agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni163Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-03-2017, 20:04   #31
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Fotograflara devam 6

Eklenen Resimler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2017, 20:07   #32
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Fotograflara devam 7

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2017, 20:08   #33
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Fotograflara devam 8

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2017, 20:10   #34
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Fotograflara devam 9

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2017, 20:11   #35
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Fotograflara devam 10

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2017, 20:12   #36
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Fotograflara devam 11

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2017, 20:17   #37
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Seranin son fotograflarini paylasirken eklemedigim bilgileri de ekleyeyim dedim. Baton Rouge'da yer alan Louisiana Orchid Connection dunyanin cesitli bolgesinden hep orkide topluyor; bazilari Amerika'da sadece kendi ellerinde var.

https://laorchid.com Sitelerinde satisa sunduklarinin disinda da oldukca cesitli turleri bulundurmaktalar. Seraya gelmeden once haber verilmesi gerekiyor. Sahiplerinden Tin Wein Yu once bana serayi gosterdi sonra ben satin alinabilecek olanlari sordum;kendiside satabilecek olanlarinin fiyatlarini soyledi. Genel olarak agac kabugu uzerine orkide konusuna yogunlasmislar ancak bakimi oldukca zor tabii. Diger konularda da yardimci oldular. Kendi aldigim orkidem ve bana hediye edilen orkidemin detaylarini da yakinda ekleyecegim. Her ne kadar phalenopsis turlerine odaklansam da fotograflarda pek cok orkide turu mevcut (ascocentrum,phalaenopsis,vanda gibi)

Yolunuz New Orleans a duserse otobusle 1 saat 45 dakikada baskente ulasabilir ve bu orkideleri gorebilirsiniz.

Son olarak buradan onlara tekrar tesekkur etmek istiyorum. Sera fotograflari izin alinarak cekilmistir.

Eklenen Resimler

Eski 22-03-2017, 20:38   #38
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Aslında edindiğim phalaenopsisleri daha önceden de paylaşabilirdim fakat sırf onu yaptım bunu yaptım gibi bir başlık olmasını istemediğim için beklemeyi tercih ettim. Sera fotoğraflarını burada paylaşmamdaki amaç bir konu başlığı olacak kadar kapsamlı olmamasıydı. Bunu da böylece belirtmiş olayım ve başlayalım evimin yeni ahalisi üzerinden konuları deşmeye.

Tin Wein Yu mounted orchid leri yani ağaca tutunan formda yetiştirmeyi seven birisi ki bunu fotoğraflarda görebilirsiniz. Mounted yani ağaç dalına sarılmış orkideler (mounted tanımını yazım kolaylığı açısından kullanacağım) tamamen doğal ortamı imite eder. Fakat genele vurduğumuz zaman bu yöntemin çok benimsenmediğini Phalaenopsisler konusunda uzmanlaşmış Bigleaf forumsda görebiliyoruz. 144 kişinin katıldığı ankette %46 hiç mounted orkidem yok demiş, %38 lik bir kısımsa bir iki tane var demiş ve %17 lik bir grupta orkidelerimim çoğu bu şekilde diye yanıtlamışlar. Bunun sebebiyse aslında basit. Çünkü tam doğal ortamı sağlayan ağaç dalı parçasını doğal ortamında değil evinizde yetiştirmek durumundasınız. Bu ciddi bir sulama,nem, ışık kontrolü demek oluyor. Tin Wein Yu bunu hem sera hem Louisiana bölgesinin güney havası sayesinde yapabiliyor. Lousiana Florida'nın komşu eyaleti dolayısıyla Miami benzeri bir hava hayal edebilirsiniz.

Crataegus monogyna ve Sambuccus nigra ağaç olarak tercih edilen türler olmakla beraber üyeler Sambuccus Nigra'yı orkideler için daha uygun bulmuşlar.

Epidendrum, Aerangis, Angraecum, Dendrophylax'ta denenmiş olanlar.

(Quercus suber) (Sequoiadendron giganteum)

Robinia pseudoacacia dalı Robinia pseudoacacia

Pinus sylvestris Pseudotsuga menziesii

Sadece belli türler ağaç kabuğunda yetiştirilmeye meğilli olacağı için Noid yani tanımsız orkidelerle bunu denemenizi tavsiye etmem. Hatta Orkide Acemileri bölümünde soru soranlara hiç tavsiye etmem çünkü çok zor bir iş. İnanın bu şekilde almasam ben bile tercih etmezdim

Bana hediye edilen bir tür olan Nothodoritis Zhejiangensis'se flaskte geldi. Yani bu orkide yavrularının özel bir karışımda tutuluyor olması demek.Belli bir süre bu kabın içinde kalacak,vakti geldiğinde de önce spaghnum yosununda yavru olarak büyüyecek sonra tercihen ağaç kabuğu karışımına alınacak. Zhejiang Çin bölgesine ait özel bir tür ve bir hybrid değil. Artık nothodoritislerde phalaenopsislerin bir alt türü olarak görülüyor çünkü zhejiangensis genetik olarak hybridlenmeye yani başka phalaenopsis türleriyle üremeye yatkın.

Burada paylaştığım küçük orkidem minyatür orkide değil normal orkidedir. Hybridin adı deliciosa x chibae 429 (çiçekleri kapandı maalesef çekimi yapana kadar) Aslında minyatür orkide zaten yoktur;ticari kaygılardan oluşan bir terim. Tabii yukarıda bahsettiğim gibi küçük çiçek açan küçük olanlar var mı var ancak ülkemizdeki orkidelerin hiçbiri böyle değil. Çiçeklerin boyu bu türde büyümüyor Ülkemize gelen orkidelerin çoğu zaten şablon tür halinde hazırlanıyor;yani hangi yapı marketine giderseniz gidin aşağı yukarı aynı tür çıkıyor. Kapalıçarşıda daha öncede belirttiğim gibi daha değişik Noid çeşitleri var ancak çok mu değişik değil; fiyat olarakta sıkı pazarlık etmeniz lazım. Çok beğenirseniz alınır mı alınır ama bütün koleksiyon onların üstüne inşa edilemez bence.

Son olarak şunu belirtmek istiyorum. Kimseye Noid orkidesi var diye bir ayrım yaratmaya çalışmıyorum ancak Noid orkideler adı üstünde bilinmeyen orkidelerdir. Siz bir tahta parçasıyla okyanusta yüzmeye kalkar mısınız? Kalkmazsınız. Kalkarsanız batmayı da göze almalısınız.

