agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni84Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-01-2018, 16:09   #121
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Orkide tohumu hakkında

Merhaba, tohum sitelerinde dolaşırken rengarenk orkide tohumları gördüm, üstelik epey alan da var, acaba tohumdan orkide yetiştirilebiliyor mu yoksa hüsran ile mi sonuçlanıyor, aramızda hiç tohumdan yetiştiren varmı? Yoksa bir risk alıp denemek istiyorum gerçekten, varsa da tecrübelerinden faydalanmak isterim.

hanımeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2018, 14:37   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hanımeli Mesajı Göster
Merhaba, tohum sitelerinde dolaşırken rengarenk orkide tohumları gördüm, üstelik epey alan da var, acaba tohumdan orkide yetiştirilebiliyor mu yoksa hüsran ile mi sonuçlanıyor, aramızda hiç tohumdan yetiştiren varmı? Yoksa bir risk alıp denemek istiyorum gerçekten, varsa da tecrübelerinden faydalanmak isterim.
Sayın Hanımeli,
Büyük çoğunluğu insanların orkide merakını sömürmeyi hedefleyen dolandırıcılar. Orkide tohumları, çok küçüktür (ince çekilmiş toz kahve iriliğinde) ve bu nedenle tane ile değil topluca(mesela yaklaşık 1000adet) grup olarak satılırlar. Bağlantıda kumpol Panyawechmanit'e ait EBay sitesindeki türlerden bir tanesini gösteriyor. Sayfada bitkinin ve tohumunun yan yana küçük resimleri var. Üzerine tıklayınca büyüyor, inceleyin. https://www.ebay.com/itm/Orchid-spec...UAAOSwA-ZTbmjN
Orkide tohumları çimlenmek için gerekli besin maddelerini taşımazlar bu nedenle steril besin ortamı kullanmanız gerekir. Dolandırılmayın.

acemi25 beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2018, 16:01   #123
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Çok teşekkür ederim doku kültürcü. Epey bir araştırma yaptım steril şartlar çok önemli satın alma yoluyla değil kendim tohum elde ederek denemek istiyorum bakalım başarabilecekmiyim.

hanımeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2018, 18:48   #124
Ağaç Dostu

ankaramk's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2011
Orkide tohumlarım hazır.

acemi25 beğendi.
ankaramk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2018, 21:40   #125
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ankaramk Mesajı Göster
Orkide tohumlarım hazır.
Hemen ekin. Phalaenopsis tohumları çok uzun ömürlü değil.

acemi25 beğendi.
Eski 10-06-2018, 08:43   #126
Ağaç Dostu

ankaramk's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Hemen ekin. Phalaenopsis tohumları çok uzun ömürlü değil.
Teşekkür ediyorum.

Vestel_5530 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ankaramk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2020, 09:56   #127
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-10-2019
Orkide tohumu

Elinde orkide tohumu olup gönderebilecek var mı ?

Hasansarraf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2020, 22:28   #128
Yeni Üye

Xlero's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2020
Merhaba arkadaşlar, bugün ilk tohumlarımı ektim. Konu hakkında bilgiye sahip değilim ancak toplamaya çalışıyorum. Mavi orkide tohumu aldım. Bir sürü göndermiş tedarikçi. Suya koymamı ve 6 saat beklememi yazmış yazısında. Ben de bir kısım tohumu dediği gibi yaptım. Suyun içindeler şuan. Aradan yarım saat geçmeden tohumların çevresinde bir şeyler oluştu. Tam olarak adlandıramıyorum ve kümelendiler. Bazıları bardağın dibinde tek başına kaldı. Bu davranış normal mıdır acaba?

