agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Bakımı, Üretimi
(https)

Beğeni Düzeni84Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-05-2012, 16:00   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ziringaglia Mesajı Göster
Orkideler 0,1–0,25 mm çapında çok küçük tohumlara sahiptirler. Tohumlarda aynı zamanda endosperm yoktur. Bundan dolayı çimlenmeleri çok zordur.
Orkidelerin doğal yetişme ortamlarında bazı funguslar olduğu zaman çimlenme meydana gelmektedir. Bu nedenle doğal ortam dışında orkide tohumlarının çimlenmesi için şeker, nişasta vb. maddelerin bulunması gerekir.
1903 yılında bilim adamları orkide tohumlarının çimlendirilmesi için çalışmışlar ve ilk defa Knudson solüsyonlar içinde tohumları çimlendirmeyi başarmışlardır. Köklendirme ortamı hazırlanırken her kimyasal madde ayrı ayrı tartılarak 1 lt su içersinde eritilir. Son olarak agar ortama katılır. Agar eriyinceye kadar solüsyon ısıtılır. pH değeri 5-5,2 olarak düzenlenir. Ortam yaklaşık 1 cm derinliğinde bir tabaka oluşuncaya kadar kap içine dökülür. Sterilizasyon ve soğutmadan sonra kap tohum ekimi için hazır hale gelir. Ekim işlemi temiz bir yerde yapılmalıdır. Bütün yüzey temizlenmeli ve oda tozsuz olmalıdır. Ekimden önce tohumları da steril etmekte fayda vardır. Tohumlar küçük bir şişe içersine konularak %10’ luk klor solüsyonu ile karıştırılır. Kapak kapatılarak kuvvetlice çalkalanır. Bu işlem 5–10 dk boyunca devam eder. Sterilizasyonun sağlandığını tohum renkleri sarıya dönüştüğünde anlarız. Bundan sonra tohumlar bol su ile yıkanıp ekilir. Çok beklenmesi halinde tohum rengi beyaza dönüşeceğinden çimlenme yeteneğini kaybeder.
Ekilen tohum kültürleri serada maksimum 1,6 klx ışık yoğunluğunda ve minimum 21–22 oC ortama yerleştirilmelidir. Laboratuar ortamında ise 21 oC’de 1 klx ışıkta ve 16 saat iyi gelişme için yeterli olacaktır.

Çimlenmenin ilk belirtisi 15 gün sonra mikroskopla bakıldığında görülen beyaz tüycük oluşumudur. 1 ay sonunda protokorm oluşumu başlar. Protokorm oluşumundan 1-1,5 ay sonra bitkiler başka ortama şaşırtılırlar. Daha sonra vermikülit, kum, perlit, yaprak çürüntüsü, kum ve torfdan oluşan ara ortamlara nakledilirler. İstenilen boyutlara gelen bitkiler serada küçük saksılara alınırlar.

bunları göz önünde bulundurun lütfen
Bu bilgiler sonrasinda bir kez daha orkidelerin neden degerli bir cicek oldugu da ortaya cikti
Bu arada tohum arayan arkadasa nacizane tavsiyem,tohumdan orkide yetistirmeye yakin bir heyecan yasamak isterseniz orkide fidesi ile baslamanizi tavsiye ederim.

Paylasim icin tesekkurler..

nrkrkmz beğendi.
Garuda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2014, 08:23   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2014
Herkese kolay gelsin. Bu iş bayağı ilgimi çekti sanırım bu akşam bende bir deneme yapacağım umarım tohum almayı ve fide yetiştirmeyş beceririm.

PEYK74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2014, 08:30   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bIRCOMsYSTEM Mesajı Göster
Merhaba Arkadaslar
Orkide üretimi bilindigi gibi zor degil zor görüken kismi (Mykorizzamantari) sadece bu mantar sayesinde (Protokorme) oluyor yani cimleniyor.bunuda elde etmek aslinda basit elinizde bulunan orkide topragindan elde edbilirsiniz mesela bir tabak icine bosaltip tohumlari onlarin üstüne serpebilirsiniz.sizlere daha fazla bilgi vermek isterdim daha detayli fakat türkcem okadar iyi olmadigindan malesef cok zorlaniyorum eyerki yabanci kelimelerde kullanarak anlatmami isterseniz ****** en iyi sekilde bildiklerimi kendim yapmis oldugum testleri severek anlatirim cünki cok interesant mesela cicek solduktan sonra nasil sapindan üretilir **** nasil cicegin tohumlanmsi yapilir.