Oh charlaux sen orkidelere kolay ulaşıyorsun tuzun kuru diyecekler içinse diyebileceğim şu. Sağlık sertifikası Tayland'lı satıcılarınınn çoğunda, gerek bu sayfada gerek genel olarak bahsettiğim satıcılarda da istek karşısında ücrete tabii tutularak verilir. Bu belgeler olduğu sürece ve yasalarca belirlenen sınırı aşmadığınız sürece (birkaç taneden fazla olunca ticaret yapıyor muamelesi görüyorsunuz) bu belgeler gümrükte sorun çıkartmaz çünkü istenen belgeler bunlardır zaten. Bunun dışında sn. Doku Kültürcü'de kendi deneyimlerini paylaşmıştı sanıyorum Akvaryum türleri başlığındaydı ve bir takım orkidelerde vardı (yanlışım varsa düzeltin lütfen). Zaten şu anda Sn.Ziya Soner'de serasında özel türlerle çalışmakta. Dolayısıyla seçenek bol imkan bol fiyat aralığıda bol. Tabii kur sebebiyle biraz pahalı ancak flask tercihleri birkaç kişiyle anlaşılarak yapılabilir çünkü sonunda baya bir orkide olacak ama flask uzunca bir süre bir kişinin himayesinde kalmalı çünkü açılamaz.İki kişi bu yola çıkmaya karar verirseniz 115 dolar - 120 dolar gibi bir küsüratla uğraşacaksınız; 3 kişi olursanız 80 e düşecek vs. Phalaenopsis türleri için oldukça kabul edilebilir rakamlar olduğunu söyleyebilirim. Ebay'de 50 dolara sertifikalı orkideler bulunuyor; ortak sipariş için bir başlık açmıştım ilgi olmadığı için kapanmıştı. Olurda isteyen olur diyerek ilgilenenlere belirtmek istedim.

Avrupa Birliğinde yaşayan arkadaşlarımız için Schwerter Orchideenzucht büyük bir cennet ve fiyatlar 20 eurodan başlıyor. Yine forumun derinliklerinde bu mekanın bilgisini de bulabilirsiniz tabii burada amacım sadece edinmek isteyenlere yol göstermek.

Bu başlıktaki daha önceki mesajlara bakarak fiyat aralığında karar kılabilirsiniz. Thalinda Türkiye kargosunda orkide gayet sıkıntısız geldi ve adapte oldu ancak hep olacak diye bir olguda yok.

Son olarak bundan sonraki yazımı ya nem makineleri üstüne, ya da ışık konusunda yazacağım. Daha çok rutin bilgiler, alırken nelere dikkat edilmeli ve deneyimlerim üzerine olacak. Hangisini istediğinizi belirterseniz ilk onunla başlarım Yoksa o piti piti karamela sepeti ya da hiç yazmama

Eklenen Resimler

Düzenleyen Charlaux : 22-03-2017 saat 22:22 Neden: hatali bilgi
Eski 23-03-2017, 12:12   #39
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Son olarak bundan sonraki yazımı ya nem makineleri üstüne, ya da ışık konusunda yazacağım. Daha çok rutin bilgiler, alırken nelere dikkat edilmeli ve deneyimlerim üzerine olacak. Hangisini istediğinizi belirterseniz ilk onunla başlarım Yoksa o piti piti karamela sepeti ya da hiç yazmama
Sn. Charlaux nem önce makineleri üstüne yazmanız tercihimdir..
Işık konusunu da yazınız lütfen..
Yazmama seçeneğini ortadan kaldırmaya çalışıyorum..
Bilgiler için teşekkürler..
Sevgiler..

Charlaux beğendi.
Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2017, 23:41   #40
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Orkidelerde bol sulama yerine bol nem her zaman tercih edilmeli. Sebebiyse basit. Nem zaten sulama bozukluklarını hafifletecek, uzayan sürelere karşı bitkilerinizi koruyacaktır. Doğada "10.gün doldu neden su vermiyorsun Tabiat ana hadi o zaman öleyim ben ? "diyen orkide olmaz çünkü nem az sulamayı kapatır. Çok sulamanın hatasını silmek daha zor tabii. Çünkü çok sulamanın geri dönüşü yok ama çok çok az suladınız diyelim bitki biraz strese girer diyerek girişi yaptık o zaman nemlendirici makineye geçelim.

Buhar makineleri adı üstünde odaya buhar yayarak nem sağlıyor. Serada kullanılanlardan daha az yoğun olmasına rağmen ev ortamı orkideleri için yeterli. Noid türleri için çok gerekli mi bence değil çünkü Noid türleri zaten dayanıklı olmaya meğilliler. Hastalanmış ya da zorda olanlar için elbette faydası olacaktır. Ama ana mantık şu ;

10 liraya dayanıklı daha doğrusu hassas olmayan orkide
100 liraya neme duyarlılığı daha yüksek olan orkide

Sitede bahsettiğim ve bahsedilen çanak içine çakıl taşı üstüne daha küçük saksılığı ters çevirip orkideyi yerleştirmekte makul bir nem yöntemi. Ama önemli olan

sera nem makinesi> buhar makinesi > kendi hazırladığınız yöntemler

Haliyle en pahalı olan sera ürünü oluyor ama büyük ortam için gerekli. Narin olan türler için buhar makinesi gerekli. Noid için kalorifer yanına su gibi yöntemler yeterli.

Bazı türler için nem çok önemli bir konu;orkideyi öldürten bir konu. Noidlada ölüm ise genelde sulamadan harçtan oluyor. Dolayısıyla sistematik bir şekilde nem sağlanması özel türlerde kaçınılmaz oluyor. Çünkü yeri geliyor aldığınız türü bir daha bulamayabiliyorsunuz isterseniz üç katı vermeye razı olun. Burada yaptığım değerli değersiz ayrımını manevi değere göre yapmadığım anlaşılıyordur sanırım. Mesela klasik bir Violeca yı her yerde bulabilirsiniz ama çiçek yapısı farklı olan ödüllü Violecayı bir daha bulamayabilirsiniz (Daha öncede bahsettiğim neden klonlanıyor meselesi. Kısacası şöyle düşünün aynı anne babadan olan tek yumurta ikizi tıpatıp aynıdır çift yumurtaysa farklıdır. Belki birinin gözü diğerinden daha güzeldir gibi)

Tabii tekrar ediyorum ama ben 100 lira verip alıcam çok değer veriyorum alın niye almayasanız. Sonuçta zararı değil faydası olur. Özellikle ısıtıcının çalıştığı, şehir olarak nemin az olduğu (mesela İstanbul Ankaradan daha nemlidir gibi) bölgelerde alınması daha elzemdir.

