agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni112Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-01-2016, 08:21   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2013
Merhabalar arkadaşlar keyifle yazılarınızı okudum.Ben de bu doku kültüründe orkide tohumu yetiştirme işini hobi olarak yapmak istiyorum.Sayın Asiltürk gelişmelerden bizi haberdar ederseniz çok sevinirim.

drdilek11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2016, 17:53   #122
Yeni Üye

Sayın Asiltürk doku kültüründe bazı okuduğum kaynaklarda zaman zaman sulama yapılması gerektiği söyleniyor bu konuyla ilgili bir bilginiz ya da çalışmanız oldumu?

Eski 10-02-2016, 18:02   #123
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drdilek11 Mesajı Göster
Sayın Asiltürk doku kültüründe bazı okuduğum kaynaklarda zaman zaman sulama yapılması gerektiği söyleniyor bu konuyla ilgili bir bilginiz ya da çalışmanız oldumu?
Sayın drdilek11 ilginiz için teşekkür ederim, malesef bu konuda olumlu bir gelişme olmadı sebebine gelince besiyeri 5-6 ay gibi elimde beklediği için son anda bakteri üremişti. o nedenle sonuç olumsuz oldu. Agar agar zaten kendi hacminin 8-9 katı su tutabiliyor burada suya ihtiyaç olacağını bilmiyorum. Bu konuda bilgim yok. Ama dediğim gibi zaten agar da yeterince su var

asiltürk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2016, 22:36   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Orkide tohumu satıcıları...

Merhaba arkadaşlar,
Orkide tohumları toz tohumlar sınıfında yer alır, besin maddesi içermezler. Literatür verilerine göre, denizden 2000metre yükseklikte yapılan hava örneklemelerinde orkide tohumlarına rastlanmıştır. Orkide tohumları genellikle kısa ömürlüdür. Düşük nem ve sıcaklıkta saklandıkları takdirde göreceli olarak uzun süre saklanabilmektedirler. Orkide tohumu satan, bildiğim üç adet kaynak var:
1. Kumpol Panyawechmanit, Taylandlı orkide tohumu satıcısı. Ebay’da satış yaptığı bir site var. Orchid seed items in KP Orchids and Plants store on eBay! Güvenilirdir, eğer tohumlar yeni hasad edilmişse büyük oranda çimlenirler. Daha önce buradan tohum almıştım (Dendrobium nobil, D. helix, D. broomfieldii, D. trigonopus, Rhynchostylis gigantea Plai). Satıcıyla kumpol2004(at)yahoo.com e-posta adresiyle İngilizce yazışabilirsiniz. Tohumlar, bir mektup zarfı içerisinde geliyor.
2. Orchid Seed Bank Project (OSP). OSP Orkide tohum bankası projesi, projenin başındaki kişi Aaron Hicks ( ahicks51(at)cox.net ). Site, Paypal üzerinden satış yapıyor.Tohum listesi: Order your seeds here! Pek çok doğal orkide türünün tohumlarının satışını yapıyor, aynı zamanda kitap ve malzeme satışı da yapıyor. Doktora tezimde kullandığım tohumların bir kısmını buradan temin etmiştim. Projenin bulunduğu yer Chandler-ARIZONA Amerika Birleşik Devletleri, oldukça kuru bir bölge olması nedeniyle orkide tohumlarının buzdolabında saklanması için uygun bir yer. Şu sıralarda proje yavaşlamış gibi görünüyor. Aaron Hicks’e e-posta gönderip yeni tohum listesini isteyebilirsiniz. Şu türler uluslar arası nesli tehlikede olan türler sözleşmesi (CITES) kapsamında koruma altında oldukları için Amerika dışına gönderilmiyor: Aerangis ellisi, Dendrobium cruentum, Laelia jongheana, Laelia lobata, bütün Paphiopedilum türleri, Peristeria elata, bütün Phragmipedium türleri, Renanthera imschootiana. Tohumlar, küçük bir kutu içerisinde gönderiliyor.
3. Species Orchids from Burleigh Park Orchids Avustralya’da bulunan bir orkide üreticisine ait web sitesi. Ian ve Pat Walters tarafından işletiliyor. Tohum ve doku kültüründe tüp içerisinde mikro bitki (PLB) satışı yapıyorlar. 1-2 tüp alınacaksa sorun çıkmıyor, ama bitki sayısı fazla olunca Ankara’dan, Bakanlıktan izin almanız gerekiyor. Doktora eğitimim sırasında 2004 yılında, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’ndan izin alıp plastik deney tüpü (flask) içerisinde orkide bitkileri getirtmiştim. Prosedür, büyük olasılıkla değiştiği için burada açıklamanın anlamı yok. ianbpon(at)speciesorchids.com adresine e-posta gönderip güncel tohum listesini isteyebilirsiniz. Tohumlar, mektup zarfı içerisinde **** kabarcıklı zarf içerisinde gönderiliyor. Adi posta yoluyla ve Western Union üzerinden para transferi yapmıştım.
E-posta gönderecekseniz, yukarıda verilen adreslerdeki (at) ile @ değiştirmeniz gerekiyor.