Eklenen Resimler

Xlero Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2020, 10:43   #129
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Xlero Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar, bugün ilk tohumlarımı ektim. Konu hakkında bilgiye sahip değilim ancak toplamaya çalışıyorum. Mavi orkide tohumu aldım. Bir sürü göndermiş tedarikçi. Suya koymamı ve 6 saat beklememi yazmış yazısında. Ben de bir kısım tohumu dediği gibi yaptım. Suyun içindeler şuan. Aradan yarım saat geçmeden tohumların çevresinde bir şeyler oluştu. Tam olarak adlandıramıyorum ve kümelendiler. Bazıları bardağın dibinde tek başına kaldı. Bu davranış normal mıdır acaba?
Üzgünüm ama, sizde orkide tohumu diye dolandırılan insanlar kervanına katılmışsınız. Sayfayı yukarı kaydırırsanız üyelerin Phalaenopsis orkide tohumlarının resimlerini görebilirsiniz. Orkide tohumları gerçek anlamda toz tohumlar olarak nitelenebilir. Çok ince çekilmiş kahve iriliğinde olurlar. Bu konuda Joseph Arditti ve Abdul Karim Abdul Ghani tarafından kaleme alınmış İngilizce bir makale var: https://www.researchgate.net/publica...45_pg_367_2000

Eski 14-04-2020, 20:54   #130
Yeni Üye

Xlero's Avatar

Alıntı:
Üzgünüm ama, sizde orkide tohumu diye dolandırılan insanlar kervanına katılmışsınız. Sayfayı yukarı kaydırırsanız üyelerin Phalaenopsis orkide tohumlarının resimlerini görebilirsiniz. Orkide tohumları gerçek anlamda toz tohumlar olarak nitelenebilir. Çok ince çekilmiş kahve iriliğinde olurlar. Bu konuda Joseph Arditti ve Abdul Karim Abdul Ghani tarafından kaleme alınmış İngilizce bir makale var: https://www.researchgate.net/publica...45_pg_367_2000
Üzücü bir durum. bakalim bunlardan ne çıkacak. 1 ay içinde filizlenir umarım. Foroğraf atarim.

Eski 28-04-2020, 07:45   #131
Yeni Üye

Xlero's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Xlero Mesajı Göster
Tohumlarım çimlendi. Kaderde ne varsa onu görürüz. )

Eklenen Resimler

Eski 28-05-2020, 19:22   #132
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
arkadaşlar ben kendim orkideyi dölleyip tohum oluştursam bu tohumların dolu boş olduğu nasıl anlaşılır bir de hibrit değildir değil mi daha yapmadım sadece soruyorum ben evde denesem doku kültürüyle çimlendirebilir miyim maliyeti ne kadar olur bir çiçek ne kadar tohum yapar bilmiyorum ama sadece bir çiçeğin tamamını ekeceğim evde sterilizasyon yapabilirim ama dediğim gibi toplam maliyet ne olur ne kadara olur liste şeklinde yazabilir misiniz lütfen birde aşama aşama nasıl yapmam gerektiğini nasıl ortamda bulundurmam gerektiğini yazar mısınız

şimdiden teşekkür ederim

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2020, 21:46   #133
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-07-2015
Herkese merhaba siz orkide yetiştiricilerine küçük bir sorum olacaktı;
Ben gittigidiyor sitesinden maymun orkide tohumu sipariş vermiştim, kargo elime geçtikten sonra tohumları orkide toprağına ektim ardından etrafını kilit poşetle kapattım, her gün fısfısladım, 3 gün sonra da filizler çıkmaya başladı. Aklımdaki tek soru şu; orkide tohumlarının bu kadar kısa sürede filiz vermesi normal mi yoksa aldığım tohumlar sahte mi ?

uygarb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2020, 22:04   #134
Ağaçsever

https://images.app.goo.gl/AKxFGADbmF7efT6ZA

Eski 01-07-2020, 14:26   #135
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uygarb Mesajı Göster
Herkese merhaba siz orkide yetiştiricilerine küçük bir sorum olacaktı;
Ben gittigidiyor sitesinden maymun orkide tohumu sipariş vermiştim, kargo elime geçtikten sonra tohumları orkide toprağına ektim ardından etrafını kilit poşetle kapattım, her gün fısfısladım, 3 gün sonra da filizler çıkmaya başladı. Aklımdaki tek soru şu; orkide tohumlarının bu kadar kısa sürede filiz vermesi normal mi yoksa aldığım tohumlar sahte mi ?
Siz de dolandırılanlar kervanına katılmışsınız. 2016 yılında, (bir önceki sayfada) bu konuda yazmıştım. Kopyalayıp yapıştırdım:

Orkide (salepgiller familyası) familyasına dahil olan bitkilerin tohumları gerçek manada toz tohum diye nitelendirebileceğimiz tohumlardır. Tohum ağırlıkları 0,31µg - 24µg aralığındadır. Mikro gram (µg), miligramın 1/1000'i dir. Arditti ve Ghani'nin 2000 yılında kaleme aldığı gözden geçirme yazısında, deniz yüzeyinden 1800 metre yukarıda alınan hava örneklerinde orkide tohumlarına rastlandığı bildirilmektedir. Bulgu 1981 yılında Dafni A. isimli bir araştıcıya aittir. İlgili yazının 407. sayfasında yer almaktadır: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/1...0.00587.x/epdf

Tohumlar bu kadar küçük olunca 5-10 adet tohum satışı yapan kişiler "Ben sizin orkide merakınızı dolandıran biriyim" diye avazı çıktığı kadar bağırıyor demektir. 5-10 adet gerçek orkide tohumunun neye benzediğini görebilmeniz için 20-40 kat büyüten bir mikroskopla incelemeniz gerekir. Yerli ve yabancı satış platformlarında 5-10 adet, 50 adet gibi tohum sayısı vererek satış yapan insanlar doğru söylemiyor, sizin orkide merakınızı kötüye kullanıyorlar.

Eski 01-07-2020, 16:04   #136
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist Mesajı Göster
arkadaşlar ben kendim orkideyi dölleyip tohum oluştursam bu tohumların dolu boş olduğu nasıl anlaşılır bir de hibrit değildir değil mi daha yapmadım sadece soruyorum ben evde denesem doku kültürüyle çimlendirebilir miyim maliyeti ne kadar olur bir çiçek ne kadar tohum yapar bilmiyorum ama sadece bir çiçeğin tamamını ekeceğim evde sterilizasyon yapabilirim ama dediğim gibi toplam maliyet ne olur ne kadara olur liste şeklinde yazabilir misiniz lütfen birde aşama aşama nasıl yapmam gerektiğini nasıl ortamda bulundurmam gerektiğini yazar mısınız

şimdiden teşekkür ederim

rica etsem cevaplayan çıkar mı

Eski 06-07-2020, 21:06   #137
Ağaçsever

Alıntı:
Siz de dolandırılanlar kervanına katılmışsınız. 2016 yılında, (bir önceki sayfada) bu konuda yazmıştım. Kopyalayıp yapıştırdım:

Orkide (salepgiller familyası) familyasına dahil olan bitkilerin tohumları gerçek manada toz tohum diye nitelendirebileceğimiz tohumlardır. Tohum ağırlıkları 0,31µg - 24µg aralığındadır. Mikro gram (µg), miligramın 1/1000'i dir. Arditti ve Ghani'nin 2000 yılında kaleme aldığı gözden geçirme yazısında, deniz yüzeyinden 1800 metre yukarıda alınan hava örneklerinde orkide tohumlarına rastlandığı bildirilmektedir. Bulgu 1981 yılında Dafni A. isimli bir araştıcıya aittir. İlgili yazının 407. sayfasında yer almaktadır: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/1...0.00587.x/epdf

Tohumlar bu kadar küçük olunca 5-10 adet tohum satışı yapan kişiler "Ben sizin orkide merakınızı dolandıran biriyim" diye avazı çıktığı kadar bağırıyor demektir. 5-10 adet gerçek orkide tohumunun neye benzediğini görebilmeniz için 20-40 kat büyüten bir mikroskopla incelemeniz gerekir. Yerli ve yabancı satış platformlarında 5-10 adet, 50 adet gibi tohum sayısı vererek satış yapan insanlar doğru söylemiyor, sizin orkide merakınızı kötüye kullanıyorlar.