Buhar makinesini ışıkla beraber kullandığımdan hangisi ne etkiyi yaptı bilemem ancak yaprak çıkartma ve büyümede hızlanma gözlemledim. Kullandığım yan ürünlerinde bu konuda etkisi olabileceğini belirtmekte fayda var.

Seçiminizi yaparken haznesinin büyük olmasına ve kaliteli olmasına özen gösterilmesini tavsiye ederim (düşük enerjili olmasıda önemli olacaktır). Makine gün boyu bitkilere yakın bir yerde çalışsın. Önemli olan buna dayanabilecek olması ve buhar püskürtmesi. Örnek vereyim aldığım ürün neredeyse 24 saat çalışıyor düzenli 2 ay oldu bir kötü çalışmasını görmedim. Bu tip ürünlerde iyi bir ürün bir kere alınmalı uzun süre idare eder. Genelde internette hep indirim oluyor belirli süreçlerde. Bu indirimleri takip etmekte bizzat fayda var.

ezo, Ziya Soner, Jakin ve 1 kişi beğendi.
Eski 24-03-2017, 12:15   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Sevgili Charlaux,
Yüksek ilgin,merakın ve araştırmacılığından dolayı kutluyor,ayakta alkışlıyorum.
Sevgi ve saygılarımla

ezo ve Charlaux beğendi.
Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2017, 20:04   #42
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ziya Soner Mesajı Göster
Sevgili Charlaux,
Yüksek ilgin,merakın ve araştırmacılığından dolayı kutluyor,ayakta alkışlıyorum.
Sevgi ve saygılarımla
Sn. Ziya Soner,
Çok teşekkür ederim. Bir yerden başlayınca devamı geliyor sanırım ) Tek dileğim Cattleya Cymbidium dışında Phalaenopsisleri de görebilmek. Youtube'da bir videoda Phalaenopsis basit bir türdür algısı yaratılmaya çalışılmış ki Phalaenopsis'te oldukça çeşitlidir. Çiçekçiler birde 90-100 liraya 20 liralık orkideyi satmıyor mu Buradan size de teşekkür etmem gerek Cattleya ve Cymbidium'u tanıttığınız için. Ayrıca gübreleriniz oldukça müthiş;her fırsatta dile getirmek istiyorum.

Bu arada yukarıda belirtmemişim ancak siparişe niyetlenen arkadaşlar için bu ayların oldukça iyi olduğunu söylemem gerek. Çünkü orkideler ne aşırı sıcak ne de soğuğa maruz kalacaktır. Tayland siparişleri genelde Amerika'dan biraz daha hızlı ulaşıyor. Amerika'dan flask temin edilecekse süreninde çok önemi yok.Son olarak gereken sertifika CITES/ Pyhtosanitary Certificate'tır. Gümrüğümüzdeki karşılığı Bitki Sağlığı Sertifikası olması lazım.

Sevgiler

Jakin beğendi.
Eski 27-03-2017, 11:22   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2016
Bundan birkaç sene önce, (gemi vasıtasıyla) Baton Rouge'da bulunmuştum.
Tabii böyle güzel orkide seraları olduğu aklımın ucundan bile geçmezdi.
Ne yalan söyleyeyim, fotoğrafları görünce biraz gıpta etmedim değil.

Eh, ne yapalım, başlığı severek takip etmeye devam...

Charlaux beğendi.
MaynaVira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2017, 18:13   #44
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MaynaVira Mesajı Göster
Bundan birkaç sene önce, (gemi vasıtasıyla) Baton Rouge'da bulunmuştum.
Tabii böyle güzel orkide seraları olduğu aklımın ucundan bile geçmezdi.
Ne yalan söyleyeyim, fotoğrafları görünce biraz gıpta etmedim değil.

Eh, ne yapalım, başlığı severek takip etmeye devam...
Sn.MaynaVira,

Belli mi olur bir daha gidersiniz Gerçekten dünya tatlısı bir insandı tavsiye ederim hem size hem gidebileceklere. Malum Türkiye'de ne bagaja bakıyorlar ne başka birşey

Bu seferlik böyle üç partili tek yazı olsun dedim.
---------

Doğanın Sesini Dinlemek

Merak etmeyin yakın zamanda lamba videosunu paylaşacağım ancak havalar güzelleşirken orkide bakımında kendimce doğanın sesini anlamlandırmalarımdan bahsedeceğim.

Aslında birkaç gündür hava sıcaklığı sebebiyle camlarım hep açıktı. Hava güneşliyse ve sıcaksa camlarımı açıp buhar makinesini açıyorum zaten gün içinde bitkilerim güneş aldığı için lambayı gece açmıyorum.

Bu sabah uyandığımda hava yine sıcak ama güneş pek yoktu; fakat yağmur içeri sızmış bolca hemde ki bu da buhar demek. Dolayısıyla buhar makinesini gün içinde kullanmıyorum.

Kısacası doğadaki yani çevrenizdeki sesi takip ederseniz orkidenize nasıl bakmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Sıcak günlerde yapmadığım tek değişiklik sulama sıklığı. Bunun yerine basınçlı su püskürten aletle hem havaya hem biraz köklerine birkaç günde azıcık ama çok azıcık fıslatıyorum. Zaten hava güneşli ve sıcaksa hemen uçacaktır. Hava güzelse zaten camlar açık kalsın çünkü hava akımı köklerinde sağlıklı olmasını sağlar,fungal ve çürüme hastalıklarından da korur.

