıl önce bütün çiçeklerini dökmüş olması ve daha hiç çiçek açmaması. Ağustos ayında saksısını değiştirdim.Yapraklarının solan kısmını kestim. Doğru mu yaptım bilmiyorum ama Geçen ay sap çıkarttığını gördüm eğer o gördüğüm sapsa tabi ve Orkide gübresiyle haftada bir beslemeye başladım. 2 haftadır gübre vermiyorum. ama bütün kökleri kurumaya başladı.Küçük olan yaprak da 13 ocaktan beri aynı boyutta. Ne yapmam gerekiyor. Orkidemi kaybetmek istemiyorum
Resim1.jpeg - directupload.net
Resim2.jpeg - directupload.net
Kökleri fazla gübreleme sonucu biriken tuz nedeniyle öldürmüş gibi görünüyorsunuz. Büyük bir yoğurt kabı alın. İçerisine içme suyu, daha da iyisi saf su koyun. Bitkinizi bu su içerisine pek çok defa daldırıp çıkararak saksıda bulunan birikmiş tuzu uzaklaştırın. Her gübreleme öncesinde bu işlemi yapıp hemen sonrasında gübre sıvısını uygulayın. Bitkiniz toparlayacaktır. Phalaenopsis orkidesini çiçeklendirmek için 1-1,5 ay boyunca 17-19°C sıcaklıkta tutmanız gerekiyor, ve bu süre boyunca ani sıcaklık artışlarından korumalısınız (gonca dökümüne neden olur).

nursene beğendi.

Düzenleyen Doku_Kültürcü : 30-03-2016 saat 12:35 Neden: ekleme...
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2016, 09:17   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2016
Smile Teşekkürler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Kökleri fazla gübreleme sonucu biriken tuz nedeniyle öldürmüş gibi görünüyorsunuz. Büyük bir yoğurt kabı alın. İçerisine içme suyu, daha da iyisi saf su koyun. Bitkinizi bu su içerisine pek çok defa daldırıp çıkararak saksıda bulunan birikmiş tuzu uzaklaştırın. Her gübreleme öncesinde bu işlemi yapıp hemen sonrasında gübre sıvısını uygulayın. Bitkiniz toparlayacaktır. Phalaenopsis orkidesini çiçeklendirmek için 1-1,5 ay boyunca 17-19°C sıcaklıkta tutmanız gerekiyor, ve bu süre boyunca ani sıcaklık artışlarından korumalısınız (gonca dökümüne neden olur).
Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim. En kisa zamanda deneyecegim. Umarim burda çiçek actiginin resmini gostermek de nasip olur.

nursene Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2018, 11:19   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2018
Yeni üye yeni orkidem

Merhabalar herkese orkideleri çok severim fakat daha önce iki tane orkidemi kaybettim ☹️ çok üzüldüğüm için bir daha bakmamayi düşündüm yapamıyorum diye ama daha fazla dayanamayıp gidip bı orkide daha aldım ve cicekcim birde hediye verdi şimdi bu iki orkidemi de kaybetmek istemiyorum bu kendime verdigim son şansım yine kaybedersem bı daha bakamayacagim onlarda yazik. Bana orkide ile ilgili detaylı bilgi verebilir misiniz bugün besin de sipariş verdim yardım edin 🤗🤗🤗

Eklenen Resimler

betulderkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2018, 12:56   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi betulderkan Mesajı Göster
Merhabalar herkese orkideleri çok severim fakat daha önce iki tane orkidemi kaybettim ☹️ çok üzüldüğüm için bir daha bakmamayi düşündüm yapamıyorum diye ama daha fazla dayanamayıp gidip bı orkide daha aldım ve cicekcim birde hediye verdi şimdi bu iki orkidemi de kaybetmek istemiyorum bu kendime verdigim son şansım yine kaybedersem bı daha bakamayacagim onlarda yazik. Bana orkide ile ilgili detaylı bilgi verebilir misiniz bugün besin de sipariş verdim yardım edin 🤗🤗🤗
resimlerini ekledim acaba yeri uygunmu ve altta olan orkideyi nasıl çiçeklendirebilirim ve çiçekli olanı nasıl sulamalı nasıl ilgilenmeliyim yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim

betulderkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2018, 11:32   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-10-2018
Bende de aynı sorun var anlamadım

precious_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2019, 21:47   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2019
Merhaba,

Yukarıda yazan mesajlardan anladığım kadarıyla orkidenin tekrardan çiçek açması için 17-19 derecede bekletilmesi gerekiyor. Bunun için aklıma iki seçenek geliyor; balkona koyabilirim ama çok rüzgarlı ya da binanın deposuna koyabilirim bu sefer de çok karanlık.Bu sefer de canlı orkidemi çiçek açtıracağım diye öldürmek istemiyorum

Sürekli yeni yaprak ve kök çıkardığı için sağlıklı olduğunu düşünüyorum ama çiçekleri dökülünce üçüncü boğumdan itibaren çiçek dalını kesmiştim. Çiçek dalı kurumuş gözüküyor, yapabileceğim bir şey var mı?

Teşekkürler.

Eklenen Resimler

ilkingokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024