Güncelleme......10.12.2022

Kumpol Panyawechmanit, Covid-19 nedeniyle artık hayatta değil.

Orchid Seed Bank Project (OSP), iki sene önce kapandı.

Burleigh Park Orchids, çalışıyor, tohum ve fide satışları var ama, Avustralya Posta İdaresi, aldığınız bitkileri ve tohumları teslim etmiyor. Ödediğiniz parayla kalıyorsunuz.

YeniBON ve sar-dunya beğendi.

Düzenleyen Doku_Kültürcü : 09-12-2022 saat 22:33 Neden: Güncelleme...
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2016, 23:47   #125
Ağaç Dostu

Steril çalışma için HEPA kabin...

Merhaba Arkadaşlar,
Üniversitede doktora yaptığım dönemde, çalıştığım laboratuvara 15000dolar değerinde çift HEPA filtreli, paslanmaz çelikten bir kabin alındı. Hemen akabinde mantar laboratuvarına da aynı firmanın daha az fonksiyonlu modeli alındı, 4500 dolardı. 2008 yılında mezun oldum ve bir doku kültürü laboratuvarında çalışmaya başladım. Yukarıda belirttiğim steril çalışma kabinlerini kendimiz yaptık. Bizim kabinler, Ulpatek Ulpatek Filtre Ticaret Sanayi A.Ş firmasından aldığımız 30*30 boyutlarındaki H14 sınıfı filitreler ve pleksiglastan yapılmıştı. 30x30 ebatlarında H14 sınıfı bir HEPA filtrenin 2010 yılı fiyatı KDV hariç 53 Euro idi. Pleksiglas + motor + HEPA filitre toplamı 1000TL. civarında idi. Patronum, üç adet yaptırdı. Pleksi kabinler laboratuvara geldi, HEPA filtreleri plastik örtülerinden çıkartıp kabine bağladık, motoru yerleştirdik. Mükemmel çalıştı. Kendi evimde de bir adet kabin yaptım. 1000TL'den çok daha ucuza imal ettim. 3mm'lik camdan yaptım (biraz riskli). Kabin üzerine yük binmesin diye motor ve ön filitreyi ayrı imal ettim ve aluminyum aspiratör borusu ile birbirine bağladım. Boru boşluklarını silikonla kapattım. Sorunsuz çalıştı. İşlem sırası karışık gelmiş olabilir. Holmes HAP bağlantısında çok daha basit bir sistem var. Bağlantıdaki gibi bir kabin yapacak arkadaşlara bir önerim var, kabin olarak kullanılan plastik kutunun açık kısmına 11-12cm genişlikte, kabinin açıklığı uzunluğunca havanın doğrudan çıkışına engel olacak plastik bir şerit konmalı. Bu yapılınca hava engele çarpar ve daha büyük açıklıktan geçmeye zorlanır ve dar alanda pozitif bir basınç oluşturulur. Deneyecek arkadaşlara başarılar...