-------

Bahar ayı gelmiş,havalar güzel ağaçlar net te dostluk edinmek isteyen arkadaşlar için

Haur Jin Princess 'Anaconda' X Fusheng's Super Man [F1621f] - $100.00 : Big Leaf Orchids, Fragrant and Novelty Phalaenopsis

Sertifikası shipping iyle aşağı yukarı 250$ edecektir (tüm katılanlar için ortak fiyat). Böyle bir deneyim isteyen arkadaşları da buradan buluşturmak istedim.

casperia, Jakin ve MaynaVira beğendi.
Eski 28-03-2017, 05:55   #45
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Kullandığım lambayı neden kullanıyorum neden almışımları sıralamaya karar verdim. Eldeki liste bu;

1. Yaşadığım yerde kış ayında hatta baharın ortalarına kadar adam gibi güneş görülmüyor.
2. Yavru orkidelerin büyümesi için ışığa ihtiyaçları var
3. Buhar makinesinde olduğu gibi ışık alımını denetleyebilmek ,standartlığı sağlayabilmek istiyorum.

Amazon'a orchid grow light diye girdim taramamı yaptım kararımı çabucak verdim; taşınabilir ve ucuz olmasını istiyordum. Sonrasında öğrendim ki Led ışıklar oldukça uzun ömürlü ve yeni yeni tercih edilmeye başlanan bir sistem. Ayrıca enerji dostu olarak biliniyormuş!

Seçtiğim ürünü orkidelerin yanına koyduğum için ısı yaymayan bir model olsun istedim. Orkidelerimin kenarında kullanıyorum ve kişisel olarak bir zararını gördüm diyemem ama olası faydalarını burada sizlerle paylaşmıştım. Aydınlattığı alan geniş bir alanı kapsadığı için tüm orkidelerimde ışığı çok seviyor. Küçük filizler ona en yakın duruyor ama çok sevdiler ki ilginç bir şekilde en çokta filizler için uygunmuş şimdi şaşırdım açıkçası Sera ortamlarında ya da yarı profesyonel ortamlarda florosan ışıkların kullanıldığına tanık oldum ancak LED ışık kendi deneyimlerimde 7 orkidenin işini götürüyor. En yukarıda saydığım üç sebep neden aldığıma işaret. Mesela benim ilk fotoğrafta paylaştığım odam iki tarafta cam olduğu için ve İstanbul'un havası sağolsun oldukça güzel ışık alıyorlar dolayısıyla ihtiyaç duymadım. Ama eviniz çok karanlıktır ya da kış aylarında çok karanlıktır, bir günü diğer gününe uymuyodur o zaman almanızı tavsiye edebilirim. Diyorum ya aslında hep yukarıdaki 3 sebeple ilişkili vermeniz kararlar. Aynı zamanda tekrar ediyorum doğanın sesini dinlemek gerçekten önemli. Okul sebebiyle yurtdışında kaldığım dönemlerde neredeyse hiç tek yerde uzun süre kalmadım ama hep biraz incelemeyle o eve bitkileri uyduruyorum (tabii her orkidem farklı); burada da insanların yaptığı belli bir noktadan sonra üsturuplu tahmin yürütmek. Forumda paylaşıldığı gibi Orkide bence bataklık bilgisi suya boğayım şeklinde değil ama elimdeki orkidenin türü ne, bu türün anavatanı Çin midir Filipinler mi Madagascar mıdır ? Peki evim bu iklime ne kadar benziyor? Ölen orkidelerim neden öldü gibi sorulara yanıt buldukça iyi kötü bir rutininiz oluyor.

Sizler gibi bende bu işi yeni yeni öğrendiğim için teknik bilgilere vakıf değilim ancak ışık bilgilerini buradan paylaşayım belki ne derece etki ettiğini öğrenmiş oluruz.

* Kırmızı 630nm and 660nm, Mavi 460nm and Beyaz 2700K. -

MaynaVira beğendi.
Eski 28-03-2017, 09:55   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Kullandığım lambayı neden kullanıyorum neden almışımları sıralamaya karar verdim. Eldeki liste bu;

1. Yaşadığım yerde kış ayında hatta baharın ortalarına kadar adam gibi güneş görülmüyor.
2. Yavru orkidelerin büyümesi için ışığa ihtiyaçları var
3. Buhar makinesinde olduğu gibi ışık alımını denetleyebilmek ,standartlığı sağlayabilmek istiyorum.

Amazon'a orchid grow light diye girdim taramamı yaptım kararımı çabucak verdim; taşınabilir ve ucuz olmasını istiyordum. Sonrasında öğrendim ki Led ışıklar oldukça uzun ömürlü ve yeni yeni tercih edilmeye başlanan bir sistem. Ayrıca enerji dostu olarak biliniyormuş!

Seçtiğim ürünü orkidelerin yanına koyduğum için ısı yaymayan bir model olsun istedim. Orkidelerimin kenarında kullanıyorum ve kişisel olarak bir zararını gördüm diyemem ama olası faydalarını burada sizlerle paylaşmıştım. Aydınlattığı alan geniş bir alanı kapsadığı için tüm orkidelerimde ışığı çok seviyor. Küçük filizler ona en yakın duruyor ama çok sevdiler ki ilginç bir şekilde en çokta filizler için uygunmuş şimdi şaşırdım açıkçası Sera ortamlarında ya da yarı profesyonel ortamlarda florosan ışıkların kullanıldığına tanık oldum ancak LED ışık kendi deneyimlerimde 7 orkidenin işini götürüyor. En yukarıda saydığım üç sebep neden aldığıma işaret. Mesela benim ilk fotoğrafta paylaştığım odam iki tarafta cam olduğu için ve İstanbul'un havası sağolsun oldukça güzel ışık alıyorlar dolayısıyla ihtiyaç duymadım. Ama eviniz çok karanlıktır ya da kış aylarında çok karanlıktır, bir günü diğer gününe uymuyodur o zaman almanızı tavsiye edebilirim. Diyorum ya aslında hep yukarıdaki 3 sebeple ilişkili vermeniz kararlar. Aynı zamanda tekrar ediyorum doğanın sesini dinlemek gerçekten önemli. Okul sebebiyle yurtdışında kaldığım dönemlerde neredeyse hiç tek yerde uzun süre kalmadım ama hep biraz incelemeyle o eve bitkileri uyduruyorum (tabii her orkidem farklı); burada da insanların yaptığı belli bir noktadan sonra üsturuplu tahmin yürütmek. Forumda paylaşıldığı gibi Orkide bence bataklık bilgisi suya boğayım şeklinde değil ama elimdeki orkidenin türü ne, bu türün anavatanı Çin midir Filipinler mi Madagascar mıdır ? Peki evim bu iklime ne kadar benziyor? Ölen orkidelerim neden öldü gibi sorulara yanıt buldukça iyi kötü bir rutininiz oluyor.