Normalde orkide konusunda hiç bilgim yok, deneyimlerim hep etobur bitkiler üzerine olduğu için bu konuda sınıfta kaldım anlaşılan. Bu arada o ektiğim tohumlar sanırım semizotu

Eski 06-07-2020, 21:10   #138
Ağaçsever

Böyle sahtekarlar yüzünden bu işe heveslenen insanlar hem paralarından oluyor hem hayallerinden... Şikayet etmek ve bilidirmek lazım böyle kişileri

Eski 06-07-2020, 23:24   #139
Ağaç Dostu

Alıntı:

şimdiden teşekkür ederim
Orkide tohumlarının dolu-boş olduğunu anlamak için mikroskop altında incelemek gerekir. Mikroskop yoksa, bilgisayar tarayıcısı ile de yapabilirsiniz. Tarayıcıyı en yüksek çözünürlüğe ayarlayın. Toz tohumdan bir miktar tarayıcı camına dökün ve taratın. Çok büyük olasılıkla hibrittir. Bir çiçek 1,5-2 milyon tohum yapar. Hassas terazi (30-40TL), cep tipi pH metre (100TL), aktif kömür (15TL), 18-18-18 suda çözünen kompoze gübre (10TL) https://urun.n11.com/bilim-ve-teknik...SABEgJ74vD_BwE
Jelleştirici (agar) 52TL, Pharmax Canvit Aminosol Vitamin Ve Aminoasit Solüsyonu alınır (vitamin ve aminoasit desteği için) https://www.hepsiburada.com/pharmax-...m-HB000004Z05H
Benzin istasyonundan akü suyu (saf su).
Teraziyle 500mg kompoze gübre tartılır. Cam bir kavanoz içerisine konur. Üzerine 20 gram şeker tartılır ve kompoze gübreye ilave edilir. vitamin ve aminoasit solüsyonunda 10ml enjektörle çekilir ve karışıma ilave edilir. Karışıma 1 litreye tamamlanacak şekilde saf su ilave edilir. hepsi çözününceye kadar iyice karıştırılır. pH metre ile pH değeri 5,6 yapılır. Bunun için kalibre edilmiş pH metrenin elektrod kısmı çözelti içerisine sokulur. Değer okunur. Eğer değer 7'nin üzerindeyse limon asidi veya sirke ilave edilir. Eğer 5,6'nın çok altındaysa (5 gibi) bu sfer içme sodası ileve edilir ve 5,6'ya gelmesi sağlanır. Sonra, karışımın içerisine 2 gram aktif kömür ilave edilir. Aktif kömür çözünmez ama sıvı içerisinde süspansiyon (asıltı) halde kalır, bir kısmıda çöker. En son, karışım içerisine 5,4 gram agar ilave edilir. Mutfakta mikro dalga fırın varsa karışım fırın içerisine konur, çalıştırılır. 3-5 dakikada bir kapağı açılır ve bir kaşıkla karıştırılır. Karışım kaynamaya başladığında mikrodalga fırından çıkartılır. Mikrodalga fırın yoksa, hazırlanan çözelti kabıyla birlikte düdüklü tencere içerisine konur (tencerenin tabanına değmemesi için 5-6 tane metal kavanoz kapağı tencere dibine yerleştirilir ve kap bunların üzerine konur). Cam kavanoz içerisinde tencereye konmuşsa, tencere dibine doğrudan temas, sıcaklığın dengesiz yayılması nedeniyle kavanozun çatlamasına neden olur. Düdüklü tenceye su ilave edilir ve kapağı kapatılır. Ocak açılır, tencerenin buhar çıkışından sonra düdük mandalı indirilir. ve fışlama sesi beklenir. Fışlama duyulduktan sonra 15 dakika bu şekilde tencere ısıtılır. 15 dakika sonunda, tencere ocaktan indirilir ve buhar basıncının düşmesi beklenir. Kapak açılır, kavanozun içerisine bir kaşık daldırılır ve iyice karıştırılır. Mutfak eldiveniyle kavanoz tencereden çıkartılır (dikkat haşlanmayın!!!!!). Mutfak eldiveniyle kavanoz tutularak daha önceden ayarladığınız daha küçük kavanozlara paylaştırılır. Kavanozların kapakları sıcakken kapatılır. Tekrar düdüklü tencere içerisine yerleştirilir (tabana kavanoz kapağı döşemeyi unutmayın, kavanozlar kırılmasın). Düdüklü tencere içerisine kaynar durumda 3 bardak su dökülür. Tencerenin kapağı kapatılır. Yukarıdaki işlemler yapılır. Bu sefer 25 dakika pişirilir. Süre sonunda tencere ocaktan alınır ve soğuması için bekletilir. Sonrası için :