Eklenen Resimler

Düzenleyen Doku_Kültürcü : 15-02-2016 saat 19:13
Eski 14-02-2016, 00:18   #126
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın drdilek11, doktora tezime başladığım ilk yıllardı, Orchid Seed Bank Project yürütücüsü Aaron Hicks'e, karşılaştığı en uzun orkide tohum çimlenme süresinin ne kadar olduğunu sormuştum. Üç yıl diye yanıt vermişti. Bu çok uzun bir süre. Agar kuruduğu için, pH değeri 5,6-5,5 olan sterilize edilmiş bir suyla takviye edilmesi gerekiyor. Doku kültüründeki gelişmiş bir bitkiden söz ediyorsak, onlarda kavanoz üzerine çekilen streç folyodan (mutfak folyosu) su kaybediyorlar. Oluşan osmotik basınç nedeniyle bitki ortamdan besin alamıyor ve gelişmesini durduruyor. Bu durumda iki seçeneğiniz var: ya bitkiyi taze bir ortama aktaracaksınız (bitkilerin teker teker aktarılması bitki miktarına göre zaman alabiliyor), veya bitkiyi kurtarmaya yönelik zaman kazanma amaçlı olarak, steril olarak hazırlanmış agarsız, sıvı ortamdan bitkiyi kaplamayacak şekilde kavanoza ilave edeceksiniz. Bu, bitkilerin aktarılma süresini üç hafta kadar uzatabilir.

-Doğadan- beğendi.
Eski 14-02-2016, 14:52   #127
Yeni Üye

Sayın doku kültürcü öncelikle çok teşekkürederim.Bir süredir bu doku kültürü ile ilgili kaynaklar okumaya çalışıyorum.Benim bir kabinim yok.olabildiğince amatör bir şekilde sadece hobi amaçlı uğraşıyorum.Denemelerimde genelde mantar üremeleri oldu.bu bir miktar hevesimi kırdı.fakat yine de hobi olarak devam ediyorum henüz elimde bir kaç kavanozum var üreme olmayan. ��

Eski 14-02-2016, 14:57   #128
Yeni Üye

Sayın Doku Kültürcü siz sadece tohumdan mı çalışıyorsunuz? yoksa orkide için doku deneyimleriniz de oldu mu?

Eski 15-02-2016, 14:51   #129
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Doku Kültürcü siz sadece tohumdan mı çalışıyorsunuz? yoksa orkide için doku deneyimleriniz de oldu mu?
Genellikle tohumdan çalışıyorum ama zaman zaman dokudan çalıştığım da oluyor. Tohumdan çalışmanın avantajları şunlar:
1. Orkide virüsleri tohumla taşınmıyor. Ana bitki virüslü olsa bile çimlendirdiğiniz tohumlardan gelişen bitkiler virüs taşımıyor.
2.Marketlerden satın aldığınız orkidelerin hepsi patentli veya tescil edilmiş durumda. Islahı yapan kişiye "royalty" yani ıslahçı hakkı ödenmesi gerekiyor. 1-2 tane üretiyorsanız sorun oluşturmuyor ama "Ben bu bitkiyi üretip satacağım" dediğiniz zaman ıslahçı haklarını ödemeniz gerekiyor. Tescil edilmiş otsu bir bitki için 20yıl, odunsu bir bitki için 30 yıl ıslahçı hakları korunuyor. Üretmeyi düşündüğünüz bitki çeşidi 20 (odunsu bitki ise 30yıl) yıldan daha uzun zamandır üretiliyorsa ıslahçı hakları artık korunmaz ve istediğiniz gibi üretip satışını yapabilirsiniz. Bitkiyi tohumdan geliştirip üretiyorsanız, genetik açılma nedeniyle DNA'sı farklı olacaktır ve ıslahçı hakkı ödemeniz gerekmeyecektir. Okuduğum bir kaynakta ise, melezleme yaptığın bitkilerden bir tanesi bile tescilli bir çeşit ise, ıslahı yapan kişiden "nezaketen" izin alınması gerektiği belirtiliyordu. Yinede bu konuda bir ıslahçıdan da görüş alınması iyi olur. Ziraat fakültesi öğretim üyelerine sormak gerekir.

Eski 15-02-2016, 22:23   #130
Yeni Üye

Sayın Doku Kültürcü sanırım sizden öğreneceğim çok şey olacak.Umarım sorularımla sizi çok sıkmam.Tohumdan üretmek için henüz tohumum yok fakat orkidelerimi tozlaştırmayı başardım.Bu arada tohumlar olgunlaşana kadar doku üretimi denemek istedim tamamen ev şartlarında.siz doku parçası olarak orkidenin hangi bölümlerini kullandınız?sonuçları nasıldı?çok teşekkürederim