Sizler gibi bende bu işi yeni yeni öğrendiğim için teknik bilgilere vakıf değilim ancak ışık bilgilerini buradan paylaşayım belki ne derece etki ettiğini öğrenmiş oluruz.

* Kırmızı 630nm and 660nm, Mavi 460nm and Beyaz 2700K. -
Ben, doku kültürü laboratuvarımda ağırlıklı olarak GroLux floresan kullanıyorum. Doktora yaptığım bölümde bir adet PAR (Photo Sentetic Active Radiotion) ölçümü yapan cihaz vardı. Gün ışığı ve GroLux floresan lambalarının PAR değerlerini ölçmüştük. GroLux floresan lambanın PAR değeri, yaklaşık iki kat daha büyüktü.

Charlaux beğendi.

Düzenleyen Doku_Kültürcü : 28-03-2017 saat 09:56 Neden: ekleme...
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2017, 19:57   #47
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Ben, doku kültürü laboratuvarımda ağırlıklı olarak GroLux floresan kullanıyorum. Doktora yaptığım bölümde bir adet PAR (Photo Sentetic Active Radiotion) ölçümü yapan cihaz vardı. Gün ışığı ve GroLux floresan lambalarının PAR değerlerini ölçmüştük. GroLux floresan lambanın PAR değeri, yaklaşık iki kat daha büyüktü.
Merhaba sn. Doku Kültürcü,
Öncelikle yorumunuz hem size hem paylaşımda bulunan diğer arkadaşlara teşekkür etmek istiyorum. Umarım Orkide bölümü bir gün Hoya, Bonsai başlığı gibi olacak. En azından umudum, heveslendirmeye çalışmamın sebebi bu

Ürünü kullanmaya devam ettiğiniz için sanıyorum fazla ışık olması daha avantajlı. Ya da bu avantajı hangi renk ışığın ne kadar verildiği mi sağlıyor bilmiyorum. Aynı şekilde LEdlerin ne gibi artısı zararı olabileceğine dair bir fikrim yok. Tek bilgim son zamanlarda florasana rakip olması ve 10 yıl civarında ömrü olması. En azından şimdilik orkidelerim seviyor gibi ama ne sağlıyor daha önceki medsjlarımda belirttiğim gibi anlamak zor (probiyotik, nem, ışık her tür kombinasyon). Ama filizlerde gelişme için oldukça faydalı çıkması evet beni şaşırttı. Çünkü o kadar detayına kadar incelememiştim ve yazıyı yazana kadar da o kadar detaylı okumaadım ancak en fazla büyüme zaten filizlerde olmuştu.

Eski 10-05-2017, 00:18   #48
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Uzun bir aradan sonra herkese merhaba,
Artık 3 ay boyunca İstanbul'dayım. Orkidelerim sapasağlam yolculukları tamamladılar. Orkideleri bavulda getirmek çok zor ölürler ezilirler diye yabancı forumlarda korkutulmaya çalışıldım. Aslında benimde kendimi korkuttuğumu söylemem gerek çünkü bavulların ne kadar hoyratça atıldığını uçuş gerçekleştiren arkadaşlar şahittir. Dolayısıyla el bagajı tek orkideler için belki tek çözüm. Ancak 6 tane orkideniz be bir tane filiz kabınız olduğunda (arkadaşım getiriyor) el bagajı gibi bir seçenek eleniyor. Dolayısıyla bu yazıyı paketleme nasıl yapılmalıya ayırmak istedim. Orkidelerin yaklaşık 1 gün boyunca bavulda kaldığını düşünecek olursak oldukça tatminkar sonuçlar elde ettim. Olurda yurtdışına yolu düşüp orkide getirmek isterseniz umarım tavsiyem faydalı olur.

İlk başta orkideleri güzelce suladım ve akşamı bekledim. Sonrasında pamukla orkidenin taç bölgesine ve yaprak altlarına destek yaptım, harcın üstünü pamukla kapayıp bantladım. Daha sonrasında orkideyi gazete kağıdının üstüne koyarak rulo yaptım içini pamuk ve gazete parçasıyla doldurdum. Bantladıktan sonra üstünü bubble wrap denilen bizim patlattğımız ambalajla kapladım. Son olarak orkideleri tek tek poşete koydum ve bu poşetleride pamuk, gazete kağıdıyla doldurdum. Daha küçük olan orkidelerde daha çok pamuk, büyük olan orkidlerde daha çok gazeteyle rulolama yöntemi izledim.

Kawamoto Orchid Nursery orchid packing diye youtube da aratırsanız rulolama yönteminin daha profesyonelcesini görebilirsiniz. Benimkisi biraz aşırıya kaçan bir paketlemeydi fakat hiç kayıp yaşamadığım için mutluyum. Bir çiçek dalı kırıldı ama sağlık olsun tekrar açar )

İstanbul'da orkide maceram annemlerin sulamayı unuttuğu orkideyi canlandırmakla geçecek. Durumu biraz sevimsiz ancak bir şansı olabilir. Yaptığım işlemleri ve aldığım sonuçları buradan bildiririm.

Sevgiler

Eski 20-05-2017, 14:53   #49
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Herkese merhaba,

Bu sefer sizden yardım istemenin vakti geldi çünkü orkide toprağı adı altında satılan adam gibi bir karışım İstanbul'da bulamadım. Hangi marka bilmiyorum ama yakın zamanda aldığım karışım nedense yapı itibariyle çok garip geldi. Türkiye'de hiç kullanmadığım için ve diğer orkidelerimde bulunan orkide karışımından farklı olduğu için dokusu garip geldi. Acaba kullanıp beğendiğiniz bir karışım varsa markasını nereden aldığınızı iletirseniz çok memnun olurum.