Muda ve HobiBotanik beğendi.
Eski 07-07-2020, 08:20   #140
Ağaçsever

Alıntı:
Orkide tohumlarının dolu-boş olduğunu anlamak için mikroskop altında incelemek gerekir. Mikroskop yoksa, bilgisayar tarayıcısı ile de yapabilirsiniz. Tarayıcıyı en yüksek çözünürlüğe ayarlayın. Toz tohumdan bir miktar tarayıcı camına dökün ve taratın. Çok büyük olasılıkla hibrittir. Bir çiçek 1,5-2 milyon tohum yapar. Hassas terazi (30-40TL), cep tipi pH metre (100TL), aktif kömür (15TL), 18-18-18 suda çözünen kompoze gübre (10TL) https://urun.n11.com/bilim-ve-teknik...SABEgJ74vD_BwE
Jelleştirici (agar) 52TL, Pharmax Canvit Aminosol Vitamin Ve Aminoasit Solüsyonu alınır (vitamin ve aminoasit desteği için) https://www.hepsiburada.com/pharmax-...m-HB000004Z05H
Benzin istasyonundan akü suyu (saf su).
Teraziyle 500mg kompoze gübre tartılır. Cam bir kavanoz içerisine konur. Üzerine 20 gram şeker tartılır ve kompoze gübreye ilave edilir. vitamin ve aminoasit solüsyonunda 10ml enjektörle çekilir ve karışıma ilave edilir. Karışıma 1 litreye tamamlanacak şekilde saf su ilave edilir. hepsi çözününceye kadar iyice karıştırılır. pH metre ile pH değeri 5,6 yapılır. Bunun için kalibre edilmiş pH metrenin elektrod kısmı çözelti içerisine sokulur. Değer okunur. Eğer değer 7'nin üzerindeyse limon asidi veya sirke ilave edilir. Eğer 5,6'nın çok altındaysa (5 gibi) bu sfer içme sodası ileve edilir ve 5,6'ya gelmesi sağlanır. Sonra, karışımın içerisine 2 gram aktif kömür ilave edilir. Aktif kömür çözünmez ama sıvı içerisinde süspansiyon (asıltı) halde kalır, bir kısmıda çöker. En son, karışım içerisine 5,4 gram agar ilave edilir. Mutfakta mikro dalga fırın varsa karışım fırın içerisine konur, çalıştırılır. 3-5 dakikada bir kapağı açılır ve bir kaşıkla karıştırılır. Karışım kaynamaya başladığında mikrodalga fırından çıkartılır. Mikrodalga fırın yoksa, hazırlanan çözelti kabıyla birlikte düdüklü tencere içerisine konur (tencerenin tabanına değmemesi için 5-6 tane metal kavanoz kapağı tencere dibine yerleştirilir ve kap bunların üzerine konur). Cam kavanoz içerisinde tencereye konmuşsa, tencere dibine doğrudan temas, sıcaklığın dengesiz yayılması nedeniyle kavanozun çatlamasına neden olur. Düdüklü tenceye su ilave edilir ve kapağı kapatılır. Ocak açılır, tencerenin buhar çıkışından sonra düdük mandalı indirilir. ve fışlama sesi beklenir. Fışlama duyulduktan sonra 15 dakika bu şekilde tencere ısıtılır. 15 dakika sonunda, tencere ocaktan indirilir ve buhar basıncının düşmesi beklenir. Kapak açılır, kavanozun içerisine bir kaşık daldırılır ve iyice karıştırılır. Mutfak eldiveniyle kavanoz tencereden çıkartılır (dikkat haşlanmayın!!!!!). Mutfak eldiveniyle kavanoz tutularak daha önceden ayarladığınız daha küçük kavanozlara paylaştırılır. Kavanozların kapakları sıcakken kapatılır. Tekrar düdüklü tencere içerisine yerleştirilir (tabana kavanoz kapağı döşemeyi unutmayın, kavanozlar kırılmasın). Düdüklü tencere içerisine kaynar durumda 3 bardak su dökülür. Tencerenin kapağı kapatılır. Yukarıdaki işlemler yapılır. Bu sefer 25 dakika pişirilir. Süre sonunda tencere ocaktan alınır ve soğuması için bekletilir. Sonrası için : https://www.youtube.com/watch?v=3EBH8SZVOpI