Saygilarimla
Bu ağaç kabuğuna serpilen tohumlar nasıl bir ortamda (ışık, güneş, gölge) olmalı ve her hangi bir besin su, vitamin vs. veriliyor mu? Teşekkür ederim.

PEYK74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2014, 14:16   #34
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi PEYK74 Mesajı Göster
Bu ağaç kabuğuna serpilen tohumlar nasıl bir ortamda (ışık, güneş, gölge) olmalı ve her hangi bir besin su, vitamin vs. veriliyor mu? Teşekkür ederim.
Sn.PEYK74,
Eger tohumdan orkide yetistirmek isterseniz incelemeniz gereken birkac kaynak olacak cunku orkide tohumlari topraga ek ve cimlenmesini bekle seklinde buyumuyor maalesef.Tohumlar elde edildikten sonra iki tane onemli islem var.Bunlar;
1.Tohumlarin ve kavanozun sterelizasyonu (Anlatimli uygulama icin : Sowing and sterilising orchid seeds from dry seed pods on to agar sowing media - YouTube)

2.Icinde agar maddesi bulunan karisimin hazirlanmasi

Agar nasil yapilir ( How to Make Your Own Agar for Orchids | eHow)

Agar nerede satilir (Agar Agar)

Karisimin tarifi (Orchid flasking medium 'home made')

Tabii surec uzun ve sancili;size tavsiyem bundan once ebay'den de duzgun bir arastirmayla bulabileceginiz uygun bir saticidan NOID (tanimlanamayan,hybrid'in turunu bilmedigimiz) olmayan phalaenopsis almaniz ve kendinizi zaten boylu poslu gelmeyecek olan yeni orkidenizi yetistirmeniz olacak.Umarim yardimci olabilmisimdir.
Sevgiler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2014, 21:59   #35
Ağaç Dostu

Ludisa Excellence's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Galeri: 19
Charlaux paylaşımına ek olarak,

Tüm bu işlemler sanıldığı kadar imkansız ve ya çok güç olmasa da en azından videodaki kadarda basit de değil.
Şöyle ki, hiç bir zaman dışarıdan aldığınız özeği doğrudan kabine koyamazsınız, kabinde tohum vs ayıklayamazsınız, ayıklamamalısınız. Ben yaptım oldu mantığı da burada ne kadar geçerli bilemeyeceğim ki sanrım video neyin nasıl olması gerektiğini göstermek için gelen bir eğitim vermek amaçlı hazırlanmış.

Kaldı ki agar nasıl yapılır, nerede satılır, karışım tariflerinden önce herkesin elinin altında bir steril ekim kabini olmadığını var sayarak en azından ekim yapılması için gerekli şartlar nelerdir, ne şartlarda ekim yapılır vs. hatta ekim kabini dahi bu iş için nasıl kullanılır bunları konuşmak bence çok daha mantıklı olur, steril ekim adına.

Saygılar.

Charlaux beğendi.
Ludisa Excellence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2014, 10:18   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-10-2014
Merhabalar... Aranıza ben geldim. Yeni bir orkide sever olarak sizlerden çok şey öğreneceğimi düşünüyorum. İlerleyen günlerde görüşmek üzere.

Fahriye Sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2014, 08:50   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2014
katkım olsun

Evde orkide çiçeği tohumu çimlendirme , solisyon hazırlanması, kullanacağınız malzemeler

videoyu izleyin

<iframe width="854" height="510" src="//www.youtube.com/embed/60f3V3zEuzk" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

aefsane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2014, 18:37   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2012
gayet uğraşmış güzel yapmış kim yaptıysa

dinozor ve Tilki Mete beğendi.
ankafar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2014, 13:47   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2014
Orkide Tohumu Nasıl Ekilir ?

https://www.youtube.com/watch?v=eyiGIjD3hvQ

aefsane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2015, 16:05   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2015
orkidem