Eski 27-05-2017, 23:54   #50
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Bu hafta flaskteki orkidelerimi temizleyip disariya cikardim. Yaptigim islem alti lava tasi,ortasi perlit ve ustu spaghnum yosunu olacak sekilde bir karisim hazirlamakti.Bu karisimi hazirlarken American Orchid Society'nin alternatif karisim urunleri yazisina danistim (http://www.aos.org/orchids/additional-r ... iewed.aspx ).Kullandigim urunleri siralayacak olursam,

- Elimde saksi sisesi olmadigi icin kola sisesi ( 1 litrelik,ancak kucuk geldiginden 2 tane 1 litrelige ihtiyacim oldu)
-Ikea'dan dekoratif cam kutu (akvaryumda olur)
-sterilizasyon icin oksijenli su
-kola sisesine delik acmak icin raptiye ve delikleri genisletmek icin kurdan
-lava tasi,perlit,spaghnum yosunu
-basincli su puskurtucu

Once kola kutusunu bicak,raptiye ve kurdan yardimiyle orkide saksisi olacak sekilde hazirladim cunku evimde saksi yoktu. Flask kutusunu actim,icindeki agari duzgun bir sekilde temizledikten sonra yavrulari mendilin ustune koydum ve kurumalarini bekledim. Kola sisesini ve kullandigim karisimi sterilize ettikten sonra yavrulari yerlestirdim ve siseyi akvaryum kutusunun icine koydum.Nemi arttirmak icin yanina bir cay bardagi koydum ve bu kutuyu golge bir alana aldim. Bugun ikinci gunuydu.

Bu arada yazilarimin bir kismina Orchidahimsa adli yeni blogumda devam edecegim (* * * * * ORCHIDAHIMSA - Anasayfa). Agaclar forumu cok sevsemde orkide sevenlerin bu alanda boguldugunu da dusunuyorum.Cunku seven aradigi bilgiyi bulamiyordur,ayni sorular tekrar ediliyor ve NOID orkidelere karsi ilgi dusmuyor. Insanlar Migros,Ikea'da degersiz bir orkideye 100 lira vermeyi daha uygun goruyorlar ki insanlarin kendi parasi buna bir sozum olamaz. Ama orkideseverlerin gercekten bu ture ilgi duyan insanlarin bilgi silsilesi olmadan okuyabilecegi bir alani olsun istedim.Yaz tatilinde oldugum icin daha ozenli bir sekilde ilgenebiliyorum. Umarim buradan arkadaslarimi da orada gorurum, yorumlarinizi gormekse beni daha mutlu eder. Tabii yanlis anlasilmasin. Bu buradan gittigim,agaclar.net i sevmedigim anlamini asla tasimiyor. Sadece kendi kurallarimi,dusuncemi yansitabilecegim bir alaniminda olmasini istiyor olusum (ancak ailemden de vazgecemeyecegime gore hala buradayim)

Bu hafta uygulamaya basladigim bir yontemse Bitki Denetim Defteri oldu. Bu deftere hangi gun ne oranda suladigimi,bitkiler hakkindaki onemli buldugum gozlemlerimi,ozellikle yabanci forumlardan aldigim yanitlari isliyorum. Bu sayede yaptigim islerin,kendi tekniklerimin ve gozlemlerimi gorebilecegimi dusunuyorum. Bunun faydali bir etkinlik olabilecegini dusundugumden sizlere soylemek istedim.

Sevgiler

Düzenleyen Charlaux : 28-05-2017 saat 00:26
Eski 28-05-2017, 14:03   #51
Ağaç Dostu

yalper's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2013
Migros ta orkideler 19.90-24.90 tl lerde satılıyor bu aralar 100 liraya orkide görmedim. Çiçek sepetinde çift dal orkideler o fiyata ama

yalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2017, 16:53   #52
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalper Mesajı Göster
Migros ta orkideler 19.90-24.90 tl lerde satılıyor bu aralar 100 liraya orkide görmedim. Çiçek sepetinde çift dal orkideler o fiyata ama
Merhaba sn.yalper,

Sanıyorum bu işler kazıkla kazıklayabilirsen gibi gidiyor çünkü standart boy orkide 30 (Ikea'da da aşağı yukarı aynı fiyat,Mısır çarşısı fiyatları 50) Büyükleri 70-80den başlıyor 170 e kadar çıkanı gördüm en son. Bu benim evimin yakınında Migros fiyatları.Amerikada 170 TL 48 dolara tekabül ediyor. Yani siz bugün New York'a gidiyor olsanız en az Migros orkidesi fiyatına üç çeşit özel orkide alıyordunuz (10 dolardan başlar özelleri). Bu bendenizin düz turist kafası hesabı. Noidler Amerikada marketlerde kazık yemekte 20 dolar kadar. Bizim 19.90 iyi niyet hesabımızla o zaman 170 TL yi 170 dolar gibi göreceğim. 170 dolara en en özel türü alabilir demek oluyor bu Amerikalı. Ama ne Amerikalı ne de turistiz (şimdilik). O zaman sipariş edilebilen 200 dolarlık flaskler konusu açılıyor. Sertifikayla geldiği için bakanlığın sorun çıkartamayacağı bir husus (ki onlar sertifikasız yollamayı kabul etselerdi de girecekti yüzde doksan. Yabancı firmalardan yollattığım bitkiler,bagajımda taşadıklarım hiçbir sıkıntı yaşamadım).

Şimdi paragraf yığını olmasın diye ayırıyorum 200 dolara 30 tane orkide düşüyor. Yani kabaca orkide başına 23 lira ödüyorsunuz. İçinde gelen orkidelerde mini orkide olduğundan gelince kırabiliyorsunuz;1 ay sonra diğer kullanıcalara yollama şansınız var. Açılan flaskte aynı sizin 30 tane çocuğunuz olsa mantığında. 30 tane ayrı tip,bazıları çok benziyor,bazıları tıpkısının aynısı bazıları güzel bazıları değil. Diyeceksiniz ama bu bir piyango. Piyango değil çünkü tüp bebek yöntemi gibi düşünebilirsiniz bu kısmı.Yani üreticiler (doktorlar) orkide üretiminde araştırma yapıyorlar,genlerine bakıyorlar kısık olmaması için uğraşıyorlar (Noid yani yapı marketi orkidelerinde kısırlık olabiliyor). Çünkü aldığınız yer seri değil kaliteli ve şecereli üretim yapıyor. Aldığınız her orkidenin çiçek kalitesi özellikleri var. Mesela Mituo Prince yoğun kokusundan dolayı tercih ediliyor. Dolayısıyla her kişiye en az beş tane düşse ideal olacağı için 6 kişi bu işe girişse 33 dolara 5 orkide alıyorsunuz.23 lirayla her orkide için 3 lira fazla ödediniz.18 lira zarardasınız diye düşünüyorsunuz. Ama o 19.90 liralık orkidenin fazlasında bir orkide alıyorsunuz.