Hocam sizde bana satabileceğiniz fazladan orkide tohumu var mıdır ?

tropikalist beğendi.
Eski 07-07-2020, 10:11   #141
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

evet ya eğer tohum boşsa hiç bu kadar zahmete girmeyeyim ama daha ben tohum oluşturmadım yani denemedim eğer orkide tohumunuz varsa almak isterim açıkçası eğer fazlaysa tabii

Eski 07-07-2020, 12:24   #142
Ağaç Dostu

Sayın uygarb ve Sayın tropikalist,

Ne yazık ki elimde tropikal orkide tohumu yok. Daha önce önerdiğim tropik orkide tohumu satışı yapan Tayland'dan Kumpol Panyawechmanit ve Amerika Birleşik Devletlerinde orkide Tohum Bankası projesi yönticisi Aaron Hicks yakın zamanda attığım mesajlara yanıt vermediler. Sanırım, virüs salgını onları da etkiledi. Hatta, Taylandlı satıcının Ebay üzerindeki satış sitesinden sipariş verdiğim tohum elime bile ulaşmadı. Tekrar deneyeceğim, havaların serinlemesi için eylül ayının ortasını bekleyeceğim. Sıcak dönemde gelen tohumlar ölü oluyor. Daha önce kendisinden tohum almıştım ve başarılı bir şekilde çimlenmişlerdi.

tropikalist beğendi.
Eski 07-07-2020, 13:56   #143
Ağaçsever

Alıntı:
evet ya eğer tohum boşsa hiç bu kadar zahmete girmeyeyim ama daha ben tohum oluşturmadım yani denemedim eğer orkide tohumunuz varsa almak isterim açıkçası eğer fazlaysa tabii

Tropikal bitkilerle gördüğüm kadarıyla çok uğraşıyorsunuz, nepenthes te yetiştiriyor musunuz

Eski 02-10-2020, 12:30   #144
Yeni Üye

HobiBotanik's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2019
Alıntı:
rica etsem cevaplayan çıkar mı
Belki sorunuza cevap almışsınızdır ama ben yeni gördüm

Evinizde hazırlayacağınız bir medya ile orkide tohumlarınızı çimlendirebilirsiniz.

Evde bulunabilecek Malzemelerle Orkide Çimlendirme Medyası Hazırlıyoruz.

HobiBotanik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2020, 14:20   #145
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HobiBotanik Mesajı Göster
Belki sorunuza cevap almışsınızdır ama ben yeni gördüm

Evinizde hazırlayacağınız bir medya ile orkide tohumlarınızı çimlendirebilirsiniz.

Evde bulunabilecek Malzemelerle Orkide Çimlendirme Medyası Hazırlıyoruz.
Teşekkürler sanırım cevap almıştım ama iyi oldu teşekkürler

Düzenleyen tropikalist : 02-10-2020 saat 16:25
Eski 02-10-2020, 16:26   #146
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uygarb Mesajı Göster
Tropikal bitkilerle gördüğüm kadarıyla çok uğraşıyorsunuz, nepenthes te yetiştiriyor musunuz
maalesef hayır yetiştirmiyorum ama evet doğru tahmin tropik bitkilerle haşır neşir olmayı seviyorum

görmemişim bu arada kusura bakmayın lütfen

Eski 07-10-2020, 09:54   #147
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2017
Yıllar öncesinde yurt dışından orkide tohumu aldım. Büyük uğraşlar sonucu hiçbir sonuca varamadım. Ya ben beceremedim **** dolandırıldım Buradaki önerilere göre yeniden deneyeceğim

kadirkcbyk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2021, 11:19   #148
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Mücevher orkide hakkında bilgisi olan var mı?

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024