Eski 16-02-2016, 19:02   #131
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Doku Kültürcü sanırım sizden öğreneceğim çok şey olacak.Umarım sorularımla sizi çok sıkmam.Tohumdan üretmek için henüz tohumum yok fakat orkidelerimi tozlaştırmayı başardım.Bu arada tohumlar olgunlaşana kadar doku üretimi denemek istedim tamamen ev şartlarında.siz doku parçası olarak orkidenin hangi bölümlerini kullandınız?sonuçları nasıldı?çok teşekkürederim
Alıntı:
Sayın drdilek11,

Çiçek dalı üzerindeki uyur durumdaki gözleri çoğaltmak için kullandım. Sizin durumunuzda, bu uyur gözleri kullanamazsınız, tohum kapsüllerini feda etmeniz gerekir. Bu gözleri başka bir bitkiden almanızı öneririm. Tohumlar için ise 5-6 ay gibi bir olgunlaşma süresi var. Bu gözlerden elde ettiğiniz ilk gelişen bitki aşırı derecede yavaş gelişir (jüvenilite kaybı nedeniyle). Ve dikim yaptığınız ortam bileşiminde sitokinin (benziladenin, kinetin...) denilen, sürgün gelişimini teşvik eden kimyasal maddeler ilave etmeniz gerekir. Hatta, ekmek mayasının ürettiği aktif maddelerden biri sitokinin (2-isopentenyladenosin) karakteri gösteriyor. Ve, Japonların gerçekleştirdiği maya ile yapılmış bir doku kültürü çalışması da mevcut. Sıcaklık ise önemli faktördür ve 23-25 °C arası sıcaklıklar uyur gözden sürgün gelişimini teşvik eder. "Plant Propagation by Tissue Culture" adında bir kitap var. Bu kitabı, Plant Propagation by Tissue Culture - Springer sayfasında bulabilirsiniz. Ücretsiz olarak indirebilmek için, öncelikle bir üniversitenin kütphanesindeki bilgisayardan yukarıdaki bağlantıya gidip sayfanın üst kısmında yer alan "Sign Up" bağlantısını tıklayıp Springer Yayınevine kayıt yaptırıyorsunuz. Daha sonra da kendi bilgisayarınızdan bu siteye gidip "Login" yapıp kitabı bilgisayarınıza indiriyorsunuz. Kitap 504 sayfa ve 19MB yer kaplıyor. Bu kitapta doku kültürü laboratuvar çalışması için gerekli hemen hemen tüm bilgiler var. Önerebileceğim başka bir kitap ise "Plants from Test Tubes". www.Amazon.com kitap satış sitesinde 29$ gibi bir fiyata satılıyor. Bu kitap en temel bilgileri veriyor.

yalper beğendi.
Eski 16-02-2016, 21:38   #132
Yeni Üye

Sayın Doku kültürcü çok teşekkürederim.ortam bileşimine sitokin ekledim { benziladenin } tabi amatör olarak bunların ölçülerini bilemiyorum. Sadece deneme yanılma ile ilerliyorum.tamamen randomize bir başarı olacak eğer sürgün gözlerinden gelişme olursa.kitapları en yakın Zaman da indirmeyi düşünüyorum.tohumları sadece doku kültürü için kullanacağım.verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkürederim umarım tecrübeleriniz ve bilgilerinizle bizi aydınlatmaya devam edersiniz.

Eski 08-03-2017, 07:24   #133
Yeni Üye

Kolistirva's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2010
O kadar güzel konu olmuş ki işteyken dalıp bir anda okudum, amiri farketmedik, adam da gelmiş benle okudu.

Ben çinden bir sürü orkide tohumu aldım, kafamda olan salatalık gibi ekerim, güzel güneş görürse çıkar, asiktürkün yaptıklarını okuyup görünce hayrete düştüm.

Tohumun çimlenmesi için o kadar şeye ihtiyaç var, eve gidince fotoğraf çeker buraya atarım, büyük ihtimalle bana da sahte orkide tohumu göndermişler.