Şimdi şu soruyu sorabilirsiniz. Ama benim 20 liralık orkidem çok büyük sen bana 23 liraya yavru minnacık orkide kakaladın. Orkideler çok zor büyüyor ve öldürüyorum diyorsunuz (burada kastım siz değil genel kesim). Ancak yavru orkideler ve genel anlamda her orkide nem sağladığınızda büyüme hızı artışı gösterirler. Ah şimdi buhar makinesi masrafı eklendi ve bitki başına 40 lira ödedik. Ama elinizdeki orkidenin değeri yine 20 liranın kat kat üstünde.

Bir bitkiye değersiz ya da kalitesiz demek istemiyorum çünkü hem herkes değerlidir hem Noid orkidelerinde güzel olanı vardır. Ama karşınızda aynı fiyata piyango değil, tek tip değil binlerce çeşit, şaşmayan standartta (klonlanarak aynı standart yakalanıyor. böylece ödül almış türün aynısı sizde oluyor) orkideniz oluyor. Ve Migros'ta Ikea'da aldığınız hatta çiçekçide çok para ödeyerek alınan orkideler aynı ithalatçı firmadan aynı fabrikadan çıkıyorlar büyük olasılıkla. Özel günlerde hediye orkide olması, toprakta boğulmaları için.

Son sorunuzun cevabını veriyorum çünkü diyorsunuz ki bu eğitimle değişir. Noid orkideler birbirinin aynısı olduğu için en önemli yöntem olan deneme yanılmayı Noidlarla yaşayamazsınız. Sizce neden sn. Ziya Soner veya Nur Hanım Noid orkide fabrikası yaratmıyor. Çünkü bu işi severek yapıyorlar. Aynı şekilde Louisiana Orchid Connection sahibiyle tanıştığım için söyleyebiliyorum bu işi severek yapıyorlar. Kendileri benim nadir bir tür nothodoritis zhejiangensis hikayemi dinleyince 3 yıllık araştırmamı görünce bana hediye etti. Migros'ta ya da pazarlığın yeri Mısır Çarşısında 3-5 lira indirim olsun diye burnunuzdan kıl aldırırlar. Migros gibi yerlerde bırakın 3ü 5i 19.90 lık orkideniz için verdiğiniz 20 liranın 10 kuruşunu bile alamazsınız. Çünkü onlar hobici değil adı üstünde sektörün içindeler.

Ağaçlar net gibi forumda benim hayalim hobicilerin artması. Ama genelde orkide bölümünde hoya veya bonsai/etobur bitki kültürü gelişemiyor maalesef;30 kişi uğraşsa 3 lira 10 kuruş fazlaya edinebilecekken. Bu sektörü sırf Amerika değil Almanya ve Tayland'da yönetiyor. Amerika hadi çok zor ama Almanya'da gurbetçi bir tanıdığınız olsa, ki tanıdığı geçtim yakın akrabamız çıkabilecek insan sayısı kadar Türk var. Bir orkide kargo dahil 20-25 euro,onlarda size yolladı deseniz 35 euro. Yani çiçek sepeti parası Tabii bu orkide blogu hayalimin belki en minicik sebebi. Hayalim yabancı forumlarda gördüğüm bilgi hazinesini,genele hitap edecek şekilde değil hobicilerin seveceği bir biçimde hazırlayabilmek. Forumumuzda konu başlıklarına ayırmaya çalıştım ve en azından küçük bir bölüm oluştu. Tabii oldukça anlaşılabilir bir sebep olarak çok detaylandırılmıyor ve bu dediğim gibi saygı duyduğum bir husus, ağaçlar net se çok sevdiğim bir platform. Ama ağaçlar net le beraber kendi platformumu eş zamanlı olarak geliştirebilirim dedim. Şu aralar bir iki kişi giriyor sadece ama olsun ben bilgi çeviriyorum,sn. Preacox'un ve yabancı forumda tanıdığım insanların orkide sevgisini aşılamak istiyorum. Yabancı kaynakları çevirmek,aynı zamanda deneyimlerimi paylaşmak (ağaçlar net te yapabildiğim gibi) ve kafamdaki plana göre kurabilme özgürlüğünü seviyorum. Belki başarısız olur, belki ilgi çekmez ama 10 yıl sonra biri merak ederde kaynak ararsa,gerçekten Google'da 10. ya da 10 bininci sayfaya kadar yılmazsa yazılarımı bulur yeni bir dünyaya açılır. Ya da aman bu ne be der ve kapatır Ama ben kendi hayalimi gerçekleştirmeyi denemiş olurum. Umarım bu yazı reklam amacıyla yazıldı sanılmaz ama ağaçlar net ailesinin böyle düşünmeyeceğini biliyorum. Olurda öyle düşünenler varsa yapabileceğim birşey zaten yok En nihayetinde ben niyetimi biliyorum. Böyle uzun bir yazı içinde özür dilerim herkesden. Bir önceki mesajda da belirttiğim gibi forumdaki yerimde,başlığımda yerinde. Sadece hayatıma bir proje daha eklendi o kadar

Sevgiler

Eski 06-06-2017, 12:19   #53
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Adim NOID Dusmanina cikti burada ama olsun guzel haberi paylasmakta fayda var.

Cekmekoy ana Migros'ta orkideler ve tum cicekler %25 indirimle satiliyorlardi (Dunya Cicek Gunuymus) . Orada orkideler 30 liradan 22 ye indigi icin aldim (Fotografini da cekip yuklemek lazim ama telefondan su ters cikma isi cok keyifsiz oldugu icin yuklemiyorum simdilik ). Tabii alirken yaptigim kiyas su oluyor orkidenin cicekleri nasil ne kadar ilginc.Simdiye kadar hic denk gelmedigim dis kismi gibi olan kisim pembe tonlariyla benekli ve cicek kismida tamamen pembe tonu ve damarlarida pembe idi. Iste Noid'da dedigim cesitlilik bu Bir aralar tamamen sari orkide de oluyordu ancak su siralar egzantirik orkide oranlari cok dusuk, Migrosta 10 tane kadar vardi ancak sadece bir tane degisikti.