Merhaba arkadaslar ben yeni katıldık ve bilgi almak istiyorum orkidemin polenini stigmaya yerleştirdim kendini kapatmamıştır ama polenler biraz şişmiş sanki tohumlama isi sizce olurmu bilgi verirseniz sevinirim.

gizemyekta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2015, 10:17   #41
Yeni Üye

Arkadaşlar bana biri yardımcı olabilrmi stigmaya polenin yerlestirdim yapraklar kendini kapattı 2 gün sonra yaprak düştü neden acaba bir şeyi yanlismi yaptım lütfen cevap verin

Eski 12-01-2015, 14:48   #42
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gizemyekta Mesajı Göster
Arkadaşlar bana biri yardımcı olabilrmi stigmaya polenin yerlestirdim yapraklar kendini kapattı 2 gün sonra yaprak düştü neden acaba bir şeyi yanlismi yaptım lütfen cevap verin
Benim bildigim kadariyla sans eseri karsi karsiya kalabileceginiz bir durum.Ancak uzulmeyin; NOID (tanimlanamayan,kimligi olmayan) orkidelerse karakteristik ozelliklerini bilmek oldukca zor oluyor.

Eski 13-01-2015, 15:49   #43
Yeni Üye

Benimcicegim kendini kapattı ben stigmanin düşmesini beklerken çiçeğini döktü sizce neden

Eski 13-01-2015, 15:57   #44
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Benimcicegim kendini kapattı ben stigmanin düşmesini beklerken çiçeğini döktü sizce neden
Basarisiz bir ureme oldugunu okumustum diye hatirliyorum.

Eski 13-01-2015, 16:15   #45
Yeni Üye

Babada yardim edin lütfen stigmaya yerlestirdim polenleri kapatmışlardır kendilerini ama çiçekler kurudu bilgi verin lütfen sizce neden oldu

Eski 13-01-2015, 16:17   #46
Yeni Üye

Tekrar denesem acaba bir sonuç alabilir miyim acemi dansı bu defa belki tutar ama cicegiminde kümesinden korkuyorum

Eski 13-01-2015, 16:19   #47
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Basarisiz bir ureme oldugunu okumustum diye hatirliyorum.
Tesekkur ederim

Eski 13-01-2015, 16:22   #48
Yeni Üye

Orkidemin turu phalaenopsis tir

Eski 13-01-2015, 16:46   #49
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Sayın gizemyekta, dölleme sonrası çiçeğin kuruması normal. Eğer sap kurumadıysa büyük ihtimalle işlem tamamdır

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2015, 17:09   #50
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dinozor Mesajı Göster
Sayın gizemyekta, dölleme sonrası çiçeğin kuruması normal. Eğer sap kurumadıysa büyük ihtimalle işlem tamamdır
Sapiyla birlikte düştü çiçeğim tekrar desem mi

Eski 17-01-2015, 15:54   #51
Yeni Üye

Arkadaşlar ben yeniden demedim stigma icinde polenler sisti ama kapatmadi kendini ben beceremiyormuyum sizce tohumlama isini

Eski 17-01-2015, 19:07   #52
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Arkadaşlar ben yeniden demedim stigma icinde polenler sisti ama kapatmadi kendini ben beceremiyormuyum sizce tohumlama isini
NOID (Tanımlanamayan) orkideler ki bunların içinde Ikea,Koçtaş gibi yapı marketlerinde olan türlerin bir kısmı steril olabiliyor veya türler arası gen uyuşmazlığı olabiliyor.(Genetik kısmı ilginizi çektiyse bigleaf orchids ingilizce üretim bilgisi alanında sağlam bir kanaldır) Kısacası noidler orkidelerin süpriz yumurtası gibidir;kimi sağlıklı kimi değil,genetik özellikleri nedir ailesi bilinmediğinden bilinmez.Bu sebepten ötürü üremeniz sonuç verse bile tescilletemezsiniz orkidenizi.Rhs (Royal Hotricultural Society - Birleşik Krallık) vasıtasıyla tescilli türlerden olan üremenizin kaydını yeni bir türse çiçeklenmeden sonra yapabilirsiniz.