Bari yiyilebilen bir şey çıksalar, zararsız.

acemi25 beğendi.
Kolistirva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2017, 15:35   #134
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asiltürk Mesajı Göster
Çok haklısın Mete bey sterilizazyon ve dezenfeksiyon ihmale gelmiyor. Ama napalım bizim ilk denemelerimiz. Bazı şeyleri deniyerek öğrenmek daha kalıcı oluyor. Birkaç besi yeri daha hazırlamam lazım. Kontamine olanların yerine koymak için. MERC alman firmasının kimyasalları çok iyi ama çok çok pahalı örneğin 1 kg şeker 70 Euro, 1 kg chorcoal aktif kömür 70 Euro. Amonyum nitrat 70 Euro oysa Türkiye de amonyum nitrat gübresini 5-10 tl ye alırız. Bu denemelerde başarılı olursam MERC in ürünlerini kilo olarak alabilirim belki. İnternetten çeşitli renklerde orkide tohumu getirttim. özellikle ithal mavi renk olanı merak ediyorum.
mavi yok olmaz imkansız

haydardayı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2017, 17:24   #135
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi haydardayı Mesajı Göster
mavi yok olmaz imkansız
Aslında, Phalaenopsis violacea var. coerulea türü mavi renkte çiçek açar. İngiltere'de Boden orchids aile şirketi üretimini yapıyor: Blue Phalaenopsis and Doritanopsis Orchids

Charlaux beğendi.
Eski 10-05-2017, 21:54   #136
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Aslında, Phalaenopsis violacea var. coerulea türü mavi renkte çiçek açar. İngiltere'de Boden orchids aile şirketi üretimini yapıyor: Blue Phalaenopsis and Doritanopsis Orchids
Merhaba sn. Doku Kültürcü,

Yanlışsam düzeltin ancak benim bildiğim yabancı literatürde Blue denilen Phalaenopsis'in morun türevidir. Gördüğüm resimlerde masmavi olmadığı için mavi orkidedir demek ne kadar doğrudur bilmiyorum. Fakat maviye en yakın skala bu renktir diyebiliriz sanırım.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2017, 17:36   #137
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Merhaba sn. Doku Kültürcü,

Yanlışsam düzeltin ancak benim bildiğim yabancı literatürde Blue denilen Phalaenopsis'in morun türevidir. Gördüğüm resimlerde masmavi olmadığı için mavi orkidedir demek ne kadar doğrudur bilmiyorum. Fakat maviye en yakın skala bu renktir diyebiliriz sanırım.
Dianthus amurensis var Siberian Blue karanfil çeşidi, eğer gölgede kalan bir alanda çiçek açarsa, toz-mavi renkte çiçekler açıyor, ama, güneş alan bir yerde çiçek açıyorsa rengi eflatun oluyor. Sanırım Phalaenopsis'te de aynı durum söz konusu. Diğer yandan, internette resimlerini bulabileceğiniz mavi Phalaenopsisler boyama neticesinde oluşmuş çiçekler.

Eski 07-09-2017, 11:53   #138
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2006
elimde orkide tohumu var yeni hasat ettim 2 adet koza halinde 06.09.2017 de ankarada ilgili olan varsa 1 koza verebilirim . çimlenme gücü vs ne olur bilemem bende çeşitli yöntemlerle deneyeceğim ama besi yeri değil macro ve micro elementleri barındıran sıvı gübre ile pamuk ve ağaç kabuğu karıştırıp cam şişe de deneyeceğim

tesla273 ve acemi25 beğendi.
aswere Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2017, 18:20   #139
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aswere Mesajı Göster
elimde orkide tohumu var yeni hasat ettim 2 adet koza halinde 06.09.2017 de ankarada ilgili olan varsa 1 koza verebilirim . çimlenme gücü vs ne olur bilemem bende çeşitli yöntemlerle deneyeceğim ama besi yeri değil macro ve micro elementleri barındıran sıvı gübre ile pamuk ve ağaç kabuğu karıştırıp cam şişe de deneyeceğim
çalışmalarınız ne durumda bir gelişme var mı?

tesla273 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2020, 15:14   #140
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2020
Yardım

Orkide tohumu için kullanılan jeli nasıl temin edebilirim **** yapabilirim

Selmaakalın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2023, 15:24   #141
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tesla273 Mesajı Göster
çalışmalarınız ne durumda bir gelişme var mı?
çok zaman geçmiş kusura bakmayın. Sterilizasyon şart, bir hafta içinde kullandığım kap yemyeşil oldu, hevesim kırıldı vazgeçtim.

aswere Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2023, 11:01   #142
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-05-2023
Sn. Asiltürk çalışmalarınıza devam etmiyorsunuz galiba Çalışmalarınıza devam etmeniz için orkide tohumu lazımsa size bir miktar kurutulmuş (gerçek) (toz) orkide tohumu göndere bilirim.

demdemir beğendi.
almuud Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024