Ancak bu indirim sayesinde Eminonu pazarlik fiyatinin da baya altinda oldugu icin gidin alin.Ama hala sizi NOID olmayan orkideleri almaniza tesvik ediyorum bilginize Zevki ayri diye soyluyorum herhalde

Bu arada buradan sn.doku kulturcuye destegi icin tesekkurumu sunarim.Bugun yarin konuyla alakali yaziyi yukleyecegim.Pek bir ihmal ediyorum yazi yazma isini bu aralar.

Eski 06-06-2017, 17:02   #54
Ağaç Dostu

yalper's Avatar

Alıntı:
Cekmekoy ana Migros'ta orkideler ve tum cicekler %25 indirimle satiliyorlardi (Dunya Cicek Gunuymus) . Orada orkideler 30 liradan 22 ye indigi icin aldim
Artık senin adın bundan böyle migros orkidecisi olsun

Charlaux beğendi.
Eski 06-06-2017, 17:20   #55
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Artık senin adın bundan böyle migros orkidecisi olsun
Isin sakasi bir yana benim ismim orkide sevenci olsun o yeter bana Migros gibi piyasalar sikintili bugune ozel bir indirim yapildigi icin alacaklar alsin son Migros alisverisini yapsinlar dedim

Ayrica Migros gercekten cok ilginc her vakit duzenli olarak fiyatlar oynuyor, bir mekan bir mekani tutmuyor. Yapi marketi orkide savascisi olmamda tamamen ticari kaynakli bir urun olusu. Yoksa her zaman kendi NOID orkidelerimde olmustur. Hatta Kruger'daki marketten deseni icin cok begenip aldigim var (ama indirim kollarim o ayri konu). Hatta yanlis hatirlamiyorsam sizin orkidenizde ayni benim orkidemin tipindendi, degisik olanlari arada cikiyor. Ama gercek zevk hangisinde derseniz iste orkidenizden sacilan mis gibi kokular, guzel ve cesit cesit desenler. Bu desenler ve kokular ozel uretim sonucuyla olusabilecek birsey cunku ticari mantik genele hitap eder. Ilk post mesajim bu konuyu ozetliyor aslinda. Cogu orkideci de ayni sekilde NOIDleri vardir fakat koleksiyonun ciddi bir kismi hybrid turdur.

Blogumda daha detayli acikladim ancak ben kendi kullandigim saticilari guven anlaminda soyluyorum ve ayni zamanda kalitesi icin soyluyorum. Yoksa ogrenciyim hani reklamiyla isim olmaz gucum olmaz,bir sahis disinda zaten kendilerini yakindan gormuslugum yok bu boyle bilinsinde Ha Migros'tan almissiniz ha gitmissiniz Ebayden siparis etmissiniz insanin kendi tercihi. Ama 100 tl o dendrobium cattleya ya mi veririm yoksa ustune biraz daha koyup sn Ziya Soner den mi alayim diye sorarsaniz cevap ikincisi.

Artik valla bu konulari yazmayacagim bu hafta deflasking prosedurunden bahsedecegim. Sn.Doku Kulturcu'de durum aciliyeti nedeniyle sagolsun ozel mesajan yardimci oldu. Onlarida gecirip deneyimlerimi aktaracagim. Ama ben arastirma yaptigimdan biliyorum bu isin uzmani degilim. Yabanci forumlarda ogreniyorum,okuyorum kendi yorumumu katip sizlerle paylasiyorum.

Eski 07-06-2017, 00:26   #56
Ağaç Dostu

yalper's Avatar

Alıntı:
Hatta yanlis hatirlamiyorsam sizin orkidenizde ayni benim orkidemin tipindendi
Şu aralar benim en çok hoşuma giden Nelly Isler türü orkidemin verdiği 2 çiçek dalının gelişimini takip etmek.

Bir süredir kokulu sardunya, zambak, euphorbia türlerine de ilgi duyuyorum. Koku ve çiçekleriyle mutlu ediyorlar beni bu bahar.

Phallerimin keikileri gelişiyor. Belki yakında flask işini de deneyebilirim kim bilir

Eski 07-06-2017, 00:28   #57
Ağaç Dostu

yalper's Avatar

Alıntı:
(Fotografini da cekip yuklemek lazim ama telefondan su ters cikma isi cok keyifsiz oldugu icin yuklemiyorum simdilik ).
Fotoğraf gelse artık fena olmaz

Eski 07-06-2017, 09:01   #58
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Fotoğraf gelse artık fena olmaz
Birazdan yuklerim ama boyun fitiklarina karsi hicbir sorumluluk ustlenmem Gercekten telefondan neden boyle bir sorun oluyor cok merak ediyorum.

----------
Orkideler ve phalaenopsislerde aslinda hem dogal kokulu hem de gelistirilmis kokulular var dolayisiyla kokulu orkide ariyorum diyorsaniz :

What are the names of some fragrant orchids? Phalaenopsis acilmadigi icin violacea var cesitli Mituo Prince'lerde equestrislerde,bellinada var.

Umarim elinizdeki bitkilerde guzel guzel mutlu etmeye devam ederler sizi.

----------

Flaskler (http://www.bigleaforchids.com/store/...Cat_Flasks.JPG) bu halde olmadigi surece ilismenizi tavsiye etmem.Benimkiler oldukca minik ve dolayisiyla mesakatli. Cok cok sevdigim bir tur olmasa ugrasir miydim bilmiyorum. Yine ayni sekilde mounted yani havaya asilan orkidelerde zorlu bir ugras. Tabii yasarken yine keyfiyle yasiyorsunuz. Ben en azindan cok umursamamaya calisiyorum cunku umursarsaniz isiniz zor.

Eski 07-06-2017, 09:53   #59
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Bahsi geçen orkide budur. Damarlarının pembenin tonu olması sebebiyle ve ve mor pembemsiliğin canlılığı sebebiyle tercih ettim. Yine aynı şekilde tohumun gireceği nokta yani kuyruk gibi olan kısmı da oldukça detaylı ve ilginç.

Eklenen Resimler

Eski 07-06-2017, 16:41   #60
Ağaç Dostu

yalper's Avatar

Alıntı:
Bahsi geçen orkide budur. Damarlarının pembenin tonu olması sebebiyle ve ve mor pembemsiliğin canlılığı sebebiyle tercih ettim. Yine aynı şekilde tohumun gireceği nokta yani kuyruk gibi olan kısmı da oldukça detaylı ve ilginç.
Çok benzeri bize hediye olarak geldi, akşam fotoğrafını göndereyim

Charlaux beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024