Peki Türkiye'de bu işe nasıl başlayacağım diyebilirsiniz 5-40 euroluk bir bütçeniz varsa Schwerter Orchidenzucht (DHL ile yollayacağı için sıkıntılı,Almanyada olan tanıdığınız varsa ucuz) Ebay Uk vasıtasıyla ürünü alabilirsiniz.Alacağınız satıcıds aramanız gereken ingilizce kıstas nursery(bakımevi) var mıdır yok mudur olacaktır.Aldığınız yerin bilgilerini saklamanız önemlidir.

Sevgiler

Eski 19-01-2015, 16:45   #53
Yeni Üye

Charlaux verdiğiniz bilgi için çok tesekkur ederim koctastan almıştım orkidemi evdeki diğer orkidemin çiçeklenmesini bekliyeyim bir müddet en iyisi birde o şekilde deniyeyim

Eski 19-01-2015, 16:48   #54
Yeni Üye

Charlaux çok tesekkur ederim verdiğiniz bilgi için çiçeğini koctastan almıştım bir sure bekliyeyim en iyisi diğer orkidemin ciceklensin birde onda deniyeyim evde yetişen bir cicek te şansım daha yuksek olur belki

Eski 19-01-2015, 17:50   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Poleni aldığınız an çiçek kenini döker aynı çiçek içerisinde dölleme yapmak o yüzden zaten pek başarılı olmaz. Tam anlayamadım ancak o şekilde yaptıysanız bir neden o olmuş olabilir.

ankafar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2015, 14:20   #56
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ankafar Mesajı Göster
Poleni aldığınız an çiçek kenini döker aynı çiçek içerisinde dölleme yapmak o yüzden zaten pek başarılı olmaz. Tam anlayamadım ancak o şekilde yaptıysanız bir neden o olmuş olabilir.
O şekilde yaptım bir turlu beceremedim

Eski 20-01-2015, 14:24   #57
Yeni Üye

Ben diğer çiçeğimin çiçeklenmesi için birşey yapabilir miyim 6 ay oldu hala çiçeksiz ama minik minik dala benzer şeyler cikartiyor

Eski 26-02-2015, 11:10   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2015
Arkadaslar ben orkide yetistirmeye yeni basliyacamm. Orkide tohumunu neyin icinde cikariyoruz bunun bir katkisi varmi veya normal topraktami cikiyo yardimci olursaniz sevinirim

solakoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2015, 23:08   #59
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi solakoglu Mesajı Göster
Arkadaşlar ben orkide yetiştirmeye yeni başlayacağım. Orkide tohumunu neyin içinde çıkarıyoruz, bunun bir katkısı var veya normal toprakta çıkıyor? Yardımcı olursanız sevinirim.
Öncelikle bu linki iyi incelemenizi tavsiye ederim.

Orkide çeşitlerinin büyük bir bölümünün tohumdan yetiştirilmesi için laboratuvar ortamı oluşturulması gereklidir. Yeni orkide yetiştiren biri için tohumdan orkide üretmek demek, işe sondan başlamak demektir. Bazı satış sitelerindeki orkide tohumu satışlarına da kanmamalısınız.

Naçizane;

Öncelikle, bu sitedeki orkide ile ilgili tüm bilgi ve tecrübeleri okuyun. Sadece bu site ile de kalmayın, orkideler ile ilgili herşeyi öğrenmeye çalışın.

Bu arada, yetiştirilmesi en kolay cinslerden olan bir 'phal' satın alın ve edindiğiniz bilgileri tatbik ederek; çiçekli olarak aldığınız bitkinin normal zamanda çiçek dökmesine ("Normalde" çiçeklerinin ömrü, 2-4 aydır. Ama bilmeden yapabileceğiniz bir işlemden dolayı, aldığınız günün ertesi sabahında da çiçeklerinin dökülmesine neden olabilirsiniz.) ve bitkinin sağlıklı kalmasına çalışın. Sonra da, tekrar çiçeklenmesini sağlamayı amaçlayın derim.

Kolay gelsin.

dinozor ve asiltürk beğendi.
Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2015, 09:37   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2015
Ben yurt dışından bir miktar Dracula Simia tohumu getirdim ancak elimde tohumu nasıl yetiştireceğime dair hiç bir bilgi bulunmamaktadır. Dilerseniz tohumun bir kısmını sizinle paylaşabilirim. Bana da tohumdan çimlendirme ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler

ugrhnn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024